Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 5 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

και πάλι θέλεις τα μηχανήματα τα οποία κοστίζουν το 75% του δωματίου ? άρα σε ένα δωμάτιο ΜΕΘ με 10 κρεβάτια  35% που είναι η κτίση του δωματίου κλπ + (75%του αρχικού ποσού * 10) τρελή οικονομία μιλάμε !

 

 

δεν καταλαβαίνω τι ακριβως θελεις να πεις...

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα κάνε κοπι παστε ~

:hehe: 

πριν 2 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

πόσο θέλεις δεν έχει το πληκτρολόγιο μου το "περίπου" ξέρεις το κυματάκι -

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Από Covid τα τελευταία 2.5 έτη έχουν πεθάνει 4.63 εκατομμύρια άνθρωποι. (https://www.arcgis.com/apps/dashboards/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6 ).

 

 

Από το τσιγάρο πεθαίνουν 7 εκατομμύρια άνθρωποι ανά έτος. (https://m.naftemporiki.gr/story/1484863 ).

 

Για τον covid υποχρεωτικός εμβολιασμός και μάντρωμα.

Για το τσιγάρο ελεύθερη αγορά.

 

Η απλή λογική λέει ότι όλα γίνονται για το χρήμα.

Στον Covid είναι πιο κεδροφόρα η τωρινή στρατηγική.

Δεν είναι μόνο τα εμβόλια, οι ιατρικές προμήθειες (ΜΕΘ), οι μάσκες, τα αντισηπτικά, κλπ.

Με την αναγκαστική τηλεεργασία κινήθηκαν και άλλες μεγάλες βιομηχανίες (Ηλεκτρονικά, Η/Υ, έπιπλα, τηλεπικοινωνίες, κλπ).

Ακόμα και το πετρέλαιο έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με άλλες χρονιές. Τα ΜΜΜ έχουν σταθερή κατανάλωση επειδή κάνουν τα ίδια δρομολόγια αλλά προστέθηκαν τα καύσιμα που καταναλώνουν όσοι έχουν δικό τους όχημα και φοβούνται να μπουν σε ΜΜΜ λόγω covid.

 

Από την άλλη, με το κάπνισμά το κράτος βγάζει κέρδος με την ελεύθερη κυκλοφορία των τσιγάρων οπότε και τα επιτρέπει.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 Εγώ συμφωνώ απόλυτα να εφαρμόσουμε τις ίδιες τακτικές που επιστρατεύονται για την αποτροπή του καπνίσματος. Εσύ;

 

Παρεξήγησες. Θέλουμε να ΜΗΝ εφαρμόζονται τα ίδια μέτρα που ΔΕΝ εφαρμόζονται για την αποτροπή του καπνίσματος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sdim said:

Από Covid τα τελευταία 2.5 έτη έχουν πεθάνει 4.63 εκατομμύρια άνθρωποι. (https://www.arcgis.com/apps/dashboards/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6 ).

 

 

Από το τσιγάρο πεθαίνουν 7 εκατομμύρια άνθρωποι ανά έτος. (https://m.naftemporiki.gr/story/1484863 ).

 

Για τον covid υποχρεωτικός εμβολιασμός και μάντρωμα.

Για το τσιγάρο ελεύθερη αγορά.

 

Η απλή λογική λέει ότι όλα γίνονται για το χρήμα.

Στον Covid είναι πιο κεδροφόρα η τωρινή στρατηγική.

Δεν είναι μόνο τα εμβόλια, οι ιατρικές προμήθειες (ΜΕΘ), οι μάσκες, τα αντισηπτικά, κλπ.

Με την αναγκαστική τηλεεργασία κινήθηκαν και άλλες μεγάλες βιομηχανίες (Ηλεκτρονικά, Η/Υ, έπιπλα, τηλεπικοινωνίες, κλπ).

Ακόμα και το πετρέλαιο έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με άλλες χρονιές. Τα ΜΜΜ έχουν σταθερή κατανάλωση επειδή κάνουν τα ίδια δρομολόγια αλλά προστέθηκαν τα καύσιμα που καταναλώνουν όσοι έχουν δικό τους όχημα και φοβούνται να μπουν σε ΜΜΜ λόγω covid.

 

Από την άλλη, με το κάπνισμά το κράτος βγάζει κέρδος με την ελεύθερη κυκλοφορία των τσιγάρων οπότε και τα επιτρέπει.

 

 

εντωμεταξύ παιρνεις κάτι που το κολλάς και εντός ~20 ημερών ξέρεις αν θα ζήσεις ή θα πεθάνεις (μάντεψε πως το μαθαίνεις!) και το συγκρίνεις με κάτι που το κάνεις και μερικές δεκαετίες μετά έρχεται και σε δαγκώνει, αλλά το πιο σημαντικό είναι που υπάρχουν πάμπολες λύσεις για να αντιμετωπιστεί, ενσωματωμένες στο ΕΣΥ.

 

Βάζοντας στην άκρη το να συγκρίνουμε κεράσια με καρπούζια,

Ο κοινός παρονομαστής είναι να το θέλεις: Άμα θες κάνεις εμβόλιο και οι πιθανότητες θανάτου πέφτουν παρα παρα πολύ.
Και τα 2 ακολουθούνται από ιατρικες πράξεις οποτε ας δούμε μερικές από αυτές:

  • πρόσληψη νικοτίνης - ώ θεε μου τι οξείδιο του αδρενίου έχει το αυτοκόλλητο
  • αντικαταθλιπτικά - μην αρχίσω για τις παρενέργειες εδώ...
  • αγωνιστές υποδοχέων νικοτίνης - αγωνιστές/κκε τσιπάκια
  • φαρμακευτική αγωγή για το στερητικό σύνδρομο με τη διακοπή του καπνίσματος - εκει να δεις 6G
  • ψυχολογική υποστήριξη - τι, δεν θα τα παίρνανε και οι τρελογιατροί;
  • μεθοδολογία 5 Α’s: Ask (ρώτα), Advice (συμβούλευσε), Access (εκτίμησε), Assist (βοήθησε), Arrange (προγραμμάτησε) - Δεν βλέπεις ότι στο τέλος σε προγραμματίζουν;
  • βελονισμός (εντάξει αυτό δεν είναι στο ΕΣΥ, αλλά είναι κομμένο και ραμμένο γι'αυτους δεν εμπιστεύονται τους συστεμικούς ιατρούς)

     

Όπως βλέπεις η big pharma τα παίρνει χοντρά και από εκει!

 

Πέρα απο την πλάκα, καταλαβαίνεις ότι τα πάντα στον κόσμο μας (εδώ και αιώνες) γυρνάνε παρέα με το χρήμα; αν θες μπορείς να το γυρίσεις σε ανταλλακτική οικονομία, αλλά η εφεύρεση του χρήματος δημιούργησε τις προυποθέσεις να κατασκευάζεται κάτι τόσο περίπλοκο όσο ένας μαγνητικός τομογράφος, ένα διαστημόπλοιο, ένα αυτοκίνητο κλπ κλπ.

 

Edit:

Σε μερικά απομονωμένα χωριά και νησιά παίζει μια χαρα η ανταλλαγή, αλλα ακόμη και εκεί, έχει ταβάνι στην ανταλλάξιμη αξία του προιόντος ή υπηρεσίας = μικροποσά.

Αν δεν συμφωνείς ευχαρίστως να πάρω το pc σου. Προσφέρω 1000 φρέσκα αυγά, βιολογικά ...

Έγινε επεξεργασία από JaguarOne
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Αυτό είναι που δίνει GPS και Google maps?

 

Δίνει appstore για να βάζεις εσύ οτι app θες.

Γι αυτό πρέπει να πας απο εκεί, για να σου περάσουν τα PPA στο keyring του τσιπακίου.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Τι μου είπαν από το εμβολιαστικό (ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΜΕΓΑ στο Μαρούσι).

Ότι έχω λίγα αντισώματα as of 12/08/21. Αν επιθυμώ μπορώ να κάνω και τις 2 δόσεις, δεν είναι στάνταρ το αν θα κάνεις 1 ή 2 μετά την νόσο δηλαδή..

Η δεύτερη είναι 15 Οκτώβρη. Μου συνέστησαν τεστάκι αντισωμάτων λίγο πριν πάω, κι αν δω πολύ υψηλά, το ακυρώνω, το πιστοποιητικό μπορεί να εκδοθεί από αύριο.Αν λοιπόν τα αντισώματα από την νόσο είναι λίγα, πάει περίπατο το 6 μήνες μετά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Τι μου είπαν από το εμβολιαστικό (ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΜΕΓΑ στο Μαρούσι).

Ότι έχω λίγα αντισώματα as of 12/08/21. Αν επιθυμώ μπορώ να κάνω και τις 2 δόσεις, δεν είναι στάνταρ το αν θα κάνεις 1 ή 2 μετά την νόσο δηλαδή..

Η δεύτερη είναι 15 Οκτώβρη. Μου συνέστησαν τεστάκι αντισωμάτων λίγο πριν πάω, κι αν δω πολύ υψηλά, το ακυρώνω, το πιστοποιητικό μπορεί να εκδοθεί από αύριο.Αν λοιπόν τα αντισώματα από την νόσο είναι λίγα, πάει περίπατο το 6 μήνες μετά.

 

Μεγειές.

 

Ποιοι σε είχαν καθοδηγήσει να κάνεις τεστ αντισωμάτων πριν πας; Ήταν μετά από υπόδειξη ΕΟΔΥ ή ιδιώτη γιατρού; Εφόσον το έχεις στο χέρι (το τεστ ντε), ποιος αξιολογεί αν μπορείς να είσαι υποψήφιος για εμβολιασμό ή όχι; Αν πας walk-in στο εμβολιαστικό κέντρο με το χαρτί χωρίς προηγούμενη συνεννόηση, έχεις τύχη, εφόσον έχουν αρκετά για να φαν κι οι σκύλοι;

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε, απλά λέω να ψάξω κι εγώ σύντομα για #3, οπότε είμαι λίγο περίεργος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sdim said:

Από Covid τα τελευταία 2.5 έτη έχουν πεθάνει 4.63 εκατομμύρια άνθρωποι. (https://www.arcgis.com/apps/dashboards/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6 ).

 

 

Από το τσιγάρο πεθαίνουν 7 εκατομμύρια άνθρωποι ανά έτος. (https://m.naftemporiki.gr/story/1484863 ).

 

150AD1CD-4261-44DC-A120-81646D1CB2CB.thumb.jpeg.9de57094f6bc6fa58979cdf094fc2a06.jpeg

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Μεγειές.

 

Ποιοι σε είχαν καθοδηγήσει να κάνεις τεστ αντισωμάτων πριν πας; Ήταν μετά από υπόδειξη ΕΟΔΥ ή ιδιώτη γιατρού; Εφόσον το έχεις στο χέρι (το τεστ ντε), ποιος αξιολογεί αν μπορείς να είσαι υποψήφιος για εμβολιασμό ή όχι; Αν πας walk-in στο εμβολιαστικό κέντρο με το χαρτί χωρίς προηγούμενη συνεννόηση, έχεις τύχη, εφόσον έχουν αρκετά για να φαν κι οι σκύλοι;

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε, απλά λέω να ψάξω κι εγώ σύντομα για #3, οπότε είμαι λίγο περίεργος.

Είχα καθοδηγηθεί από τον γιατρό μου, αρχικά. Το τεστ έδειξε αρκετά χαμηλά αντισώματα (πχ η γυναίκα είχε Χ6 - 90 εγώ 550 αυτή  ). Ο ίδιος γιατρός μου είπε ότι μπορώ να "δοκιμάσω" , καθώς κάτι επίσημο δεν μπορεί να δώσει που να λέει πως μπορώ να πάω και να εμβολιαστω . Το χαρτί το είχα μαζί μου, με ρώτησε ο γιατρός στο εμβολιαστικό ο,τι με ρωτάς κι εσύ, και συμφώνησε στο ότι τα αντισώματα είναι λίγα και γενικά τους είδα να σε προτρέπουν. Δεν μου είπε κάποιον αριθμό αντισωμάτων που πρέπει να έχεις ώστε να πας ή να μην πας να εμβολιαστείς, καθώς αυτοί μπορεί να αλλάζουν κάθε μέρα, αλλά γενικά το κοίταξε το χαρτί μου και προχωρησα στην αίθουσα. 

Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχει να φαν κι οι κότες , αλλά  τι θέμα αντισωμάτων το έλαβαν υπόψη! 

 

Προς το παρόν το μόνο περίεργο είναι ο πόνος στο χέρι. Αλλά I've felt it again in the past ,so...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Προς το παρόν το μόνο περίεργο είναι ο πόνος στο χέρι. Αλλά I've felt it again in the past ,so...

 

Ε, σιγά, αναμενόμενο. Εδώ κάνεις εσύ στο χέρι και πονούν άλλοι στον πισινό. Αυτό είναι όντως περίεργο! ?

  

4 hours ago, JaguarOne said:

Αυτό είναι που δίνει GPS και Google maps?

 

Όχι! Τώρα που διέρρευσε, μπορώ να το γράψω κι εγώ: χρειάζεσαι 7 δόσεις πριν γίνεις υποχείριό μας, αλλά για το 5G αρκούν 6 δόσεις...

eleftherioratoysavatou.JPG

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

 

Ε, σιγά, αναμενόμενο. Εδώ κάνεις εσύ στο χέρι και πονούν άλλοι στον πισινό. Αυτό είναι όντως περίεργο! ?

  

 

Όχι! Τώρα που διέρρευσε, μπορώ να το γράψω κι εγώ: χρειάζεσαι 7 δόσεις πριν γίνεις υποχείριό μας, αλλά για το 5G αρκούν 6 δόσεις...

eleftherioratoysavatou.JPG

Ξεχάσαμε το 666 και έχουμε το 7η δόση τώρα. 

Που βαδίζουμε ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.