Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

 

πριν 11 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Πίπες, ο αρθρογράφος δεν ξέρει τι του γίνεται.

Αυτό είναι το κακό με το μέσο χρυσαυγίτη, είναι τόσο βλάκας που δεν ξέρει να περιγράψει ούτε το πρόβλημα που αναφέρεται.

Οι γύφτοι άρχισαν να πουλάνε ναρκωτικά μετά το Σιμήτη?

Το 80 τι πουλούσαν, πατάτες? 

Το Ζεφύρι το 80 δεν ήταν άβατο? 

Εγώ γιατί πιστεύω ότι ούτε η Χούντα που ενστερνίζονται όσοι για όλα τους φταίει ο Σιμήτης και ο Σύριζα, δεν τους άγγιξε? 

 

Θυμάμαι την εγκληματικότητα στο Ζεφύρι όταν ακόμη περπατούσα και χάζευα την άπλα της αλάνας που έγινε μετά αττική οδός. Κι αυτά είναι προ Σιμήτη.

 

Ο Πάγκαλος είναι μέσος Χρυσαυγίτης; Έπρεπε να κοουτάρω μόνο τα σχετικά με το πότε αρχίσαμε(νε) να τους λέμε ρομά για να μη μπερδευτείς τόσο.

 

Για τα υπόλοιπα δεν υπογράφω την εγκυρότητά τους και γεννημενος το 84 δεν ξέρω τι έκαναν οι γύφτοι πριν το 80 ή στη Χούντα. Έχω ακούσει πάντως ότι ούτε ο Χίτλερ ή ο Στάλιν τους έκανε καλά, όχι ότι το έχω ψάξει/επαληθεύσει όμως. Το θέμα είναι ότι η πολιτική ορθότητα συνήθως ξεχειλίζει από υποκρισία και πολλές φορές παραλογισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

%CE%99%CE%A0%CE%91.jpg
WWW.IN.GR

Οι ΗΠΑ ξεπέρασαν μάλιστα σε αριθμό νεκρών την Ιταλία, ο πληθυσμός της...

 

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Για τα υπόλοιπα δεν υπογράφω την εγκυρότητά τους και γεννημενος το 84 δεν ξέρω τι έκαναν οι γύφτοι πριν το 80 ή στη Χούντα. Έχω ακούσει πάντως ότι ούτε ο Χίτλερ ή ο Στάλιν τους έκανε καλά, όχι ότι το έχω ψάξει/επαληθεύσει όμως. Το θέμα είναι ότι η πολιτική ορθότητα συνήθως ξεχειλίζει από υποκρισία και πολλές φορές παραλογισμό.

 

Συγγνώμη, γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά... Μοιάζει να αναρωτιέσαι αν οι απόπειρες δύο αιμοσταγών δικτατόρων να εξαλείψουν τους τσιγγάνικους πληθυσμούς στην επικράτειά τους ήταν αρκετές για να τους "κάνουν καλά". Και μετά μιλάς για πολιτική ορθότητα. Στην ίδια γραμμή.

 

Αν θες να "ψάξεις/επαληθεύσεις" γεγονότα που έχουν συμβεί πριν τη γέννησή σου, υπάρχουν βιβλία. Μήπως να κρίνεις λίγο αυστηρότερα τους ανθρώπους από τους οποίους τα "έχεις ακούσει" αυτά;

 

Είναι ένα θέμα να συζητάμε την αποτυχία της ένταξης των Ρομά (ή όπως αλλιώς θες να τους αποκαλείς) στην ελληνική κοινωνία (ή σε άλλες στις οποίες διαβιούν) και για τον υγειονομικό κίνδυνο που εγκυμονούν κάποιοι ανεξέλεγκτοι καταυλισμοί τους. Είναι εντελώς άλλο να μνημονεύουμε απρόσεχτα "λύσεις" από άλλες, σκοτεινές εποχές. Και -με πολλή επιείκεια- είναι λίγο επιπόλαιο να τοποθετείς έμμεσα τον εαυτό σου στην ίδια πλευρά αυτής της πτυχής της ιστορίας με τον Χίτλερ και τον Στάλιν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 αλλα καποια στιγμη θα τα πω κι εγω τα δικα μου για το συστημα υγειας εδω...

taZIXQmqGVOtxHoEYQ1svnlvI1oBjARRUFejJkqe

 

 

Εμείς εδώ είμαστε. Και θα στον πω κιόλας αν θες τον καφέ μετά. Η μάνα μου ήταν μοδίστρα. Κάθε απόγευμα μαζευόνταν διαφορες θίτσες και λεγανε και λέγανε και λέγανε. Ήθελα δεν ήθελα έμαθα να διαβάζω και φλυτζάνια.

 

Άιντε καλέ κουμπάρα. Νωρίς όμως, πριν γυρίσει ο άντρας μου απο το γραφείο...

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Snips said:

taZIXQmqGVOtxHoEYQ1svnlvI1oBjARRUFejJkqe

 

 

Εμείς εδώ είμαστε. Και θα στον πω κιόλας αν θες τον καφέ μετά. Η μάνα μου ήταν μοδίστρα. Κάθε απόγευμα μαζευόνταν διαφορες θίτσες και λεγανε και λέγανε και λέγανε. Ήθελα δεν ήθελα έμαθα να διαβάζω και φλυτζάνια.

 

Άιντε καλέ κουμπάρα. Νωρίς όμως, πριν γυρίσει ο άντρας μου απο το γραφείο...

 

 

Ελπίζω να είναι πλακίτσα για να γελάσουμε γιατί αυτά που πέρασα εγώ εδώ (κόντεψα να χάσω τη γυναίκα μου δύο φορές σε μία απλή καισαρική από αμέλεια των γιατρών) δεν ήταν για πλακίτσα...

  • Like 5
  • Sad 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος acct έγραψε:

 

Συγγνώμη, γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά... Μοιάζει να αναρωτιέσαι αν οι απόπειρες δύο αιμοσταγών δικτατόρων να εξαλείψουν τους τσιγγάνικους πληθυσμούς στην επικράτειά τους ήταν αρκετές για να τους "κάνουν καλά". Και μετά μιλάς για πολιτική ορθότητα. Στην ίδια γραμμή.

Όντως, δεν κατάλαβες καλά. Και απορώ γιατί υπάρχει τέτοια ερειστική αντιμετώπιση. Δεν είπα πουθενά ότι <<κάνουν καλά>>=εξοντώνουν. Για την δυσκολία της ενσωμάτωσης είναι ενδεικτικό το αν ακόμα και οι πιο σκληροί δυνάστες δεν την κατάφεραν. Επίσης δεν είπα ότι ο αφανισμός είναι λύση.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος acct έγραψε:

Αν θες να "ψάξεις/επαληθεύσεις" γεγονότα που έχουν συμβεί πριν τη γέννησή σου, υπάρχουν βιβλία. Μήπως να κρίνεις λίγο αυστηρότερα τους ανθρώπους από τους οποίους τα "έχεις ακούσει" αυτά;

Δεν υιοθέτησα τίποτα σχετικά με το πως αντιμετώπισαν τους πληθυσμούς αυτούς οι δύο συγκεκριμένοι. Απλώς έριξα ένα έναυσμα για απόψεις πάνω στο θέμα. Η άκρως ειρωνική διατύπωση ότι υπάρχουν βιβλία που χρειάζεται; Δεν έτυχε να έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο ειδικά για τη ροπή των γύφτων/τσιγγάνων προς την εγκληματικότητα ή άλλες δραστηριότητες και νόμιμα επαγγέλματα ανά συγκεκριμένη δεκαετία και χώρα. Όσο για το τι έχω ακούσει και από ποιους, επαναλαμβάνω δεν υιοθέτησα (άρα πως προκύπτει αν έκρινα αυστηρά ή όχι; ) και τόνισα ότι δεν το έχω ψάξει - εδώ είναι η πάσα για κάποιον που έχει διαβάσει/ξέρει κάτι παραπάνω ή πιο συγκεκριμένο.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος acct έγραψε:

Είναι ένα θέμα να συζητάμε την αποτυχία της ένταξης των Ρομά (ή όπως αλλιώς θες να τους αποκαλείς) στην ελληνική κοινωνία (ή σε άλλες στις οποίες διαβιούν) και για τον υγειονομικό κίνδυνο που εγκυμονούν κάποιοι ανεξέλεγκτοι καταυλισμοί τους. Είναι εντελώς άλλο να μνημονεύουμε απρόσεχτα "λύσεις" από άλλες, σκοτεινές εποχές. Και -με πολλή επιείκεια- είναι λίγο επιπόλαιο να τοποθετείς έμμεσα τον εαυτό σου στην ίδια πλευρά αυτής της πτυχής της ιστορίας με τον Χίτλερ και τον Στάλιν.

Που τοποθετήθηκα στην ίδια πλευρά με Στάλιν και Χίτλερ; Και πόσο πιο προσεκτικός έπρεπε να είμαι για να μη θιχτείς και επιεικώς μου αποδώσεις επιπολαιότητα; Που να ήσουν και αυστηρός. Και όσο για το πως θέλω να αποκαλώ αυτούς που εσύ αποκαλείς Ρομά, γιατί να μην τους αποκαλούμε όπως οι ίδιοι αποκαλούσαν τους εαυτούς τους μέχρι που τους φορέσαμε το ρομά το οποίο δεν είχαν καν ξανακούσει <<γιατί έτσι>>; Και μια ερώτηση-τροφή για σκέψη, όποιος θέλει απαντάει. Πόσο πιθανό θεωρείς στο μέλλον να θεωρείται ρατσιστική βρισιά η απλή αναφορά της λέξης Ρομά και να αντικατασταθεί από μια νέα version πολιτικά ορθής λέξης εξίσου ουρανοκατέβατης;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Ελπίζω να είναι πλακίτσα για να γελάσουμε γιατί αυτά που πέρασα εγώ εδώ (κόντεψα να χάσω τη γυναίκα μου δύο φορές σε μία απλή καισαρική από αμέλεια των γιατρών) δεν ήταν για πλακίτσα...

 

Πλακίτσα είναι, εννοείται. Απλά καλό θα είναι να μας τα πεις. Γι αυτό και η ιδιαίτερη πρόσκληση Ζάχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Snips said:

 

Πλακίτσα είναι, εννοείται. Απλά καλό θα είναι να μας τα πεις. Γι αυτό και η ιδιαίτερη πρόσκληση Ζάχο.

 

Θα τα πω όταν βρω χρόνο και κουράγιο γιατί ήταν απλά δύσκολα και δεν θέλω να θυμάμαι αν και ακόμα έχω μερικές φορές εφιάλτες με το όλο θέμα.

Απλά για την συζήτηση να πω πως η Νορβηγική κυβέρνηση πληρώνει ετησίως 100.000.000€ περίπου (1 δις σε νορβηγικές κορώνες) σε ασθενείς και συγγενείς για περιπτώσεις αμέλειας των γιατρών.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

roma-larisa_0.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Μετά την «πυροσβεστική» επέμβαση των κ.κ Τσιόρδα και...

Πολύ ενθαρρυντικά τα νέα, αρκεί να κρατήσουν... Αν δώ τους συγκεκριμένους ανθρώπους να πειθαρχούν, τότε τα έχω δει όλα στην ζωή μου! 

Τώρα, αυτό με τις δειγματοληψίες δεν έχω καταλάβει πως έγινε. Δηλαδή, κάνανε στην αρχή 30 τέστ και βγήκαν 20 θετικά, και στα υπόλοιπα 300 μόνο 3-4 ήταν θετικά; Οι πρώτοι 30 ήταν ο άμεσος κύκλος του 32χρονου; Αν ήταν έτσι, έχει λογική. Τέλος πάντων, σημασία έχει που προς το παρόν μπήκαν στα σπίτια τους, δεν ξέρω με ποιες υποσχέσεις κλπ. Ελπίζω να κρατήσει, αν και στοίχημα δεν θα έβαζα...

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2020 at 12:05 ΠΜ, το μέλος pnick έγραψε:
720_712900_84fbfbfb5f-a48eb0b1f4e1812f.j
WWW.ENIKOS.GR

Ανοικτό το ενδεχόμενο να αναλάβει ο στρατός τη φύλαξη στον οικισμό...

 

Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτη και επικίνδυνη αυτή την πρόταση. Δεν έχει καμία δουλειά ο στρατός να κατέβει στους δρόμους και να φυλάει γειτονιές. Δεν είναι η δουλειά του. Υποβαθμίζεται ο πραγματικός του ρόλος και εξευτελίζονται τόσο οι στρατιωτικοί όσο και τα σώματα ασφαλείας. Σκέφτονται που τα λένε αυτά τα πράγματα, ή έτσι τους ξεφεύγουν;

 

Από το να κάνουν τις καμαριέρες των μεταναστών .... καλύτερα... 

 

Αυτό με τον στρατό όμως δεν το έχω καταλάβει.

 

Για την φύλαξη των συνόρων ΔΕΝ είναι υπεύθυνος ο στρατός αλλά η συνοριοφύλακες....

 

Για το εσωτερικό δεν είναι υπεύθυνος ο στρατός αλλά η αστυνομία...

 

Ο στρατός καλείται να κλείσει τρύπες μόνο στην διαχείριση αεροδιακομιδών, πυρκαγιών, περίθαλψης μεταναστών  κ.λ.π.

 

Τα κόμπλεξ της μεταπολίτευσης είναι αυτά....  και ένα εντελώς στρεβλωμενο περιβάλλον σκέψης.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2020 at 3:32 ΠΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Συνεχίστε εσείς να τους λέτε Ρομά. Μας τελείωσε ο πολιτισμός. Εγώ θα συνεχίζω να τους λέω με το πραγματικό τους όνομα. (όχι οτι τον είχα ποτε στο συγκεκριμένο θέμα)

 

ΓΥΦΤΟΥΣ. και όχι απλά ΓΥΦΤΟΥΣ. Αλλά προσθέτοντας και την λέξη που αρχίζει απο ΚΟΛ και τελειώνει σε Ο πριν τη λέξη ΓΥΦΤΟΥΣ.

 

Τους έχω δίπλα τόσα χρόνια και τα ίδια ΖΩΑ έχουν παραμείνει. Και βεβαίως η Αστυνομία δεν κάνει τίποτα. Κράτος εν κράτει.

Και απαιτουν να τους σεβόμαστε κιόλας. ΟΥΣΤ.

 

Πόσοι ψήφοι ειναι ρε φούστη μου δλδ. Γιατί δεν κάνουμε συμφωνία με τον erdogan να τους πάρει όλους να τους ρίξει εκεί ανατολικά που δεν θα ξεχωρίζουν απο τον γηγενή πληθυσμό και να του δώσουμε 2-3 βραχονησίδες;

 

@pnick

Δεν ξέρω αν μένεις Λάρισα.

Ο "οικισμός" τους.. είναι δίπλα ακριβώς στην αεροπορική βάση.

Η συνέχεια του οικισμού συνεχίζει μετά την παλιά Εθνική οδό, με επέκταση προς την Πόλη. Δεν ξέρω αν πρέπει να τους φυλάει κάποιος, αλλά το να έχεις όλο αυτό το κοπάδι ανεξέλεγκτο είναι πολύ πιο επικίνδυνο από τις "παρενέργειες" του πιθανού τρόπου περιορισμού τους. Βέβαια, λόγω της φύσης του κοπαδιού και της παρανομίας που τους διακατέχει, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα διότι θα σκοτωθεί κόσμος. Οι Κρητικοί έχουν όπλα παράνομα λόγω μιας παλιά αγάπης προς την ελευθερία, λόγω μειωμένης αντίληψης του κινδύνου, λόγω μιας κάποιας "ελαφράς" ιδέας τελος πάντων που έχουν πολλοί εκει κάτω.

Οι γύφτοι τα έχουν για τη δουλειά τους.

 

Βέβαια η είδηση βγήκε για την Λάρισα. Τα ίδια προφανώς θα ισχύουν και σε κάθε στάνη ανα την Ελλάδα.

 

Όταν χάνουν το νόημα οι λέξεις, ξεκινά η πολιτική ορθότητα ....

 

Τον Κούγια τον απεχθάνομαι . 

Όμως μια μόνο ημέρα του έβγαλα το καπέλο. 

Την ημέρα των εκλογών.

 

Στο πάνελ του Χατζηνικολάου οι εκπρόσωποι του ΣΥΡΙΖΑ είχαν βγει με το σλόγκαν του ότι ναι μεν έχασαν αλλά  πλέον αποτελούν την μεγάλη δύναμη του προοδευτικού χώρου.

 

Βγαίνει λοιπόν ο Κούγιας και ρωτάει.

"Κύριοι έχουμε εικόνα του εκλογικού σώματος που αποτελεί αυτόν τον προοδευτικό χώρο" 

Ζαχαριάδης .... Μπλα μπλα μπλα ....

 

Κούγιας : " Κύριοι δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει ... αλλά μέρος του 30% είναι Γύφτοι, Πουστιδες, μετανάστες, μειονοτικοί Θράκης και γενικά κάθε τι εναλλακτικό κ.λ.π. 

Αν αυτό εσείς αποκαλειτε προοδευτικό χώρο με βάρος σκέψης και ιδέες για ανάπτυξη και πρόοδο, όπου η ψήφος του έχει βαρύνουσα σημασία , που στις πλάτες του , τις ιδέες του μπορεί να βασιστεί και να στηριχτεί η ανάπτυξη της Ελλάδας .. σηκώνω τα χέρια ψηλά. 

Εγώ πιο πολύ βλέπω ιδιοτελείς σκοπούς στην ψήφο (πχ. χρηματισμός , επιδόματα Ρομά) και καμιά προοδευτική εικόνα ..."

Το νόημα γράφω ....

 

Μιλάμε δεν μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο ....

 

Το τι έγινε στο πάνελ και τι ρατσιστή κ.λ.π. τον είπαν δεν λέγεται. Μέχρι που έφυγε.

 

Αλλά όποιος θεωρεί προοδευτικο ρεύμα όλο το προαναφερθέν  ας πάει να φτιάξει κοινωνία με όλους αυτούς ... Χαχαχα 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 Για την δυσκολία της ενσωμάτωσης είναι ενδεικτικό το αν ακόμα και οι πιο σκληροί δυνάστες δεν την κατάφεραν. Επίσης δεν είπα ότι ο αφανισμός είναι λύση.

 

Το πρόβλημα της ενσωμάτωσις των τσιγγάνων έχει απλή λύση αλλά κανένας δεν ενδιαφέρετε

Αρχικά θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν «γεννιούνται σκάρτοι » σμιλεύονται από βρεφική ηλικία.

Ο τσιγγάνος ‘όταν κάνει παιδιά αυξάνει το εργατικό δυναμικό της επιχείρισης και τά έσοδα.

Τα τσιγγανάκια δεν γνωρίζουν παιδική ηλικία αφού καλούνται από βρέφη να δουλέψουν φέρνοντας μεροκάματο. Σε μια δουλειά - τη ζητιανιά - που τους αφαιρεί από το χαρακτήρα κάθε έννοια αξιοπρέπειας Σε αυτό πρόσθεσε ότι δεν περισσεύουν ώρες για σχολείο οπότε μένουν αναλφάβητα και έχεις το αποτέλεσμα που βλέπεις.

Εάν σε κάθε επαφή του με το δημόσιο, σε κάθε αστυνομικό έλεγχο, ο τσιγγάνος ήταν υποχρεωμένος να επιδεικνύει τα απολυτήρια του σχολείου των παιδιών του, αλλιώς μέσα για παιδική κακοποίηση και κατάσχεσή το αυτοκίνητο, σε δύο γενιές θα είχε λήξει το θέμα

 

Είναι μια μικρή περίπου 8 με 10 χρονών στη διασταύρωση Πέτρου Ράλλη και Κηφισού στα φανάρια.

Μου χτυπάει το τζάμι

-Δωμου 1€

-Με τι βαθμό πήρες τον έλεγχο;

-……

-Αν μου φέρεις έλεγχο θα σου δώσω 20€ Θα περάσω και αύριο.

-…….

Άναψε πράσινο και ενώ έφευγα

-Δεν θα γίνω πουτάνα εγώ για να πάω σχολείο

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7d8dc05129afe2ab04fdcc9841c5847c.png
WWW.IN.GR

Το βράδυ της Παρασκευής ανακοινώθηκε διήμερο lockdown σε 31...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Το πρόβλημα της ενσωμάτωσις των τσιγγάνων έχει απλή λύση αλλά κανένας δεν ενδιαφέρετε

Αρχικά θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν «γεννιούνται σκάρτοι » σμιλεύονται από βρεφική ηλικία.

Ο τσιγγάνος ‘όταν κάνει παιδιά αυξάνει το εργατικό δυναμικό της επιχείρισης και τά έσοδα.

Τα τσιγγανάκια δεν γνωρίζουν παιδική ηλικία αφού καλούνται από βρέφη να δουλέψουν φέρνοντας μεροκάματο. Σε μια δουλειά - τη ζητιανιά - που τους αφαιρεί από το χαρακτήρα κάθε έννοια αξιοπρέπειας Σε αυτό πρόσθεσε ότι δεν περισσεύουν ώρες για σχολείο οπότε μένουν αναλφάβητα και έχεις το αποτέλεσμα που βλέπεις.

Εάν σε κάθε επαφή του με το δημόσιο, σε κάθε αστυνομικό έλεγχο, ο τσιγγάνος ήταν υποχρεωμένος να επιδεικνύει τα απολυτήρια του σχολείου των παιδιών του, αλλιώς μέσα για παιδική κακοποίηση και κατάσχεσή το αυτοκίνητο, σε δύο γενιές θα είχε λήξει το θέμα

 

Είναι μια μικρή περίπου 8 με 10 χρονών στη διασταύρωση Πέτρου Ράλλη και Κηφισού στα φανάρια.

Μου χτυπάει το τζάμι

-Δωμου 1€

-Με τι βαθμό πήρες τον έλεγχο;

-……

-Αν μου φέρεις έλεγχο θα σου δώσω 20€ Θα περάσω και αύριο.

-…….

Άναψε πράσινο και ενώ έφευγα

-Δεν θα γίνω πουτάνα εγώ για να πάω σχολείο

 

Υπάρχει ένα λεπτό σημείο:

πρέπει να θες να ενσωματωθείς.

Στην Αγγλία θα βρεις τρίτη γενιά μετανάστες, οι οποίοι μιλάνε με το ζόρι Αγγλικά.

Έχουν βγάλει κουτσά στραβά κάποια βασική εκπαίδευση, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι ζουν σε κλειστή κοινωνία με δικά τους έθιμα κλπ.

Ακόμη και παλαιότερες γηγενείς γενιές, θέλουν τη διαφοροποίησή τους. Ουαλοί για παράδειγμα παππούδες, μου μίλαγαν κι αυτοί με το ζόρι Αγγλικά. 

Αυτό που τους κρατάει είναι η θρησκεία και τα έθιμα / παραδόσεις και η γλώσσα. Αυτό δεν είναι άλλωστε που κράτησε κι εμάς, κατά την οθωμανική αυτοκρατορία? Η θρησκεία, οι παραδόσεις, η -όποια- χρήση της ελληνικής κλπ. 

 

Οπότε αν εμείς βγάλαμε οθωμανική αυτοκρατορία, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, αμφιβάλλω αν το πρόβλημα είναι τόσο απλό ώστε να λυθεί σε 2 γενιές.

Το να εισάγεις μειονότητες που δεν θέλουν να ενσωματωθούν εντός Ε.Ε. είναι αυτογκόλ. Κι αυτό γιατί αργά ή γρήγορα θα διογκώσεις τις μειονότητες, και η ιστορία έχει δείξει ότι όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος. Μην ξεχνάς ότι οι παππούδες μας έζησαν/συμμετείχαν σε εμφύλιο, δηλαδή έναν πόλεμο με πολύ μικρότερη διαφοροποίηση των δύο εμπλεκομένων από ότι η διαφοροποίηση που έχουμε πλέον με τους ... ρομά. 

 

Οι ρομά αποτελούσαν πάντα έναν εναλλακτικό νομαδικό στη θεωρία τρόπο διαβίωσης. Έχοντας πάει στην Πέτρα στην Ιορδανία, είδα ότι ένα πολιτιστικό μνημείο κατοικείται. Κατοικείται από τους βεδουΐνους, που είναι κάτι σαν τους εκεί γύφτους. Η αναλογία θα ήταν να κατοικούσαν οι γύφτοι στην Ακρόπολη. Για μένα ήταν η πλήρης απομυθοποίηση των βεδουίνων που έβλεπα σε ταινίες κλπ. Οπότε και οι ρομά, με λίγο χόλυγουντ, ξεχνάς την καθημερινότητα και γίνονται μόνο μουσικοί, καλλιτέχνες και αρτίστες. 

 

 Εγώ δεν διαφωνώ με την υποστήριξη των μειονοτήτων εν γένει, αλλά διαφωνώ όταν κάποιος χλευάζει το σύστημα και τους νόμους (παράνομα αυτοκίνητα, ρευματοκλοπή, ληστείες, αυθαίρετα παντού, αυθαιρεσίες κάθε είδους, κανένας σεβασμός σε κανέναν νόμο, καταπάτηση κάθε δικαιώματος τύπου παιδική εργασία, δικαιώματα γυναικών και πραγματικά η λίστα μπορεί να είναι ατελείωτη και δεν έχω βάλει καν ναρκωτικά και όπλα μέσα) να προστατεύεται από αυτό με πρόσβαση σε δωρεάν υγεία, δωρεάν παιδεία κλπ. Δεν σου αρέσει το ποιόν της κοινωνίας που ζουν οι υπόλοιποι? Δικαίωμά σου, μην ζητάς όμως πρόσβαση στις δημόσιες δομές υγείας. Καλώς ή κακώς η κοινωνία βασίζεται στο δικαίωμα/υποχρέωση. Όταν εσύ έχεις μόνο δικαιώματα, κάποιοι άλλοι έχουν παραπάνω υποχρεώσεις.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

@adpanos

 

Τυχαίνει να το έχω δει αρκετές φορές το συγκεκριμένο video. Όπως το είπες. Πολιτική ορθότητα. Και ο Χάτζηνικολάου να χτυπιέται για τα "φασιστικά" σχόλια. Ποιος; ο Χάτζηνικολάου. Που μεγάλωσε στην Αλεξανδρούπολη μεταξύ τέτοιων ανθρώπων. Και μια ωραία μέρα είπε φυσικά ότι θα πάει να ζήσει στα βόρεια προάστεια των Αθηνών όπου έχει πολλούς τέτοιους.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ΓιαγκΤ, εκτός από το ότι πρέπει και να το θέλουν να ενσωματωθούν όπως είπε ο sotiris είναι και το ότι αυτά που προτείνεις, ενώ εμένα μου φαίνονται προς σωστή κατεύθυνση, για πολλούς πάλι ρατσιστική καταπίεση θα αποτελούν και θα σαμποταριστούν αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Υπάρχει ένα λεπτό σημείο:

πρέπει να θες να ενσωματωθείς.

Στην Αγγλία θα βρεις τρίτη γενιά μετανάστες, οι οποίοι μιλάνε με το ζόρι Αγγλικά.

Έχουν βγάλει κουτσά στραβά κάποια βασική εκπαίδευση, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι ζουν σε κλειστή κοινωνία με δικά τους έθιμα κλπ.

Ακόμη και παλαιότερες γηγενείς γενιές, θέλουν τη διαφοροποίησή τους. Ουαλοί για παράδειγμα παππούδες, μου μίλαγαν κι αυτοί με το ζόρι Αγγλικά. 

Αυτό που τους κρατάει είναι η θρησκεία και τα έθιμα / παραδόσεις και η γλώσσα. Αυτό δεν είναι άλλωστε που κράτησε κι εμάς, κατά την οθωμανική αυτοκρατορία? Η θρησκεία, οι παραδόσεις, η -όποια- χρήση της ελληνικής κλπ. 

 

Οπότε αν εμείς βγάλαμε οθωμανική αυτοκρατορία, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, αμφιβάλλω αν το πρόβλημα είναι τόσο απλό ώστε να λυθεί σε 2 γενιές.

Το να εισάγεις μειονότητες που δεν θέλουν να ενσωματωθούν εντός Ε.Ε. είναι αυτογκόλ. Κι αυτό γιατί αργά ή γρήγορα θα διογκώσεις τις μειονότητες, και η ιστορία έχει δείξει ότι όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος. Μην ξεχνάς ότι οι παππούδες μας έζησαν/συμμετείχαν σε εμφύλιο, δηλαδή έναν πόλεμο με πολύ μικρότερη διαφοροποίηση των δύο εμπλεκομένων από ότι η διαφοροποίηση που έχουμε πλέον με τους ... ρομά. 

 

Οι ρομά αποτελούσαν πάντα έναν εναλλακτικό νομαδικό στη θεωρία τρόπο διαβίωσης. Έχοντας πάει στην Πέτρα στην Ιορδανία, είδα ότι ένα πολιτιστικό μνημείο κατοικείται. Κατοικείται από τους βεδουΐνους, που είναι κάτι σαν τους εκεί γύφτους. Η αναλογία θα ήταν να κατοικούσαν οι γύφτοι στην Ακρόπολη. Για μένα ήταν η πλήρης απομυθοποίηση των βεδουίνων που έβλεπα σε ταινίες κλπ. Οπότε και οι ρομά, με λίγο χόλυγουντ, ξεχνάς την καθημερινότητα και γίνονται μόνο μουσικοί, καλλιτέχνες και αρτίστες. 

 

 Εγώ δεν διαφωνώ με την υποστήριξη των μειονοτήτων εν γένει, αλλά διαφωνώ όταν κάποιος χλευάζει το σύστημα και τους νόμους (παράνομα αυτοκίνητα, ρευματοκλοπή, ληστείες, αυθαίρετα παντού, αυθαιρεσίες κάθε είδους, κανένας σεβασμός σε κανέναν νόμο, καταπάτηση κάθε δικαιώματος τύπου παιδική εργασία, δικαιώματα γυναικών και πραγματικά η λίστα μπορεί να είναι ατελείωτη και δεν έχω βάλει καν ναρκωτικά και όπλα μέσα) να προστατεύεται από αυτό με πρόσβαση σε δωρεάν υγεία, δωρεάν παιδεία κλπ. Δεν σου αρέσει το ποιόν της κοινωνίας που ζουν οι υπόλοιποι? Δικαίωμά σου, μην ζητάς όμως πρόσβαση στις δημόσιες δομές υγείας. Καλώς ή κακώς η κοινωνία βασίζεται στο δικαίωμα/υποχρέωση. Όταν εσύ έχεις μόνο δικαιώματα, κάποιοι άλλοι έχουν παραπάνω υποχρεώσεις.

 

Δεν είναι πως δεν συμφωνώ. 

Αλλά πήγαινε να ζητήσεις τις υποχρεώσεις στους Ρομά ...  Χαχαχα.

 

Μιλάμε για τραγελαφικές καταστάσεις.

Οι άνθρωποι αυτοί ΔΕΝ θέλουν να ενσωματωθούν. 

Θέλουν να υπάρχουν στις κοινωνίες μας μόνο για τον παρασιτισμό της.

Η κλοπή είναι ενα είδος παρασιτισμού.

Η απολαβή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από ένα φορέα που δεν στηρίζεις είναι παρασιτισμός.

Η απολαβή επιδομάτων κάθε είδους σε μια κοινωνία που δεν προσφέρεις πουθενά και τίποτα είναι παρασιτισμός.

 

Το ωραίο είναι πως υπάρχει μερίδα κοινού στην Ελλάδα που θέλει να στηρίξει την "διαφορετικότητα" αυτής της ομάδας ... 

Ας στηρίξει λοιπόν την κοινωνία επάνω της να δούμε που κα καταλήξει .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, adpanos said:

 

Από το να κάνουν τις καμαριέρες των μεταναστών .... καλύτερα... 

 

Αυτό με τον στρατό όμως δεν το έχω καταλάβει.

 

Για την φύλαξη των συνόρων ΔΕΝ είναι υπεύθυνος ο στρατός αλλά η συνοριοφύλακες....

 

Για το εσωτερικό δεν είναι υπεύθυνος ο στρατός αλλά η αστυνομία...

 

Ο στρατός καλείται να κλείσει τρύπες μόνο στην διαχείριση αεροδιακομιδών, πυρκαγιών, περίθαλψης μεταναστών  κ.λ.π.

 

Τα κόμπλεξ της μεταπολίτευσης είναι αυτά....  και ένα εντελώς στρεβλωμενο περιβάλλον σκέψης.

 

Δεν έχει να κάνει με κανένα κόμπλεξ μεταπολίτευσης. Έχει να κάνει με κάτι που λέγεται στρατηγικός σχεδιασμός και κοινός νους. Θα μπορούσα να γράψω ένα σεντόνι, αναλύοντας το γιατί, αλλά έτσι απλά θα συνέχιζα το off topic, στο οποίο ήδη υπάρχει αρκετή ανοχή από τους admin (και σωστά), γιατί λόγω εγκλεισμού υπάρχει και ανάγκη εκτόνωσης. Δεν θα ήθελα να καταχραστώ περισσότερο την φιλοξενία του forum. 

 

Θα αρκεστώ μόνο να δώσω μια εικόνα για να γίνει κατανοητό. Δεν βάζεις φρεγάτα να φυλάει ψαροκάϊκα. Καις την φρεγάτα έτσι. Την υποβαθμίζεις, και φέρνεις τον κυβερνήτη σε πολύ άβολη θέση. Απλά τα πράγματα. Και ας κάνουμε και ένα υποθετικό σενάριο (που πάντα λαμβάνει και πρέπει να λαμβάνει ο υπεύθυνος διαχείρισης μιας κρίσης υπόψιν): Ξεσπάνε ταραχές στην Λάρισα από την συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων. Ο Στρατός τί θα κάνει; Θα ανοίξει πύρ; Πώς θα προστατευτούν οι αξιωματικοί/υπαξιωματικοί/φαντάροι, που το μόνο που θα έχουν επάνω τους θα είναι ένα αυτόματο/ημιαυτόματο τυφέκιο; Αντιθέτως, τα Σώματα Ασφαλείας έχουν διαβαθμισμένο και κλιμακωτό τρόπο επέμβασης για να αποτρέψουν εξεγέρσεις. Δεν θα πώ παραπάνω. Ο νοών νοείτο...

 

Η κυβέρνηση έχει χρεωθεί ήδη σε 2-3 περιπτώσεις σοβαρά λάθη στρατηγικού σχεδιασμού, που όχι μόνο δεν έφεραν αποτέλεσμα, αλλά εξευτέλισαν άγρια τα Σώματα Ασφαλείας και τις Ένοπλες Δυνάμεις, που τα μέλη τους τώρα πρέπει να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, ψυχολογικά και σωματικά. Μια περίπτωση είναι το φιάσκο της Λέσβου, και μια δεύτερη η αποστολή φρεγάτας για το Oruç Reis. Η δεύτερη μπορεί να μη θεωρήθηκε από τους πολλούς αποτυχία, από πλευράς σχεδιασμού όμως ήταν μεγάλη πατάτα. 

 

Να μη πω και για τις ηχηρές παραιτήσεις σοβαρών στελεχών της Αεροπορίας (ειδικά από Τανάγρα), εξαιτίας του γεγονότος ότι οι άνθρωποι αντί να εκπαιδεύονται για να διατηρούν το αξιόμαχο στον ύψιστο βαθμό, κατήντησαν να ασχολούνται με μετανάστες. Το είπες και εσύ. Δεν χρειάζεται λοιπόν ακόμα ένα πλήγμα στο ήδη τραυματισμένο κύρος των Ενόπλων Δυνάμεων. Δεν έχουν καμία δουλειά να φυλάνε γειτονιές, όχι γιατί αυτό θυμίζει άλλες εποχές και καταστάσεις, αλλά γιατί απλούστατα, εν καιρώ ειρήνης και όχι στρατιωτικού νόμου, δεν είναι αυτός ο ρόλος τους, ούτε έχουν δικαιοδοσία να ενεργήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις. 

 

Αυτά, και συγγνώμη για το ξεχειλωμένο off topic. Απλά, θεώρησα ότι καλό θα ήταν να ακουστεί και μια άλλη προσέγγιση στο πολύ σοβαρό αυτό θέμα. 

 

Υ/γ Επίσης, κάτι περί πολιτικής ορθότητας. Το ότι γράφω "Ρομά" αντί για "γύφτος" δεν έχει να κάνει με πολιτική ορθότητα, κοινώς κορεκτίλα. Είναι ευγένεια. Έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το γεγονός ότι μας φιλοξενεί ένα forum που δεν θα ήθελα να έρθει σε δύσκολη θέση εξαιτίας τέτοιων εκφράσεων, γιατί μη ξεχνάμε, υπάρχουν διάφοροι δικαιωματιστές και υπέρμαχοι της πολιτικής ορθότητας, που καραδοκούν και επιτίθενται σε οτιδήποτε παραβιάζει το safe space τους. Δεν θα ήθελα να την πάθει το forum εξαιτίας μου. Τώρα, ποιά είναι η διαφορά ευγένειας και πολιτικής ορθότητας; Η πρώτη είναι ελεύθερη επιλογή και στάση ζωής αυτού που την έχει. Απηχεί την κουλτούρα του, την παιδεία του, την καλλιέργειά του. Η δεύτερη επιβάλλεται με την απειλή μηνύσεων. Είναι οι ανάγκη των δικαιωματιστών να επιβάλλουν στους άλλους να σεβαστούν τις ιδιαιτερότητες και ιδιοτροπίες της κάθε "ευπαθούς" ομάδας και συλλογικότητας. Όταν μιλώ λοιπόν με φίλους και γνωστούς, αποκαλώ την εν λόγω ομάδα "γύφτους", αλλά όταν γράφω δημόσια τους λέω Ρομά. Τόσο απλά. Οι ίδιοι δεν το παρεξηγούν και γύφτους να τους πεις. Πολλοί αυτοαποκαλούνται και "τσιγγανάκια". Ὂπότε κανένα πρόβλημα με τους ίδιους. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.