Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ειπα να επαιρνα μια καρεκλα. Απο αυτες τις gaming, ξερετε. Ειναι της μοδας, ειναι και λιγο πιο αναπαυτικες απο αυτην που εχω τωρα και ειπα να την κανω την κινηση για δωρο Πασχα. Αφου κατεληξα σε ποια αλλα και απο ποιο καταστημα, μπηκα να κανω παραγγελια. Και εφαγα ΤΗ φρικη. 60 ευρω μεταφορικα ρε! 60 ευρω!!!!!!!!!!! 60 ΕΥΡΩ

 

Εντάξει, μενω Σαλαμινα και υπαρχει θαλασσα (15 λεπτα διαδρομη) και οπως και να το κανεις ενα δεμα περιξ των 30 κιλων, το λες και βαρυ. Αλλα 60 ευρω;;;;

Μου φανηκαν παρα πολλα, και εννοειται δεν εκανα την παραγγελια. Εψαξα και σε αλλα μαγαζια και σε αλλα μαγαζια ειδα οτι τα μεταφορικα ηταν καμποσα μεν, αλλα πολυ λιγοτερα απο τα 60 ευρω. Αλλα τα αλλα μαγαζια δεν τα ηξερα και δεν ηθελα να ρισκαρω να τα "γνωρισω" τωρα οποτε εφαγε ακυρο το θεμα καρεκλα. 

 

Eμένα από Αγγλία, πάλι για καρέκλα, μου ζήτησαν 40 λίρες για να τη φέρουν Ελλάδα...go figure!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, astrolabos said:

Προφανώς μεταφέρουν μέρος της τιμής της καρέκλας στα μεταφορικά. Επόμενη γραμμούλα παρακαλώ

αρκετά πιθανόν αλλά όχι τόσο προφανές, αν αυτοί μεταφέρουν εντός Αττικής πλην νησιών με δικό τους τρόπο με Χ κόστος, εκτός από το ενδεχόμενο που λες έχεις άλλα δύο:
α) να το πάνε οι ίδιοι με τα δικά τους φορτηγάκια/ημιφορτηγά ό,τι στην ευχή έχουν στη Σαλαμίνα και να χρεώσουν κατά βούληση (παρόμοιο με αυτό που γράφεις)
β) να μην έχουν κατάλληλο setup και συμφωνία με κάποιον για μεταφορά εκτός των ορίων τους, να πάνε στα «τυφλά» με ότι βρίσκουν κατά περίπτωση κι η τιμή που οι ίδιοι παίρνουν να μην είναι ψαγμένη. Αν πας στα τυφλά να στείλεις τριαντάκιλο, με ταχεία αποστολή κιόλας, δεν είναι αδύνατον να πέσεις σε τιμή τέτοιου τύπου. Δεν είναι το πιθανότερο ενδεχόμενο, θα έπεφτες από τα σύννεφα αν συμβαίνει κάτι τέτοιο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

10 minutes ago, salde said:

β) να μην έχουν κατάλληλο setup και συμφωνία με κάποιον για μεταφορά εκτός των ορίων τους, να πάνε στα «τυφλά» με ότι βρίσκουν κατά περίπτωση κι η τιμή που οι ίδιοι παίρνουν να μην είναι ψαγμένη. Αν πας στα τυφλά να στείλεις τριαντάκιλο, με ταχεία αποστολή κιόλας, δεν είναι αδύνατον να πέσεις σε τιμή τέτοιου τύπου. Δεν είναι το πιθανότερο ενδεχόμενο, θα έπεφτες από τα σύννεφα αν συμβαίνει κάτι τέτοιο;

 

Το πιο πιθανο και με παραλαβη απο αυτους και παραδοση στον πελατη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την ACS δράμα η κατάσταση... τουλάχιστον 1 βδομάδα στο κατάστημα και ακόμα τίποτα το πακέτο μου. 
Και προχθές στην περιοχή μου πήγε αστυνομία να διώξει τον κόσμο από το κατάστημα στις 20:30 το βράδυ γιατί αρνούνταν να φύγουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2020 at 7:55 PM, Spirosssss said:

Οπότε η Κίνα στέλνει κανονικά ε; Γιατί έχω κάτι κολλημένο στο 

2020-03-11 01:48 GUANGZHOU EMS

  για  Βαρσοβία οτι έχει αποσταλλεί. 


Αν θες στείλε μου μία το tracking να ρωτήσω κατευθείαν κάποιον από την China EMS (αν δεν είναι "κλειδωμένο" σου λένε τα πάντα).

Γενικά η EMS τόσο Courier όσο και το επιστολικό ePacket,  στο αυτόνομο δίκτυο τους έφαγε τεράστια φόλα αυτές τις μέρες επειδή αυξήθηκε τρελά ο όγκος αποστολών (λόγω αναστολή εργασίας πολλών ανταγωνιστών) και λόγο πολλών ακυρώσεων των επιβατικών πτήσεων, μπορεί να κάνει βόλτα μέσα στην Κίνα μέχρι και 1 μήνα μέχρι να βρουν διαθέσιμο αεροπλάνο αν είσαι άτυχος. Και επειδή το security check έγινε αυστηρό μπορεί να κάνει βόλτες στο αεροδρόμιο κάπως έτσι ? 
image.thumb.png.75784859f898ae7d0c54b5b797711199.png

Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να διαλέξουμε με τι να σταλθεί (αν αγοράζουμε από κατάστημα) γιατί υπάρχουν τρόποι αποστολής που δουλεύουν αρκετά καλά ακόμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2020 at 6:31 ΜΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Σιγά να μη ζυγίζει 30 κιλά η καρέκλα.  :lol:

 

 

28475.jpg
WWW.MSYSTEMS.GR

Κατηγορία - Gaming Chairs - Προϊόν - Anda Seat Gaming Chair AD12XL V2 - Black AD12XL-03-B-PV-B04 | Msystems

 

 

Καθαρό βάρος καρέκλας 26 κιλά. Βάλε και τη συσκευασία και το "καμία 30αρια" το πλησιάζεις επικίνδυνα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος hurin έγραψε:

Και δεν είναι μόνο οι μεταφορικές. Δείτε χάλια το e-shop

Firefox_Screenshot_2020-04-18T11-47-37_341Z.thumb.png.4c1a26241b0cfddad3b351ceb327065c.png

 

Αύριο αργία, μεθαύριο αργία, από 21/4 και μετά. 10 μέρες για να γίνει η αποστολή...

 

Παρήγγειλες κάτι που δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο.

 

Εγώ το Σάββατο που μας πέρασε παρήγγειλα κάτι εργαλεία και τα παρέλαβα τη Δευτέρα στην Καλαμάτα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε για τους κούριερ και τις αποστολές γενικώς; Πρέπει να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου ξανά; 

ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ, παραγγελίες γίνονται. Μην περιμένετε να σας αποσταλλούν όλα σε εύλογο χρονικό διάστημα. Δείξτε κατανόηση. Πραγματικά κουράζει αυτό το rant για τις αποστολές.

 

For the record. Κάθε μέρα γυρνώντας από τη δουλειά, περνάω από το E-shop Καλλιθέας. Και βλέπω ΟΥΡΕΣ για παραλαβή από αυτούς (κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει). Από αυτό και μόνο καταλαβαίνετε ότι, οι αποστολές με τα φορτηγά τους, θα καθυστερήσουν. 

 

Ναι, η ACS είναι μαύρα χάλια γενικώς, αλλά δεν φταίνε οι εργαζόμενοι που τους έχουν δώσει πολλαπλάσια δουλειά και δεν παίρνουν έξτρα προσωπικό όπως θα έπρεπε, ενώ χέζονται στο τάλιρο. 

 

Δηλαδή κάπου φτάνει με την γκρίνια. Γκρινιάζουν πελάτες σε εμάς γιατί καθυστερούμε, αλλά ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ (και ενώ έχουμε ΚΑΙ έξτρα προσωπικό, πρέπει να τηρούμε αποστάσεις και αυτό είναι ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ), μηδαμινή κατανόηση για τους καιρούς που ζούμε μιλάμε. Μην κάνετε τα ίδια. 

 

Δείξτε κατανόηση. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

αλλά ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ

Δε το βλεπω;  χοροπηδας αμεριμνος εδω και κει?

Περα απο την πλακα, ναι  λιγη κατανοηση δε βλαπτει..

peace

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Δε το βλεπω;  χοροπηδας αμεριμνος εδω και κει?

Περα απο την πλακα, ναι  λιγη κατανοηση δε βλαπτει..

peace

Μα, κατανοώ και τους μεν και τους δε. Δεν πάει one way η κατανόηση. Είναι αλληλένδετα όλα, οι καθυστερήσεις έχουν μία λογική. Αλυσίδα πάει το πράμα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

Παρήγγειλες κάτι που δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο.

 

Εγώ το Σάββατο που μας πέρασε παρήγγειλα κάτι εργαλεία και τα παρέλαβα τη Δευτέρα στην Καλαμάτα.

 

Προσφορά Crazy Sundays, ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ όταν το παρήγγειλα.

Παρήγγειλα εσπρεσιέρα από you.gr στις 7/4, την παραλαμβάνω 13/4 (7 ημέρες μετά). Έρχεται DOA και κάνω αυθημερόν αίτηση επιστροφής και αλλαγής στις 13/4. Ακόμα περιμένω να μου στείλουν την φόρμα που θα επικολλήσω στο πακέτο για να το πάω στην ACS, 8 ημέρες δηλαδή, και μετά από 6 5 τηλέφωνα που τους έχω κάνει.

Τώρα φαίνεται τι καφενεία είναι τα e-shop και τα courrier στην χώρα μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ACS... απλά περιμένεις μέχρι να λειώσει το προϊόν στην συσκευασία του ενώ είναι κάπου στις αποθήκες ή σε κάποιο κατάστημά τους... από 14 του μήνα από το Σύνταγμα στην Σταμάτα... έχει μείνει στην διαδρομή από HUB Π. Ράλλη πρός Άγιο Στέφανο ( τους σταμάτησαν μάλλον οι μπάτσοι και δεν είχαν στείλει SMS στο 13033 και ακολουθήσε αυτόφωρο! )

 

Elta Courier... επίσης δέμα από 14 του μήνα... 18, Μεγάλο Σάββατο, δίχως να έχω πληρώσει για παράδοση Σαββάτου & Αργίες, μου το έφεραν σπίτι δίχως καν να τους ενοχλήσω.
Είναι μάλιστα το δεύτερο δέμα που μου φέρνει πολύ γρήγορα και Σάββατο δίχως ανάλογη υπηρεσία η Elta Courier.
( ακριβώς το προηγούμενο Σάββατο μου έφεραν άλλο δέμα, το οποίο από την ημέρα που το παρέλαβαν ( Πέμπτη 9 Απριλίου ), το παρέλαβα την 3η μέρα ( Σάββατο 12 Απριλίου ) ).

Και η UPS φυσικά μου έφερε πακέτο άμεσα ( από Εξωτερικό στο σπίτι μου σε 3 μέρες ).

Μόνο το (*@#)*@)#*@_)# η ACS δεν μπορεί να κάνει δουλειά.

 

elta-courier.jpg

acs.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, UltraB said:

Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου πω και εγώ "να φρόντιζες να την είχες παραγγείλει πριν το lockdown".

Αλλά δε θα επεκταθώ μέρα που είναι, νομίζω δε χρειάζεται κιόλας.

 

Δεν ήξερα ότι για όλα φταίει ο πελάτης. Ενδιαφέρουσα κοσμοθεωρία...

 

Περιμένω και εγώ δέμα με ΕΛΤΑ courier, όπως ο billpeppas.

Για να δούμε, φταίει το lockdown ή ότι είναι μπουρδ3λ@...

 

Έγινε επεξεργασία από hurin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.