Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

αν τους σκάσει, το χρήμα που θα χάσουν θα είναι πολύ περισσότερο από αυτό που νομίζουν ότι γλυτώνουν.

Στην εταιρεία να τους προτείνεις -αν δεν το έχουν κάνει ήδη- να σας έχουν σε κάθε όροφο/δωμάτιο/ανάλογα το χώρο σας, αντισηπτικό για τα χέρια. Δεν είναι απαραιτήτως καλύτερο από σαπούνι-καλό πλύσιμο-ζεστό νερό για ανθρώπους που δεν έχουν κολλήσει ακόμα αλλά είναι πιο πρακτικό από το σαπούνι σε τέτοιους χώρους.

οι αφυγραντήρες σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πιο αποτελεσματικοί

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος honda22 έγραψε:

Εκανε και έναν ήχο που σου αφαιρουσε τρία χρόνια από τη ζωή σου. 

 

https://m.youtube.com/watch?v=KlcJs3ogHoE

 

 

Πάντως κρίμα. Είδατε τι ωραία ελεγχόμενοι είμαστε έ? 

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:

Εγώ μόλις πάτησα οκ εξαφανίστηκε και δεν πρόλαβα να το διαβάσω.

 

Τα αποθηκεύει κιόλας, ψάξε για Emergency Alert στο μενού. Στο ίδιο μέρος ρυθμίζεις και αν θέλεις να τα λαμβάνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καταστημα ειναι διπλα μου. Ουτε 5 λεπτα...

Ήθελα καποια πραγματα για το ΣΚ οποτε αναγκαστικά θα παω αυριο για να μην εχω μεταφορικα.

Νομιζω θα ακολουθησουν κ αλλοι.

 

Screenshot_20200312-011243_Chrome.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το καταστημα ειναι διπλα μου. Ουτε 5 λεπτα...

Ήθελα καποια πραγματα για το ΣΚ οποτε αναγκαστικά θα παω αυριο για να μην εχω μεταφορικα.

Νομιζω θα ακολουθησουν κ αλλοι.

 

 

 

 

Εδώ ο κόσμος καίγεται...και η άλλη θέλει να παίξει το ΠΣΚ...

 

 

Spoiler

 

 

 

Βασικά σκέφτηκα να γράψω μια γνωστή παροιμία ... αλλά ταίριαζε πολύ. "Άστο" λέω, "καλώδια δεν ξέρω αν θα πάρει αυτή, αλλά εγώ το banάκι το είχω σιγουράκι"

?

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, honda22 said:

Εγώ μόλις πάτησα οκ εξαφανίστηκε και δεν πρόλαβα να το διαβάσω. ? Έκανε και έναν ήχο που σου αφαιρουσε τρία χρόνια από τη ζωή σου. 

Δεν πειράζει, στην επόμενη πανδημία πάλι :p

Στα μηνύματα είναι. Εμένα τουλάχιστον στο note 9 εκεί αποθηκευτηκε.

Link to comment
Share on other sites

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/koronoios-o-protos-nekros-stin-ellada---o-66xronos-sto-rio/

 

 

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/thriler-me-feri-mpot-plirofories-gia-upopto-krousma-koronoiou/

 

 

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/koronoios-duo-upopta-krousmata-sti-moria---tethikan-se-karantina/

 

Η τελευταία είδηση είναι εξόχως ανησυχητική. Κυκλοφορούν φήμες ότι το νησί θα μπει σε καραντίνα. Περιττό να σας πω πως στα σουπερμάρκετ γίνεται λαϊκό προσκύνημα. Κανονική επιδρομή.

 

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά από την προηγούμενη εβδομάδα μας ήρθε ενημέρωση να δουλεύουμε από το σπίτι όσες και όποιες μέρες θέλουμε. Βέβαια υπάρχουν όλα τα απαραίτητα laptop, vpn, dock stations, καλώδια, κτλ κτλ. 

 

Εντωμεταξύ, δεν έχω διαβάσει τι γίνεται αν νοσήσεις και αναρρώσεις. Μπορείς να ξανακολλήσεις την επόμενη εβδομάδα; Αποκτά ο οργανισμός κάποια αντίσταση;

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Τα αποθηκεύει κιόλας, ψάξε για Emergency Alert στο μενού. Στο ίδιο μέρος ρυθμίζεις και αν θέλεις να τα λαμβάνεις.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Στα μηνύματα είναι. Εμένα τουλάχιστον στο note 9 εκεί αποθηκευτηκε.

 

Μπα όχι. Πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο κορονοϊός θερίζει στην Ιταλία

Παράθεση

Το Σάββατο 7 Μαρτίου μπήκα στο Tweeter και αντίκρισα μια συγκλονιστική εικόνα. Δεκάδες ιταλικά account εξέφραζαν την αγανάκτησή τους για το πλήθος των ανθρώπων στην Ιταλία που αδιαφορούσαν για τις υποδείξεις των αρχών κι έβγαιναν για βόλτα καθώς και για τις μεγάλες παρέες που κάθονταν ανέμελα στις καφετέριες. Εξέφραζαν συνάμα την αγανάκτησή τους και για όσους γέμιζαν τα εστιατόρια, για τις ουρές στα χιονοδρομικά κέντρα των ιταλικών Άλπεων και τα κατάμεστα παραθαλάσσια θέρετρα της Λιγουρίας.

 

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδώ Δανία από σήμερα και για 14 μέρες κλείνει το Πολυτεχνείο (και ο Δημόσιος Τομέας γενικότερα) οπότε μας "συστήνουν" (=υποχρεώνουν) να δουλέψουμε από το σπίτι, εκτός αν υπάρχει εξαιρετική ανάγκη να πάμε (και θα χρειαστεί πιθανώς συνεννόηση με τον εκάστοτε supervisor).

Έχει πλάκα γιατί ενδεικτικό των αργών αντιδράσεων είναι ότι μόλις χθες μας έφεραν αντισηπτικά στους ορόφους σε κάποια σημεία.

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος είναι yolo, δηλαδή συνωστίζονται στα τραίνα κλπ., και μόλις προχθές είχε βγει ανακοίνωση περιορισμού επιβατών μόνο σε θέσεις καθίμενων κλπ.

Πράγμα που σημαίνει ότι ο ιός έχει ήδη διασπορά και τώρα θα αρχίσει να θερίζει ευαίσθητες ομάδες.

 

 

Πάντως μην αγχώνεστε με τα αντισηπτικά, πλύσιμο με απλό σαπούνι κάνει την ίδια δουλειά για το συγκεκριμένο ιό. Ή ακόμη και με οινόπνευμα > 70%,

το πρόβλημα του οινοπνεύματος είναι ότι εξατμίζεται, όχι ότι δεν δουλεύει.

Βλέπω κόσμο να πανικοβάλλεται χωρίς λόγο, π.χ. αντισηπτικά. Υπάρχουν σε όλα κι άλλες λύσεις.

 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για τον ατυχο 67χρ απο Πατρα...

Εμαθα ειναι ο πεθερος καλου φιλου και καλεσα να συλλυπηθω. Εμαθα μεταξυ αλλων..

 

 Ο ανθρωπος πριν αρρωστησει ηταν αρτιος στην υγεια του, και δεν εκανε καμια επεμβαση στην καρδια οπως φημολογειται

  Πριν γινει γνωστο το τι εχει, εκανε εξεταση για τον COVID στο νοσοκομειο Αμαλιαδας και βρεθηκε ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ. Μετα απο 5 μερες υψηλου

 πυρετου πηγε στο Ριο οπου ξαναεγινε αναλογο τεστ και βρεθηκε ΘΕΤΙΚΟΣ.

  Στο μεσοδιαστημα η γυναικα του (οπου ειχαν παει μαζι στα Ιεροσολυμα)  βρεθηκε αρνητικη, αλλα αυτη και η υπολοιπη οικογενεια ειναι σε καραντινα

εδω και 1 εβδομαδα στο σπιτι τους.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αυτά γράφω κι εγώ, ότι δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένο τις υποκείμενες παθήσεις. Σίγουρα όταν εξαπλωθεί οι πρώτοι που θα φύγουν θα ναι με υποκείμενες παθήσεις, αλλά όταν βλέπεις υγιείς ανθρώπους να φεύγουν ο ενας μετα τον άλλον, είναι άσχημο να κλείνεις τα μάτια.

Ιταλία μέχρι πριν μια βδομάδα στο Μιλάνο χρησιμοποιούσαν το μετρό, μου πε φίλος μου που μένει εκεί. Οπότε τώρα σκάει η βόμβα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, YDinopoulos said:

Εμαθα ειναι ο πεθερος καλου φιλου και καλεσα να συλλυπηθω

εδώ δες τε ένα καλό παράδειγμα γιατί πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με το τι γράφουμε για άλλους ανθρώπους. Το κάνουμε όλοι, μιας και μοιάζει να είναι απρόσωπο ξεχνώντας πόσο εύκολα γίνεται προσωπικό. Έχω διαβάσει όλες τις τελευταίες ημέρες -αλλά συμβαίνει με πολλά γεγονότα- κάθε είδους σχόλια για αυτόν τον άνθρωπο. Ο μαλάκας, ο μπήξε, ο δείξε, καλά να πάθει, τι δουλειά είχε εκεί, ο θεός τον έσωσε, δεν τον έσωσε, βρισιές, αστεία, τα πάντα όλα. Το ότι δεν έχω γράψει τέτοιο σχόλιο είναι φυσικά τυχαίο γιατί κάποια θα μπορούσα κάλλιστα να τα είχα γράψει κι εγώ.
Καλό είναι να θυμόμαστε πάντα ότι τελικά στο ίδιο καζάνι βράζουμε με την συντριπτική πλειοψηφία των συνανθρώπων μας. Κι όλοι μας επιτρέπεται να κάνουμε και λάθη.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Για τον ατυχο 67χρ απο Πατρα...

Εμαθα ειναι ο πεθερος καλου φιλου και καλεσα να συλλυπηθω. Εμαθα μεταξυ αλλων..

 

 Ο ανθρωπος πριν αρρωστησει ηταν αρτιος στην υγεια του, και δεν εκανε καμια επεμβαση στην καρδια οπως φημολογειται

  Πριν γινει γνωστο το τι εχει, εκανε εξεταση για τον COVID στο νοσοκομειο Αμαλιαδας και βρεθηκε ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ. Μετα απο 5 μερες υψηλου

 πυρετου πηγε στο Ριο οπου ξαναεγινε αναλογο τεστ και βρεθηκε ΘΕΤΙΚΟΣ.

  Στο μεσοδιαστημα η γυναικα του (οπου ειχαν παει μαζι στα Ιεροσολυμα)  βρεθηκε αρνητικη, αλλα αυτη και η υπολοιπη οικογενεια ειναι σε καραντινα

εδω και 1 εβδομαδα στο σπιτι τους.

 

Εξαιρετικά ανησυχητικό αυτό που μεταφέρεις. Επομένως, φαίνεται πως και οι υγιείς άνθρωποι κινδυνεύουν.

 

https://www.kathimerini.gr/1068776/article/epikairothta/kosmos/gnwstos-kinezos-epidhmiologos-h-pagkosmia-pandhmia-toy-korwnoioy-8a-exei-lh3ei-ws-ton-ioynio

 

https://www.kathimerini.gr/1068764/article/epikairothta/ellada/anastellontai-oi-dikes-logw-korwnoioy

Νομίζετε ότι θα γλιτώσετε από τους δικηγόρους; Χα?...

 

https://www.kathimerini.gr/1068701/article/epikairothta/kosmos/nea-dedomena-o-korwnoios-epiviwnei-ews-3-wres-ston-aera-kai-ews-3-hmeres-se-epifaneies

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Επομένως, φαίνεται πως και οι υγιείς άνθρωποι κινδυνεύουν.

είναι λίγο πιο tricky αλλά δεν είναι η στιγμή για να ρωτήσει ο YDinopoulos ακριβείς πληροφορίες. Γράφει ότι δεν είχε κάνει επέμβαση στην καρδιά (εννοεί εγχείριση ανοικτής καρδιάς ή περιλαμβάνει και στεφανιογραφία; θεωρείται κι η δεύτερη επέμβαση αλλά πολύς κόσμος καταλαβαίνει μόνο την πρώτη ως εγχείριση). Ας υποθέσουμε ότι δεν είχε κάνει τίποτα από τα δύο.

πάμε στην δεύτερη παγίδα: άρτιος. Αυτό σημαίνει ότι δεν είχε καν υπέρταση (πίεση, πολύς κόσμος δεν το λογαριάζει ως ασθένεια ή δεν το περιλαμβάνει στο «μη άρτιος») ότι δεν είχε ή ότι είχε μη διαγνωσμένη; Στις λίστες με τα υποκείμενα νοσήματα που επιβαρύνονται επικίνδυνα από αυτόν τον ιο, η υπέρταση έχει υψηλή θέση.

τρίτη παγίδα (παρόμοια με το παραπάνω): όταν έχεις κάποιο καρδιαγγειακό, π.χ. ισχαιμία, έτσι και δεν έχει διαγνωστεί ενδέχεται να συμπεριφέρεσαι σαν να είσαι απολύτως υγιής. Σου κάνουν μετά με κάποια αφορμή καμιά στεφανιογραφία και βλέπουν ότι κάποια από τις αρτηρίες της καρδιάς είναι βουλωμένη π.χ. στο 90%.

επομένως δεν μπορείς να καταλήξεις στο συμπέρασμα που καταλήγεις χωρίς να ξέρεις ακριβώς τις λεπτομέρειες.

Παρενθετικά, δεν έχουν καν πει ότι δεν κινδυνεύουν οι υγιείς. Απλώς σε απολύτως υγιείς ανθρώπους τα ποσοστά είναι εντελώς διαφορετικά. Όλοι κινδυνεύουν αλλά ο βαθμός επικινδυνότητας μεταξύ ομάδων υψηλού κινδύνου και των υπόλοιπων είναι μέρα νύχτα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη δεν φεύγουν οι υγιείς ο ένας μετά τον άλλον νομίζω. Πώς το στοιχειοθετείς αυτό?

Η μητέρα μου, το 2005, μεσα δε δύο μέρες διαγνώσθηκε με οξεία λευχαιμία. 

Προφανώς 2 ημέρες πριν την διάγνωση ειχε λευχαιμία. Και σαφώς και αρκετοοοοοό διάστημα πριν. Απλά δεν ασχολήθηκε ποτέ να πάει σε γιατρούς να το μάθει. 

 

Για τον συγκεκριμένο ανθρωπο πολλά ακούγονται αλλά όντως επίσημα τίποτα. Εγώ διάβασα ότι είχε χρόνια πνευμονική ανεπάρκεια. 

 

Ψάχνω να βρω στατιστικά νοσούντων/θανάτων μικρότερων ηλικιών αλλά δεν βρίσκω κάτι. Και όχι στην ΚΙΝΑ.  Ένα γράφημα που είχε μπεί πριν κάποιες μέρες δεν με βοηθάει πολύ.

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει η θνησιμότητα σε ηλικίες κάτω των 30. Με φάρμακα ζούμε όλοι μετά από κάποια στιγμή. Τι σήμερα τι αύριο; Α κάειτς α σκάεις τώρα?

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω τις βλακείες κόντρα στις οδηγίες προφύλαξης, αλλά με μέτρο και λογική. Τρόμος περιορισμού για την ζωούλα μου δεν θα με πιάσει.

 

 

Λέω χθες του γιου που είναι Σαλονίκη:

 

- Μήπως να κατέβεις τώρα για λίγες μέρες που κλείσανε τα πανεπιστήμια; Να μην ξοδεύεις και ρεύματα και τέτοια; (Ποντάροντας στην δεδομένη τσιγγουνιά του)

- Νope. Με τίποτα τώρα. Έχουμε κανονίσει να λιώσουμε στο DnD την άλλη βδομάδα. Ούτως η άλλως με ξέρεις, δεν είμαι και του πολύ έξω (Ο Σπαγγος που έλεγα).

- Ρε παπάρα άσε τις βλακείες και κατέβα. Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου; Όλα κλείνουν σιγά σιγά.

- Μη φοβάσαι. Όλα κομπλέ. Έχουμε 2 clerics στην ομάδα...

- ......

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.