Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Αν παραβλέψουμε το γεγονός ότι το κουτί δε λειτουργεί σαν κλωβός Faraday με αποτέλεσμα οποιαδήποτε παρεμβολή ή στατικό να περνάει ανενόχλητο (γεγονός που αποδεχόμαστε εδώ και τόσα χρόνια που βγήκε το 1ο κουτί με παράθυρο), υπάρχει και το ζήτημα της γείωσης των διαφόρων τμημάτων.

Είπες ότι το τροφοδοτικό σου θα το ντύσεις με plexi. Το μεταλλικό όμως κουτί του τροφοδοτικού είναι ο αγωγός της γείωσης. Αν το δεις από μέσα, θα παρατηρήσεις ένα χοντρό καλώδιο γείωσης να συνδέεται βιδωτά πάνω στο σασί.

Επίσης στη θέση που μπαίνει το τροφοδοτικό, υπάρχουν προεξοχές του κουτιού, πολλές φορές χάλκινες ή μπορεί και από το ίδιο υλικό του κουτιού ώστε η γείωση να περνάει σε ολο το συνολο του κουτιού και τα υποσυστήματά του.

Ακόμα και στις θέσεις των καρτών μεριμνούν ανάλογα.

Στη δική σου κατασκευή πρέπει πρώτ' απ' όλα να προσέξεις τη μητρική σου. Αυτή βιδώνεται πάνω σε πλάτη από plexi χωρίς όμως γείωση. Στη θέση σου πίσω από τη μητρική θα περνούσα καλώδια γείωσης σε κάθε μία από τις βίδες της μητρικής.

Επίσης θα πρέπει να γειώσεις και το σκελετό του κουτιού που αν δε κανω λάθος είναι μεταλλικός.

Και τη θέση για τις κάρτες.

Τέλος οι σκληροί σου είναι ευάλωτοι. Καλή η ιδέα της χρήσης αποσβεστήρων από λάστιχο (αν και διαφωνώ κάθετα με τη πλάγια θέση των σκληρών) αλλά δε προσφέρει γείωση. Οπότε ακόμα και κει θα χρειαστείς κάποιας μορφής γείωση.

Το όλο θέμα είναι καθαρά προληπτικό. Όλα θα δουλέψουν και χωρίς γείωση, το θέμα είναι για πόσο.

Αν προσεξεις στην σελιδα 6 στην πρωτη φωτο, εχω τραβηξει γειωση (το κιτρινο καλωδιο) επανω στο

αλουμινενιο σασι.

Εχεις δικιο για το θεμα ''γειωση'' στο ολο εγχειρημα.

Η μητρικη ειναι σε ενα βαθμο ''εκτεθειμενη'', ποσο περισοτερο οι δισκοι.

Στο νεο τροφοδοτικο θα τραβηξω 3 απευθειας γραμμες γειωσης, μια για μητρικη, μια για σασι και

μια για τους δισκους, ισως και για την γραφικων.

Νομιζω οτι ειναι πλεονασμος να περασω γειωση σε καθε βιδα της μητρικης, με μια βιδα δεν

καλυπτομαι η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το PCB της μητρικής το διατρέχει η θωράκιση που καταλήγει στις οπές για τις βίδες της. Η θωράκιση είναι συνεχής και ομοιόμορφη οπότε οποιαδήποτε ηλεκτρική εκκένωση πάνω της καταλήγει στη γη.

Στην πράξη όμως όλα δεν είναι τέλεια και έχουν και αντίσταση. Επίσης μπορεί η θωράκιση σε ένα σημείο της μητρικής σου να μην συνδέεται με την υπόλοιπη άμεσα αλλά έμμεσα μέσω μιας συγκεκριμένης βίδας.

Σκέψου τον στατικό ηλεκτρισμό σαν κύμα. Αν γειωθεί μόνο η βίδα κοντά στη θύρα ps2 και τύχει να έχεις εκκένωση ας πούμε στη θύρα sata κάτω δεξιά, τότε το κύμα αυτό θα διατρέξει όλη τη μητρική μέχρι να πάει στη γη.

Ίσως γίνομαι υπερβολικός αλλά θα σου πρότεινα να συνδέσεις όλες τις βίδες με τη γείωση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν παρόλαυτά βάλεις μόνο μία σύνδεση, τότε επέλεξε μια οπή που βρίσκεται σχετικά κοντά στον επεξεργαστή και τη θύρα PCI-e της κάρτας γραφικών σου.

Link to comment
Share on other sites

Update.

Σημερα παρελαβα το τροφοδοτικο.Μερικες φωτο απο το ''πειραματοζωο''....

1001816z.jpg

1001817.jpg

1001818s.jpg

1001819g.jpg

Διακρινονται οι θυριδες στο πλαι απ' οπου τραβαει αερα ο fan.

Qfan ονομαζει το συστημα αυτο η Thermaltake, και ελπιζω να μην δισκολευτω να το

φτιαξω πανω στο plexi.

1001821u.jpg

Το τροφοδοτικο εκ των εσω και το τελος της εγγυησης!!!

Αρκετος χωρος για modding και μια μονο οριζοντια πλακετα χωρις μικρες καθετες, ηταν και ενας απο

τους λογους που το επελεξα.

Ο μισος fan καλυπτεται με διαφανο πλαστικο.

1001822z.jpg

Απο Δευτερα ξεκιναει το modding!

Link to comment
Share on other sites

Lakiss να σε ρωτησω,μεχρι τωρα ποσο σου εχει κοστισει περιπου η ολη δουλεια?Τα plexi ποσο κοστιζουν?(κατα διαστασεις? κομματι?)

Τι ρωτας τωρα......εχω χασει προ πολλου τον λογαριασμο!!!!!

Στο πολυ περιπου 300-350 καθαρο κουτι με τους fans, χωρις hardware και καποια

εργαλεια (ακριβα) που αγοραστηκαν.

Δεν το λες και μικρο το κοστος, αλλα οταν εχεις το μερακι της κατασκευης και αυτη

σε αποζημιωνει βημα-βημα, πιστεψε με.....δεν υπαρχει γυρισμος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Part -18. PSU (No.2)

Σημερα ξεκινησα λιγο (λογω χρονου) το modding του τροφοδοτικου, εδω το εσωτερικο του.

1001823.jpg

Σ' αυτο το τροφοδικο αποφασισα να προσεξω περισοτερο τις γειωσεις. Εδω η γειωση, παει στο

σασι και οχι απευθειας στην πλακετα οπως στο παλιο.

1001824xd.jpg

Η πλακετα εδραζεται σε τεσσερις βιδες και γειωνονται οι δυο απ' αυτες, οποτε στην πορεια

θα πρεπει να τραβηχτουν και οι αντιστοιχες γραμμες.

1001825i.jpg

1001826g.jpg

Αποφασισα να καταργησω δυο γραμμες ρευματος 4πινες και του floppy, μιας και οι δισκοι-dvd

δουλευουν με sata. Τα καλλωδια κοπηκαν προχειρα και μονωθηκαν με μακαρονι.

1001828i.jpg

1001827.jpg

Το σασι κοπηκε και κρατηθηκε μονο η προσοψη κοντυτερη κατα 3mm. Αυτο για να ερθει το

τροφοδοτικο στο ιδιο υψος, αφου το καπακι θα γινει απο 3αρι plexi.

1001829.jpg

1001831u.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα έκοψες τα καλώδια και δεν τα ξεκόλλησες με το κολλητήρι από την βάση του pcb ?

Σ' αυτο το σταδιο τα εχω κοψει προχειρα, απλα για να εχω χωρο να δουλεψω.

Τελικα ομως δεν θα τα ξεκολλησω, αλλα θα τα κοψω σιριζα στην πλακετα. Αν δεις στην τριτη φωτο,

τα σημεια που καταληγουν στην πλακετα εχουν υπερβολικα πολυ καλαι.

Δεν θα διακινδυνευσω με το κολλητηρι, γιατι φοβαμαι μηπως ξεκολλησει το κυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτο το σταδιο τα εχω κοψει προχειρα, απλα για να εχω χωρο να δουλεψω.

Τελικα ομως δεν θα τα ξεκολλησω, αλλα θα τα κοψω σιριζα στην πλακετα. Αν δεις στην τριτη φωτο,

τα σημεια που καταληγουν στην πλακετα εχουν υπερβολικα πολυ καλαι.

Δεν θα διακινδυνευσω με το κολλητηρι, γιατι φοβαμαι μηπως ξεκολλησει το κυκλωμα.

Μην φοβάσαι το κύκλωμα δεν ξεκολλάει τόσο εύκολα όσο νομίζεις.

ξεκολλάει μονο από υπερβολική ζεστη με το κολλητήρι η τράβηγμα..

Εσύ απλά 3 δευτερα θα το ακουμπήσεις να ζεσταθεί και να τα βγάλεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Part -18. PSU (No.2) / part -2.

Μικρη η προοδος σημερα, μιας και το τροφοδοτικο αποδειχτηκε δυσκολοτερο απ' οτι

περιμενα, ισως και απο την moda του dvd....

Σημερα θα σας δωσω και μια ιδεα, του τι ευελπιστω να φτιαξω.

Αρχικα τριφτηκε η προσοψη, και κοπηκε το πατωμα απο plexy στο μηκος της προσοψης.

Στο προηγουμενο psu το πατωμα ηταν στενοτερο και δεν επερεβησα τις εργοστασιακες διαστασεις.

Το νεο αναγκαστικα θα ειναι 6mm. φαρδυτερο, και τα προβληματα αρχιζουν....

1001837f.jpg

1001838i.jpg

Στο οριο του πατωματος η πλακετα στην μια πλευρα, ενω στην αλλη ελαχιστος χωρος για τα καλωδια,

και ειναι μαζεμενα ακομα....

1001843a.jpg

1001846m.jpg

Νεο προβλημα. Το 5αρι πατωμα σηκωσε ψηλα την πλακετα και σε συνδυασμο με τις μεγαλες ψυκτρες,

δεν υπαρχει χωρος για τον fan.

25mm. περιθωριο (οσο ο fan) με την πλακετα να παταει ακομα χυμα στο πατωμα, χωρις αποστατες.

1001839o.jpg

Μια λυση ειναι να κοψω λιγο τις βασεις του fan και να κερδισω 3mm σε υψος (για αποστατες),

φερνοντας την φτερωτη προσωπο με το plexy καπακι.

Για aftermarket fan δυσκολο το βλεπω....

1001841qd.jpg

Η πλακετα τραβηχτηκε τερμα μπροστα, και μου εδωσε 30mm. αερα στο πισω μερος.

Εκει σκεφτομαι να βαλω εναν temp. meter στο πλαινο plexy.

1001844.jpg

Πισω θα μπουν τα βυσματα για την μετατροπη του psu σε full modular, ακομα και στα καλωδια της

μητρικης. 54 καλωδια (!!!) παρακαλω.....

1001847.jpg

Τα βυσματα που θα χρησιμοποιηθουν.

Εμφανης η διαφορα σε παχος του 4πινου με του 6πινου. Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει

(σιγουρα ομως), αν θα εχω προβλημα με τα Ampere στο 6πινο.

1001849d.jpg

Προβλημα θα εχω σιγουρα στο να περασω 6 sleev-αρισμενα καλωδια απο τα αρσενικα.

Ανοιξα την διατομη τους πισω απο 5 σε 8mm. οριακα στα βιδακια. Ελπιζω να περασουν....

1001832a.jpg

1001835.jpg

Σημερα η μερα αναλωθηκε περισσοτερο σε μετρησεις και σκεψη.

Οποιος ξερει, ας μου πει για τα Ampere για να ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Resistivity μπορείς να βρεις τον τύπο που δίνει την αντίσταση σε σχέση με το μήκος, τη διατομή και την ειδική αντίσταση του αγωγού. Επίσης δίνεται και η ειδική θερμότητα.

Θεωρητικά τα καλώδια έχουν περίπου το ίδιο πάχος με τα pins του βύσματος. Ο χαλκός έχει ιδιαίτερα ψηλή ειδική θερμότητα οπότε ότι υλικό και να έχει το βύσμα, δε θα ξεπεράσει κατά πολύ τον χαλκό. Το μέγιστο είναι ο σίδηρος.

Επίσης λόγω του μικρού μήκους του pin, η αντίσταση περιορίζεται.

Το κύριο πρόβλημα που νομίζω να έχεις, αν έχεις, θα είναι σε βάθος χρόνου αλλοίωση ή τήξη των σημείων σύνδεσης του χάλκινου καλωδίου με το pin. Αν συμβεί αυτό θα οφείλεται στην κακής ποιότητας κόλληση (αν κολλήσεις τα καλώδια στα pins) και στο φυσιολογικό ηλεκτρικό δίπολο (νομίζω αυτός είναι ο σωστός όρος) που δημιουργείται μεταξύ των υλικών εξαιτίας της διαφοράς υλικού (αυτός είναι ο λόγος που κάτι τσαγιέρες τις καλύπτουμε με επιμετάλλωση, χαλάει η επιμετάλλωση αντί για το υλικό της τσαγιέρας, η ίδια αρχή είναι)

Το παραπάνω φαινόμενο του ηλεκτρικού διπόλου οφείλεται στο οξυγόνο και την υγρασία και ενισχύεται για κακή μας τυχη από την ύπαρξη ρεύματος μεταξύ των διπόλων και την αύξηση της θερμοκρασίας.

μεγάλη θερμοκρασία->αλλοιώνεται το υλικό->αυξάνεται η θερμοκρασία->...->στο τέλος καίγεται:p

Αν το υλικό σου είναι ικανοποιητικής ποιότητας (αν έχεις κανένα μικροσκόπιο -λέμε τώρα :p- δες αν στο υλικό εμφανίζονται υπερβολικές κύστες ή ρωγμές) και είδους, αν οι κολλήσεις γίνουν προσεκτικά (ακόμα και αν τα καλώδια "πιάνονται" πάνω στα pins καλό είναι να τα ρίξεις και λίγη κόλληση) πιστεύω ότι δε θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Για τι χρήσεις προορίζονται τα βύσματα?

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

Για τα 4πινα δεν ανησυχω γιατι ειναι απο τροφοδοτικο της Hiper, οποτε δεν τιθεται θεμα.

1001814.jpg

Για τα 6πινα ανησυχω λιγο, αν και μου ειπε ηλεκτρονικος οτι αντεχουν το φορτιο.

Υπολογισμενο εδω http://www.thermaltake.outervision.com/index.jsp εχω σκαρτα

300 Watt maximum καταναλωση. Δεν ειναι πολλα, οποτε θα το επιχειρησω μαλλον.

AgentCain ουτε τα pins, ουτε τα καλλωδια ειναι χαλκινα και εννοειται οτι ολα θα γινουν ''κολλητα''.

Ενα καλης ποιοτητας καλαι θα παρω καλου-κακου.

Απ 'οτι βλεπω δυο θα ειναι τα αρνητικα του εγχειρηματος.

Μην κανω λαθος κανα καλλωδιο (54 συνολικα!!!), και μην καρβουνιασει κανα pin απο μη καλη επαφη των connectors.

Θα δειξει.... :)

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.