Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Στο Gearbest μόνο με balance. Αυτό γίνεται με την μέθοδο του "request" δες λίγα ποστ πιο πίσω, αν δεν κάνω λάθος κάποιος το περιγράφει..

 

Ναι τα ξέρω αυτά απλά εμένα με Πειραιως προπληρωμένη δεν δέχεται τίποτα... κάνει το request αλλά δεν μπορώ να κάνω trade...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ξέρω αυτά απλά εμένα με Πειραιως προπληρωμένη δεν δέχεται τίποτα... κάνει το request αλλά δεν μπορώ να κάνω trade...

Δοκίμασες το ποσό να είναι 5-10 ευρώ λιγότερο σε σχέση με αυτά που έχεις στην κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήκωσα κανονικά 430 Ευρώ και τα ξόδεψα , με paypal balance μέθοδο όπως έκανα και πριν μήνα. Το μόνο μείον η προμήθεια των 15Ευρώ λόγω paypal. Αν και ήθελα επίτιδες να έχω 1 μεγάλο transfer αντί πολλών μικρών μη τυχόν με έκοβε η τράπεζα :p

Καθοδόν και οι 3 λάμπες για τον δεύτερο CRT προβολέα :D

Link to comment
Share on other sites

Αν η πληρωμή δεν γίνεται αυτόματα, υπό τη μορφή του Order & Pay, αλλά ο πωλητής/κατάστημα σου αποστείλει Payment Request,

 

δεν είναι το ίδιο με την πατέντα που κάνουν αυτοί που έχουν φορτίσει επιτυχώς ?

Link to comment
Share on other sites

Αγορές προιόντων 200,00€ περίπου από ebay χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής εδώ και 20 μέρες, πάντα με την διαδικασία του request money (prepaid Eurobank).

 

Φρέσκα νέα από businessnews.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγορές προιόντων 200,00€ περίπου από ebay χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής εδώ και 20 μέρες, πάντα με την διαδικασία του request money (prepaid Eurobank).

 

Φρέσκα νέα από businessnews.gr

Μέχρι το τέλος του αιώνα θα έχουμε capital controls

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το τέλος του αιώνα θα έχουμε capital controls

Mακάρι, το "capital controls" επιχείρημα στο παζάρι με τους κινέζους είναι πολύ δυνατό !! :hehe: :hehe:

Αν η πληρωμή δεν γίνεται αυτόματα, υπό τη μορφή του Order & Pay, αλλά ο πωλητής/κατάστημα σου αποστείλει Payment Request,

 

δεν είναι το ίδιο με την πατέντα που κάνουν αυτοί που έχουν φορτίσει επιτυχώς ?

Oxi εκτος και αν ο πωλητής είναι από Eλλάδα.

 

Σου ζητά χρήματα (paym. request) ένας από Ελλάδα. Επιτρέπετε ? Ναι, από ελληνικό σε ελληνικό account δεν έχεις πρόβλημα. ΟΚ, μπαίνουν τα χρήματα, αλλά όχι στην πιστωτική/τραπ. λογαριασμό του κατόχου του paypal αλλά στο balance του. Με το balance μπορεί να αγοράσει από εξωτερικό ? Ναι αφού το balance είναι ήδη "εξω".

 

Έτσι γίνεται "bypass" o έλεγχος των cap. controls.

Link to comment
Share on other sites

Στις 25/9 δοκίμασα να κάνω παραγγελία από το ebay ένα τιμόνι και αντάπτορα για g27 παραγγελίες 24 και 45 ευρώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα ενώ είχα δοκιμάσει να κάνω παραγγελία στις 22/9 και δεν περνούσε.

 

Με paypal έγινε η πληρωμή από κάρτα Visa Enter Alpha Bank από μαγαζί στο ebay από Κίνα Honk Kong.Είχα δοκιμάσει και το balance αλλά δεν δούλεψε σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , κάνω quote από σημερινό κείμενο σε ενημερωτικό site

http://www.zougla.gr/money/article/analitikos-ke-epikeropimenos-odigos-gia-ton-periorismo-kefaleon

 

 

8. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό ή από το internet;

ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

Για αγορές από το internet μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις κάρτες σας χωρίς περιορισμούς εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

Ωστόσο, εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

-Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό
-Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες
-Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games
-Αγορές σε κοσμηματοπωλεία
-Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό
-Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού)
-Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις
-Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης
-Αγορές οικιακού εξοπλισμού
-Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού
-Αγορές καλλυντικών.

«Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία», όπως αναφέρει στην ανακοίνωση «παραμένουν ως έχουν».

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hehe:  :hehe: Την webuy δεν την δέχεται καν σαν κάρτα δεν ξέρω καν άμα μπορείς να την βάλεις στο λογαριασμό οπότε θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις με άλλη φίλε μου. Ρε παιδιά το balance δουλεύει εδώ και καιρό δεν καταλαβαίνω το λόγο που το γράφετε και το ξαναγράφετε δεν είναι επιτυχία αυτό.. Από την άλλη ότι έχω δοκιμάσει από eurobank,alpha,πειραιώς,εθνική έχω φάει άκυρο σε απευθείας συναλλαγή και μέσω paypal. Και έφαγα και άκυρο σε συναλλαγή του εσωτερικού μέσω paypal σε κάρτες της πειραιώς. Μου φαίνεται μπάχαλο είμαστε με τα ccκαι δεν ξέρουν και αυτοί τι τους γίνεται...Ακόμα και σε αυτό τραγικοί

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.