Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@wesker Γενικά το τρώω το φαί μου! :p 

 

@tommybertsen Θα σου στείλω απάνω 3-4 κομμάτια με ταπεράκι να δοκιμάσεις! Το κάθε κομμάτι θα ναι δεν θα ναι 350gr :p !

 

Πάντως υπάρχει θέμα με το φαί και μένα.. όσο και να φτιάξω πάλι δεν φτάνει... ορίστε τι έμεινε μετά απο μόλις 24ώρες! 

Spoiler

Την χατζάρα την έχω στα άπλυτα γαμώτο :sarcastic:

 

 

zv7byg.jpg

:hehe::hehe::hehe: 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το τρώς εσύ και βασανίζεις εμάς ! :(

Πάντως, πάλι καλά που δεν έβαλες κανά ζουμερό κοντινό την ώρα που το έκοψες ...

...όπως κάνουν ορισμένοι ορισμένοι εδώ μέσα !!! :rolleyes:

:hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Seafalco said:

Το τρώς εσύ και βασανίζεις εμάς ! :(

Πάντως, πάλι καλά που δεν έβαλες κανά ζουμερό κοντινό την ώρα που το έκοψες ...

Μου έδωσες ιδέα για την επόμενη φορά! :hehe: 

Spoiler

Σκέψου βιντεάκι στο youtube FullHD στα 60 fps... πωωω κρέμα θα πηγαίνει.. ούτε να το σκέφτομαι :haha:  Τι λές και σύ @SpirosKGR?? :hehe: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παστίτσιο ε; Χμμ πριν το στρατό δε μου άρεσε αλλά μετά απ'αυτον το τρώω άνετα χαχα :p Φαίνεται ωραίο και η μπεσαμελ σφιχτή και ωραία την κόβω. @Dj_ALeX

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SpirosKGR said:

Παστίτσιο ε; Χμμ πριν το στρατό δε μου άρεσε αλλά μετά απ'αυτον το τρώω άνετα χαχα :p Φαίνεται ωραίο και η μπεσαμελ σφιχτή και ωραία την κόβω. @Dj_ALeX

Χειροποιήτη την τρώω μόνον.. :p  

Πάντως την επόμενη φορά στο επόμενο φαγητό (δεν ξέρω τι θα είναι) θα ετοιμάσω κάτι δυνατό για τους φίλους μου εδώ στο λάμπη! Ευχαριστώ τον @Seafalco και πάλι! :D:p 

Spoiler

Κρεεέμα θα πηγαίνει το βιντεάκι να ούμ! :hehe: :gyro:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ! ! ! ! !

Αλλά δε "μασάμε" .....

 

Απλά το .... καταβροχθίζουμε ! ! ! !

 

 

DSCN6811_PS01-large.thumb.jpg.9152e9ba27  DSCN6817_PS01-large.thumb.jpg.cb0778b083

Έτσι σαν "οδηγό" ..... :p

DSCN6814_PS01-large.thumb.jpg.5315354fc8  DSCN6816_PS01-large.thumb.jpg.b623974679

 

Εκείνη τη στιγμή είναι απλά ..."Κόλαση" ! ! ! !

 

DSCN6812_PS01-large.thumb.jpg.874049e370

 

Α παπα !!

Με "σύγχυσες " ! ! !   :hehe:

Άντε καλή μας όρεξη !!! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε σεις ήταν προσφορά σε κάποιο σουπερ μαρκετ αν θυμάμαι καλά !

(καλά μη βάζετε και στοίχημα για το τελευταίο ! :hehe: )

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι , καθε συνεταιρισμος τα εδινε μαζι με Skip ή ο,τι αλλο ηθελε! Ιστορικά πιάτα, πρεπει να τα εχει σπασει ολα η μανα μου :haha: 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εεε ρε κάτι ban που θέλετε ορισμένοι! :hehe: Πάλι καλά που έχω καλό φαΐ (κριθαράκι με μοσχάρι στο φούρνο).

 

Όσοι δε το έχετε δοκιμάσει, δοκιμάστε το. Μέχρι τα 20 μου δε το είχα δοκιμάσει καν, μόνο μωρό (είχα ιστορία μαζί του, άστε...), αλλά τώρα το ξ_σκίζουμε με τον αδερφό μου. 

 

PS: Με τυρί πάντα, του δίνει άλλη γεύση αλλά και σκέτο καλούτσικο είναι. Ααα, και είναι φαγητό της ώρας, άμα το αφήσετε θα γίνει... χειρότερα απ τα μακαρόνια. Επίσης μιας και είμαι ότι πιο παράξενο στα φαγητά, λογικά θα αρέσει σε πολλούς :p

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω φύλλο κρούστας για να κάνω γαλακτομπούρεκο. Εδώ που είμαι, μόνο ένα κατάστημα τύπου delicatessen έχει κι αυτό είναι αμφιβόλου ποιότητας και γεμάτο συντηρητικά και σπορέλαια.

Είπα να ανοίξω μόνος μου. Δύσκολο δεν είναι, αλλά θέλει αρκετό χρόνο και τεράστιο πάγκο, κάτι που δε διαθέτω.

Μετά μου ήρθε στο μυαλό το Κοσμικόν. Τόσα χρόνια ψάχνω να βρω τη συνταγή του, γιατί κατ'εμέ, έχει μακράν το καλύτερο φύλλο που έχω φάει ποτέ.

Η διαφορά του είναι, πως είναι πιό χοντρό κι όχι αυτά τα λεπτά που κάνουν όλοι με το φύλλο κρούστας.

Τρώω μια φλασιά λοιπόν και λέω, γιατί να μην δοκιμάσω να κάνω γαλακτομπούρεκο με φύλλο σφολιάτας που το κάνω συχνά...;

Ψάχνω το γούγλη και βρίσκω πολλές συνταγές, άρα δεν είναι κάτι καινούριο.

Ρωτάω όμως τον φίλτατο @filthy_dwarf και όποιον άλλο γνωρίζει, το έχει κάνει κανείς, το έχει δοκιμάσει, έχει κάποια συμβουλή;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο μήπως ξέρει κανείς. Και επειδή είναι μεγάλη ιστορία, ας πάω στο βασικό. Κάποτε, είχα φάει μια τούρτα από το καλύτερο ζαχαροπλαστείο και απ' τα πιο ακριβά της Αθήνας (αλήθεια ψέματα, δεν μας απασχολεί και προφανώς δεν την αγόρασα :p, δώρο από γνωστό που δούλευε εκεί).

 

Στο κάτω μέρος της, τον πάτο δηλαδή είχε ένα λεπτό και αρκετά τραγανό υλικό, χρώματος σκούρο καφέ. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να ήταν;

Ήταν η μοναδική τούρτα που μου έχει μείνει αξέχαστη. Ίσως η όλη ιστορία της, ίσως  ότι έφαγα τα 2/3 της, δε ξέρω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Wizard! said:

Ψάχνω να βρω φύλλο κρούστας για να κάνω γαλακτομπούρεκο. Εδώ που είμαι, μόνο ένα κατάστημα τύπου delicatessen έχει κι αυτό είναι αμφιβόλου ποιότητας και γεμάτο συντηρητικά και σπορέλαια.

Είπα να ανοίξω μόνος μου. Δύσκολο δεν είναι, αλλά θέλει αρκετό χρόνο και τεράστιο πάγκο, κάτι που δε διαθέτω.

Μετά μου ήρθε στο μυαλό το Κοσμικόν. Τόσα χρόνια ψάχνω να βρω τη συνταγή του, γιατί κατ'εμέ, έχει μακράν το καλύτερο φύλλο που έχω φάει ποτέ.

Η διαφορά του είναι, πως είναι πιό χοντρό κι όχι αυτά τα λεπτά που κάνουν όλοι με το φύλλο κρούστας.

Τρώω μια φλασιά λοιπόν και λέω, γιατί να μην δοκιμάσω να κάνω γαλακτομπούρεκο με φύλλο σφολιάτας που το κάνω συχνά...;

Ψάχνω το γούγλη και βρίσκω πολλές συνταγές, άρα δεν είναι κάτι καινούριο.

Ρωτάω όμως τον φίλτατο @filthy_dwarf και όποιον άλλο γνωρίζει, το έχει κάνει κανείς, το έχει δοκιμάσει, έχει κάποια συμβουλή;

μωρέ γίνεται αλλά δεν θα είναι γαλακτομπούρεκο :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.