Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

επειδη και γω ειμαι καλος με τα ηλεκτρονικα αλλα γερναω, για τα οσα λες εχω καταληξει σε mazda 20ετιας να καιει 10 λιτρα με 120 εθνικη, αλλα στη χειροτερη να μου σκασει κανας σωληνας ψυγειου, να βαλω λιγο μονωτικη και να συνεχισω για δουλεια ?

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Lakisss said:

Σε είκοσι χρόνια τα αυ/τα θα γίνουν τόσο πολύπλοκα, που οδηγικά θα είναι αδιάφορα. Τότε θα βλέπουμε τίποτα ξεχασμένα mx5/s2000/rallye και θα αναπολούμε. 

 

Και λίγο αργότερα θα χρειάζεται να πληρώνεις μεγαλύτερο ασφάλιστρο και κάνα ειδικό τέλος για να κυκλοφορείς με οδηγούμενο αυτοκίνητο (αντί με τα αυτόνομα που θα έχουν κατακλύσει την αγορά), οπότε θα τα βλέπεις μόνο σε μουσείο ή σε κανένα event "classic driving day" που θα τα κοιτάς όπως σήμερα τις ιππήλατες άμαξες.

 

Οπότε, drive 'em while you got 'em...

Link to comment
Share on other sites

Περνούσα πριν από λίγο από την έκθεση της Peugeot εδώ και μιας και είχε απίστευτη κίνηση ήμουν σταματημένος κάποια λεπτά στο ύψος της και χάζευα το νέο 208.

 

Ένα θα πω: ΑΠΛΑ ΠΑ-ΝΕ-ΜΟ-ΡΦΟ

Peugeot_e-208_GT-01.jpg

 

Βέβαια ήταν όπως το βλέπετε στη φωτογραφία, οπότε θα ήθελα να δω κατά πόσο εντυπωσιακό θα είναι στην απλή έκδοση με τάσια πχ. Γιατί άμα αρχίσεις και προσθέτεις ζάντες, διχρωμίες κλπ κλπ, όλα κούκλα θα γίνουν (... εντάξει, σχεδόν όλα).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πανέμορφο το καινούριο 208. Το είδα από κοντά στην έκθεση. Αλλά μέσα μας φάνηκε κάπως στενάχωρο, και από το λίγο που το ψαχουλεψαμε μας έδωσε την εντύπωση πως πάσχει ελαφρώς σε εργονομία. Ας πούμε, πολλοί μεγαλωσωμοι τύποι έλεγαν πως το τιμόνι η θα τους έβρισκε στα πόδια, η θα τους έκοβε ορατότητα από το καντράν όταν το έβαζαν σε θέση που να μην τους ενοχλεί. Επίσης κάτι διακόπτες που μοιάζουν με αεροπορικού τύπου δεν μ άρεσαν καθολου.

 

In other news τώρα. Στην κατηγορία των μικρομεσαίων , golf, astra, focus, corolla, a3 και λοιπά, και ηλικίας περίπου 5ετιας , υπάρχει κάποιο που θα αποφεύγατε να αγοράζατε λόγω προβλημάτων αξιοπιστίας; Είτε γενικά ως μοντέλο, είτε κάποια συγκεκριμένη έκδοση ενός μοντέλου; Μην περιοριστειτε μόνο στα μοντέλα που έγραψα, επεκταθειτε σε όλη την κατηγορία. Γενικά ο,τι κακό ξέρετε, αναφέρετε το! 

Link to comment
Share on other sites

Το 208 το έχει πάρει ένας στη γειτονιά, έκδοση GTline full extra με αυτόματο κιβώτιο. Το είδα τυχαία πριν 10 μέρες, μάλλον θα είναι από τα πρώτα που ήρθαν Ελλάδα.

Ωραίο αυτοκίνητο σχεδιαστικά. Πλέον επειδή οι πωλήσεις πέφτουν στα μικρά, δίνεται μεγάλο βάρος από τις εταιρείες, από όλες τις απόψεις. Αλλά εγώ εξακολουθώ να θεωρώ πολλά τα λεφτά για ένα αυτοκίνητο τέτοιου μεγέθους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Το 208 το έχει πάρει ένας στη γειτονιά, έκδοση GTline full extra με αυτόματο κιβώτιο. Το είδα τυχαία πριν 10 μέρες, μάλλον θα είναι από τα πρώτα που ήρθαν Ελλάδα.

Ωραίο αυτοκίνητο σχεδιαστικά. Πλέον επειδή οι πωλήσεις πέφτουν στα μικρά, δίνεται μεγάλο βάρος από τις εταιρείες, από όλες τις απόψεις. Αλλά εγώ εξακολουθώ να θεωρώ πολλά τα λεφτά για ένα αυτοκίνητο τέτοιου μεγέθους.

Και να φανταστείς στην αυτοκίνηση που τους ρώτησα το gtline με τα 130 που είχαν εκεί έκανε περίπου 26000€

  • Like 1
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

In other news τώρα. Στην κατηγορία των μικρομεσαίων , golf, astra, focus, corolla, a3 και λοιπά, και ηλικίας περίπου 5ετιας , υπάρχει κάποιο που θα αποφεύγατε να αγοράζατε λόγω προβλημάτων αξιοπιστίας; Είτε γενικά ως μοντέλο, είτε κάποια συγκεκριμένη έκδοση ενός μοντέλου; Μην περιοριστειτε μόνο στα μοντέλα που έγραψα, επεκταθειτε σε όλη την κατηγορία. Γενικά ο,τι κακό ξέρετε, αναφέρετε το

 

O 4ψήφιος ποιος είναι φίλε, feeling katadotis at Βόρεια Ελλάδα  :ph34r: :hehe:

 

Το Golf και το Astra , απόδοση 1.05 

Για το Golf δε ξέρω κάτι συγκεκριμένο αλλα δόξα τω Θεώ , το Mark V άφησε τόσο καλή παρακαταθήκη , κρίμα να πάει χαμένη 

Diesel Astra φίλου τον τάραξε και δεν θυμάμαι γενικότερα στους σχετικούς πίνακες να αριστεύει

 

Απο αυτά που λες, αν θυμάμαι καλά δεν γουστάρεις καθόλου Toyota, το οποίο επίσης δεν είναι απίθανό να έβγαλε καμιά βλάβη απλά συνήθως δεν έχει τη φήμη τέτοιου ούτε θυμάμαι να κατρακύλησε στην αξιοπιστία  , οπότε Focus.

Όχι ότι είναι τέρας αξιοπιστίας (εδώ το σήμα κάποτε έβγαινε για πλάκα , μιλάμε για ξεφτίλα)  , απλά συνήθως δεν θα κοστίσει κάτι τόσο πολύ και απο προσωπική εμπειρία, δεν είχα κάτι ιδιαίτερο *

Μιλάμε βέβαια για Focus mk3, οπότες αν ενδιαφέρεσαι για το οδηγικό , πας για facelift τουλάχιστο γιατί όταν πρωτοήρθε το mk3 κοιτούσαμε μήπως το μπλέ οβάλ σήμα το έβαλαν βιαστικά  στο τελωνείο και η χώρα προέλευσης ήταν τουλάχιστον 18000Κ 

 

*εγώ (Fiesta)  είμαι αντιμέτωπος με αλλαγή κιβωτίου ενώ είμαι στα 200Κ ή έτσι είπε πρόσφατα το συνεργείο. Το σύμπτωμα είναι οτι πολύ περιστασιακά (3 φορές σε 25 βόλτες)  πετά τη 2α. Γνωρίζω οτι μέσα στο 2020 κατα πάσα πιθανότητα, αν επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο , αι εμ φέισινγκ 700Ε περίπου 

Ψάχνοντας στο Internet , βλέπω οτι δεν είναι παράξενο ή πρώτη φορά για το 5τάχυτο τότε της Ford αλλά θα πάρω και μια 2η γνώμη οτι όντως αυτό είναι το ζήτημα, αφού οι δικαιολογίες για "καρφωτές αλλαγές " με ξεκαρδίζουν, σαν πρωτάρης τη πατάω πάντα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

*εγώ (Fiesta)  είμαι αντιμέτωπος με αλλαγή κιβωτίου ενώ είμαι στα 200Κ ή έτσι είπε πρόσφατα το συνεργείο. Το σύμπτωμα είναι οτι πολύ περιστασιακά (3 φορές σε 25 βόλτες)  πετά τη 2α. Γνωρίζω οτι μέσα στο 2020 κατα πάσα πιθανότητα, αν επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο , αι εμ φέισινγκ 700Ε περίπου 

Ψάχνοντας στο Internet , βλέπω οτι δεν είναι παράξενο ή πρώτη φορά για το 5τάχυτο τότε της Ford αλλά θα πάρω και μια 2η γνώμη οτι όντως αυτό είναι το ζήτημα, αφού οι δικαιολογίες για "καρφωτές αλλαγές " με ξεκαρδίζουν, σαν πρωτάρης τη πατάω πάντα

Αυτο δεν επισκευαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Μια εταιρεια ρευματος χαριζει ενα Tesla model 3, με 3 χρονια δωρεαν σερβις και φορτιστη.

Αν καποιος ενδιαφερεται , με το παρακατω link παιρνω 1 ποντο.

https://chargethefuture.watt-volt.gr?reference=4aace0a4dd

 

Έγινε επεξεργασία από xriantw
referral link
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Billys έγραψε:

 

Ο τύπος είναι εγκληματίας και πρέπει να μπει φυλακή...

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος xriantw έγραψε:

Μια εταιρεια ρευματος χαριζει ενα Tesla model 3, με 3 χρονια δωρεαν σερβις και φορτιστη. https://chargethefuture.watt-volt.gr?reference=4aace0a4dd

Μπράβο για την ενημέρωση, αλλά είθισται όταν δίνουμε referral links να ενημερώνουμε...

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, xriantw said:

Μια εταιρεια ρευματος χαριζει ενα Tesla model 3, με 3 χρονια δωρεαν σερβις και φορτιστη. https://chargethefuture.watt-volt.gr

 

Συμπεραίνω σωστά ότι ο σύνδεσμος που παρέθεσες παραπάνω είναι referral link για να κερδίσεις κι εσύ επιπλέον συμμετοχές; Δε νομίζεις ότι είναι πρέπον να το δηλώσεις;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Αυτο δεν επισκευαζεται?

 

Επι λέξει εξουσιοδοτημένου : " Η πιθανότητα επισκευής είναι γύρω στο 60-70% και κοστίζει (κατέβασμα, άνοιγμα, ανταλλακτικά,υγρά , επανατοποθέτηση κλπα) γύρω στο 1000άρικο"

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2019 at 1:40 ΜΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

In other news τώρα. Στην κατηγορία των μικρομεσαίων , golf, astra, focus, corolla, a3 και λοιπά, και ηλικίας περίπου 5ετιας , υπάρχει κάποιο που θα αποφεύγατε να αγοράζατε λόγω προβλημάτων αξιοπιστίας; Είτε γενικά ως μοντέλο, είτε κάποια συγκεκριμένη έκδοση ενός μοντέλου; Μην περιοριστειτε μόνο στα μοντέλα που έγραψα, επεκταθειτε σε όλη την κατηγορία. Γενικά ο,τι κακό ξέρετε, αναφέρετε το! 

 

Πάντα, ασχετως μάρκας, αγοράζεις αναλογα με την κατάσταση του εκάστοτε αυτοκινήτου.

 

Απ αυτά που αναφέρεις κάποια συγκεκριμένα πραγματα που θα μπορούσα να πω:

 VAG group όλο με ΕΑ111 και ειδικά ΕΑ211 κινητήρες, άφοβα, είναι αξιόπιστες και resourcefull μηχανές(300κ τα βγάζουν χαλαρα). Αν είναι με DSG 6αρι(σπάνιο) τσεκαρεις τα λάδια και κάνεις stall τεστ. Στο 7αρι stall τεστ.

Να σημειώσω πως σε μεταχειρισμένο είναι πολυ καλή επιλογη το VAG γιατί έχει ίσως την καλύτερη μεταπωλητική αξία. Τα σκοντα και σεατ ίσως όχι τόσο αλλά τα VW και Audi κρατάνε. Σημαντικό αυτό.

 

Corolla, άφοβα αρκει να είναι συντηρημένο. Αν είναι αυτόματο και πάλι stall test.

Μεταπωλητική πολύ καλή και εδώ.

 

Astra, δε ξερω οι βενζίνες τι λένε μάλλον θα είναι κομπλέ, καλύτερα να μην επιλέξεις αυτόματο. Δεν θέλεις να κάνεις ούτε καν stall τεστ σε αυτό. Been there tried it, you dont want it.

Τα GM γενικά και τα Opel ειδικά, δεν έχουν μεταπωλητικη αξία. Γι αυτό θα δεις πολλά πιο καινούρια απο VW, καλύτερα εξοπλισμένα απο VW αλλά 2-3 κλικ πιο φτηνά. Τυχαίο? Δε νομίζω.

 

Focus, είναι μια χαρά θα έλεγα. Και πάλι stall τεστ στο αυτόματο.

Μεταπωλητική καλή αλλά όχι VW/Toyota, προφανώς.

 

Επίσης, diesel, με πολλή, πολλή πολλή προσοχή. Ειδικά αν είναι το κλασσικό μεταχειρισμένο μαντρας που λένε πως είναι απο ιταλία/ισπανια/γερμανία αλλά πάντα έιναι απο βουλγαρία μαστορεμένο με στοργή και προδερμ σε κάποιο κοτέτσι έξω απ το Μπουργκας. 

Δεν αρκεί να το ελέγξει ο συνεργειάς σου. Γιατι το πιο πιθανό είναι να μην έχει ιδέα απο συγχρονο ντηζελ και να μη ξέρει καν πως δεν έχει ιδέα. Επικινδυνο για την τσεπη σου αυτό.

 

Αυτά από μένα. 

:crazypilot:

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Επι λέξει εξουσιοδοτημένου : " Η πιθανότητα επισκευής είναι γύρω στο 60-70% και κοστίζει (κατέβασμα, άνοιγμα, ανταλλακτικά,υγρά , επανατοποθέτηση κλπα) γύρω στο 1000άρικο"

Και γιατι δε σου λενε οτι ειναι ασχετοι καλυτερα?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά με αυτή τη λογική το 90% των Ελλήνων μαστόρων είναι για γκούλαγκ ,όχι απλά άσχετοι, είναι επικίνδυνοι :hehe:

 

Καλύτερα που σου λέει οτι κάτι δεν είναι τέλειο , γιατί αυτό περικλείει και την πιθανότητα η μλκία να είναι του εργοστασίου και να μην υπάρχει 

μόνιμο fix.

Πράγμα που στο συγκεκριμένο κιβώτιο δεν θα μου έκανε εντύπωση, απο αυτά που διάβασα και μίλησα με παλικάρι που δουλεύει στην εταιρία, στην Αγγλία.

 

Ρεντ φλάγκ για εμένα είναι αυτό που έγραψα και πιο πριν, που σου λένε οτι έχεις κάνει κάτι ενώ εσύ δεν έχεις , και δεν σου λένε άλλες πιθανότητες.

 

Άρα είτε δεν γνωρίζεις (μτφ άσχετος) και πετάς μια καφενειακή αρλούμπα ή θα πας να επισκευάσεις και επίσης δεν θα γνωρίζεις και θα γίνει Τσερνομπίλ το αμάξι

(αυτό που λες) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Επι λέξει εξουσιοδοτημένου : " Η πιθανότητα επισκευής είναι γύρω στο 60-70% και κοστίζει (κατέβασμα, άνοιγμα, ανταλλακτικά,υγρά , επανατοποθέτηση κλπα) γύρω στο 1000άρικο"

 

Αυτά είναι να μην μπλέξεις, αλλά νομικά δεν έχει έρεισμα αυτή η απάντηση. Εάν πάρουν χρήματα (δεν είναι και λίγα όσα ζητάνε) και δώσουν παραστατικά για επισκευή, είναι υπεύθυνοι για την εγγύηση της επισκευής.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Rusty_Cookie said:

 

Απ αυτά που αναφέρεις κάποια συγκεκριμένα πραγματα που θα μπορούσα να πω:

 VAG group όλο με ΕΑ111 και ειδικά ΕΑ211 κινητήρες, άφοβα, είναι αξιόπιστες και resourcefull μηχανές(300κ τα βγάζουν χαλαρα). Αν είναι με DSG 6αρι(σπάνιο) τσεκαρεις τα λάδια και κάνεις stall τεστ. Στο 7αρι stall τεστ.

Να σημειώσω πως σε μεταχειρισμένο είναι πολυ καλή επιλογη το VAG γιατί έχει ίσως την καλύτερη μεταπωλητική αξία. Τα σκοντα και σεατ ίσως όχι τόσο αλλά τα VW και Audi κρατάνε. Σημαντικό αυτό.

 

 

Σαν κάτοχος μπορώ να σου πω οτι οι tsi 1ης γενιάς δεν είναι και οι πιο εύκολοι κινητήρες πάντως! Αν όντως θέλει να κινηθεί προς τα κει θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τσεκ το τι εχει γίνει με το θέμα του χρονισμού (καδένα/γρανάζι μεταβλητου) γιατί όλοι οι 140αρηδες και κάποιοι 160 το έβγαζαν σαν πρόβλημα και σε τι κατάσταση βρίσκεται η αντλία νερού/μαγνητική κομπρέσορα (ειναι ενα part στους twincharger, παίζει γύρω στα 450 να το αλλάξεις all in και δεν αξιζει να βαλεις ιμιτασιον, παλι απο προσωπική πείρα! σε μενα ποτέ δεν εχουν βγάλει πάνω απο 60-70κ χλμ) Α

Απο κει και πέρα είναι καθαρά θέμα όντως πως εχει συντηρηθεί το αυτοκίνητο.

 

Το δικό μου εχει φτάσει 205κ χλμ τωρα (140αρης με dsg6) αλλά με αλλαγές λαδιων στα 7.5κ (motul 300v, δεν καίει καθόλου παρότι δεν οδηγείται ήσυχα), μπουζί/φίλτρα στα 15k  και εχω αλλάξει όλο το κιτ του μεταβλητου χρονισμου, 3 αντλίες που προανέφερα, μια αντλία υψηλής, το ενα βεντιλατερ που κάηκε + μια κλειδαριά συνοδηγού + την επένδυση του ουρανού που πέφτει σε ολα τα mkv γυρω στην 10ετια απο χοντρές δουλειές.

 

Δεν είναι απροβλημάτιστο αυτοκίνητο γενικά όσο και να μου αρέσει σαν σύνολο με το dsg (το ποσο "απλωμένη" ροπή έχει απο τις 1000 στροφές ο twincharger δεν υπάρχει για μένα σε κανένα παρόμοιο 1.4-1.6 μοτέρ ούτε εκείνης της γενιάς ούτε και την επόμενης) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Αυτά είναι να μην μπλέξεις, αλλά νομικά δεν έχει έρεισμα αυτή η απάντηση. Εάν πάρουν χρήματα (δεν είναι και λίγα όσα ζητάνε) και δώσουν παραστατικά για επισκευή, είναι υπεύθυνοι για την εγγύηση της επισκευής.

 

Με ενδιαφέρει πολύ η απάντηση που δίνεις εδώ , εαν τυχόν πέσει το μάτι σου σε ποια οδηγία/νομό/ντιρεκτίβα/νομοθεσία πατά , θα ήθελα να ρίξω μια ματιά 

 

Αν και πιστεύω οτι υπάρχει νομικό κενό/παραθυράκι για να έχουν καλυμμένο και το πισινό τους 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.