Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

200415015409_KINA-Wuhan-China01-VIRUS.jp
HELLASJOURNAL.COM

Δύο χρόνια πριν από την πανδημία του νέου κορωναϊού, αξιωματούχοι της Πρεσβείας των Ηνωμένων

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είχε σχέση, άλλωστε έχω ανεβάσει τη δημοσίευση στο Nature που δείχνει ότι ο νέος ιός δεν είναι προϊόν εργαστηρίου. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι ο ιός δεν θα μπορούσε να ... πολλαπλασιάζεται εντός εργαστηρίου ;) (να είναι δηλαδή απομονωμένος από μια νυχτερίδα / παγκολίνο και λόγω ηλιθιότητας των χειριστών να κόλλησαν και να το μετέφεραν).

 

15 hours ago, acct said:

Ντροπή. Κι αν δεν ντρέπεται ο ίδιος, θα έπρεπε να ντρέπεται όποιος τον αποκαλεί δημοσιογράφο.

 

Ο Τράγκας είναι Τοτέμ της δημοσιογραφίας. Είναι ελεεινά λαϊκιστής δεξιός, σε βαθμό κακουργήματος, αλλά είναι βαθύς γνώστης τουλάχιστον του εγχώριου γίγνεσθαι. Εγώ τον θυμάμαι όταν πήγαινα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, κάθε πρωί 6:30 - 7:00, στον κανονικό 98,4, με το "Εν Αθήναις, κυρίες και κύριοι". Δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με όσα λέει, αλλά σίγουρα θα περάσω 1-2 λεπτά να τα διαβάσω. 

 

Για μένα στις πιο ενδιαφέρουσες ειδήσεις της ημέρας είναι και ότι ο Trump διέκοψε τη χρηματοδότηση στον ΠΟΥ. Στον ΠΟΥ θα πρέπει σίγουρα να πέσουν κεφάλια. Το travel ban έπρεπε να είναι εν ισχύ από τις 15 Ιανουαρίου, σε όλους τους προορισμούς / transit / μην πω και χρήσης εναέριου χώρου της Κίνας. Και προς, και από. Αντί να δαπανά φαιά ουσία για το αν θα πει τον ιό κινεζική πανώλη ή SARS-CoV-2 (που είναι μια ονομασία ανέκδοτο, γιατί όταν SARS σημαίενι severe acute respiratory syndrome και βγαίνουν και λένε ότι δεν προκαλεί σοβαρά συμπτώματα στο 95% είναι οξύμωρο), θα έπρεπε να πάρει πολύ πιο αυστηρά μέτρα κατά της Κίνας. Η Κίνα είναι μια χώρα που κοροϊδεύει συστηματικά τους δυτικούς θεσμούς. Είτε είναι συνθήκες για προστασία του περιβάλλοντος, είτε είναι πατέντες, είτε είναι τρόπος ζωής. Αυτό που είδαμε τώρα με τον ΠΟΥ είναι ένα παιχνίδι εξουσίας, η Κίνα θεώρησε ότι δεν πρέπει να αποκλειστεί για να μην πληγεί η οικονομία της και το αποτέλεσμα ήταν η καθυστέρηση που είδαμε που έπληξε και θα συνεχίσει να πλήττει για αρκετά ακόμη τον παγκόσμιο πληθυσμό. Ο ΠΟΥ έχει μια αίγλη, που αν τη χάσει γίνοντας φερέφωνο των συμφερόντων των εκάστοτε top 5, θα σταματήσουν οι χώρες - μέλη να ακολουθούν τις συστάσεις του μονομερώς, και θα ακολουθεί ο καθένας ό,τι θεωρεί σωστό. Μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα μέτρα πάρθηκαν ΑΦΟΥ ο ΠΟΥ είχε κυρήξει πανδημία. Και ότι όλη η ιστορία εδώ ξεκίνησε λόγω Ιταλίας, αλλιώς θα είχαμε ελάχιστα κρούσματα (~100-200). Οπότε με πολύ λιγότερα μέτρα (ενός μήνα μαξ), θα είχαμε τελειώσει. Για να δούμε πόσους μήνες θα χρειαστεί η Αγγλία και η Αμερική για να επανέλθουν σε μια κανονικότητα.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

trump01-mesa.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

«Απέτυχε στη βασική του αποστολή», δήλωσε ο Αμερικανός πρόεδρος, εννοώντας τις προβλέψεις του ΠΟΥ για την εξάπλωση του νέου κορωνοϊού - Στα 400-500 εκατ. δολάρια η χρηματοδότηση των ΗΠΑ, που...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερότερος από όλους. "Στείλαμε το μήνυμά μας στον κορωνοϊό, και μας είπε "μετακίνηση", μπορούμε να αθληθούμε":hehe:. Πολύ μου αρέσουν αυτά τα γεροντάκια. Είναι πηγαίοι.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.

 

Δηλαδή μόνο από το μυαλό του κάθε Τράγκα πέρασε η περίπτωση της ανάμιξης Gates; Είτε άμεσα είτε έμμεσα. Ή του κάθε Gates τέλος πάντων. 

Γιατί αποκλείουμε εκ των προτέρων κάποια πιθανά αίτια για την εμφάνιση του ιού, από την στιγμή που ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα είναι είτε εικασίες είτε η "γνώμη" κάποιων ειδικών είτε κάποιες επίσημες βαρυγδουπες ανακοινώσεις κάποιου παγκόσμιου οργανισμού;

 

Είναι η πρώτη φορά που δημόσια πρόσωπα ή φορείς, ψεύδονται είτε εσκεμμένα είτε λόγω άγνοιας;

 

Θεωρίες συνομωσίας με θεωρίες συνομωσίας διαφέρουν. Κάποιες εμπεριέχουν το μεταφυσικό στοιχείο μέσα τους (Νοστράδαμοι, Παΐσιοι) ενώ κάποιες άλλες το καθαρά πολιτικο-οικονομικό (τρομοκρατία, 9/11).

 

Πείτε μου τώρα ότι τόσα χρόνια μετά τον Σεπτέμβριο του 2001, πιστεύει κανείς ότι η Αμερική και γενικά οι μεγάλοι της Δύσης  δεν είχαν καμία όρεξη να φορτωθουν σε ΙΡΑΚ, Αφγανιστάν και στις γύρω περιοχές. Αλλά "αναγκάστηκαν" να το κάνουν λόγω του τρομοκρατικού χτυπήματος στους δίδυμους πύργους.

Δηλαδή όλοι αυτοί οι αναλυτές, οικονομολόγοι, εταιρίες μεγαθήρια και όλοι όσοι αποτελούν την ελίτ των αμερικανικών πανεπιστημίων ήταν αμέτοχοι σε οποιαδηποτε λήψη απόφασης στρατιωτικής εμπλοκής. Τι χάνουμε τι κερδίζουμε αν δεν εμπλακούμε, τι χάνουμε τι κερδίζουμε αν εμπλακούμε. Και προφανώς οι μελέτες, οι αναλύσεις και οι συμβουλές, ανέδειξαν το δεύτερη ως την προσφορότερη λύση. Προφανώς χωράει συζήτηση οπότε και σταματάω εδώ. Αλλά το θέμα είναι προς συζήτηση ευρέως και παντού. 

Όταν όμως συνέβει το χτύπημα δεν υπήρχε καμία συζήτηση. Όλοι είχαμε μείνει άφωνοι με την φύση του χτυπήματος ώστε δεν υπήρχε κανείς να διαφωνήσει με το Α η Β επίσημο ανακοινωθέν. Διαφορετικές γνώμες, αλληλοκατηγορίες, σκέψεις για κρυφά σχέδια κλπ άρχισαν να βγαίνουν κάποια χρόνια μετά.

 

Γιατί λοιπόν αποκλείουμε οποιονδήποτε X λόγο εμφάνισης της τωρινής κατάστασης;; 

 

Και όπως και να το κάνουμε τον Βασιλάκη, έ... τυχαίο ή όχι όταν διατυμπανίζει 5 χρόνια πριν, περί "επομενης πανδημίας", επειδή ασχολείται πια με το αντικείμενο, δεν μπορεί παρά να τον εμπλέξεις στο φτωχό σου το μυαλό, έστω και για δευτερόλεπτα. Όχι απαραίτητα με την κακή έννοια. Θεωρία συνωμοσίας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο Βασίλης εξαπέλυσε  έναν ιό για να σκοτώσει κόσμο. Αλλά λόγω της κατάστασης όπως έχει εξελιχθεί θα μπορούσε να είναι επωφελημένος. Σου περνάει από το μυαλό απλά.

Αν δει κάποιος την διάλεξη που είχε κάνει στο TED, δεν έχει παρά να συμφωνήσει μαζί του σε ότι λέει και σαφώς και σε ότι προτάσεις είχε κάνει τότε. Έρχονται μετά και τα περί simulation κάποιους μήνες πριν και δένει το γλυκό. Αποδείξεις; Μηδέν. Αλλά μηδέν είναι και για τις νυχτερίδες.

 

Η έννοια δε της "θεωρίας συνομωσίας" δεν εμπεριέχει πάντα κάτι κακό για την ανθρωπότητα σε βάθος χρόνου. Προσωπικά παλιά πίστευα σε κάτι τέτοιο. Όσο μεγαλώνω και ψάχνω λίγο πιο βαθιά, πιο φιλοσοφικά αν θέλετε, θεωρώ πως κάποια πράγματα τελικά πρέπει να αποφασίζονται από τους λίγους. Διότι το παραμύθι της δήθεν μοντέρνας δημοκρατίας ζημιώνει το κοινό καλό παρά το ωφελεί. Δεν ήταν βλάκες οι Αθηναίοι που είχαν εφαρμόσει κριτήρια στο δικαίωμα της ψήφου. Ας κοιτάξουμε γύρω μας και αν βρεθεί έστω ένας από μας που να παραδεχτεί ότι όλοι οι άνθρωποι που αποτελούν τον περίγυρο του είναι ικανοί, πνευματικά πρωτίστως, να έχουν άποψη για το κοινό καλό και για την ευημερία μιας κοινωνίας, εγώ θα κάτσω να με..κουρέψετε χωρίς ψαλίδι...

Θα μου πείτε βέβαια ότι αν υπάρχει καλύτερη παγκόσμια Εκπαίδευση και Παιδεία δεν θα είχαμε την ανάγκη ψήφων και πολιτικής. Ξεφεύγουμε....

 

Bildeberg δηλαδή, Illuminati, Rotarians, Στρουμφάκια και Nephelims, όπως και να το κάνουμε είναι περισσότερο ικανοί από τους γύφτους που δεν σέβονται τίποτα πχ, η από τους 30χρονους γονείς που βάζουν τα παιδιά στο μπροστά κάθισμα, στο να πάρουν μια σωστή απόφαση.

 

Και σκέφτομαι τώρα εγώ: Μήπως κάποιοι που μπορούν να σκέφτονται και να προβλέπουν καλύτερα από μένα και από τον γύφτο της Λάρισας, γνωρίζουν κάτι περισσότερο για αυτό που πιθανόν έρχεται σε βάθος χρόνου; Μήπως θα πρέπει να ταρακουνηθεί το όλο σύστημα τωρα, για να την βγάλουμε καθαρή αργότερα; Και πως να ταρακουνήσεις ένα σύστημα που κοιμάται; 

Αφού από λόγια δεν παίρνει.

 

Πολλές φορές επίσης προσπαθώ να ερμηνεύσω κάποιες καταστάσεις, κατόπιν αναγωγής αυτωντ στην κλίμακα του μικρότερου δυνατου κοντέλου ενός κοινωνικού συνόλου που δεν είναι άλλο από αυτό της οικογένειας. Όχι πάντα βέβαια επιτυχώς. Μην τρελαθούμε.

Αλλά πχ, γίνονται πάντα δημοσιες συζητήσεις μεταξύ των μελών της μιας οικογένειας; Συμμετέχει πάντα η "ολομέλεια" της οικογένειας σε αποφάσεις που αφορούν την επιβίωση της και το μέλλον της; Πάμπολλες οι ψευδείς ανακοινώσεις του "ιερατείου" της οικογένειας προς τα μικρότερα μέλη. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Διαφορά αντίληψης λόγω ηλικίας και εμπειρίας, μικρότερο δυνατο ψυχολογικό κόστος στα ίδια τα μικρότερα τα μέλη κλπ.

 

Μεγάλη συζήτηση που μάλλον θα γίνει σε αρκετά χρόνια από τώρα. (Πάντως εγώ δεν θα την συνεχίσω διότι βαρέθηκα να διορθώνω το κείμενο από το ****κινητό που γράφω)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες θεωρίες συνωμοσίας δε γίνεται να αποδειχτεί ότι δεν ισχύουν. Είναι λογικό άλμα όμως να λεει κάποιος ότι ισχύουν επειδή δεν υπάρχει απόδειξη για το αντίθετο. Συνήθως βασίζονται σε υποθέσεις όπως ένας μεγάλος αριθμός ατόμων είναι μπλεγμένος και ακολουθεί συγκεκριμένες εντολές και τίποτα από όλα αυτά δε διαρρέει.

Δε νομίζω κανείς να αμφισβητεί ότι γίνονται προσπάθειες παραπληροφόρησης του κοινού για διάφορους γεωπολιτικούς λόγους (βλέπε πχ χημικά όπλα του Σαντάμ). Ούτε κανείς μπορεί να ξέρει αν ο Covid-19 είναι τεχνητός, ή αν η πανδημία είναι ένα σχέδιο με κάποιους υποχθόνιους σκοπούς. Το να ζεις όμως πεπεισμένος ότι έτσι είναι (μαζί με αρκετά άλλα σαφώς μη αποδεδειγμένα πράγματα), είναι πρόβλημα. Κυρίως διότι στις περισσότερες περιπτώσεις δείχνει μια τάση αποφυγής προσωπικών ευθυνών, καθότι "κάποιοι άλλοι μου καθορίζουν τη ζωή και εγώ δε μπορώ να κάνω τίποτα γι' αυτό".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η έρευνα στο Spiegel για τον κορωνοϊό, ο Σποκ και ο ειδικός  της μακροζωίας 

 

Παράθεση

 

Σε ποιες χώρες είναι πιο ασφαλείς οι πολίτες απέναντι στον κορωνοϊό;» ρωτάει σε χθεσινό δημοσίευμά της η Deutsche Welle. Για να δώσει την απάντηση: «H Γερμανία είναι η ασφαλέστερη χώρα στην Ευρώπη», επικαλούμενη την έρευνα κάποιου «Deep Knowledge Group», το οποίο τοποθετεί τη Γερμανία στην πρώτη θέση και την Ελλάδα στην 30ή μεταξύ 33 ευρωπαϊκών χωρών. Σε πολλές άλλες περιπτώσεις ίσως κανείς δεν θα παραξενευόταν, διαβάζοντας μια έρευνα που τοποθετεί την Ελλάδα στις τελευταίες θέσεις. Όμως στο θέμα της αντιμετώπισης του κορωνοϊού η Ελλάδα μέχρι τώρα τα έχει πάει αρκετά καλά, με καλύτερα αποτελέσματα από πολλές ευρωπαϊκές χώρες, και από τη Γερμανία. Αυτός είναι και ο λόγος που πάρα πολλοί Έλληνες οι οποίοι βρίσκονταν σε άλλες χώρες της Ευρώπης, προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να επιστρέψουν στην Ελλάδα, όπου ένιωθαν πιο ασφαλείς 

 

«Η Γερμανία δεν έχει περισσότερους θανάτους από την Ελλάδα και ως ποσοστό, ανάλογα με τον πληθυσμό;» ρωτήσαμε τον συντάκτη του άρθρου της Deutsche Welle, ο οποίος απάντησε: «Ναι. Αλλά η έρευνα λαμβάνει υπόψη και άλλα κριτήρια, όπως οι νοσοκομειακές κλίνες, όπου η Ελλάδα προφανώς υστερεί». Πράγματι, αλλά αυτό δεν συνιστά μεγαλύτερη επιτυχία, όταν με τόσα λίγα μέσα, μετά από 10ετή κρίση και μνημόνια που επέβαλαν στην Ελλάδα, με μείωση δαπανών στην υγεία, καταφέρνει να έχει λιγότερους θανάτους από την πανίσχυρη Γερμανία; Διαβάζοντας παρακάτω, βλέπεις τα κριτήρια που υποστηρίζουν ότι διαμόρφωσαν αυτό το αποτέλεσμα: «Στην έρευνά τους οι αναλυτές του think tank έλαβαν υπόψη τους πολλά και διαφορετικά κριτήρια, όπως τον χρόνο ισχύος των περιοριστικών μέτρων, τους αριθμούς παραβίασής τους, το εύρος της απαγόρευσης μετακινήσεων, τη μαζικότητα διαγνωστικών τεστ αλλά και τη διαθεσιμότητα νοσοκομειακών κλινών». Καμία αναφορά στις ανθρώπινες ζωές. Περίεργος τρόπος μέτρησης, είναι αλήθεια.

 

Όπως αναφέρει στην επίσημη ιστοσελίδα του, το «Deep Knowledge Group» είναι ένα fund το οποίο ίδρυσε ο Ρώσος Ντιμίτρι Καμίνσκι, ο οποίος εμφανίζεται σε πλήθος δημοσιευμάτων ως ειδικός σε θέματα μακροζωίας. Άλλωστε και η ιστοσελίδα της εταιρείας του αναφέρει κι αυτή ότι δραστηριοποιείται επιχειρηματικά στον τομέα της μακροζωίας.   Το χαρτοφυλάκιο της «Deep Knowledge Group», σύμφωνα με την ίδια την εταιρεία, περιλαμβάνει και μία «διαπλανητική» εταιρεία, η οποία περιγράφεται ως «εταιρεία διαστημικής ανάπτυξης, με έδρα τη Silicon Valley, που στοχεύει να καταστήσει τον παγκόσμιο διαστημικό τομέα πιο προσβάσιμο και ελκυστικό». Τμήμα των δραστηριοτήτων της «διαπλανητικής» είναι, πάντα σύμφωνα με τους ισχυρισμούς τους, και το πρόγραμμα... SPOCK (Space Program Ontologically Computed Knowledge).

 

 

 

COVID-19_Safety_Ranking.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Snips said:

Παιδιά.

[...]

 

Μεγάλη συζήτηση που μάλλον θα γίνει σε αρκετά χρόνια από τώρα. (Πάντως εγώ δεν θα την συνεχίσω διότι βαρέθηκα να διορθώνω το κείμενο από το ****κινητό που γράφω)

 

 

 

Κατ' αρχήν να συμφωνήσω ότι θα δούμε σε βάθος χρόνου τις εξελίξεις. Είναι γνωστό ότι όταν γίνεται μια κρίση, ο μέσος κόσμος (που ανήκουμε) μαθαίνει ένα υποσύνολο της πραγματικότητας.

 

Κατά δεύτερον να συμφωνήσω ότι για να έχεις δημοκρατία, χρειάζεσαι μορφωμένους πολίτες. Δεν υπάρχει χώρα του δυτικού κόσμου σήμερα που να μπορεί να έχει δημοκρατικό πολίτευμα, διότι δεν υπάρχει η δυνατότητα πλέον να υπάρξει homo universalis. Δεν προλαβαίνει κανένας να αφομοιώσει τη γνώση που υπάρχει ώστε να μπορεί να βγάζει συμπεράσματα. Γι' αυτό υπάρχει ένα σύστημα παραχώρησης της παραχώρησης της εξουσίας. Δηλαδή ο Μητσοτάκης που του παραχωρήσαμε την εξουσία, παραχωρεί τη δική του εξουσία στον WHO και στον Τσιόδρα ώστε σε συννενόηση μαζί του να αναλάβει δράση. Θα προτιμούσα δημοψήφισμα για τα μέτρα ή χούντα του Τσιόδρα? Τη χούντα με 1000. Είναι το κλασσικό ερώτημα, είσαι σε ένα αεροπλάνο που πέφτει, θέλεις ο πιλότος να έχει εκλεγεί με δημοκρατικές διαδικασίες? Το κακό είναι ότι το σύστημα βασίζεται στην εναλλαγή της εξουσίας, για να παραμένει σχετικά αξιόπιστο. Διότι σε όσες χώρες έχουμε δει μοναρχίες, δικτατορίες ή απολυταρχικά καθεστώτα, η άσκηση της εξουσίας είναι συνήθως αρκετά χειρότερη. Και λέω κακό διότι κανονικά θα ήθελα είτε να συμμετέχουν όλοι στην εξουσία είτε να υπάρχει κάποιος πλουραλισμός απόψεων. Το άσπρο/μαύρο, κλέφτες/τραπεζίτες και καλοί/κακοί όμως θα ζει για πολλά χρόνια ακόμα.

 

Κατά τρίτον, ως συνέχεια του δεύτερου, υπάρχει πλέον πρόσβαση σε άφθονη πληροφορία. Το θέμα είναι αν μπορείς να κατανοήσεις την πληροφορία. Προσωπικά μου αρέσει γενικά να διαβάζω popular science για αστρονομία. Αν πέσει το μάτι μου σε επιστημονική δημοσίευση, επειδή ο τομέας είναι εντελώς άσχετος με το δικό μου, για να καταλάβω μόνο και μόνο τον τίτλο μπορεί να χρειαστώ 1 βδομάδα. Τι θέλω να πω... εγώ που ασχολούμαι με την έρευνα, για να κατανοήσω κάτι από άλλο κλάδο, μπορεί να χρειαστώ 1 μήνα. Ένας που δεν ασχολείται, δεν θα το κατανοήσει ποτέ (δεν θα βρει το χρόνο να το κάνει). Ποιο πρόβλημα έχουμε εδώ? Ότι η γνώση πλέον είναι πολύ περίπλοκη για να την κατανοήσει ο μέσος άνθρωπος, και ο μόνος που μπορεί να του τη μεταδώσει είναι κάποιος ο οποίος την απλοποιεί. Καλώς ή κακώς δεν απλοποιούνται τα πάντα, και δεν έχουν τα πάντα ένα κλασσικό ανάλογο.

 

Τέταρτον, που το γεννά το 3ο, τα fake news. Δεν πάω μακριά ούτε σε άγνωστα πράγματα να μιλάμε τώρα για RNA splicing και CRISPR-cas9. Απλά απτά πράγματα: μαγνητάκια στις γραμμές καυσίμου της βενζίνης. Είχε γίνει ντόρος ότι αν βάλεις μαγνητάκια στα σωληνάκια της βενζίνης, έχεις χαμηλότερη κατανάλωση. Πόσοι μπορούν επιστημονικά να αποδείξουν το αντίθετο? 1/100. Οι υπόλοιποι, απλά πιστεύουν είτε τον 1/100, είτε το διαφημιστή. Τι πρόβλημα είχε? Εμφάνιζαν ένα paper του 1950 ως απόδειξη. Δεν το θυμάμαι απέξω τώρα, αλλά ήταν ένα άσχετο εντελώς φαινόμενο που για να το απορρίψεις όμως έπρεπε να έχεις το επίπεδο να καταλάβεις ότι η καύση δεν έιναι το φαινόμενο που περιγράφει. Άλλη απάτη της εποχής? Υδρογονοκίνηση. Παράγεις υδρογόνο+οξυγόνο με ηλεκτρόλυση (παίρνοντας τζάμπα ρεύμα από το δυναμό του αυτοκινήτου / ή μήπως δεν είναι τζάμπα) και το πετάς στην εισαγωγή, οπότε βελτιώνονται όλα. Αυτό ακόμη και να δούλετε έτσι, καταργεί ό,τι υπάρχει στο λήμμα αρχή διατήρησης της ενέργειας. Άντε να το αποδείξεις όμως ότι δεν ισχύει... και αυτά είναι εύκολα! Αυτό το βλέπω στο facebook στις διάφορες ομάδες που έχουν ξεπεταχτεί τώρα. Δηλαδή ΠΙΣΤΗ στην επιστήμη, ή ΠΙΣΤΗ στον μπάμπη που ναι κι ωραίος τύπος και έχει και μια ελληνική σημαία για cover τούμπανο.

 

Πέμπτον, είναι η αύξηση των απόψεων και των έξυπνων. Με το internet, έχουν όλοι άποψη (εμού συμπεριλαμβανομένου), και μάλιστα άποψη εκ του ασφαλούς (δεν λογοδοτείς πουθενά - όλοι οι άλλοι όμως σε θέσεις "ευθύνης" θα έπρεπε να είναι υπόλογοι ανά πάσα στιγμή. Με τα δε social media, που ξεκίνησαν ως μια πλατφόρμα να χαζεύεις γκομενάκια, ο εκάστοτε γκαζμάς εκφέρει άποψη, με εριστικό συνήθως τρόπο, για πράγματα που δεν γνωρίζει καθόλου. Είναι η επιτομή της δημοκρατίας και η τέλεια πρόβα για το τι επιτυχία θα είχε ένα αμεσοδημοκρατικό σύστημα. Θα έβγαινε ο κομμωτής και θα έλεγε πρόβατο τον Τσιόδρα, που ακούει τους τσίρους του WHO και μας κλείνει μέσα. Και θα είχε και 300 λάικ.

 

Όλα αυτά δημιουργούν ένα εκρηκτικό cocktail αποποίησης ευθυνών. Για μένα αυτό είναι το χειρότερο των θεωριών συνομωσίας, ότι φταίνε κάποιοι άλλοι τους οποίους δεν τους ελέγχουμε. Οπότε καταθέτουμε τα όπλα, βάζουμε μαγνητάκια στους σωλήνες της βενζίνης και τρώμε την μπριζόλα του Μάτριξ. Αν και πλέον μου αρέσει να βλέπω τη μπριζόλα και όχι τον κώδικα, δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλα είναι ένα αχρείαστο σχέδιο. Αυτό που δέχομαι σαν εξήγηση είναι τα αντικρουώμενα συμφέροντα τα οποία όταν διασταυρώνονται τρώμε τις συνέπειες κατά πρόσωπο. 

 

Οπότε για το συγκεκριμένο θέμα, εθελοτυφλούμε αν δεν βλέπουμε ότι είχαμε 4-5 πανδημίες τα τελευταία 20 χρόνια, που απλά γλιτώσαμε από τύχη. Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, 3 και μένουμε σπίτι :)

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 5
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ή ίσως ένα μεγάλο μέρος αυτών με κακή πρόγνωση σε νόσηση από κοβίντ είναι μεταξύ άλλων καρδιοπαθείς, έχουν στατίνες (φάρμακα που μειώνουν τη χοληστερόλη). Η μελέτη δεν αναφέρει τη συνοσηρότητα των ασθενών.

Πιο πιθανό να έχουν χειρότερη πρόγνωση λόγω καρδιοπάθειας, ή τουλάστιχον εξίσουν πιθανό. Η συσχέτιση δεν ισοδυναμεί με αιτιολόγηση, υπάρχουν και τα confounding factors.

Θεωρώ ότι είναι sub-optimal (understatement) για ένα τεχνολογικό φόρουμ να βουτάει βαθειά σε ιατρική και δη ιατρική στατιστική.

Ο κος Ντέλλος είναι εξαίρετος καρδιολόγος σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και ακούσει, που έχει αναλάβει ένα εξισορροπιστικό ρόλο στο θέμα διαχείρισης λιπιδίων. Τεράστια συζήτηση. Αισθάνομαι όμως ότι απευθύνεται σε συναδέλφους με αυτο το άρθρο.

 

Στην αρχή της κρίσης είχε διατυπωθεί ένα θεωρητικό μειονέκτημα των ΑΜΕΑ, θαυμάσιων ανθυπερτασικών φαρμάκων, που τα παίρνουν πάρα πολλοί καρδιοπαθείς. Η επιστημονική θέση είναι να τα συνεχίσουν οι ασθενείς, γιατί το ώφελος που ξέρουμε ότι έχουν, είναι μεγαλύτερο από την υποψία συσχέτισης με τον covid19. Η πρόχειρη απόφαση αρκετών ήταν να διακόψουν αυτά τα φάρμακα.

Αν ο εμφραγματίας κόψει στατίνη και ΑΜΕΑ, μάλλον θα είναι ακόμη πιο εύκολη λεία για τον κορόνα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρά του ότι δεν είναι η δουλειά μου και μπορεί να υποστηρίζω βλακείες, νομίζω ότι έχει να κάνει με τις φλεγμονές. Γιατί σε μια συνέντευξή που εγώ ποστάρει πιο πίσω διαπιστώνετε ότι οι καπνιστές είναι δυσανάλογα λίγοι σε ποσοστό και υποθέτει ότι οφείλετε στη Νικοτίνη που δρα ευεργετικά στις φλεγμονές.

Ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι ότι εδώ γίνονται συζητήσεις «καφενείου»...μην αρχίσει κανένας το κάπνισμα

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι αν έχει μπει εδώ, αν έχει μπει συγγνώμη που το ξαναβάζω, δεν είμαι σε θέση να το αξιολογήσω ούτε γνωρίζω πιθανή σύγκρουση συμφερόντων του ομιλητή, must watch για όποιον δεν το έχει δει και ενδιαφέρεται να δει μια προβληματική που αναπτύσσεται αναφορικά με τη σχέση ανθρώπου-ζώων και ένα από τα προβλήματα που η σύγχρονη μορφή της δημιουργεί. Διαρκεί περίπου 20 λεπτά, έχει ελληνικούς υπότιτλους, είναι από το 2008.
 


Να επαναλάβω ότι στα λίγα που είχε τύχει να έχω διαβάσει πριν από αρκετά χρόνια, μου είχε κάνει εντύπωση με πόση βεβαιότητα αναφέρονταν για την εμφάνιση επιδημίας σε παγκόσμια κλίμακα. Η βεβαιότητα μου είχε κάνει εντύπωση, απλώς δεν μπορούσαν να προσδιορίσουν χρόνο και είδος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, schumifer said:

Αισθάνομαι όμως ότι απευθύνεται σε συναδέλφους με αυτο το άρθρο.

για τον Γιαγκ γράφω το παρακάτω: αν θυμάσαι πριν λίγους μήνες είχες βάλει κάτι για τον Ντέλλο και τις στατίνες, σε ρώτησα, μου έδωσες λινκ, διάβασα κάποια πράγματα εκεί. Σου έγραψα ένα κατεβατό με δια΄φορα γύρω από τις στατίνες, για τα εμπόδια και τα πιθανά προβλήματα που έχει μια τέτοια συζήτηση ανάμεσα σε δυο ανθρώπους (εμένα και σένα) που δεν έχουν βαθειά γνώση του θέματος αλλά τυχαίνει να έχουν κάποιο ενδιαφέρον για το θέμα (ως ασθενής εγώ, εύχομαι εσύ μόνο από περιέργεια), κάποιες γενικές σκέψεις μου, επιφυλάξεις κι αμφιβολίες κατά πόσον μπορεί κάποιος να κρίνει εν είδει βαθμολογητή απόψεις ειδικών και κάτι τέτοια. Ο Ντέλλος από το λίγο που διάβασα τότε δεν μου έδωσε με κανένα τρόπο την εντύπωση τσαρλατάνου, ίσα ίσα.
Τελικά το έσβησα και δεν το έστειλα. 
Η παραπάνω φράση του schumifer συνοψίζει εξαιρετικά ένα κεντρικό σημείο των επιφυλάξεων μου για τέτοιου είδους συζητήσεις. (σχετικό-άσχετο: νομίζω ούτως ή άλλως ότι συζήτηση για στατίνες και το υπόλοιπο συνηθισμένο σετάκι για ισχαιμίες κλπ δεν ανήκει στο θέμα του CoVid19)

 

 

43 minutes ago, schumifer said:

Αν ο εμφραγματίας κόψει στατίνη και ΑΜΕΑ, μάλλον θα είναι ακόμη πιο εύκολη λεία για τον κορόνα.

2-0. Δεν μας λυπάσαι καθόλου ρε συ schumifer. Προσθέτουμε γκολ από τ' αποδυτήρια με το κάπνισμα να το κάνουμε 3-0. Ας έγραφες εκεί πέρα και μια γραμμή «καλό θα είναι να μην καταναλώνουν αλκοόλ αυτές τις ημέρες» μπας και πετυχαίναμε το γκολ της τιμής να το κάνουμε 3-1. :p Ανελέητος...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.