Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Την g27 πήρα, αντιλαμβανόμενος πως αυτά τα παιχνίδια είναι για τιμονιέρες και όχι για gamepads. Όμως δεν είχα αντιληφθεί πόσο σημαντική είναι η τοποθέτησή της ώστε να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Στο γραφείο μου που κάνω και άλλα πράγματα ή κάθεται και ο μικρός απλά δεν γίνεται. Στον ίδιο χώρο υπάρχει βέβαια και 2ο γραφείο που υποχρησιμοποιείται οπότε σκέφτομαι μήπως την βάλω εκεί αφού πρώτα νικήσω την οικογενειακή γκρίνια.

Έγινε επεξεργασία από newlynx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδώ για αυτό το θέμα αλλά είμαστε offtopic (καλύτερα στο θέμα που σου έβαλα).
Η λύση που ψάχνεις https://www.google.gr/search?q=wheel+stand+pro&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=FBH4VO_kI83xaMD_gOgP&ved=0CDUQsAQ&biw=1618&bih=955
Αυτήν έχω αγορασμένη από αγγελία. Minimum γκρίνια αφού διπλώνει κ φεύγει τις ώρες που δεν χρησιμοποιείται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία , άρα τί θα λέγατε για το εξής ωράριο?:

2100-2145 : practice

2145-2225 : Quali

2230-2300 : Race

@newlynx καλως-ήρθες (ξανά) στην παρέα. Με την τιμονιέρα θα δεις ότι θα γίνεις αρκετά πιο γρήγορος. Ποιά πήρες? Επίσης μπορείς να ζητήσεις συμβουλές από τους πιο ειδικούς εδώ.

Είμαι της άποψης ότι το qualify πρέπει να είναι maximum 30 λεπτά, ιδανικά μέχρι 20.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μια ιδέα να πετάξω. Συζητούσαμε με τον Άκη τις προάλλες για να κάναμε ένα πρωταθληματάκι με dtm τώρα που μπαίνουν και οι alfa 155+mercedes. Πιστεύω θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και ανταγωνιστικό. Θα μπορούσε να γίνει στα πλαίσια των κανονικών φιλικών αγώνων που τρέχουμε με τη μόνη διαφορά ότι θα υπάρχει βαθμολογία και επιπλέον γύροι για να γίνει σωστά. Θα μπορούσαμε επίσης και υποχρεωτικά pit stops πχ αλλά θα τα βρούμε στη πορεία αυτά. 

Στο μυαλό μου το έχω ως εξής: 10 περίπου αγώνες σε official πίστες +κανα 2 πολύ καλές όπως blackwood και πάνω κάτω 30 γύροι ανάλογα βέβαια τη πίστα.

Όσοι παλαιότερα είχατε συμμετάσχει σε κάποιο πρωτάθλημα στο nkpro που έκαναν οι radiators ή το IRon team καταλαβαίνετε ότι δεν είναι κ τόσο δύσκολο να στηθεί κάτι τέτοιο. Πως σας φαίνεται λοιπόν?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι ειναι ευκαιρια να κανουμε και μια νεα αρχη.Να ξανα μπουμε στην ουσια του assetto corsa που ειναι τα official.Yπαρχουν αρκετα ωραια combos, παιζοντας το carrier καποιος θα το διαπιστωσει ευκολα.Δεν χρειαζεται επειδη παιξαμε καποιο combo σε καποια πιστα, την επομενη βδομαδα η την μεθεπομενη πχ να μην το ξανα παιξουμε σε μια αλλη πιστα η την ιδια πιστα με αλλα αυτοκινητα πχ

Τον τελευταιο καιρο αυτος που εβαζε combo προσπαθουσε να βαλει το διαφορετικο κατι που πολλοι δεν το εχουν παιξει,πιστευω ομως ετσι χανεται η ουσια και η ομορφια του assetto,γιατι στην πλειοψηφια των mods ειναι κατωτερα απο τα στανταρ του assetto,απο το προιον που αγορασαμε δηλαδη

Τα mods ειναι για μια δυο φορες να τα παιξει καποιος και αυτη την αναζητηση μπορει να την κανει καθενας μονος του(Την εχω κανει αρκετες φορες).Η μπορουμε κανα 2 που ειναι καλα  να μπουν και αυτα στην λιστα πχ

Μαζευομαστε μια φορα την εβδομαδα να τρεξουμε παρεα ολοι μαζι,οχι για να πηγενουμε βολτα σε αγνωστα μονοπατια που ειναι κατωτερα του προιντος,αφηνωντας πισω ενα σωρο ομορφα combos.Τα περισσοτερα απο αυτα δεν εχουν παιχτει καν αλλα εχουν παιχτει σε μια Χ πιστα μονο

Αυτη ειναι η γνωμη μου/αποψη.Ισως πολλοι να εχετε την ιδια γνωμη ισως παλι οχι.Αν οι περισσοτεροι εχετε αντιθετη γνωμη απλα αγνοηστε το μνμα μου και παμε παρακατω

Καλη συνεχεια!  :)

 

+1000

 

Όσο για την ώρα θα έλεγα κι εγώ τα quali να είναι το πολύ μισή ώρα, όπως και το practice.

Link to comment
Share on other sites

Το practice ας είναι και 4 ώρες.

Αλλά το quali το χω στα 15 λεπτά πλέον. Αγώνα κάνουμε, όχι hotlapping contest! Άσε που αυξάνει την αδρεναλίνη στα ύψη.

Για μένα το καλύτερο θα ήταν να είχαμε σύστημα superpole == ο κάθε οδηγός να έχει μόνο 1 προσπάθεια στα δοκιμαστικά.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τον αριθμό που μαζεύεται στον server όντως τα 15 λεπτά αρκούν μιας και δεν υπάρχει πρόβλημα traffic κτλ. Εμένα δεν με συμφέρει βέβαια μιας και δεν μου φτάνει καν το practice + το quali για να σετάρω σωστά το αυτοκίνητο :p

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα για την Κυριακή μου φαίνεται πολύ καλή για όταν θα μπορώ!

 

Ιδέες για το πρωτάθλημα πείτε εδώ για να το ξεκινήσουμε επιτέλους...

http://www.thelab.gr/topic/141922-assetto-corsa-cup/

 

Για τα qualis συμφωνώ απόλυτα.

 

Ετοιμάζω και εγώ μια νέα πρόταση για το πρωτάθλημα.Θα επανέλθω 

Link to comment
Share on other sites

Την g27 πήρα, αντιλαμβανόμενος πως αυτά τα παιχνίδια είναι για τιμονιέρες και όχι για gamepads. Όμως δεν είχα αντιληφθεί πόσο σημαντική είναι η τοποθέτησή της ώστε να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Στο γραφείο μου που κάνω και άλλα πράγματα ή κάθεται και ο μικρός απλά δεν γίνεται. Στον ίδιο χώρο υπάρχει βέβαια και 2ο γραφείο που υποχρησιμοποιείται οπότε σκέφτομαι μήπως την βάλω εκεί αφού πρώτα νικήσω την οικογενειακή γκρίνια.

Θυμήσου ουδέν μονιμότερον του προσωρινού ,έτσι ξεκίνησα κι εγώ πάνω σ΄ ένα γραφειάκι neoset για υπολογιστές πέταξα την τιμονιέρα στο συρτραράκι που ήταν για το πληκτρολόγιο, το σταθεροποίησα με καφέ συγκολητική ταινία για να μην πηγαινοέρχεται και από κάτω τα pedals κι αυτά με συγκολητική καφέ ταινία στο πλακάκι, ακούγονται μερικά τριξίματα αλλά αυτό είναι όλο ,από καιρό σε καιρό ανανεώνεις την συγκολητική ταινία και καθάρισες.

Το να την ξηλώνω και να την ξαναβάζω δεν θα το άντεχα οπότε παραμένει εκεί και με θωρεί ακίνητη τις ώρες που δεν την χρησιμοποιώ.

Υπάρχουν και σεμεδάκια για να την σκεπάζεις και να μην φαίνεται όταν δεν την χρησιμοποιείς έτσι ώστε να μην θέτεις σε κίνδυνο την οικογενειακή γαλήνη.

Σου εύχομαι καλή τύχη το εγχείρημα είναι επικίνδυνο και τα νεύρα των συζύγων μονίμως τεταμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

βλασφημε οξω απο δω  :bleh:  :hehe:

 

τελος παντων, τσεκαρε αυτα:

Test Drive Unlimited 2

Burnout Paradise: The Ultimate Box

Driver San Francisco

Midnight Club: Los Angeles

The Crew

Need for Speed Rivals

 

:offtopic:

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας απο τους 1.22-23 με F40 κανενα replay να ξεστραβωθουμε και οι κολλημενοι στο 1.25?

 

μετα απο ωρα με f40 και 458 italia εκανα και για πλακα 2-3 γυρους με 458 gt2 και σχεδον γελαγα... ερωτηση ειναι ρεαλιστικη η διαφορα αυτη των 3 ferrari? μιλαμε για ~13" κατω ε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάρτε το replay file κ το setup. Στο replay κοιτάξτε τον 3ο γύρο.

Δεν είχα πολύ χρόνο , οπότε ο γύρος δεν είναι καλός. Έχασα 3 δέκατα στο 1ο τμήμα από λαθάκι κ 2 δεκ στην παρατεταμένη αριστερή από υποστροφή , αλλά έκανα 1:23 οπότε το 1:22:500 είναι εφικτό (από μέρους μου).

 

Κάποιες συμβουλές. Στον 1ο γύρο χαλαρά να ζεστάνουμε τα λάστιχα αλλά να μην ταλαιπωρηθούν (μη πάρετε εμένα για παράδειγμα :p ). Ο 2ος γύρος είναι ο πιο γρηγορος αφού τα λάστιχα είναι στο 100%. Ο συγκεκριμένος χρόνος έγινε στον 3ο οπότε εκεί η χασούρα. 

Επίσης χρησιμοποιήστε την συμπεριφορά του αυτοκινήτου προς όφελός σας δλδ να το αφήνετε ελαφρά να περιστραφεί στις στροφές ώστε να πατήσετε γκάζι όσο πιο γρηγορα γίνεται. 

liakjim prato.zip

ferrari_f40_prato_short_6-3-2015-12-51-24.zip

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.