Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

23 minutes ago, Snips said:

Αυτεπάγγελτα όσοι δεν συμφωνούν με ότι επίσημο ακούγεται χαρακτηρίζονται αιρετικοί και επικίνδυνοι. Τώρα είναι και όλα τα παιδιά. Το είχα γράψει ότι θα καταντήσουμε εδώ πριν κάτι μήνες. 

 

Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω; Ας πούμε, για την οικονομία της συζήτησης, ότι τελικά αποδεικνύεται πως οι μάσκες δεν είναι τόσο χρήσιμες. Στη χειρότερη,  με τη χρήση τους έχουμε υποστεί ένα μικρό οικονομικό κόστος και μια προσωρινή αμελητέα ταλαιπωρία.

 

Αν όμως συνεχίσει να επιβεβαιώνεται η χρησιμότητά τους, θα αποδειχτεί ότι αυτή η ανούσια επανάσταση κατά της χρήσης τους κόστισε ανθρώπινες ζωές. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να είναι πρόθυμος να συντελέσει σε θανάτους από αμέλεια, απλώς με την ελπίδα ότι έχει δίκιο.

 

Και επαναλαμβάνω, στην τελική είναι το ίδιο με τις ζώνες ασφαλείας. Δε χρειάζεται να μας αρέσει. Η κοινωνικά επωφελής συμπεριφορά -αν δεν υιοθετείται εθελοντικά- μπορεί και να επιβάλλεται άνωθεν. Αν το επιστημονικό κονσένσους αλλάξει ή οι συνθήκες γίνουν πιο ευνοϊκές, ας το ξανασυζητήσουμε.

 

Το ότι δεν έχουν λυθεί άλλα θέματα δημόσιας υγείας δεν μπορεί να είναι άλλοθι για να μη λυθεί κανένα νεότερο. Δεν υπάρχει επετηρίδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Πάντως μου αρέσει πως δεν δέχεστε μια διαφορετική άποψη. Μεγαλη κουβέντα η "υπονόμευση της Δημόσιας Υγείας". Οι ίδιοι που υπονομεύουν την δημόσια υγεία με επιτρεπόμενα φυτοφάρμακα, καύσιμα (καυσαέρια), ακτινοβολία, τώρα δρουν σαν προστάτες αυτής. Εντάξει λοιπόν. Και πετάμε και ένα παράδειγμα Ισπανικής γρίπης  και όλα πιο εντάξει. Τέθηκε θέμα εξαφάνισης του είδους; 

 

Αυτεπάγγελτα όσοι δεν συμφωνούν με ότι επίσημο ακούγεται χαρακτηρίζονται αιρετικοί και επικίνδυνοι. Τώρα είναι και όλα τα παιδιά. Το είχα γράψει ότι θα καταντήσουμε εδώ πριν κάτι μήνες. 

 

@acct

Θυμάσαι βέβαιως ότι και ο Adolf είχε επιτελείο έμπειρων και τουλάχιστον αξιόλογων, τουλάχιστον όσον αφορά τις γνώσεις τους, επιστημόνων από πίσω του. 

 

 

 

Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία είναι υπέρ της μάσκας και στις δημοκρατίες αυτό είναι που μετράει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία είναι υπέρ της μάσκας και στις δημοκρατίες αυτό είναι που μετράει

περα από το θέμα της νομιμότητας, εδώ ευχαρίστως να συζητηθεί σε άλλο επίπεδο (αν χρειάζεται, γιατί χρειάζεται, πού χρειάζεται, ο,τιδήποτε) αν και έχει συζητηθεί αρκετά. Αρκεί όμως να παρουσιάζεται κάποιου είδους αντεπιχείρημα, αλλιώς πώς να απαντηθεί; Δεν μπορώ να καταλάβω -στο κείμενο του Snips- πού ακριβώς είναι η αντίρρησή του;

Ότι δεν υπάρχει ιός; Ότι οι μάσκες δεν βοηθούν σε χώρο που υπάρχει συγχρωτισμός; Ότι είναι ακριβές; Ότι δεν πρέπει αυτές αλλά κάποιες άλλες; Ότι αν θέλω να μεταδώσω ένα νόσημα σε κάποιον άλλον, σε δημόσιο χώρο, πρέπει να μην εμποδίζομαι να το κάνω;
Σε ποιο πράγμα είναι που επιθυμεί κάποια απάντηση που δεν έχει ήδη γραφτεί;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

'Διαφορετική άποψη'...:hang:

Έχει απαντήσει ο Κλιντ  Ίστγουντ επί των απόψεων, οπότε εμείς περισσεύουμε...

 

btw ο διεθνής διαστημικός σταθμός:

  • έχει 8 συστοιχίες από ηλιακά πάνελ που παράγουν 75 ως 90 kW. Αρκούν ή όχι, ποια η άποψή σου;
  • χρησιμοποιεί 2,3 εκατομμύρια γραμμές κώδικα. Λίγες ή πολλές; Ποια η άποψή σου;  Έχει μεγάλη σημασία. Ναι.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Πανος4581464813 έχεις καταντήσει αηδία αγαπητέ. Σταμάτα να τρολλάρεις και να ειρωνεύεσαι όσο δεν πάει. Ειλικρινά λύσε μου μια απορία. Γράφτηκες στο φόρουμ για τα ποστάρεις μόνο στα μαστορέματα και για να απαντάς σε μένα; 

 

@salde Ξανά. Ίος υπάρχει. Επιδημία υπάρχει. Αμφιβολίες για τον βαθμό θνησιμότητας έχω. Επίσης, τα μέτρα που θα έρθουν για να μείνουν στην καθημερινότητα  μας σχολιάζω και που θα δίνουν το άλλοθι μελλοντικά να περιορίζεται η ελευθερία μας κι άλλο. Συμφωνώ στον τερματισμό των πάρτυ των 500 ατόμων και στο clubbing. Αλλά δεν συμφωνώ με το κυνήγι μικρών παιδιών. Δεν συμφωνώ στο να μου απαγορεύουν να βγαίνω 8 άτομα για σουβλάκια στο ίδιο τραπέζι, λες και διαφέρει το ότι τα ίδια 8 άτομα μαζεύονται στο ίδιο σπίτι και τρώνε.

 

@acct Συμφωνώ ότι δεν έγινε και τίποτα αν τελειώσει αυτό κάποια στιγμή. Η δική μου επιφύλαξη είναι η ευκολία που αποκτούμε σιγά σιγά σε κάθε είδος περιορισμό. Σαν άνθρωπος έχω μάθει να τρέχει το μυαλό μου στο μεθαύριο και όχι μόνο στο σήμερα. Μπορεί να φταίει κι αυτό. 

Επίσης δίνεται η εντύπωση πολλάκις, σύμφωνα με αυτά που  λέγονται από επίσημα χείλη, αλλά κυρίως με το τρόπο που λέγονται, ότι ο άνθρωπος ξαφνικά έπαψε να διαθέτει ανοσοποιητικό σύστημα. 

Και σαν συνέχεια αυτού, επειδή αναφέρθηκα πριν και στην ισπανική γρίπη πριν. Άλλο επίπεδο ιατρικής τότε και άλλο τώρα. Όπως ο πλανήτης δεν σταματήσε να γυρίζει τότε, έτσι δεν θα σταματησει και τώρα. Αυτό που έχει σημασία είναι η ροή των χρημάτων προς ποια κατεύθυνση θα στραφεί τελικά. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το να σου ζητείται η άποψή σου επί θεμάτων του διεθνούς διαστημικού σταθμού είναι τρολάρισμα και ειρωνεία.

Ενώ το να εκφράζεις άποψη επί του βαθμού επικινδυνότητας ενός ιού...είναι οκ...:hang:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Αυτεπάγγελτα όσοι δεν συμφωνούν με ότι επίσημο ακούγεται χαρακτηρίζονται αιρετικοί και επικίνδυνοι. Τώρα είναι και όλα τα παιδιά. Το είχα γράψει ότι θα καταντήσουμε εδώ πριν κάτι μήνες. 

 

1-a-a.jpg
WWW.TANEA.GR

Ακόμη μια απόδειξη, ότι η χρήση μάσκας προστατεύει από τον κοροναϊό και σώζει ζωές, είναι ένα περιστατικό που συνέβει στις αρχές του μήνα στη Νότια Κορέα.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Θυμάσαι βέβαιως ότι και ο Adolf είχε επιτελείο έμπειρων και τουλάχιστον αξιόλογων, τουλάχιστον όσον αφορά τις γνώσεις τους, επιστημόνων από πίσω του. 

 

Ο Adolf, αν μιλάμε για τον ίδιο, είχε επιτελείο αυλοκόλακων και μέτριων ανθρώπων σε κάθε όλες τις απόψεις. Αυτά που πέτυχε δε τα πέτυχε από ικανότητα, αλλά από τύχη  και λόγω της αδράνειας των άλλων χωρών γύρω του. Στο μόνο που ήταν ικανοί ήταν να σκοτώνουν ανυπεράσπιστους.

Μόλις τώρα, το μέλος Snips έγραψε:

Έχω ή όχι το δικαίωμα; Αν ναι σταμάτα εδώ. Αν όχι, είσαι φασίστας. Όχι με την γιαλαντζι έννοια που δίνουν οι λίμπεραλοαναρχικοί, αλλά με την πραγματική.

 

Το δικαίωμά σου σταματάει εκεί που αρχίζει και καταπατάει τα δικαιώματα του άλλου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(έχεις δικαίωμα όσο και για το διαστημικό σταθμό)

 

Η άποψή σου περί μικρής επικινδυνότητας του ιού:

πριν 22 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Αμφιβολίες για τον βαθμό θνησιμότητας έχω.

 

...σίγουρα εμπίπτει στις διατάξεις περί διάδοσης ψευδών ειδήσεων.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

(έχεις δικαίωμα όσο και για το διαστημικό σταθμό)

 

Η άποψή σου περί μικρής επικινδυνότητας του ιού:

 

...σίγουρα εμπίπτει στις διατάξεις περί διάδοσης ψευδών ειδήσεων.

 

 

Διότι σύμφωνα με τον τρόπο που είσαι ικανός να ερμηνεύεις τον γραπτό λόγο, η αμφιβολιά ισούται με διάδοση ψευδών ειδήσεων. Είσαι γελοίος τελικά. Και μάλλον, λυπάμαι που το λεω, έχεις την ανοχή πολλών. Από τον Μάιο τρολαρεις, αλλά προφανώς δεν γίνεται τίποτα. Εγώ λέω την άποψη μου, και ξαφνικά λέει καταπατάω δικαιώματα. Προφανώς έχετε πρόβλημα στην ανάγνωση διότι αν έγω πάω φυλακή για αυτό που είπα ,θα πρέπει να με ακολουθήσει η μισή χώρα εκτός από τους μισούς χρήστες του νήματος.

 

Αγαπητέ άστρο πριν το Ban το οποίο επιθυμώ διακαώς και αναμένοντας απάντηση για τον λόγο της επίθεσης σου περί δικαιωμάτων (προφανώς 2 έξτρα και 2 σταθμά, καθότι ούτε και στα παρελθόντα reports μου περί ειρωνίας έγινε κάτι), αν καταφέρεις και διαβάσεις ξανά τι γράφω για τους επιστήμονες του Χίτλερ θα καταλάβεις τι λέω. Αξιόλογοι από πλευράς γνώσεων λέω, αν τους έβαζε κάποιος το πιστόλι στον κρόταφο να προβούν σε ανακοινώσεις ή να κατασκευάσουν αυτά που κατασκεύασαν είναι άλλο θέμα. Αυλοκόλακες ενίοτε είναι όλοι.

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Snips said:

Αμφιβολίες για τον βαθμό θνησιμότητας έχω

(θνητότητας) θα σου απαντήσω πιο αναλυτικά αργότερα. Κατάλαβα περίπου πώς το σκέφτεσαι. Απαντώ στα γρηγορα αυτό, μην σκοτωθείτε αδίκως.
Καλά κάνεις κι έχεις αμφιβολία για τον δείκτη θνητότητας. Ούτε οι γιατροί γνωρίζουν ακόμα να στο απαντήσουν με ακρίβεια, θα φανεί στο τέλος ποιος είναι. Η εικασία είναι ότι θα κινηθεί σε χαμηλό αριθμ΄΄ο στο τέλος (κάτω από 1).
Τι λάθος κάνεις εδώ τότε;
1. αυτός ο δείκτης, πρακτικά δεν αφορά τους ασθενείς ατομικά. Είτε είναι τελικα 0,4% ε'ιτε 15% δεν αλλάζει σε τίποτα το αν εσύ θα πλένεις τα χέρια σου, το αν θα τηρείς τις αποστάσεις, το αν θα φοράς μάσκα, το αν θα πρέπει να αποφεύγεις όσο είναι δυνατόν χώρους συγχρωτισμού. Τα ίδια θα κάνεις όποιος κι αν είναι ο δείκτης. Οπότε μην σε πολυαπασχολεί. (είναι σημαντικός να τον γνωρίζουν οι γιατροί, οι επιδημιολόγοι για να βγάλουν γενικά συμπεράσματα, να κατανοήσουν καλύτερα την σχέση του ιού με άλλους παρόμοιους, να κάνουν προβλέψεις κλπ. Αφορά δλδ τους ειδικούς όχι εμάς. Είναι επίσης σημαντικό να τον προσδιορίσουν όσο πιο εύστοχα γίνεται οι υπεύθυνοι για την οργάνωση, οι κυβερνήσεις, οι δημόσιες αρχές. Ώστε να δουν τι περίπου μέτρα χρειάζεται να πάρουν, πώς θα οργανωθούν, πόσα κρεβάτια να έχουν έτοιμα, πόσα φάρμακα και τι είδους να παραγγείλουν, πώς θα οργανώσουν τις ταφές κλπ) Ατομικά εμάς δεν μας αφορά οπότε μην χολοσκάς για αυτόν τον δείκτη.

2. το δεύτερο λάθος, είναι ότι ακόμα κι ένας πολύ μικρός τέτοιος δείκτης δίνει τεράστιο αριθμό νεκρών/βαριά πασχόντων. 

Thx gia την απάντη΄ση σου btw. Αυτό ήταν η μικρή απάντηση, αργότερα τα υπόλοιπα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να κάνουμε 1-2 βήματα πίσω και να ηρεμήσουμε. Υπάρχει μια επίμονη μειονότητα στο θέμα (νομίζω 2 ανθρώπων) που αντιδρά στα μέτρα. Η πλειονότητα, δικαίως κατ' εμέ, διαμαρτύρεται, μερικές φορές άκομψα.

 

Βάζω και τον εαυτό μου μέσα, με χιουμοριστικές αναρτήσεις όπως αυτή με τον Φύρερ Τσιόδρα, που από κάποιους θα μπορούσαν να παρεξηγηθούν. Το ίδιο χρεώνω και στον panos, με ακόμη πιο εμπρηστικές εκφράσεις, που είναι βέβαιο ότι θα παρεξηγηθούν. Και, προφανώς, κάποιες από τις απαντήσεις είναι εντελώς αδικαιολόγητες.

 

Ορισμένες στιγμές αισθάνομαι κι εγώ αγανάκτηση, αλλά ίσως τελικά να πιάσουμε περισσότερες μύγες με το μέλι παρά με το ξύδι. Ας μη μείνουμε στα memes, ελπίζω βάσιμα ότι ο salde θα σταθεί ξανά στο ύψος της περίστασης και θα συνοψίσει πιο ψύχραιμα γιατί όλη η κουβέντα αισθανόμαστε ότι καταντά εξοργιστική. Ας κάνουμε ένα διάλειμμα και το ξαναπιάνουμε μόλις έχει μια ευκαιρία να γράψει και τα "υπόλοιπα"...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@salde

Μα η τελική απειλή που φτάνει στα αυτιά μας έμμεσα είναι ο θάνατος. Μας βάλανε σε καραντίνα για να προστατευτεί ο πληθυσμός από τον θάνατο. Διότι αν νοσήσεις και δεν έχεις κρεβάτι, πέθανες μας λέγανε...οχι ευθέως. ςΚαι με τι δείγμα όπως λες τελικά βγαίνει ό δείκτης θνητότητας; Όλοι είμαστε μέσα στα σπίτια μας. Πόσοι νόσησαν, πόσοι "άρπαξαν" κρυώματάκι και γρυπούλα λόγω covid παρά την καραντίνα στα σπίτια τους και ποτέ δεν θα αποτελέσουν μέρος του δείγματος; Πώς βγάζεις συμπεράσματα για την θνητότητα όταν δεν έχεις ακριβή αριθμό νοσούντων; 

Το ποσό θανάσιμος είναι ο ιός ανάλογα με την ηλικία σε τι στοιχεία θα βασιστείς επίσης; 

Δεν νομίζω κανείς επιδημιολόγος να βασιστει επίσης στην είδηση των Νέων που πήρε από το Bloomberg για μια καφετέρια στον πέρα μαχαλά, ώστε να καταλήξει σε συμπέρασμα.

 

Από Σεπτέμβριο λοιπόν, η γυναίκα με μάσκα στο σχολείο, η κόρη με μάσκα σε άλλο σχολείο και εγώ με μάσκα στη δουλειά μου. Κάποιος από τους 3 μας αρρωσταίνει. Θα ψάχνουν 2 σχολεία και 1 υπηρεσία 200 ατόμων. Ποιος κόλλησε ποιον; Νόσησαν όλοι; Όχι; Μήπως κάποιος είχε νοσήσει από τον Μάιο πχ; Και πολλά άλλα τα οποία τελικά οδηγούν σε ασφαλή συμπεράσματα; Και βεβαίως όλα αυτά ενώ η οικονομία καταρρέει. Φαινόμενο το οποίο δεν με επηρεάζει σε πρώτο βαθμό. Ούτε με απέλυσαν ούτε μου μειώσανε το μισθό. Απεναντίας και μια 2η καραντίνα προσωπικά θα την γουστάρω πολύ. Για να μην νομίζει κανείς ότι πεθαίνω από την πείνα και άρα δεν έχω τίποτα να κερδίσω με αυτά μέτρα. + 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρέψετε να συνεισφέρω και εγώ το λιθαράκι μου

πριν 7 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Μα η τελική απειλή που φτάνει στα αυτιά μας έμμεσα είναι ο θάνατος. Μας βάλανε σε καραντίνα για να προστατευτεί ο πληθυσμός από τον θάνατο. Διότι αν νοσήσεις και δεν έχεις κρεβάτι, πέθανες μας λέγανε...οχι ευθέως. ςΚαι με τι δείγμα όπως λες τελικά βγαίνει ό δείκτης θνητότητας; Όλοι είμαστε μέσα στα σπίτια μας. Πόσοι νόσησαν, πόσοι "άρπαξαν" κρυώματάκι και γρυπούλα λόγω covid παρά την καραντίνα στα σπίτια τους και ποτέ δεν θα αποτελέσουν μέρος του δείγματος; Πώς βγάζεις συμπεράσματα για την θνητότητα όταν δεν έχεις ακριβή αριθμό νοσούντων; 

Το ποσό θανάσιμος είναι ο ιός ανάλογα με την ηλικία σε τι στοιχεία θα βασιστείς επίσης;

 

Σε πολλές χώρες (μέσα σε αυτές και η Ελλάδα) δεν έχουν (καλός ή κακός) αρκετές Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, οι οποίες εκτός από τον Κορονοϊό χρησιμοποιούνται και σε άλλα βαριά περιστατικά συνεχόμενα.

Όλα αυτά τα μέτρα που "πήραμε" εξ αρχής δεν είναι για να προστατεύσουν τον κόσμο ώστε να μην πεθάνει από τον ιό μόνο, άλλα για να μην υπάρξει εμπλοκή στο σύστημα υγείας (όπως έγινε παράδειγμα στην Ιταλία, η οποία έχει καλύτερο σύστημα υγείας από εμάς).

Με αυτόν τον τρόπο "αγοράσαμε" χρόνο ώστε να προετοιμαστούμε καλύτερα και σε επίπεδο προσωπικό άλλα και σε κρατικό (ελπίζω να προχώρησαν και τα δύο).

Άλλα ακόμα και αν προετοιμαστείς κατάλληλα δεν σημαίνει ότι μπορείς να πεις ok ας τα ανοίξουμε όλα στο full και ότι γίνει (προσωπική μου άποψη) καθώς υπάρχουν ευπαθείς ομάδες που θα τους δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Και φυσικά δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει (ειδικά στην αρχή) σε μία περίπτωση πανδημίας, οπότε θεωρείς το χειρότερο ώστε να προσπαθήσεις να το αποφύγεις.

Και περιμένεις να τεθεί υπό έλεγχο η κατάσταση ώστε να ξέρεις και τα αποτελέσματα (κρούσματα, θνητότητα, etc)

 

Όπως επίσης δεν μπορείς να σταματήσεις να λειτουργείς τελείως σαν κοινωνία, γιατί τα αποτελέσματα θα είναι χειρότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
23 hours ago, Rusty_Cookie said:
1-2.jpg
WWW.GOOGLE.COM

Τι προκύπτει από την σύγκριση των στοιχείων της πανδημίας το τελευταίο...

 

Και 302 κρούσματα ενώ είχαμε κάτω από 200 μέχρι τωρα τα σκ.

 

 

1. Το ένα είναι μια μελέτη που συσχετίζει το ποσοστό έκθεσης με το ποσοστό επικινδυνότητας να νοσήσεις. Αυτό ίσως εξηγεί γιατί οι εργαζόμενοι στις μονάδες υγέιας κινδυνεύουν ίσως περισσότερο από το γενικό πληθυσμό. Και δεν εννοώ στο διαζευκτικό κολλάω/δεν κολλάω, αλλά ότι αν εκτίθεσαι επανειλλημένα σε μεγάλο ιικό φορτίο όταν και αν νοσήσεις, θα έχεις σοβαρότερα συμπτώματα.

2. Το άλλο είναι μια μελέτη που συσχετίζει τη χρήση της μάσκας και τη δημιουργεία ανοσίας. Έχει μια σχετική συνάφεια με το σημείο 1, και το σκεπτικό είναι ότι αν εκτίθεσαι σε πολύ μικρές δόσεις του ιού (όπως γίνεται αν φοράς μάσκα) τότε το ανοσοποιητικό αναπτύσει μια κάποια ανοσολογική αντίδραση η οποία δυνητικά μπορεί να αποτελέσει ανοσία. 

 

Τώρα για τα νούμερα, είναι ιδιαίτερα αυξημένα και λογικά με τα μέτρα όπως είναι τώρα θα διατηρηθούν αρκετά πιο ψηλά απ'ότι είχαμε συνηθίσει. Το πρόβλημα είναι μην ξεφύγουν με αρκετές χιλιάδες τη μέρα, αυτός όμως είναι πανευρωπαϊκός κίνδυνος. 

 

Για τις μάσκες στα σχολεία είναι το άλλο μεγάλο θέμα, π.χ.

fotojet-47.jpg
WWW.OTAVOICE.GR

Μια άκρως αφοπλιστική δήλωση- ομολογία έκανε ο καθηγητής λοιμωξιολογίας και μέλος της Επιτροπής Επιστημόνων για τον...

 

το οποίο έτσι όπως το λέει σίγουρα αφήνει μεγάλα περιθώρια στους θιασώτες της μη μάσκας και στους συνομωσιολόγους.

Στη Δανία π.χ. τα παιδιά μέχρι 12 ετών, δεν υποχρεούνται να φορούν μάσκα.

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.