Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

2 hours ago, colt3003 said:

Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιουσαν τις ιδιωτικές κλινικές με ένα voucher, ώστε να μπορούν να εγχειριστούν όλες αυτές οι επεμβάσεις που ανεστάλησαν στα κρατικά νοσοκομεία, δεν τους πέρασε από το κεφάλι ?? Τους πέρασε !! φυσικά τους πέρασε. Αλλά δεν ήταν τόσο ''πιασάρικο'' σα θέμα, όσο η επίταξη των κλινικών για τη χρήση απο ασθενείς με covid

 

 

Προτείνεις να γίνει ο όγκος των χειρουργείων που γίνονται στα Χ δημόσια νοσοκομεία, στα Χ/4 ιδιωτικά; Ποιος θα πληρώσει το μαρούλι; Ή θα δεχτεί ο ιδιώτης που κάνει κήλες, γαστροπλαστικές και χειρουργεία ημέρας να κάνει κολεκτομές και γαστρικά bypass και μάλιστα με κοστολόγιο δημοσίου;

Καταλαβαίνω ότι έχεις νεύρα, αλλά δε βγαίνουν δυστυχώς αυτά που λες. Μακάρι να ήταν τόσο απλό

 

 

1 hour ago, colt3003 said:

 

 

ενώ δεν θα χρειαζόταν να περιμένει κανένα. 

 

Δε γίνεται αλλιώς. Κανένα σύστημα υγείας δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες καταστάσεις. Για να παλέψεις τον ιό αφήνεις πίσω πολλά άλλα.

 

20 minutes ago, colt3003 said:

Οοοοχι αγαπητέ μου, δεν πάει έτσι... .

Εδώ μας είπαν ότι άμα δε μας αρέσει να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση για να εξαιρεθούμε, απο τις φφφφανταστικες υπηρεσίες. 

Αφού όμως δεν κάνουμε, και πληρώνουμε τις κάλτσες μας σε εισφορές, και μέχρι πρότινος εξυπηρετούμασταν ενώ τώρα όχι, να κόψουν το λαιμό τους να βρούνε λύση. 

 

Μπορούν να κόψουν το λαιμό τους όσο θες, αλλά ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται με σφαγμένα λαρύγγια δυστυχώς

 

14 hours ago, cna said:

Που θα τα βρει; Ας εκδόσει IOU, δεν με νοιάζει! 

 

Δυστυχώς θα σε νοιάξει γιατί είτε θα κληθείς να τα πληρώσεις, ή θα πληρωθείς κι εσύ με IOU

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, schumifer said:

Προτείνεις να γίνει ο όγκος των χειρουργείων που γίνονται στα Χ δημόσια νοσοκομεία, στα Χ/4 ιδιωτικά; Ποιος θα πληρώσει το μαρούλι; Ή θα δεχτεί ο ιδιώτης που κάνει κήλες, γαστροπλαστικές και χειρουργεία ημέρας να κάνει κολεκτομές και γαστρικά bypass και μάλιστα με κοστολόγιο δημοσίου;

Καταλαβαίνω ότι έχεις νεύρα, αλλά δε βγαίνουν δυστυχώς αυτά που λες. Μακάρι να ήταν τόσο απλό

 

Γιατί δε γίνεται ? εδώ λένε ότι τους επίταξαν. Πόσο θα τους χάλαγε δλδ να τους πούν: ''ΟΚ οι ασθενείς με covid στα κρατικά, αφού όπως λέτε είναι δύσκολο να τα χειριστείτε, αλλά στα υπόλοιπα να βάλετε πλάτη. Οχι τσάμπα, αλλά ούτε και με τις τιμές που θέλατε.'' 

 

Θα ήταν άσχημα έτσι ? Είναι δλδ καλύτερα τώρα, που και τον άλλον τον κατέστρεψαν, αλλά και τα χειρουργεία δεν έγιναν ?? 

 

3 minutes ago, schumifer said:

Μπορούν να κόψουν το λαιμό τους όσο θες, αλλά ο κύκλος δεν τετραγωνίζεται με σφαγμένα λαρύγγια δυστυχώς

 

Εγώ γιατί δλδ πρέπει να κόβω το λαιμό μου κάθε μήνα να τους τα βρίσκω, και να με αφήνουν εκτός ως ''μη επείγον'' ?? Αυτή είναι η δικαιοσύνη τους ? 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, αλλά δεν είναι αυτή η αίσθησή μου από το συγκεκριμένο χώρο. Κορόνα ή μη, ο ιδιώτης έγινε ιδιώτης για κάποιο λόγο, εκτός από λίγους, εώς πολύ λίγους που ρισκάρουν τη ζωή του, το μέλλον τους και την επιβίωσή τους, η συντριπτική πλειοψηφία θα κάτσει στα αυγά της.

Αναφερόμουν σε συνολική λύση για τον κορόνα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

www.euro.who.int/en/countries/greece/publications/support-for-rehabilitation-self-management-after-covid-19-related-illness-2020-produced-by-whoeurope

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/336167/WHO-EURO-2020-855-40590-55319-gre.pdf

οδηγίες του ΠΟΥ για την διαχείριση της κατάστασης ασθενούς που αναρρώνει από κάπως σοβαρότερες εκδοχές της COVID-19. Ο δεύτερος σύνδεσμος με το pdf στα ελληνικά. Υπάρχουν τα pdf και σε άλλες γλώσσες στον πρώτο σύνδεσμο

Who is this leaflet for?

This leaflet provides basic exercises and advice for adults who have been severely unwell and admitted to the hospital with COVID-19. It provides information on the following areas:

  • Managing breathlessness
  • Exercising after leaving hospital
  • Managing problems with your voice
  • Managing eating, drinking, and swallowing
  • Managing problems with attention, memory, and thinking clearly
  • Managing activities of daily living
  • Managing stress and problems with mood
  • When to contact a healthcare professional
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

b3.jpg
WWW.NEWS247.GR

Ελπίδες γεννιούνται για όλο τον πλανήτη με την έναρξη των εμβολιασμών σήμερα στη Μεγάλη Βρετανία - Ξεκίνησαν και επίσημα οι πρώτες χορηγήσεις του εμβολίου των...

 

Πρώτο εμβόλιο στο UK σε 90χρονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:
b3.jpg
WWW.NEWS247.GR

Ελπίδες γεννιούνται για όλο τον πλανήτη με την έναρξη των εμβολιασμών σήμερα στη Μεγάλη Βρετανία - Ξεκίνησαν και επίσημα οι πρώτες χορηγήσεις του εμβολίου των...

 

Πρώτο εμβόλιο στο UK σε 90χρονη.

Ημέρα ελπίδας, 90χρονη... μισό γιατί το έκαψα?...

 

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μ. Δεναξά : Ο Μακρόν εξέφρασε επιφυλάξεις για το νέο εμβόλιο

 

 

Χα, μάλλον πρέπει να τον πάρει τηλέφωνο ο Βλαδίμηρος. Case closed?...

Link to comment
Share on other sites

41573_2018_Article_BFnrd2017243_Fig1_HTM
WWW.NATURE.COM

mRNA vaccines represent a promising alternative to conventional vaccine approaches, but their application has been hampered by instability and delivery issues. Here, Pardi and colleagues discuss...

 

Ένα άρθρο του 2018 που περιγράφει τα latest developments στα εμβόλια mRNA.

Είναι γνωστά από το 1992, τα 30 χρόνια εξέλιξης ήταν ώστε να γίνουν αποδοτικά.

Δεν έχω προλάβει να μελετήσω σε ποια ακριβώς κατηγορία mRNA ανήκουν τα εμβόλια Moderna / Pfizer, αλλά εν ευθέτω χρόνο θα το κοιτάξω.

 

Ένα πολύ εντυπωσιακό timeline που δείχνει ότι οι κινεζικές αρχές δημοσίευσαν το γενετικό υλικό στις 11 Ιανουαρίου και η Moderna είχε έτοιμο το εμβόλιο στις 13. Σε 2 ημέρες. Ο υπόλοιπος 1 χρόνος είναι οι τεχνικές ... λεπτομέρειες (παραγωγή κατά GMP, ασφάλεια, έυρεση ελάχιστης επαρκούς δοσολογίας, κλινικές δοκιμές διαφόρων φάσεων κλπ.).

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, schumifer said:

Δυστυχώς θα σε νοιάξει γιατί είτε θα κληθείς να τα πληρώσεις, ή θα πληρωθείς κι εσύ με IOU

 

Έτσι κι αλλιώς ΤΔΕΔ (Τίποτα Δεν Είναι Δωρεάν). Μήπως και τα μέτρα στήριξης που λαμβάνονται δεν θα τα πληρώσουμε με κάποιο τρόπο; Ήδη αύξησαν τον φόρο στο πετρέλαιο κίνησης, με πρόσχημα την προστασία του περιβάλλοντος. Το θέμα είναι να γίνουν κάποιες κινήσεις στήριξης όλων βρίσκονται σε ανάγκη και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο με το συγκεκριμένο νόμισμα που έχουμε (έκανα μια νύξη των λόγων λίγο παρακάτω από το σχόλιο που παρέθεσες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, cna said:

 

Μήπως και τα μέτρα στήριξης που λαμβάνονται δεν θα τα πληρώσουμε με κάποιο τρόπο;

 

Ακριβώς αυτό έχω αναφέρει μερικές φορές σε συζητήσεις και δε φαίνεται να προβληματίζει ιδιαίτερα πολύ κόσμο. Και δε μιλάω για κόσμο που έχασε τη δουλειά του, κατανοώ ότι όταν πεθαίνεις σήμερα, δε θα χαλάει να πάρεις παράταση 2 χρόνια πχ.

 

Αλλά κάθε μέτρο οικονομικής υποστήριξης μας φέρνει πιο κοντά στην επόμενη επώδυνη συμφωνία.

 

Έχω αρχίσει να ακούω δεξιά αριστερά ψιθύρους περί απομείωσης χρέους μετά το τέλος της κρίσης, αν αποφασίσουν κάτι τέτοιο οι μεγάλοι και μας πάρει κι εμάς η μπάλα ίσως υπάρχει ελπίδα. Αλλά αυτός που δανείζει την Ευρώπη πώς θα δεχτεί να περικόψει τα αναμενόμενα κέρδη του;  Δαιδαλώδη τα οικονομικά σε αυτό το επίπεδο για μένα

 

 

europe-covid-deaths-promo-1607006064519-
WWW.NYTIMES.COM

After beating back a devastating springtime spread of the coronavirus, Europe is having an even deadlier second wave this fall.

 

 

Δεν ξέρω μήπως το άρθρο είναι λίγο αφελώς γραμμένο σε σχέση με την οικονομική επίδραση των καλοκαιρινών διακοπών. Προσωπικά στα τέτοια μου και αν δεν κάνω διακοπές μερικά χρόνια, σιγά τα ωά, οικογένεια, δουλίτσα και Άγιος ο Θεός, αλλά για ένα μεγάλο πληθυσμό και για αρκετά κράτη είναι μία γραμμή ζωής/επιβίωσης!

 

Επίσης δεν έχω διαβάσει την επιστημονική τεκμηρίωση πίσω από τη σύνδεησ καλοκαιρινών διακοπώς και δεύτερου κύματος.
Δε θα υπήρχε δεύτερο κύμα αν δεν γινόντουσαν διακοπές;

Μήπως άργησε πολύ το δεύτερο κύμα (στην Ελλάδα τουλάστιχον) σε σχέση με τις διακοπές Ιουλίου/Αυγούστου; Δεδομένου ότι ποτέ δε μηδενίσαμε τα περιστατικά μας (θα ήταν αδύνατο) μήπως αυτό θα ήταν αρκετό για ένα δεύτερο κύμα μόλις η δροσιά μας έκλεινε στα σπίτια μας;

 

Έχω κι άλλες απορίες κυρίως επειδή δεν έχω διαβάσει τη βιβλιογραφία. Μη λάβετε τα ερωτήματά μου ως απόψεις περί του αντιθέτου, τροφή για συζήτηση είναι. Καλώς εχόντων όχι μόνο βασισμένη σε απόψεις αλλά σε αποδείξεις

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, sotiris said:

Ένα πολύ εντυπωσιακό timeline που δείχνει ότι οι κινεζικές αρχές δημοσίευσαν το γενετικό υλικό στις 11 Ιανουαρίου και η Moderna είχε έτοιμο το εμβόλιο στις 13. Σε 2 ημέρες. Ο υπόλοιπος 1 χρόνος είναι οι τεχνικές ... λεπτομέρειες (παραγωγή κατά GMP, ασφάλεια, έυρεση ελάχιστης επαρκούς δοσολογίας, κλινικές δοκιμές διαφόρων φάσεων κλπ.).

 

Μιας και τα χρόνια που ασχολιόμουν με ... νουκλεϊκά οξέα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, έχω κυρίως διαβάσει περιλήψεις δοσμένες σε απλά αγγλικά για ανθρώπους που δεν ασχολούνται με το DNA 12 ώρες κάθε μέρα.

Όπως το καταλαβαίνω, το mRNA που χρειάζεται να εισαχθεί στον οργανισμό για να προκαλέσει αντιγονική αντίδραση είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση το μικρότερο πρόβλημα. Η μέθοδος έχει συλληφθεί πριν από πολλά χρόνια. Δε χρειάζεται καν να έχεις την πρωτεϊνη, απλά την αλληλουχία των βάσεων για να φτιάξεις μόνος σου το mRNA που την κωδικοποιεί. Είναι τρομερά εντυπωσιακό, absolute respect, οι άνθρωποι παίζουν με το RNA όπως τα παιδιά με τα λέγκο.

Το βασικό πρόβλημα της μεθόδου ήταν ότι μόλις εισαγάγεις mRNA στον οργανισμό, ελπίζεις να πάει να μπει στα κύτταρα, τα κύτταρα να διαβάσουν τη συνταγή, να συνθέσουν την πρωτεϊνη και να τη στείλουν στην κυκλοφορία για να προκαλέσει την αντίδραση του ανοσοποιητικού.

Αντ αυτού όμως, αν το mRNA μπει γυμνό στο σώμα και το πάρει (που θα το πάρει) χαμπάρι το ανοσοποιητικό σου, τότε τρώει το mRNA σε χρόνο ντετέ τρεις κλωτσιές και 2 άπερκατ και καληνύχτα ελπίδα. Λίγες ώρες μετά παρασύρεται από το καζανάκι...

Για αυτό και η μεγάλη στιγμή στην ιστορία των mRNA εμβολίων ήταν η ανακάλυψη του πώς μπορείς να το βάλεις σε ένα φάκελο για να μην το παίρνει χαμπάρι το ανοσοποιητικό σου σύστημα πριν καταφέρει να μπει σε κύτταρα και να προκαλέσει τη δημιουργία πρωτεϊνών

 

Εντάξει, το να διαβάζεις τι δημιούργησε η επιστήμη σε τέτοιο επίπεδο είναι σκέτη ναύλα, ένα ποίημα, το να το κάνεις σε ένα εργαστήριο μετά από 20 χρόνια έρευνας είναι που δε με τραβάει και τόσο...?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

23241744.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Η απόφαση Θα ισχύσει στο το κρατίδιο της Βάδης - Βυρτεμβέργης - Ανακοινώθηκε μετά από συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου στη Στουτγκάρδη

 

 

Desperate times desperate measures

 

Ή αλλιώς, αν δεν καταλαβαίνεις ότι η συμπεριφορά σου είναι επικίνδυνη, τότε είσαι επικίνδυνος

 

 

ΥΓ σόρυ για τα απανωτά μηνύματα, τέτοιες ώρες έχω ησυχία σπίτι! Γιατί δε συνενώνονται τα μηνύματά μου σε ένα; Και γιατί ο @salde είναι ξύπνιος τέτοια ώρα;

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, schumifer said:

Desperate times desperate measures

εντυπωσιακή είδηση, δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικό. Όσο κι αν προσπαθώ να αποφύγω το σχόλιο χωρίς να γνωρίζω καν την ακριβή είδηση, με παραξανεύει αρνητικά -και λόγω του κακού παρελθόντος της Γερμανίας στο άθλημα- η επιλογή του νοσοκομείου ως τόπου εγκλεισμού.

Ξύπνησα στις 3 Σούμι :p  Ίσως βάλω αργότερα ένα πίνακα από μια ΦΒ ανάρτηση (σχετικών με το σπορ της στατιστικής και μάλιστα για επιδημιολογικές μελέτες) αναφορικά με το Rt, σε Αθήνα/Θεσσ/πανελλαδικά. Μία από τις ερμηνείες που δίνονται στα σχόλια είναι ότι υπήρξε κακή επιτήρηση των μέτρων στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο. Δεν με ικανοποιεί απολύτως ως μοναδική εξήγηση πάντως η διάσταση Αθήνας-Θεσσαλονίκης έχει ενδιαφέρον. Υπάρχουν κι άλλα ενδιαφέροντα σημείαστο κείμενο της ανάρτησης και στα σχόλια.

Ας την βάλω τώρα για όποιον θέλει να την διαβάσει, δεν έχω ζητήσει την άδεια του ανθρώπου, ελπίζω να μην έχει πρόβλημα να την βάλω εδώ. Η εταιρεία που έβγαλε τους πίνακες ονομάζεται Agilis.

130242147_3355443214552868_8932096563714
WWW.FACEBOOK.COM

Με ένα (πολύ αισιόδοξο) μέσο Rt στο 0,85 για την περίοδο που έρχεται, θα χρειαστούμε έναν περίπου μήνα για να πέσουν τα κρούσματα κάτω από 500 την ημέρα και να είμαστε πλέον σε ένα...


 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ίσως να ξυπνάει μνήμες αλλά από την άλλη το κάνουν για τους δικούς τους πολίτες. Επίσης ίσως να ήταν πιο βαρύ να τους βάλει φυλακή και αδύνατο να τους υποχρεώσει να μείνουν σπίτι με ένα φρουρό απέξω... Λίγο κατάχρηση των νοσηλευτικών κλινών αλλά ενδέχεται να τους περισσεύουν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Προσωπικά στα τέτοια μου και αν δεν κάνω διακοπές μερικά χρόνια, σιγά τα ωά, οικογένεια, δουλίτσα και Άγιος ο Θεός, αλλά για ένα μεγάλο πληθυσμό και για αρκετά κράτη είναι μία γραμμή ζωής/επιβίωσης!

 

Εσένα δε σε απασχολούν οι διακοπές οπότε ας κλείσουν τα ξενοδοχεία, εμένα δε με απασχολούν οι κινηματογράφοι οπότε ας κλείσουν κι αυτοί, τον άλλον δεν τον ενδιαφέρει το φαγητό/ποτό έξω οπότε ας κλείσουν εστιατόρια/καφέ κ.ο.κ.

Δεν λειτουργεί έτσι όμως το σύστημα, από τη μια στιγμή στην άλλη να διαγράφεις οικονομικές δραστηριότητες. Το γράφεις και μόνος σου.. Για κάποιους είναι ζήτημα επιβίωσης και καλό είναι να το νοιώθουν όλοι αυτό και όχι μόνο οι πληττόμενοι.

Μη νομίζεις ότι έχω μπαρ στο Κολωνάκι, καμία σχέση με τους κλάδους αυτούς, τα μέτρα δε με αγγίζουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Simon said:

Για κάποιους είναι ζήτημα επιβίωσης και καλό είναι να το νοιώθουν όλοι αυτό και όχι μόνο οι πληττόμενοι.

το νιώθουν/με σχεδόν όλοι, όπως νιώθουν/με και τον άλλο πόλο: την προστασία της υγείας πολλών, ιδιαιτέρως των ευπαθών ομάδων (δυστυχώς ο αριθμός που περιλαμβάνεται στον όρο είναι πολύ μεγαλύτερος του συνήθως εννοούμενου, δεν είναι μόνο ηλικιακό). 
Το ότι σχεδόν όλοι αντιλαμβανόμαστε και τα δύο είναι που καθιστά άσκοπο να φιλονικούμε, όπως έγραψε αυτολεξεί κι ο colt.

Στο πρόβλημα της επιδημίας εμφανίζονται στην πραγματικότητα τρεις κυρίαρχες συζητήσεις (με τις περισσότερες «δευτερεύουσες» συζητήσεις που προκύπτουν να εντάσσονται εύκολα ως υποσύνολο σε μία ή περισσότερες από τις τρεις κύριες):

1. μια συζήτηση κυρίαρχα φιλοσοφική, με άλυτη μοναδική ορθή απάντηση (δεν λύνεται, μπορούμε μονάχα να το συζητάμε, όπου κι αν καταλήξει ο καθένας μας η απάντηση που θα διαλέξει θα είναι δυσμενής).
Έχει το δικαίωμα ένα κοινωνικό σύνολο, προκειμένου να προστατέψει κάτι που κρίνει ως σημαντικότερο/αξιότερο προστασίας να πάρει απόφαση που βλαπτει δυσανάλογα κάποιους;
Ονομάζεται συνήθως «πρόβλημα του τραμ»/πρόβλημα της γέφυρας, συζητιέται συστηματικά για πάνω από εκατό χρόνια, δεν υπάρχει μία και μοναδική ορθή απάντηση. Παρουσιάζεται σε πολλές παραλλαγές, οι περισσότεροι το έχετε σκεφτεί σε παραλλαγή για αυτοκίνητα:
αυτόματος πιλότος,  έχει μόνο δυο επιλογές, να ρίξει το αυτοκίνητο εκτός δρόμου σκοτώνοντας (δολοφονώντας) τον οδηγό ή να συνεχίσει την πορεία σώζοντας τον οδηγό και σκοτώνοντας αρκετά μεγαλύτερο αριθμό πεζών που διασχίζουν τον δρόμο. Πώς είναι το σωστό να προγραμματιστεί ο υπολογιστής;

(παλιότερα, όσο δεν υπήρχε δυνατότητα προγραμματισμού, αφηνόταν η απόφαση στην κρίση του οδηγού κι ερχόταν μετά το συμβάν η κοινωνία να κρίνει κατά περίπτωση, έχοντας τουλάχιστον όλες τις λεπτομέρειες στην διάθση της όταν αποφάσιζε. Με την εξέλιξη της τεχνολογίας, εμφανίζεται η ανάγκη να ληφθεί η απόφαση πριν καν έλθει το συμβάν, αυτή η χρονική αλλαγή είναι σημαντική γιατί δυσκολεύει αρκετά την «σωστή» απάντηση του καθενός μας)

2. μια συζήτηση κυρίαρχα οικονομική/πολιτική.
Με τέτοια θηριώδη ύφεση (επιμένω ότι σημαντικό μέρος της θα συνέβαινε οποιαδήποτε επιλογή κι αν έκαναν οι εξουσίες, στην πραγματικότητα συζητάμε για το υπόλοιπο της διαφοράς) η οποία είναι και διεθνής, τι είναι καλύτερο και τι μπορούμε να κάνουμε;
Σε κάθε επίπεδο, κεντρικές εξουσίες, μικρότερες οντότητες (τοπικές, επιχειρηματικές, κοματικές, συνδικαλιστικές κλπ) οικογένειες/φίλοι, άτομα.
Αν και αυτή η συζήτηση έχει έντονα τεχνικά στοιχεία (δυσκολεύοντας την έλλογη συμμετοχή), επειδή αφορά τους πάντες ακόμα και σε στενά ατομικό επίπεδο (οποιαδήποτε πλάνη περί του αντιθέτου κι αν έχουν στο μυαλό τους τώρα) είναι αναπόφευκτο να γίνεται με την συμμετοχή πολλών. Στο χέρι μας είναι αν θα την διεξάγουμε με πιο ουσιαστικό ή με εντελώς καταστροφικό τρόπο.

3. μια συζήτηση κυρίαρχα ιατρική/υγιειονομική.
Ετούτη κι αν έχει τεχνικές λεπτομέρειες, που σημαίνει ότι οι γνώμες δεν είναι ισότιμες. Ετούτη κι αν έχει την αντίφαση να αφορά (ως εν δυνάμει ασθενείς/φορείς) τους πάντες, που σημαίνει ότι υπό αυτή την ιδιότητα και μόνο, όλες οι γνώμες είναι ισότιμες.

Αν και οι τρεις κυρίαρχες συζητήσεις είναι συγκοινωνούντα δοχεία, δεν είναι δλδ ούτε αποτελεσματικό ούτε καν εφικτό να διεξαχθούν με στεγανά ανάμεσα τους, η προσωπική μου εκτίμηση (βασισμένη στην εμπειρία μου ως «συνοδού» ασθενούς και ως ασθενή του ίδιου, για σχεδόν 17-18 χρόνια, έχοντας βρεθεί αντιμέτωπος συχνά στη διάρκεια αυτών των ετών με το 2 και το 3, τις αντιφάσεις τους κυρίως και σε ακραίες συνθήκες και με το 1) είναι πως καλύτερα να αρχίζει κάποιος, σκεπτόμενος με τεχνητά στεγανά. Αρχίζοντας την διαδρομή από το 3, ασχέτως του αν τελικά καταλήξει να πάρει αποφάσεις ή να ενεργήσει με κεντρικό κριτήριο από το 1 ή το 2.
Προσπαθώ δλδ να ξεκαθαρίζω στο μυαλό μου, ένα ένα τα πράγματα χωρίς να τα μπλέκω (κι ας πρέπει να μπλεχτούν στην πορεία, ακόμα κι όταν γνωρίζω από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι θα μπλεχτούν, ακόμα κι αν πάρω την απόφασή μου στα δέκα δευτερόλεπτα, προσπαθώ να εκκινώ πάντοτε με το 3 σε νοητικό, τεχνητό στεγανό).

Κλειδιά στην προσπάθεια μου είναι: να εστιάζω κυρίως μόνο σε πράγματα που ανήκουν στον δικό μου έλεγχο. Να προσπαθώ (ανεπιτυχώς τεράστιε Λάζαρους) να αποφεύγω κατά το δυνατόν τις τριβές με το τι θα κάνουν οι άλλοι. Να αποφεύγω όπως το λιβάνι τον διάολο και τους δεσπότες (μας αρέσει το λιβάνι παρεμπιπτόντως, αρκεί να μην βάλουμε καμιά φωτιά) την καταστροφική νοοτροπία του «όλα ή τίποτα». Πρόκειται για μεγάλο κι εύκολο να γίνει λάθος, μόλις αντιληφθούμε ότι αποκλείεται να τα καταφέρουμε στα πάντα, να κυριευθούμε από αίσθημα ματαιότητας, εγκαταλείποντας εντελώς. Αφού δεν μπορώ να είμαι τέλειος, ε τότε θα είμαι ο χειρότερος. Μέγα σφάλμα. Βοηθά λιγάκι κι η νοοτροπία μου από τα παιχνίδια/ομάδα ποδοσφαίρου. Καλύτερα να χάσεις 9-2 παρά 9-1. 

 

Spoiler

Από στεγνά ιατρικής άποψης, ποια είναι καλύτερη επιλογή; Ποια η γνώμη των γιατρών που έχω εμπιστευθεί; Τι θα διάλεγα αν το 1 και το 2 δεν υπήρχαν καθόλου στην μέση; κλπ
Σε λοιμώξεις, το π΄ρωτο που κοιτώ είναι ποια σημεία του σώματος πρέπει να προστατευθούν περισσότερο (δλδ @xriantw και @Simonπου έχετε ρωτήσει άλλοτε χωρίς να σας απαντηθεί ευθέως αν κι έχει γράψει σχετικά ο acct ki άλλα παιδιά σχετικά, ναι μπορεί κι από αλλού κι αλλιώς αλλά με τα τρία αυτά καλύπτουμε πολλές από τις πιθανότητες.) Εδώ είναι σχετικά εύκολη η απάντηση με τον SARSCOV2,  μας ανακοινώθηκε και σχετικώς νωρίς, μύτη, στόμα, μάτια. Αυτά προσπαθώ να τα προφυλάξω με διάφορους τρόπους και τεχνικές, πάντως από εκεί ξετυλίγω το κουβάρι.
Το επόμενο είναι το πώς θα προσβάλει ο ιός αυτά τα σημεία, πώς θα μπει μέσα. Εδω η κατάσταση με τον SARSCOV2 είναι έτσι κι έτσι, υπάρχουν και καλά σημεία και άσχημα νέα, συγκριτικά πάντα με άλλες λοιμώξεις.
Το επόμενο που κάνω είναι να επικεντρώνομαι σχεδόν αποκλειστικά στο τι ανήκει στον δικό μου έλεγχο. Όχι αν θα το καταφέρω ή όχι όσο το αν κάτι, ρεαλιστικά μιλώντας, είναι κάτι που εξαρτάται αποκλειστικά από εμένα. Εκεί προσπαθώ να είμαι κατα το δυνατόν επιτυχής. Ευκόλως εννοούμενο ότι ΠΟΤΕ δεν πετυχαίνω 100%. Ούτε καν το πλησιάζω συνολικά κοιτώντας το. Προσπαθώ όσο μπορώ καλύτερα/λιγότερο άσχημα.

Αν δεν ανήκει στη δική μου σφαίρα ελέγχου, προσπαθώ (ανεπιτυχώς συχνότατα) να το διώχνω από το μυαλό μου. Δεν προσπαθώ να ελέγξω καταστάσεις που τελικά δεν ελέγχονται.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

troxaio_tzip.png
WWW.PROTOTHEMA.GR

Ο τραυματίας έχει διακομιστεί στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας, σύμφωνα με το ΕΚΑΒ - Μεγάλο μποτιλιάρισμα στην Εθνική Οδό Αθηνών - Λαμίας, στο ρεύμα προς Πειραιά - Ενημερωθείτε για...

 

Έχει μποτιλιάρισμα από τη Μεταμόρφωση μέχρι την Ι.Οδό, κατά τα άλλα έχουμε καραντίνα. Δε σχολιάζω καν την οδηγική παιδεία του νεοέλληνα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.