Jump to content



Τι παίζετε αυτόν τον καιρό;


fantacid

Recommended Posts

1 hour ago, psyber said:

Να ρωτήσω. Ποια ειναι η διαφορά να το αγοράσει κανείς από το GOG αντί να το πάρει στο Steam?

 

Πρακτικά μόνο ότι όλα τα λεφτά πάνε στην εταιρεία. Αν δεν απατώμαι, και η έκοδση του Steam μπορεί να τρέξει κατευθείαν από το executable αφού το κατεβάσεις (χωρίς το Steam), γιατί το παιχνίδι είναι DRM-free. Αλλά ειδικά γι αυτό, είναι προτιμότερο να ψωνίσεις κατευθείαν από το GOG.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, psyber said:

Δηλαδή το μόνο που προσφέρει το Steam είναι τα Achievements.

 

Νομίζω ότι και στο GOG Galaxy έχει ακριβώς τα ίδια achievements. Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να τρέχεις μέσα από τον launcher για να μετρήσουν (Steam / Galaxy).

Link to comment
Share on other sites

η πραγματική διαφορά είναι ότι στο gog μπορείς να κατεβάσεις το installer και να το τρέξει όποτε το θες όπου το θες ακόμα και offline.

και φυσικά μπορείς να κάνεις την συλλογή σου σε dvd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, eleozz said:

η πραγματική διαφορά είναι ότι στο gog μπορείς να κατεβάσεις το installer και να το τρέξει όποτε το θες όπου το θες ακόμα και offline.

 

Και στην έκδοση του Steam ισχύει αυτό (εφόσον το κατεβάσεις την πρώτη φορά). Το παιχνίδι είναι DRM-free και εκεί, από επιλογή της CD Projekt (της εταιρείας πίσω από το παιχνίδι, αλλά και το GOG)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Το Steam έχει ακόμη κάποιο προβάδισμα σε λειτουργίες, πχ family sharing, remote play together, κλπ.

Πάντως κι εγώ προτιμώ να πάρω κάτι στο GOG, όταν έχω την επιλογή.

 

Ε, για να πούμε του στραβού το δίκιο, πιο εύκολο κυριολεκτικό "family sharing" έχει το GOG. ?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

το civil meiers civilization που έδινε το epic πριν λίγες μέρες το έτρεξα 1-2 ώρες να δω πως είναι μίας και με παιχνίδια στρατηγικής δεν είμαι πολύ <φίλος>. 

Αλλά όλα αυτά που έχει μου φαίνονται σαν ένα μικρό βιβλίο που θέλει διάβασμα. :book:

υπάρχει κάποιος τρόπος πχ. video για το πως να ξεκινήσει ένας πρωτάρης αυτό το game? 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, intercoolerr730 said:

το civil meiers civilization που έδινε το epic πριν λίγες μέρες το έτρεξα 1-2 ώρες να δω πως είναι μίας και με παιχνίδια στρατηγικής δεν είμαι πολύ <φίλος>. 

Αλλά όλα αυτά που έχει μου φαίνονται σαν ένα μικρό βιβλίο που θέλει διάβασμα. :book:

υπάρχει κάποιος τρόπος πχ. video για το πως να ξεκινήσει ένας πρωτάρης αυτό το game? 

 

To 6 δεν το έχω δει, αλλά στα παλαιότερα μπορείς να αξιοποιείς τις προτάσεις των συμβούλων σου μέχρι να αισθανθείς άνετα να τους αγνοείς. Ειδικά στο "εύκολο" σχεδόν σε κρατούν από το χέρι μέχρι βαθιά στο παιχνίδι. Επίσης, μπορείς πάντα να χαζέψεις τη Civilopedia όσο παίζεις (πατώντας το ερωτηματικό). Έχει πληροφορίες για κάθε πτυχή του παιχνιδιού και μπορείς να την επιστρατεύεις όποτε συναντάς κάτι καινούριο. 

 

Αν προτιμάς ακόμη να πας σε εξωτερική βοήθεια, βλέπω ότι κυκλοφορούν μπόλικα Civ 6 Tutorials for Complete Beginners, αλλά για μένα μάλλον χαλούν τη χαρά της σταδιακής ανακάλυψης κι έτσι κι αλλιώς χρειάζονται μερικές ώρες για να τα παρακολουθήσεις. Αυτός είναι χρόνος που μπορείς να τον περάσεις παίζοντας... ?‍♂️

 

https://www.google.com/search?tbm=vid&q=civ+6+tutorial+for+beginners

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω την Οδύσσεια μιας (έχω την Κασσάνδρα) ξεριζωμένης.

Αισίως, έπιασα τις 77 ώρες. 48% το main progress, καθώς ''καθαρίζω'' τις περιοχές και έχω αφήσει το main story.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, intercoolerr730 said:

για το πως να ξεκινήσει ένας πρωτάρης αυτό το game? 

δεν το φόρτωσα τελικά το 6, 100GB ελάχιστος χώρος αν το είδα καλά, υγεία. Next time. Για να συνεχίσω στα όσα σου έγραψε ο acct, αν είσαι εντελώς νέος στο CIV, θα σου πρότεινα αρχικά να παίζεις διαλέγοντας πάντα έναν μόνο πολιτισμό για εσένα, τον ίδιο. Ώστε να συνηθίσεις λίγο το πνεύμα του παιχνιδιού μέχρι να το μάθεις κάπως καλύτερα.

Αν και οι πληροφορίες στην ονλάιν βοήθεια μοιάζουν ωκεανός, το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται για αρχή να μάθεις κάθε πιθανή ή απίθανη μονάδα στο παιχνίδι. Τα περισσότερα από αυτά θα τα μάθεις με τον καιρό. Δεν θα άρχιζα με τίποτα παιχνίδι με άλλους παίκτες, παίζε μόνο σε single mode με αντίπαλο το ΑΙ του παιχνιδιού, αν έχεις επιλογή -λογικά έχεις- άρχισε με 2-3 αντίπαλους πολιτισμούς, μην πας να βάλεις μονομιάς 6-7 μέχρι να κινείσαι άνετα σε κάποια βασικά σημεία του παιχνιδιού.
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@acct & @salde ευχαριστώ για τις απαντήσεις! ?

έπαιξα 1-2 ώρες και ήμουν (νομίζω) σε ένα πολιτισμό αλλά μου κάνανε ντου κάτι εχθροί και γιοκ.... μετά χάθηκα λίγο στη ροή της πληροφόρησης και γενικά μου φαίνονταν βουνό όλα αυτά τα εικονίδια και τα πράγματα που έχει να κάνεις. Παρόλα αυτά θα ασχοληθώ να δω αν μπορώ να μπω στο πνεύμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετά απο 10 ώρες παιχνιδιού περίπου στο civilization τολμώ να πω ότι εχω κάνει μια μικρή πρόοδο στο game και ομολογώ πως είναι ενδιαφέρον. παρόλα αυτά σαν πρωτάρης ακολουθώ τα recommendations κυρίως του παιχνιδιού αλλά και παλι τα εικονίδια και η πληροφόρηση προκαλεί πονοκέφαλο. anywhay.

ξέρει κανείς πως παίρνουμε αυτόν τον archeologist?  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.