Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος sdim έγραψε:

Πιστεύετε όντως ότι το εμβόλιο περιορίζει 100% την μετάδοση;

 

Έχουμε πει 1000αδες φορές ότι αυτό ποτέ δεν το πιστέψαμε, διότι ΞΕΡΟΥΜΕ ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΝΟΣΟ. ΟΚ τωρα;;;;  Σου απαντω μονο και μονο για να μην αφεθει αναπαντητο και το παρεις και πανω σου ότι και καλά είπες κάτι που ισοδυναμεί με τον τετραγωνικό του κύκλου ας πούμε. 

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Ξανακάνω νέα αποχή αν δω "ανοησίες θα ξαναέρθω"

 

Ο ορισμός του φαύλου κύκλου δλδ. Ξέρεις τι είναι ο φαύλος κύκλος ε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 hours ago, rory said:

 

1852486197_Screenshot2021-12-30at16_42_28.thumb.png.c1cb6e6595217b3bee310e9cb494d7f3.png

 

🥱

 

image.png

 

Άλλος αρρωσταίνει, άλλος πεθαίνει, κατά το "άλλος πίνει, άλλος μεθάει". Δεν καταλαβαίνω πώς μπορείτε και συνεχίζετε τους εξυπνακισμούς όταν ψοφολογάνε γνωστοί, φίλοι και συγγενείς, αλλά χαλάλι. Όπως βολεύεται ο καθένας.

 

  • Like 4
  • Agree 2
  • Confused 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Με το screenshot αναφέρθηκα στα περί εμβολιασμού και μεταδοτικότητας,οχι στην θνητότητα!

Άλλωστε τα χάλια της Ελλάδας με το να μην έλεγχει τους εμβολιασμένους φάνηκαν,δεν νομίζω να χωράει και αμφισβήτηση.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Με το screenshot αναφέρθηκα στα περί εμβολιασμού και μεταδοτικότητας,οχι στην θνητότητα!

Άλλωστε τα χάλια της Ελλάδας με το να μην έλεγχει τους εμβολιασμένους φάνηκαν,δεν νομίζω να χωράει και αμφισβήτηση.

 

γιατι σε ποιο κράτος (πριν την εμφάνιση της μετάλλαξης Ο) γινόταν έλεγχος τν εμβολιασμένων με τεστ ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, xdoc said:

γιατι σε ποιο κράτος (πριν την εμφάνιση της μετάλλαξης Ο) γινόταν έλεγχος τν εμβολιασμένων με τεστ ?

 

Ε ναι,λάθος μου. Πρέπει να ακολουθούμε και μια γραμμή,μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

 

7 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Ναι, μπράβο. Απλά το ΑΝΑΠΟΔΟ πρέπει να σ ενδιαφέρει μιας και ακριβώς αυτό κάνουν τα εμβόλια. Προστατεύουν από το θάνατο και τη βαρυα νοσηση ένα μεγάλο ποσοστό εμβολιασμενων το οποίο είναι αδύνατον να αγγίξει το 100%. Αντισώματα κατά της νόσου σου φτιάχνουν τα εμβόλια. Όχι ατσάλινη μύτη  και πλαστικούς πνεύμονες. Προστασία από μόλυνση σου προσφέρει η ατομική υγιεινή, η μάσκα, η αποσταση και η αποφυγή επαφής με νοσουντες. Και πάλι είναι αδύνατον να προστατευθείς στο 100%

 

Τι διάολο, σχολείο δεν πηγατε; Τι κανατε; Γιατί απλά πράγματα τα έχουμε κάνει ταξιδι σε μαύρη τρύπα, να παρει;

 

Πάμε πάλι! Το σχόλιο ήταν περί μετάδοσης και εμβολιασμένων!

Με την αναφορά στην Πορτογαλία φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν, γιατί αν πάρεις μόνο την Ελλάδα θα σου πουν "30% ανεμβολίαστοι,αυτοι των μεταδίδουν των ιό". 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξάπτεσαι έτσι. Δεν είπα κάτι κακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

 

Ε ναι,λάθος μου. Πρέπει να ακολουθούμε και μια γραμμή,μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

 

 

Πάμε πάλι! Το σχόλιο ήταν περί μετάδοσης και εμβολιασμένων!

Με την αναφορά στην Πορτογαλία φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν, γιατί αν πάρεις μόνο την Ελλάδα θα σου πουν "30% ανεμβολίαστοι,αυτοι των μεταδίδουν των ιό". 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξάπτεσαι έτσι. Δεν είπα κάτι κακό.

 

 

Δεν εξαπτωμαι , απλώς σου λέω ότι δεν είναι ορθός ο συλλογισμός σου. Είναι σαν να σου λέω, η Πορτογαλία έχει πάρει ευρωπαϊκό, η Πορτογαλία έχει πολλά κρούσματα, άρα όσες έχουν πάρει ευρωπαϊκό στο ποδόσφαιρο έχουν μεγάλη διασπορά του ιού. Δεν είναι ορθός συλλογισμός. Τα facts είναι τα εξής δύο μεταξύ άλλων

1) Τα εμβόλια ΔΕΝ είναι σε θέση να εξαφανίσουν μια νόσο από προσώπου γης.

2) Όταν το ποσοστό των εμβολιασμενων είναι κοντά στο 90%, τότε η διασπορά του ιου θα γίνεται και από εμβολιασμενους σε μεγάλο ποσοστό. 

 

Η "μελετη" όμως ΔΕΝ μπορεί και δεν πρέπει να σταματήσει εκεί. Οφείλει κάνεις να δει και το γεγονός ότι στην Πορτογαλία οι θάνατοι είναι τραγικά χαμηλότεροι, όπως και οι βαρυες νοσησεις.

Δηλαδή, εάν αύριο το πρωί ξεκινήσουμε να έχουμε 1.000.000 κρούσματα κάθε μερα , 0 διασωληνωμενους,  0 θανάτους, τότε πάρα τα 1.000.000 κρούσματα η πανδημία θα έχει τελειώσει και θα μιλάμε απλώς για μια ίωση. Μέχρι όμως να πετύχουμε τα μηδενικά θανατικα και διασωληνωμενους τότε η μόνη επιλογή είναι να προστατευομαστε κάνοντας το εμβόλιο και τηρώντας τα μέτρα. 

 

Το ότι κάποιοι δεν τηρούν τα μέτρα δεν αναιρεί τη χρησιμότητα του εμβολίου. Το ότι πολλές κυβερνήσεις έχουν κάνει εγκληματικά λαθη στην επικοινωνια του βασικου μυνηματος, δεν αναιρει τη χρησιμοτητα του εμβολιασμου. 

 

Απόψεις του στυλ "σιγά μην κάνω το εμβόλιο, μια απλή γρίπη είναι και θα προτιμήσω τη φυσική ανοσια" ήταν η προσέγγιση της ανοσιας της αγέλης που ήθελε να πετύχει η Αγγλία στην πρώτη φάση της πανδημίας και δεν προλάβαινε να μετράει νεκρούς. 

 

Λοιπόν, τα νούμερα μπροστά μας είναι και δείχνουν όλα όσα πρέπει να δείξουν αρκεί να ερμηνεύονται σωστά. Δεν χωράνε ούτε απόψεις, ούτε γνώμες, ουτε πληροφορίες από τα ιντερνετς ούτε τίποτα. 

 

Ο εμβολιασμενος  :

1)Νοσεί πιο ήπια, όχι ΔΕΝ νοσει

2)πεθαίνει πιο δύσκολα, όχι ΔΕΝ πεθαινει

3)μεταδίδει λιγότερο γιατί το ανοσοποιητικό του εξουδετερώνει τον ιό και τα συμπτώματα πιο γρήγορα. Όχι όμως ΔΕΝ μεταδίδει.

 

Αν θέλετε όλες οι παραπάνω προτάσεις να έχουν επαληθευουν το "ΔΕΝ", τότε θα μείνετε με την όρεξη. Απλά δεν γίνεται.

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά...

4 hours ago, rory said:

 

Πάμε πάλι! Το σχόλιο ήταν περί μετάδοσης και εμβολιασμένων!

και μόνο!

Δεν είπα,ούτε υπονόησα τίποτα από τα υπόλοιπα παραπάνω που αναφέρεις και αν και θα ήθελα να σχόλιασω μερικά πράγματα δεν θα το κάνω γιατί απλά δεν θα δεχθείς την άποψη μου και όπως είχα πει πριν λίγο καιρό,αντε,εμβολιαστείτε όλοι να πάμε παρακάτω. 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

koronoios-belgio-geniki.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Ολλανδοί επισκέπτες συρρέουν αυτήν την εβδομάδα στο Βέλγιο για να αποφύγουν τους αυστηρούς...

 

Πάμε Τουρκία;

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Μετά  την θυγατερα έφτασε η σειρά μας.

Η γυναίκα: Συμπτώματα κρυολογήματος, ζάλη. Μόλις έκανε και PCR απλά για να πάρει το χαρτί νόσησης επειδή δεν πρόλαβε να κάνει 2η δόση που ήταν Ιανουάριο.

Εγώ: ...., χωρίς ζάλη. Δεν κάνω PCR καθώς δεν έχει νόημα σε πλήρως εμβολιασένο. Θεωρώ ότι είμαι ήδη θετικός αν και rapid εδιεξε αρντηικό (χθες).

 

Σύνολο, 2xPCR, ένα κατοστάρικο στον μικροβιολόγο, έτσι για το καλό του χρόνου. Στο οποίο μικροβιολογικό γινόταν ο ΧΑΜΟΣ. Από τον 2ό όροφο, υπήρχε ουρά μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας.

 

Συμπέρασμα: Θα το κάψουμε απόψε κυρ' Στέφανε. Καναπές - PC - Νetflix , πυτζάμα. 

 

 

  • Like 1
  • Sad 11
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

image.png

 

 

Παρατηρώ  ότι ενώ έχουμε 100% αύξηση στα κρούσματα (από περίπου 600 στα 1200), έχουμε 22% μείωση στους θανάτους (από 9 στους 7).

 

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το γεγονός ότι τα περισσότερα εμβόλια δεν προστατεύουν από την Όμικρον νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο, ο ιός φτάνει στο τελικό στάδιο όπου θα είναι σαν γρίπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

 

Παρατηρώ  ότι ενώ έχουμε 100% αύξηση στα κρούσματα (από περίπου 600 στα 1200), έχουμε 22% μείωση στους θανάτους (από 9 στους 7).

 

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το γεγονός ότι τα περισσότερα εμβόλια δεν προστατεύουν από την Όμικρον νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο, ο ιός φτάνει στο τελικό στάδιο όπου θα είναι σαν γρίπη.

μου αρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι .........βαθιά επιστημονικός 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

@rory απόψεις σε επιστημονικά θέματα, γενικά δεν δέχομαι μιας και είμαι γενικά αντίθετος στην ύπαρξη τους. Μου προκαλεί λίγο ναυτία κάθε φορά που ακούω την λέξη "αποψη" μόνο και μόνο γιατί στη σημερινή εποχή ξεχνάμε ότι η "αποψη" προϋποθέτει και κάποια γνώση προκειμένου να διαμορφωθεί και να έχει και κάποια αξία. Οπότε, εάν δεν είσαι γιατρός, φαρμακοποιός η κατι σχετικο με υγεια τελος παντων, τοτε καλα λες. Δεν θα δεχθω την αποψη σου όσο παραμένει αντίθετη της θέσης της επιστήμης. Τώρα για τη διαπίστωση ότι με πολλούς εμβολιασμενους εξακολουθείς να έχεις πολλά κρούσματα και μετάδοση, Τότε δε λες κάτι καινούριο. Αν γυρίσεις αρκετές σελίδες πίσω θα δεις ότι ήδη το έχουμε πει.

 

@Snips περαστικά σε όλους. Εγώ έκανα pcr για να παρω το πιστοποιητικο νοσησης και να κανω αργοτερα την 3η δόση μου εάν απαιτείται.

 

@DEADLAZARUS Άστον άνθρωπο ρε. Βγάζει τα συμπεράσματα του μόνος του. Διαβάζει από τα ιντερνετς ενώ ξεκάθαρα ζει σε μια φούσκα και δεν έχει αντιληφθεί το παραμικρο απ οσα μπορει να προκαλεσει η covid-19. Βγαζει γνωματευσεις, προβλεπει την εξελιξη της ιωσης, χεζεται και για ενα 2% νεκρων επειδη το ακριβο πετρελαιο ειναι αδικια και αλλα τετοια. Που σ ενοχλει εσενα;;; απαπα, πολυ ευεξαπτος μου εγινες!

  • Like 6
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

 

Παρατηρώ  ότι ενώ έχουμε 100% αύξηση στα κρούσματα (από περίπου 600 στα 1200), έχουμε 22% μείωση στους θανάτους (από 9 στους 7).

 

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το γεγονός ότι τα περισσότερα εμβόλια δεν προστατεύουν από την Όμικρον νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο, ο ιός φτάνει στο τελικό στάδιο όπου θα είναι σαν γρίπη.

 

Μπορώ να το επιβεβαιώσω:

Figure It Out What GIF by CBCCalculating Oh No GIF by MOODMAN

  • Like 1
  • Agree 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

                                                                       ! Καμαρώστε τον !

 

                                                                      ! Καμαρώστε τον !

                                                                                     &

                                                                       ! εμβολιαστείτε !

 


Χρόνια πολλά 2022 ! 🥳 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
το video δεν πάει στην μέση :"(
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί δεν είδαν ότι βλέπω στο διάγραμμα οπότε αναλύω το σκεπτικό μου.

Η μετάλλαξη Όμικρον είναι πλέον η κυρίαρχη μετάλλαξη όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο.

 

Στην Ελλάδα ήρθε τον Δεκέμβριο.

Σημείωσα και τα σημεία που εκτιμάται ότι ήρθε η Όμικρον στην Ελλάδα.

 

Παρατήρησα ότι εντός του Δεκεμβρίου διπλασιάστηκαν τα κρούσματα αλλά μειώθηκαν οι θάνατοι. Αυτό συμφωνεί με την άποψη ότι η Όμικρον είναι πολύ πιο μεταδοτική αλλά με πιο ήπια συμπτώματα.

 

 

image.thumb.png.7854c360e2d1b90c81f58059de55f528.png

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.