Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

μετα σκεψου και την συντηρηση τις υδροψυξης 1 φορα το χρονο τουλαχιστρον

Αυτό είναι απαραίτητο όσο ποιοτικά υλικά και να βάλει κανείς;Βλέπω έναν που στήνει στο διαδίκτυο και νομίζει δίνει παραπάνω χρόνια εγγύηση στο σύστημα του πριν χρειαστεί κάποια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι απαραίτητο όσο ποιοτικά υλικά και να βάλει κανείς;Βλέπω έναν που στήνει στο διαδίκτυο και νομίζει δίνει παραπάνω χρόνια εγγύηση στο σύστημα του πριν χρειαστεί κάποια αλλαγή.

Ναι είναι απαραίτητη οσο ποιοτικα υλικα και να εχεις

Link to comment
Share on other sites

To πόσο 'αντέχει' μια υγρόψυξη χωρίς συντήρηση δεν έχει μόνο να κάνει με την ποιότητα των υλικών αλλά κυρίως με παράγοντες όπως το αρχικό καθάρισμα, το είδος του υγρού και ο συνδυασμός των μετάλλων στο κύκλωμα. Γενικά δεν το γλυτώνεις αλλά μπορείς άνετα να ξεπεράσεις τον χρόνο αν είσαι προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

To πόσο 'αντέχει' μια υγρόψυξη χωρίς συντήρηση δεν έχει μόνο να κάνει με την ποιότητα των υλικών αλλά κυρίως με παράγοντες όπως το αρχικό καθάρισμα, το είδος του υγρού και ο συνδυασμός των μετάλλων στο κύκλωμα. Γενικά δεν το γλυτώνεις αλλά μπορείς άνετα να ξεπεράσεις τον χρόνο αν είσαι προσεκτικός.

Ευχαριστώ γιατί κάθομαι και χαζεύω τα συστήματα που στήνει ο singularity και είναι φάτε μάτια ψάρια...:o:inlove:

Link to comment
Share on other sites

ειχα αυτη την υδροψυξη και ειπα να βαλω μερικες πινελιες... (δηλαδη την εκανα φυλλο φτερο) :shifty:

ο λογος που ξεκινησαν ολα, ηταν αυτος και σε αυτον κατεληξε! :nuke::crazy_pilot:

ας μη το κουρασω αλλο, μια εικονα χιλιες λεξεις.

cYzxVBZ.jpg

jQU04Qa.jpg

BhO5qMJ.jpg

aQNQZLH.jpg

ZO29RJj.jpg

esiw0zi.jpg

μπορω να πω με ΣΙΓΟΥΡΙΑ οτι ειμαι 20 βαθμους κατω!!!:pleasantry:

Έγινε επεξεργασία από fotispigi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο 1 χρονο και 7 μηνες, μηπως χρειαζεται καποιο σερβις;

http://www.thelab.gr/water-cooling/deikste-tin-ydropsyksi-pou-ftiaksate-46402-106.html#post1063342662

Δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα, αλλα δεν ειμαι και με το θερμομετρο στο χερι. Απλα δουλευει.

Νομιζω μονο οτι εχει χασει το χρωμα του το υγρο και φαινεται καπως κιτρινο. Θα ανεβασω φωτο το βραδυ να δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Και άργησες να την αδειάσεις. Καλό είναι στο χρόνο πάνω να κάνετε ένα ξέπλυμα καθάρισμα κλπ ανανέωση υγρών. Και αν έχουν θαμπώσει και οι σωλήνες αλλαγή και σε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Και άργησες να την αδειάσεις. Καλό είναι στο χρόνο πάνω να κάνετε ένα ξέπλυμα καθάρισμα κλπ ανανέωση υγρών. Και αν έχουν θαμπώσει και οι σωλήνες αλλαγή και σε αυτούς.

Καλα ενταξει μην το δενουμε κομπο. Αν εχει γινει σωστη προεργασία, εχεις ομοιογένεια μεταλλων και "καλα" υλικα, αντέχει το διπλασίο ανετα.

Την προηγουμενη που ειχα, την ειχα 18 μηνες και το νερο βγηκε οπως μπηκε και ολα τα parts καθαρα χωρις ιχνος προβλήματος εκοτς απο λιγο χρώμα στο μπλοκ και αυτο με ενα απαλο ξεπλυμα εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα ανέφερα ότι καλό είναι. Απο την άλλη το θάμπωμα που λέει στους σωλήνες είναι ένα σημάδι και για την αισθητική και μόνο ας τους αλλάξει. Επίσης αλλη συμπεριφορά έχει με άχρωμο υγρό και άλλη με χρωματιστό.

Καλό λοιπόν είναι να γίνεται ένα ρεφρες μια φορά το χρόνο. Δε μπορώ να ξέρω ούτε τα υλικά του, ούτε αν έκανε καλό καθαρισμό πριν την εγκαταστήσει. Εχω δει block να μαυρίζει μέσα σε ένα μήνα με χαλκό μόνο μέσα στο κύκλωμα. Συγκεκριμένα του [MENTION=4482]LevelOne[/MENTION].

Αν δεν ανοίξεις να δεις μέσα το κύκλωμα δε μπορείς να ξέρεις το τι ακριβώς παίζει. Οπότε κάνεις το πρώτο άδειασμα νωρίς και αφού μάθεις τι παίζει με τα υλικά σου ας το πας και στα 2 χρόνια για καθάρισμα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και άργησες να την αδειάσεις. Καλό είναι στο χρόνο πάνω να κάνετε ένα ξέπλυμα καθάρισμα κλπ ανανέωση υγρών. Και αν έχουν θαμπώσει και οι σωλήνες αλλαγή και σε αυτούς.

Επειδη δεν εχω χρονο αυτο το διαστημα, εκτος απο το αισθητικο κομματι τι αλλο προβλημα μπορει να δημιουργηθει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω χρονο αυτο το διαστημα, εκτος απο το αισθητικο κομματι τι αλλο προβλημα μπορει να δημιουργηθει;

ισως τίποτα ίσως και προβλήματα σε blocks.

Μπορεί να την αδειάσεις και να είναι όλα πεντακάθαρα μέσα σα τη μέρα που τα έβαλες και απλά οι σωλήνες να έχουν πάρει χρώμα. Μπορεί όμως και να την ανοίξεις και να δεις αλλαγήχρώματος ή μάκα ή και γω δε ξέρω τι στα blocks και να χρειαστείς πχ εκ νέου επινικέλωση.

Link to comment
Share on other sites

ιδιο χρησιμοποιούμε btw (όχι σε χρώμα :p).

Κοίτα αν τα αδειάσεις και τα καθαρίσεις όλα καλά, δεν έχει θέμα να βάλεις και κάποιο άλλο, άλλης μάρκας, άλλου χρώματος.

Προσωπικά πάντως το προτιμάω το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.