Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Δε ξερω ποσες φορες καποιος απο εσας χρειαστηκε να κανει ενα σημαδι καπου αλλα επειδη το στυλο ή ο μαρκαδορος ειναι καπως χοντροί δεν φτανατε για να κανετε αυτο το σημαδακι.

Σημερα επεσα πανω σε μολυβι και μαρκαδορο γι αυτη ακριβως τη δουλεια. Lyra dry το μολυβι που εχει και ενσωματωμενη ξυστρα και lyra ink ο μαρκαδορος.

Ε δεν ηθελα πολυ για να τα βαλω στο καλαθι :)

 

20180330_175748.jpg20180330_175758.jpg20180330_175949.jpg20180330_180019-1600x778.jpg

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, karmen1983 said:

Δε ξερω ποσες φορες καποιος απο εσας χρειαστηκε να κανει ενα σημαδι καπου αλλα επειδη το στυλο ή ο μαρκαδορος ειναι καπως χοντροί δεν φτανατε για να κανετε αυτο το σημαδακι.

Σημερα επεσα πανω σε μολυβι και μαρκαδορο γι αυτη ακριβως τη δουλεια. Lyra dry το μολυβι που εχει και ενσωματωμενη ξυστρα και lyra ink ο μαρκαδορος.

Ε δεν ηθελα πολυ για να τα βαλω στο καλαθι :)

 

20180330_175748.jpg20180330_175758.jpg20180330_175949.jpg20180330_180019-1600x778.jpg

 

Το μολύβι παίρνει ανταλλακτικά, και εάν ναι τί είδους? Έχω πετύχει τα ίδια στον Καυκά, αλλά τσιγκουνεύτηκα, εσύ πόσο τα βρήκες?

 

edit:

4 minutes ago, Havic said:

Μόνο εγώ χρησιμοποιώ μηχανικό μολύβι? Υπερκαταναλωτισμος :p

Όλοι χρησιμοποιούμε, αλλά ο μαρκαδόρος είναι δυο φορές καλύτερος από οποιοδήποτε μόνιμο μαρκαδόρο γενικής χρήσης. Για το μολύβι, θα μας πει ο μάστορας @karmen1983 :).

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Παίρνει ανταλλακτικά και μάλιστα πήρα, απλά τώρα τα έχω στην εργαλειοθήκη και βαριέμαι να κατέβω.

Είναι αυτά εδώ

0eafcadc8a7b9eea630edac4321fa4cab2077576

 

Βγαίνουν και χρωματιστά αλλά προσωπικά πήρα μονόχρωμα.

Για τιμή αν θυμάμαι καλά είναι 6ευρώ τα ανταλλακτικά και 7 ευρώ παρά κάτι το μολύβι.

πριν 27 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Μόνο εγώ χρησιμοποιώ μηχανικό μολύβι? Υπερκαταναλωτισμος :p

Δεν είσαι μόνος :p

Απλά πολλές φορές πρέπει να βγάλεις αρκετά έξω τη μύτη του μολυβιού για να φτάσεις στο κάτω μέρος της τρύπας. Και όσο πιο έξω είναι τόσο πιο ευπαθής να σπάσει είναι. Μιλάω για τα κλασικά μηχανικά (σημείωση πιο κάτω)

Ψιλά γράμματα αλλά γίνεται δουλειά.

 

Προσωπικά μέχρι πρόσφατα με είχε βολέψει αυτό εδώ που επειδή έχει χοντρή μύτη δε σπάει εύκολα. Τιμή 2,5 το μολύβι και 2 τα ανταλλακτικά.

 

20180330_184122.jpg

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

 

Εγώ έχω ένα pilot από το σχολείο (έχει κλείσει 15ετια) και η μύτη είναι 0.7 :p , έχεις δίκιο αν την επεκτείνεις πολύ σπάει πανεύκολα, karmen1983 όταν και αν σε ψήνει γράψε κάνα σχόλιο για το το Β&D πιστόλι, κάθε φορά που θέλω να βάψω κάτι το σκέφτομαι τι καλά που θα ήταν να είχα ένα, όπως και τα ρολλά που βάζεις μπογιά αλλά μόλις δω την τιμή σε συνδυασμό με την αμφιβολία για το αν τελικά θα καταλήξει στην ντουλάπα δεν κάνω κίνηση, το καλοκαίρι (αν δεν τύχει τπτ άλλο και περισσέψει κάνα €) μάλλον θα πέσει βάψιμο.

 

Μην πτοείσαι από το "αρνητικό" σχόλιο, το είπα περισσότερο χαριτολογώντας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγά να μην πτοηθώ :p

 

Το B&D το δούλεψα πολύ λίγο και δε θέλω να βγάλω συμπεράσματα. Αλλά σε αυτό το λίγο μου φάνηκε παιχνίδι σαν εργαλείο. 

Καταρχάς είναι αρκετά βαρύ ειδικά με το δοχείο γεμάτο. Είναι φασαριόζικο και πρέπει μόνιμα να το έχεις οριζόντιο αλλιώς δεν παίρνει η τρόμπα του χρώμα από τον κουβά ειδικά όταν αρχίζει να αδειάζει. Να πω όμως κάτι. Επειδή δουλευω πιστόλι αέρος άνω δοχείου, μπορεί να είχα αυξημένες απαιτήσεις από το B&D.

Θα το δουλέψω στη πόρτα που θα έχω πιο εύκολο έργο με τη προστασία του γύρω χώρου και θα πω συμπεράσματα. 

Δυστυχώς ο φράκτης θα πάει με ρολό μιας και έχει μόνιμα παρκαρισμένα αμάξια τριγύρω και δε θέλω να τους "αλλάξω δωρεάν χρώμα" :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2017 at 6:13 ΜΜ, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

 

 

20171021_100943-1.jpg

Δεν είχα γράψει για το συγκεκριμένο εργαλείο για περισσότερες λεπτομέρειες μπείτε εδω https://www.bosch-professional.com/gr/el/products/gdx-18-v-ec-06019B9107 . Μετά από χρήση του συγκεκριμένου εργαλείου έχω μόνο θετικές εντυπώσεις. Με έκανε εντύπωση πρώτον η μπαταρία από θέμα αυτονομίας,  και δεύτερον ότι είναι αρκετά δυνατό για το μέγεθος-βαρος του. Το πιο μεγάλο καρυδακι που έβαλα ήταν το νούμερο 32,  το παξιμάδι το ξεβιδωνε για πλάκα..

Έγινε επεξεργασία από Stavros Apo
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία παραλαβή που ήθελα καιρό. Το παρήγγειλα στο παζάρι του Σχιστού την Κυριακή, δεν το είχε μαζί του και το παρέδωσε στο σπίτι της κόρης μου, Νίκαια, χωρίς εξτρά χρέωση και δώρο ένα στυλό.

Το στυλό είναι παχύμετρο χαχαχα.


0-02-04-86c3707d2bffd5efdfa95e25bffea7bf

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Πληροφορίες για μάρκα και προδιαγραφές υπάρχουν; Τιμούλα;

Μάρκα μην ψάχνεις, Kinezex. 

 

Εδώ στο site του.

http://www.intool.gr/index.php?id_product=23&controller=product

 

δες το και στο Ebay

https://www.ebay.com/itm/Dia1-5-Dial-Caliper-0-150mm-0-6-Metric-Measurement-Gauge-meter-tester-Tool/253473936680?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D44040%26meid%3D52d26ac9322e4944bd11981291bfec3c%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D4%26sd%3D302689568435%26itm%3D253473936680&_trksid=p2047675.c100005.m1851

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

Δεν περιμένω να ισχύει η ακρίβεια των 0.02mm που ισχυρίζεται, αλλά μια χαρά είναι για χοντροδουλειές. Καλορίζικο.

 

Μία από τα ίδια! Δεν περιμένω ούτε με νοιάζει η απόλυτη ακρίβεια για τις εργασίες που το θέλω.!  Σε δοκιμή πάντως που έκανα το βρήκα πολύ καλό για τα λεφτά του και με ικανοποίησε πλήρως.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος panava έγραψε:

 

 

Μεγειές! Εγώ που θέλω το μικρό παχυμετράκι στυλό??? που θα το βρω οεό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

 

 

Μεγειές! Εγώ που θέλω το μικρό παχυμετράκι στυλό??? που θα το βρω οεό?

Ευχαριστώ Νίκο, διαφημιστικό του καταστήματος είναι και σαν τέτοιο δεν μετράει, κινείται μεν αλλά δεν λες πως θα μετρήσεις κιόλας! :T:

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

Κλώνος πρέπει να ειναι του Moore and Wright.

Ψάξε σε κάνα amazon για αρχη. Αν δεν το βρεις τα εχω στους σελιδοδείκτες μου απλά δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή.

 

Παναγιωτη καλορίζικα!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.