Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Lakisss έγραψε:

Σουβλάκια παραγγέλνετε η είναι ρίσκο;

Τα βλέπω μόνο στα όνειρά μου μαζί με κάτι γουρουνοπούλες και κοκορέτσια.

Δεν ξέρεις τι τρελές φαντασιώσεις έχω με κάτι παϊδάκια, σπαλομπριζόλες και γαρδούμπες.:hehe:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

παραγγέλνω γενικώς αλλά η καρδούλα μου το ξέρει. Υποτίθεται ότι το ψήσιμο/βράσιμο κλπ τον σκοτώνει συν το ότι -επίσης υποτίθεται, δεν είναι απολύτως βέβαιοι- η μετάδοση δεν είναι επιτυχημένη μέσω του γαστρεντερικού συστήματος αλλά χρειάζεται απαραιτήτως το ανώτερο αναπνευστικό (είσοδος από μύτη, στόμα, μάτια) όπου δεν πάνε απευθείας οι τροφές.

 

ψησιμο/βράσιμο οντως τον σκοτώνουν …...για την μεταδοση μεσω του γαστρεντερικού εάν εννοεις μεσω των απεκκρίσεων του γαστρενετερικού οντως εχει ανιχνευθεί αλλά δεν εχει υπάρξει επιτυχημένη μόλυνση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

η μετάδοση δεν είναι επιτυχημένη μέσω του γαστρεντερικού συστήματος αλλά χρειάζεται απαραιτήτως το ανώτερο αναπνευστικό (είσοδος από μύτη, στόμα, μάτια) όπου δεν πάνε απευθείας οι τροφές.

 

Κάτσε λίγο... από ποιο άκρο του γαστρεντερικού εισάγεις τις τροφές χωρίς να περάσουν από το στόμα; Με τρομάζεις! ?

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, το σκεπτικό είναι σωστό. Το ιικό φορτίο που προσλαμβάνει κανείς μέσω της τροφής συνήθως δεν είναι αρκετό για να νοσήσει. Από την άλλη, το γαστρεντερικό μοιάζει να παίζει μεγάλο ρόλο σε έναν ακόμη μηχανισμό διάδοσης (μέσω του απεκκριτικού - https://www.nature.com/articles/s41575-020-0295-7).

 

 

Το έτοιμο φαγητό απ' έξω είναι λίγο ριψοκίνδυνο, γιατί δεν μπορείς εύκολα να αποφύγεις την επαφή των χεριών και του προσώπου με συσκευασίες και περιτυλίγματα που δεν μπορείς να είσαι βέβαιος ότι είναι ασφαλή. Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να τα πετάξεις όλα, να πλυθείς, να ξαναψήσεις για λίγο το φαγητό και να το βάλεις σε καθαρό σκεύος. Αλλά:

 

99da79a1396394321b7830d9a2e292b3e1e3264f

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, xdoc said:

την μεταδοση μεσω του γαστρεντερικού εάν εννοεις μεσω των απεκκρίσεων του γαστρενετερικού οντως εχει ανιχνευθεί αλλά δεν εχει υπάρξει επιτυχημένη μόλυνση

εννοώ μέσω της διαδικασίας της πέψης ή με κάποιο τρόπο αν μεταδίδεται από μολυσμένη τροφή που φαγώθηκε. Κάπου διάβασα κάτι περί υποδοχέων που είναι απαραίτητοι για να «ενεργοποιηθεί» ο ιός, ότι οι υποδοχείς του γαστρεντερικού δεν είναι αρκετοί ώστε να τον ενεργοποιήσουν, αντίθετα με τους υποδοχείς στο ανώτερο αναπνευστικό (με επίκεντρο τον πνεύμονα).

Επειδή δεν είμαι γιατρός ούτε έχω κάποια σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, έχω όμως μακρόχρονη εμπειρία με το να προσπαθώ να αποφευχθούν λοιμώξεις για εμένα και συγκεκριμένα πρόσωπα του περιβάλλοντός μου, αποφεύγω συνήθως να εμπλακώ σε πιο «τεχνικές» συζητήσεις, προσπαθώντας να συγκεντρωθώ σε πράξεις/κινήσεις που πρέπει να κάνω ή να αποφύγω.

Αν γνωρίζεις κάτι σχετικά με τα τρόφιμα κι ειδικότερα με τροφές που έχουν μαγειρευτεί εκτός δικού μας ελέγχου (εστιατόριο, τρίτα πρόσωπα κλπ) κα τον συγκεκριμένο ιό μετά χαράς να το διαβάσω. Μέχρι στιγμής αντιμετωπίζω: α) τα μαγειρεμένα τρόφιμα ως ασφαλή β) τις συσκευασίες τους ως επικίνδυνες (π.χ. στο τυλιχτό σουβλάκι, θα πλύνω χέρια, θα το βγάλω από το χαρτί περιτυλίγματος, θα το ακουμπήσω σε χαρτί κουζίνας, θα ξαναπλύνω χέρια και θα το φάω) γ) τον διανομέα ως πιθανό φορέα

TIA

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

εννοώ μέσω της διαδικασίας της πέψης ή με κάποιο τρόπο αν μεταδίδεται από μολυσμένη τροφή που φαγώθηκε. Κάπου διάβασα κάτι περί υποδοχέων που είναι απαραίτητοι για να «ενεργοποιηθεί» ο ιός, ότι οι υποδοχείς του γαστρεντερικού δεν είναι αρκετοί ώστε να τον ενεργοποιήσουν, αντίθετα με τους υποδοχείς στο ανώτερο αναπνευστικό (με επίκεντρο τον πνεύμονα).

Επειδή δεν είμαι γιατρός ούτε έχω κάποια σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, έχω όμως μακρόχρονη εμπειρία με το να προσπαθώ να αποφευχθούν λοιμώξεις για εμένα και συγκεκριμένα πρόσωπα του περιβάλλοντός μου, αποφεύγω συνήθως να εμπλακώ σε πιο «τεχνικές» συζητήσεις, προσπαθώντας να συγκεντρωθώ σε πράξεις/κινήσεις που πρέπει να κάνω ή να αποφύγω.

Αν γνωρίζεις κάτι σχετικά με τα τρόφιμα κι ειδικότερα με τροφές που έχουν μαγειρευτεί εκτός δικού μας ελέγχου (εστιατόριο, τρίτα πρόσωπα κλπ) κα τον συγκεκριμένο ιό μετά χαράς να το διαβάσω. Μέχρι στιγμής αντιμετωπίζω: α) τα μαγειρεμένα τρόφιμα ως ασφαλή β) τις συσκευασίες τους ως επικίνδυνες (π.χ. στο τυλιχτό σουβλάκι, θα πλύνω χέρια, θα το βγάλω από το χαρτί περιτυλίγματος, θα το ακουμπήσω σε χαρτί κουζίνας, θα ξαναπλύνω χέρια και θα το φάω) γ) τον διανομέα ως πιθανό φορέα

TIA

μεσω μολυσμένης τροφής όχι δεν εχω διαβάσει κατι σχετικο….αυτό με τους υποδοχείς που λές δεν είναι ετσι αλλά ξεφεύγει του παρόντος....ο ιος είναι νέος και οι μηχανισμοί δράσης του τωρα μελετώνται και συνεχως εμπλουτίζονται και αναθεωρούνται......για τον συγκεκριμένο ιο κατι σχετικό με τα μαγειρευμένα τρόφιμα δεν εχω βρει .πάντως ορθως τα μαγειρευμένα ή ψημένα φαγητά τα αντιμετωπίζεις σαν ασφαλή …..για αυτά τα οποία μετα το ψήσιμο ή το μαγείρευμα υφίστανται χειροποίητη διαδικασία όσο μπορείς απόφυγέ τα (διότι  η ασφάλειά τους γενικά αλλά και ειδικώτερρα ως προς τον συγκεκριμένο ιο ,εξαρτώνται από την ευλαβικη τήρηση της υγιεινης του χειριστη κατά την διάρκεια της διαδικασίας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, acct said:

Από την άλλη, το γαστρεντερικό μοιάζει να παίζει μεγάλο ρόλο σε έναν ακόμη μηχανισμό διάδοσης (μέσω του απεκκριτικού

έγραφα όσο πόσταρες ? Έριξα μια ματιά στο κείμενο από το Nature, ευχαριστώ για το λινκ. Επίτηδες δεν ασχολήθηκα με απεκκριτικό επειδή έχω το μεγάλο πλεονέκτημα να χρησιμοποιώ τουαλέτα που δεν μπαίνει κανείς άλλος κανονικά κλπ κλπ. Είναι και το μοναδικό πλεονέκτημα που έχω στην παρούσα κατάσταση, το ότι ελέγχω απόλυτα τι γίνεται μέσα από την πόρτα του διαμερίσματός μου. Όλα τα υπόλοιπα είναι εναντίον μου πολλαπλώς (εξωτερικοί χώροι, άτομα με τ οποία έρχομαι αναγκαστικά σε επαφή, κατάσταση υγείας κλπ).

Κάνω διάφορα καραγκιοζιλίκια για να δημιουργώ «ζώνες ασφαλείας» και «ζώνες που αντιμετωπίζω ως επικίνδυνες» ώστε να έχω κάποιου είδους ηρεμία σε συγκεκριμένα σημεία του σπιτιού (π.χ. στο ντιλίβερυ δεν θα ακουμπήσω την σακούλα/κουτί πάνω σε τραπέζι, θα την αφήσω κάτω στο πάτωμα, θα πάω να πλύνω χέρια και κάθε συσκευασία που βγάζω από μέσα είτε θα την πιάσω εξ'αρχής με κάποιο μαντηλάκι, θα έχω βάλει χαρτί κουζίνας οπουδήποτε την ακουμπήσω,  ίσως την καθαρίσω εξωτερικά, θα την ανοίξω, θα ξαναπλύνω χέρια κλπ  και τότε θα φάω) πάντως μέχρι στιγμής με το δικό μου φαγητό δεν φρικάρω. Το τρώω κατά το δυνατόν χωρίς άγχος για το φαγητό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

omadikos-tafos-nea-yorki-1_0.jpg?itok=gr
WWW.IEFIMERIDA.GR

Ξεπέρασαν τους 95.000 τα θύματα του κορωνοϊού παγκοσμίως, με τις ΗΠΑ και την Γαλλία να περνούν άλλη μία θλιβερή μέρα. | ΚΟΣΜΟΣ | iefimerida.gr | Κορωνοϊός, ΗΠΑ, πανδημία, Ιταλία, Γαλλία, Βρετανία, θάνατοι

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

#Coronavirus

στη Κέρκυρα. 

Short story πώς προβάλλεται κ πώς το είδα η καθημερινότητα εδώ.

( 9/4 από τις 1 παρά μεσημέρι μέχρι 3 + κάτι )

Ειχα να βγω 6 μερες ?

Ε είχα μια δουλειά να στείλω ένα δέμα με κούριερ και παραλαβη δέματος έπειτα από τα Ελτα. Διαδρομή και χρόνο μου πήρε κοντά στις 2 ώρες με περπάτημα. Δε τη πάλευα κι άλλο σπίτι.

Προ ημερών είχε πάει σουπερμάρκετ η μάνα μου κ καθώς είναι άτομο που πληροφορείται μόνον από τη τηλεόραση ( δεν έχει γνώσεις υπολογιστη κ κάνει απλή χρήση του κινητού για την ηλικία της -50- ) είχε επιστρέψει τις προάλλες με άγχος κ "τρομακτικές ιστορίες" απ τον "έξω κόσμο" . Ε τελικά ακριβώς ότι είπε και της έλεγα τα παραφουσκωνεις αυτό και περίμενα, τι κουταμαρες ελεγες της λέω ότι ο κόσμος κοιτάει περίεργα  ειδικά σε σουπερμάρκετ ζωή , μαγαζιά ,τράπεζες και τέτοιες ιστορίες ή οτι σε σταματανε μετα τις 2.30 το μεσημέρι κ έχει παντού έλεγχο λ, λες κ σκάει από τα στενά η Kempeitai. 

 

Όπως τα θυμάμαι από τις πρώτες μερες κ σας είχα αναφέρει. Σαν Σάββατο μεσημέρι προς απόγευμα η κίνηση έξω. Ανετα κινείται κάποιος. 

Ο κόσμος νορμάλ, ούτε περίεργα βλέμματα σαν άλλες νυφίτσες ούτε τίποτα. Απλή στοιχειώδη τήρηση αποστάσεων μεταξύ ανθρώπων όπως και πρέπει σε μαγαζιά ή υπηρεσίες λόγω της κατάστασης. 

 

Στα ελτα απλά μέχρι 4 άτομα μέσα, νορμαλ απόσταση όλα προβλεπόμενα. Γάντια φορούσαν οι υπάλληλοι μέσα. Όπως και στη γενική κούριερ, έμπαινε ενας μέσα έξω μέχρι 5 άτομα μαξ ουρα. (δύο μέτρα απόσταση 1-1)

Φυσικά σε φούρνους κλπ καταστήματα μικρά τηρείται μέτρο αντίστοιχο του χώρου του καταστήματος. Ένας ένας κλπ.

 

Μπροστά από "μπλόκο" πέρασα και άραζαν άνετα και μιλούσαν δε σταμάτησαν κανέναν πάντως. Άτομα που έκαναν γυμναστική-τρεξιμο είδα, παιδιά μικρά σε μικρή πλατεία παίζανε. Καφενεία έχουν μετατραπεί σε take away ή drink inside and then go away ?

 

Εν ολίγοις έχουν παραφουσκωσει τα media ακόμα και τα τοπικά εδώ τα πράγματα. Λέγαν μπαρουφες για γενικό αποκλεισμό του νησιού (πρόταση) λες και έσκασε πανούκλα ειδικά εδώ.

Εν κατακλείδι. Έξω είδα κλασσικές συμπεριφορές, κόσμο να επισκευάζει τα σπίτια του βάφοντας τείχους, κόσμο μικρές παρέες σε μερικά μπαλκόνια σαν κλασσική μερα "αργίας" εκτός των χώρων που υπάρχουν τα προβλεπόμενα μέτρα πχ Ελτα, τραπεζα ....κ.α.

 

 

 

 

Υ.Γ. σοσιαλ μέσα δεν χρησιμοποιώ το τελευταίο χρονικό διάστημα εδώ κ 2 χρόνια βασικά παρά μόνο messenger οπότε και δεν ξέρω τι χαμός γίνεται εκεί πέρα με τόσες ψευδείς ειδήσεις, hoaxes, και τι πιστεύει ο κόσμος ως αληθές.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μιση μήνα που κράζω τον WHO, αποφάσισε να τον κράξει κι ο Trump:

 

08virus-china-who-1-videoSixteenByNineJu
WWW.NYTIMES.COM

Critics say the World Health Organization was too trusting of China and did not push it on its early missteps. But supporters say the agency’s powers over any government are limited.

 

Και θα τό χω ξαναπεί, δεν είμαι εγώ έξυπνος κι ο WHO ή όσοι δουλεύουν εκεί χαζοί, προφανώς εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα. Αλλά όταν αργείς να κηρύξεις πανδημία 1 μήνα και χαϊδεύεις την Κίνα (=δεν χρειάζεται να κλείσουν τα σύνορα), είμαι οριακά στο να αρχίσω να λέω εφεξής τον covid-19 κινΈζικη γρίππη.

 

8 hours ago, salde said:

εννοώ μέσω της διαδικασίας της πέψης ή με κάποιο τρόπο αν μεταδίδεται από μολυσμένη τροφή που φαγώθηκε. Κάπου διάβασα κάτι περί υποδοχέων που είναι απαραίτητοι για να «ενεργοποιηθεί» ο ιός, ότι οι υποδοχείς του γαστρεντερικού δεν είναι αρκετοί ώστε να τον ενεργοποιήσουν, αντίθετα με τους υποδοχείς στο ανώτερο αναπνευστικό (με επίκεντρο τον πνεύμονα).

Επειδή δεν είμαι γιατρός ούτε έχω κάποια σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, έχω όμως μακρόχρονη εμπειρία με το να προσπαθώ να αποφευχθούν λοιμώξεις για εμένα και συγκεκριμένα πρόσωπα του περιβάλλοντός μου, αποφεύγω συνήθως να εμπλακώ σε πιο «τεχνικές» συζητήσεις, προσπαθώντας να συγκεντρωθώ σε πράξεις/κινήσεις που πρέπει να κάνω ή να αποφύγω.

Αν γνωρίζεις κάτι σχετικά με τα τρόφιμα κι ειδικότερα με τροφές που έχουν μαγειρευτεί εκτός δικού μας ελέγχου (εστιατόριο, τρίτα πρόσωπα κλπ) κα τον συγκεκριμένο ιό μετά χαράς να το διαβάσω. Μέχρι στιγμής αντιμετωπίζω: α) τα μαγειρεμένα τρόφιμα ως ασφαλή β) τις συσκευασίες τους ως επικίνδυνες (π.χ. στο τυλιχτό σουβλάκι, θα πλύνω χέρια, θα το βγάλω από το χαρτί περιτυλίγματος, θα το ακουμπήσω σε χαρτί κουζίνας, θα ξαναπλύνω χέρια και θα το φάω) γ) τον διανομέα ως πιθανό φορέα

TIA

 

Ωραία θα σου πω πώς δουλεύεις σε ένα μέσο εργαστήριο βιολογικών υλικών.

Θες κατ'αρχήν ποδιά που μένει εντός του χώρου του εργαστηρίου + γάντια 1 χρήσης. Μετά πρέπει να απολυμαίνεις πάγκους κλπ. συνήθως 70% IPA. Συνήθως χρησιμοποιείς πλαστικά σκεύη που τα πετάς (πιπέτες, σιφώνια κλπ. - αντίθετα με ένα χημικό εργαστήριο που τα πάντα είναι γυάλινα και πλένονται). Αυτό τώρα είναι ένα απλό treatment για μη μεταδοτικά βιολογικά. Για μεταδοτικά είναι αυτά που βλέπεις στις ταινίες με αρνητική πίεση κλπ. Αν όντως έχεις πρόβλημα υγείας που συνεπάγεται αυξημένη επαγρύπνηση πάρε 1-2 ιατρικές ποδιές και φόρα γάντια, μόνο για αυτό το χειρισμό. Και παντού ψεκάζεις με ντετόλ σπρέυ.

 

Για την καθημερινότητά σου κάνεις αυτά ακριβώς που κάνεις, κυρίως για το αν κάτι είναι στο χαρτί του πιτόγυρου ή στη σακούλα. Ιδανικά θες έναν ενδιάμεσο χώρο στην είσοδο όπου θα βάζεις τις συσκευασίες, θα βγάζεις τα ψώνια από τη συσκευασία ΕΚΕΙ και μετά θα πετάς όλες τις συσκευασίες εκτός. Και αυτό το χώρο τον απολυμαίνεις κάθε μέρα (χλωρίνη κλπ., ό,τι σε βολεύει). Τώρα για τα συσκευασμένα τρόφιμα, αυτό είναι μια καλή ερώτηση και δύσκολη. Παράδειγμα συσκευασμένα μήλα. Έχουν συσκευαστεί σε μηχάνημα? Τότε μάλλον τα μήλα είναι ασφαλή, και απλά χειρίζεσαι τη συσκευασία σαν σακούλα, την πετάς κατευθείαν. Τα έχει συσκευάσει άνθρωπος? Τότε πρέπει να πλύνεις και τα μήλα. Τώρα αυτό είναι δύσκολο γιατί διαβάζεις διάφορα από δω κι από κει, αλλά σε γενικές γραμμές όταν θες να κάνεις μετουσίωση πρωτεΐνών βράζεις αυγό. Οπότε αν θες να μετουσιώσεις το πρωτεΐνικό περίβλημα του ιού, σίγουρα δεν αρκεί χλιαρό νερό στους 37 βαθμούς, μιας και όλα τα βιολογικά εκεί έχουν το optimum λειτουργίας (φυσική επιλογή - και ο πυρετός είναι μια αντίδραση που συνήθως τα βγάζει και λίγο εκτός optimum). Το να βράσεις τα μήλα δε νομίζω ότι στέκει, οπότε αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να τα καθαρίζεις. Ένα peeler λοιπόν του 1 ευρώ κάνει τη δουλειά σου. Και μπορεί να τα καθαρίσεις φορώντας γάντια. Αντίστοιχα λοιπόν σε όλα τα τρόφιμα. Τώρα να κάνεις τα τρόφιμα με πανάκια ντετόλ ίσως είναι υπερβολή, αλλά είναι κι αυτό μια δυνατότητα :p 

 

Όσον αφορά τον ντελιβερά, εκεί η μόνη σας ελπίδα είναι να φοράτε κι οι 2 μάσκα. Ακούω τις αστειότητες ανοιχτοί χώροι κλπ. Σε έναν ιό, ο ξενιστής είναι ο άνθρωπος. Αντιμετωπίζεις λοιπόν τον καθένα σαν incubator, δηλαδή ένα περιβάλλον όπου αναπτύσσεται σε optimum συνθήκες ο ιός. Μακριά κι αγαπημένοι.

Αν θες να είσαι 100% ασφαλής, θα πρέπει να εξισώσεις το πρόβλημα με τον καπνό του τσιγάρου. Επειδή κανείς δεν ξέρει με μεγάλη ακρίβεια πώς μεταδίδεται ο ιός (μην ξεχνάμε ότι προ τριμήνου δεν μεταδιδόταν από άνθρωπο σε άνθρωπο σύμφωνα με τον WHO) άσε κατά μέρος αυτά που ακούς για τα σταγονίδια και θεώρησε ότι μεταδίδεται σαν καπνός από τσιγάρο. Έτσι θα αυξήσεις τις αποστάσεις σου σε εντελώς ασφαλές σημείο.

 

Από ότι διαβάζω στα πεταχτά, η συνάφεια της πρωτεϊνης του covid-19 με τον υποδοχέα στους πνεύμονες είναι πολύ μεγάλη. Αντίστοιχα μεγάλη όμως είναι και του SARS. Οπότε λογικά υπάρχει κάτι ακόμη που δεν γνωρίζουμε που θα πρέπει να εξηγήσει γιατί ο ένας περιορίστηκε στην Κίνα και στους δορυφόρους της πριν από 17 χρόνια και ο άλλος σουλατσάρει ελεύθερος κι ωραίος παντού. Δεν έχω διαβάσει κάτι πολύ πειστικό μέχρι στιγμής.

 

Για την πέψη γενικότερα, από τη στιγμή που ο ιός αναφέρεται σε κόπρανα, σημαίνει ότι τουλάχιστον δεν την ακούει όπως θα έπρεπε στο χαμηλό pH του στομάχου (αν πάντα θεωρήσουμε ότι ο ιός αυτός ξεκίνησε από ... ψηλά). Οπότε αν την γλιτώνει από το στομαχικό υδροχλωρικό, το να πλένεις τα φρούτα με ξύδι μάλλον δεν βοηθάει! Θεωρητικά η μεγάλη συνάφεια που έχει είναι με την πρωτεΐνη ACE-2 στους αεραγωγούς, οπότε αν απλά φας κάτι μολυσμένο λογικά δεν θα βρει κάπου να προσδεθεί. Αλλά αυτά ούτε γιατρός μπορεί να στα απαντήσει, διότι πολύ απλά δεν έχει μελετηθεί η συγκεκριμένη περίπτωση και θα σου πει όσα λέει το λήμμα κορωνοϊός, το οποίο όμως μέχρι προ 4 μηνών δεν είχε μέσα το συγκεκριμένο ιό SARS-COV-19 ή τον κινέζικο ιό του 19 (για να μην ξεχνιόμαστε). 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ.

Δεν θέλω πια σουβλάκια. Είπαμε να φάμε βρώμικο. Αν είναι να τα περάσω από τις δοκιμασίες του mr. Proper, προτιμώ να φάω φακές. 

Χάνει τη νοστιμάδα του το εγχείρημα?.

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, τα ψώνια που θα μπουν ψυγείο απολυμαίνονται με dettol πανάκι. Ό,τι δε θέλει ψυγείο μπαίνει σε καραντίνα 2 ημέρες στο πορτ μπαγκάζ. Τα μη συσκευασμένα φρούτα και λαχανικά σαπουνίζονται.

 

Και όσον αφορά τα σουβλάκια, επειδή δε σκοπεύω να πάρω delivery έχω παραγγείλει 10 χοιρινά στο χασάπη και θα τα ψήσω το μεσημέρι.

  • Like 7
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

sxoleio-mathites-sxoleia-taksi-sholeia-2
WWW.IEFIMERIDA.GR

Τουλάχιστον μέχρι και τις 10 Μαΐου θα παραμείνουν κλειστά τα σχολεία της χώρας. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | σχολεία, κλειστά σχολεία, μέτρα, υπουργείο παιδείας, πάσχα

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά φέτος το ξεχνάμε το άνοιγμα των σχολείων. Εγώ έχω προβλέψει εξ αρχής ότι μόνο πανελλαδικές αν γίνουν, λογικά στις άλλες τάξεις θα τους περάσουν όλους χωρίς βαθμολογίες/εξετάσεις. Και βαθμολογίες να μπουν, με ελάχιστες εξαιρέσεις, όλα τα παιδιά θα (τα) περάσουν. Ποιος καθηγητής θα πάει να βάλει χαμηλή βαθμολογία στο δεύτερο τετράμηνο; 9 στους 10 καθηγητές δεν έχουν προλάβει να βάλουν καν τεστ για να έχουν κάτι χειροπιαστό στα χέρια.

 

Η πλάκα θα είναι του χρόνου που θα έρθουν και θα δώσουν οδηγία σε μαθήματα όπως η Άλγεβρα π.χ., να καλυφθεί η ύλη που δεν καλύφθηκε φέτος και μετά να ξεκινήσει η κάλυψη της ύλης για το σχολικό έτος 20-21. Και άντε αυτός που μπει στο σχολείο τον Σεπτέμβρη να τρέξει να πασαλείψει μια περίληψη σε αυτά που θα έπρεπε τα παιδιά να είχαν προλάβει να διδαχτούν, αυτός που θα προσληφθεί Δεκέμβριο ή και Ιανουάριο; Τι θα προλάβει αυτός οεο;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

giatrosboris.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Ο γιατρός ειδοποίησε για τις ελλείψεις στα νοσοκομεία και για τα ελλιπή μέτρα που πάρθηκαν στο Ηνωμένο Βασίλειο

 

  • Like 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτή η κατάσταση στην Λάρισα με τους Ρομά, αλλά και με τα κέντρα μεταναστών να μη ξεφύγει...

 

Κάναμε τεράστια θυσία εδώ και ένα μήνα, όλοι οι ευσυνείδητοι πολίτες, να κάτσουμε στα αυγά μας μέχρι να περάσει το κακό. Εγώ έχω 5 παιδιά γραμμένα στο ΠΣΔ (εκπαίδευση από το σπίτι). Έχω τρελαθεί να εκτυπώνω μαθήματα (ευτυχώς έχω ένα πολυμηχάνημα dell που είχα πάρει σε προσφορά, και τα έχει βγάλει τα λεφτάκια του με το παραπάνω). Το κεφάλι μου βουίζει... Και έχω και γυναίκα νοσηλεύτρια που την περιμένω κάθε μέρα με αγωνία, να δώ τί έγινε και αν είναι καλά...

 

Και τα δικά μου παιδιά, παρόλο που δεν έχουν βγεί έξω από την αυλόπορτα τόσες μέρες (ούτε για περπάτημα, που λέει ο λόγος) δεν είναι στην χειρότερη μοίρα. Έχουν και αυλή να παίξουν και να ξεμουδιάσουν. Άλλα παιδάκια μένουν σε διαμερίσματα... Τα ψυχολογικά προβλήματα έχουν τεράστια έκρηξη. Μιλάω με φίλους και συγγενείς. Δύσκολα το παλεύουν όλοι. Αλλά, πειθαρχήσαμε στην λογική, όπως σωστά είπε κάποιος. Για να είμαστε εδώ την επόμενη μέρα και να ξαναχτίσουμε από την αρχή. Μέχρι εδώ καλά.

 

Και τώρα; Τώρα περιμένω εναγωνίως να δω τί θα πεί ο Χαρδαλιάς το απόγευμα για το χάλι που βλέπουμε να εκτυλίσσεται ... Αυτό με το σουλάτσο των Ρομά και των μεταναστών έχει συζητηθεί εδώ και πολύ καιρό. Έχουν γραφτεί πολλά και ορθά για τους κινδύνους. Κινούμενη βόμβα ήταν. Όσοι έχουν επαφή με καταυλισμούς ξέρουν πολύ καλά τί γίνεται (τυχαίνει να κινούμαι σε περιοχή με αρκετούς Ρομά).

Έχουν γίνει και σωστές κινήσεις, δεν μπορώ να πω. Όπως ο διαχωρισμός των νεοαφιχθέντων παράνομων μεταναστών από τους ήδη ευρισκομένους εδώ, για να αποφευχθεί τυχούσα διασπορά. Αλλά, γενικώς βλέπω φοβία για το θέμα. Ας μη κρυβόμαστε. Φοβούνται να διαχειριστούν τα προβλήματα αυτών των ομάδων. Ο Έλληνας είναι πιό εύκολο να μαντρωθεί. 

 

Για τον 32χρονο Ρομά που σκόρπισε τον ιό στην Λάρισα (πιθανότατα και σε κέντρο μεταναστών στην περιοχή, όπως διάβασα), σε οικισμό που διαμένουν περίπου 2500-3000 Ρομά, εύχομαι περαστικά. Ειλικρινά το λέω.

Αλλά έχω ένα ερώτημα. Ο δήμαρχος καταγγέλλει ότι στην περιοχή αυτή οι συγκεκριμένοι κάτοικοι δεν τηρούσαν τους κανόνες σχετικά με την κυκλοφορία. Θα υπάρξουν κυρώσεις; Θα φάει κάποιος από αυτούς πρόστιμο; Ήρεμα ρωτάω. Για την ώρα ήρεμα...

 

Ή το σύστημα υγείας, που κάναμε τόσο κόπο να κρατήσουμε όρθιο με την θυσία του εγκλεισμού, θα αρχίσει να δέχεται ξαφνικά αναρίθμητα κρούσματα από αυτές τις ομάδες; 

 

Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά και να το αντιμετωπίσουν το πρόβλημα. Να μη δούμε τώρα που μειώνονται οι διασωληνωμένοι ασθενείς και πάνε καλύτερα τα πράγματα, ξαφνική έκρηξη πάλι. Και ξανά-μανά μέτρα, και πάλι μέτρα μέχρι τον Ιούνιο-Ιούλιο. Θα βγούμε 200 κιλά από το σπίτι, και κάποιοι πιό νωχελικοί ίσως να μη καταφέρουν και να βγούνε, γιατί βλέπω να βγάζουν ρίζες...  

 

Δεν έχω κακή προδιάθεση. Απλά, όταν βλέπώ ότι οι κανόνες δεν ισχύουν για όλους το ίδιο, ενοχλούμαι αφάνταστα. Πολυπολιτισμική κοινωνία θέλει ο ΠΘ. Το κατάλαβα αυτό. Σε αυτό το σημείο συμφωνεί και με τον Τσίπρα. Αλλά, για τους διάφορους "πολιτισμούς" εντός της κοινωνίας μας δεν θα πρέπει να ισχύουν αυστηρά οι ίδιοι κανόνες; Αν όχι, να μας το πούν. Να ξέρουμε (που το έχουμε καταλάβει, αλλά λέμε τώρα).

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1617394_tsiodras-roma-larisa.jpg
WWW.IN.GR

Μετά τον εντοπισμό τουλάχιστον 21 κρουσμάτων κοροναϊού σε οικισμό Ρομά.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.