Jump to content



Recommended Posts

Έχουμε την ίδια μητρική τον ίδιο επεξεργαστή την ίδια κάρτα γραφικών κ τις ίδιες μνήμες!

Ο postville

crystalmark1.png

Αυτά τα νούμερα ουτε στον ύπνο μου δεν τα βλέπω. Ουτε με X58 ουτε με το NFORCE 780.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει αλλα ειμαι ετοιμος για αγορα και εχω λιγο μπερδευτει. η μονη διαφορα του χοντρου με το λεπτο ειναι αυτο το αφαιρουμενο πλαισιο; αν ναι ποια ειναι η χρησιμοτητα του;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το spacer έχει πάχος 9.5mm ενώ χωρίς αυτό 7mm. Στα specification των 2.5'' σκληρών δίσκων είδα ότι το πάχος τους είναι 9.5mm. Οπότε με το spacer χωράει μια χαρά σε laptop! Απ' ότι διάβασα η χρησιμότητά του είναι εφαρμόζει ακριβώς στη θήκη του δίσκου. Λογικά, και οι 7mm μια χαρά μπαίνουν αφού τα σημεία που υπάρχουν τρύπες για βίδες είναι ίδια και για τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιεις τους δισκους για backup. Για λειτουργικο τους εχεις. Οποτε οτι και να κανεις access εκεινη την στιγμη το εχασες...

Ενεργοποιησε το και δωσε αλλο ενα crystaldiskmark. Θελω να δω τα random writes 4K που θα φτασουν.

Write back cache enabled . Νομιζω οτι μου αρεσει αυτο που βλεπω .:baby:

attachment.php?attachmentid=36221&stc=1&d=1251898055

post-75-1416074100,4408_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά...μ αυτά που βλέπω..αρκεί ν είναι σ κάποιο μέρος κ πραγματικά..

Write back cache enabled . Νομιζω οτι μου αρεσει αυτο που βλεπω .

stelaras βλέπεις μεγάλη διαφορά απο τον 1?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε 1 . Πρωτη φορα που μπλεκω με SSD και πηρα 2 .

Σε σχεση με τους 4xraid0 raptor μπορω να πω οτι δεν υπαρχει συγκριση στην αποκριση του λειτουργικου και στο πως ανοιγουν οσα προγραμματα θελεις ταυτοχρoνα .

Έγινε επεξεργασία από Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε 1 . Πρωτη φορα που μπλεκω με SSD και πηρα 2 .

Και πολύ καλά έκανες..2χ26 raptor ειχα παλιότερα σε raid 0 και ήταν πολύ πιο αργοί απο τον velociraptor..

Σε σχεση με τους 4xraid0 raptor μπορω να πω οτι δεν υπαρχει συγκριση στην αποκριση του λειτουργικου και στο πως ανοιγουν οσα προγραμματα θελεις ταυτοχρωνα .

Αυτό το νιώθω κ εγώ..όμως θα ήθελα ν ξέρω από κάποιον που έχει 2 postville αν βλέπει διαφορά στην εγκατάσταση κάποιου προγράμματος..απο όταν είχε 1..αν υπάρχει κάποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να δοκιμασει καποιος 64Κ stripe size, με raid0 αλλα μαλλον ειναι λιγο δυσκολο αφου στηθηκαν. Αν καποιος παντως δεν βαριεται να κανει backup με το Acronis και να δει ξανα τα νουμερα με 64Κ περιμενω.

Στα reviews αναφερθηκε οτι στα random writes 4K ειναι πιο γρηγορος, αν οχι το ιδιο γρηγορος με τον X25-E. Οι 2 Χ25-Ε σε Raid0 στα random writes 4K δινουν περιπου 161MB/s.

To cluster το εχω οσο ειναι το default των Win7, δηλαδη 4Κ αν δεν κανω λαθος.

Θελω να δω αν οντως ειναι ετσι και με τους Postville...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να δοκιμασει καποιος 64Κ stripe size, με raid0 αλλα μαλλον ειναι λιγο δυσκολο αφου στηθηκαν. Αν καποιος παντως δεν βαριεται να κανει backup με το Acronis και να δει ξανα τα νουμερα με 64Κ περιμενω.

Στα reviews αναφερθηκε οτι στα random writes 4K ειναι πιο γρηγορος, αν οχι το ιδιο γρηγορος με τον X25-E. Οι 2 Χ25-Ε σε Raid0 στα random writes 4K δινουν περιπου 161MB/s.

Θελω να δω αν οντως ειναι ετσι και με τους Postville...

Μπορω να το κανω εγω . Θα ηθελα να το δω και για'μενα . Μεχρι το βραδυ πιστευω οτι θα γινει .

Εχω περιεργει ποσο Θα χαλασουν τα seq και τα 512k ...

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να δοκιμασει καποιος 64Κ stripe size, με raid0 αλλα μαλλον ειναι λιγο δυσκολο αφου στηθηκαν. Αν καποιος παντως δεν βαριεται να κανει backup με το Acronis και να δει ξανα τα νουμερα με 64Κ περιμενω.

Στα reviews αναφερθηκε οτι στα random writes 4K ειναι πιο γρηγορος, αν οχι το ιδιο γρηγορος με τον X25-E. Οι 2 Χ25-Ε σε Raid0 στα random writes 4K δινουν περιπου 161MB/s.

Θελω να δω αν οντως ειναι ετσι και με τους Postville...

οι παλιοι Χ25Μ ηταν οντως

στις μετρησεις τουλαχιστον

πιο γρηγοροι με 64κ

και ακομα πιο γρηγοροι με μικρο κρυφο partition με cluster 4k (για τα Vista)

και την εγκατασταση στα 64κ cluster επισης

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το προτεινόμενο μέγεθος stripe για γενική χρήση "λίγο απ'όλα"?

To προεπιλεγμένο των windows, 4K.

Γενικά μικρότερο stripe σημαίνει καλύτερη αξιοποίηση της χωρητικότητας αλλά χαμηλότερες επιδόσεις.

Μεγαλύτερο stripe σημαίνει καλύτερες επιδόσεις αλλά περισσότερος χαμένος χώρος αν έχεις μικρά αρχεία.

Συνοπτικά (στην περίπτωση που δεν το ξέρεις), το λειτουργικό σύστημα αποθηκεύει το αρχείο δεσμεύοντας ακέραιο αριθμό stripes.

Έστω ότι έχεις ΄1024 αρχεία (για να είναι στρογγυλά τα αποτελέσματα) κειμένου με μέγεθος 400bytes.

stripe πραγματικός χώρος δεσμευμένος χώρος χαμένος χώρος

1Κ 400 Kb 1000KB 600KB

2Κ 400 Kb 2000KB 1600KB

4Κ 400 Kb 4000KB 3600KB

8Κ 400 Kb 8000KB 7600KB

16Κ 400 Kb 16000KB 15600KB

128Κ 400 Kb 128000KB 127600KB

Απ'ότι βλέπεις με 1024 μικρά αρχεία, με stripe 128Κ δεσμεύεις ενώ χρειάζεσαι 400ΚΒ δεσμεύεις στον δίσκο 127ΜΒ.

Στα windows υπάρχουν χιλλιάδες μικρά αρχεία, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εφικτό να έχεις σε μικρό (SSD) δίσκο πολύ μεγάλο stipe.

Από την άλλη, αν γράφεις κυρίως mp3, ταινίες/ βίντεο, όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο.

update

Ουπς! Κεκτημένη ταχύτητα.

Όπως είπε στο επόμενο postg ο jax7480 αυτά που αναφέρω είναι για το cluster size.

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

To προεπιλεγμένο των windows, 4K.

Γενικά μικρότερο stripe σημαίνει καλύτερη αξιοποίηση της χωρητικότητας αλλά χαμηλότερες επιδόσεις.

Μεγαλύτερο stripe σημαίνει καλύτερες επιδόσεις αλλά περισσότερος χαμένος χώρος αν έχεις μικρά αρχεία.

Συνοπτικά (στην περίπτωση που δεν το ξέρεις), το λειτουργικό σύστημα αποθηκεύει το αρχείο δεσμεύοντας ακέραιο αριθμό stripes.

Έστω ότι έχεις ΄1024 αρχεία (για να είναι στρογγυλά τα αποτελέσματα) κειμένου με μέγεθος 400bytes.

stripe πραγματικός χώρος δεσμευμένος χώρος χαμένος χώρος

1Κ 400 Kb 1000KB 600KB

2Κ 400 Kb 2000KB 1600KB

4Κ 400 Kb 4000KB 3600KB

8Κ 400 Kb 8000KB 7600KB

16Κ 400 Kb 16000KB 15600KB

128Κ 400 Kb 128000KB 127600KB

Απ'ότι βλέπεις με 1024 μικρά αρχεία, με stripe 128Κ δεσμεύεις ενώ χρειάζεσαι 400ΚΒ δεσμεύεις στον δίσκο 127ΜΒ.

Στα windows υπάρχουν χιλλιάδες μικρά αρχεία, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εφικτό να έχεις σε μικρό (SSD) δίσκο πολύ μεγάλο stipe.

Από την άλλη, αν γράφεις κυρίως mp3, ταινίες/ βίντεο, όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο.

Εχω την εντυπωση οτι αναφερεσαι στο cluster size και οχι στο stripe size του Raid.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να δοκιμασει καποιος 64Κ stripe size, με raid0 αλλα μαλλον ειναι λιγο δυσκολο αφου στηθηκαν. Αν καποιος παντως δεν βαριεται να κανει backup με το Acronis και να δει ξανα τα νουμερα με 64Κ περιμενω.

Στα reviews αναφερθηκε οτι στα random writes 4K ειναι πιο γρηγορος, αν οχι το ιδιο γρηγορος με τον X25-E. Οι 2 Χ25-Ε σε Raid0 στα random writes 4K δινουν περιπου 161MB/s.

To cluster το εχω οσο ειναι το default των Win7, δηλαδη 4Κ αν δεν κανω λαθος.

Θελω να δω αν οντως ειναι ετσι και με τους Postville...

Εδω εχουμε λοιπον μετρησεις με 64Κ stripe ...

Χωρις write back cache

attachment.php?attachmentid=36225&stc=1&d=1251916602

Και με write back cache

attachment.php?attachmentid=36226&stc=1&d=1251916545

Διαφορα 0 θα ελεγα .

Το βασικοτερο θεμα επιλογης του stripe στους SSD ειναι το πως θα επιτυχεις λιγοτερες εγγραφες/διαγραφες.

Οι intel εχουν 128kb block size, οποτε με 64k stripe θα εχουμε περισσοτερες διαγραφες/εγγραφες σε καθε δισκο (για ενα μικρο αρχειο) . Θα χρειαστει στο συνολο να σβηστουν 128k απο τον καθε δισκο με απλα λογια .

Το 128αρι ειναι το ιδανικο stripe σε αυτο το θεμα .

Η intel εχει αναφερει οτι εχουν βρει ομως εναν τροπο να σβηνουν λιγοτερα kbytes απο το ολοκληρο block size. Εαν ισχυει αυτο ... τοτε απλα επιλεγεις stripe με βαση την αποδοση . Εαν δεν ισχυει και ειναι απλα παρλαπιπες ... απλα θα βαλω ξανα 128k stripe .

Τελος ... δεν ξερουμε οτι το aligment στο raid0 γινεται ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που πρεπει , ωστε τα stripe blocks να συμπεσουν με τα drive blocks . Εαν δεν πεφτουν ακριβως, τοτε το 128k stripe δεν ειναι καλο.

post-75-1416074101,0751_thumb.jpg

post-75-1416074101,196_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Eιχα την εντύπωση ότι με "stripe" εννοουσατε το "cluster". To stripe είναι στο RAID0, έτσι? Γιαυτό δεν το κατέχω. Τα άλλα μου είναι γνωστά. thanks anyway

Σε οποιοδηποτε Raid εκτος του mirroring (1) υπαρχει stripe size.

@ stelaras. Θενκς για τον κοπο σου.

Στους παλιους X25-M απ'οτι ελεγαν τα παιδια δουλευε καλυτερα το 64Κ stripe.

Και συμφωνα με τα reviews τα random write 4K δεν περασαν τους X25-E.

Οποτε περιμενουμε τους Χ25-Ε 34nm....

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.