Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Πολύ μπάνικο το παραπάνω κουτάκι...!

Η απορία που έχω είναι αν τα κουτιά των μόνιτορ και των 10ιντσων θα αποτελέσουν ζευγάρια (10ντσο κάτω/μόνιτορ πάνω) ή αν θα είναι ανεξάρτητες υλοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αν κινηθείς προς την πλευρά της ιδέας του Κοπρίτη, δε θα θες να κρύψεις το woofer

με την κόλλα του σχεδίου τοποθετημένη στις γωνίες, για να μη φαινεται και πολύ

Ερωτηση: Στα λίτρα υπολόγισες τα διάφορα που θα μπουν μέσα? Επίσης είμαι περίεργος να δω πως θα τα μασκαρέψεις ώστε να φαίνονται ωραια!

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πραγματικά πολύ όμορφο το σχέδιο....ήδη το φαντάζομαι τελειωμένο να βαράει! :T:

AgentCain πρέπει να αφαιρεθεί ο όγκος του σωλήνα και του crossover, το οποίο είναι εύκολα υπολογίσιμο.

Νομίζω ο όγκος που καταλαμβάνει το woofer πρέπει να είναι το Volume displaced by driver, σωστά Ερνέστο?

44405715.png

Ερνέστο τα ηχεία θα αποτελέσουν ζευγάρι, ένα monitor+ ένα woofer σε κάθε κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, έχει υπολογιστεί το displacement του ηχείου και έχω αφήσει και τζόγο άλλο ένα λίτρο για εκτόπισμα αυλών συντονισμού ή ότι άλλο. Πάντως με όγκο 40 λίτρα ωφέλιμο/καθαρό, και 4 λίτρα να "χάσεις" πχ από ricofon δεν υπάρχει καμία σημαντική μεταβολή στις παραμέτρους.

Σαφώς θα είναι ένα monitor και ένα woofer σε κάθε κανάλι, το ερώτημά μου είναι πως θα είναι τοποθετημένα? Θα συνιστούν "ενότητα" τα ηχεία σχεδιαστικά ή θα είναι πχ ένας μεγάλος κύβος με το 10ιντσο και από πάνω ένα ορθογώνιο με το monitor?... Θα έχουν κάποια ογκομετρική συνάφεια ή θα είναι φλου μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί λίγο η τοποθέτηση του woofer εσωτερικά για δύο λόγους.

1) Μήπως (μία στις εκατό) στραβώσει το σασί στην περιοχή του βιδώματος, άν και είναι αρκετά γερό το σίδερο εκεί.

2)Μήν σπάσει το plexy από το σφιξιμο της βίδας, αφού η τρύπα είναι κοντά στο χείλος και κάνει μοχλό το ''νύχι'' του σασί απο κάτω της.

3) Επειδή το μεγάφωνο θα πατάει μόνο στο νύχι (μπλε σημείο), να σφραγίζει καλά και να μήν τρίζει.

92075713.png

Το σκάψιμο της τρύπας με πατούρα είναι μία πάρα πολύ καλή ιδέα ομολογώ.

Το θέμα είναι ότι το plexy θα χρειαστεί περιμμετρικα σκάψιμο 9mm. για να έρθει το wοοfer ''πρόσωπο'' με την πρόσοψη.

Θα αντέξουν το βίδωμα τα εναπομείνοντα 6mm.?

Πρόβλημα όντως ή σκάω τσάμπα?

(Για το ''look'' της πρόσοψης δέν μου είπατε γνώμες...)

Νίκο καλησπέρα.

Μια ερώτηση να σου κάνω , το αφρώδες υλικό , ποσο περισεύει από το επίπεδο που ορίζεται από το χείλος του σασί του μεγαφώνου;

Μήπως περισεύει αρκετά, έτσι ώστε παρ' όλο που είναι μαλακό, να προσφέρει ακετή αντίσταση στο βίδωμα, έτσι που όταν το ηχείο θα είναι καλά στερεωμένο αυτό να έχει κάποιο μικρό περιθώριο συμπίεσης .

Οπότε θα δουλέυει σαν ανάρτηση του κώνου και σαν στεγανοποίηση ταυτόχρονα;

Και μια ιδέα, αν τα προηγούμενα που σου είπα δεν ισχύουν, μπορείς ίσως να κατανείμεις τις δυνάμεις που αναπτύσονται στο χείλος του κώνου, και παράλληλα να εξασφαλιστείς από οποιοδήποτε τρίξιμο, αν ντύσεις το χείλος με ένα "φιλετάκι" λαστιχιένιο, διατομής "Π", "U", το οποίο θα κοληθεί πάνω στο χείλος (καβάλα).

Link to comment
Share on other sites

Monitors επάνω στο γραφείο, woofers εκατέρωθεν αυτού στο πάτωμα.

Seafalco το αφρώδες είναι ένα ''τσικ'' επάνω απο το χείλος σε ύψος, ίσως μισό χιλιοστό, ίσα που το νοιώθεις διά αφής.

Είναι πολύ μαλακό και υποχωρεί εύκολα με το δάχτυλο. Μάλλον θα σφραγίσει.

Καλή ιδέα να ντυθεί το χείλος με ταινία όπως λές, ''Π'' δέν μπορεί να γίνει γιατί δέν έχει περιθώριο η ταινία να γυρίσει και να κολληθεί εσωτερικά λόγω αφρώδους. Μπορεί όμως να κοπεί ένα φιλέτο και να κολληθεί πρόσωπο σ' όλη τον κύκλο.

Τώρα που το ξανακοίταξα το σασί είναι αρκετά χονδρό, και δέν θα μασήσει απο την Μ4 αλενόβιδα.

Απομένει να μήν σπάσει το plexy στην άκρη, πράγμα που δυστυχώς θα φανεί μόνο στην πράξη. (ελπίζω πως όχι...)

Πάντως άν κρίνω απο τα 15mm. του κουτιού σύν τα 3mm. της carbon πρόσοψης, μάς κάνουν ένα σάντουιτς των 18mm.

Με μία δεύτερη σκέψη μάλλον θα πετύχει....

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

OK, Νίκο. Άρα δε δεσμεύεσαι όσον αφορά το σχεδιασμό των κουτιών... Είχα φάει κόλλημα ότι θα είναι σαν standmounters τα ηχεία, "κολώνες" δλδ.

Αυτό με το αφρώδες το είχα ρωτήσει και γω κάποια ποστ πιο πίσω: αν όντως το αφρώδες είναι ψηλότερο από το νύχι μπορείς κάλλιστα να το αξιοποιήσεις με τον τρόπο που περιέγραψε ο Seafalco (σκεφτήκαμε το ίδιο πράγμα)!

Link to comment
Share on other sites

Monitors επάνω στο γραφείο, woofers εκατέρωθεν αυτού στο πάτωμα.

Seafalco το αφρώδες είναι ένα ''τσικ'' επάνω απο το χείλος σε ύψος, ίσως μισό χιλιοστό, ίσα που το νοιώθεις διά αφής.

Είναι πολύ μαλακό και υποχωρεί εύκολα με το δάχτυλο. Μάλλον θα σφραγίσει.

Καλή ιδέα να ντυθεί το χείλος με ταινία όπως λές, ''Π'' δέν μπορεί να γίνει γιατί δέν έχει περιθώριο η ταινία να γυρίσει και να κολληθεί εσωτερικά λόγω αφρώδους. Μπορεί όμως να κοπεί ένα φιλέτο και να κολληθεί πρόσωπο σ' όλη τον κύκλο.

Τώρα που το ξανακοίταξα το σασί είναι αρκετά χονδρό, και δέν θα μασήσει απο την Μ4 αλενόβιδα.

Απομένει να μήν σπάσει το plexy στην άκρη, πράγμα που δυστυχώς θα φανεί μόνο στην πράξη. (ελπίζω πως όχι...)

Πάντως άν κρίνω απο τα 15mm. του κουτιού σύν τα 3mm. της carbon πρόσοψης, μάς κάνουν ένα σάντουιτς των 18mm.

Με μία δεύτερη σκέψη μάλλον θα πετύχει....

Νίκο νομίζω και εγώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Όσο για το φιλετάκι πιθανώτατα θα χωράει να μπεί και από την πλευρά του "νυχιού" που είναι το αφρώδες παραμερίζοντάς το ελαφρα, γιατί το πάχος του είναι πολύ μικρό, εδικά αυτό το τύπου Π που έχω κατα νού, ζήτημα είναι να έχει πάχος 1 mm στα πλευρά του.

Άντε τώρα , καλή συνέχεια και..........καλές ακροάσεις:banging::banging::banging:

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί λίγο η τοποθέτηση του woofer εσωτερικά για δύο λόγους.

1) Μήπως (μία στις εκατό) στραβώσει το σασί στην περιοχή του βιδώματος, άν και είναι αρκετά γερό το σίδερο εκεί.

2)Μήν σπάσει το plexy από το σφιξιμο της βίδας, αφού η τρύπα είναι κοντά στο χείλος και κάνει μοχλό το ''νύχι'' του σασί απο κάτω της.

3) Επειδή το μεγάφωνο θα πατάει μόνο στο νύχι (μπλε σημείο), να σφραγίζει καλά και να μήν τρίζει.

92075713.png

Το σκάψιμο της τρύπας με πατούρα είναι μία πάρα πολύ καλή ιδέα ομολογώ.

Το θέμα είναι ότι το plexy θα χρειαστεί περιμμετρικα σκάψιμο 9mm. για να έρθει το wοοfer ''πρόσωπο'' με την πρόσοψη.

Θα αντέξουν το βίδωμα τα εναπομείνοντα 6mm.?

Πρόβλημα όντως ή σκάω τσάμπα?

(Για το ''look'' της πρόσοψης δέν μου είπατε γνώμες...)

Monitors επάνω στο γραφείο, woofers εκατέρωθεν αυτού στο πάτωμα.

Seafalco το αφρώδες είναι ένα ''τσικ'' επάνω απο το χείλος σε ύψος, ίσως μισό χιλιοστό, ίσα που το νοιώθεις διά αφής.

Είναι πολύ μαλακό και υποχωρεί εύκολα με το δάχτυλο. Μάλλον θα σφραγίσει.

Καλή ιδέα να ντυθεί το χείλος με ταινία όπως λές, ''Π'' δέν μπορεί να γίνει γιατί δέν έχει περιθώριο η ταινία να γυρίσει και να κολληθεί εσωτερικά λόγω αφρώδους. Μπορεί όμως να κοπεί ένα φιλέτο και να κολληθεί πρόσωπο σ' όλη τον κύκλο.

Τώρα που το ξανακοίταξα το σασί είναι αρκετά χονδρό, και δέν θα μασήσει απο την Μ4 αλενόβιδα.

Απομένει να μήν σπάσει το plexy στην άκρη, πράγμα που δυστυχώς θα φανεί μόνο στην πράξη. (ελπίζω πως όχι...)

Πάντως άν κρίνω απο τα 15mm. του κουτιού σύν τα 3mm. της carbon πρόσοψης, μάς κάνουν ένα σάντουιτς των 18mm.

Με μία δεύτερη σκέψη μάλλον θα πετύχει....

Τώρα μου ήρθε μια ιδέα!

Το ότι φοβάσαι μην σπάσει το plexi από το μοχλό που σχηματίζει το νύχι τη ώρα του σφιξίματος, οφείλεται στο γεγονός ότι κάτω από την βίδα και το plexi μεταξύ αυτού και του μεταλικού στεφανιού του μεγαφώνου, είναι κενό...............................

Κι΄αν δεν ήταν κενό.....................κι' αν εκεί , στην θέση του αφρώδους ελαστικού υπήρχε μια χονδρή ροδέλα (όπως είναι το κόκκινο τμήμα), από ασυμπίεστο υλικό (π.χ. ερταλόν).

Αν οι διαστάσεις της ροδέλας όσον αφορά στο ύψος ήταν όσο ακριβώς το εσωτερικό βάθος του νυχιού, ή έστω και ελάχιστα λιγότερο (π.χ. 1/10 mm) τότε όσο και να έσφιγγες την βίδα φόβος δεν θα υπήρχε και το μεγάφωνο θα στερεωνόταν στιβαρά, μιας και θα πάταγε περιμετρικά στο νύχι του.

Νομίζω ότι αυτό δίνει μια καλή λύση!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λάκη μην ξεχάσεις να προσθέσεις κι εκείνες τις ροδέλες που αποτρέπουν το ξεβίδωμα της βίδας αφού "κλειδώνουν" με κάποιο τρόπο τις βόλτες. ΠΡοσοχή δεν εννοώ τα γκρόβερ. Αν πας σε μαγαζί με car sound σίγουρα το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάκη μην ξεχάσεις να προσθέσεις κι εκείνες τις ροδέλες που αποτρέπουν το ξεβίδωμα της βίδας αφού "κλειδώνουν" με κάποιο τρόπο τις βόλτες. ΠΡοσοχή δεν εννοώ τα γκρόβερ. Αν πας σε μαγαζί με car sound σίγουρα το έχουν.

Δεν τις ξέρω αυτές τις ροδέλες, αλλά είσαι σίγουρος ότι κάνουν για βίδες με μετρικό σπείρωμα;

Γιατί απ' όσο θυμάμαι στα αυτοκίνητα κατάκύριο λόγο χρησιμοποιούν λαμαρινόβιδες.

Πολύ καλύτερη λύση είναι η χρήση, μαλακής αναεροβικής κόλας (π.χ. Lock seal Το μπλέ μπουκαλάκι), στα σπειρώματα πριν το βίδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παιδεύεστε?...παξιμάδι ασφαλείας και είσαι ok.

Κι' αυτό κάνει, αλλά όπου υπάρχουν έντονοι κραδασμοί η κόλα είναι "άπαιχτη".

Παρεμπιπτόντως, τι λες για τον κόντρα αποστάτη/ροδέλα;

Link to comment
Share on other sites

Κουρτίνα Β.

Το σχήμα του κουτιού δεν παίζει κανένα ρόλο, εκείνο που έχει σημασία είναι να τηρηθούν τα λίτρα. Για 4,4 εσωτερική διάμετρο είσαι στα 8 εκατοστά μήκος αυλού (πάντα για διπλό αυλό μιλάμε).

Με τους αυλούς να αλληθωρίζουν, ίσως προκύψουν προβλήματα φάσης, μια χαρά θα είναι να κοιτάζουν όλα στην ίδια κατεύθυνση.

Φτιάξε το κουτί όπως σε βολεύει, όσο ρηχό/ψηλό/φαρδύ σου βγάζει όμορφο σχέδιο.

Δε θα ήταν και καθόλου άσχημη φάση οι αυλοί να κοιτάζουν μπροστά (μαζί με τα σασί του μόνιτορ) και το 10ιντσο να ακτινοβολεί στο πλάϊ (όπως στο παρακάτω ΜΒ αλλά και σε τόσες άλλες καταξιωμένες, σοβαρές υλοποιήσεις). Έτσι θα είναι πιο μπάνικος και ο μαγνήτης του...

http://www.caraudio-versand.de/shop.pl?action=art&id=121761

15mm plexi πιστεύω ότι είναι αρκούντως ισχυρά.

Προχώρα άφοβα, τό'χεις το θέμα.

Έχω ένα θέμα με την κατασκευή του bass reflex.

Επειδή το bass reflex θα γίνει βιδωτο (εσωτερικά) με την πρόσοψη, αφαιρούμε απο τα συνολικά 8cm.:

15mm.(plexy)+ 5mm.(plexy ροδέλα) + 3mm. (carbon plexy πρόσοψης) = 23mm. , οπότε έχουμε καθαρή σωλήνα 57mm.

Ο σωλήνας έχει εσωτερική διάμετρο 44mm. ενώ η ροδέλα που θα κοληθεί έχει 46mm.

Δημιουργείται περιμετρικά δηλ. ένα άνοιγμα του 1mm. (κόκκινη γραμμή)

1003261i.jpg

Πειράζει πολύ άν τα 23mm. μήκους που μένουν συνεχίσουν με 46mm. διάμετρο?

Θα έχω μεγάλη επίπτωση στον ήχο?

Μιλάμε για το 28% του συνολικού μήκους του αυλού, έτσι? Τί λές?

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, "τρελό" πρόβλημα δε θα έχεις, αλλά για αισθητικούς (και όχι μόνο!) λόγους, θα προσπαθούσα να έχω αυλό ενιαίας διαμέτρου...

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το μπερδεματάκι των διαμέτρων μπορεί να επηρρεάσει τον ήχο (γιατί σίγουρα τον επηρρεάζει). Το δοκίμασα στο πρόγραμμα και μου βγάζει κόκκινα νούμερα (ένδειξη ότι έχουμε πρόβλημα ή ότι δε μπορεί να υπολογίσει). Τώρα, για 3 χιλιοστά στην πράξη θα έλεγε κάποιος "σιγά τα λάχανα"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update.

Μέρα ξεκούρασης σήμερα μιάς που είπα να ξεχάσω για λίγο τις μόντες, και να ασχοληθώ με κάτι άλλο.

Επειδή δέν ξεχνώ ότι ασς χρωστάω κάτι από τα παλιά και ενόψει του ADW-2010, προμηθέυτικα ένα σέτ πληκτρολόγιο-ποντίκι για να συνοδεύσει το case στο Γκάζι.

Το σέτ ειναί ότι πιό απλό για την περίσταση , και είναι της Hyundai.

1003423.jpg

Να ευχαριστήσω εδώ έναν πολύ καλό φίλο τον Κώστα, που μου χάρισε το σέτ.

Ο πολυτιμότερος αναμφισβήτητα υποστηριχτής του project μιάς που με ανέχεται δύο χρόνια, και μου παρέχει απο την αρχη ότι περίεργο και άν του έχω ζητήσει.

Παλιά hardware για δοκιμές (μητρικές, δίσκοι, τροφοδοτικά), οι ψύκτρες που έχω μοντάρει, βίδες, καλώδια, και πολλά άλλα προέρχονται από το μαγαζί του έπειτα από βραδινές επιδρομές.

Thanks ''Baco'' και πάλι!:T:

Κόπηκε ένα φιλέτο από carbon, έγινε η κούρμπα με heatgun, και κόπηκαν τα περισσεύματα.

1003425.jpg

1003426t.jpg

1003427.jpg

1003431.jpg

Στο φιλέτο κολλήθηκε το logo του Project, ντύθηκαν άλλα τρία κουμπιά, και έτοιμο το πληκτρολόγιο.

1003433j.jpg

1003438.jpg

1003441m.jpg

Σειρά έχει το ποντίκι.

1003442q.jpg

Η ίδια διδικασία, στρώσιμο του carbon με heatgun.

1003443l.jpg

1003444.jpg

Κόψιμο τα περισσεύματα με φαλτσέτα και έτοιμο.

1003445u.jpg

1003446.jpg

1003447.jpg

Σειρά έχει το logo.

1003448k.jpg

1003450.jpg

Το σέτ μετά την αισθητική επέμβαση. Not bad for a Hyundai...:)

1003452g.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.