Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Στο λαιμό να σου κάτσουν

 

μα είδες; και δεν έρχετε και μας ποστάρει ribs

 

Ο Αντώνης φταίει που το το λεω απο τον Γενάρη.

 

Τώρα θα σας σπαμμάρω για λίγο να μάθετε να με αφήνετε εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Rack of ribs....

 

Εχθές, σε νεο μέρος, τα πιο ωραία ribs που έχω φάει στο Λονδίνο... 

 

Η μερίδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ, είναι διπλό το stack αν δείτε, και σόλο καριέρα δεν τα καθάρισα (ναι ναι ντρέπομαι) ούτε για πλάκα.

Επίσης είναι αρκετά spicy αλλά το γουστάρω πολύ (προσωπικά προφανώς). επίσης είναι πολύ λιγότερο γλυκά απο κλασσικό rib που τα παστώνουν στην BBQ σάλτσα που είναι και τίγκα στην ζάχαρη. (όχι πως είναι για γράμμωση το συγκεκριμένο glazing απλά λέω). 

 

Το κόκαλο έβγαινε πιο εύκολα απο κιλότα σε κωλάδικο, και το ψαχνό ήταν όσο tender όσο έπρεπε. 

 

attachicon.gifDSC_0368.JPG

 

Το έχεις ξεφτιλίσει, την επόμενη φορά που θα ανέβω, θα σε ζέψω για food tour για... τιμωρία :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν να τα και τα κοκοράκια που ξεκίνησαν για τηγάνι αλλά καταλήξανε στο φούρνο :D

 

Σαν συνοδευτικό έχει ψητές πατάτες με τυρί κρέμα, σχοινόπρασο και λίγο κρεμμύδι, μαζί με σπαράγγια 

 

Για γλυκό κάτι ελαφρύ... Πανακότα με σιρόπι απο βύσσινο και κομμάτια σοκολάτας. Τη προτιμάω μέσα στο ποτήρι πάντως παρά στο πιάτο :p

 

attachicon.gif20150330_151432.jpgattachicon.gif20150330_152331.jpgattachicon.gif20150330_152612.jpgattachicon.gif20150330_160838.jpgattachicon.gif20150330_160942.jpg

Είμαι φαγωμένος :hehe:

 

a12.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι εσύ !

Για ρώτα και μένα που δεν έχω φάει ακόμα ! ! ! :(

Να, εδώ το έχω, και σφίγγω -μάταια- τα δόντια μου να μην ξεφύγει !!!.............

..................

ΑΑαααΧΧΧχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!

 

:D

Αγάπη δωσ' του να καταλάβουμε !

Και ας αφήσουν κάποιοι κάποιοι (^^^) τα μυθεύματα περί ατρωσίας ! ! !:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, για μελλοντική χρήση να ξέρεις: αν τύχει και βρεις μεγάλη ουρά στο πολύ καλό Μπαχάρ -πράγμα όχι ασυνήθιστο- μπορείς να κινηθείς και σε άλλα μπαχαράδικα στον άξονα της Ευρυπίδου και κάτω από την Αθηνάς και στο επάνω μέρος της Ευρυπίδου. Επίσης λίγο πιο κάτω από Μπαχάρ πας σε Μιράν, Αραπιάν κ.λ.π.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πριν στο είπα, ψόφα

 

με τη νέα κυβέρνηση έχεις κατρακυλήσει: πήγες στο Euroworkinggroup με λίστα ημερομηνιών προετοιμασμένη α λα Σύριζα/Βαρουφ κι όταν σ' έπιασαν με τα παντελόνια κάτω πρώτα κατηγορείς τον δόλιο τον ξενιτεμένο κι ύστερα του ζητάς να πληρώσει κι από πάνω πάσχα-πράις. Αιδώς Μεσήνιε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τραπέζι με καλή παρέα και καλό κρασί. 2 μικροί αστακοί μαζί με μερικά μύδια το κυρίως πιάτο :)

Τους βράζουμε ζωντανους αν δεν τα έχουν κακαρώσει, κόβουμε κεφάλι και ουρά στη μέση, αφαιρούμε στομάχι και εντεράκι και στο πιάτο 

 

post-33144-0-66714000-1427814180_thumb.jpost-33144-0-34321400-1427814183_thumb.jpost-33144-0-34442500-1427814185_thumb.jpost-33144-0-73662100-1427814187_thumb.jpost-33144-0-32919500-1427814190_thumb.j

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο είμαι απο κινητο οποτε στα γρηγορα

τιποτα το ιδιαιτερο ίδια με αυτη με τις καραβιδες που εκανα πριν μερες. ντοματα, κρεμμυδι, μαιντανο κρασί λίγη πιπεριά ψιλοκομμενη, αν χρειαστεί νερό δεν βάζω καθαρό νερό αλλά απο το ζωμό των θαλασσινών και σε ένα διχτάκι έχω βάλει λίγο μπαχάρι με σκόρδο για να μη μπερδευτούν στη σάλτσα και να πάρω μόνο το άρωμα. Απο μυρωδικά ότι αρέσει στον καθε ένα. Εβαλα επιπλέον πιπέρι, ρίγανη και λίγο επιπλέον μαιντανό στο σερβίρισμα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΕΜ !!!! Καλά να πάθεις !!!

Όποιος στη γκλίτσα ξύνεται ....

Που ήθελες και video tutorial ! ! ! ! :hehe:

 

Αγάπη ευχαριστώ ! !

Απλά πράματα η νοστιμιά είναι στην "πρώτη ύλη"! ! !

Πάντως με... "σακάτεψες"! :eek:

Έτσι μια αξιοπρέπεια με κράτησε, να μην δώσω την ικανοποίηση

στον από πάνω, να κάνω το "γυφτάκι" !  :p

Άντε, πάντα τέτοια, δώσε πόνο λέμε ! :dance:    :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.