Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

3η μέρα εδώ που και καλά τους έχουν μαντρομενους και οι μικροκλοπές τριγύρω, έχουν αυξηθεί κατακόρυφα. Μέχρι από τον φούρνο κλέψανε πίτες από τα ψυγεία. Παντως ξέρουν να επιβιώνουν. Ντεν έχει λαϊκή; Τα πάρουμι τις πίτες.

 

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σημερα που χρειαστηκε να μετακινηθω η Λαρισα ηταν ερημια.

Ειδα 2 σε αποστασεις τρελες απο τη συνοικια αυτη.Ενας εξω απο supermarket να μαζευει απ το καδο και ενας αλλος με το datsun εξω απο την 1η στρατια.Και οι 2 χαλαροι.

Βασικα πιστευω οτι ηδη τα κρουσματα εδω Λαρισα ειναι πολλαπλασια απ οσα ανακοινωθηκαν αν και γενικα ο κοσμος τους αποφευγει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση εντός θέματος, και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πολλές φορές. Δεν το βρήκα. 

 

Μέχρι πόσες φορές έχει δικαίωμα κάποιος να στείλει sms για έξοδο από το σπίτι; Π.χ. αν θέλει κάποιος να περπατήσει 1/2 ώρα το πρωί και άλλη 1/2 το βράδυ γίνεται; Υπάρχει όριο στα sms; Η σελίδα του Υπουργείου δεν βρήκα να αναφέρει κάτι λεπτομερώς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρητικό διακύβευμα βέβαια (που είναι και σχετικό με το θέμα γιατί έχει όντως ξεφύγει η συζήτηση) είναι άλλο και έρχεται:

αν υπάρξει αυξημένη ανάγκη περίθαλψης λόγω COVID-19 σε εντατική στη Λάρισα,

και χρειαστεί να πάρεις απόφαση ζωής ή θανάτου, σε ποιον θα δώσεις το κρεβάτι?

Στον 50 χρονών Ρομά που δεν έχει πληρώσει ποτέ το σύστημα υγείας, ή στον 80ρη παππού που το πληρώνει 60 χρόνια?

Η Ιατρική λογική λέει στον 50 χρονών Ρομά.

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να πάρω μια τέτοια απόφαση με βάση την Ιατρική λογική.

 

Τα προβλήματα δεν είναι ανάγκη να λύνονται βίαια. Υπάρχει και άλλος τρόπος, ο εξ Αμερικής. Ιδιωτικοποιείς τα πάντα, και μετά η απάντηση είναι πάναπλη: πρόσβαση έχει αυτός που χει πλερώσει :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, sotiris said:

Στον 50 χρονών Ρομά που δεν έχει πληρώσει ποτέ το σύστημα υγείας, ή στον 80ρη παππού που το πληρώνει 60 χρόνια?

Η Ιατρική λογική λέει στον 50 χρονών Ρομά.

 

Διάβασα και εγώ μερικές τέτοιες απόψεις, νομίζω από Τζήμερο κ.λπ. Καταλαβαίνω απόλυτα την λογική πίσω από τέτοια επιχειρήματα. Αλλά εδώ, όπως και σε πάρα πολλά άλλα σοβαρά θέματα δημοσίου βίου, πρέπει να γίνει ένας σαφής διαχωρισμός. Είναι άλλο πράγμα ο γιατρός που ορκίζεται στον Ιπποκράτη και ασκεί καθαρά ανθρωπιστική επιστήμη και έχει απέναντί του έναν ασθενή συνάνθρωπο, και άλλο το σύστημα υγείας σαν πολιτική/κρατική διαχείριση που θα συνυπολογίσει όλες τις σχετικές παραμέτρους, ήτοι ασφαλιστικό, δικαιώματα περίθαλψης κ.λπ. συνολικότερα.

 

Ο γιατρός που θα κληθεί να κάνει την θλιβερή και τραγική διαλογή για το ποιός πρέπει να ζήσει σε μια περίπτωση έκτακτης ανάγκης, όπως βλέπουμε να γίνεται καθημερινά σε γειτονικές χώρες αυτές τις μέρες, θα κινηθεί καθαρά με βάση την ιατρική επιστήμη και τις πιθανότητες επιβίωσης που έχει ο ασθενής. Δεν δικαιολογείται ούτε και επιτρέπεται να σκέφτεται αν ο ασθενής απέναντί του έχει πληρώσει εισφορές, ήταν συνεπής κ.λπ. Αν είναι έτσι, θα πρέπει αναλογικά να αποκλειστούν και άλλοι πολίτες, ειδικά οι φυλακισμένοι κ.ά. με βάση μια προτεσταντικού τύπου απόδοση δικαιοσύνης ακόμα και στο σύστημα υγείας. Βλέπουμε τί τραβάμε από αυτή την λογική της "ικανοποίησης της δικαιοσύνης" που μας έχει βάλει η Μέρκελ και ο Σόιμπλε με τα μνημόνια τόσα χρόνια. Απόδοση δικαιοσύνης λόγω ηθικής Σόιμπλε, και ας γεμίσει ο τόπος πτώματα... Δεν συμφωνώ. Ξέρω ότι δεν υπαινίσσεσαι απαραίτητα κάτι τέτοιο, αν μπούμε όμως σε μια τέτοια συζήτηση, εκεί θα καταλήξουμε αργά ή γρήγορα. Είναι ένας συνολικότερος τρόπος να προσεγγίζεις τα πράγματα, αυτός.  

 

Έχουμε, δόξα τω Θεώ, δημόσιο σύστημα υγείας και έτσι πρέπει να παραμείνει, κατά την γνώμη μου. Όπως και όλα τα βασικά αγαθά (νερό, ενέργεια, παιδεία, υγεία) που είναι απαραίτητα για την επιβίωση των ανθρώπων, θεωρώ πως πρέπει να ελέγχονται, άμεσα ή έστω με υψηλή εποπτεία από το Κράτος. Πέρα από το ότι οι κοινωφελείς επιχειρήσεις αποβλέπουν στην παροχή των βασικών αγαθών σε όλους, είναι και ζήτημα εθνικής ασφάλειας πολλές φορές να είναι υπό τον έλεγχο του κράτους (σκεφτείτε να είχε δοθεί η ρευματοδότηση των νησιών του ανατολικού Αιγαίου σε Τουρκικές εταιρείες ρεύματος, όπως είχε συζητηθεί επί Παπακωνσταντίνου, τί θα γινόταν σήμερα).

Είναι ένα από τα σημεία στα οποία διαφωνώ καθέτως με τους κυνικούς νεοφιλελεύθερους τύπου Τζήμερου, αν και πάντα διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις τους, γιατί έχουν χρήσιμα πράγματα να πουν, ίσως να προσθέσουν μια φωνή ορθολογισμού εκεί που άλλοι βάζουν πολύ συναίσθημα στα δημόσια πράγματα. 

 

Εν ολίγοις, θεωρώ ότι για κάθε γιατρό ο ασθενής που έχει απέναντι πρέπει να θεωρείται ως μοναδικό και ανεκτίμητο πρόσωπο, ασχέτως καταγωγής, νομιμότητας βίου, τυπικότητας κ.λπ. Το πώς το σύστημα υγείας θα διαχειριστεί τα θέματα γενικότερα ως προς τα δικαιώματα κάθε κατηγορίας πολιτών, είναι θέμα της Πολιτείας και όχι των γιατρών.

 

Το βλέπουμε αυτό με έμφαση καθημερινά στις 6 μ.μ. Ο Τσιόδρας μιλάει καθαρά σαν γιατρός/επιστήμονας έχοντας ως επίκεντρο τον άνθρωπο. Ο λόγος του είναι σωστά επικεντρωμένος στην ανθρωπιστική διάσταση, όχι στα επιμέρους μέτρα. Και είχε ισχυρή σημειολογία το γεγονός ότι τις πρώτες μέρες ανέφερε ονομαστικά ασθενείς που κατάφεραν να αποθεραπευτούν με τα μικρά τους ονόματα, δείχνοντας ακριβώς ότι ο κάθε ασθενής είναι μοναδικός, ακόμα και αν είναι ηλικιωμένος και με μικρότερες πιθανότητες επιβίωσης (κάτι είχε πει συγκινημένος και για τους γονείς του). Από την άλλη έχεις τον "κακό μπάτσο" Χαρδαλιά που σωστά τονίζει την σημασία των μέτρων και με αυστηρότητα θέτει τους όρους και τα όρια για όλα τα υπόλοιπα πλην των ιατρικών. Είναι σαφής ο διαχωρισμός, και έτσι πρέπει να είναι. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pnick said:

Μέχρι πόσες φορές έχει δικαίωμα κάποιος να στείλει sms για έξοδο από το σπίτι; Π.χ. αν θέλει κάποιος να περπατήσει 1/2 ώρα το πρωί και άλλη 1/2 το βράδυ γίνεται; Υπάρχει όριο στα sms; Η σελίδα του Υπουργείου δεν βρήκα να αναφέρει κάτι λεπτομερώς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

δεν έχω διαβάσει τίποτα επίσημο. Έχω ακούσει διάφορα, ράδιο-αρβύλα, «εκφοβιστικού» είδους, αερολογίες που βγάζουν από το κεφάλι τους στην τηλεόραση, τίποτα επίσημο. Εφόσον η επίσημη σελίδα του forma.gov.gr δεν γράφει τίποτα συγκεκριμένο, το αντιμετωπίζω σαν να μην υπάρχει αριθμητικός περιορισμός. Θα έβγαινα χωρίς φόβο κύρωσης όσες φορές ήθελα αν δε φοβόμουν μην κολήσω, πάντα στο νόμιμο πλαίσιο. Δεν θα έδινα ψευδή αιτιολογία στο sms.

Μια φορά έδωσα στις πέντε τα ξημερώματα αιτιολογία να πάω τράπεζα, πέρασε χωρίς πρόβλημα (σκυλόβριζα όταν βρήκα κλειστό το ΑΤΜ), άλλη φορά πήγα στις 2 τα ξημερώματα στο περίπτερο, αιτιολογία αγορά αγαθών, επίσης πέρασε. Τς ελάχιστες φορές που βγαίνω, προσπαθώ όσο μπορώ να είναι άγρια νύχτα με την ελπίδα να μην υπάρχει κανείς έξω. Ο τρόμος μου δεν είναι οι τυχόν κυρώσεις (δεν κάνω κάτι παράνομο κι έχω πάντα καλό λόγο για να είμαι έξω) αλλά έχω τρομάξει κυριολεκτικά τις τρεις φορές που αναγκαστικά μπήκα στο σούπερ μάρκετ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pnick said:

Ερώτηση εντός θέματος, και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πολλές φορές. Δεν το βρήκα. 

 

Μέχρι πόσες φορές έχει δικαίωμα κάποιος να στείλει sms για έξοδο από το σπίτι; Π.χ. αν θέλει κάποιος να περπατήσει 1/2 ώρα το πρωί και άλλη 1/2 το βράδυ γίνεται; Υπάρχει όριο στα sms; Η σελίδα του Υπουργείου δεν βρήκα να αναφέρει κάτι λεπτομερώς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Δυστυχώς εκεί το έχουν χάσει λίγο και με το FAQ και με πολλές πληροφορίες που μπήκαν βιαστικά το τελευταίο δεκαήμερο του Μάρτη και έχουν μείνει στάσιμες.

 

Η ουσία είναι ότι "σκέφτονται" αυστηροποίηση των μέτρων, ώστε να επιτρέπονται μέχρι 2 μετακινήσεις την ημέρα, αλλά επίσημα δεν υπάρχει ακόμη όριο.

 

Η πιο πρόσφατη τροποποίηση των μέτρων είναι με την ΚΥΑ που προβλέπει διπλασιασμό του διοικητικού προστίμου στα 300€ για μετακίνηση εκτός της περιφερειακής ενότητας του τόπου κατοικίας, μαζί με αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων -για την αποτροπή των πασχαλινών μετακινήσεων.

WWW.E-NOMOTHESIA.GR

Τροποποίηση της κοινής απόφασης των Υπουργών Προστασίας του Πολίτη, Υγείας και Εσωτερικών υπ' αρ. Δ1α/Γ.Π.οικ.20036/22.3.2020...

 

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, salde said:

δεν έχω διαβάσει τίποτα επίσημο. Έχω ακούσει διάφορα, ράδιο-αρβύλα, «εκφοβιστικού» είδους, αερολογίες που βγάζουν από το κεφάλι τους στην τηλεόραση, τίποτα επίσημο. Εφόσον η επίσημη σελίδα του forma.gov.gr δεν γράφει τίποτα συγκεκριμένο, το αντιμετωπίζω σαν να μην υπάρχει αριθμητικός περιορισμός. Θα έβγαινα χωρίς φόβο κύρωσης όσες φορές ήθελα αν δε φοβόμουν μην κολήσω, πάντα στο νόμιμο πλαίσιο. Δεν θα έδινα ψευδή αιτιολογία στο sms.

Μια φορά έδωσα στις πέντε τα ξημερώματα αιτιολογία να πάω τράπεζα, πέρασε χωρίς πρόβλημα (σκυλόβριζα όταν βρήκα κλειστό το ΑΤΜ), άλλη φορά πήγα στις 2 τα ξημερώματα στο περίπτερο, αιτιολογία αγορά αγαθών, επίσης πέρασε. Τς ελάχιστες φορές που βγαίνω, προσπαθώ όσο μπορώ να είναι άγρια νύχτα με την ελπίδα να μην υπάρχει κανείς έξω. Ο τρόμος μου δεν είναι οι τυχόν κυρώσεις (δεν κάνω κάτι παράνομο κι έχω πάντα καλό λόγο για να είμαι έξω) αλλά έχω τρομάξει κυριολεκτικά τις τρεις φορές που αναγκαστικά μπήκα στο σούπερ μάρκετ.

 

Κοίτα, έχω πολλά παιδιά και θέλω να βγαίνουν ένα ένα έξω μαζί με κάποιον από εμάς. Δεν ρισκάρω την ασφάλειά τους έτσι, απλά είναι ένα μήνα μέσα και πρέπει λίγο να ξεσκάσουν. Είναι θέμα ψυχικής υγείας πλέον. Για αυτό ρώτησα. Έχουμε κάνει μεγάλη προσπάθεια. Μη φάμε τσάμπα το πρόστιμο αν πέσουμε σε κανέναν παράξενο ή ψαρωμένο... 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην Αμερική που έχουν ιδιωτικοποιήσει την υγεία, δεν τη λες και πετυχημένο παράδειγμα.

Ένα τεράστιο τμήμα του πληθυσμού δεν δικαιούνταν υγειονομική περίθαλψη γι αυτό και ο Ομπάμα έφτιαξε το Ομπάμακέαρ, το οποίο, απ' όσο ξέρω, φρόντισε να ξηλώσει ο Τραμπ.

Και οι 2000 νεκροί τη μέρα από τον κορωνοϊό δεν το λες και...υπερδύναμη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, acct said:

 

Δυστυχώς εκεί το έχουν χάσει λίγο και με το FAQ και με πολλές πληροφορίες που μπήκαν βιαστικά το τελευταίο δεκαήμερο του Μάρτη και έχουν μείνει στάσιμες.

 

Η ουσία είναι ότι "σκέφτονται" αυστηροποίηση των μέτρων, ώστε να επιτρέπονται μέχρι 2 μετακινήσεις την ημέρα, αλλά επίσημα δεν υπάρχει ακόμη όριο.

 

Η πιο πρόσφατη τροποποίηση των μέτρων είναι με την πρόσφατη ΚΥΑ που προβλέπει διπλασιασμό του διοικητικού προστίμου στα 300€ για μετακίνηση εκτός της περιφερειακής ενότητας του τόπου κατοικίας, μαζί με αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων - για την αποτροπή των πασχαλινών μετακίνήσεων.

WWW.E-NOMOTHESIA.GR

Τροποποίηση της κοινής απόφασης των Υπουργών Προστασίας του Πολίτη, Υγείας και...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις Τζήμερου είναι αλλού για αλλού, είναι συν τοις άλλοις ανενημέρωτος ο άνθρωπος. Έχω βάλει παραπάνω λινκ που εξηγεί κάποια πράγματα. Το κυρίαρχο κριτήριο όταν αρχίσει να εφαρμόζεται καθεστώς ιατρικής καταστροφών (αναλογίες με χειρουργεία μάχης) είναι η εκτιμώμενη πιθανότητα σωτηρίας. Κανένα άλλο. Όχι εισόδημα, όχι εθνικότητα, όχι κοινωνικό κύρος, όχι ηλικία (αν και η ηλικία εμμέσως μπορεί να λειτουργήσει ενισχυτικά για την πιθανότητα).
Αποκλειστικός σκοπός: να σωθεί ο μεγαλύτερος δυνατός αριθμός.
Η λέξη που θα χρησιμοποιηθεί σε τέτοια περίπτωση, είναι η λέξη τριάζ (triage).

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αν χρειαστεί στην Ελλάδα να φτάσουμε σε εκτεταμένο Τριαζ, θα έχουμε Βατερλώ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, panoss1442169303 said:

Πάντως στην Αμερική που έχουν ιδιωτικοποιήσει την υγεία, δεν τη λες και πετυχημένο παράδειγμα.

Ένα τεράστιο τμήμα του πληθυσμού δεν δικαιούνταν υγειονομική περίθαλψη γι αυτό και ο Ομπάμα έφτιαξε το Ομπάμακέαρ, το οποίο, απ' όσο ξέρω, φρόντισε να ξηλώσει ο Τραμπ.

Και οι 2000 νεκροί τη μέρα από τον κορωνοϊό δεν το λες και...υπερδύναμη...

 

Εξαρτάται την οπτική:

%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%
WWW.ESPRESSONEWS.GR

Νικητής επέστρεψε στην Ελλάδα ο μικρός Παναγιώτης Ραφαήλ μετά τέσσερις μήνες στη Βοστόνη, όπου υποβλήθηκε σε γονιδιακή θεραπεία...
mavridis_13.jpg
WWW.THESSNEWS.GR

Η περίπτωση του μικρού Νέστορα από τη Θεσσαλονίκη έχει συγκλονίσει το καλοκαίρι το πανελλήνιο με το πρόβλημα υγείας του. Με ...

 

antoni3-1.jpg
WWW.INFOKIDS.COM.CY

Τα ξημερώματα της Δευτέρας, 23 Σεπτεμβρίου αναχώρησε για τη Βοστώνη ο μικρός Αντώνης, με τις καλύτερες ευχές όλων μας στις...

 

Και για πιο παλιά, London:

papandreou-liani-neuma-708.jpg?itok=ZG7X
WWW.IEFIMERIDA.GR

Ενα νεύμα που έγραψε ιστορία, ήταν αυτό που έκανε πριν από 30 χρόνια ο Ανδρέας Παπανδρέου στην Δήμητρα Λιάνη, καθώς κατέβαιναν από το...

 

als54h1560101099827.jpg
NEWPOST.GR

Ήταν 8 Ιουνίου 2007. Ημέρα Παρασκευή, πριν από 11 χρόνια...

 

Χωρίς να κρίνω την επιτυχία της εκάστοτε προσπάθειας, στα δύσκολα πάμε Αμερική (άντε και Αγγλία στον Γιακούμπ ο Ανδρέας).

Άρα το σύστημα υγείας της Αμερικής, αποτυχημένο δεν το λες.

 

Ειδικά αν το κρίνεις με βάση το δικό μας που είναι σε τραγικό επίπεδο και απλά λόγω του ότι συμμαζευτήκαμε νωρίς προλάβαμε τα χειρότερα.

 

Επίσης μετράει πολύ και πόσες καινοτομίες στην υγεία έρχονται από την Ελλάδα και πόσες από την Αμερική. Στην Ελλάδα το να είναι ένας γιατρός ενημερωμένος ως προς αυτά που ισχύουν στη διεθνή κοινότητα, είναι από μόνο του μια επιτυχία :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάμε Αμερική ΑΝ έχουμε το πορτοφόλι. π.χ. για τον Παναγιώτη Ραφαήλ είχαν συγκεντρωθεί γύρω στα 3 με 4 εκατομμύρια ευρώ.

Αν δεν έχεις τα εκατομμύρια, δεν πας. Κι ας είσαι κι Αμερικάνος.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pnick said:

Κοίτα, έχω πολλά παιδιά και θέλω να βγαίνουν ένα ένα έξω μαζί με κάποιον από εμάς. Δεν ρισκάρω την ασφάλειά τους έτσι, απλά είναι ένα μήνα μέσα και πρέπει λίγο να ξεσκάσουν. Είναι θέμα ψυχικής υγείας πλέον. Για αυτό ρώτησα. Έχουμε κάνει μεγάλη προσπάθεια. Μη φάμε τσάμπα το πρόστιμο αν πέσουμε σε κανέναν παράξενο ή ψαρωμένο... 

κάνεις πολύ καλά και το ρωτάς, σιγά μην απολογηθείς, ούτε να μας εξηγήσεις χρειάζεται. Είναι απολύτως ζωτικής σημασίας για όλους μας να διατηρήσουμε την ισορροπία μας. Αν είχα την δυνατότητα, θα κλεινόμουν μέσα ακόμα και για εξάμηνο, δεν με νοιάζει ούτε η βόλτα ούτε τίποτα. Εφόσον έχω τις βασικές υλικές ανέσεις (νερό, ρεύμα, ίντερνετ είναι για μένα αυτά) δεν με φρικάρει το μέσα περισσότερο από τη φρίκη της εντατικής με αναπνευστικό θέμα. Ανοίγω την πόρτα μου σιχτιρίζοντας κάθε φορά που χρειάζεται να την ανοίξω.

Ο περισσότερος κόσμος όμως δεν είναι έτσι. Είναι απολύτως λογικό κι ευτυχώς που υπάρχει η διαφορά. Μπορώ να γράφω μεγαλύτερα κατεβατά από όσα ήδη γράφω, πρέπει να καταλάβετε όλοι ότι δεν υπάρχει ένας και μοναδικός δρόμος για να την βγάλετε καθαρή σε αυτή την ιστορία. Η προσπάθεια αποφυγής λοίμωξης είναι αρκετή από μόνη της για να τρελλάνει κάποιον αν διαρκεί πολύ. Ο μοναδικός τρόπος να το πετύχει ένας άνθρωπος είναι να κρατήσει την ισορροπία του. Αν καταλάβετε πώς (με ποιον τρόπο) πρέπει να προστατεύεστε κι από τι ακριβώς, το αμέσως επόμενο βήμα είναι να ανακαλύψετε -ο καθένας για την κατάστασή του- πώς θα κρατηθείτε σε ισορροπία εγκεφαλική. Αν χαθεί η ισορροπία, θα αποτύχει και η προστασία.
Ο τρόπος είναι ένας. Οι δρόμοι θα είναι πολλοί, κόψτε τους και ράψτε τους ανάλογα με τις ανάγκες σας, τις περιστάσεις, τον χαρακτήρα σας, τις δυνάμεις και τις αδυναμίες σας.

Όσοι έχετε ευθύνη παιδιών μην το παραμελήσετε ούτε στιγμή. Είναι ευκαιρία καλή μάλιστα τα παιδιά να χτίσουν χαρακτήρα, ας είναι τουλάχιστον αυτά ωφελημένα από την όλη περιπέτεια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο από τα πλάνα (ναι, είδα το σχετικό θέμα στην τηλεόραση) παρακολούθησα εμβρόντητος έναν πατέρα να έχει πάρει το παιδί του παραμάσχαλα, για να πάνε μαζί να μεταλάβουν.

Δεν θέλω να σχολιάσω, θα γράψω πολύ άσχημα πράγματα.

Α, προ ολίγου, ο μητροπολίτης Πειραιώς είπε, δημοσίως, ότι δεν έγινε και κάτι (για το περιστατικό στο Κουκάκι εννοώ).

Κατά τον πεφωτισμένο πνευματικό μας ταγό, δεν παραβιάστηκαν τα μέτρα που έχουν ληφθεί για την προστασία του πληθυσμού.

I rest my case, Lord..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ενδιαφέρον: Είναι η Ανατολική Ευρώπη πιο ανθεκτική στο COVID-19;

 

 

Πάντως δεν είμαστε οι μόνοι που (μέχρι στιγμής) τα πάμε καλά, γενικά τα Βαλκάνια τα έχουν πάει αρκετά καλά:

 

 

Κρούσματα

Θάνατοι

Επιβεβαιωμένα κρούσματα το τελευταίο 14ήμερο

Ελλάδα

2081

93

1020

Σερβία

3380

74

2721

Κροατία

1534

21

877

Σλοβενία

1188

50

497

Μαυροβούνιο

263

2

179

Σκόπια

760

34

519

Βοσνία Ερζεγοβίνη

948

37

691

Ρουμανία

5990

282

4538

Αλβανία

433

23

236

Βουλγαρία

661

28

330

 

Πηγή.

 

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια επισκεψιμοτητα εχει η ελλαδιτσα με μια ευρωπαικη πρωτευουσα.... ?

Ας ηταν σεζον καλοκαιρι και θα σου λεγα πως θα ψωφαγαν ολοι σαν τις μυγες 

Τυχεροι στην ατυχια μας ειμασταν 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστήμονες. παραεπιστήμονες, γιατροί - παραγιατροί λοιμοξιολόγοι, φαρμακευτικές εταιρείες, στατιστικολολόγοι, βιολόγοι εντατικολόγοι και δεν ξέρω γω τι άλλοι -λόγοι ασχολούνται να βγάλουν άκρη με αυτό τον ιό, τα πώς και τα γιατί, ενώ είναι τόσο απλά τα πράματα...

kpetros, σκέφτηκες να στείλεις ένα email σε όλους αυτούς μπας και ξυπνήσουν;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.