Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Just now, cna said:

Ερμηνευτική δήλωση του άρθρου 5 του Συντάγματος:

Σύνταγμα (hellenicparliament.gr)

 

ο διπλός αστερίσκος αφορά μόνο την παράγραφο 4 του άρθρου 5. δηλαδή:

Quote

**4. Απαγορεύονται ατομικά διοικητικά μέτρα που περιορίζουν σε οποιονδήποτε Έλληνα την ελεύθερη κίνηση ή εγκατάσταση στη Χώρα, καθώς και την ελεύθερη έξοδο και είσοδο σ’ αυτήν. Τέτοιου περιεχομένου περιοριστικά μέτρα είναι δυνατόν να επιβληθούν μόνο ως παρεπόμενη ποινή με απόφαση ποινικού δικαστηρίου, σε εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης και μόνο για την πρόληψη αξιόποινων πράξεων, όπως νόμος ορίζει.

 

εγώ όμως κάνω λόγο για το άρθρο 4 και όχι του 5 όπου το άρθρο 4 λέει: 

 

Quote

MEPOΣ ΔEYTEPO - Aτομικά και κοινωνικά δικαιώματα

'Αρθρο 4: (Ισότητα των Ελλήνων)

 

1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.
2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.
3. Έλληνες πολίτες είναι όσοι έχουν τα προσόντα που ορίζει ο νόμος. Eπιτρέπεται να αφαιρεθεί η ελληνική ιθαγένεια μόνο σε περίπτωση που κάποιος απέκτησε εκούσια άλλη ιθαγένεια ή που ανέλαβε σε ξένη χώρα υπηρεσία αντίθετη προς τα εθνικά συμφέροντα, με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία που προβλέπει ειδικότερα ο νόμος.
4. Mόνο Έλληνες πολίτες είναι δεκτοί σε όλες τις δημόσιες λειτουργίες, εκτός από τις εξαιρέσεις που εισάγονται με ειδικούς νόμους.
5. Oι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.
6. Kάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.
7. Tίτλοι ευγένειας ή διάκρισης ούτε απονέμονται ούτε αναγνωρίζονται σε Έλληνες πολίτες.

 

 

_______________________
** Ερμηνευτική δήλωση: Η διάταξη της παραγράφου 6 δεν αποκλείει να προβλέπεται με νόμο η υποχρεωτική προσφορά άλλων υπηρεσιών, εντός ή εκτός των ενόπλων δυνάμεων (εναλλακτική θητεία), από όσους έχουν τεκμηριωμένη αντίρρηση συνείδησης για την εκτέλεση ένοπλης ή γενικά στρατιωτικής υπηρεσίας.

 

Απο τη στιγμή, που το δικό μου δικαίωμα στην προστασία το στέλνει περίπατο ένας κυβερνήτης για να προστατέψει άλλους και όχι όλους..... έχει θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 23 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Αυτή η λογική μπάζει λίγο.... Εγώ που υποτίθεται ότι ''κόλλησα'' και απειλώ τον άλλον, από πού κόλλησα ???

 - Είναι δηλαδή ''έγκλημα'' αν είμαι ένας από τους 500 - 1000 ''ανεύθυνους'' που μου έκοψαν πρόστιμο γιατί έβγαινε η μύτη έξω απο τη μάσκα ή δεν έστειλα σωστό sms,  

- Αλλά είναι ΟΚ αν είμαι ένας από τα ~2 εκατομμύρια που κυκλοφορούν έξω, που είτε είναι ''υπεύθυνοι'' είτε εξαναγκάζονται να εργαστούν κάθε μέρα, για χάρη των ''εκλεκτών'' ??? 

 

Σε ποια λογική αναφέρεσαι; Εδώ σου απαγορεύουν τα ναρκωτικά που δεν βλάπτεις κανέναν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, colt3003 said:

 

ο διπλός αστερίσκος αφορά μόνο την παράγραφο 4 του άρθρου 5. δηλαδή:

 

εγώ όμως κάνω λόγο για το άρθρο 4 και όχι του 5 όπου το άρθρο 4 λέει: 

 

 

Απο τη στιγμή, που το δικό μου δικαίωμα στην προστασία το στέλνει περίπατο ένας κυβερνήτης για να προστατέψει άλλους και όχι όλους..... έχει θέμα. 

Αυτό περί ισότητας να το θυμάσαι και όταν ο ΔΥ έχει διπλάσιο βασικό μισθό από τον ΙΥ για την ίδια θέση. Γι' αυτό σου λέω να μιλήσεις με κανέναν νομικό καλύτερα. Πολιτικά μπορεί να έχεις δίκιο. Νομικά, όμως, τα πράγματα δεν είναι όπως νομίζεις. Και σε παραπέμπω σε νομικό γιατί όπως προείπα δεν είμαι δικηγόρος ή συνταγματολόγος για να μπορέσω να σου τα εξηγήσω σωστά στην πλήρη έκτασή τους.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

ο διπλός αστερίσκος αφορά μόνο την παράγραφο 4 του άρθρου 5. δηλαδή:

 

εγώ όμως κάνω λόγο για το άρθρο 4 και όχι του 5 όπου το άρθρο 4 λέει: 

 

 

Απο τη στιγμή, που το δικό μου δικαίωμα στην προστασία το στέλνει περίπατο ένας κυβερνήτης για να προστατέψει άλλους και όχι όλους..... έχει θέμα. 

 

Φτιάξε μια υπεύθυνη δήλωση ότι αρνείσαι να ακολουθήσεις τα επιβαλλόμενα από τη κυβέρνηση μέτρα και αν ασθενήσεις από την CoViD19 εσύ ή οποιοδήποτε συγγενής πρώτου βαθμού δεν θα ζητήσεις περίθαλψη από δημόσιο νοσοκομείο και στείλε μου το ID του και μετά μιλάμε για ό,τι θέλεις. 

Άντε όλοι, που σας φάγανε το μπιφτέκι επειδή προσπαθούν να σας προστατεύσουν από την πανδημία. 

Όταν έχει έντονα καιρικά φαινόμενα και ο μπάτσος σου απαγορεύει να περάσεις από μια γέφυρα γιατί θα τη πάρει το ποτάμι μαζί με εσένα, εκεί γιατί υπακούς και δεν σκούζεις πάλι για την στέρηση της "ελευθερίας" σου;

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, cna said:

Αυτό περί ισότητας να το θυμάσαι και όταν ο ΔΥ έχει διπλάσιο βασικό μισθό από τον ΙΥ για την ίδια θέση. Γι' αυτό σου λέω να μιλήσεις με κανέναν νομικό καλύτερα. Πολιτικά μπορεί να έχεις δίκιο. Νομικά, όμως, τα πράγματα δεν είναι όπως νομίζεις. Και σε παραπέμπω σε νομικό γιατί όπως προείπα δεν είμαι δικηγόρος ή συνταγματολόγος για να μπορέσω να σου τα εξηγήσω σωστά.

 

Εγώ το θυμάμαι κάθε φορά. Κυρίως όταν κάνω λόγο για δικαιοσύνη Κολομβίας. Και έρχεσαι τώρα να μου πείς, ότι όλοι αυτοί ξαφνικά εφαρμόζουν ορθά το νόμο (επειδή σε συμφέρει). Όοοοτσεειι. 

 

@ΓιαγκΤ: αναφέρομαι στη λογική που παρουσιασες: 

Quote

 αν κολλήσεις απειλείς την ζωή του άλλου. Τον άλλον προστατεύει από σένα και αυτό είναι νόμιμο

 

 

Ε. Δεν είναι παράλογο να μέμφεσαι τους 500 - 1000 ''απείθαρχους'' αλλά να μη βλέπεις τα ~2 εκατομμύρια ''πειθαρχημένων'. Πως ''διυλίζεις τον κώνωπα αλλά καταπίνεις την κάμηλον''  ? 

1 minute ago, astrolabos said:

 

Φτιάξε μια υπεύθυνη δήλωση ότι αρνείσαι να ακολουθήσεις τα επιβαλλόμενα από τη κυβέρνηση μέτρα και αν ασθενήσεις από την CoViD19 εσύ ή οποιοδήποτε συγγενής πρώτου βαθμού δεν θα ζητήσεις περίθαλψη από δημόσιο νοσοκομείο και στείλε μου το ID του και μετά μιλάμε για ό,τι θέλεις. 

Άντε όλοι, που σας φάγανε το μπιφτέκι επειδή προσπαθούν να σας προστατεύσουν από την πανδημία. 

Όταν έχει έντονα καιρικά φαινόμενα και ο μπάτσος σου απαγορεύει να περάσεις από μια γέφυρα γιατί θα τη πάρει το ποτάμι μαζί με εσένα, εκεί γιατί υπακούς και δεν σκούζεις πάλι για την στέρηση της "ελευθερίας" σου;

 

Ξέρεις πολύ καλά, ότι αυτό που γράφεις, δεν είναι επιτρεπτό. Άσε που δε θυμάμαι να ζήτησα ειδική μεταχείριση. Πιστή εφαρμογή των θεμελιωδών κανόνων απαιτώ. Πάντα, και για κάθε περίπτωση. Όχι όποτε με βολεύει σα μερικούς μερικούς. 

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης το μονο που λες ειναι ασυναρτησιες πασπαλισμενες με φαμφαρες περι δικαιωματων. Σοβαρο αντιλογο με πιθανη λυση δεν εχεις κανει. Στο εχω ξαναπει σε παρομοιο θεμα υγειας, μην ασχολεισε με οτι δεν μπορεις να καταλαβεις. Μπορεις να μας πεις πεις ξεκαθαρα ποια ειναι η θεση σου? Θες να ανοιξουν ολα και οτι γινει? Τι ακριβως ζητας?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Ξέρεις πολύ καλά, ότι αυτό που γράφεις, δεν είναι επιτρεπτό. Άσε που δε θυμάμαι να ζήτησα ειδική μεταχείριση. Πιστή εφαρμογή των θεμελιωδών κανόνων απαιτώ. Πάντα, και για κάθε περίπτωση. Όχι όποτε με βολεύει σα μερικούς μερικούς. 

Ή ακούς αυτά που λέει η κυβέρνηση και δικαιούσαι μετά να χρησιμοποιήσεις τις κρατικές δομές ή ζείς "ελεύθερος" "έξω από το μαντρί" και πας σε ιδιωτικό θεραπευτήριο αν -κτύπα ξύλο- πάθεις κάτι.

Τι δεν είναι επιτρεπτό; Όταν ήσουν μικρός και οι γονείς σου σου λέγανε "μην κάνεις αυτό" και εσύ το έκανες, μετά τι γινόταν; Σου έλεγαν μπράβο;

Επίσης, δε μου απάντησες για το ποτάμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, astrolabos said:

Τι δεν είναι επιτρεπτό; Όταν ήσουν μικρός και οι γονείς σου σου λέγανε "μην κάνεις αυτό" και εσύ το έκανες, μετά τι γινόταν; Σου έλεγαν μπράβο;

Επίσης, δε μου απάντησες για το ποτάμι.

 

 

η προτροπή σου για ''υπεύθυνες δηλώσεις''. Ανεφάρμοστο και μη προβλέπόμενο πυροτέχνημα είναι 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
τύπο
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανεφάρμοστο; Πήγες να την κάνεις και κάποιος σε εμπόδισε;

Αν θες να σε βοηθήσω εγώ να την κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

η προτροπή σου για ''υπεύθυνες δηλώσεις''. Ανεφάρμοστο και μη προβλέπόμενο πυροτέχνημα είναι 

Μπορείς να δηλώσεις υπεύθυνα ότι θέλεις. 

Από τη στιγμή που δε δέχεσαι την πρόταση της πολιτείας και θες να κάνεις του κεφαλιού σου, μετά μη περιμένεις τη πολιτεία να σου πληρώσει τα *αμησιάτικα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακομα, αφου επιμενεις οτι το κλεισιμο δεν ειναι η σωστη πρακτικη, οταν αρχισουν οι θανατοι και ανεβαινουν σε χιλιαδες ανα μερα, να βγεις να πεις σε ολους αυτους που εχασαν δικο τους ατομο οτι ηταν συνταγματικο σου δικαιωμα. Μετα να δεις συνταγματικο κρεμασμα που θα σου κανουν. 
Σοβαρεψου.

Link to comment
Share on other sites

fgdgdd.thumb.PNG.42a736c89fa5acabc9e19b302c97f2aa.PNG

Quote

Έσπασε το φράγμα των 3.000 νεκρών

 

in other news που λένε,

 

PRI_175065000_1607259700.jpg?quality=90&
METRO.CO.UK

Many appeared to be dressed for a night out as they crammed into the street outside.

 

στην χώρα με τους περισσότερους νεκρούς στην Ευρώπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Μπορείς να δηλώσεις υπεύθυνα ότι θέλεις. 

 

Καλά που μου το είπες !! 

Φυσικά όμως, γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει κανένας νόμος που να προβλέπει οποιουδήποτε είδους ''απαλλαγή'' από τα μέτρα σε οποιονδήποτε δηλώσει οτιδήποτε, επομένως το περιεχόμενο των δηλώσεων που με προτρέπεις να κάνω, είναι εκτός νομοθετικού πλαισίου, και έχουν την ίδια σοβαρότητα με τις δηλώσεις αυτών που ήθελαν να πληρωθούν τα χρέη τους στο δημόσιο από τα δισεκατομμύρια του Σώρρα, και ως εκ τούτου οι διαζευκτικές σου προτάσεις όπως:

 

3 hours ago, astrolabos said:

Ή ακούς αυτά που λέει η κυβέρνηση και δικαιούσαι μετά να χρησιμοποιήσεις τις κρατικές δομές ή ζείς "ελεύθερος" "έξω από το μαντρί" και πας σε ιδιωτικό θεραπευτήριο αν -κτύπα ξύλο- πάθεις κάτι.

 και:

 

1 hour ago, astrolabos said:

Από τη στιγμή που δε δέχεσαι την πρόταση της πολιτείας και θες να κάνεις του κεφαλιού σου, μετά μη περιμένεις τη πολιτεία να σου πληρώσει τα *αμησιάτικα

 

είναι, κατά το κοινώς λεγόμενο ''μπούρδες'' 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, colt3003 said:

 

Καλά που μου το είπες !! 

Φυσικά όμως, γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει κανένας νόμος που να προβλέπει οποιουδήποτε είδους ''απαλλαγή'' από τα μέτρα σε οποιονδήποτε δηλώσει οτιδήποτε, επομένως το περιεχόμενο των δηλώσεων που με προτρέπεις να κάνω, είναι εκτός νομοθετικού πλαισίου, και έχουν την ίδια σοβαρότητα με τις δηλώσεις αυτών που ήθελαν να πληρωθούν τα χρέη τους στο δημόσιο από τα δισεκατομμύρια του Σώρρα, και ως εκ τούτου οι διαζευκτικές σου προτάσεις όπως:

 

 και:

 

 

είναι, κατά το κοινώς λεγόμενο ''μπούρδες'' 

 

Όχι ακριβώς. Διατηρείς το δικαίωμα να αρνηθείς την οποιαδήποτε ιατρική πράξη. Διατηρείς το δικαίωμα να υπογράψεις χαρτί με εντολή προς τους γιατρούς να μην κάνουν προσπάθεια ανάνηψης. Γενικά διατηρείς το δικαίωμα να πεθάνεις με όποιον τρόπο θελήσεις. Κι εξακολουθείς να επιμένεις σε πράγματα που δεν γνωρίζεις ούτε καν επιφανειακά. Δεν είναι χαρακτηρισμός, είναι η πραγματικότητα. Μίλα με κάποιον φίλο σου δικηγόρο να σου τα κάνει λιανά...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έλα εδώ έχουν απολύσει άτομα επειδή δεν ήθελαν να κάνουν τεστ covid.

στο εμβόλιο θα κολλήσουν, δεν κάνεις εμβόλιο σπίτι σου .

 

επίσης για κάτι που είχε αναφερθεί παλαιότερα η βρογχίτιδα είναι από στέλεχος κορονοιού !
οπότε τα Χριστούγεννα του 18 είχα covid !

WWW.AUTH.GR

Παραθέτουμε μερικά στοιχεία για τον νέο κοροναϊό, 2019-nCoV, που απασχολεί έντονα τις τελευταίες ημέρες τη διεθνή κοινότητα και τη χώρα μας, που ετοίμασε ο Αντιπρύτανης του Εθνικού και...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.