Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Κυνηγούν και τον Τσιόδρα και τον Χαρδαλιά όπως βλέπω στο βίντεο. Δεν φοβούνται τίποτα. Για αυτό τους φοβούνται όλοι τους Ρομά.

 

Σχετικό με το θέμα είναι και αυτή η απίστευτα ειλικρινής δήλωση του προέδρου Ρομά Θεσσαλίας.

https://twitter.com/fatima00579604/status/1248589085456957442?s=20

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

%CF%88%CE%BF%CF%81%CE%BF-2.jpg
WWW.IN.GR

Ανησυχητικά αποτελέσματα σχετικά με τη μαζική παραγωγή τεστ ανοσίας, αλλά και για ένα αποτελεσματικό εμβόλιο κατά του κοροναϊού, έφερε η...

 

 

Extinction, like dinosaurs

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ektakti-epikairotita-708.jpg?itok=lXc6IK
WWW.IEFIMERIDA.GR

Ακόμη ένας θάνατος από κορωνοϊό σημειώθηκε σήμερα, καθώς κατέληξε γυναίκα 59 ετών στον Ευαγγελισμό. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr |

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hehe:

 

 

roma1.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Απίστευτη δήλωση από τον πρόεδρο της Θεσσαλικής Ομοσπονδίας Ρομά, με αφορμή... τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι Ρομά λόγω της απαγόρευσης κυκλοφορίας

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

Επιδοματακια μη ξεχασετε να τους δωσετε μοναχα , για καθε γυφτο που μενει μεσα στο σπιτι του , θα παιρνει 800ε καθε βδομαδα . 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

 

Μα όταν βγαίνουν οι εκπρόσωποι αυτών των ανθρώπων και αυτοχαρακτηρίζονται ως "ευπαθείς" και "απροστάτευτες" ομάδες, και καρφώνονται για τις "κλεψιές και τις ζητιανιές" που κάνουν για να ζήσουν, οι ίδιοι φτιάχνουν ένα ρατσιστικό περίβλημα γύρω από την κοινωνική τους θέση. Συνδέουν την "ευπάθειά" τους με τί; Με την ίδια τους την ύπαρξη; Με την φυλή τους; Με τί; Ή μήπως η θέση τους στην κοινωνία είναι απλά μια κοινωνική σύμβαση, μια social construction, όπως λένε οι κοινωνιολόγοι, και φταίμε εμείς που τους θεωρούμε κατά σύμβαση κάτι διαφορετικό και κατώτερο; Και αν είναι το δεύτερο, ποιός φταίει; Μόνο η "κακή" κοινωνία που δεν βοηθάει, ή οι ίδιοι που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να βοηθηθούν; Έχω ιδίαν πείραν του δευτέρου, και γνωρίζω πολύ καλά ότι όσο και αν προσπάθησαν πολλές κοινωνίες να τους βοηθήσουν να ενταχθούν, αρνούνται οι ίδιοι με πείσμα (έχω εμπλακεί και εγώ σε τέτοιες προσπάθειες στο παρελθόν, και για αυτό λέω ότι έχω πείρα). 

 

Αν είσαι ίδιος με όλους τους άλλους, που πιστεύω βαθύτατα ότι είσαι (ρατσισμός είναι εξ ορισμού να πιστεύεις ότι ο άλλος είναι κατώτερος λόγο χρώματος, καταγωγής, φυλής κ.λπ. ή διασταλτικά μιλώντας λόγω προτιμήσεων κ.λπ.), απόδειξέ το. Πώς θα ζήσεις φυσιολογικά αν συνέχεια κλαίγεσαι ότι είσαι απροστάτευτος και ευπαθής; Αυτή είναι η καραμέλα που έχουν όλοι αυτοί στο στόμα τους από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Τα ίδια έλεγε τώρα το απόγευμα στο ΣΚΑΪ ο εκπρόσωπος τον Ρομά Ελλάδος. Ότι είναι, λέει, ανενημέρωτοι, έχουν ιδιαιτερότητες κ.λπ. Και η οικογένεια Αντετοκούμπο ήταν "ευπαθής" όταν ήλθε Ελλάδα από Νιγηρία, αλλά το παλέψανε τα παιδιά. CD πουλάγανε. Στα Σεπόλια μεγαλώσανε. Από το 0 ο Γιάννης έγινε MVP στο μεγαλύτερο πρωτάθλημα μπάσκετ του κόσμου. Και βγάζει μια εικόνα αξιοπρέπειας και σεβασμού προς τα έξω. Δεν κλαύτηκε αυτό το παιδί. Αγωνίστηκε και πέτυχε. Είναι σε χειρότερη μοίρα οι Ρομά από ό,τι ήταν ο Γιάννης όταν πρωτοήρθε Ελλάδα; Ή υπήρχε λιγότερος "ρατσισμός" απέναντί του; Ή μήπως του δόθηκαν περισσότερες ευκαιρίες; 

 

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με το μεταναστευτικό εν πολλοίς. Κάποιοι τους βαπτίζουν όλους τους μετανάστες ευπαθείς, ανυπεράσπιστους κ.λπ.

Και συγγνώμη που ξεχειλώνω λίγο την συζήτηση, αλλά έχει συνάφεια και με το θέμα του κορωνοϊού. Η σιωπηλή αποδοχή ότι πρέπει, όπως εισηγούνται οι πάσης φύσεως δικαιωματιστές, να δεχθούμε όλα αυτά τα εκατομμύρια των απελπισμένων ανθρώπων από τα πέρατα της γης στον τόπο μας, και γενικότερα στην Ευρώπη, έχει κατά βάθος ένα ρατσιστικό υπόβαθρο, όπως σωστά διάβασα σε ένα άρθρο πρόσφατα. Είναι σαν παραδεχόμαστε ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι εξ ορισμού χαμηλού επιπέδου, και ότι εμείς θα τους δεχτούμε επειδή είμαστε "καλοί και προοδευμένοι". Να τους κάνουμε ανθρώπους, όπως έλεγε σε ανύποπτο χρόνο σατιρικά ο Ζουγανέλης. Όχι, δεν πιστεύω ότι είμαστε καλύτεροι. Πολιτισμικά διαφορετικοί είμαστε, και πιστεύω και ασύμβατοι, λόγω ιστορίας, θρησκείας, κουλτούρας κ.λπ. Μέχρι εκεί. Το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να τους βοηθήσουμε σε ένδειξη αλληλεγγύης, και μετά συνολικά η Ευρώπη να τους παροτρύνει να γυρίσουν στις χώρες τους. Δεν είναι όλες εμπόλεμες. Πολλοί ήρθαν με πάμφθηνα εισιτήρια στην Τουρκία για να εργαλειοποιηθούν εν συνεχεία από τον Ερντογάν σαν υβριδικός πολιορκητικός κριός εναντίον της Ελλάδας. 

 

Και ο Θεός φυλάξοι, μην γίνει αυτό που γράφουν πολλοί έγκριτοι αρθρογράφοι και αναλυτές. Ότι ο Ερντογάν πάνω στην απελπισία του θα αρχίσει να στέλνει καραβιές γεμάτες μετανάστες μολυσμένους από τον κορωνοϊό για να λυγίσει τα Ελληνικά νησιά (προσάραξε σαπιοκάραβο στην Τζιά τον προηγούμενο μήνα, γεμάτο μετανάστες, δεν είναι επιστημονική φαντασία) . Δεν είναι ρατσιμός να πούμε: μέχρι εδώ. Δεν μπορούμε άλλους. Αφενός δεν μπορούμε να σηκώσουμε άλλους σαν κοινωνία, αφετέρου φάνηκε τώρα με την πανδημία ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι υγειονομικές βόμβες έτοιμες να εκραγούν και να παρασύρουν στην απώλεια και τους ίδιους, αλλά και πολλούς Έλληνες που έκαναν υπομονή τόσα χρόνια στο θέμα αυτό, με ανθρωπισμό και φιλότιμο, και θα την πληρώσουν και άνθρωποι νομοταγείς και υπεύθυνοι. Άνθρωποι που έκατσαν στο σπίτι τους ένα μήνα τώρα, αλλά αν το πράγμα με την επιδημία εκτροχιαστεί, είναι πολύ πιθανόν να την πληρώσουν άδικα. 

 

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές. Το θέμα του Covid 19 είναι πολυπαραγοντικό και άπτεται και του μεταναστευτικού στην προκειμένη περίπτωση. 

 

 

Πολύ εύστοχη και συμπαγής τοποθέτηση. Ψύχραιμη και ακριβώς πάνω στο θέμα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ Γιανη μου το μαντηλι σου

 

gianis2-0.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Οι λιμενικοί ζήτησαν από τον Γιάνη Βαρουφάκη να τους επιδείξει τα...

 

  • Like 3
  • Haha 4
  • Sad 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

720_712900_84fbfbfb5f-a48eb0b1f4e1812f.j
WWW.ENIKOS.GR

Ανοικτό το ενδεχόμενο να αναλάβει ο στρατός τη φύλαξη στον οικισμό...

 

Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτη και επικίνδυνη αυτή την πρόταση. Δεν έχει καμία δουλειά ο στρατός να κατέβει στους δρόμους και να φυλάει γειτονιές. Δεν είναι η δουλειά του. Υποβαθμίζεται ο πραγματικός του ρόλος και εξευτελίζονται τόσο οι στρατιωτικοί όσο και τα σώματα ασφαλείας. Σκέφτονται που τα λένε αυτά τα πράγματα, ή έτσι τους ξεφεύγουν;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τουρκία: Απαγόρευση κυκλοφορίας σε 30 επαρχίες για ένα 48ωρο

 

Παράθεση

Η απαγόρευση ισχύει από τα μεσάνυχτα απόψε μέχρι και τα μεσάνυχτα της 12ης Απριλίου (Κυριακή) για την Κωνσταντινούπολη, την Άγκυρα,

τη Σμύρνη και άλλες 27 μεγάλες πόλεις και νομούς της Τουρκίας.

Μετά την ανακοίνωση, ο κόσμος βγήκε στους δρόμους για να ψωνίσει ήδη πρώτης ανάγκης από τα μίνι μάρκετ που είναι ακόμη ανοιχτά, ενώ έξω από τους φούρνους σχηματίστηκαν ουρές για να αγοράσουν ψωμί.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίστε εσείς να τους λέτε Ρομά. Μας τελείωσε ο πολιτισμός. Εγώ θα συνεχίζω να τους λέω με το πραγματικό τους όνομα. (όχι οτι τον είχα ποτε στο συγκεκριμένο θέμα)

 

ΓΥΦΤΟΥΣ. και όχι απλά ΓΥΦΤΟΥΣ. Αλλά προσθέτοντας και την λέξη που αρχίζει απο ΚΟΛ και τελειώνει σε Ο πριν τη λέξη ΓΥΦΤΟΥΣ.

 

Τους έχω δίπλα τόσα χρόνια και τα ίδια ΖΩΑ έχουν παραμείνει. Και βεβαίως η Αστυνομία δεν κάνει τίποτα. Κράτος εν κράτει.

Και απαιτουν να τους σεβόμαστε κιόλας. ΟΥΣΤ.

 

Πόσοι ψήφοι ειναι ρε φούστη μου δλδ. Γιατί δεν κάνουμε συμφωνία με τον erdogan να τους πάρει όλους να τους ρίξει εκεί ανατολικά που δεν θα ξεχωρίζουν απο τον γηγενή πληθυσμό και να του δώσουμε 2-3 βραχονησίδες;

 

@pnick

Δεν ξέρω αν μένεις Λάρισα.

Ο "οικισμός" τους.. είναι δίπλα ακριβώς στην αεροπορική βάση.

Η συνέχεια του οικισμού συνεχίζει μετά την παλιά Εθνική οδό, με επέκταση προς την Πόλη. Δεν ξέρω αν πρέπει να τους φυλάει κάποιος, αλλά το να έχεις όλο αυτό το κοπάδι ανεξέλεγκτο είναι πολύ πιο επικίνδυνο από τις "παρενέργειες" του πιθανού τρόπου περιορισμού τους. Βέβαια, λόγω της φύσης του κοπαδιού και της παρανομίας που τους διακατέχει, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα διότι θα σκοτωθεί κόσμος. Οι Κρητικοί έχουν όπλα παράνομα λόγω μιας παλιά αγάπης προς την ελευθερία, λόγω μειωμένης αντίληψης του κινδύνου, λόγω μιας κάποιας "ελαφράς" ιδέας τελος πάντων που έχουν πολλοί εκει κάτω.

Οι γύφτοι τα έχουν για τη δουλειά τους.

 

Βέβαια η είδηση βγήκε για την Λάρισα. Τα ίδια προφανώς θα ισχύουν και σε κάθε στάνη ανα την Ελλάδα.

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πολιτική ορθότητα θα μας φάει. Τους ονόμαζαν γύφτοι οι αρχαίοι Έλληνες επειδή πίστευαν ότι έχουν καταγωγή από την Αίγυπτο.

Τι διάολο τους λένε Ρομά; Ήρθαν από την Ιταλία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Snips said:

Συνεχίστε εσείς να τους λέτε Ρομά. Μας τελείωσε ο πολιτισμός. Εγώ θα συνεχίζω να τους λέω με το πραγματικό τους όνομα. (όχι οτι τον είχα ποτε στο συγκεκριμένο θέμα)

 

ΓΥΦΤΟΥΣ. και όχι απλά ΓΥΦΤΟΥΣ. Αλλά προσθέτοντας και την λέξη που αρχίζει απο ΚΟΛ και τελειώνει σε Ο πριν τη λέξη ΓΥΦΤΟΥΣ.

 

Τους έχω δίπλα τόσα χρόνια και τα ίδια ΖΩΑ έχουν παραμείνει. Και βεβαίως η Αστυνομία δεν κάνει τίποτα. Κράτος εν κράτει.

Και απαιτουν να τους σεβόμαστε κιόλας. ΟΥΣΤ.

 

Πόσοι ψήφοι ειναι ρε φούστη μου δλδ. Γιατί δεν κάνουμε συμφωνία με τον erdogan να τους πάρει όλους να τους ρίξει εκεί ανατολικά που δεν θα ξεχωρίζουν απο τον γηγενή πληθυσμό και να του δώσουμε 2-3 βραχονησίδες;

 

@pnick

Δεν ξέρω αν μένεις Λάρισα.

Ο "οικισμός" τους.. είναι δίπλα ακριβώς στην αεροπορική βάση.

Η συνέχεια του οικισμού συνεχίζει μετά την παλιά Εθνική οδό, με επέκταση προς την Πόλη. Δεν ξέρω αν πρέπει να τους φυλάει κάποιος, αλλά το να έχεις όλο αυτό το κοπάδι ανεξέλεγκτο είναι πολύ πιο επικίνδυνο από τις "παρενέργειες" του πιθανού τρόπου περιορισμού τους. Βέβαια, λόγω της φύσης του κοπαδιού και της παρανομίας που τους διακατέχει, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα διότι θα σκοτωθεί κόσμος. Οι Κρητικοί έχουν όπλα παράνομα λόγω μιας παλιά αγάπης προς την ελευθερία, λόγω μειωμένης αντίληψης του κινδύνου, λόγω μιας κάποιας "ελαφράς" ιδέας τελος πάντων που έχουν πολλοί εκει κάτω.

Οι γύφτοι τα έχουν για τη δουλειά τους.

 

Βέβαια η είδηση βγήκε για την Λάρισα. Τα ίδια προφανώς θα ισχύουν και σε κάθε στάνη ανα την Ελλάδα.

 

Δεν τους λέμε εμείς, είναι η πολιτική της Ε.Ε. (κράζω όπου μπορώ αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω): 

image.thumb.png.b3e4b7fa85768a504ea7d905a289c8c3.png

 

Το πρόβλημα για τους ΓΥΦΤΟΥΣ για μένα είναι πολύ περίπλοκο. Το να δέχεσαι ότι κάποιες ομάδες δεν θέλουν να παίξουν με τους κανόνες ΑΛΛΑ έχουν το δικαίωμα να κλέβουν άλλες ομάδες, οδηγεί αργά ή γρήγορα στις άλλες ομάδες να βρουν κάποια λύση. Το self preservation νομίζω ότι είναι κοινό χαρακτηριστικό όλων των ανθρώπων και των κοινωνιών. Τα ίδια τα ζώα αν παρατηρήσει κανείς που δημιουργούν αγέλες, ομάδες κλπ., βασίζονται στο δίκαιο του ισχυροτέρου. Το να δείχνεις κατανόηση προς τον αδύναμο είναι δείγμα πολιτισμού, αλλά το να θεωρείς αδύναμο κάποιον που οπλοφορεί από επάγγελμα και που θεωρεί λογικό να κλέβει για να ζήσει κάτι το οποίο εσύ μπορεί να έχεις μοχθήσει δουλεύοντας για να αποκτήσεις εντός αυτού του συστήματος που ζεις (που δεν σημαίνει ότι συμφωνείς, απλά το αποδέχεσαι) είναι υπερβάλλων ζήλος.

Η περίπτωση δεν είναι η ίδια με τους μετανάστες, είναι ένα τελείως διαφορετικό πρόβλημα (άλλο που πολλές φορές έχω δει μετανάστες να κάνουν τη δουλειά των γύφτων για να επιβιώσουν). Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του θεωρώ εαυτόν κάτι το τελείως διαφορετικό και με αυτό δικαιολογώ την ανομία. Αν εγώ θεωρήσω τον εαυτό μου Dexter και αρχίσω να θάβω όποιον δεν γουστάρω, δεν νομίζω ότι θα με προστατεύσει κανείς ως μειοψηφία (δολοφόνων). 

 

Εγώ μέχρι στιγμής έχω συναναστραφεί μόνο με γύφτους. Ρομά δεν έχω γνωρίσει. Επίσης με έχουν κλέψει/διαρρήξει γύφτοι τουλάχιστον 3 φορές. Και επίσης έχω διαπληκτιστεί ισάριθμες φορές. Τα πράγματα είναι απλά, όσο δεν μας αγγίζει κάτι, δεν είναι πρόβλημα. Δυστυχώς με την εισαγωγή γύφτων από τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ, το πρόβλημα διογκώθηκε. Η Ρουμανία έκανε το κόλπο γκρόσσο, τους έδωσε ταυτότητα 1 χρόνο πριν μπει στην Ε.Ε. :) Solidarity πάνω απ' όλα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Γιάννης_84 said:

 

Πίπες, ο αρθρογράφος δεν ξέρει τι του γίνεται.

Αυτό είναι το κακό με το μέσο χρυσαυγίτη, είναι τόσο βλάκας που δεν ξέρει να περιγράψει ούτε το πρόβλημα που αναφέρεται.

Οι γύφτοι άρχισαν να πουλάνε ναρκωτικά μετά το Σιμήτη?

Το 80 τι πουλούσαν, πατάτες? 

Το Ζεφύρι το 80 δεν ήταν άβατο? 

Εγώ γιατί πιστεύω ότι ούτε η Χούντα που ενστερνίζονται όσοι για όλα τους φταίει ο Σιμήτης και ο Σύριζα, δεν τους άγγιξε? 

 

Θυμάμαι την εγκληματικότητα στο Ζεφύρι όταν ακόμη περπατούσα και χάζευα την άπλα της αλάνας που έγινε μετά αττική οδός. Κι αυτά είναι προ Σιμήτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.