Jump to content



Recommended Posts

Λοιπόν εγω τελικά είμαι ανάμεσα σε δυο επιλογές SteelSeries - Gaming Keyboards - SteelSeries 7G και QPAD Products - Corporate-QPAD MK-85 Pro Gaming Mechanical backlit keyboard - Shop - News στα 130 και 170 ευρώ αντίστοιχα. Και τα δυο θα τα βάλω με mx black (νομίζω στο 7g είναι ήδη mx black) και η μονη διαφορα που έχουν είναι το backlight που έχει μόνο το qpad. Τι προτείνετε;

Γιατί όχι το SteelSeries - Gaming Keyboards - SteelSeries 6Gv2 αντί του 7g;

Δεν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους πέρα από τη βάση για τον καρπό, το μεγαλύτερο δεξί shift και τις θύρες USB και ήχου που έχει το 7g. Όλα αυτά για μένα, αλλά και για πολλούς άλλους, δε δικαιολογούν τη διαφορά των 50€.

Και εγώ πρόσφατα πήρα το 6gv2 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Αν διαθέτεις τόσα χρήματα(130-170€+), τότε 1000 φορές να πάρεις κάτι σε Ducky, Filco ή ακόμη και Das Keyboard!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι το SteelSeries - Gaming Keyboards - SteelSeries 6Gv2 αντί του 7g;

Δεν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους πέρα από τη βάση για τον καρπό, το μεγαλύτερο δεξί shift και τις θύρες USB και ήχου που έχει το 7g. Όλα αυτά για μένα, αλλά και για πολλούς άλλους, δε δικαιολογούν τη διαφορά των 50€.

Και εγώ πρόσφατα πήρα το 6gv2 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Αν διαθέτεις τόσα χρήματα(130-170€+), τότε 1000 φορές να πάρεις κάτι σε Ducky, Filco ή ακόμη και Das Keyboard!

το βασικότερο για μένα μείον του είναι και το μικρό backspace αλλά προτιμήσεις είναι αυτές :)

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο να ερθει το year of the dragon ευρώπη. Η μονη λύση είναι απο αμερική με το φόβο για τελωνείο. Ducky Year of the Dragon Purple LED Backlit Mechanical Keyboard

Αν θες cherry mx black δεν βρίσκω κανένα λόγο να δωσεις 120++ απο τι στιγμη που υπαρχει το 6gv2 σε χαμηλότερη τιμή (ποιοτικά είναι ενα απο τα καλύτερα keyboards).

Τα φρου φρου και αρώματα των 7g και xarmor usb,audio jacks,wrist rest ( :S δεν μπορώ να διανοηθώ οτι κάποιος θα βάλει εκει ακουστικά) ειναι καθαρά μαρκετιστικα τρικ, χιλιες φορες καλύτερα ενα 3m gel wrist rest ή ακόμα και κάποιο "επωνυμο" δερματινο filco , ducky etc.

Βεβαια υπάρχουν και custom wrist rest :p

DSC06040.jpg

link

Αν διαθέσεις 150+ θα πρότεινα filco , ducky ή ακόμα και Topre Realforce

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση με blue backlit και cherry MX red διακόπτες. Είναι πολύ καλό. Βολικό.

Το μόνο αρνητικό που έχει είναι ότι μετά από κάθε reboot του υπολογιστή χάνει τις ρυθμίσεις για το backlit και πρέπει πάλι να το ρυθμίσεις απο τα hotkeys που έχει. Οι red διακόπτες είναι φοβεροί σε gaming. δεν με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα αν και κάποιες φορές μου λέιπουν τα ηχηρά κλικ των brown διακοπτών του άλλου μου πληκτρολογίου :tomato:

Από ποιότητα είναι αρκετά καλό. Τα keycaps είναι πολύ ποιοτικά. Βέβαια έχουν κάνει τσιγκουνιές στο mini-usb καλώδιο. Πιο απλό δεν γίνεται. Πρέπει να βρούμε καμιά braided έκδοση για να στρώσει. Και το ps/2 adaptor που έχει είναι και αυτό "φθηνό".

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση με blue backlit και cherry MX red διακόπτες. Είναι πολύ καλό. Βολικό.

Το μόνο αρνητικό που έχει είναι ότι μετά από κάθε reboot του υπολογιστή χάνει τις ρυθμίσεις για το backlit και πρέπει πάλι να το ρυθμίσεις απο τα hotkeys που έχει. Οι red διακόπτες είναι φοβεροί σε gaming. δεν με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα αν και κάποιες φορές μου λέιπουν τα ηχηρά κλικ των brown διακοπτών του άλλου μου πληκτρολογίου :tomato:

Από ποιότητα είναι αρκετά καλό. Τα keycaps είναι πολύ ποιοτικά. Βέβαια έχουν κάνει τσιγκουνιές στο mini-usb καλώδιο. Πιο απλό δεν γίνεται. Πρέπει να βρούμε καμιά braided έκδοση για να στρώσει. Και το ps/2 adaptor που έχει είναι και αυτό "φθηνό".

Καλα εγω μαύρα θα του βάλω θέλω να ασκώ πίεση :tomato: Απο που το χτυπησες;
Link to comment
Share on other sites

Είσαστε έτοιμοι;;; Δεν σας ακουωωωω Ducky DK9008 Shine II Mech Keyboard Green LED (Cherry Red) [DK9008SII-GRRD] - $149.00 : PC Case Gear 4/9/12 λέει μαγκες:crazy_pilot:

Το μόνο καινούριο που βλέπω σε σχέση με το παλιό είναι αυτό:

Reactive Mode: Keys light up when depressed

Δεν λέω ότι είναι άσχημο. Πολλές εταιρείες έχουν ξεκινήσει να το εισάγουν ως χαρακτηριστικό στα προϊόντα τους. Προσωπικά δουλέυω με full backlit και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βόλευε το reactive mode. Σίγουρα τις βραδυνές ώρες δεν είναι και τόσο χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και νεος στο αθλημα, μεχρι στιγμης το collermaster quickfire pro με τα red switches που εχω ειναι αψογο, μονο που δυσκολευτηκα λιγο να συνηθιοσω τα σχετικα στενοτερα πληκτρα (wasd και ctrl) σε συγκριση με τα microsoft sidewinder που ειχα προηγουμενως. Δεν φωτιζει ολοκληρο, αλλα ενταξει, για 75 ευρω που το πηρα, ειναι υπεραρκετο.

CM Storm QuickFire Pro - Cooler Master

Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά έστειλα pm στον @fatalara.

Σίγουρα το QPAD MK- 85 Pro τσούζει στο θέμα τιμής αλλά αυτό είναι και το μόνο του μειονέκτημα. Το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο το έχω εδώ και ένα μήνα περίπου και στο μόνο θέμα που ξενερώνω είναι ότι ΔΕΝ είναι όλα τα υπόλοιπα πληκτρολόγια σαν και αυτό.

Έχει απίστευτη απόκριση, τα πλήκτρα κάθονται ακριβώς κάτω απο τα δάχτυλά μου, τρομερό φωτισμό που για μ'ένα είναι απολύτως απαραίτητο και επίσης το άτιμο δεν λερώνεται όπως αυτά τα glossy Razer.

Είχα εδώ και δύο χρόνια το Logitech G19 ο οποίο μου ήτανε πολύ δύσκολο να αντικαταστήσω, λοιπόν το QPAD MK-85 Pro για μ΄ένα είναι το επόμενο επίπεδο.

Να ξέρετε όποιος το τσιμπήσει δεν θα κοιτάξει άλλο πληκτρολόγιο για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

My dreams are about to get real!

Mad Catz unveils $300 modular S.T.R.I.K.E. 7 gaming keyboard - TechSpot News

Ετσι δε θα μου λειψει κ η οθονη του G19!

:drool:

Wrong section :hehe:

300$ για μεμβράνη wannabe mech?? :wall:

Although it uses a membrane design, Mad Catz says it engineered the device to mimic the feel of a mechanical keyboard.
Link to comment
Share on other sites

Αν και νεος στο αθλημα, μεχρι στιγμης το collermaster quickfire pro με τα red switches που εχω ειναι αψογο, μονο που δυσκολευτηκα λιγο να συνηθιοσω τα σχετικα στενοτερα πληκτρα (wasd και ctrl) σε συγκριση με τα microsoft sidewinder που ειχα προηγουμενως. Δεν φωτιζει ολοκληρο, αλλα ενταξει, για 75 ευρω που το πηρα, ειναι υπεραρκετο.

CM Storm QuickFire Pro - Cooler Master

75??απο που??:drool:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, τα switches που κάνουν λιγότερο θόρυβο

(χωρίς ο-rings πως τα λεν) είναι τα καφέ και μετά παν τα κόκκινα;

Πιο πληκτρολόγιο με τα λιγότερα θορυβώδες switches μπορώ να

βρω εύκολα χωρίς να περιμένω άπειρο καιρό και χωρίς να περάσει

τελωνείο; Με ενδιαφέρει να έχει numpad. Δεν με ενδιαφέρει να

έχει φώτα (αν έχει, τότε να μπορούν να σβήνουν) καθώς και δεν

θέλω extra πλήκτρα. Πέρα από αυτό αν γίνεται να παραγγείλω

ελληνικά πλήκτρα. (όχι τελείως απαραίτητο, αλλά επιθυμητό)

Α, και να έχει ποδαράκια, δλδ. 2 ρυθμίσεις ύψους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, τα switches που κάνουν λιγότερο θόρυβο

(χωρίς ο-rings πως τα λεν) είναι τα καφέ και μετά παν τα κόκκινα;

Πιο πληκτρολόγιο με τα λιγότερα θορυβώδες switches μπορώ να

βρω εύκολα χωρίς να περιμένω άπειρο καιρό και χωρίς να περάσει

τελωνείο; Με ενδιαφέρει να έχει numpad. Δεν με ενδιαφέρει να

έχει φώτα (αν έχει, τότε να μπορούν να σβήνουν) καθώς και δεν

θέλω extra πλήκτρα. Πέρα από αυτό αν γίνεται να παραγγείλω

ελληνικά πλήκτρα. (όχι τελείως απαραίτητο, αλλά επιθυμητό)

Α, και να έχει ποδαράκια, δλδ. 2 ρυθμίσεις ύψους.

Ευχαριστώ

Πρώτα τα κόκκινα και μετά τα καφέ. Τα μπλε είναι τελευταία. Tα red είναι καλύτερα για gaming αλλά σε πληκτρολόγηση μπορεί να έχεις περισσότερα λάθη ενώ στα brown είναι το αντίστροφο. Τα brown είναι και λίγο πιο θορυβώδη και πιο απολαυστικά ως μηχανικά πλήκτρα από τα red. Brown και μελλοντικά o-rings είναι η τρίτη επιλογή που ίσως συμβιβάζει και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.