Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

απο ότι φαίνεται ο ντόρος με τον ιό, δεν εμποδίζει την  Ε.Ε. να ζωγραφίσει πάλι....

 

https://www.elektormagazine.com/news/new-eu-customs-regulation-ends-vat-exemption-for-under-22-parcels

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R1143&from=EN

 

πάμε για επιβολή ΦΠΑ σε δέματα κάτω των 22€, και (μάλλον) για νέα προσπάθεια επιβολής χαρατσίου εκτελωνισμού. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

απο ότι φαίνεται ο ντόρος με τον ιό, δεν εμποδίζει την  Ε.Ε. να ζωγραφίσει πάλι....

 

https://www.elektormagazine.com/news/new-eu-customs-regulation-ends-vat-exemption-for-under-22-parcels

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R1143&from=EN

 

πάμε για επιβολή ΦΠΑ σε δέματα κάτω των 22€, και (μάλλον) για νέα προσπάθεια επιβολής χαρατσίου εκτελωνισμού. 

 

...με την σημείωση ότι το ξέρουμε ότι είναι ψηφισμένο από πέρσι και εφαρμόζεται προγραμματισμένα, δεν πήγαν να μας πιάσουν στον ύπνο λόγω ιού ;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα ! ( @astrolabos ? )

 

 

Απο το παραπανω λινκ,  παρατηρησα αυτο... 

"From next year, goods with a value of less than €150 (including postage) will not require a standard customs declaration, as no customs duty will be payable."

 

 

Καταλαβα λαθος ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό θα ήταν τα τελωνεία/ταχυδρομεία να μαζεύουν τον ΦΠΑ και μόνο, να κρατάνε ένα μικρό ποσοστό τα ίδια π.χ. 0,5-1% και το υπόλοιπο να το αποδίδουν στο κράτος. Και θα χ3στούν στο τάλιρο και θα απλοποιηθούν οι διαδικασίες και δεν νομίζω να παραπονεθούν και πολλοί από τον επιπλέον ΦΠΑ. Όταν κάτι των 2€ πωλείται από τα μαγαζιά 5-10€, ο ΦΠΑ στο Κινέζικο δεν θα φανεί. Ο ΦΠΑ και κανενός είδους επιπλέον κόστος υπέρ τελωνείων/ταχυδρομείων είναι απολύτως λογικό. Αν το έχω καταλάβει και εγώ καλά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, yanni said:

Το ιδανικό θα ήταν τα τελωνεία/ταχυδρομεία να μαζεύουν τον ΦΠΑ και μόνο, να κρατάνε ένα μικρό ποσοστό τα ίδια π.χ. 0,5-1% και το υπόλοιπο να το αποδίδουν στο κράτος. Και θα χ3στούν στο τάλιρο και θα απλοποιηθούν οι διαδικασίες και δεν νομίζω να παραπονεθούν και πολλοί από τον επιπλέον ΦΠΑ. Όταν κάτι των 2€ πωλείται από τα μαγαζιά 5-10€, ο ΦΠΑ στο Κινέζικο δεν θα φανεί. Ο ΦΠΑ και κανενός είδους επιπλέον κόστος υπέρ τελωνείων/ταχυδρομείων είναι απολύτως λογικό. Αν το έχω καταλάβει και εγώ καλά.


Λύσεις υπάρχουν πολλές αλλά το θέμα είναι ότι αν δεν πάρει συγκεκριμένη γραμμή από ΕΕ δεν θα κάνουμε ποτέ τίποτα στην ψωροκώσταινα. 

Το πιο ιδανικό θα ήταν να πληρώνουμε το ΦΠΑ κατά την αγορά (όπως γίνεται σε Αμερική, Καναδά, Αυστραλία) και η πλατφόρμα (aliexpress, ebay) να πληρώνει το κράτος, τα ταχυδρομεία να παίρνουν ένα ποσοστό από το ΦΠΑ που θα δίνεται στο κράτος. Δεν υπάρχει λόγος να τρέχουν οι άνθρωποι να πληρώνουν στα ταχυδρομεία και να καθυστερούν ακόμα περισσότερο οι παραλαβές. Τα ΕΛΤΑ από αυτό θα γλιτώνουν εκατομμύρια πιστεύω μιας και το κόστος αποθήκευσης που θα έχουν θα πέσει πολύ. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, YDinopoulos said:

ΚΑλημερα ! ( @astrolabos ? )

 

 

Απο το παραπανω λινκ,  παρατηρησα αυτο... 

"From next year, goods with a value of less than €150 (including postage) will not require a standard customs declaration, as no customs duty will be payable."

 

 

Καταλαβα λαθος ?

 

 

 

Καλά κατάλαβες. 0  τέλος εκτελωνισμού και κανονικά φόρος (ΦΠΑ)
προσωπικά πιστεύω οτι ειναι καλύτερα απο ότι τώρα που μπορει στο κατω απο το 22 να μην δινεις τίποτα αλλα στα 22-150 ειχες και εκτελωνισμό και ΦΠΑ.

ακομα και φπα να μπει σε προιόν με 10 ευρώ θα εχεις μονο 2,40 έξοδο
τα τριγωνικά ακόμα θα λειτουργουν πάντως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, beastie said:

τα τριγωνικά ακόμα θα λειτουργουν πάντως...

 

Στις τριγωνικές έτσι κι αλλιώς θα πληρώνεται ο ΦΠΑ στη χώρα εισόδου, οπότε θα πάψουν να είναι τόσο χρήσιμες όσο είναι τώρα.Λογικά περιμένεις και μείωση φόρτου (και εσόδων ΦΠΑ) στις χώρες που τώρα λειτουργούν ως ενδιάμεσοι και αύξηση εσόδων ΦΠΑ στις χώρες τελικής παράδοσης. Μοιάζει πιο ορθολογικό, αλλά μένει να το δούμε και στην πράξη. Νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει όταν είχε πρωτο-ανακοινωθεί, αλλά μπορεί να ήταν και σε άλλο θέμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

image.png

 

Η παραγγελία έγινε 12/01. 

Την ίδια μέρα είχα πάρει και κάτι ακόμη το οποίο ήρθε πριν 20 μέρες περίπου. 

Έχει κάνει refund ο Κινέζος. Αλλά πιστεύω ότι αν όλα πάνε καλά θα παραλάβω. 

Έτυχε σε κανέναν να πρέπει να ξαναπληρώσει; (γιατί αν έρθει σκοπεύω να τον ξαναπληρώσω, εννοείται)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, tommybertsen said:

Έτυχε σε κανέναν να πρέπει να ξαναπληρώσει; (γιατί αν έρθει σκοπεύω να τον ξαναπληρώσω, εννοείται)

 

 

πρόσπάθησα μια φορά πέρσι (βέβαια σε third party amazon.de και όχι κινέζο)
μου αρνήθηκε να τον πληρώσω (σε εμένα εκανε resend)
πρώτα ήρθε το "δεύτερο" και μετά το "πρώτο"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

 

πρόσπάθησα μια φορά πέρσι (βέβαια σε third party amazon.de και όχι κινέζο)
μου αρνήθηκε να τον πληρώσω (σε εμένα εκανε resend)
πρώτα ήρθε το "δεύτερο" και μετά το "πρώτο"

Δεν θέλω να έχω το προϊόν όμως και να μου βγει και τζάμπα, δεν είναι δίκαιο. μιλάμε για ποσό 9.5€ βέβαια, αλλά ήταν η μόνη επιλογή που είχα στο aliexpress για να σιγουρευτώ ότι είτε θα του επιστραφεί, είτε θα το πάρω και θα τον ξαναπληρώσω. Ο ίδιος δεν φάνηκε αρνητικός. Στην τελική, αν δεν έχει τρόπο, θα του ξαναπαραγγείλω το προϊόν και θα του πω να μην το στείλει, είναι και αυτό μια λύση, σωστά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, tommybertsen said:

Στην τελική, αν δεν έχει τρόπο, θα του ξαναπαραγγείλω το προϊόν και θα του πω να μην το στείλει, είναι και αυτό μια λύση, σωστά;

κάντο κι έτσι αν συνεννοηθείτε. Μόνο σε ένα διαφωνώ μαζί σου: καλά κάνεις και το σκέφτεσαι και ρωτάς εδώ αλλά μην αρχίσεις επικοινωνίες με κανέναν μέχρι να έχεις παραλάβει και να έχεις σιγουρευτεί. Μην αρχίσεις να του στέλνεις μηνύματα προκαταβολικά. Παράλαβε το και μετά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παραλαμβάνεις φυσικά πρώτα και ελέγχεις το προϊόν. Μετά επικοινωνείς μαζί του, οι περισσότεροι έχουν πέηπαλ, αλλιώς θα σου πουν να αγορασεις κάτι και να γράψεις ότι το έλαβες χωρίς να σου το στείλουν, ή χωρίς να σου στείλουν κάτι τέτοιας αξίας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ΑΦΟΥ παραλάβω. Του έχω πει πως αν παραλάβω, θα τον πληρώσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος και απλά απάντησε πως ευχαριστεί που ήμουν kind to get back to him. Το refund έχει γίνει ήδη, τα λεφτά φάνηκαν. Οπότε αν δεν παραλάβω, δεν έχασα κάτι, αν δεν του γυρίσει πίσω όμως, έχει βγει αυτός χαμένος :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αντιοστοιχη περιπτωση το προιον αξιας 10€ ηρθε 1 μηνα μετα το refund. Του ειπα να μου στειλει το paypal του να του στειλω τα λεφτα του και ετσι εγινε.

Με χιλιο-ευχαριστησε κιολας. Ηταν βεβαια απο το γνωστο κινεζομαγαζο *good..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.