Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

Το να φτιάχνεις κάτι μόνος σου είναι... είναι. Πέρα από το ότι έβαλες το κόπο και το μεράκι σου για κάτι, γλυτώνεις και χρήματα.

Καταλαβαίνω ότι πολλοί (και μιλάω γενικά) δεν το έχουν καθόλου με αυτά αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε. Η ευχαρίστηση του να φτιάχνεις κάτι και να το βλέπεις έτοιμο αρκεί.

 

Btw, σήμερα φτιάξαμε ένα πάγκο για τα εργαλεία ενός φίλου. Κλασσικά δεν έχω φωτογραφίες αφού ποτέ δεν βγάζω ή πάντα το ξεχνάω :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά μια ψαροπούλα... απ' το γιαλό :p

 

Παρόλο που έχω δουλίτσα Κυριακάτικα και ξεκινάω να πάω τώρα, έχω ξυπνήσει με πολύ καλή διάθεση. Ελπίζω το ίδιο καλή να είναι και η διάθεση του τραπεζιού και του κρεβατιού που θα πάω να επισκευάσω :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Μου θυμίζεις κάτι παλιούς μαραγκούς με ποδήλατο και στην σχάρα μια πάνινη τσάντα με μερικά εργαλεία χειρός που έκαναν επισκευές κατ΄οίκον :o

Καλή συνέχεια :)

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχει αντικαταστησει το ποδηλατο με αυτοκινητο, και την πανινη τσαντα με μια καλυτερης πχοιοτητας, καθως και τα εργαλεια της ειναι top notch! :) 

Καλή τύχη Αγάπη με το κρεβάτι και το μαντέμι!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Το να φτιάχνεις κάτι μόνος σου είναι... είναι. Πέρα από το ότι έβαλες το κόπο και το μεράκι σου για κάτι, γλυτώνεις και χρήματα.

Καταλαβαίνω ότι πολλοί (και μιλάω γενικά) δεν το έχουν καθόλου με αυτά αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε. Η ευχαρίστηση του να φτιάχνεις κάτι και να το βλέπεις έτοιμο αρκεί.

 

Btw, σήμερα φτιάξαμε ένα πάγκο για τα εργαλεία ενός φίλου. Κλασσικά δεν έχω φωτογραφίες αφού ποτέ δεν βγάζω ή πάντα το ξεχνάω :p

 Επειδή φαίνεται σαν να αναφερόμουν στη παραπάνω κουβέντα που είχατε χθες και ίσως ακούγεται κάπως, δεν μιλούσα συγκεκριμένα. 

 

Όπως ανέφερα μιλούσα γενικά.

 

Επίσης με το μόνος, δεν εννοώ μόνος σου. Εννοώ να μην το παίρνεις έτοιμο από το x y κατάστημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη το self-quote και ολα τα παραπανω που γραφεις μετα απο τα δικα μας γραφομενα, δειχνουν οτι τα δικα μας σου εδωσαν "πασα" για να τα γραψεις. Δε χρειαζεται να απολογεισαι.

Δε λεω οτι εχεις αδικο για την χαρα της δημιουργιας παρολα αυτα. Αυτο ειναι σωστοτατο. 

 

Ωστοσο, ΔΕΝ μπορουμε να μη παρουμε ετοιμα κουρτινοξυλα (περι τετοιων προκειται, τα οποια μαλιστα ηταν επεκτασιμα για να μη χρειαζονται κοψιμο). 

Να τα φτιαξουμε απο τι και να μη τα παρουμε ετοιμα; Δε διαθετουμε εργαλεια ουτε υλικα για να τα κατασκευασουμε μονοι μας. Και δε θα ειχε και νοημα.

Στο λεω επειδη μιλας γενικα μεν, παιρνοντας πασα απο τα λεγομενα μας δε.

 

Επισης δε μπορουσε να υπαρχει ακρίβεια χωρις τα εργαλεια της Αγάπης.

Ευχαρίστως να τρυπουσα μονος μου, αλλα θα τρυπουσα μεχρι μεθαύριο για να ευθυγραμμισω τα κουρτινοξυλα. Και λιγο λεω. Οχι οτι θα εκανα λιγοτερο χρονο αν ειχα τα ιδια εργαλεια (παλι θα καθυστερουσα γιατι ΔΕΝ το εχω ξανακανει), αλλα τουλαχιστον θα το εκανα πιο σωστα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Τομμυ, ξέρεις τι εννοώ νομίζω και πως το εννοώ.

 

Μιλάω όταν προφανώς υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία και σε πράγματα που μπορούμε να τα φτιάξουμε μόνοι μας. Προφανώς και δε θα κάτσεις να φτιάξεις κουρτινοξυλα μόνος.

 

Ο φίλος μου για παράδειγμα μπορούσε να πάρει ένα έτοιμο πάγκο αλλά προτιμήσαμε να τον φτιάξουμε μόνοι. Γιατί; Γιατί είχαμε τα κατάλληλα εργαλεία, υλικά και την όρεξη να το κάνουμε. Συν ότι γλύτωσε χρήματα.

 

Αυτό ήθελα να αναφέρω. Ότι είναι ωραίο, για εμένα τουλάχιστον γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, όταν φτιάχνεις κάτι (και ξαναλέω όταν υπάρχουν τα εργαλεία και ότι μπορείς να φτιάξεις) να το βλέπεις έτοιμο και να ξέρεις ότι το έφτιαξες εσύ με τον κόπο και το μεράκι σου.

 

Αν ακούστηκε ότι σας "έκρινα" για κάτι ζητώ συγγνώμη. Απλά έτυχε να το γράψω την ώρα που είχατε  τη συζήτηση που είχατε. Οι τελευταίες μέρες ήταν δύσκολες και ίσως παρατηρήσες ότι απ είχα, οπότε τότε βρήκα το χρόνο, συν ότι μερικές ώρες πριν είχαμε φτιάξει το πάγκο του φίλου.

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν σε άτομα που δεν φτιάχνουν τίποτα. Ούτε καν προσπαθούν να συνθέσουν πράγματα του ΙΚΕΑ πχ.

 

Και οκ, καταλαβαίνω ότι αρκετοί δεν το έχουν με αυτά. Κανένα πρόβλημα, προφανώς. Αλλά πολλοί, όπως και αδελφός μου δεν έχουν ασχοληθεί καν.

 

Αν δεν προσπαθήσουν δε θα μάθουν τι μπορούν και τι όχι, και για εμένα είναι ένα "κακό" που κάνουν στον εαυτό τους.

 

(Και ξαναλέω, όταν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις. Κατάλληλα εργαλεία, χρόνος κλπ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ωχουυυυ το πολυαναλυσατε :hehe:

 

Η ωρα της πληρωμής :p

 

20170507_145833.jpg

Και οταν εισαι κουρασμενος κ λιγακι εχουν αααλλη νοστιμια!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω, τα μπαρμπούνια (αλλά και τις κουτσομούρες)  τα τσακίζω και . . . ξεκούραστος ! :p

Με μισούν οι γάτες . . . δε μένει ούτε κοκαλάκι ! ! !

Και από ότι βλέπω, Αγάπη, το έχεις και εσύ απαντημένο το ερώτημα του. . .

"Γιατί οι γάτες δεν τρώνε τα μπαρμπουνοκέφαλα? " :D

Να 'στε καλά ρε σείς, πάντα με κέφια και επιφυλάσσομαι κι εγώ, γιατί δεν κάθομαι αργός . . . . . . . . :whistling:   :innocent:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η Νεφέλη έφυγε από τους παππούδες της για να κάνει λίγη δίαιτα στην Αθήνα και πάλι μεζέδες τρώει! πφφφ

Στο επόμενο μαστόρεμα θα κεράσουμε σπιτικό τσιζ κέικ και από φαγητό ότι θέλεις ;)
 

Θέλω τα εργαλεία σουυυ :wall:  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.