Jump to content



Τη γνώμη σας για αγορά mousepad με συγκεκριμένες απαιτήσεις


Recommended Posts

Λοιπόν είμαι σε αναζήτηση mouse pad για το laptop.

 

Δίνω κάποιες πληροφορίες:

 

α) Στο desktop έχω εδώ και 20 (;;;) χρόνια το black icemat (ματ γυαλί) - οι παλιοί θα το ξέρουν.

 

image.thumb.png.e92b88ed5c7dd25b00dd063687eac520.png

 

Το συγκεκριμένο δεν το αλλάζω με τίποτα εννοείται καθώς παρέχει ταυτόχρονα καλή ολίσθηση χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε πάει "κόντρα" η επιφάνεια, αλλά ταυτόχρονα έχει και την τριβή που απαιτείται για να είσαι ακριβής σε εργασίες που θέλουν ακρίβεια στις κινήσεις π.χ. image manipulation, "γράψιμο" με το ποντίκι κτλ. Είναι απλά τέλειο και στην τηλεκπαίδευση μου έδινε το "edge" που χρειαζόμουν για να δουλέψω όπως ακριβώς ήθελα.

 

Β) H εταιρεία που το παρήγαγε ήταν μια σκανδιναβική, αν δεν κάνω λάθος, και αυτό που έχω είχε παραγγελθεί από εκεί, την εποχή που οι περισσότεροι ήξεραν μόνο το Πλαίσιο και ψώνιζαν μόνο με φυσική παρουσία στο Πλαίσιο ή στη Στουρνάρη.... Ακόμα και αν βρισκόταν ακόμα στην παραγωγή όμως, δεν είναι βολικό για μεταφερσιμότητα με το λαπτοπ, καθώς είναι βαρύ, λόγω υλικού.

 

γ) Έχω δοκιμάσει υφασμάτινο gaming που αφενός άρχισε να ξεφτίζει μετά από 1-2 χρόνια χρήσης, αφετέρου ήταν "γλίτσα", από αυτά που θεωρείται καλό να επιδεικνύεις πώς σπρώχνεις το ποντίκι και αυτό κυλά πάνω στην επιφάνεια λες και είναι πάγος... Με ξεπερνά η συγκεκριμένη στάση για τα mouse pads. Εγώ θέλω να κυλά, τόσο-όσο όμως. Θέλω ακρίβεια στις κινήσεις μου στο ποντίκι στην επιφάνεια mouse pad και όχι να κυλά το ποντίκι λες και είναι πάνω σε πάγο.

 

δ) Θέλω λοιπόν μια επιφάνεια όπως το ice-mat, αλλά σε ελαφρύ υλικό π.χ. πλαστικό σκληρό ημιάκαμπτο ή κάτι τέτοιο. Το υφασμάτινο θα μπορούσα να το αγοράσω (θα είναι σίγουρα πιο ελαφρύ) ΜΟΝΟ στην περίπτωση που η επιφάνεια του δεν είναι "γλίτσα" αλλά παρέχει ικανή τριβή για εργασία ακριβείας. Σε διαστάσεις, να μην ξεπερνά την επιφάνεια ενός λαπτοπ 14", ώστε να μπορώ να το βάζω στον "φάκελο" μεταφοράς μαζί με το λαπτοπ. 

 

Υπάρχει κάποιος που με παρόμοιες ανάγκες με μένα έχει βρει κάτι σωστό?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε κάποιο τζαμάδικο και παράγγειλε να σου κόψουν ένα κρύσταλλο 4άρι ή 5άρι με αμμοβολή στις διαστάσεις που θέλεις, να στο τροχίσουν γύρω - γύρω, και είσαι έτοιμος.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Πήγαινε σε κάποιο τζαμάδικο και παράγγειλε να σου κόψουν ένα κρύσταλλο 4άρι ή 5άρι με αμμοβολή στις διαστάσεις που θέλεις, να στο τροχίσουν γύρω - γύρω, και είσαι έτοιμος.

 

Καταπληκτική η ιδέα σου για όταν θελήσω να αντικαταστήσω το icemat χεχε. Δεν το είχα σκεφτεί. Τέτοιο πράγμα πρέπει να είναι και το icemat. Θα χρειαστεί και 4 αντιολισθητικά ποδαράκια όμως.

 

Ωστόσο τώρα ψάχνω κάτι ελαφρύ γιατί  θέλω μεταφερσιμότητα για το λάπτοπ. Δεν γίνεται να κουβαλάω ένα mousepad τύπου icemat που είναι μισό κιλό....

 

Edit:

Τελικά παρήγγειλα το QcK heavy της SteelSeries για το οποίο διάβασα καλές κριτικές για το grip του. Θα δούμε αν θα με καλύψει, δυστυχώς αυτά είναι ζαριά....

 

Όποιος όμως έχει κάτι άλλο υπόψιν του, ας ποστάρει εδώ για να έχω μια εναλλακτική αν τελικά αυτό που παρήγγειλα βγει μούφα (για τις ανάγκες μου)

Link to comment
Share on other sites

Είχα το λεπτό QcK που πρέπει όμως να είναι ίδια επιφάνεια.

Σαν τα παλιά mousepads με υφασμάτινη επένδυση που είχαμε στα ποντίκια με τη μπίλια είναι.

Δε γλιστράνε άπειρα αλλά δεν είναι και ακριβώς αυτό που ζητάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Καταπληκτική η ιδέα σου για όταν θελήσω να αντικαταστήσω το icemat χεχε. Δεν το είχα σκεφτεί. Τέτοιο πράγμα πρέπει να είναι και το icemat. Θα χρειαστεί και 4 αντιολισθητικά ποδαράκια όμως.

Ναι, θα χρειαστεί. Επίσης, αν το γκρίφι της αμμοβολής παρα-είναι άγριο και καταστρέφει τα πατάκια του ποντικιού, μπορείς να το "πάρεις" λίγο-λίγο με κετσέ και να το φέρεις στον επιθυμητό συνδυασμό κρατήματος και ολισθηρότητας.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Υπάρχουν glass mousepads ( Skypad, Superglide, Razer Atlas παίζουν όλα στο 100ευρω) κ hybrid πλέον.. το qck δεν είναι αυτό π ζητάς..Κοίτα σε Cordura το Endgame MPC 450, αρκετά φτηνό..

 

Δεν το ήξερα ότι κυκλοφορούν ακόμα glass mousepads... Χρήσιμη η πληροφορία! Ευχαριστώ. Όσο για το QcK θα δούμε. Αν με απογοητεύσει θα παραγγείλω κάτι με cordura ύφασμα, όμως τα Endgame που λες ξεκινάνε από 450x400 που είναι αρκετά μεγάλα για αυτό που θέλω. Μέχρι 320x270 χρειάζομαι και πάλι μεγάλο είναι... Βλέπω ότι και η coolermaster έχει mousepads με cordura. Το medium MP510 320x270 είναι το καταλληλότερο. Δεν το βλέπω βέβαια Ελλάδα κάπου... Ελπίζω να μην είναι τόσο απογοητευτικό όσο λέτε το QcK...

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν το ήξερα ότι κυκλοφορούν ακόμα glass mousepads... Χρήσιμη η πληροφορία! Ευχαριστώ. Όσο για το QcK θα δούμε. Αν με απογοητεύσει θα παραγγείλω κάτι με cordura ύφασμα, όμως τα Endgame που λες ξεκινάνε από 450x400 που είναι αρκετά μεγάλα για αυτό που θέλω. Μέχρι 320x270 χρειάζομαι και πάλι μεγάλο είναι... Βλέπω ότι και η coolermaster έχει mousepads με cordura. Το medium MP510 320x270 είναι το καταλληλότερο. Δεν το βλέπω βέβαια Ελλάδα κάπου... Ελπίζω να μην είναι τόσο απογοητευτικό όσο λέτε το QcK...

Τα glass mousepads είναι της <μόδας> να στο πω αλλιώς.. πολύ γρήγορα, ακριβά (είναι lifetime όμως)..

Μπορείς να παίξεις και με glass feets σε cloth mousepad αν θες πιο γρηγορη κ smooth κινηση..(και αυτά ακριβά εννοείται-για feets)

 

Spoiler

glassviper.thumb.jpg.f9b7659d3934622a22ca947c0cf5271f.jpg

 

Της endgame που σου πρότεινα θεωρείται καλύτερο από το mp510

 

edit. Εδώ μερικά χρήσιμα info :

DOCS.GOOGLE.COM

Read Me Welcome to the Mousepad Mastersheet! I'm sure many of you are frequent viewers and know your way around but I wanted to make a quick read-me for new viewers. To find a specific sheet of...

 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Τα glass mousepads είναι της <μόδας> να στο πω αλλιώς.. πολύ γρήγορα, ακριβά (είναι lifetime όμως)..

Μπορείς να παίξεις και με glass feets σε cloth mousepad αν θες πιο γρηγορη κ smooth κινηση..(και αυτά ακριβά εννοείται-για feets)

 

  Reveal hidden contents

glassviper.thumb.jpg.f9b7659d3934622a22ca947c0cf5271f.jpg

 

Της endgame που σου πρότεινα θεωρείται καλύτερο από το mp510

 

edit. Εδώ μερικά χρήσιμα info :

DOCS.GOOGLE.COM

Read Me Welcome to the Mousepad Mastersheet! I'm sure many of you are frequent viewers and know your way around but I wanted to make a quick read-me for new viewers. To find a specific sheet of...

 

 

Κάποιες παρατηρήσεις/σχόλια:

 

1) Στο υπολογιστικό φύλλο που στέλνεις φαίνεται ότι το QcK Heavy που παρήγγειλα είναι στην "control" κατηγορία. Εγώ δηλαδή δεν θέλω super fast θέλω πιο πολύ "stopping power" και ακρίβεια. Τελικά ίσως να μην αποδειχτεί και τόσο άκυρη η επιλογή μου. Θα δούμε

2) Βλέπω στο ίδιο φύλλο ότι τα "glass mousepads" είναι "super fast". Και όμως, το icemat που έχω είναι αρκετά "τραχιά" η επιφάνειά του δεν είναι σαν το τυπικό γυαλί και μου δίνει την ακρίβεια στις κινήσεις που θέλω. Είναι σαν να είναι ματ η επιφάνεια ή σαν να έχει δεχτεί αμμοβολή που ανέφερε ο @Oric πιο πάνω.

3) Φυσικά όλα είναι υποκειμενικά και ΣΙΓΟΥΡΑ επηρεάζει και το βάρος του ποντικιού. Εγώ παίζω με "βαρύ" ποντίκι (G502) και ποτέ δεν ανέβηκα στο τρένο της μόδας των "ελαφριών" ποντικιών με τις 800 τρύπες για να μειωθεί το βάρος. Θέλω το βάρος, θέλω "stopping power" τόσο από το ποντίκι όσο και από το mousepad.

4) Επίσης παίζει ρόλο και το sensitivity. Νομίζω ότι αυτοί που παίζουν με χαμηλό sensitivity θέλουν πιο γρήγορα mouse pads, ενώ εγώ παίζω με middle-high sensitivity, επομένως με ενδιαφέρει πιο πολύ το "control"

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρέλαβα το mousemad (Steel Series QcK Heavy) και δεν απογοητεύει ως προς αυτό που ζητούσα. Θα το χαρακτήριζα mousepad "control" με ικανό stopping power, χωρίς άπειρη γλίτσα.

 

1679505720139.thumb.jpg.bbdc234e5e11f43763c6f99d1b8234b6.jpg

 

Το μειονέκτημά του είναι ότι δεν είναι stiched, οπότε το θέμα αντοχής τίθεται σε αμφισβήτηση για το πόσο θα αντέξει μέχρι να αρχίσει να ξεκολλάει το ύφασμα από τα άκρα. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ το πάχος του (πήρα το heavy) και το εσωτερικό υλικό είναι αρκετά παχύ και εξαιρετικά αναπαυτικό για τον καρπό. Η αντικολλητική επιφάνεια στο κάτω μέρος κάνει εξαιρετική δουλειά πάνω σε ξύλινη επιφάνεια που το έβαλα στο γραφείο μου.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ είμαι και πάλι σε αναζήτηση mousepad.... Ο λόγος; Έκανα τη βλακεία και δεν σκέφτηκα ότι οι διαστάσεις 320x270 είναι μεγαλύτερες από την επιφάνεια του laptop μου (14") και του υφασμάτινου "φακέλου" μεταφοράς. Συνεπώς ψάχνω για κάτι αντίστοιχο σε διαστάσεις small (250x210 νομίζω είναι το standard).  Το συγκεκριμένο που πήρα δεν βγαίνει σε small, επομένως φτου και από την αρχή για σωστή "control" επιφάνεια....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το QcK Heavy ήταν πολύ πιο μεγάλο (320x270) από τις διαστάσεις που ήθελα (για να μεταφέρεται στην θήκη μεταφοράς του laptop 14"). Επομένως σε μέγεθος smoll (250mm) δεν υπήρχαν πολλές επιλογές (Το Zowie PSR-small που θα μπορούσα να αγοράσω είναι παγκοσμίως εξαντλημένο, όπως και το Fantech Sven MP25).

 

 

1679659940597.thumb.jpg.929277cbb6ef1fba9b9b02c0f498348b.jpg

 

To ρίσκαρα με το  Rebeltec Slider+ - 250mm Προσωπικά δεν καταλαβαίνω διαφορά από την επιφάνεια του πολύ πιο ακριβού Steel Series QcK Heavy που αγόρασα πρόσφατα. Η επιφάνεια δεν είναι υπερβολικά γλιστερή και έχει το "grip" και το "stopping power" που θα ήθελα.  Επιπλέον είναι και stiched περιμετρικά, οπότε λογικά θα αντέξει περισσότερο στον χρόνο από το Steel Series QcK 250mm που θεωρείται από τα καλύτερα all-around mousepads. Το πλαστικό στο κάτω μέρος δεν έχει "κολλητικές" ιδιότητες, τουλάχιστον πάνω στην ξύλινη επιφάνεια ΙΚΕΑ που το δουλεύω. Έχοντας όμως μέρος του καρπού σου πάνω του όταν κινείς το ποντίκι, δεν πάει πουθενά, είναι σταθερό. Αν το σπρώξεις βέβαια από τα άκρα μετακινείται πανεύκολα. Προσωπικά δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα και όσο το δούλευα, δεν μου μετακινήθηκε χωρίς να το θέλω καθόλου. (Όλα τα παραπάνω είναι η εμπειρία μου με ένα Logitech G305). Πώς θα συμπεριφερθεί με πιο βαρύ ή πιο ελαφρύ ποντίκι, δεν ξέρω. Τέλος, πρέπει να κολλήσεις τη μύτη σου πάνω του για να μυρίσεις αμυδρά αυτή τη "λαστιχίλα" που έχουν τα περισσότερα υφασμάτινα mousepads. To QcK heavy μυρίζει πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2023 at 2:24 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω διαφορά από την επιφάνεια του πολύ πιο ακριβού Steel Series QcK Heavy που αγόρασα

 

 

Πραγματικα, περιμενα πως και πως  να δω αν καποιος θα ελεγε κατι τετοιο. Δηλαδη ειλικρινα, οντως αλλαζετε mousepad και καταλαβαινετε διαφορες; Εμενα γιατι μου φαινονται ολα τα ιδια, εκτος κατι πλαστικουρες του 2ευρου; Πρωτη φορα βλεπω οτι υπαρχουν τοσες "κατηγοριες mousepads....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πραγματικα, περιμενα πως και πως  να δω αν καποιος θα ελεγε κατι τετοιο. Δηλαδη ειλικρινα, οντως αλλαζετε mousepad και καταλαβαινετε διαφορες; Εμενα γιατι μου φαινονται ολα τα ιδια, εκτος κατι πλαστικουρες του 2ευρου; Πρωτη φορα βλεπω οτι υπαρχουν τοσες "κατηγοριες mousepads....

 

Παρότι δεν είμαι κανένας ειδήμων, ούτε αλλάζω συχνα mousepads, καταλαβαίνω διαφορές και προσπάθησα να δοκιμάσω πριν πάρω, ενώ μου κάνει διαφορά και στην εργονομία. Πχ το κατά τα άλλα πολύ καλό Corsair MM350 είναι λίγο πιο "γλιστερό" απ' όσο θα ήθελα, και ένα Savio που πήρα λόγω διαστάσεων λίγο λιγότερο.

Στη δουλειά δεν έχω καν mousepad :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε pads.. Μη ξεχνάτε επίσης ότι είναι αναλώσιμα...τα περισσότερα αλλάζουν προς το χειρότερο μετά το 6μηνο χρήσης...

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Γράφω και εγώ για όποιον διαβάσει το θέμα και θέλει ένα ποιοτικό pad.Thermaltake dasher.Το αγόρασα για μικρό γραφείο μαζί με ένα mouse πακέτο και τελικά πήρα άλλο ένα το έχω στο κουτί μήπως χαλάσει κάποτε και δεν το ξαναβρώ.Τέλεια υφή δεν ξέρω αν θα φανεί στις φώτο,και αντιολισθητικό.

2015112717373567-23s.jpg

2015112717374778-9s.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

τα περισσότερα αλλάζουν προς το χειρότερο μετά το 6μηνο χρήσης...

 

Εκτός αν θες "slow" επιφάνεια, οπότε η φθορά είναι καλοδεχούμενη....

 

Τα γυάλινα βέβαια είναι lifetime.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.