Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

  • 1 month later...

Εδω και 10 μερες εχω βαλει το νεο ελεγκτη μου, Intel RS2BL080 (= LSI 9260-8i) με 8 seagate green 2tb (5900rpm, 64mb cache, sata6). Επειδη για να μπορεσω να διατηρησω τα δεδομενα μου εκανα στην αρχη ενα 3drive raid5 και σταδιακα προσεθετα δισκους, μολις τωρα τελειωσα αυτη τη διαδικασια. Για να καταλαβετε ηθελε καθε reconstruction χοντρικα 10 ωρες για καθε αρχικο δισκο, πχ απο 3 σε 4 ηθελε ~30 ωρες, ενω απο 7 σε 8 ηθελε 70 ωρες... και στο τελος κανα 6ωρο background initialization καθε φορα...

Επιπονη (χρονικα) και επικυνδινη διαδικασια αλλα ευτυχως εγινε χωρις να σκασει κανενας δισκος κατα τη διαρκεια της που θα ηταν καταστροφη. Για στατιστικους λογους, καθε φορα που τελειωνε η προσθικη καθε δισκου ετρεχα και 3 disk benchmarks ετσι για να υπαρχει μια συγκριση στο τελος πως αποδιδει ο ελεγκτης αναλογα ποσους δισκους εχει...

Φυσικα, ειδικα στο write δεν ειναι 100% αξιοπιστα τα αποτελεσματα αφου οι δισκοι ειχαν δεδομενα πανω τους και προφανως δεν εχουν την ιδια αποδοση σε ολα τα σημεια τους (δεν ειναι ssd), αλλα τελοσπαντων ειναι μια ενδειξη.

3 Δισκοι :

721b32131144172.jpg

4 Δισκοι :

968297131144181.jpg

5 Δισκοι :

32053b131144198.jpg

6 Δισκοι :

1728ec131144211.jpg

7 Δισκοι :

d74a45131144223.jpg

8 Δισκοι :

00b6d3131144235.jpg

Προσωπικα δε μπορω να βγαλω πολλα συμπερασματα. Περιενα περισσοτερη γραμικκοτητα με την προσθικη δισκων στο read, και γενικα μεγαλυτερα νουμερα read. Απο την αλλη τα writes μου φαινονται εξαιρετικα και περιμενα μικροτερα...

Ισως εχει σημασια στα παραπανω, το οτι εχω επιλεξει τη μεγαλυτερη strip, 1mb ?

Ειδικα στο hdtune που καλυπτει ολο το ευρος του δισκου περιμενα μεγαλυτερα νουμερα. Το crystaldiskmark φαινεται λιγο "οτι να'ναι" σε ολες τις περιπτωσεις με το τελικο των 8 δισκων να ειναι αρκετα καλο. Το ATTO φαινεται πιο λογικο(αναμενομενο) σε ολες τις μετρησεις....και αν ισχυει το τελευταιο των 8 δισκων ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Γενικα με ικανοποιει πολυ το να ανταλλαξω read με write, αφου το να εχω 1gb/s read αλλα 100mb/s write πχ δε με βοηθαει πολυ στις μεταφορες δεδομενων μεταξυ δισκων, καλυτερα 400 και 400 ας πουμε...

Εσεις πως τα βλεπετε?

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό το scaling, κάτι το τραβάει πίσω... τώρα τι είναι, ψάχνε γύρευε, λειτουργικό, drivers, bios, καλώδια, mobo (pci-e), irqs κτλ...

Τα αποτελέσματα του atto δεν είναι λάθος γιατί είναι για πολύ μεγάλο block size που χρησιμοποιεί, αλλά παρόμοιες ταχύτητες θα έπρεπε να έχεις με block size από 2048KB και πάνω, αυτό είναι το θέμα...

Φυσικά και δεν είναι τραγικά τα πράγματα, απεναντίας, αλλά πιστεύω ότι δεν είσαι στο 100% από αυτό που μπορεί να δώσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα νομιζω οτι το καθε benchmark μετραει οπως θελει και τα αποτελεσματα δεν ειναι αξιοπιστα. Δες ενα hdtach long test :

2a3f5b131411612.jpg

Λες και εχεις SSD με 700mb/s read ειναι...καμια καμπυλη...

Παντως η realworld performance ειναι εξαιρετικη και δεν εχω παραπονο...τωρα αν υπαρχει κανενα benchmark πιο καταλληλο για τετοια raids να ξερω εγκυκλοπαιδικα τι μπορει να κανει το array μου, ευπροσδεκτο θα ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η συνδεσμολογία της Asus δε με ικανοποιεί, σήμερα που θα αλλάξω τη μητρική με μια Β3, αποφάσισα να βάλω τους SSD πάνω στον Perc. Τι μου προτείνετε σα ρυθμίσεις για Raid0 με δύο Intel X-25M που θα πάρουν μόνο λειτουργικό και προγράμματα;

Link to comment
Share on other sites

Ισως δε το εχει δοκιμασει καποιος οποτε το να σου δωσει ενας υποθετικες πληροφοριες δεν εχει πολυ νοημα...

Καλη ωρα, τωρα εγω μονο ετσι υποθετικα μπορω να μιλησω...

Το σημαντικο ειναι το strip size γιατι ειναι και το μονο που δεν αλλαζει. Οι υπολοιπες ρυθμισεις αλλαζουν και αργοτερα χωρις να χρειαστει να φτιαξεις το raid απο την αρχη.

Οποτε ψαξε λιγο online ποιο strip size προτεινεται για λειτουργικο... Εχω την εντυπωση οτι θες σχετικα μικρο για λειτουργικο (λογω υπαρξης πολλων αρχειων ελαχιστου μεγεθους) αντιθετα με αποθηκη raid5 πχ που μπορει να εχεις ISOs 10gb+ μεσα...

Παντως σε καθε περιπτωση δε ρισκαρεις κατι...το μεγεθος του raid0 σου θα ειναι πολυ μικρο (2 80αρηδες θα βαλεις πχ? μονο 160gb) οποτε μπορεις να κανεις και ο ιδιος δοκιμες με διαφορα strip sizes χωρις να εχεις προβλημα οτι παιρνει πολλη ωρα να γινει initialization ή δε μπορεις να σωσεις προσψρινα αλλου 10tb δεδομενα κλπ κλπ...αρα πειραματισου λιγο.

Φαντασου σε raid5 14tb δεν εχεις αυτην την πολυτελεια, οτι strip size βαλεις στην αρχη, τελειωσε το κρατας για παντα....εκτος αν βρεις 14tb αλλου να σωσεις προσωρινα δεδομενα...

Οποτε μην αγχωνεσαι....ξεκινα με κατι σχετικα μικρο και δοκιμαζε. Πχ ξεκινα με 64kb (μεχρι 256 παει νομιζω ο perc)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wiz,

έχω κάνει παλιότερα με τον Perc Δοκιμές σε vertex I 2xR0, ρυθμίσεις λεπτομερείς δεν έχω εύκαιρες, γιατί στο Photobucket δεν έχω comments, αλλά αύριο θα σου πώ πιό περιεκτικά...

προς το παρόν έχω μόνο CDM

...με αυτόν τον χαμό εκεί μέσα που έχω πού να βρώ αυτό που ψάχνω....έχω και ATTO με ρυθμίσεις

εναλλακτικά, δές τί είχα πετύχει στον SB600 της (τότε) μητρικής μου, τα αποτελέσματα στον Perc ενδέχεται να είναι περίεργα λόγω Garbage (fw1.4 στους Vertex έτρωγε κάτι σκαλώματα), αλλά δεν ξαναδοκίμασα....

νομίζω ο "DerRob" στο forumdeluxx.de είχε κάνει εκτεταμένες δοκιμές σε 2x και 4x Supertalent MLC....αν μπορείς να περιμένεις λίγο μπορώ να του στείλω εγώ, εκτός αν επικοινωνήσεις απευθείας...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, μετά από αρκετό διάβασμα, το έστησα στα 128Κ. Σε γενικές γραμμές είχαν όλοι την καλύτερη απόδοση έτσι με δύο SSD σε Raid0.

Το ΑΤΤΟ που το έτρεξα στα γρήγορα, από τα 128Κ και πάνω, είχε τερματίσει στα 430MΒ/sec :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μερες εχω βαλει το νεο ελεγκτη μου, Intel RS2BL080 (= LSI 9260-8i) με 8 seagate green 2tb (5900rpm, 64mb cache, sata6). Επειδη για να μπορεσω να διατηρησω τα δεδομενα μου εκανα στην αρχη ενα 3drive raid5 και σταδιακα προσεθετα δισκους, μολις τωρα τελειωσα αυτη τη διαδικασια. Για να καταλαβετε ηθελε καθε reconstruction χοντρικα 10 ωρες για καθε αρχικο δισκο, πχ απο 3 σε 4 ηθελε ~30 ωρες, ενω απο 7 σε 8 ηθελε 70 ωρες... και στο τελος κανα 6ωρο background initialization καθε φορα...

Επιπονη (χρονικα) και επικυνδινη διαδικασια αλλα ευτυχως εγινε χωρις να σκασει κανενας δισκος κατα τη διαρκεια της που θα ηταν καταστροφη. Για στατιστικους λογους, καθε φορα που τελειωνε η προσθικη καθε δισκου ετρεχα και 3 disk benchmarks ετσι για να υπαρχει μια συγκριση στο τελος πως αποδιδει ο ελεγκτης αναλογα ποσους δισκους εχει...

Φυσικα, ειδικα στο write δεν ειναι 100% αξιοπιστα τα αποτελεσματα αφου οι δισκοι ειχαν δεδομενα πανω τους και προφανως δεν εχουν την ιδια αποδοση σε ολα τα σημεια τους (δεν ειναι ssd), αλλα τελοσπαντων ειναι μια ενδειξη.

3 Δισκοι :

721b32131144172.jpg

4 Δισκοι :

968297131144181.jpg

5 Δισκοι :

32053b131144198.jpg

6 Δισκοι :

1728ec131144211.jpg

7 Δισκοι :

d74a45131144223.jpg

8 Δισκοι :

00b6d3131144235.jpg

Προσωπικα δε μπορω να βγαλω πολλα συμπερασματα. Περιενα περισσοτερη γραμικκοτητα με την προσθικη δισκων στο read, και γενικα μεγαλυτερα νουμερα read. Απο την αλλη τα writes μου φαινονται εξαιρετικα και περιμενα μικροτερα...

Ισως εχει σημασια στα παραπανω, το οτι εχω επιλεξει τη μεγαλυτερη strip, 1mb ?

Ειδικα στο hdtune που καλυπτει ολο το ευρος του δισκου περιμενα μεγαλυτερα νουμερα. Το crystaldiskmark φαινεται λιγο "οτι να'ναι" σε ολες τις περιπτωσεις με το τελικο των 8 δισκων να ειναι αρκετα καλο. Το ATTO φαινεται πιο λογικο(αναμενομενο) σε ολες τις μετρησεις....και αν ισχυει το τελευταιο των 8 δισκων ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Γενικα με ικανοποιει πολυ το να ανταλλαξω read με write, αφου το να εχω 1gb/s read αλλα 100mb/s write πχ δε με βοηθαει πολυ στις μεταφορες δεδομενων μεταξυ δισκων, καλυτερα 400 και 400 ας πουμε...

Εσεις πως τα βλεπετε?

ετσι για συγκριση 5+1(spare) πανω σε ICH9R raid 5 64Κ

post-190-1416075210,4301_thumb.png

μεγαλη διαφορα στο read... το write ειναι καθαρα θεμα επεξεραστη, οσο ποιο γρηγορος τοσο πιο γρηγορα γραφει, τωρα ειναι με εναν E3200, οσο ανεβαινουν τα MHz του τοσο ποιο γρηγορα γραφει.

αν και οτιδηποτε πανω απο 150ΜΒ/s write με ικανοποιει αφου ολες οι εγραφες αναγνωσεις γινονται μεσω gigabit.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μερες εχω βαλει το νεο ελεγκτη μου, Intel RS2BL080 (= LSI 9260-8i) με 8 seagate green 2tb (5900rpm, 64mb cache, sata6). Επειδη για να μπορεσω να διατηρησω τα δεδομενα μου εκανα στην αρχη ενα 3drive raid5 και σταδιακα προσεθετα δισκους, μολις τωρα τελειωσα αυτη τη διαδικασια. Για να καταλαβετε ηθελε καθε reconstruction χοντρικα 10 ωρες για καθε αρχικο δισκο, πχ απο 3 σε 4 ηθελε ~30 ωρες, ενω απο 7 σε 8 ηθελε 70 ωρες... και στο τελος κανα 6ωρο background initialization καθε φορα...

Επιπονη (χρονικα) και επικυνδινη διαδικασια αλλα ευτυχως εγινε χωρις να σκασει κανενας δισκος κατα τη διαρκεια της που θα ηταν καταστροφη. Για στατιστικους λογους, καθε φορα που τελειωνε η προσθικη καθε δισκου ετρεχα και 3 disk benchmarks ετσι για να υπαρχει μια συγκριση στο τελος πως αποδιδει ο ελεγκτης αναλογα ποσους δισκους εχει...

Φυσικα, ειδικα στο write δεν ειναι 100% αξιοπιστα τα αποτελεσματα αφου οι δισκοι ειχαν δεδομενα πανω τους και προφανως δεν εχουν την ιδια αποδοση σε ολα τα σημεια τους (δεν ειναι ssd), αλλα τελοσπαντων ειναι μια ενδειξη.

3 Δισκοι :

721b32131144172.jpg

4 Δισκοι :

968297131144181.jpg

5 Δισκοι :

32053b131144198.jpg

6 Δισκοι :

1728ec131144211.jpg

7 Δισκοι :

d74a45131144223.jpg

8 Δισκοι :

00b6d3131144235.jpg

Προσωπικα δε μπορω να βγαλω πολλα συμπερασματα. Περιενα περισσοτερη γραμικκοτητα με την προσθικη δισκων στο read, και γενικα μεγαλυτερα νουμερα read. Απο την αλλη τα writes μου φαινονται εξαιρετικα και περιμενα μικροτερα...

Ισως εχει σημασια στα παραπανω, το οτι εχω επιλεξει τη μεγαλυτερη strip, 1mb ?

Ειδικα στο hdtune που καλυπτει ολο το ευρος του δισκου περιμενα μεγαλυτερα νουμερα. Το crystaldiskmark φαινεται λιγο "οτι να'ναι" σε ολες τις περιπτωσεις με το τελικο των 8 δισκων να ειναι αρκετα καλο. Το ATTO φαινεται πιο λογικο(αναμενομενο) σε ολες τις μετρησεις....και αν ισχυει το τελευταιο των 8 δισκων ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Γενικα με ικανοποιει πολυ το να ανταλλαξω read με write, αφου το να εχω 1gb/s read αλλα 100mb/s write πχ δε με βοηθαει πολυ στις μεταφορες δεδομενων μεταξυ δισκων, καλυτερα 400 και 400 ας πουμε...

Εσεις πως τα βλεπετε?

γύρνα το background initialization στο 30% και θα δεις διαφορά + ότι ο controller θέλει τον χρόνο του για να αρχίσει να αποδίδει. Άσε τον idle για 2-3 ώρες και μετά δοκίμασε να τρέξεις ένα bench.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόβλημα, πρόβλημα, πες μου πως το λύνεις...;

Αστυνόμος Σαΐνης... :fist:

Μόλις έφαγα ένα υπέροχο BSoD... Το error ήταν λίγο περίεργο, απλά προκλήθηκε από το ntfs.sys, συμπεραίνοντας έτσι ότι κάτι έγινε με δίσκους/controller.

Αυτό επιβεβαιώθηκε με το που έκανα reset, αφού κατά το init του PERC πήρα το εξής μήνυμα:

Multibit ECC errors were detected on the controller. DIMM on the controller needs replacement. If you continue you may experience corrupt data. Press X to continue, or shutdown and replace DIMM module.

Μπορεί να είναι πλασματικό και να φταίει απλά η ζέστη; Την ώρα που το έκανα εγώ έλειπα και πρέπει να είχε ξεκινήσει auto-defragment, κάτι που κάνει κάθε 1 εβδομάδα. Αυτό φυσικά τον ζορίζει, αφού δουλεύει συνέχεια και στο δωμάτιο είχε αρκετή ζέστη... Μήπως χρειάζεται καλύτερη ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

Wizard, ποσους δισκους εχεις επανω στον controller και ποση μνημη;

Και κατι δικο μου. Οποιος εχει Perc 5/i με Gigabyte P67A-UD4/5/7 B3 ή Ζ68-UD4/5/7 ας επικοινωνησει με πμ.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αυτό που σου έβγαλε, μπορεί να είναι από την ζέστη, μπορεί να είναι και το DIMMάκι όντως, μπορεί και να είναι θεματάκι με την mobo.

Το συνάντησα στην 3η μορφή τώρα που μου έσκασε ο επεξεργαστής του daily rig.

Σε μια Gigabyte μου βγάζει αυτό το μήνυμα, στην άλλη eVGA παίζει κανονικότατα.

Υποθέτω πως δεν άλλαξες τώρα μητρική, αλλά δούλευε κανονικότατα καιρό σε αυτή που τον έχεις επάνω, σωστά ?

Αν ναι, τον έχεις δίχως κάποιο fan να φυσάει πρός αυτόν ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.