Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

8 hours ago, colt3003 said:

Απο τη στιγμή, που το δικό μου δικαίωμα στην προστασία το στέλνει περίπατο ένας κυβερνήτης για να προστατέψει άλλους και όχι όλους..... έχει θέμα. 

 

Τόσα χρόνια μετά την ισότητα των δύο φύλων, το ακραίο όλοι οι έλληνες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο, αλλά οι άντρες πιο ίσοι γι' αυτό πάνε στρατό, δεν το έχει λύσει ο ... νομοθέτης. Σταθερό ζήτημα, εντελώς παράλογο υπό το πρίσμα της ισότητας των δύο φύλων, εύκολα επιλύσιμο για μένα (εναλλακτική θητεία γυναικών τύπου κοινωνικής εργασίας / εξαγορά). Και μιλάμε για το συνταγματικό επίπεδο πάντα.

 

Θες 100% ισότητα σε κάτι το οποίο είναι πρακτικά έκτακτη ανάγκη? Όταν δεν μπορείς να επιλύσεις τις ανισότητες που είναι σταθερές εδώ και δεκαετίες?

9 minutes ago, ARMAGEDDON said:

επίσης για κάτι που είχε αναφερθεί παλαιότερα η βρογχίτιδα είναι από στέλεχος κορονοιού !
οπότε τα Χριστούγεννα του 18 είχα covid !

 

Τα μήλα είναι φρούτα, οι μπανάνες είναι φρούτα, άρα τα μήλα είναι μπανάνες! 

Ο ιός που σου έκανε βρογχίτιδα είναι κορωνοϊός, ο ιός (sars-ncov-2) που κάνει τον covid είναι κορωνοϊός, άρα ο ιός που σου έκανε βρογχίτιδα ήταν ο sars-ncov-2.

 

Does not compute.

 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

32 minutes ago, ARMAGEDDON said:

έλα εδώ έχουν απολύσει άτομα επειδή δεν ήθελαν να κάνουν τεστ covid.

στο εμβόλιο θα κολλήσουν, δεν κάνεις εμβόλιο σπίτι σου .

 

Αυτοί που δεν ήθελαν το τεστ, ήταν επειδή δεν είχαν να το πληρώσουν;

Σε κατάσταση πανδημίας, ο αντιρρησίας συνείδησης με συμπτώματα, μπορεί κάλλιστα να κλειδωθεί σπίτι του (βέβαια άντε να εμπιστευτείς τέτοιο μυαλό) μέχρι να είναι ασυμπτωματικός για μερικές μέρες, αλλιώς τεστ για να δει μήπως και δεν έχει το ιό (θέλει βέβαια και αυτό συζήτηση, αλλά άντε να την κάνεις με κάτι τύπους).

Και αν κάνει το τεστ και τον έχει το ιό κλείδωμα στο σπίτι.

Υπό αυτές τις συνθήκες, αν δεν μπορεί να είναι στην εργασία του λόγω απανωτών αναγκαστικών αδειών(μιας και λόγω χειμώνα υπάρχουν πολλοί ιοί που θέλουν να κάνουν κι αυτοί το κομμάτι τους), είναι θέμα εργασιακού δικαίου ίσως...

 

Και σε ό,τι αφορά το εμβόλιο, ΓΕΝΙΚΑ μιλώντας, όταν ο Α που δε γουστάρει να κάνει ένα αποτελεσματικό και ασφαλές εμβόλιο κολλήσει θα έχει απλά επιβεβαιώσει τον κανόνα της δράσης αντίδρασης, 1 κι 1 κάνουν δύο κ.ο.κ.. Όταν όμως κολλήσει μετά τον ανοσοκατεσταλμένο γνωστό, ή το ανοσοκατεσταλμένο από τις χημειοθεραπείες παιδάκι, τότε θα θέλει ξερίζωμα το κάθε μπαλάκι με τανάλια. Τότε θα πρέπει να θεωρηθεί δολοφόνος

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δώστε και κανένα ευρώ και σε εμένα να σκίσω καμιά κάλτσα στην αυλή του σπιτιού μου φωνάζοντας !

 

 

46 minutes ago, sotiris said:

 

ΤΑ μήλα είναι φρούτα, οι μπανάνες είναι φρούτα, άρα τα μήλα είναι μπανάνες! 

Ο ιός που σου έκανε βρογχίτιδα είναι κορωνοϊός, ο ιός (sars-ncov-2) που κάνει τον covid είναι κορωνοϊός, άρα ο ιός που σου έκανε βρογχίτιδα ήταν ο sars-ncov-2.

 

Does not compute

 

έστω ότι έχει κάποιος βρογχίτιδα και κάνει τεστ και βγαίνει θετικός τι έχει ?

YOU DOES NOT COMPUTE !

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, sotiris said:

 

Τόσα χρόνια μετά την ισότητα των δύο φύλων, το ακραίο όλοι οι έλληνες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο, αλλά οι άντρες πιο ίσοι γι' αυτό πάνε στρατό, δεν το έχει λύσει ο ... νομοθέτης. Σταθερό ζήτημα, εντελώς παράλογο υπό το πρίσμα της ισότητας των δύο φύλων, εύκολα επιλύσιμο για μένα (εναλλακτική θητεία γυναικών τύπου κοινωνικής εργασίας / εξαγορά). Και μιλάμε για το συνταγματικό επίπεδο πάντα.

 

Θες 100% ισότητα σε κάτι το οποίο είναι πρακτικά έκτακτη ανάγκη? Όταν δεν μπορείς να επιλύσεις τις ανισότητες που είναι σταθερές εδώ και δεκαετίες?

 

Τουλάχιστον εσύ, καταλαβαίνεις τι γράφω. Παρήγορο.

 

Ναι φυσικά και θέλω ισότητα. Ανέκαθεν ήθελα. Από την εποχή των ''ημέτερων'', των βυσμάτων, των τσάτσων, και των λοιπών ''δημοκρατικών δυνάμεων'' που πάντα έφτιαχναν τη δημοκρατία με τρόπο που βόλευε το τομάρι τους, και τους ομοίους τους. 

Φυσικά και δεν περιμένω τώρα, που είναι ''έκτακτη ανάγκη'' να αλλάξει τίποτα. Όχι όμως γιατί ''δεν μπορεί'' ο νομοθέτης. Αλλά γιατί και πάλι δεν θέλει. Ποτέ δεν ήθελε. Γιατί να θέλει τώρα δλδ που ο στρατός που έχει φτιάξει τον επευφημεί για το κράτος που έσιαξε ??  

 

Εντιτ. και επειδή δε θέλω να ξαναμπλέξω σε κυκεώνα ασυνεννοησίας, εννοώ ισότητα στην νομική αντιμετώπιση απο το κράτος, και στις ευκαιρίες. Οχι να μοιραστώ τον πλούτο ή τα οφίκια κανενός, σαν να ήμουν κανένας κνίτης.... 

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ρε παιδιά δώστε και κανένα ευρώ και σε εμένα να σκίσω καμιά κάλτσα στην αυλή του σπιτιού μου φωνάζοντας !

 

 

 

έστω ότι έχει κάποιος βρογχίτιδα και κάνει τεστ και βγαίνει θετικός τι έχει ?

YOU DOES NOT COMPUTE !

 

 

Ρε φίλε ανήκουν στην ίδια οικογένεια ιών, δεν σημαίνει ότι είναι και το ίδιο. Γι'αυτό ονομάζεται covid 19. Και προφανώς έχει άλλα χαρακτηριστικά/επικινδυνότητα ο ένας από τον άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

έστω ότι έχει κάποιος βρογχίτιδα και κάνει τεστ και βγαίνει θετικός τι έχει ?

Θετικός σε τι; σε covid19? Αδενοϊό; Γρίππη; Τότε έχει οξεία (φαντάζομαι δε μιλάς για χρόνια με έξαρση) βρογχίτιδα πιθανώς οφειλόμενη σε αυτόν τον ιό. Εφόσον δεν εγείρει υποψία βακτηριακής υπερλοίμωξης και αναπνέει καλά τότε σπίτι συν πλην θεραπεία

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, colt3003 said:

 

Τουλάχιστον εσύ, καταλαβαίνεις τι γράφω. Παρήγορο.

 

Ναι φυσικά και θέλω ισότητα. Ανέκαθεν ήθελα. Από την εποχή των ''ημέτερων'', των βυσμάτων, των τσάτσων, και των λοιπών ''δημοκρατικών δυνάμεων'' που πάντα έφτιαχναν τη δημοκρατία με τρόπο που βόλευε το τομάρι τους, και τους ομοίους τους. 

Φυσικά και δεν περιμένω τώρα, που είναι ''έκτακτη ανάγκη'' να αλλάξει τίποτα. Όχι όμως γιατί ''δεν μπορεί'' ο νομοθέτης. Αλλά γιατί και πάλι δεν θέλει. Ποτέ δεν ήθελε. Γιατί να θέλει τώρα δλδ που ο στρατός που έχει φτιάξει τον επευφημεί για το κράτος που έσιαξε ??  

 

Εντιτ. και επειδή δε θέλω να ξαναμπλέξω σε κυκεώνα ασυνεννοησίας, εννοώ ισότητα στην νομική αντιμετώπιση απο το κράτος, και στις ευκαιρίες. Οχι να μοιραστώ τον πλούτο ή τα οφίκια κανενός, σαν να ήμουν κανένας κνίτης.... 

 

 

Όλοι καταλαβαίνουμε τι γράφεις, μην ανησυχείς. Ή τουλάχιστον οι περισσότεροι. Απλώς εγώ προσωπικά εξηγώ ότι αυτά που σου την σπάνε στο θέμα του κορωναϊού αφενός προβλέπονται στο Σύνταγμα και αφετέρου σχετίζονται με χρόνια προβλήματα της χώρας. Πεποίθησή μου, επίσης, είναι ότι από την στιγμή που το Κράτος αποφασίζει την αναστολή λειτουργίας των επιχειρήσεων οφείλει να διασφαλίσει την βιωσιμότητά τους για το διάστημα αυτό, όπως και την βιωσιμότητα ΟΛΩΝ όσων πλήττονται από τα μέτρα. Και δεν εννοώ να καταβάλλει ολάκερο τον τζίρο αλλά για το διάστημα που ισχύουν τα μέτρα να πληρώσει τα ενοίκια, τις φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις των επιχειρήσεων και να δώσει έναν μισθό για κάθε έναν από τα στελέχη. Που θα τα βρει; Ας εκδόσει IOU, δεν με νοιάζει! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος cna έγραψε:

 

Όλοι καταλαβαίνουμε τι γράφεις, μην ανησυχείς. Ή τουλάχιστον οι περισσότεροι. Απλώς εγώ προσωπικά εξηγώ ότι αυτά που σου την σπάνε στο θέμα του κορωναϊού αφενός προβλέπονται στο Σύνταγμα και αφετέρου σχετίζονται με χρόνια προβλήματα της χώρας. Πεποίθησή μου, επίσης, είναι ότι από την στιγμή που το Κράτος αποφασίζει την αναστολή λειτουργίας των επιχειρήσεων οφείλει να διασφαλίσει την βιωσιμότητά τους για το διάστημα αυτό, όπως και την βιωσιμότητα ΟΛΩΝ όσων πλήττονται από τα μέτρα. Και δεν εννοώ να καταβάλλει ολάκερο τον τζίρο αλλά για το διάστημα που ισχύουν τα μέτρα να πληρώσει τα ενοίκια, τις φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις των επιχειρήσεων και να δώσει έναν μισθό για κάθε έναν από τα στελέχη. Που θα τα βρει; Ας εκδόσει IOU, δεν με νοιάζει! 

 

Μέχρι τώρα έγραφες λογικά, τώρα γιατί το γυρίζεις; Αν ήταν έτσι και ο @colt3003 θα ήταν με τα μπούνια μέσα!  :p

 

Αν κάνεις πλάκα δεν το έπιασα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Simon said:

 

Μέχρι τώρα έγραφες λογικά, τώρα γιατί το γυρίζεις; Αν ήταν έτσι και ο @colt3003 θα ήταν με τα μπούνια μέσα!  :p

 

Αν κάνεις πλάκα δεν το έπιασα.

 

Δεν βλέπω κάτι το παράλογο. Άλλωστε ήδη τους υπαλλήλους τους ενισχύει με το επίδομα για να καταφέρουν να βγάλουν τον μήνα. Οι επιχειρήσεις, όμως, πώς θα τον βγάλουν; Με την επιστρεπτέα προκαταβολή που στην ουσία της είναι μορφή δανείου; Ήδη, δηλαδή, το Κράτος κάνει κάποια βήματα ενίσχυσης της βιωσιμότητας, απλά τα θεωρώ ολίγον προβληματικά, δεδομένου κιόλας ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα γυρίσουμε στους τζίρους του 2019 εντός του 2021... Μπορείς να το δεις και υπό το πρίσμα της επίταξης αν θέλεις, που το Κράτος πληρώνει το κόστος για το εκάστοτε προϊόν/υπηρεσία που επιτάσσει (αλλά όχι και το κέρδος - γι' αυτό είπα ότι δεν μιλάω για επιστροφή του τζίρου στην επιχείρηση από το Κράτος).

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

 

Δεν βλέπω κάτι το παράλογο. Άλλωστε ήδη τους υπαλλήλους τους ενισχύει με το επίδομα για να καταφέρουν να βγάλουν τον μήνα. Οι επιχειρήσεις, όμως, πώς θα τον βγάλουν; Με την επιστρεπτέα προκαταβολή που στην ουσία της είναι μορφή δανείου; Ήδη, δηλαδή, το Κράτος κάνει κάποια βήματα ενίσχυσης της βιωσιμότητας, απλά τα θεωρώ ολίγον προβληματικά, δεδομένου κιόλας ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα γυρίσουμε στους τζίρους του 2019 εντός του 2021... Μπορείς να το δεις και υπό το πρίσμα της επίταξης αν θέλεις, που το Κράτος πληρώνει το κόστος για το εκάστοτε προϊόν/υπηρεσία που επιτάσσει (αλλά όχι και το κέρδος - γι' αυτό είπα ότι δεν μιλάω για επιστροφή του τζίρου στην επιχείρηση από το Κράτος).

 

Τα λεφτά που δίνουν στους μισθωτούς είναι απλά για να μην πηδάμε από τα μπαλκόνια (με συγχωρείς που γίνομαι περιγραφικός)

 

Ήδη έκλεισαν μέσα στο 2020 πολλές επιχειρήσεις (και από προσωπική εμπειρία) και προβλέπεται να κλείσουν μέσα στο 2021 πάρα πολλές (εξαιρούνται οι βιτρίνες και τα πλυντήρια)

 

Δεν υπάρχουν λεφτά για σοβαρή στήριξη δυστυχώς, εγώ αυτό βλέπω. Μακάρι να διαψευστώ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το "δάνειο" ρε παιδιά με πιο σκεπτικό καταρτίστηκε ως μέτρο; Θα ήθελα πολύ να μπω στο μυαλό αυτών των συμβούλων, υπουργών και βάλε και να δω που καταλήγει το σχέδιο "σου δίνω δανεικά για να ζήσεις χωρίς να μου τα ζητήσεις και θα μου τα δώσεις αργότερα χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις να μου δώσεις".

 

Θα πα' να βγω στην Πάρο, έχε γειά παναγιά κλπ

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Simon said:

 

Τα λεφτά που δίνουν στους μισθωτούς είναι απλά για να μην πηδάμε από τα μπαλκόνια (με συγχωρείς που γίνομαι περιγραφικός)

 

Ήδη έκλεισαν μέσα στο 2020 πολλές επιχειρήσεις (και από προσωπική εμπειρία) και προβλέπεται να κλείσουν μέσα στο 2021 πάρα πολλές (εξαιρούνται οι βιτρίνες και τα πλυντήρια)

 

Δεν υπάρχουν λεφτά για σοβαρή στήριξη δυστυχώς, εγώ αυτό βλέπω. Μακάρι να διαψευστώ.

Μα δεν είπα κάτι διαφορετικό βρε συ. Ακόμη και να μην πηδάμε από τα μπαλκόνια είναι κάτι από το να είμαστε εντελώς ξεκρέμαστοι. Βασικά για το IOU το έγραψα λίγο στην πλάκα, μιας και το πραγματικό ζήτημα που μπαίνει αφορά το θέμα του ευρώ. Αν είχαμε στα χέρια μας την διαχείριση του νομίσματος θα κινούμασταν κάπως διαφορετικά (ή έστω θα μπορούσαμε). Δυστυχώς το ευρώ εκδίδεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και εδώ υπεισέρχεται το πρόβλημα των κανόνων: ή δανείζεσαι για να πάρεις νόμισμα ή ανταλλάσσεις με συνάλλαγμα. Εμείς δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε συνάλλαγμα από την στιγμή που έχουμε αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο...

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

"Η απάντηση ήταν μία μάσκα, που θα αποστειρώνει και τον εκπνεόμενο αέρα, έτσι ώστε πιθανοί ασυμπτωματικοί χρήστες της να μην επηρεάζουν συναδέλφους τους, οι οποίοι χρησιμοποιούν συμβατικά μέτρα προστασίας, και να μην αυξάνεται το ιϊκό φορτίο στα νοσοκομεία"

 

mikrov-mask-1.jpg
WWW.KATHIMERINI.GR

Μία συσκευή υψηλής τεχνολογίας, που αποστειρώνει όχι μόνο τον εισπνεόμενο, αλλά και τον εκπνεόμενο από τους χρήστες της αέρα, δημιουργήθηκε στο ΑΠΘ.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Simon said:

Τα λεφτά που δίνουν στους μισθωτούς είναι απλά για να μην πηδάμε από τα μπαλκόνια (με συγχωρείς που γίνομαι περιγραφικός)

Ήδη έκλεισαν μέσα στο 2020 πολλές επιχειρήσεις (και από προσωπική εμπειρία) και προβλέπεται να κλείσουν μέσα στο 2021 πάρα πολλές (εξαιρούνται οι βιτρίνες και τα πλυντήρια)

Δεν υπάρχουν λεφτά για σοβαρή στήριξη δυστυχώς, εγώ αυτό βλέπω. Μακάρι να διαψευστώ.

 

 

Δεν θα διαψευστείς, γιατί ήδη συμβαίνει....

 

Santorinios-1-1024x684.jpg
WWW.SKYRODOS.GR

Ο Βουλευτής Δωδεκανήσου του ΣΥΡΙΖΑ Ν. Σαντορινιός, βασιζόμενος σε επιστολή της Ένωσης Τουριστικών Γραφείων Ρόδου, έθεσε υπόψη της Βουλής και των αρμόδιων Υπουργείων...

 

Επίσης όσοι εργάζονταν και το 2019, αλλά λόγω των φφφφφανταστικών μέτρων οι επιχειρήσεις στις οποίες εργάζονταν, είτε δεν άνοιξαν, είτε έκλεισαν οριστικά, πλέον θεωρούνται ''μακροχρόνια άνεργοι'' και το μόνο που δικαιούνται είναι ένα εφάπαξ επίδομα 400€ 

Καταλαβαίνεις τι γράφω εδώ ? Άνθρωποι οι οποίοι εργάζονταν επί σειρά ετών (πολλοί πάνω από 20 χρόνια) σε εποχιακές επιχειρήσεις, επειδή δεν βρήκαν δουλειά (και πως να βρουν όταν άνοιξαν το 20% των επιχειρήσεων από άλλες χρονιές...) θεωρούνται ''μακροχρόνια άνεργοι'' και αποκλείονται από κάθε μέριμνα. 

 

Και αυτή η ιστορία θα έχει καλύτερη συνέχεια. Ήδη έχει δλδ. Αυτή τη στιγμή όσες επιχειρήσεις έμειναν ανοιχτές, σε όλους τους κλάδους, παίζουν ''εν ου παίκτοις'' και αλίμονο σε όποιον αναζητήσει ή αναζητά δουλειά σήμερα. Μαύρη εργασία, ''δοκιμαστικές περίοδοι'' (και μετά άααλλος, και μετά άαααλλος...) και μισθοί ανέκδοτο. 

Φυσικά κανένα από τα θρεφτάρια του κράτους δεν ελέγχει απολύτως τίποτα. Ούτε έλεγχους κάνουν, ούτε καταγγελίες εξετάζουν ούτε τίποτα. ΖΕΡΟ ! όσο για τους εργατοπατέρες...... 

 

θες και άλλα ? 

 

saragentrance20-660.jpg
WWW.IATRONET.GR

Λίγο πριν από τα μεσάνυχτα της Παρασκευής, κλιμάκιο της 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας - Θράκης πήγε στην Κλινική Σαραφιανός στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και...

 

 

Quote

"Αποδείχτηκε πως δεν υπήρχε σχεδιασμός. Δεν ξέρω αν όλο αυτό ήταν επικοινωνιακό και έγινε για να δείξουν πως είμαστε έτοιμοι για όλα, δεν ξέρω αν τελικά δεν χρειάστηκαν κρεβάτια Covid γιατί έχει μειωθεί η πίεση στο σύστημα. Παίρνω τον κ.Κικίλια και δεν σηκώνει το τηλέφωνο. Ξέρω ότι μας ανάγκασαν να αδειάσουμε άρον – άρον την κλινική, να κάνουμε ό,τι χρειάζεται και τελικά μηδέν εις το πηλίκον", λέει στο iatronet ο κ.Σαραφιανός (φωτογραφία κάτω) και προσθέτει:"Εγώ από όλο αυτό έχω μεγάλη ζημιά και προτίθεμαι να προσφύγω δικαστικά, διεκδικώντας αποζημιώσεις".

 

Quote

"Τα σεντόνια μας τα απέσυραν. Έφεραν δικά τους από νοσοκομεία για να πλένονται σε ειδικά πλυντήρια για Covid, σύμφωνα με τα πρωτόκολλα. Θα τα έβαζαν σε ειδικές κίτρινες σακούλες μολυσματικών και θα τα πήγαιναν στα πλυντήρια των νοσοκομείων. Αναφορικά με τον εξαερισμό, υπάρχει κεντρικό σύστημα ψύξης θέρμανσης στο κτίριο και θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε ό,τι αφορά το οξυγόνο, εγώ με δική μου ερώτηση ζήτησα να ελεγχθεί αν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες", σημειώνει και εξηγεί: "Το οξυγόνο έχει κεντρική σύνδεση με το σύνολο των 119 κλινών της κλινικής. Εγώ χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω για μέχρι 30 ασθενείς ταυτόχρονα, και μάλιστα για περιορισμένο διάστημα. Οι ανάγκες της κλινικής σε κανονικές συνθήκες απαιτούσαν 30 φιάλες την εβδομάδα. Οι ασθενείς Covid χρειάζονται οξυγόνο 24 ώρες το 24ωρο. Στην περίπτωση που θα νοσηλεύαμε 100 ασθενείς, θα χρειάζονταν 150 φιάλες την ημέρα. Εγώ ο ίδιος το είπα στην τεχνική υπηρεσία να κάνει τον έλεγχο".

Σε σχέση με τις αναφορές για το προσωπικό, ο ιδιοκτήτης της κλινικής παραδέχεται πως υπάρχουν οφειλές, τις οποίες αποδίδει στην καθυστέρηση πληρωμής του από τον ΕΟΔΥ, εξαιτίας κάποιας παλιότερης αντιδικίας. Όπως έχει αποκαλύψει το iatronet, ένα μέρος του προσωπικού εξέφρασε επιφυλάξεις για τη συνέχιση της συνεργασίας μετά την επίταξη, ενώ υπήρξαν και παραιτήσεις. "Κάποιοι επικαλέστηκαν ασθένειες για να ενταχθούν στις ευπαθείς ομάδες, προκειμένου να μην εργαστούν και να προστατεύσουν τους ίδιους και τις οικογένειές τους. Και εγώ έχω υποκείμενο νόσημα, αλλά σε συνθήκες πολέμου παίρνω επιπλέον μέτρα προστασίας, με στολές και διπλή μάσκα", αναφέρει.

 

-Δεν έχετε τα κατάλληλα σεντόνια, θα φέρουμε δικά μας. (πριν)

-Δεν είχατε τα κατάλληλα σεντόνια (μετα)

 

-Οι εγκαταστάσεις μας δεν μπορούν να παρέχουν οξυγόνο σε όλα τα κρεβάτια ταυτόχρονα. (πριν)

- Γιατί δεν είχατε παροχή οξυγόνου ταυτόχρονα σε όλα τα κρεβάτια ?? (μετά) 

 

Καταλαβαίνεις για τι κοροϊδία μιλάμε εδώ? 

 

Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιουσαν τις ιδιωτικές κλινικές με ένα voucher, ώστε να μπορούν να εγχειριστούν όλες αυτές οι επεμβάσεις που ανεστάλησαν στα κρατικά νοσοκομεία, δεν τους πέρασε από το κεφάλι ?? Τους πέρασε !! φυσικά τους πέρασε. Αλλά δεν ήταν τόσο ''πιασάρικο'' σα θέμα, όσο η επίταξη των κλινικών για τη χρήση απο ασθενείς με covid.

 

Και όλοι αυτοί που περιμένουν ένα χειρουργείο, αλλά τους έχουν στο ''περίμενε'' ???

''Να περιμένουν ΡΕ !! αλλιώς να κάνουν μια υπεύθυνη δήλωση'' 

Ε .... και αν πεθάνουν και λίγοι από άλλες αιτίες, δεν τρέχει και τίποτις. Τι θέλατε δλδ ? να κολλήσουν κοβιντ ???  

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, colt3003 said:

 

 

ενώ δεν θα χρειαζόταν να περιμένει κανένα. 


Ναι, οκ, αν ζούσαμε στην κομμουνιστική Κίνα θα μπορούσαμε να δαπανήσουμε όσα χρήματα χρειάζονται για να ανεγείρουμε καμιά δεκαριά νοσοκομεία σε χρόνο μηδέν. Δυστυχώς ζούμε στην καπιταλιστική Ευρώπη, που το πρώτο που ελέγχεται είναι η «σπατάλη» πόρων. «Γιατί να ξοδέψεις τόσα λεφτά και φυσικούς πόρους, αφού μετά το πέρας της υγειονομικής κρίσης θα σου είναι άχρηστα;» αναρωτιούνται οι οικονομολόγοι...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cna said:

Ναι, οκ, αν ζούσαμε στην κομμουνιστική Κίνα θα μπορούσαμε να δαπανήσουμε όσα χρήματα χρειάζονται για να ανεγείρουμε καμιά δεκαριά νοσοκομεία σε χρόνο μηδέν. Δυστυχώς ζούμε στην καπιταλιστική Ευρώπη, που το πρώτο που ελέγχεται είναι η «σπατάλη» πόρων. «Γιατί να ξοδέψεις τόσα λεφτά και φυσικούς πόρους, αφού μετά το πέρας της υγειονομικής κρίσης θα σου είναι άχρηστα;» αναρωτιούνται οι οικονομολόγοι...

 

 

Οοοοχι αγαπητέ μου, δεν πάει έτσι... .

Εδώ μας είπαν ότι άμα δε μας αρέσει να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση για να εξαιρεθούμε, απο τις φφφφανταστικες υπηρεσίες. 

Αφού όμως δεν κάνουμε, και πληρώνουμε τις κάλτσες μας σε εισφορές, και μέχρι πρότινος εξυπηρετούμασταν ενώ τώρα όχι, να κόψουν το λαιμό τους να βρούνε λύση. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, colt3003 said:

 

 

Οοοοχι αγαπητέ μου, δεν πάει έτσι... .

Εδώ μας είπαν ότι άμα δε μας αρέσει να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση για να εξαιρεθούμε, απο τις φφφφανταστικες υπηρεσίες. 

Αφού όμως δεν κάνουμε, και πληρώνουμε τις κάλτσες μας σε εισφορές, και μέχρι πρότινος εξυπηρετούμασταν ενώ τώρα όχι, να κόψουν το λαιμό τους να βρούνε λύση. 

 

Εδώ σου είπαν ότι άμα κάνεις του κεφαλιού σου και δεν ακολουθήσεις τα μέτρα για την προστασία της δημόσιας υγείας, ώστε να μην φτάσουμε στο σημείο να χρειαζόμαστε δέκα νέα νοσοκομεία (κάλλιον το προλαμβάνειν του θεραπεύειν), τότε εύλογα θα πρέπει να αρνηθείς και την νοσηλεία, αφού με την συμπεριφορά σου θέτεις σε κίνδυνο τρίτους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.