Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

33 minutes ago, sotiris said:

Πώς γίνεται με νόμο να γεννάς 1 παιδί να έχουν αυξηθεί κατά 400.000.000 τα τελευταία 20 χρόνια, μόνο οι κινέζοι το ξέρουν.

 

Φίλος που έμενε μόνιμα Κίνα μέχρι πρόσφατα, σε κατ'ιδίαν συζήτηση μου είπε πως στην πράξη έχουν απελευθερωθεί οι γεννήσεις εδώ και κάποια χρόνια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Οικονομικά έχει πληγεί όλος ο πλανήτης, και αν συνεχίσει έτσι το πράγμα για ακόμα 1-2 μήνες, προβλέπεται να λέμε κρισούλα μικρή την κρίση του '09...

 

Δεν ξέρω τί με φοβίζει περισσότερο, μια σοβαρή υγειονομική βόμβα ή μια οικονομική ύφεση που θα κλαίμε. Πάντως η αγορά δεν πάει καλά σε πολλούς κλάδους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό να βάζουμε στα ίδια την ανθρωπινή ζωή με $$-κόστος-οικονομική κρίση. 

 

Δυστυχώς κάποιοι την έχουν για πολύ φτηνά. 

 

Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα της Τουρκίας τί θα γίνει; Είναι προφανές ότι αποκρύπτουν την αλήθεια για την διάδοση του ιού. Θα εξακολουθήσουμε να έχουμε ελεύθερα δρομολόγια από και προς Τουρκία;

https://slpress.gr/diethni/koronoios-giati-o-erntogan-richnei-ladi-stin-pandimia/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Είναι τραγικό να βάζουμε στα ίδια την ανθρωπινή ζωή με $$-κόστος-οικονομική κρίση. 

 

Δυστυχώς κάποιοι την έχουν για πολύ φτηνά. 

 

Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε...

 

Δυστυχώς αυτά τα δύο συσχετίζονται. Σε μια οικονομική ύφεση τέτοιας έντασης και με προηγούμενο όλα αυτά τα χρόνια, θα πεθάνουν άνθρωποι εξαιτίας της ύφεσης και όχι της επιδημίας. Προφανώς η ανθρώπινη ζωή δεν πρέπει να τιμάται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Simon said:

 

Δυστυχώς αυτά τα δύο συσχετίζονται. Σε μια οικονομική ύφεση τέτοιας έντασης και με προηγούμενο όλα αυτά τα χρόνια, θα πεθάνουν άνθρωποι εξαιτίας της ύφεσης και όχι της επιδημίας. Προφανώς η ανθρώπινη ζωή δεν πρέπει να τιμάται.

 

Συμφωνούμε. Αλλά είναι δεδομένο ότι θα γίνει. Περιμένουμε να πεθάνει κόσμος πρώτα?

 

Για την πείνα που θα πέσει ας προνοήσει το κράτος. ?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Διεθνές πείραμα δημιουργεί επικίνδυνο ιό εργαστηρίου

 

Παράθεση

 

13 Νοεμβρίου 2015, 15:50 Ενημερώθηκε: 13 Νοεμβρίου 2015, 17:50

 

Συνδυάζοντας έναν ιό των νυχτερίδων με τον φονικό ιό του SARS, διεθνής ερευνητική ομάδα δημιούργησε έναν υβριδικό ιό που μπορεί να μολύνει τους ανθρώπους και ενδεχομένως να προκαλέσει επιδημίες. Οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι η μελέτη βοήθησε στο να αναγνωριστεί ένας δυνητικός κίνδυνος, άλλοι όμως πιστεύουν ότι τα πειράματα αυτού του είδους είναι υπερβολικά ριψοκίνδυνα.

 

Ερευνητές στις ΗΠΑ, την Ελβετία και την Κίνα αναφέρουν στην επιθεώρηση Nature Medicine ότι δημιούργησαν τον νέο ιό συνδυάζοντας τμήματα του ιού του SARS και ενός συγγενικού κοροναϊού των νυχτερίδων με την ονομασία SHC014.

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα έξω από ένα κατάστημα Σκλαβενίτη  στον κεντρικό δρόμο της περιοχής μου. Η ιδιαιτερότητα του εν λόγω καταστήματος είναι ότι κατά κανόνα βαράει μύγες με μονοψήφιο αριθμό πελατών. Έχει Lidl στα 150 μέτρα και 3-4 αλλά σούπερ σε μεγαλύτερη απόσταση. Λοιπόν έχει κοντά στα 50 άτομα μέσα και δουλεύουν φουλ και τα τέσσερα ταμεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε και οι καφετέριες και τα εστιατόρια. Μάλιστα.

 

Ελευθερία έχουμε τουλάχιστον.

 

Είμαι περίεργος να μάθω ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΡΥΠΗΣ απο τότε που ασχολούμαστε όλοι με το πείραμα, και φυσικά ΠΟΣΑ ΘΥΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΓΡΥΠΗΣ έχουμε από την στιγμή που ασχολούμαστε με το πείραμα. Αν θυμάμαι καλά είχαμε ήδη αρκετά. Αν και φρονώ ότι όποιος πεθαίνει απο δω και πέρα θα χρεώνεται στο πείραμα.

 

Προσωπικά δεν προκειται να πιστέψω ποτέ ότι αυτός ο ιός είναι τυχαίος.

 

Ούτε πορείες, ούτε διαμαρτυρίες, ούτε επαναστάσεις, ούτε διαφωνίες θα βλέπουμε στο μέλλον. Νομοθετώ και έτσι και αν δω αντίδραση πετάω ένα ιούλη τριγύρω και μόκο όλοι. Και συνεχίζουμε.

 

Τις εχθροπραξίες ανα τον πλανήτη θα τις ματαιώσουν λόγω κορονοιού, η "μαλώνουν" τα μαγαζάκια όπλων; Τουλάχιστον αν ειναι να βγει κάτι καλό από τον ιό, χαλάλι.

 

E καλά @yanni

 

Τώρα που σφράγισε και η διασκέδαση, να δεις χαμό στα super market. Γαριδάκια, φοφίκο, μπύρες και κοκακόλες θα γίνουν ανάρπαστες. Τι θα κάνεις σπίτι ολή μέρα. Α...Προφυλακτικά μην πάρετε πολλά. Ευκαιρία να ανέβουν λίγο οι γεννήσεις σε αυτη τη χώρα.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

 

OK. Και να ισχύει, δεν αποδεικνύει τίποτα.

Έχει γίνει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν η συγκεκριμένη "μετάβαση".

Το πρόβλημα είναι οι νυχτερίδες. Είναι θηλαστικά, έχουν μια ιδιότυπη χειμερία νάρκη και έχουν ένα "περίεργο" ανοσοποιητικό που επιτρέπει συμβιοτικά άπειρους ιούς. Κάποια μετάλλαξη κάποιου ιού μπορέι να είναι θανατηφόρα, and let the games begin. Επίσης οι νυχτερίδες έχουν άπειρα είδη και υποείδη.

 

Αυστραλία: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Australian_bat_lyssavirus

πιο πολιτισμένη χώρα απ'την Κίνα, υπερθανατηφόρος ιός, 2 νεκροί.

Πώς τη γλιτώσαμε? Δεν ήταν μεταδοτικός από άνθρωπο σε άνθρωπο.

 

Ε, δεν είναι κάθε μέρα του Αη Γιαννού! Κάποια φορά, κάθεται η στραβή. 

Ειδικά όταν προκαλείς την τύχη μέσα σε παζάρια με ζώα σε μια χώρα 1.4 δισεκατομμυρίων. 

SARS, πτηνά, χοίροι κλπ., τυχαίο που όλα ξεκίνησαν εκεί? Απλά δεν ήταν τόσο μεταδοτικά, ή ήταν πολύ πιο θανατηφόρα. Αν κάτι σε σκοτώσει άμεσα, δεν προλαβαίνει και να μεταδοθεί! Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο ιό είναι το υπερβολικά μεγάλο διάστημα επώασης που έχει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο και σας το λέω εγγυημένα είναι ότι υπάρχουν πολλοί κορονοιοι ακόμα, που περιμένουν να αποδράσουν.... Τα ΜΜΕ παίζουν το δικό τους παιχνίδι. Πολύ καλή η σωστή πληροφόρηση, αλλά πολύ κακή ή παραπληροφορηση. Και φυσικά δεν θα επιμεινω να πείσω κανέναν ότι το σκεπτικό μου είναι και το σωστό. Απλά είδαν πολλά τα μάτια μου και είμαι πεπεισμένος. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω συνάχι όλο το χρόνο αν έχει λίγο υγρασία και όπως περπάταγα στο δρόμο με ένα χαρτομάντιλο με απέφευγαν αρκετοί. Χαχαχαχα. 

 

Primo Coronia

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

OK. Και να ισχύει, δεν αποδεικνύει τίποτα.

Έχει γίνει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν η συγκεκριμένη "μετάβαση".

Το πρόβλημα είναι οι νυχτερίδες. Είναι θηλαστικά, έχουν μια ιδιότυπη χειμερία νάρκη και έχουν ένα "περίεργο" ανοσοποιητικό που επιτρέπει συμβιοτικά άπειρους ιούς. Κάποια μετάλλαξη κάποιου ιού μπορέι να είναι θανατηφόρα, and let the games begin. Επίσης οι νυχτερίδες έχουν άπειρα είδη και υποείδη.

 

Αυστραλία: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Australian_bat_lyssavirus

πιο πολιτισμένη χώρα απ'την Κίνα, υπερθανατηφόρος ιός, 2 νεκροί.

Πώς τη γλιτώσαμε? Δεν ήταν μεταδοτικός από άνθρωπο σε άνθρωπο.

 

Ε, δεν είναι κάθε μέρα του Αη Γιαννού! Κάποια φορά, κάθεται η στραβή. 

Ειδικά όταν προκαλείς την τύχη μέσα σε παζάρια με ζώα σε μια χώρα 1.4 δισεκατομμυρίων. 

SARS, πτηνά, χοίροι κλπ., τυχαίο που όλα ξεκίνησαν εκεί? Απλά δεν ήταν τόσο μεταδοτικά, ή ήταν πολύ πιο θανατηφόρα. Αν κάτι σε σκοτώσει άμεσα, δεν προλαβαίνει και να μεταδοθεί! Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο ιό είναι το υπερβολικά μεγάλο διάστημα επώασης που έχει.

Δεν κάνουμε δικαστήριο για να χρειαζόμαστε αποδείξεις. Υποθέσεις κάνουμε λαμβάνοντας υπόψιν μας τα γεγονότα.

Προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Γενικά έχω συνάχι όλο το χρόνο αν έχει λίγο υγρασία και όπως περπάταγα στο δρόμο με ένα χαρτομάντιλο με απέφευγαν αρκετοί. Χαχαχαχα. 

 

Primo Coronia

Μια απο τα ιδια, με τη μηχανη, ολο το χειμωνα ετσι ειμαι ..

 

 

Κατι μου λεει οτι τη Δευτερα, θα εχουμε μετρα Ιταλιας παντως..

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ, αλλεργική και ΧΡΟΝΙΑ ρινίτιδα, συνεπάγεται κατά διαστήματα βήχας (και συγκυριακά είχα απλό κρύωμα προ 10 ημερών και μου έμεινε το βηχάκι - κανένας πυρετός - και με κοιτάζουν όλοι :hehe: ), συνάχι και μπούκωμα, χλέπες ( :p ), και κορτιζονούχα σπρέι (για μικρό διάστημα). 

 

Στον Σκλαβενίτη της περιοχής μου οι ουρές σε όλα τα ταμεία ήταν ανυπέρβλητες και τα καρότσια μέχρι πάνω. Οκ, καλή η προφύλαξη αλλά μιλάμε για madness πλέον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.