Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Part -18. PSU (No.2) / part -11. (Final)

Αρκετη η δουλεια σημερα, σημαντικη η προοδος και πολλες φωτογραφιες.

Να σημειωσω οτι οι φωτογραφιες γινονται ολο και πιο δυσκολες, γιατι καιγονται απο το

φλας πανω στους καθρεπτες και το plexi.

Μερικες τραβηχτηκαν πανω απο 10 φορες για να πετυχουν, γι' αυτο συγχωρεστε μου καποιες απ΄αυτες.

Στο θεμα μας.

Συναρμολογηθηκε το τροφ/κο, και τελικες φωτο.

1002197j.jpg

1002198.jpg

1002201g.jpg

1002202.jpg

1002204z.jpg

Το τροφοδοτικο μπηκε στην θεση του.

1002210.jpg

1002212d.jpg

Τοποθετηθηκε και η κλεμμα διπλα στο τροφ/κο.

Παντου χαρτοταινια για την αποφυγη γδαρσιματων.

1002221q.jpg

Μπηκε και ο μετ/στης των fan, και ολοκληρωθηκε το θεμα τροφοδοσια.

1002226.jpg

1002228z.jpg

1002229.jpg

Στη συνεχεια κοπηκαν μικρα καλλωδια που γεφυρωσαν την κλεμμα με τη γειωση του σασι.

Στην βιδα θα καταλληξει η κεντρικη γειωση του τροφ/κου.

Δυστυχως sleeve στις γεφυρες δεν γινοταν λογω μικρου μηκους οσο και αν προσπαθησα....μικρο το κακο.

1002235i.jpg

1002238l.jpg

1002242f.jpg

Ανοιχτηκε και η τρυπα στον καθρεπτη για τον exhaust fan.

1002231c.jpg

1002239y.jpg

To project στην παρουσα φαση.

1002247.jpg

Στο επομενο part o καλωπισμος των ''οπσθιων''.

1002233h.jpg

Stay tuned...:T:

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί έχει γίνει πραγματικά πολυ όμορφο.!

Συγχαρητήρια και προσπάθησέ το για το Athens Digital Week...

Ευχαριστω φιλε μου.

Δεν το βλεπω για το Athens Digital Week γιατι ολο στραβες τυχαινουν, ενω οι fans

δουλευαν ολοι, τωρα δεν αναβουν μερικοι...... :wall:

Απο το psu το περιμενα, και απο αλλου με βρηκε!!!

Του χρονου σιγουρα......και με νερα πλεον!:)

Link to comment
Share on other sites

Καποια σημεια ειναι απλα απιστευτα, καποια αλλα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα αλλα παραμενει το μονο κουτι απο plexi που εχω δει να ειναι ωραιο. Τα αυτοκολητα της gigabyte δεν μπορουν να φυγουν?:p To power on button δειχνει καπως φτηνιαρικο γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Καποια σημεια ειναι απλα απιστευτα, καποια αλλα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα αλλα παραμενει το μονο κουτι απο plexi που εχω δει να ειναι ωραιο. Τα αυτοκολητα της gigabyte δεν μπορουν να φυγουν?:p To power on button δειχνει καπως φτηνιαρικο γμτ.

1) Τα αυτοκολητα της gigabyte θα βγουν και θα μπουν λογοτυπα nikel look οταν ερθει η ωρα.

2) To power on button αδικειται στις φωτο....πιστεψε με.

3) Ευχαριστω για τα απιστευτα.

4) Κατι σε ''χαλαει'' στην συνολικη εικονα εχω καταλαβει, αλλα δεν ξερω τι. Μου εχεις πει για τον σασι, αλλα

αν ειναι κατι αλλο συγκεκριμενο το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι κυνηγας εσυ τελικα, αν ο στοχος σου ειναι το απολυτο θες αλλαγες πιστευω. Η μητρικη ας πουμε απο χρωματα δεν δενει καλα με το ολο συνολο. Τα καλωδια μεσα στο σωληνα στο μπροστινο μερος αν γινοταν καπως να φαινονται πιο τακτοπιημενα. Τα 5 κουμπια που εχει στην προσοψη δεν μου καθονται καλα, αλλα αυτο πιστευω ειναι σιγουρα υποκειμενικο θεμα. Τα υπολοιπα πιστευω στα εχω πει.

Ειναι κριμα αυτη η δουλεια να μην καταληξει σε κατι τελειο για μερικες λεπτομερειες.

P.S. Περασαν ηδη 4+ μηνες απο οταν ξεκινησες!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Τα αυτοκολητα της gigabyte θα βγουν και θα μπουν λογοτυπα nikel look οταν ερθει η ωρα.

2) To power on button αδικειται στις φωτο....πιστεψε με.

3) Ευχαριστω για τα απιστευτα.

4) Κατι σε ''χαλαει'' στην συνολικη εικονα εχω καταλαβει, αλλα δεν ξερω τι. Μου εχεις πει για τον σασι, αλλα

αν ειναι κατι αλλο συγκεκριμενο το συζηταμε.

καταρχάς φιλε το κουτάκι σκίζει αλλα τόσους μήνες δεν μας έχεις πει από θερμοκρασίες πως είσαι για πες λίγο αναλυτικά αν μπορείς:dance3:

Το θεμα ειναι τι κυνηγας εσυ τελικα, αν ο στοχος σου ειναι το απολυτο θες αλλαγες πιστευω. Η μητρικη ας πουμε απο χρωματα δεν δενει καλα με το ολο συνολο. Τα καλωδια μεσα στο σωληνα στο μπροστινο μερος αν γινοταν καπως να φαινονται πιο τακτοπιημενα. Τα 5 κουμπια που εχει στην προσοψη δεν μου καθονται καλα, αλλα αυτο πιστευω ειναι σιγουρα υποκειμενικο θεμα. Τα υπολοιπα πιστευω στα εχω πει.

Ειναι κριμα αυτη η δουλεια να μην καταληξει σε κατι τελειο για μερικες λεπτομερειες.

P.S. Περασαν ηδη 4+ μηνες απο οταν ξεκινησες!!!

θα διαφωνήσω στα κουμπιά που μου φαίνονται τέλεια. αλλα θα συμφωνήσω στην μητρική γιατί δεν κοιτάς για καμια msi?:suicide2: το ξέρω ότι δεν είναι πολύ καλές μητρικές αλλα σχεδόν όλες είναι κόκκινες η κάποια asus που είναι κορυφαίες σε μαύρο χρώμα για να δέσει το σύνολο?:nerd:

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε.....οταν ξεκινησε το project (τον Φεβρουαριο!!!), ειχα στο νου μου κατι απλο και λειτουργικο,

αλλα σε καμια περιπτωση δεν περιμενα οτι θα εφτανε εδω.

Το απολυτο δεν υπηρχε σαν στοχος, γιατι στο ξεκινημα εθεσα μονο εναν περιορισμο.

Οτι μπορω να το φτιαξω εγω.

Τα μονα που ειναι κομμενα με μηχανημα ειναι τα 4 καπακια του κουτιου, το σασι και οι σωληνες.

Απο εργαλεια (ηλεκτρικα) χρησιμοποιησα μονο σεγα και ηλεκτρικο κατσαβιδι, dremmel και κωλονατο

δραπανο πηρα πριν ενα μηνα.

Θελω να αποδειξω οτι modding υπαρχει και χωρις την χρηση cnc και laser cut, και παροτρυνω ολους να

επιχειρησουν αναλογα.

Φυσικα αυτη μου η επιλογη εχει οδηγησει σε ατελειες αλλα δικες μου, εις γνωσην μου.

Το βαψιμο του σασι και η συναρμολογηση του, τα κοψιματα των plexy, τα γυαλισματα, η εφαρμογη,

και πολλα αλλα δεν ειναι σωστα.

Το κουτι εχει ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ αλλα δεν μετανιωνω για τις επιλογες μου, γιατι εμαθα απο αυτες.

Επισης οφειλω πολλα στις παρατηρησεις σας.

Ουτε sleeve θα ειχα κανει, ουτε το dvd plexi, ουτε το backpanel βελτιωσει, και παρακαλω συνεχιστε τες!!!

Αυτα για να καταλαβεις το σκεπτικο μου και τους στοχους μου, και συγνωμη αν κουρασα...

Επι των παρατηρησεων σου τωρα.

Για τους σωληνες προσπαθησα, αλλα ετσι καθονται.

Οι διακοπτες θα αλλαχτουν, το βλεπω και εγω.

http://www.frozencpu.com/products/8720/ele-412/Red_Illuminated_Bulgin_Style_Latching_Vandal_Switch_-_16mm_-Silver_Housing_-_Dot_Illumination.html?tl=g52c343s894

Για την μητρικη εχεις δικιο, αλλα δεν κυνηγαω επιδοσεις και ακριβο hardware. Κατι τετοιο εννοεις?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Foxconn-Flaming-Blade-1366-X58-Ddr3-020F1664B95-0E.htm

Εχω ακομα πολλα να φτιαξω, πειτε με υπερβολικο....

Ολα γινονται ''just for fun''.:laughing:

Ευχαριστω που παρακολουθειτε την τρελα μου.

καταρχάς φιλε το κουτάκι σκίζει αλλα τόσους μήνες δεν μας έχεις πει από θερμοκρασίες πως είσαι για πες λίγο αναλυτικά αν μπορείς:dance3:

Δεν δουλευει αυτη την στιγμη για να σου πω.:laughing:

Δεν με ενδιαφερει κιολας ιδιαιτερα το θεμα θερμοκρασιων....μαλλον δεν εχεις καταλαβει το σκεπτικο κατασκευης.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε κ σωστος στη δουλεια σου και καλα ξηγημενος..Ετσι , καλη συνεχεια κ περιμενουμε πολλα απο εσενα . Κ εγω σκεφτομουν να modaρω ενα mozart tx να το κανω τουμπανο αλλα δεν υπαρχει ουτε χρονος ουτετ χρημα.......!τελος παντων .. περιμενουμε! ! !

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε.....οταν ξεκινησε το project (τον Φεβρουαριο!!!), ειχα στο νου μου κατι απλο και λειτουργικο,

αλλα σε καμια περιπτωση δεν περιμενα οτι θα εφτανε εδω.

Το απολυτο δεν υπηρχε σαν στοχος, γιατι στο ξεκινημα εθεσα μονο εναν περιορισμο.

Οτι μπορω να το φτιαξω εγω.

Τα μονα που ειναι κομμενα με μηχανημα ειναι τα 4 καπακια του κουτιου, το σασι και οι σωληνες.

Απο εργαλεια (ηλεκτρικα) χρησιμοποιησα μονο σεγα και ηλεκτρικο κατσαβιδι, dremmel και κωλονατο

δραπανο πηρα πριν ενα μηνα.

Θελω να αποδειξω οτι modding υπαρχει και χωρις την χρηση cnc και laser cut, και παροτρυνω ολους να

επιχειρησουν αναλογα.

Φυσικα αυτη μου η επιλογη εχει οδηγησει σε ατελειες αλλα δικες μου, εις γνωσην μου.

Το βαψιμο του σασι και η συναρμολογηση του, τα κοψιματα των plexy, τα γυαλισματα, η εφαρμογη,

και πολλα αλλα δεν ειναι σωστα.

Το κουτι εχει ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ αλλα δεν μετανιωνω για τις επιλογες μου, γιατι εμαθα απο αυτες.

Επισης οφειλω πολλα στις παρατηρησεις σας.

Ουτε sleeve θα ειχα κανει, ουτε το dvd plexi, ουτε το backpanel βελτιωσει, και παρακαλω συνεχιστε τες!!!

Αυτα για να καταλαβεις το σκεπτικο μου και τους στοχους μου, και συγνωμη αν κουρασα...

Επι των παρατηρησεων σου τωρα.

Για τους σωληνες προσπαθησα, αλλα ετσι καθονται.

Οι διακοπτες θα αλλαχτουν, το βλεπω και εγω.

http://www.frozencpu.com/products/8720/ele-412/Red_Illuminated_Bulgin_Style_Latching_Vandal_Switch_-_16mm_-Silver_Housing_-_Dot_Illumination.html?tl=g52c343s894

Για την μητρικη εχεις δικιο, αλλα δεν κυνηγαω επιδοσεις και ακριβο hardware. Κατι τετοιο εννοεις?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Foxconn-Flaming-Blade-1366-X58-Ddr3-020F1664B95-0E.htm

Εχω ακομα πολλα να φτιαξω, πειτε με υπερβολικο....

Ολα γινονται ''just for fun''.:laughing:

Ευχαριστω που παρακολουθειτε την τρελα μου.

Αυτο το ποστ με 'κανε να καταλαβω οτι υπαρχουν ανθρωποι που αγαπαν αυτο που κανουν,χωρις να κυνηγουν το τελειο και χωρις να ειναι pc maniacs και στην περιπτωση σου βλεπω οτι αγαπας το μονταρισμα ,χωρις να σε νοιαζει αν θα δουλεψει το συστημα.Μπραβο σου,γιατι εγω και οι περισσοτεροι πιστευω θα σκαλωναμε αγρια στη μη λειτουργια του.Εσυ ομως εχεις σαν γνωμονα την τρελα σου.

Συνεχισε ετσι φιλε και κανε οτι μπορεις,τα πας καλα !!!:T::T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε.....οταν ξεκινησε το project (τον Φεβρουαριο!!!), ειχα στο νου μου κατι απλο

Εχω ακομα πολλα να φτιαξω, πειτε με υπερβολικο....

Ολα γινονται ''just for fun''.:laughing:

Ευχαριστω που παρακολουθειτε την τρελα μου.

Εντάξει ρε συ, και γω μια εποχή έκανα ένα ξύλινο μοντέλο καραβιού. Είχα κολλήσει τόσο στο τέλος που ενώ τελείωσαν τα κομμάτια, καθόμουν και έκοβα βαρέλια, έφτιαχνα σωρούς από μπάλες κανονιών κτλ

Αν το γουστάρεις και μπορείς να το κάνεις, keep walking!

Αν το σταματήσεις αναγκαστικά τότε θα νιώθεις ότι άφησες κάτι μισοτελειωμένο. Ενώ αν το πας στα όρια της βαρεμάρας ή της ... χρεοκοπίας :to_pick_ones_nose3:τότε θα αισθάνεσαι περήφανος για το δημιούργημα σου :T:

Link to comment
Share on other sites

Hydra επιασες ακριβως τον σφυγμο μου.

Η κατασκευη μου εχει λιγο απο τρελα, υπερβολη, αλλα με νοιαζει να δουλεψει το συστημα.

Προσπαθω να ισορροπησω μεταξυ της πρωτοτυπιας και της καλαισθησιας, χωρις ομως να ξεχνω τελειως την

λειτουργικοτητα.

Που θα γειρει η ζυγαρια, καθοριζει και το τελικο αποτελεσμα.

Παραδειγμα οι δισκοι. Το οτι ειναι κεκλιμενοι (λαθος) ειναι θεμα αισθητικης περισσοτερο, με κινδυνο να βαρεσουν

αλλα το ρισκαρω. Απο την αλλη ομως τροποποιουνται πανευκολα οταν χρειαστει, αφου τους κρατουν μονο

καποια λαστιχα.

Το τροφ/κο συνδυαζει modding χωρις εκπτωσεις στην ποιοτητα (θελω να πιστευω).

Η στηριξη της μητρικης ειναι κλασσικη, χωρις ρισκα.

Εχω κανει ομως και καποιες μελλοντικες σκεψεις και σχεδια.

Το επομενο βημα ειναι να φτιαχτει η καλλωδιωση (προσεχτικα), και να ακουσω το πολυποθητο

''μπιπ'' της εκκινησης.

Λαχταρισα να το ακουσω με το πρωτο psu.....φαντασου τωρα!

Μετα τα πραγματα ειναι ευκολα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

......

Οι διακοπτες θα αλλαχτουν, το βλεπω και εγω.

http://www.frozencpu.com/products/8720/ele-412/Red_Illuminated_Bulgin_Style_Latching_Vandal_Switch_-_16mm_-Silver_Housing_-_Dot_Illumination.html?tl=g52c343s894

Για την μητρικη εχεις δικιο, αλλα δεν κυνηγαω επιδοσεις και ακριβο hardware. Κατι τετοιο εννοεις?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Foxconn-Flaming-Blade-1366-X58-Ddr3-020F1664B95-0E.htm...

Ακριβως κατι τετοιο, για την μητρικη δεν ειναι αναγκη να αλλαξεις πλατφορμα(εκτος και αν εισαι ηδη σε i7), απλα κατι που να δενει χρωματικα με τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δουλέψει ή όχι, δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός, και ο Λάκης έπεσε με τα μούτρα στο μοντάρισμα και στην δημιουργία.;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.