Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Σου απάντησα με το ίδιο σου το σκεπτικό από την απέναντι πλευρά.

 

Το ότι υπήρχε πρόβλημα και πριν είναι προφανές, το να μου παραπονιέστε όμως ότι καθυστερούν και τώρα που είναι το lockdown είναι κάπως χαζό. Προφανώς και θα καθυστερούν, και το κατάστημα αλλά και οι μεταφορείς. Και που δουλεύουν ευχαριστώ θα έπρεπε να λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα φτάσω να λέω ευχαριστώ εκεί που δίνω τα λεφτά μου, θα έχω πέσει πολύ χαμηλά σαν άνθρωπος.

Αν δεν μπορούν, ας βγάλουν ανακοίνωση ότι σταματούν να δέχονται παραγγελίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενώ τώρα ας πούμε που παραπονιέσαι ότι καθυστερούν μες το lockdown λες και δεν γνωρίζεις τι χάος επικρατεί για τους υπαλλήλους είναι προτιμότερο;

 

Και εγώ τους έχω κράξει, πολλάκις. Το να τους κράζεις όμως τώρα γιατί καθυστερούν, άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο, που (σχεδόν) όλοι έχουν αράξει τη πέτσα σπίτια τους και έχουν αρχίσει τις παραγγελίες, ναι, προσωπικά μου φαίνεται αστείο. Επίσης λες να κλείσουν; Αναλογίσου λίγο πόσο πιο χάος θα ήταν μετά τα πράγματα. Συν ότι μετά θα παραπονιόμασταν ότι έκλεισαν και δε μπορούμε να πάρουμε web κάμερες να κάνουμε τηλεδιασκέψεις και καφετέρια να πιούμε τον καφέ μας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στα ελτα courier πρέπει να έχουν βαρέσει κανόνι δεν εξηγείται διαφορετικά...
2 παραγγελιές από τις 13/4 M. Δευτέρα η μια από Κόρινθο είναι ακόμα στο κέντρο διαλογής από τις 14/4 και η άλλη από κατάστημα στη Κηφισιά έχει μείνει στη παραλαβή στο τοπικό υποκατάστημα ...

Μια τρίτη που στάλθηκε στις 14/4 από Κύπρο μέσω ebay με το απλό Κυπριακό ταχυδρομείο έφτασε σήμερα στο κατάστημα ΕΛΤΑ εδώ στον Πειραιά...  
 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εμπλεξες....πονεμενη ιστορια...περιμενα στην Καλλιθεα κατι και βαριοντουσαν να πανε στον Ταυρο στο κεντρο διαλογης να μου το φερουν...πηγα τους ειπα καποια πραγματα....και σε μια ωρα το εφεραν.

 

Και η ταλαιπορια με την Acs συνεχιζεται....ακομα δεν χωνεψαν το προστιμο.

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πάντως με τις μεταφορικές ξεκάθαρα είναι λίγο ρουλέτα τι θα σου τύχει (ακολουθεί αποστολή στην επαρχία, elta courier)
σάββατο 11/4 πρωί φεύγει πακέτο από e-shop στην σητεία (κρήτη)
σάββατο 11/4 μεσημέρι λέει φόρτωση σε μεταφορικό μέσο από το ηράκλειο
κυριακή/δευτέρα καμία αλλαγή στο tracking
τρίτη 14/4 το εμφανίζει το πρωί στο τοπικο "κέντρο διαλογής" (ανατολική μακεδονία)
μέχρι το μεσημέρι το είχα παραλάβει
βέβαια ίσως φταίει ότι είμαστε επαρχία και είναι πιο "χαλαρά" τα πράγματα

και χωρίς covid δεν ξέρω αν θα το είχα πιο γρήγορα

πιστεύω το πρόβλημα δεν είναι στο "backbone" των μεταφορών αλλά στις παραδόσεις στα σπίτια που γίνεται ο πανικός

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και χειρότερα έκανε μια παραγγελία η σύζυγος από κατάστημα εδώ στην αττική  και την στείλανε με μια courier ICC πρώτη φορα την άκουσα .... τρέχα γύρευε...
Έκαναν να φέρουν το δέμα 27 μέρες την 23 τηλεφώνησα την 25 έγραψε στο tracking ότι πέρασαν για παράδοση αλλά δεν βρήκαν κάποιον, η σύζυγος λόγο εγκυμοσύνης και covid δεν περνάει ούτε από την εξώπορτα... τελικά πήρα πάλι τηλέφωνο τους τα έχωσα και το φέρανε την 27 μέρα...

Αυτό που με καίει και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα είναι ο μύλος του espresso που τον χρυσοπλήρωσα
QVUqU1V.jpg
 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Γεν. Ταχυδρομική μόλις μου παρέδωσε προϊόν που παρέλαβαν από το κατάστημα την Πέμπτη που μας πέρασε...

Η ACS ακόμα δεν έχει βρεί τον δρόμο από Πέτρου Ράλλη πρός Άγιο Στέφανο ( σκέφτομαι μέρες που είναι να τους κάνω δώρο ένα GPS )

Χθές παρέλαβε και πάλι η ΕΛΤΑ Courier νέο πακέτο, για να δούμε τι χρόνο θα κάνουν στην 3η αποστολή εντός καραντίνας. Μέχρι στιγμής τα έχουν πάει θεσπέσια.

 

Εν ολίγοις, με ένα σωρό μεταφορικές έχω κάνει εντός καραντίνας μπιζνες, η μόνη που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ εντελώς... κλασικά το τριμπού η ACS.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα εδώ στην περιοχή η ACS είναι ok δεν καθυστέρησαν πολύ τουλάχιστον 2 φορές που ήρθε δέμα για παραγγελία συγγενή που έκανα

Η ΕΛΤΑ κούριερ είναι απαράδεκτοι πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνετε περιμένω ένα δέμα με  μεγάλο χρηματικό κόστος γιαυτό και πλήρωσα courier για να έρθει σύντομα και να μην μείνει παραπεταμένο σε αποθήκες
Μου απάντησε με ένα ύφος ότι οι χρόνοι παράδοσης άλλαξαν και ότι δεν ξέρει πότε θα το φέρουν την ρώτησα γιατί δεν αλλάζουν και τις τιμές ανάλογα με τις υπηρεσίες που προσφέρουν και μου απάντησε να στείλω email παραπόνων..

Εκεί δεν κρατήθηκα τα άκουσε τα γαλλικά της ok καταλαβαίνω ότι έπεσε δουλειά αλλά εφόσον χρεώνουν το ανάλογο αντίτιμο (30 euro πλήρωσα για δέμα από Κόρινθο Πειραιά)να προσφέρουν και τις ανάλογες υπηρεσίες όχι να το έχουν στην αποθήκη και θα το φέρουν όταν κάτσει...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός κοιμήθηκε, η ACS βαρέθηκε, και κάπως έτσι βρήκε τον δρόμο της με το δέμα μου και το έφερε σήμερα!
Ξέχασα να τους κάνω κατάθεση ένα μπουρμπουάρ στα αφεντικά για την τρομερή εξυπηρέτηση και την τέλεια αντίδραση στην "κρίση" ( μιας και η δουλειά τους ανέβηκε κατά 500% προσέλαβαν 2 εξτρά ντελιβεράδες στον νομό της Αττικής :D ).

 

Κατά τα λοιπά, 3ο δέμα με ΕΛΤΑ Courier που έφθασε στην 4η μέρα από την παραλαβή του από το κατάστημα.
Και για αύριο βλέπω να φθάνει και η Γενική Ταχυδρομική ξανά με το 2ο δέμα που κύλησε ομαλά για τα δεδομένα ( 5 μέρες από την παραλαβή ).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Deus said:

Εκεί δεν κρατήθηκα τα άκουσε τα γαλλικά της

αυτοί να ξέρεις έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Αν πήρες τηλέφωνο στον αριθμό που δίνει η σελίδα τους μίλησες με ΕΛΤΑ, αυτό που ξέρουμε κλπ. Σε διάφορες περιοχές, δεν ξέρω πού ούτε αν το έχουν κάνει παντού, τα τελευταία χρόνια από εκεί που είχαν δικά τους καταστήματα, τα έκλεισαν κι έδωσαν αυτό το σκέλος με μορφή franchising σε διάφορους, οι οποίοι λειτουργούν μεν με ταμπέλες ΕLTA Courier αλλά είναι ξεχωριστές εταιρείες, δεν είναι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ.

Στην δική μου περιοχή, ο «διάφορος» είναι τραγωδία (πριν γίνει ΕΛΤΑ Κούριερ ήταν μεταφορική ο κυρ-Μήτσος). Μου είχαν δώσει το τηλέφωνό του, δεν το σήκωνε με τίποτα, μου έδωσαν κινητό του, τα ίδια, σηκώθηκα πήγα εκεί, βρήκε το πακέτο (φυσικά την προηγούμενη που είχε περάσει από το σπίτι μου, ενώ ήμουν όλη την ώρα μέσα γιατί το περίμενα απλώς άφησε αυτοκόλλητο περάσαμε/απουσιάζατε), το πήρα, την επόμενη θα παραλάμβανα ίδιο πακέτο, τους παρακάλεσα να σημειώσουν την διεύθυνση για να μη γίνουν τα ίδια, αρνήθηκαν, πέρασε καμιά βδομάδα, ούτε σήκωναν τηλέφωνα ούτε τίποτα, στο τηλέφωνο των ΕΛΤΑ φυσικά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα, στο τέλος έγινε το περιστατικό με τον τύπο που περιέγραψα στα ανέκδοτα προ ημερών. Κανονικό μπαχαλο. Αυτά έγιναν τον Σεπτέμβριο προ κορωνοϊού. Στο πρώτο πακέτο, όση ώρα περίμενα στο γραφείο τους να παραλάβω, κάνα δεκάλεπτο μέχρι να το βρουν, από οργάνωση ήταν ψιλοχάλι, τους έβλεπα εκεί που εργάζονταν.

Το επίπεδο service των «διάφορων» είναι άγνωστος x. Σε άλλο νήμα, def και tommybertsen έχουν παραπονεθεί για την δική τους περιοχή. Ο billpeppas έχει άλλη εμπειρία από το δικό του. Αν έχεις ξεκαθαρίσει ότι το δικό σου πακέτο βρίσκεται στο τελικό σημείο από όπου υποτίθεται ότι θα έρθει σπίτι σου, ίσως έχει νόημα να πας από εκεί (εφόσον έχεις τον δικό τους αριθμό tracking, εγώ δεν τον είχα, είχα αριθμό από το amazon και το amazon δεν μου έδινε τον αντίστοιχο των ΕΛΤΑ Κούριερ, ούτε ήξερε τίποτα περί ΕΛΤΑ κούριερ, μου έλεγαν απλώς να περιμένω κι αν καθυστερούσε άλλες 10 μέρες, σύνολο καμιά 20αριά δλδ, τότε να τους ξαναρωτήσω να δουν τι θα κάνουν, προφανώς θα ακύρωναν την συναλλαγή ή θα ξαναέστελναν, εσένα από Κόρινθο λογικά έχεις δικό τους αριθμό tracking).
Για να ξέρεις και μελλοντικά προσπάθησε να καταλάβεις αν το δικό σου σημείο εξυπηρετείται από κάποιον τοπικό συνεργάτη ή απευθείας από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ.

Γενικά, σε όλα αυτά τα θέματα με τις μεταφορικές αυτού του είδους, παίζει ρόλο και ο τελικός διανομέας. Το φυσικό πρόσωπο δλδ, ακόμα περισσότερο αν δεν είναι απευθείας υπάλληλός τους αλλά εργάζεται για πράκτορα που συνεργάζεται με αυτούς. Ακόμα κι όταν είναι υπάλληλός τους (όπως π.χ. συμβαίνει σε μεγαλύτερες εταιρείες τύπου UPS, DHL, FedEx) κι έχουν συνήθως πιο οργανωμένη ιεραρχία και πάλι το τελικό πρόσωπο μπορεί να παίξει ρόλο.
Δεν είναι περίεργο εδώ να βλέπουμε παιδιά που δεν είναι στην Αθήνα να περιγράφουν διαφορετική κατάσταση (προς το καλύτερο στο τελικό στάδιο) για την περιοχή τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν από το κατάστημα το έστειλαν με ΕΛΤΑ Κούριερ
Από της 13 του μήνα που έστειλαν την παραγγελία και έφτασε στο κέντρο διαλογής έχει κολλήσει εκεί... σχεδόν κάθε μέρα γράφει ότι το εκφορτώνουν...

23/4/2020, 12:05:41 ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
22/4/2020, 16:03:59 ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
21/4/2020, 13:18:26 ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
13/4/2020, 22:53:03 ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ


Όταν μου είπε ότι είναι άγνωστο πότε θα προχωρήσει και ότι δεν μπορεί να μου δώσει κάποια ημερομηνία ζήτησα αν μπορούν να το στείλουν στο τοπικό κατάστημα - διανομέα με κάποια ενημέρωση για να πάω να το παραλάβω από εκεί
Η απάντηση και πάλι ήταν με αγένεια ότι δεν ξέρουν πότε θα φύγει από το κέντρο διαλογής γιατί οι χρόνοι παράδοσης άλλαξαν... με ένα ύφος μην μου τα ζαλίζεις μίλησα και τέλος...
Κατανοητή η καθυστέρηση αντί για 2 μέρες να κάνει 5  αλλά όχι 10 και 20, ημερολογιακά από δευτέρα ξεκινάει η τρίτη εβδομάδα αναμονής

 Τα κούριερ χρεώνουν extra γιατί προσφέρουν extra υπηρεσίες δεν γίνετε να χρεώνουν 25 -30 euro και να είναι ποιο αργοί από το απλό ταχυδρομείο που κοστίζει 2-5-7 euro
Δέμα από Κύπρο με απλό ταχυδρομείο έφυγε από εκεί 14/4 έφτασε Πειραιά 21/4 και στις 22/4 φέραν την ειδοποίηση για να πάω να παραλάβω

Ας πάρουν προσωπικό ή ας εξυπηρετούν μέχρι εκεί που μπορούν

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.