Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

1 minute ago, tommybertsen said:

Δεν πιστεύω να τους πληρώνεις κιόλας, έτσι;

δεν έχει έρθει λογαριασμός ακόμα.
 

Spoiler

 

Φορθνετ: δυο τρεις φορές τους τηλεφώνησα να δω τι γραμμή VDSL μπορούν να μου βάλουν. Δεν μου τηλεφώνησαν καν. (πελάτης τους για ίντερνετ γύρω στα 23 χρόνια νον στοπ, 25+ στην πραγματικότητα). Έστειλαν όμως τον λογαριασμό για το δίμηνο τέλη Μαρτίου-τέλη Μαΐου. Αυτοί να δεις τι θα πάρουν. Χάνω το user name βέβαια, δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά, υγεία. Ξέφυγα και σε ένα chat, που το αποφεύγω γιατί δεν μου φταίνε οι δόλιοι οι υπάλληλοι. (επειδή είχα μεριζόμενη πρόσβαση, δεν καταλάβαιναν εύκολα το πρόβλημα, κάποιοι δεν το είχαν ξανακούσει ποτέ, ζητούσα επίμονα να μιλήσω με πωλητή ή τεχνικό που σκαμπάζει να του εξηγήσω κι ο τύπος στο τσατ μου απαντουσε «θα σας τηλεφωνήσουμε». «το ίδιο μου είπατε και στις 19 Φεβρουαρίου, μισή ώρα σας εξηγούσα μέχρι να πάρετε μπρος, έχουμε 3 Μαρτίου και δεν μου έχει τηλεφωνήσει κανείς, πείτε μου σε πόση ώρα μπορώ να μιλήσω με άνθρωπο να περιμένω», μου έδινε το πενταψήφιο, στο τρίτο τέταρτο repeat ξέφυγα, ευτυχώς δεν σκυλόβρισα)



Βοντα: μάλλον χειρότεροι του ΟΤΕ, 24ADSL κι αυτό ίσως.

Γουιντ: 24ΑΔΣΛ (στην πράξη αυτό σημαίνει γύρω στα 11-13 κλείδωμα).

Η μόνη μλκία είναι ότι από ότι φαίνεται έχει καταργήσει ο ΟΤΕ το 30άρι VDSL τις τελευταίες ημέρες. Αν δεν καταφέρουν να το κρατήσουν πάνω από 30 φοβάμαι ότι θα μου προτείνουν να πέσω σε ADSL. Ο ΟΤΕ (από παλιά είναι η ΔΕΚΟ που απεχθανόμουν περισσότερο, την δε Deutsche Telekomm δεν την έχω σε καμιά εκτίμηση) είναι πιο οργανωμένος. τουλάχιστον έμαθα σε ποιο κτίριο είναι το ΑΚ (επειδή εδώ υπήρχαν από παλιά τηλέφωνα, ανήκαμε στην Ακρόπολη, δεκαετία μετά έφτιαξαν νέο στην περιοχή μου, δεν μπορούσα να υπολογίσω σε ποιο με είχαν βάλει, οι αποστάσεις είναι παρόμοιες κι οι λογαριασμοί κατά καιρούς ανάφεραν το ένα, άλλοτε το άλλο, μύλος).

 


Με χαλάρωσε το «νήμα σου» εδώ παραπάνω γιατί έγραψες τι σου είπαν στο τηλέφωνο κι έδωσε ο trib το λινκ που έψαχνα, θεωρώ ότι αν τα κάνουν ρόιδο θα μπορώ να φύγω αζημίως (αυτοί θα πουν ότι εννοούν να φύγω από το VDSL και να πέσω σε ADSL με κάνα 12αρι πάλι, εκεί είναι που ίσως χαιρετήσω αλλά δεν βιάζομαι)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά περί ταχύτητας νομίζω ισχύουν για όλες τις συνδέσεις. Ελπίζω βασικά. 

Τώρα για την ADSL δεν είμαι σίγουρος. Μιας και πάντα ήμουν εκεί γύρω όποτε είχα ADSL (μέχρι πριν ~4 χρόνια). 15.5-16, εκεί κλείδωνα, από κει και κάτω είσαι κάτω από το 30% που είπαν και σε μένα στο τηλέφωνο. That's definitely not the case με μένα, δεν υπήρχε περίπτωση. Το speedtest έχει ως εξής:

Spoiler

image.png

Είμαι σε interleaved και σκοπεύω να παραμείνω.

Τα ίδια βλέπω πάνω-κάτω στο dslreport. Αντικατοπτρίζεται το παραπάνω από τα νούμερα που βλέπω για download

Spoiler

Screenshot_15.jpg

Το κατέβαζα δοκιμαστικά - από steam ίδιες ταχύτητες. Υποθέτω μπορεί και καλύτερα, θα κοιτάξω μήπως τους ψήσω για speedport smart 3 αλλά είμαι ήδη οκ με αυτά που βλέπω - δεδομένης της προσφοράς)

 

Αναρωτιέμαι που έχουν τόσο χάλι κάλυψη και είσαι έτσι.

Βασικά είναι ένας φίλος μου στην Νίκαια ο οποίος έχει παρόμοια θέματα. Φαντάζομαι θα είναι πολλές περιοχές στο "σκοτάδι"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν ανηκω ακομα στην κατηγορια του vDSL να μοιραστω την χαρα μου(γιατι πονο δεν ειχα).

 

Πριν μερικες μερες στο δευτερο νουμερο που εχω στο σπιτι που ειναι και συγκεκριμενα voip δεν μπορουσα να καλεσω σε ενα

συγκεκριμενο νουμερο voip οσο εμαθα μετα στην Αθηνα(Θεσσαλονικη-->χωριο εγω).Μετα απο 3 μερες που επικοινωνουσαν τακτικα

μαλιστα (ισα και 3 φορες την ημερα)μαζι μου καταληξαμε στην αλλαγη του ρουτερ μιας και οσο με ειπε ο τελευταιος τεχνικος (τσακαλι με την σωστη εννοια)

Το ρουτερ απο την στιγμη που κλεισαμε το τηλ. με ηρθε την αλλη μερα το πρωι το εγκατεστησα αλλα δεν ειχα ουτε ιντερνετ ουτε φυσικα τηλεφωνια στο voip.

Ο πρωτος τεχνικος που μιλησα μαζι του με απεκατεστησε το ιντερνετ και την επομενη μερα ο τσακαλος τεχνικος (ναι αυτος που αναφερω ποιο πανω) με πηρε τηλ

και ειπε οτι εφτιαξε και το τηλεφωνο.Οντως ειχε φτιαχτει.

Συνοψιζοντας η εταιρεια που ειμαι ειναι η forthnet, το voip νουμερο που ειχα το προβλημα ηταν της wind , ρουτερ ειχα το technicolor TG788v v3, συνδεομουν

στα μεταξυ 15~16mbit πλεον ειμαι στα 17~18 και το ρουτερ που με δωσανε ειναι το ZTE ZXHN H288A.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά, στην Αθήνα, θα τα έκαναν οι παραπάνω εταιρείες σε 8πλάσιο χρόνο :hehe: 

Σαλόνικα σε ποια περιοχή είσαι; Θυμάμαι να δίνει vdsl από το ΑΚ ο ΟΤΕ στους Αμπελόκηπους που έμενα, μέχρι 3 στενά πιο πάνω από μένα :bleh: 

Αλλά με HOL θυμάμαι να μου λύνονται τα προβλήματα ASAP. Εδώ στην Αθήνα φορθνετ κλπ, τους παίρνει μια αιωνιότητα, αλλά και πάλι, εξαρτάται αρκετά από την περιοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eξω απο Θεσσαλονικη περιπου ~30 χλμ σε χωριο προς Χαλκιδικη.Συναδελφος που μενει περιπου εκει κοντα που εισουν

(Αμπελοκηποι) εχει βγαλει βυζι με την Vodafone.Ηol οσο ειχα παλια ενα φεγγαρι μονο dsl 2mbit αλλα 2mbit δεν πα να πεφτε και το

κεντρο του πΟΤΕ οπως λες κανενα απολυτως προβλημα.Βασικα εδω στο χωριο ειμαστε ακομα μονο forthnet & πΟΤΕ.

Ποτε πλεον στον πΟΤΕ και αναγκαστηκα οχι οτι με χαλαει απεναντιας ειμαι μονο με forthnet.Kαι αλλες φορες με αντιπετωπισαν

σωστα οπως και προσφατα οπωτε ? Αν δεν εχουν vdsl ακομα δεν με χαλασε καθολου.Ο γειτονας μου που ειχε vdsl στον αναταγωνισμο

τον εκαναν κορδελακια και τιμολογιακα και στην γραμμη τα πηρε και το γυρισε πλεον και εκεινος σε dsl.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 χλμ προς Χαλκιδική; Σουρωτή; Μουδανιά; Λάκκωμα; Σχολάρι; Βασιλικά; Τρίλοφος maybe? Τα ξέρω προς τα εκεί τα μέρη :hehe: 

Να λες πάλι καλά που έχεις πάροχο, πόσα χωριά προς τα εκεί είναι ξεχασμένα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mεσημερι.Ακομα χειροτερα :hehe:

Περαν της πλακας ιδιως εδω στο χωριο ειμαστε αρκετα καλα.Και κτηριο του πΟΤΕ εχουμε και καμπινες απεξω στημενες και

ταχυτητες καλες.Οταν πρωτοσυνδεθηκα κλειδωσα 22 απο τα εως 24.Νot bad huh? Ο αδερφος να φανταστεις που εχει το μαγαζι πανω

στο δρομο της Χαλκιδικης εξοδο για Σχολαρι -Μεσημερι οταν εκανε συνδεση για τηλ και ιντερνετ στην forthnet πανω απο 2bmbit αν

εβλεπες εκανες ταμα.Πλεον κλειδωνει 13 με 14 το καλοκαιρι που δεν βρεχει ειδα και 15 οπωτε ειμαστε σε μια σχετικα καλη βαση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

vodafone....πακέτο 50αρι vdsl 360 λεπτά "προσκυνητά"...2μήνες πρίν ανανέωση συμβολαιου και τώρα το ίδιο πακέτο το έχουν 26,90...τους παιρνεις τηλ δις να ζητήσεις αν μπορείς να ενταχθείς σε αυτό και ποιούν την νήσσαν...θα σας πάρουμε πίσω...όσο σας πήρα εγώ τηλέφωνο αλλο τόσο με πήραν αυτοί...

Το αυτονόητο ( που δείχνει και σεβασμό στους πελάτες τους)  δεν θα ήταν να εντάξουν όλο το κόσμο με το ίδιο πακέτο στην νέα τιμή ; Χωρίς να πρέπει να το ζητήσω;

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

Μία ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

Το αυτονόητο ( που δείχνει και σεβασμό στους πελάτες τους)  δεν θα ήταν να εντάξουν όλο το κόσμο με το ίδιο πακέτο στην νέα τιμή ; Χωρίς να πρέπει να το ζητήσω;

Εφόσον έκανες συμβόλαιο με την "Χ" τιμή, δεν είναι υποχρεωμένοι να σε ειδοποιήσουν, παρά μόνο όταν ανανεώσεις ξανά. Δηλαδή θα πρέπει να τους ζητήσεις να κάνεις εκ νέου συμβόλαιο. Έτσι έκανε και σε μένα ο ΟΤΕ, άσχετα που η προσφορά ήταν για διαφορετικό πακέτο. Για το ίδιο πακέτο με αναπροσαρμοσμένη τιμή, σιγά μην σε πάρουν :p

 

Φυσικά μπορούν σίγουρα να σου προσαρμόσουν την τιμή στο τρέχον συμβόλαιο, αλλά δεν είναι υποχρεωμένοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, tommybertsen said:

Αν είναι συνδεδεμένος σε καφαο, 50 θα πιάνει.

το μόνο καλό στην ιστορία που γράφει, αν συγχρόνιζε χαμηλά, από 35 και κάτω, σκέφτηκα μπας και μπορουσε έτσι να τους ζητήσει να κατεβάσουν τιμή. Έχει δίκιο σε αυτό που διαμαρτύρεται αλλά είναι στην κοσμάρα του. Όχι μόνο δεν κάνουν εύκολα τέτοια (έχουν δεμένο τον γάιδαρο τους, ενώ ο νέος πελάτης τους καίει περισσότερο) χωρίς να πιστέψουν ότι θα φύγεις αλλά αυτά τα κολπάκια με τις ξεχωριστές τιμές για ίδιο προϊόν παρατηρώ σιγά σιγά να προσπαθούν να τα εισάγουν και σε άλλους τομείς. Είναι αεροπορικά κόλπα, στην αεροπορία είχαν κάποια λογική βάση κι εκεί έχουν ξεφύγει βέβαια.
 

Η nova, τον Σεπτέμβριο του 19 είχε κοπει η σύνδεση. Δεν δέχτηκαν να μου δώσουν router, αρνήθηκαν να υποστηρίξουν εκείνο που μου είχαν δώσει προ αμνημονεύτων ετών («δεν είναι ο ρούτερ που δίνουμε» -«εσείς μου τον δώσατε, έχουν περάσει 12 χρόνια κανονικά θα έπρεπε να μου δώσετε άλλον, δνε έχω πάρει τίποτα όταν μοιράζατε δεξιά κι αριστερά») αλλά κι όταν τους είπα «ε άμα είναι να αγοράσω γιατί να πληρώσω τον δικό σας και να μην πληρώσω όποιον ρούτερ θέλω» μου ανακοίνωσαν εγκαρδίως ότι δεν θα υποστηρίξουν τίποτα αν δεν είναι το δικό τους. τον Δεκέμβρη του 19 .εμεινα 10-12 μέρες με βλάβη, παρομοίως δεν έκοψαν τίποτα από την συνδρομή.
Σημείωσε ότι τους χρυσοπλήρωνα (δική μου επιλογή) γιατί έπαιρνα μονάχα ίντερνετ από αυτούς, πλήρωνα και πάγιο στον ΟΤΕ για τηλεφωνία. Τους το είπα, το ξέρετε ότι πληρώνω 20 το μήνα σε εσάς (19,80κάτι) χωρίς τηλέφωνο τίποτα, δεκάρα τσακιστή δεν έδιναν. Μου έπαιρνε και 5 λεπτά κάθε φορά να εξηγώ την μεριζόμενη πρόσβαση, σε κάθε τηλεφώνημα φτου κι από την αρχή, μέχρι να καταλάβουν τι τους λέω αλλιώς μπερδεύονταν κι απαντούσαν άλλα αντί άλλων. Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν επειδή δεν είχα κλειστό συμβόλαιο, έφευγα ότι ώρα ήθελα και είχα την ελπίδα ότι θα μπει καμιά καμπίνα εδώ για οπτική. Τελικά πήρε τις καμπίνες η Vodafone η οποία από ότι φαίνεται δεν έχει κίνητρο να βάλει εδώ γιατί παίρνω από ΑΚ.
Είναι όλοι τους από υποστήριξη άστα να πάνε, δεν φταίνε τόσο τα παιδιά που εργάζονται στα τηλέφωνα. Το μόνο που κατηγορώ αυτά είναι ότι μερικά την έχουν εύκολη την παπάντζα στο στόμα και σου βγαίνει η πίστη μέχρι να βγάλεις άκρη μερικές φορές. Είναι full unprofessional και μερικοί δεν καταλαβαίνουν καν στοιχειώδη θέματα.

Στην Γερμανία, εκεί που ξέρω τουλάχιστον, οι συμπεριφορές όχι μόνο είναι χειρότερες της DT αλλά πληρώνεις με χρονοχρέωση ακόμα και για βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sstav said:

vodafone....πακέτο 50αρι vdsl 360 λεπτά "προσκυνητά"...2μήνες πρίν ανανέωση συμβολαιου και τώρα το ίδιο πακέτο το έχουν 26,90...τους παιρνεις τηλ δις να ζητήσεις αν μπορείς να ενταχθείς σε αυτό και ποιούν την νήσσαν...θα σας πάρουμε πίσω...όσο σας πήρα εγώ τηλέφωνο αλλο τόσο με πήραν αυτοί...

Το αυτονόητο ( που δείχνει και σεβασμό στους πελάτες τους)  δεν θα ήταν να εντάξουν όλο το κόσμο με το ίδιο πακέτο στην νέα τιμή ; Χωρίς να πρέπει να το ζητήσω;

Η τιμή 26,90 ειναι προσφορά σε νέους συνδρομητές ή σε WEB κλπ... Η τιμή καταλόγου ειναι 34,49. Αν πληρώνεις πάνω από το 34 μισό ειναι υποχρεωμένοι να στο πάνε τόσο. Αν είσαι πιο κάτω οχι. Δεχθηκες την τότε προσφορά που ειναι ακόμα και τώρα κάτω από τον τιμοκατάλογο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα παίδες. Να κάνω μια μικρή ερώτηση . 

έβαλα 100 από 50 . μου έδωσαν και καινούργιο μόντεμ speedport plus . 

a) τι συνδεσμολογία να κάνω στο μόντεμ ? αυτή που έχει το μάνουαλ ή κάποια άλλη. στο παλιό ο τεχνικός μου είχε αλλάξει του μάνουαλ και έιχε βάλει << το καθένα στο δικό του >> όπως είχε πει . 

β) πόσες μέρες περιμένουμε για την αλλαγή ? τα 36 που λένε στο site είναι μόνο για νέους συνδρομητές . ευχαριστώ . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος iseeklife έγραψε:

καλησπέρα παίδες. Να κάνω μια μικρή ερώτηση . 

έβαλα 100 από 50 . μου έδωσαν και καινούργιο μόντεμ speedport plus . 

a) τι συνδεσμολογία να κάνω στο μόντεμ ? αυτή που έχει το μάνουαλ ή κάποια άλλη. στο παλιό ο τεχνικός μου είχε αλλάξει του μάνουαλ και έιχε βάλει << το καθένα στο δικό του >> όπως είχε πει . 

β) πόσες μέρες περιμένουμε για την αλλαγή ? τα 36 που λένε στο site είναι μόνο για νέους συνδρομητές . ευχαριστώ . 

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις χωριστό θέμα, γιατί δεν δίνεις αρκετές πληροφορίες και μπορεί να χρειαστεί μερικά πάρε-δώσε για να βγάλουμε άκρη.

Η γρήγορη απάντηση είναι να κρατήσεις τη συνδεσμολογία που έχεις ήδη, απλά με κίνδυνο να μην πιάνεις το μέγιστο της γραμμής σου.

Διαφορετικά, απάντησε τα εξής:

Ποιο μόντεμ/ρούτερ έχεις τώρα;

Έχεις VoIP (ευρυζωνική) ή κλασική τηλεφωνία; Εάν δεν είσαι σίγουρος: Το τηλέφωνο είναι με σπλίτερ πάνω στην πρίζα, ή πάνω στο μόντεμ/ρούτερ;

Πόσες τηλεφωνικές συσκευές θέλεις να συνδέσεις; Είναι στο ίδιο σημείο με το μόντεμ/ρούτερ ή και σε άλλα δωμάτια;

Εάν συνδέσεις το μόντεμ σε άλλη τηλεφωνική πρίζα, έχεις internet;

Link to comment
Share on other sites

a) entry 2i είναι το μόντεμ που έχω τώρα . 

β)έχω voip τηλεφωνία 

γ) το τηλέφωνο με τη συνδεσμολογία του μάνουαλ είχε σπλίτερ μετα με του τεχνικού δεν είχε , ήταν το καθένα στο δικό του . 

δ) παλιά στην adsl είχε έρθει τεχνικός και είχε απομονώσει τις πρίζες και τώρα παίρνω μόνο από την κεντρική για μεγαλύτερη ταχύτητα . 

ε) δεν ξέρω εαν έχω ιντερνετ σε άλλη πρίζα. 

 

μπορώ να το συνδέσω τώρα το μόντεμ το καινούργιο ? 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος iseeklife έγραψε:

a) entry 2i είναι το μόντεμ που έχω τώρα . 

β)έχω voip τηλεφωνία 

γ) το τηλέφωνο με τη συνδεσμολογία του μάνουαλ είχε σπλίτερ μετα με του τεχνικού δεν είχε , ήταν το καθένα στο δικό του . 

δ) παλιά στην adsl είχε έρθει τεχνικός και είχε απομονώσει τις πρίζες και τώρα παίρνω μόνο από την κεντρική για μεγαλύτερη ταχύτητα . 

ε) δεν ξέρω εαν έχω ιντερνετ σε άλλη πρίζα. 

 

μπορώ να το συνδέσω τώρα το μόντεμ το καινούργιο ? 

 

Χρησιμοποίησε την συνδεσμολογία του τεχνικού, χωρίς splitter. Μπορείς να συνδέσεις το νέο μόντεμ άμεσα.

Θα πρέπει να πάρει αυτόματα ρυθμίσεις, μαζί και της τηλεφωνίας. Όταν γίνει η αλλαγή, απλά θα συγχρονίσεις στην μεγαλύτερη ταχύτητα.

Συνήθως εντός εβδομάδας ολοκληρώνεται, συχνά νωρίτερα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι . συνδέθηκα με το καινούργιο και πιάνει ήδη 105 . έχω μόνο ένα πρόβλημα. δεν έχω τηλέφωνο . δεν πήρε τις ρυθμίσεις ή πρέπει να περιμένω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση κανονικά ?

 Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

καλησπέρα και πάλι . συνδέθηκα με το καινούργιο και πιάνει ήδη 105 . έχω μόνο ένα πρόβλημα. δεν έχω τηλέφωνο . δεν πήρε τις ρυθμίσεις ή πρέπει να περιμένω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση κανονικά ?

 Ευχαριστώ. 

Εάν δεν έχει πάρει ακόμη τις ρυθμίσεις, κάνε ένα reboot και περίμενε μερικά λεπτά.

Εάν δεν αλλάξει κάτι, πάρε στο 13788 να στο ρυθμίσουν εκείνοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

καλησπέρα και πάλι . συνδέθηκα με το καινούργιο και πιάνει ήδη 105 . έχω μόνο ένα πρόβλημα. δεν έχω τηλέφωνο . δεν πήρε τις ρυθμίσεις ή πρέπει να περιμένω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση κανονικά ?

 Ευχαριστώ. 

Κανονικά τις παιρνει αυτόματα. Κανε ενα reboot για αρχή ή reset.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.