Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Για τους σωληνες προσπαθησα, αλλα ετσι καθονται.

Οι διακοπτες θα αλλαχτουν, το βλεπω και εγω.

http://www.frozencpu.com/products/8720/ele-412/Red_Illuminated_Bulgin_Style_Latching_Vandal_Switch_-_16mm_-Silver_Housing_-_Dot_Illumination.html?tl=g52c343s894

Για την μητρικη εχεις δικιο, αλλα δεν κυνηγαω επιδοσεις και ακριβο hardware. Κατι τετοιο εννοεις?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Foxconn-Flaming-Blade-1366-X58-Ddr3-020F1664B95-0E.htm

πολυ καλη δουλεια χαρα στην υπομονη σου

το γουστο ειναι υποκειμενικο οπως και τα χρηματα που μπορει να διαθεσει ο καθενας το μερακι ομως δεν κρυβεται

εδω θα βρεις ομορφους διακοπτες push η απλους και φλεξλαιτ οικονομικα αν σε ενδιαφερουν

http://www.aquatuning.de/index.php/cPath/51

αρκετα πραγματα εχει και Φανος στην οδο Σολωμου Αθηνα

Έγινε επεξεργασία από vagchrist
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε.....οταν ξεκινησε το project (τον Φεβρουαριο!!!), ειχα στο νου μου κατι απλο και λειτουργικο,

αλλα σε καμια περιπτωση δεν περιμενα οτι θα εφτανε εδω.

Το απολυτο δεν υπηρχε σαν στοχος, γιατι στο ξεκινημα εθεσα μονο εναν περιορισμο.

Οτι μπορω να το φτιαξω εγω.

Τα μονα που ειναι κομμενα με μηχανημα ειναι τα 4 καπακια του κουτιου, το σασι και οι σωληνες.

Απο εργαλεια (ηλεκτρικα) χρησιμοποιησα μονο σεγα και ηλεκτρικο κατσαβιδι, dremmel και κωλονατο

δραπανο πηρα πριν ενα μηνα.

Θελω να αποδειξω οτι modding υπαρχει και χωρις την χρηση cnc και laser cut, και παροτρυνω ολους να

επιχειρησουν αναλογα.

Φυσικα αυτη μου η επιλογη εχει οδηγησει σε ατελειες αλλα δικες μου, εις γνωσην μου.

Το βαψιμο του σασι και η συναρμολογηση του, τα κοψιματα των plexy, τα γυαλισματα, η εφαρμογη,

και πολλα αλλα δεν ειναι σωστα.

Το κουτι εχει ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ αλλα δεν μετανιωνω για τις επιλογες μου, γιατι εμαθα απο αυτες.

Επισης οφειλω πολλα στις παρατηρησεις σας.

Ουτε sleeve θα ειχα κανει, ουτε το dvd plexi, ουτε το backpanel βελτιωσει, και παρακαλω συνεχιστε τες!!!

Αυτα για να καταλαβεις το σκεπτικο μου και τους στοχους μου, και συγνωμη αν κουρασα...

Επι των παρατηρησεων σου τωρα.

Για τους σωληνες προσπαθησα, αλλα ετσι καθονται.

Οι διακοπτες θα αλλαχτουν, το βλεπω και εγω.

http://www.frozencpu.com/products/8720/ele-412/Red_Illuminated_Bulgin_Style_Latching_Vandal_Switch_-_16mm_-Silver_Housing_-_Dot_Illumination.html?tl=g52c343s894

Για την μητρικη εχεις δικιο, αλλα δεν κυνηγαω επιδοσεις και ακριβο hardware. Κατι τετοιο εννοεις?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Foxconn-Flaming-Blade-1366-X58-Ddr3-020F1664B95-0E.htm

Εχω ακομα πολλα να φτιαξω, πειτε με υπερβολικο....

Ολα γινονται ''just for fun''.:laughing:

Ευχαριστω που παρακολουθειτε την τρελα μου.

Δεν δουλευει αυτη την στιγμη για να σου πω.:laughing:

Δεν με ενδιαφερει κιολας ιδιαιτερα το θεμα θερμοκρασιων....μαλλον δεν εχεις καταλαβει το σκεπτικο κατασκευης.

καταρχάς φιλε μου δεν διαφωνώ πουθενά δίκιο έχεις και η δουλειά έχει βγει τέλεια για το mobo αυτό που πρότεινες είναι κορυφαίο επίσης ρωτάω για θερμοκρασίες ξέρω ότι δεν έχουν σχέση με το όλο project αλλα από περιέργεια ρωτάω γιατι μου φαίνεται ότι θα είναι παρα πω πολύ καλές και θέλουμε με ένα φίλο μου να φτιάξουμε ένα κουτάκι από πλέξει αλλα θέλουμε και καλές θερμοκρασιουλες το mobo όπως ηπα είναι πολύ καλο αλλα θέλει και τα κόλπα του δηλαδή η7 μνήμες και σύνολο κάνα 500-600 euro για όλα μαζί:banging:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν παιζει αυτη την στιγμη να αλλαχτει το hardware (αν και ειναι παλιο), γιατι ειναι το

τελευταιο που με απασχολει στην κατασκευη, αλλα και στην χρηση.

Μητρικη. Gigabyte EP43-DS3 (2 μηνες εχει δουλεψει μονο).

Καρτα. Gigabyte 9500GT - 512MB.

Eπεξεργαστης. Core 2 Duo E6600 2.4Ghz - LGA775.

Δισκος. Seagate Barracuda 500αρης (3 μηνες εχει δουλεψει μονο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν παιζει αυτη την στιγμη να αλλαχτει το hardware (αν και ειναι παλιο), γιατι ειναι το

τελευταιο που με απασχολει στην κατασκευη, αλλα και στην χρηση.

Μητρικη. Gigabyte EP43-DS3 (2 μηνες εχει δουλεψει μονο).

Καρτα. Gigabyte 9500GT - 512MB.

Eπεξεργαστης. Core 2 Duo E6600 2.4Ghz - LGA775.

Δισκος. Seagate Barracuda 500αρης (3 μηνες εχει δουλεψει μονο).

όχι άσε έτσι το hardware απλά λέμε άμα του χρόνου μπεις στο digital week καλο είναι να αλλάξεις το mobo για να είναι το pc κουκλί:clap:

Link to comment
Share on other sites

Part 19. Backpanel.

Ηρθε η ωρα να ομορφυνουν και τα ''οπισθια'', οπως ειχα υποσχεθει.

Μετρηθηκαν που θα γινουν τα κοψιματα, και μαρκαριστηκαν πανω σ' ενα plexy - καθρεπτη.

1002250.jpg

Ανοιχτηκαν με τρυπανι οι τρυπες, για να μπει η λαμα της σεγας.

1002251.jpg

Εδω ετοιμο.

1002252.jpg

Πρωτη τοποθετηση για να δουμε τι ψαρια πιασαμε....

1002254.jpg

Τα κοψιματα σε κοντινα. Not bad.... αλλα θελουν δουλεια ακομα στις λεπτομερειες.

1002255.jpg

1002256.jpg

1002257n.jpg

Ανοιχτηκε και η τρυπα του fan.

1002258w.jpg

Το πριν και το μετα.

1002260zh.jpg

1002262.jpg

1002264.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update.

Καμια φορα οι στραβες ερχονται απο εκει που δεν το περιμενεις, αλλα καλο ειναι να τις

παρουσιαζουμε και αυτες, μηπως και γλιτωσει κανενας...

Οποιος αποφασισει λοιπον να δουλεψει με plexy - καθρεπτη να προσεξει πως θα αφαιρεσει τις

χαρτοταινιες, και συγκεκριμενα ΟΧΙ απο εξω προς τα μεσα.

Τα νευρα κουρελια, και το αποτελεσμα σε εικονες...

1002265z.jpg

Τουλαχιστον το οπτικο αποτελεσμα ειναι αψογο, εστω και ετσι....

1002268p.jpg

1002269n.jpg

Ξανα απ' την αρχη λοιπον με το backpanel απο 'βδομαδα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο ξενερα ρε Hydra...αστα...

Σωστα παρατηρησες stathid90 εχει ραγισει, οποτε και η μεμβρανη να μην εφευγε παλι αχρηστο ηταν.

Απλα η χαρτοταινια καλυπτε το ραγισμα, και δεν το ειδα εξαρχης στο κοψιμο.

Εχω κομματι να κοψω και να προσθεσω, αλλα μαιμουδιες δεν κανω....

Τουλαχιστον βγηκε και κατι καλο σημερα, αφου βρηκα γιατι δεν μου δουλευουν οι fans στο πατωμα.

Κολλησα αναποδα τα καλλωδια στα αρσενικα rca (!!!), οποτε δεν τιθεται θεμα λαθους στην καλλωδιωση.

Καθε εμποδιο για καλο λενε...:)

Link to comment
Share on other sites

Part 19. Backpanel. (Part -2)

Ο ''επιμενων νικα'' λεει η γνωστη ρηση, και σημερα με την δευτερη προσπαθεια πετυχε το Backpanel.

Ενα μικρο tip πριν ξεκινησω, για οσους αποφασισουν να κοψουν plexy με την σεγα και να κανουν γωνιες

εσωτερικες. Η λαμα στριβει ευκολα ακομα και σε μικρα διαστηματα, αρκει να δωσεις αρκετες στροφες στη

σεγα πανω στην καμπυλη, εστε να μην μαγκωσει η λαμα το plexy.

1002270t.jpg

Κοπηκε ξανα το κομματι.

1002271a.jpg

Στη συνεχεια μαρκαριστηκε για κοψιμο ενα κοκκινο plexy 3mm.

1002275x.jpg

Κοπηκε και αυτο, αν και με δυσκολεψε παρα πολυ. Το βαρος της σεγας το λυγιζε αρκετα στο κοψιμο,

με κινδυνο να σπασει.

1002276k.jpg

Εδω θα τοποθετηθει.

1002277m.jpg

Δυο ωρες μου πηρε παρακαλω να κοπει και να γυαλιστει.

Να πω την αληθεια περιμενα να σπασει, γιατι το ζορισα αρκετα με την ρασπα και τα υαλοχαρτα.

Εδω ετοιμο και γυαλισμενο.

1002278.jpg

Προχειρη τοποθετηση πανω στο παλιο plexy, για να παρετε μια γευση.

Το πως θα μπει ειναι ενα θεμα. Βιδα/παξιμαδι δεν χωραει, πριτσινι θα το σπασει, μαλλον ταινια διπλης θα μπει...:hmm:

1002282.jpg

1002286n.jpg

1002289c.jpg

1002290j.jpg

Πλεον ο 80αρης fan exhaust δεν ταιριαζει με το νεο backpanel, οποτε και παραγγελθηκε αυτος.

http://www.enermaxusa.com/catalog/product_info.php?cPath=30_63&products_id=190

Επιτηδες δεν το τελειωσα σημερα γιατι ο νεος εχει διακοπτη on/off στα led, και θελω να δω που θα τον

τοποθετησω στο backpanel.

Stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ οτι δε θα χρειαστείς ποτέ άλλες PCI θύρες ;;:p:P

και εγώ αυτό σκέφτηκα όταν το είδα.. αλλά προσωπικά όντως ποτέ δεν τις χρειάστικα τις υπόλοιπες xD

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι φτιάξε τώρα καινούργιο, που είσαι "ζεστός":p

Aκόμα και άλλη pci κάρτα να μην βάλεις, έτσι και αλλάξεις vga(οι περισσότερες πιάνουν 2 pci) θα έχεις πρόβλημα.

Για το κουτί και γενικά όλο το project......απλά ΆΨΟΓΟ!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.