Jump to content



Recommended Posts

Μαλιστα , οταν γυρισα σπιτι μου , στον πιστο μου velociaraptor , δεν ενιωσα καμμια "στερηση" , μαλλον η εμπερια μου αυτη με εκανε να τον εκτιμησω πιο πολυ.

έχω κ εγώ velociraptor οπότε θα γράψω σύντομα αν είδα κάποια διαφορά..αν κ στο laptop όπως είναι λόγικο..περιμένω τεράστια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι για το μεσο χρηστη δεν αξιζει ακομη η αναβαθμιση

ο μεσος χρηστης δεν εχει velociraptor.Η διαφορα απο τις 7200 σε εναν vertex νομιζω αξιζει.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν καποιος εδω μεσα εχει δοκιμασει τον vertex και τον intel και μπορει να μας πει αν ο intel εχει καλυτερη αποκριση στο ανοιγμα των προγρσμματων.

Σε αυτο περιμενω και εγω μια ειλικρινη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια βόλτα απο τον Ιντελ και εχω Samsung SLC και Mtron SLC.

Ο Ιντελ ανοιγει προγραμματα γρηγορα ναι. καποια εντελως ακαριαια. Καποια που ειναι πιο κακογραμμενα πχ το MSN ανοιγουν απλα πιο γρηγορα. Αλλα μικρα προγραμματα σε πορους οπως το word-excel κλπ ανοιγουν μια η αλλη.

Link to comment
Share on other sites

youtube.com/watch?v=NuKs7G0xOdw

youtube.com/watch?v=KeVsm98QE_E

youtube.com/watch?v=KeVsm98QE_E

βλέπε. δικά μου είναι τα βίντεο οπότε η απάντηση είναι .. ειλικρινής.

Έγινε επεξεργασία από iraklisvel
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια βόλτα απο τον Ιντελ και εχω Samsung SLC και Mtron SLC.

Ο Ιντελ ανοιγει προγραμματα γρηγορα ναι. καποια εντελως ακαριαια. Καποια που ειναι πιο κακογραμμενα πχ το MSN ανοιγουν απλα πιο γρηγορα. Αλλα μικρα προγραμματα σε πορους οπως το word-excel κλπ ανοιγουν μια η αλλη.

Δεν έχει να κάνει με καλογραμμένο ή κακογραμμένο, αλλά με το αν η εφαρμογή πρέπει να συνδεθεί στο internet.

Εγώ και με έναν Samsung SLC πέρσυ, και με το Acard, και με τους 4 Samsung SLC σε RAID0 και με τους 2 X25-E σε RAID0, βλέπω 6-8 εικονίδια στο taskbar να ανοίγουν σφαίρα, και το MSN Live και το Skype κάνουνε κυκλάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Το firmware είναι το τελευταίο διαθέσιμο. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο έντονο πρόβλημα που είχαν οι πρώτοι X25 πριν το firmware update. Αν ναι τότε ναι, έχει λυθεί το πρόβλημα.

To γνωστο προβλημα ειναι οτι ξαφνικα εκαναν full erase απο μονοι τους!

Το θεμα ειναι αυτοι που ειναι διαθεσιμοι στο πλαισιο ειναι με καινουργιο ή με παλιο firmware?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με καλογραμμένο ή κακογραμμένο, αλλά με το αν η εφαρμογή πρέπει να συνδεθεί στο internet.

έτσι, έτσι! (για αυτό σε κάνανε admin :clap: )

Αλλα μικρα προγραμματα σε πορους οπως το word-excel κλπ ....

Το ότι έχουμε PCιά κτήνη δεν σημαίνει ότι το word και το excel είναι ασήμαντες ποσότητες.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Έκανες το Word ένα με το Notepad ένα πράμα.... :giveup:

Όπως οταν δείχνεις το Crysis ας πούμε σε έναν που βλέπει μόνο cinema και DVDs και σε ένα που παίζει games από την εποχή του η top ανάλυση ήταν 320x200 με 4 χρώματα. Με πιάνεις.... ?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μπορώ να σου πώ τις διαφορές γιατί δεν έχω χρόνο, μπορείς όμως να ψάξεις στο φόρουμ και άλλα παιδιά τι λένε

άλλο ο μηχανικός/οι δίσκος και άλλο ένας μέτριος (πλέον) SSD

Θεωρώντας ότι είσαι σχετικά μικρός στα χρόνια πιστεύω ότι δεν έχεις μέτρο σύγκρισης όταν λές μικρα προγραμματα σε πορους οπως το word-excel. Τα έκανες ένα με το Notepad ένα πράμα.... :giveup:

Όπως οταν δείχνεις το Crysis ας πούμε σε έναν που βλέπει μόνο cinema και DVDs και σε ένα που παίζει games από την εποχή του η top ανάλυση ήταν 320x200 με 4 χρώματα. Με πιάνεις.... ?

μπράβο αύξησες το post count σου κατα δύο ποστ

ας τελειώσει εδώ το offtopic/trolling

word excel ανέκαθεν ήταν μικρά προγράμματα

δεν πήραμε ssd να ανοίγουμε το notepad εννοείται

εκτός αν έχεις πολλές κατηγορίες εσύ

μικρά, μικρομεσαία, μεσαία, μεγαλούτσικα, μεγάλα

έλεος :suicide2: με τί κολλάτε

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει άπειρες φορές τα ωφέλη.

Access,Sequential Read.

Ναι , αλλα ρωταω συγκεκριμμενα. Σε καθημερινη χρηση που φαινονται οι διαφορες ;

ο μεσος χρηστης δεν εχει velociraptor.Η διαφορα απο τις 7200 σε εναν vertex νομιζω αξιζει

Εχεις δικιο.

έχω κ εγώ velociraptor οπότε θα γράψω σύντομα αν είδα κάποια διαφορά..αν κ στο laptop όπως είναι λόγικο..περιμένω τεράστια διαφορά.

Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ΟΧΙ neuromancer δεν σε πιάνω.

Διότι δεν χρειάζεται τόση ειρωνεία στις απαντήσεις μας.

Στα χρόνια είμαι καπου 28 σχεδόν και ΝΑΙ εχω μετρο σύγκρισης. Και για την ισχύ που έχουμε στα σημερινά συστήματα ΣΙΓΑ ΜΗΝ είναι απαιτητικό το word kai to excel. ΝΑΙ για μενα ανοιγει σαν notepad.

Απο κει και περα εξηγησε εσυ τι εννοείς στα εξής.

1. αναισθησια

2. υλική διαφθορά

3. έλλειψη μέτρου

που εγραψες πιο πανω.

με εμφαση στο πρωτο κυριως.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τόσες πληροφορίες θα βρείτε αν διαβάσετε λίγο..

Τόσος κόσμος έχει γράψει τις εμπειρίες του και τις έχει αποτυπώσει και σε γραφήματα/μετρήσεις, δεν προσφέρουν τίποτε οι καταχωρήσεις σας πέρα από το να απαξιώνουν το θέμα και να δυσκολεύουν την παρακολούθησή του.

Νeuromancer, δεν ξέρω που κόλλαγε η αναφορά στην ηλικία, αλλά κατά σου δούλεψε και όχι υπέρ σου. Ξαναδιάβασε τι έγραψες και διόρθωσέ το χωρίς προσβολές/ειρωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Οι πρώτες 2 γενιές SSD ήταν SLC (με εξαίρεση κάτι DOM φλασάκια των 512Mb κλπ) και ήταν από κορυφαίες εταιρίες (Sandisk, Samsung, Mtron, Memoright) με μοντέλα που από τότε κυριαρχούσαν επί των μηχανικών δίσκων.

Θες να συγκρίνουμε καναν Memoright του 2007 ή καναν Samsung του 2006 με κανέναν Velociraptor του 2009 να δεις εγγραφές και IOPS;

Η κατρακύλα άρχισε με το που ανακάλυψαν οι μικρές εταιρίες (OCZ, Gskill, SuperTalent κλπ) την αρπαχτή του φτηνού ελεγκτή + μνήμη MLC και αποφάσησαν να πουλήσουν αδοκίμαστα προϊόντα.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι "οι SSD έχουν προβλήματα στην πράξη", τουλάχιστον όχι για όποιον διάβασε πάνω από 2 άρθρα για τους SSD στους τελευταίους 12 μήνες ;)

Αν βρεις συγκριτικά σε random writes με ενδιαφέρουν. Έχεις link;

Είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;

Πόσο κοστίζαν; Αν κοστίζαν περισσότερο από μερικούς SAS 15k δίσκους (στο ebay τους βρίσκω <50€ με τα μεταφορικά), θα προτιμούσα τους SAS.

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παλληκάρια, κουβέντα σε forum κάνουμε! Ούτε δικαστήριο....

@iraklisvel

Sorry αν ακούστηκε κάπως, αλλά το Word δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. OK, δεν είναι crysis αλλά δεν έχει όριο προς τα πάνω στο πόσους πόρους θα σου φάει - εξαρτάται από το document. To crysis είναι βαρύ, αλλά έχει standard απαιτήσεις. Υπήρχαν περιπτώσεις παλαιότερα που το "νέο" office ήταν όντως βαρύ για το hardware της εποχής (εκεί κολλάει η ηλικία).

Ευτυχώς που ήταν ο RootX σκοπιά γιατί ο καλαματιανός θα με καμπάνιαζε :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ειναι οι Veloci μου οι 300αρηδες.Αξιζει η αναβαθμιση;

Πάτησε εδώ κ πήγαινε στο post 350 στην τελευταία εικόνα..απο τι φένεται ακόμα κ το raid 0 με velociraptor είναι πολύ αργό μπροστά στον postville.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλοι μου ας προσπαθήσω να βοηθύσω και εγώ :thank_you2:

έβαλα σε ένα laptop τον xm25 ως κύριο δίσκο μιας και μου δίνει την δυνατότητα και για δεύτερο , παίδες πριν τον ssd το lap top πήγαινε λες και είχε ιο ,πλέον είναι απόλαυση η χρίση του .

Στο pc της υπογραφής μου πέρασα έναν ssd gskil τον falkon 128g και η διαφορά με τον raptiorX που είχα πριν είναι πραγματικά πολύ μεγάλη ιδικά στο φόρτωμα των παιχνιδιών που παίζω cod4 online πλέον το φόρτομα είναι τόσο γρήγορο που προλαβένω να πάρω εάν θέλω και το sniper :D .

Πλήρωσα 350€ για τον gskil και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή , τα 200+ κάτι που έδωσα για τον x25 δεν το συζητάμε ήταν η καλυτεράτατη αναβάθμιση του ACER μου .

Υ.Γ. ελπίζω να βοήθησα και όχι να σας μπέρδεψα :p

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι για laptop δεν τιθεται θεμα , συμφωνουμε ολοι οτι ο ssd ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη.

Αλλα στο desktop διατηρω τις επιφυλαξεις μου (και αναφερομαι ξανα στον μεσο χρηστη). Περα απο τα παιχνιδια , που ειδες διαφορες τοσο εμφανεις που να δικαιολογουν μια τετοια αγορα ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.