Jump to content



Λογοι που με κάνουν να μην θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα


jax7480

Recommended Posts

Εγώ αν και σύμφωνω στα περισσότερα θέλω απλά να κάνω μία παρέμβαση για το θέμα των σκύλων στα πάρκα.
Ή είσοδος των σκύλων στα πάρκα ΔΕΝ απαγορεύεται από κανέναν, ειδικά δε από τους εκάστοτε δημάρχους, που δεν νομοθετούν.
Οι πινακίδες κατά αναλογία που απαγορεύουν την είσοδο σκύλων σε πάρκα είναι εξίσου παράνομες.

Προσοχή, δεν αναφέρομαι στους υπόλοιπους κανονισμούς που αφορούν ζώα συντροφιάς, και προφανώς ένας ιδιοκτήτης οφείλει να τηρεί όλους τους νόμους που αφορούν το ζώο του, και όχι μόνο αυτούς που τον συμφερουν!

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος eloydark έγραψε:

Εγώ αν και σύμφωνω στα περισσότερα θέλω απλά να κάνω μία παρέμβαση για το θέμα των σκύλων στα πάρκα.
Ή είσοδος των σκύλων στα πάρκα ΔΕΝ απαγορεύεται από κανέναν, ειδικά δε από τους εκάστοτε δημάρχους, που δεν νομοθετούν.
Οι πινακίδες κατά αναλογία που απαγορεύουν την είσοδο σκύλων σε πάρκα είναι εξίσου παράνομες.

Προσοχή, δεν αναφέρομαι στους υπόλοιπους κανονισμούς που αφορούν ζώα συντροφιάς, και προφανώς ένας ιδιοκτήτης οφείλει να τηρεί όλους τους νόμους που αφορούν το ζώο του, και όχι μόνο αυτούς που τον συμφερουν!

Sent from my Letv X500 using Tapatalk
 

'Ηθελα να το πω και γω αυτό και μέχρι να βρω ένα βίντεο από το φατσοβιβλίο με έναν τούμπανιαρη τατουαζάκια που πάει σε πάρκα και κατεβάζει τις πινακίδες του δήμου ( :hehe: ) με πρόλαβες. 

 

Γενικά όμως αυτές οι μικρολεπτομέρειες της καθημερινότητας σε συφιλιάζουν αλλά εκτός από συμπεριφορές πολιτών, που να πάμε και σε συμπεριφορές Δήμων και Κυβερνήσεων..Όλα αυτά από μία "χώρα του πρώην Ανατολικού μπλοκ¨ που τώρα κοιτάμε με κυάλια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πίστευα πως με τη κρίση, θα βελτιώσουμε κάποια κακώς κείμενα.

Δυστυχώς γίναμε χειρότεροι.

Δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό για μεγάλο διάστημα, έχω κάνει κάποια ταξίδια όμως και κατάλαβα γρήγορα πόσο διαφορετικά και σωστά λειτουργούνε έξω.

Κρίμα μόνο και τπτ άλλο για μια χώρα που έχει όλα τα φόντα να προοδεύσει και να αποτελέσει σημείο αναφοράς σε πολλούς τομείς.

Το πήρα απόφαση πως δεν υπάρχει σωτηρία πλεόν και πως μέρα με τη μέρα τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

Δυστυχώς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, winters said:

Μόνη λύση, σεισμός 12 Ρίχτερ. Δυστυχώς.

Αυτός που έγινε στην ταινία "2012" δεν μπορούσε να είναι καν 11 και η κλίμακα είναι εκθετική. Τα 12 δε νομίζω ότι θα είχαν το αποτέλεσμα που θέλεις, εκτός αν ο στόχος είναι να μην επιβιώσουν ούτε οι κατσαρίδες, πουθενά στον πλανήτη. :huh:

 

Πιο σοβαρά τώρα, αυτό που θέλετε πολλοί, δηλαδή να ξυπνήσουμε ένα πρωί και να δουλεύουν όλα ρολόι, δε γίνεται. Κι εγώ θα το ήθελα, αλλά έχω συμβιβαστεί πια ότι είναι αδύνατο. Το καλύτερο στο οποίο μπορούμε να ελπίζουμε είναι να προσπαθήσουμε όλοι σταδιακά να βελτιώσουμε την κατάσταση, από όποια θέση μπορούμε. Ως ομάδες πολιτών, ασχολούμενοι με τα κοινά, με εθελοντικές δράσεις ή με όποιον άλλο τρόπο μπορεί ο καθένας.

 

Και η εκ βάθρων αλλαγή γίνεται βέβαια κάποιες φορές. Μπορείτε να κάνετε Επανάσταση και να τα φτιάξετε όλα σωστά από την αρχή. Αλλά χρειάζεται να είστε πολλοί, οργανωμένοι και να είστε σίγουροι ότι η εξουσία δε θα σας διαφθείρει. Η ιστορία διδάσκει ότι η επιτυχία του επαναστατικού εγχειρήματος απαιτεί και τα τρία.

 

@jax7480 δεν μπορώ να σβήσω την αγανάκτησή σου, τα πράγματα που περιγράφεις τα ζω καθημερινά. Δεν μπορώ να σου πω καν με κάποια βεβαιότητα ότι ο τρόπος που ακολουθώ έχει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μπορεί απλά να ματαιοπονώ. Όμως έχω αποφασίσει να το προσπαθώ μέχρι κάτι να αλλάξει ή μέχρι να εξαντληθούν οι δυνάμεις μου. Ελπίζω να υπάρχουν κι άλλοι που θα κάνουν το ίδιο.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα αυτές τις σκέψεις καθώς οδήγησα μετά από καιρό σε ώρα αιχμής.

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το τί γίνεται στην Αττική Οδό στις εξόδους με κίνηση προς την Εθνική αλλά και στην είσοδο προς Ελευσίνα από Περιφερειακή Υμηττού.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ έχουμε γεμίσει έξυπνους. Χαζός είναι όποιος πάει και κάθεται στην ουρά, και έξυπνος είναι αυτός που χώνεται τελευταία στιγμή. Ο ένας κάγκουρας είναι ένα λογικό παράδειγμα, το βρίσκεις παντού. Μιλάμε για ορδές. Και αυτό που μου έκανε την πιο αρνητική εντύπωση φυσικά είναι οι γυναίκες οδηγοί που ακολουθούν αυτή ακριβώς την πολιτική του ελεεινού κάγκουρα.

 

Στην Αγγλία ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ. Θα έπεφταν όλοι πάνω τους με κόρνες και φώτα και στούκι. Γιατί όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος και κοινωνικός αυτοματισμός. Είναι το άλλο άκρο, που αν χάσεις έξοδο την πάτησες. ΟΚ θα σε αφήσουν, αλλά όχι σαν την Ελλάδα.

 

Το πρόβλημα έγκειται στην έλλειψη κοινωνικού αυτοματισμού και στην έλλειψη κοινωνικής συνοχής. Το βασίλειο είναι καλά διαιρεμένο σε αριστεροδεξιούς αθεοχριστιανούς οι οποίοι ανάλογα με τα φρονήματά τους κατηγοριοποιούν και τη δράση τους στην κοινωνία. 

 

Δεν υπάρχει λύση στο ελληνικό πρόβλημα. Ή δέχεσαι ότι θα συνδιαλέγεσαι με γύφτους, αποδεχόμενος ότι πιθανώς είσαι κι εσύ ένας από αυτούς σε πτυχές της καθημερινότητάς σου (διότι εύκολα βγάζεις την ουρά σου απέξω) ή δεν το δέχεσαι και μεταναστεύεις, μόνο που να μην έχεις αυταπάτες ότι κάπου αλλού θα είναι αναγκαστικά καλύτερα. Μπορεί να μην είανι τόσο μπάχαλο, αλλά θα λείπουν άλλες πτυχές του κοινωνικού συστήματος ή θα σε πιέζει πολύ ο κρατισμός.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Spirosssss said:

'Ηθελα να το πω και γω αυτό και μέχρι να βρω ένα βίντεο από το φατσοβιβλίο με έναν τούμπανιαρη τατουαζάκια που πάει σε πάρκα και κατεβάζει τις πινακίδες του δήμου ( :hehe: ) με πρόλαβες. 

 

Το πάρκο είναι πάρκο οδικής συμπεριφοράς για παιδιά και όχι απλό πάρκο. Έχει τύχει άπειρες φορές γονείς να πάρουν τα παιδιά τους με τα ποδήλατα και να φύγουν γιατί ο "τατουαζακιας τουμπανιαρης" όπως λες κι εσυ ήθελε να βγάλει εκεί το σκύλο του βόλτα. 

 

Επισης θα σας πω ένα παράδειγμα στη Νορβηγία για το πως είναι τα σκυλιά και η συμπεριφορά τους. Εννοείται βέβαια πως όλα μπαίνουν στα ΜΜΜ με εισιτήριο αλλά ΟΛΑ μα ΟΛΑ είναι εκπαιδευμένα. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως ο ιδιοκτήτης μπαίνει στο ΣΜ για ψώνια και το σκυλί περιμένει απ'εξω, ακίνητο, χωρίς λουρί. Όταν το είδα έπαθα σοκ αλλά είναι το στάνταρ.

Και στο Ελλαντα τα έχουν στο μπαλκόνι όλη μέρα να γαυγίζουν. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sotiris said:

Στην Αγγλία ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ. Θα έπεφταν όλοι πάνω τους με κόρνες και φώτα και στούκι. Γιατί όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος και κοινωνικός αυτοματισμός. Είναι το άλλο άκρο, που αν χάσεις έξοδο την πάτησες. ΟΚ θα σε αφήσουν, αλλά όχι σαν την Ελλάδα.

 

Στην Ελλάδα στην καλύτερη θα σου πουν "άντε γαμήσου". Στη χειρότερη θα βγει όπλο. Το ενδιάμεσο να είναι κανένας τουμπανιασμένος με κρεατίνες και να κατέβει για τσαμπουκά. Και τις τρεις περιπτώσεις τις έχω δει ή ζήσει. Στους ελληνικούς δρόμους, πλέον, κοιτάς απλώς να φτάσεις σώος στον προορισμό σου. Όχι να βάλεις μυαλό στους άλλους.

 

Εγώ είμαι μαζί με το Ζάχο. Μακριά από το τουμπερλεκιστάν

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουμε την έλλειψη παιδείας.

Την έλλειψη παιδείας από πλευράς του κράτους ... από την πιό μικρή εκπαιδευτική βαθμίδα έως τα ανώτατα ιδρύματα.

Αλλά και την έλλειψη παιδείας , μέσα από το σπίτι και την οικογένεια (όσο και άν ακούγεται σκληρό αυτό για κάποιους).

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα επειδή δεν μπορώ να φύγω από την ελλαδα απλά προσπαθώ να εκπαιδευσω τα παιδιά μου.

Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

Δεν μπορώ να αλλάξω το σκεπτικό στον γείτονα, ούτε στον συνάδελφο αλλά ούτε ακόμα και στην γυναίκα μου που βάζω σακούλα για ανακύκλωση και 8 στις 10 πετάει ότι βρει όλα σε ένα τσουβαλι.

Αυτή την παιδεία έχουν δεν αλλάζει σε μία μέρα. Αλλά προσπαθώ να διαπεδαγωγισω τα παιδιά μου.

Και άμα δω κανέναν κουλο του λέω πολύ απλά "με τέτοια παιδεία προβάτου που έχεις, μπεεεε θα κάνεις, δεν περίμενα κάτι περισσότερο".

Γιατί ούτε να τσακωθω θέλω ούτε να δώσω τέτοιο δείγμα στα παιδιά μου.

Και ο άλλος δε θα μάθει ποτέ. Αντιθέτως θα εκνευριστει θα τσακωθεί και θα νομίζει ότι αν βρηγχυθει περισσότερο θα γίνει βασιλιάς.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με πολλά , έχετε τσουβαλιάσει όμως ολίγον άγρια και καλές ενέργειες που έγιναν απο τότε που ξανα-αποκτήσαμε

την ελευθερία μας.

 

Ένας λόγος που ακριβώς δυσκολευόμαστε εδώ και 2500 χρόνια να ξεφύγουμε απο τη ματαιοδοξία , την διαφθορά και την εκρίζωση της έννοιας 

του έθνους είναι και αυτό που βλέπω εδώ στο thread : σχεδόν πάθος για μηδενισμό και φοβερή φιλονικία. Τα ίδια βίωναν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι

με πόλεις - κράτη και χρειαζόταν Πέρσες, Ρωμαίοι κλπ για να ενωθούν , αλλιώς ανελέητος πόλεμος.

 

Χαλαρά και ψύχραιμα , διορθώνουμε όσο μπορούμε ο καθένας, λίγο λίγο καθημερινά. Θέλει υπομονή και ως Έλληνες, δεν φημιζόμαστε.

 

Νορβηγία , Σουηδία ή Γερμανία δεν θα γίνουμε ποτέ κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό , τουλάχιστον όχι για όλους  :)

 

ΥΓ τελείως φιλικά τα ανωτέρω , διαπιστώσεις ενός ανθρώπου που επέλεξε εν τέλει να μείνει και σέβεται τόσο όσους έμειναν

     όσο κι αυτούς που έφυγαν.

 

ΥΓ 2 : δείτε το Quo Vado? (2016) 

 

ΥΓ3 : κάνοντας μια βόλτα χθες στο Open House στη Θεσσαλονίκη , με μια βόλτα και στο κτήμα  Γεροβασιλείου , που και που θυμάσαι 

         γιατί αξίζει που έμεινες, που η καθημερινότητα σε κάνει να διερωτάσαι πολλές φορές. 

 

IMG_20161120_164727_01.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σκυλιά και τα μηχανάκια είναι πταίσματα εδώ που είμαι, και ζω σε μικρή πόλη. Συγγενής πέταξε στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας 20 κότες και το έκανε κοτέτσι με το κοκόρι να "κελαηδάει" κάθε μέρα στις 5.30 το πρωί 2 ορόφους κάτω από μένα. Πόσες φορές έχω προσπαθήσει να τον εξηγήσω πόσο λάθος είναι αυτό δεν καταλαβαίνει τι με το καλό τι με το κακό, nope. Έχω κάνει και καταγγελία στη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας και με γράψανε μη πω που. Το μόνο που μένει είναι 2 πράγματα: η να σκοτώσω τις κότες ή να δαρθώ με αυτόν, πρωτόγονα πράγματα δηλαδή... δεν υπάρχει κράτος να σε βοηθήσει και οι νόμοι είναι απλά για να υπάρχουν. Σεβασμός? εδώ δεν σε σέβονται συγγενείς, θα σε σεβαστεί ο ξένος? Δεν υπάρχουν αυτά... δυστυχώς στην Ελλάδα ισχύει το "every man for himself".

Οι περισσότεροι νομίζουν οτι ζουν σε εξοχικό με 10 στρέμματα τριγύρω τους δικά τους και μπορούν να κάνουν οτι θέλουν, ενώ ζουν σε ένα διαμέρισμα των 80 τετραγωνικών με άλλα ανθρώπινα όντα τριγύρω τους που πρέπει να σέβονται και να ακολουθούν 5 βασικά πράγματα κοινής λογικής και σεβασμού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με πικραίνει είναι ότι ενώ υπάρχει έλλειψη παιδείας.. στο εξωτερικό οι έλληνες τα καταφέρνουμε μια χαρά και τα κάνουμε όλα όπως οι ξένοι. Πιθηκίζουμε σωστά δηλαδή. Το κακό στην ελλάδα είναι ότι όταν οι 80 κάνουν κάτι λάθος, οι 20 που κάνουν το σωστό δεν παίζει με τίποτα να επηρεάσουν τους υπόλοιπους.

Προφανώς δεν το λέω μόνο για μένα... και πέρυσι που ήμουν στην Αγγλία και τώρα που είμαι στην Ελβετία, δεν βλέπω έλληνες με λανθάνουσα συμπεριφορά. Βλέπω έλληνες με τρόπους, κύριους, σωστούς, προσεκτικούς, να ακολουθούν τους νόμους και να ζουν μια χαρά και ευτυχισμένοι. Ok, υπάρχουν και τα κακώς κείμενα, αλλά τους "μαζεύει" το σύστημα και η κοινωνία. Όταν είσαι λοιπόν έξω.. κυρίως φρέσκος.. σου λένε/βλέπεις ότι "εδώ το κάνουμε έτσι". Και το κάνεις. Όταν είπε κάποιος λοιπόν πριν ότι πρέπει να ζούμε λίγο εξωτερικό μπας και μας "ξυπνήσει", είχε δίκιο. Δεν είναι εφικτό, αλλά είχε ένα point.

 

Παράδειγμα: Την πρώτη φορά που ήρθα στην ελβετία, ήταν το 2011. Δίπλωμα είχα πάρει το 2006-2007 νομίζω. Είχα ήδη κακές συνήθειες σαν οδηγός. Ήρθα εδώ και με το που βγήκα στους δρόμους, παρατήρησα ότι με το που πλησίαζα σε διάβαση (ενώ περπατούσα στο πεζοδρόμιο) φρέναραν τα αυτοκίνητα για να περάσω. Πολλές φορές ένιωθα άσχημα γιατί έβλεπα μεγάλα αμάξια ή φορτηγά να το κοκαλώνουν, ενώ πήγαιναν γρήγορα. Μια φορά έκανα νόημα σε έναν να μη σταματήσει και μου έκανε νόημα ότι αν δεν περάσεις δεν φεύγω. Έμεινα 10 μέρες τότε. Με το που γύρισα ελλάδα, έκανα το ίδιο πράγμα. Το πρώτο καιρό πάντα, μετά όσο περνούσε ο καιρός λίγο λιγότερο. Έχω φάει τρελό κορνάρισμα και μούτζα, αλλά από την άλλη έχω δει πολλά βλέμματα συμπάθειας, "ευχαριστώ" και χαμόγελα από μαμάδες με καρότσια και ηλικιωμένους. Αποφάσισα λοιπόν πως είναι όμορφο να το κάνω, μπας και πάρουν το παράδειγμα όχι τόσο αυτοί πίσω μου που αγανακτούσαν, όσο οι πεζοί που άφηνα να περάσουν..

Μια φορά πήγα στα Τρίκαλα και είδα να συμβαίνει το ίδιο. Τρελάθηκα! Ε ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΛΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;; 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει μια εξήγηση για τη συμπεριφορά των Ελλήνων. Σαν μεσογειακός λαός είμαστε περισσότερο κοινωνικοί και παρορμητικοί άνθρωποι, δείχνοντας ασυνήθιστη οικειότητα ακόμα και απέναντι σε αγνώστους. Αυτό πολλές φορές οδηγεί στο σχηματισμό κλικών όπου το κάθε μέλος δυσκολεύεται να προδώσει το άλλο ή να μην ανταποδώσει κάποια χάρη που του έγινε. Σημασία έχει πλέον το συμφέρον της κλίκας και των μελών της παρά το ευρύτερο συμφέρον ή το δίκαιο.

 

Εξαιτίας αυτού εδραιώθηκε στον Έλληνα η αριστερή νοοτροπία, η οποία προλείανε το έδαφος για το φαινόμενο ΠΑΣΟΚ που ακολούθησε. Δηλαδή μπορεί π.χ. να είμαι άχρηστος, αλλά οι γνωριμίες θα με βοηθήσουν. Η ατομική προσπάθεια μπορεί να υποκατασταθεί από τις κατάλληλες διασυνδέσεις. Μπορεί να παραβώ το νόμο, αλλά άνθρωπος είμαι και ο περιγυρός μου θα με συγχωρέσει. Μου είχε συμβεί π.χ. να χαθώ σε μια περιοχή και να μπω χωρίς να το προσέξω(βράδυ κιόλας) σε δρόμο με απαγορευτικό. Ένα περιπολικό με σταμάτησε και επειδή φέρθηκα ευγενικά μου έκανε απλώς μια παρατήρηση στη λογική του ότι είμαστε άνθρωποι και υπάρχει περιθώριο σφάλματος. Έτσι όμως, με το να συγχωρούνται οι αδυναμίες αυτές, καλλιεργείται κλίμα χαλαρότητας απέναντι στα ήθη και στους νόμους. Ο Σωκράτης ήπιε το κώνειο, αντί να χρησιμοποιήσει τη "βοήθεια" που του προσφέρθηκε, πηγαίνοντας κόντρα στο πιο ισχυρό ένστικτο, για να δείξει τη σημασία του να υπακούουν τα μέλη μιας κοινωνίας στους νόμους, απαρέγκλιτα. Αλλιώς θα υπάρχει ασυδοσία σε μικρό ή μεγάλο βαθμό.

 

Τελικά η αριστερή νοοτροπία(φαίνεται και από δημοσκοπήσεις) καλλιεργεί την αδυναμία, γιατί οι άλλοι θα φροντίσουν για μας ή θα μας συγχωρήσουν αν εμείς δεν μπορούμε να πειθαρχήσουμε τον ευατό μας. Έτσι παύει η επιθυμία για το καλύτερο και αυτοί που έχουν κάποιο ήθος απογοητεύονται από τη δυσαρμονία τους με το νοσηρό περιβάλλον και είτε φεύγουν, είτε προσαρμόζονται.

Άλλο όμως το να ξέρεις τις υποχρεώσεις σου και να παίρνεις ατομικές ευθύνες και άλλο να πουλάς τη χώρα σου γιατί βγάζεις μαύρα και το σπίτι σου δεν καίγεται. Αδιαφορώντας εντελώς για τα κοινά. Τεράστια διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:
Spoiler

 

Εμένα αυτό που με πικραίνει είναι ότι ενώ υπάρχει έλλειψη παιδείας.. στο εξωτερικό οι έλληνες τα καταφέρνουμε μια χαρά και τα κάνουμε όλα όπως οι ξένοι. Πιθηκίζουμε σωστά δηλαδή. Το κακό στην ελλάδα είναι ότι όταν οι 80 κάνουν κάτι λάθος, οι 20 που κάνουν το σωστό δεν παίζει με τίποτα να επηρεάσουν τους υπόλοιπους.

Προφανώς δεν το λέω μόνο για μένα... και πέρυσι που ήμουν στην Αγγλία και τώρα που είμαι στην Ελβετία, δεν βλέπω έλληνες με λανθάνουσα συμπεριφορά. Βλέπω έλληνες με τρόπους, κύριους, σωστούς, προσεκτικούς, να ακολουθούν τους νόμους και να ζουν μια χαρά και ευτυχισμένοι. Ok, υπάρχουν και τα κακώς κείμενα, αλλά τους "μαζεύει" το σύστημα και η κοινωνία. Όταν είσαι λοιπόν έξω.. κυρίως φρέσκος.. σου λένε/βλέπεις ότι "εδώ το κάνουμε έτσι". Και το κάνεις. Όταν είπε κάποιος λοιπόν πριν ότι πρέπει να ζούμε λίγο εξωτερικό μπας και μας "ξυπνήσει", είχε δίκιο. Δεν είναι εφικτό, αλλά είχε ένα point.

 

Παράδειγμα: Την πρώτη φορά που ήρθα στην ελβετία, ήταν το 2011. Δίπλωμα είχα πάρει το 2006-2007 νομίζω. Είχα ήδη κακές συνήθειες σαν οδηγός. Ήρθα εδώ και με το που βγήκα στους δρόμους, παρατήρησα ότι με το που πλησίαζα σε διάβαση (ενώ περπατούσα στο πεζοδρόμιο) φρέναραν τα αυτοκίνητα για να περάσω. Πολλές φορές ένιωθα άσχημα γιατί έβλεπα μεγάλα αμάξια ή φορτηγά να το κοκαλώνουν, ενώ πήγαιναν γρήγορα. Μια φορά έκανα νόημα σε έναν να μη σταματήσει και μου έκανε νόημα ότι αν δεν περάσεις δεν φεύγω. Έμεινα 10 μέρες τότε. Με το που γύρισα ελλάδα, έκανα το ίδιο πράγμα. Το πρώτο καιρό πάντα, μετά όσο περνούσε ο καιρός λίγο λιγότερο. Έχω φάει τρελό κορνάρισμα και μούτζα, αλλά από την άλλη έχω δει πολλά βλέμματα συμπάθειας, "ευχαριστώ" και χαμόγελα από μαμάδες με καρότσια και ηλικιωμένους. Αποφάσισα λοιπόν πως είναι όμορφο να το κάνω, μπας και πάρουν το παράδειγμα όχι τόσο αυτοί πίσω μου που αγανακτούσαν, όσο οι πεζοί που άφηνα να περάσουν..

Μια φορά πήγα στα Τρίκαλα και είδα να συμβαίνει το ίδιο. Τρελάθηκα! Ε ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΛΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;; 

Δεν θα ξεχάσω ποτέ ένα τρομερό χαμόγελο που μου έσκασε ένας νέος σε ηλικία μπαμπάς που περίμενε στο πεζοδρόμιο, στην άκρη του δρόμου, έξω από ένα παιδικό με το μικρό του γιο όταν σταμάτησα να περάσουν.

 

Το έκανα και πριν απ αυτό το περιστατικό, το κάνω και θα το κάνω όποτε μπορώ και ας μου γυρίζουν και τη μούρη ορισμένοι.
Έτσι έμαθα και ελπίζω στο μέλλον να μην με παρασύρει η συμπεριφορά των άλλων.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, chrooooo said:

Κι εγω θελω να πω τα δικα μου. Φυσικα συμφωνω με ολα στο αρχικο ποστ αλλα διαφωνω με καποια επομενα, στο παρακατω σημειο. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να κατσω εδω και να προσπαθησω να αλλαξω τα κακως κειμενα. Για ποιον ζω, για μια καλυτερη Ελλαδα? Γι'αυτο παλευουν οι πολιτικοι μας (insert lol here). Για μενα ζω, και παλευω για να ζω οσο καλυτερα μπορω εγω και η οικογενεια μου. Γιατι να ξοδευω την ψυχικη μου ηρεμια, τα λεφτα μου σε δικηγορους, και να κοβω χρονια απο τη ζωη μου με νευρα και αγχος προσπαθωντας να αλλαξω αυτο το μπουρδελο? Το επιχειρημα 'εφυγες αντι να κατσεις να παλεψεις' στα αυτια μου ακουγεται οπως το 'γιατι θαλασσοπνιγονται? να κατσουν στη συρια να πολεμησουν'. Πριτς!

Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία είναι η αρχή του κακού. Είναι το να κοιτάξουμε την πάρτυ μας, το "δε βαριέσαι ρε αδερφέ", το οποίο καταλήγει στο να φας λεφτάκια του δημοσίου αν βρεθείς σε μία θέση που μπορείς να φας λεφτά... γιατί αν δεν τα φας εσύ, θα τα φάει κάποιος άλλος οπότε η οπτική σου πλευρά τότε θα είναι από αυτή την σκοπιά (γιατί όχι έσυ). Αλλά έτσι δεν λύνεται το πρόβλημα.... από την άλλη η ζωή είναι πολύ μικρή για να αναλωθείς σε αυτά τα ζητήματα και μάλλον όλοι το ίδιο θα κάνανε αν ήταν σε αυτή τη θέση.. με κάποιες πολύ πολύ μικρές εξαιρέσεις (0.0001%). Δεν στοχοποιώ εσένα φυσικά αλλά όσοι σκέφτονται με αυτό τον τρόπο οδηγούνται σε αυτα τα συμπεράσματα (και δεν βγάζω τον ευατό μου απέξω).

Χαίρομαι όμως που διαβάζω τα λόγια του @acct γιατί είναι σωστός αυτός ο τρόπος σκέψης και πραγματικά αν όλοι κάναμε αυτό το βήμα στο να είμαστε σωστοί και να προσπαθούμε για το κάτι καλύτερο, πιστευω η αλλαγή θα έρθει, έστω και αργά... από τον στενό μας κύκλο και προς τα έξω.
Επίσης αναλογίζομαι το ποσο λάθος έχω φερθεί προσπαθώντας να βρω το δίκιο μου το οποίο είναι επίσης ένα πρόβλημα στις αποτυχίες που αναφέρθηκα στο προηγούμενο μου ποστ.

Εχω βρεθεί σε πολλές διαφωνίες στις οποίες παρατηρώντας ακόμα και τον εαυτό μου όταν έχει βρεθεί σε φάση όπου είμαι λάθος, αν ο άλλος μου φερθεί πολύ σωστά/με σεβασμό θα του ζητήσω συγνώμη και θα προσπαθήσω να επανορθώσω/διορθώσω το λάθος μου. Αντιθέτως αν αρχίσει και ορίεται και βρίζει και κάνει σαν μανιακός, είναι πολύ πιθανό να μην μου αφήσει περιθώριο να ζητήσω συγνώμη για κάτι που γνωρίζω ότι έφταιξα γιατί θα με βάλει σε mode άμυνας αντιμετωπίζοντας κάτι που είναι εκτός ελέγχου απέναντι μου. Αυτό αντιλαμβάνομαι ότι ακούγεται εγωιστικό αλλά όταν είσαι εν βρασμώ ψυχής, ψυχολογικά και χωρίς να σκεφτείς, έτσι θα λειτουργήσεις.
Και καταλήγω στο ότι πρέπει να σκεφτόμαστε ακόμα και αν ξέρουμε ότι έχουμε δίκιο, πως θα μιλήσουμε στον απέναντι μας για κάτι που κάνει λάθος. Ο στόχος μας δηλαδή δεν είναι να τον κάνουμε ρεζίλι μπροστά στους άλλους ή να τον μειώσουμε για το πόσο βλάκας/ανάρμοστος είναι κλπ. κλπ. αλλά να τον κάνουμε να μην λειτουργεί με τον λάθος τρόπο. Και ο τρόπος που θα μιλήσουμε στον άλλον είναι μέρος της συνταγής της επιτυχίας! Κάτι που σίγουρα χρειάζεται βελτίωσης εκ μέρους μου μιας και είμαι παρορμητικός.

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο να ουμ :gyro:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να αραδιάζεις τα μειονεκτήματα και τα στραβά του διπλανού σου. Και όλα τα παραδείγματα είναι απολύτως επιβεβαιωμένα πολλαπλά σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και η αγανάκτηση απολύτως δικαιολογημένη.

 

Αλλά το κύριο πρόβλημα στην Ελλάδα, δεν είναι η συμπεριφορά του γείτονα, μιας και εμείς επίσης πιθανόν αποτελούμε ένα κατακριτέο παράδειγμα γείτονα για κάποιον άλλον. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα η αυτοκριτική σπανίζει, ενώ η κριτική είναι άφθονη. Όταν ο κόσμος αρχίσει να διορθώνει τα δικά του στραβά, αντί να δείχνει τον γείτονα και να κράζει τα στραβά του, τότε θα δούμε βελτίωση παντού ως χώρα. Όχι σήμερα ή αύριο. Η αλλαγή αυτή προϋποθέτει διαφορετική καθοδήγηση από τους γονείς προς τα παιδιά και αναβαθμισμένη παιδεία, πράγματα που μάλλον θα αργήσουν πολύ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Τα σκυλιά δεν απαγορεύονται σε πάρκο, οι ταμπέλες είναι αυθαίρετες απ τον εκάστοτε δήμο και δεν έχουν νομική ισχύ. Το αν οι ιδιοκτήτες των ζώων είναι οι ίδιοι ζώα είναι άλλο θέμα και είναι γενικό θέμα παιδείας και σεβασμού προς τους γύρω, όπως τα περισσότερα πράγματα που αναφέρθηκαν στο θέμα αυτό.

 

Γενικώς για ζώα στα μπαλκόνια, είναι παράνομο. Αν δείτε κάτι τέτοιο κατ'εξ'ακολούθηση, πάρε ένα τοπικό φιλοζωικό σωματείο και δείξε τους το θέαμα, δε θα χρειαστεί να ανακατευθείς περαιτέρω, κανονίζουν αυτοί...

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.