Jump to content



Αγορα In-Ear Headphones


Recommended Posts

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μιας και αναφέρθηκε ο παράγοντας αθλητισμου, και επειδή έχω δοκιμάσει όλων των τύπων ακουστικών στο τρέξιμο και στο mountainbike. Το μοναδικό σε εμένα που εφαρμόζει και δεν γλυστράει είναι το Sennheiser cx 685 sports. Αδιάβροχα,προσαρμόζονται σε όλους τους τύπους αυτιού και με κλιπ που πιανεται στο ρούχο. Το ελαστικό "αυτάκι" που προσαρμόζεται στο αυτί κάνει τέλεια δουλεια.

Επίσης δοκιμασμένα από φίλους δρομείς μεγάλων αποστάσεων.

Και επειδή αναφέρθηκαν και αυτά που εφαρμόζουν περιμετρικά στο αυτι, να ληφθεί υπόψην οτι ναι μεν δεν γλυστράνε, αλλά δυσκολεύουν οταν φοράς γυαλιά.

Αυτά, για όποιον το ψάχνει πρωτίστως σε θέμα εφαρμογής και ίσως βοηθηθεί σε ενδεχόμενη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

για όποιον θέλει να δοκιμάσει, φαίνονται υποσχόμενα, τώρα διαβάζω ριβιού τους αν είναι καλά ίσως πάρω ένα ζευγάρι ακόμα!:p

link: https://www.massdrop.com/buy/nuforce-ne-600x?mode=guest_open&utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_term=Massdrop%20-%20Master&utm_campaign=Product%20Announcement%202014-04-04&utm_content=C

Είναι απολύτως έμπιστο site. Έχω πάρει από εκεί μεταξύ άλλων και το ντακ μου. Θα "πέσει" ουσιαστικά στα 20 δολάρια με μεταφορικά.

εδιτ: http://www.head-fi.org/products/nuforce-ne600x-black-in-ear-headphones/reviews/7175 ένα ριβιού. Προσοχή ποιους διαβάζετε γιατί γράουν από διθυραμβικά σχόλια μέχρι και ότι είναι για 10χρονα όπως τα μπιτς.

Δεν φτάνουν σε απόδοση κατά πάσα πιθανότητα τα πιστόνια πόσο μάλλον τα σόνυ! Είναι παραπάνω από τον μέσο όρο της κατηγορίας χρημάτων παρολαυτά.

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

αντε γιατί στο τσακ είμαι να βάλω την παραγγελία....Aπό εδώ όμως

http://www.ebay.com/itm/161236611639?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

αυτά ή τα sony mh1...

http://www.ebay.com/itm/281271061957?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Μακάρι να βγουν καλά από το ebay, εγώ φοβήθηκα να αγοράσω μιας και η τιμή που πουλάνε είναι χαμηλότερη ακόμα και από αυτή που πουλά η ίδια η xiaomi σε Κίνα και Σιγκαπούρη, 99 yuan ~= 16$

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1666]FrOsT[/MENTION] από που τα πήρες και πόσο? Θέλω να μάθω αν κάθονται "βαριά" στο αυτί και αν κατά την γνώμη σου θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για τρέξιμο/ποδήλατο.

Να διορθώσω κάτι που είχα γράψει πριν, δεν τα πήρα από merimobiles.com αλλά από Xiaomiworld.com, μπέρδεψα τις παραγγελίες :p

Τώρα η τιμή παίζει λίγο, κυρίως λόγο της ισοτιμίας με το δολάριο, 22-25$ περίπου κάνουν σε όλους τους resellers, τώρα παίζει να τα βρεις και με καμιά ψηλοεκπτωσουλα ή κουπονακι, οι δύο που ανέφερα πριν και το ibuygou.com έχουν γνήσια σίγουρα από αυτά που διαβάζω στα miui forums ανά τον κόσμο.

Κάτι άλλο, δεν ξέρω αν αναφέρεται στον οδηγό γνησιότητας που δόθηκε link σε προηγούμενο ποστ, αλλά τα γνήσια λένε ότι μυρίζουν σοκολάτα (LOL ξερω) αλλά ισχύει!

Επίσης δεν ξέρω τι έπαιζε με την πρώτη έκδοση αλλά η updated από πίσω γράφει 12g και με βάση το xiaomi eu αυτό γράφουν τα Original.

Τέλος υπάρχει και μια limited if version (γιορτάζουν το if 2014 aword), δεν την έχω δει σε reseller, που έρχεται σε άσπρο κουτί και έχει κάτι άλλες διαφορές στα παρελκόμενα νομίζω, αλλά τα ακουστικά είναι ίδια ακριβώς με τα Brown updated.

Για τρέξιμο - ποδήλατο δεν ξέρω αν κάνουν αλλά δεν νομίζω.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

αντε γιατί στο τσακ είμαι να βάλω την παραγγελία....Aπό εδώ ....

αυτά ή τα sony mh1...

Genuine Official Sony Ericsson MH1 BL Handsfree Hi Fi Headphones Headset White | eBay

MHN τα πάρεις!!!! Ας αφαιρέσει ένας moderator το λινκ από το ποστ μου γιατί δεν μπορώ εγώ.

Είναι μαϊμού. Είχε το θράσος να το πει. ΟΕΜ το λεει. Κάνω refund. Όποιος αγοράσει ας πάρει τα κανούρια v2,1. Μεγειά @φροστ.

Σήμερα έκανα recable σε άλλο ένα mh1. Ανεβάζω και φώτο!:)

matuze5u.jpg

zy3abu3y.jpg

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Όποιος αγοράσει ας πάρει τα κανούρια v2,1. Μεγειά @φροστ.

To link είναι από το e-shop στην Σιγκαπούρη της ίδιας της xiaomi και δεν στέλνει εκτός Σιγκαπούρης όπως και το αντίστοιχο Κινεζικο.

Έκανα μια βόλτα στους γνωστούς resellers και έκαναν την εμφάνισή τους σήμερα στο ibuygou

Buy Cheap Xiaomi Piston Earphone 2014 iF Product Design Reward Commemorative Edition | From China

Μόνο το κλιψάκι βλέπω σαν διαφορά και το χρώμα του χαρτονιού περιτυλίγματος (και το 1$ πάνω στην τιμή :p).

Link to comment
Share on other sites

Μόνο φωτογραφίες πρόλαβα να βγάλω, εντυπώσεις το βράδυ!

Καταρχήν να πω ότι εδώ και 4 μήνες τώρα χρησιμοποιώ τα mh1 παντού και αποκλειστικά, αφού κάναν τα stock της samsung να ακούγονται λες και είναι του κιλού όπως και ότι άλλο είχα στο σπίτι. Δεν έχω καμία ιδιαίτερη γνώση περί μουσικής και ήχου, γράφω την γνώμη μου σαν μέσος χρήστης που ψάχνει κάτι ποιοτικό χωρίς να θέλει να ξοδέψει πολλά.

Σαν πρώτες εντυπώσεις:

-Και τα 2 αξίζουν μέχρι και το τελευταίο cent. Δεν νομίζω κάποιος να απογοητευθεί όποιο από τα 2 και να πάρει.

-Ακουστικά, η διαφορά που εντόπισα είναι κυρίως στο μπάσο.

τα mh1 δίνουν περισσότερο σε σύγκριση με τα piston, χωρίς όμως την ίδια στιγμή τα piston να φαίνονται άχρωμα ή να μην έχουν μπάσο. Τα piston δίνουν ένα πιο ζωντανό αποτέλεσμα όπου το μπάσο κλοτσάει μεν, αλλά σε αφήνουν να ακούσεις πολύ καθαρά τα φωνητικά και την κιθάρα, ενώ με mh1 τα καβαλούσε το μπάσο.

Με μια λέξη τα piston μου αφήνουν πιο "ζωντανά", τα mh1 ενώ εντυπωσιάζουν με το μπάσο και την ομαλότητα, μάλλον το παρακάνουν σε ορισμένα είδη μουσικής κάνοντας τα να είναι πιο μουντά σε σύγκριση.

Επίσης τα piston μου έδωσαν περισσότερη ένταση.

Τα ακουστικά είναι ακόμα στην αρχή της ζωής τους, ελπίζω με το στρώσιμο να γίνουν ακόμα καλύτερα.

-Tips (μαξιλαράκια)

Ευχάριστη έκπληξη τα piston, περίμενα να παίξω με τα 4 διαφορετικά που έχει μέσα η συσκευασία μέχρι να βρω πιο θα κάτσει καλύτερα χωρίς να με κουράσει, αυτά που έχει πάνω από την μάνα του πήραν το σχήμα του αυτιού και πραγματικά δεν με έχουν κουράσει - πονέσει καθόλου σίγουρα τα προτιμώ σε σχέση με τα μαμά του mh1.

-Καλώδιο και βύσμα

Τα mh1 είναι omtp και τα piston ctia οπότε έχουμε γκολ από τα αποδυτήρια στο θέμα συμβατότητα.

Σαν καλώδιο, τα mh1 αν και πλακουτσωτό πλαστικό έχω μάθει να το αγαπώ, σε όποια τσέπη, θήκη ή τυχαίο μέρος το έχω πετάξει ποτέ δεν είχα πρόβλημα με μπλεξίματα, τα έβγαζα και σε ελάχιστο χρόνο ήταν στα αυτιά, των piston μάλλον δεν θα τα καταφέρει τόσο καλά ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι δεν θα ξεφτίσει... Σίγουρα όμως δεν με χαλάει που δεν χρειάζεται να περνώ το καλώδιο του δεξιού ακουστικού πίσω από τον λαιμό, ελπίζω μόνο να μην γλιστράν από τα αυτιά. Η διαφορά στη θέση των κουμπιών είναι θέμα προτίμησης αν και στα mh1 μου φαίνεται ότι είναι κάπως ψηλά, κοντά στο αυτί και τα piston είναι κάπως χαμηλά, προτιμώ την θέση που έχουν στα stock samsung πχ.

-Ποιότητα υλικών

Σίγουρα τα piston με τα μεταλλικά καλύμματα στα controlls-βύσμα-ακούστηκα κλέβουν τις εντυπώσεις, ειδικά όταν τα πιάνεις στο χέρι σου πρώτη φορά και καταλαβαίνεις πόση περισσότερη πρόσφυση δίνουν στα δάχτυλα οι ραβδώσεις στην επιφάνεια του μετάλλου! Από την άλλη τα mh1 μπορεί να μην έχουν αυτή την premium αίσθηση αλλά δεν έχω κανένα παράπονο μετά από 4 μήνες μιας και δεν παρουσίασαν ποτέ το παραμικρό.

Αυτά από την πρώτη επαφή μου με xiaomi pistons v2.

υ.γ.

Βρήκα ακόμα ένα Link με διαφορές ανάμεσα στα fake και τα original, αυτή την φορά για v2.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα Pistons παίζουν σε Galaxy Note N7000 και Galaxy S4 i9505;

Στο n7000 δεν είχα κάποιο θέμα, αν και δεν τα δοκίμασα σε κλήση ακόμα, σε μουσική μια χαρά δούλεψαν όλα, είναι και ctia οπότε ούτε αναπτήρες ούτε mods χρειάζονται.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10518]panos444[/MENTION] Σ ευχαριστώ για την ενημέρωση ....

Μένω δηλαδή σε αυτά

Genuine Piston Ear Earphones Headset Headphones for Xiaomi M3 2S 2A | eBay

Αυτά είναι απομίμηση. Το λέω πιο πριν. Και μου λέει πως θα μου δώσει τα λεφτά πίσω μόλις τα παραλάβει αυτός. Καλά ας τα παραλάβω θα φάει και την αρνητική και θα μου δώσει τα λεφτά πίσω. Κάτω από 20 δολάρια αποκλείεται να είναι αυθεντικό. Καλύτερα από έμπιστα site.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι απομίμηση. Το λέω πιο πριν. Και μου λέει πως θα μου δώσει τα λεφτά πίσω μόλις τα παραλάβει αυτός. Καλά ας τα παραλάβω θα φάει και την αρνητική και θα μου δώσει τα λεφτά πίσω. Κάτω από 20 δολάρια αποκλείεται να είναι αυθεντικό. Καλύτερα από έμπιστα site.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πες μου τέτοια και το παράγγειλα προχτές :woot: Την πάτησα ε;

Το feedback του πωλητή στο ebay για το συγκεκριμένο αντικείμενο που διάλο το βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.