Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Παρασκευή 7 Αυγούστου 1 το μεσημέρι αναχώρηση από τη δουλειά Κοπεγχάγη.

10 το βράδυ μεταξύ Λειψίας και Μπαιρόιτ (μετά από αρκετές χριστοπαναγίες στο Αμβούργο που είχε μπλοκάρει η εθνική εντελώς).

Ύπνος στο πάρκινγκ στο βενζινάδικο για 4 ωρίτσες και πρωινή αναχώρηση για το νότο να γλιτώσω τους Ιταλιάνους που πάνε διακοπές. Δεν τους γλίτωσα τελικά και πηγαίναμε βήμα για το Ρίμινι με αδιάκοπη πρώτη - δευτέρα. 

10 το βράδυ σαββάτου άφιξη μπρίντεζι.

2700 κμ σε 1μιση μερα περίπου.

Άραγμα 2 μέρες στο μπρίντεζι μέχρι να κάνω τα χαρτιά (plf form etc.) και πέρασμα Ηγουμενίτσα Δευτέρα 10 Αυγούστου.

Άραγμα Πάργα - Λευκάδα μέχρι Παρασκευή 14 και τελική επιστροφή Αθήνα το βράδυ.

 

Μέση κατανάλωση ταξιδίου σύμφωνα με τον υπολογιστή 4.7 λίτρα /100.

Κόστος καυσίμου (μέχρι Ηγουμενίτσα) ~150 ευρώ με τιμή πετρελαίου 1.5 ευρώ (έβαλα 2 φορές Vpower Γερμανία και μου έγδαραν το σκαλπ Ιταλία).

Από διόδια, στην Autostrada μπήκα στο Brennero και βγήκα στο Bari και έδωσα 75 ευρώ :p Άλλα 40 ευρώ περίπου έδωσα για να ξεφύγω από την Κοπεγχάγη (300 κορώνες το κόστος της γέφυρας προς τα δυτικά), 10 ευρώ στο αυστριακό πέρασμα του Innsbruck και τα ψιλά μετά εδώ ελλάδα (14 ευρώ το Ρίο - Αντίρριο και κάνα 25ρι - 30ρι αν τα μαζέψεις όλα μαζί.

 

Το diesel δεν καίει αλλά δεν πάει και βήμα.

 

Ποιος γυρνάει πίσω :p 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Thresh86 said:

Βασικά γιατί επέλεξες καράβι απο Ιταλία για εδώ ,ιδιαίτερα αυτή τη περίοδο ?

 

Είναι τόσο χάλια η φάση απο Β.Μακεδονία , Σερβία κλπα ?


Καλά έκανε. Πήγε παραπάνω το μαλλί αλλά στα βόρεια, τουλάχιστον την στιγμή που το αποφάσιζε, η κατάσταση δεν ήταν καλή. Συν τις ουρές/καθυστερήσεις που δημιουργούνται στα σύνορα. Το συνδύασε με μίνι διακοπές, ανάπνευσε κι αέρα ΆλφαΦερράρι, εφόσον αποκλείστηκε το αεροπλάνο κι ήταν αναπόφευκτο το ταξίδι, μάλλον την λιγότερο κακή επιλογή προτίμησε.

Καλώς σε δεχτήκαμε Σωτήρη.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2020 at 4:23 PM, Thresh86 said:

Βασικά γιατί επέλεξες καράβι απο Ιταλία για εδώ ,ιδιαίτερα αυτή τη περίοδο ?

 

Είναι τόσο χάλια η φάση απο Β.Μακεδονία , Σερβία κλπα ?

 Φίλοι που ήρθαν από Σερβία μου είπαν ότι ήταν τόσο χάλια οι δρόμοι (από έργα από όσο κατάλαβα) που κατέστρεψαν το καινούριο τους αμάξι από τα γκάπα γκούπα. Αν έχουν τελειώσει τα έργα ίσως να αξίζει. Αν και τους έπαιξαν άσχημη ιστορία στη Σερβία οι μαφίες οπότε για μένα δύσκολο να πάω ξανά από εκεί όσο και αν λατρεύω την οδήγηση. Τα παιδιά επεστρεψαν κι αυτά από Ιταλία με καράβι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, schumifer said:

 Φίλοι που ήρθαν από Σερβία μου είπαν ότι ήταν τόσο χάλια οι δρόμοι (από έργα από όσο κατάλαβα) που κατέστρεψαν το καινούριο τους αμάξι από τα γκάπα γκούπα. Αν έχουν τελειώσει τα έργα ίσως να αξίζει. Αν και τους έπαιξαν άσχημη ιστορία στη Σερβία οι μαφίες οπότε για μένα δύσκολο να πάω ξανά από εκεί όσο και αν λατρεύω την οδήγηση. Τα παιδιά επεστρεψαν κι αυτά από Ιταλία με καράβι

 

Δύο φορές κατέβηκα μέσω Σερβίας. Αυτό για τον δρόμο ισχύει, ειδικά πριν το Βελιγράδι. Έκλαιγα και τις 2 φορές για τα αυτοκίνητα. Και επίτηδες πήγαινα με 20χλμ κάτω από το όριο (80-90) για να μην είναι τραγική η κατάσταση. Τα περί μαφίας, δεν γνωρίζω. Δεν μου έτυχε τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει τόσο τραγικά πράγματα για Σερβία, σε δρόμο, φαντάζομαι μειώνεις ταχύτητα για κάποια κομμάτια. Για Ρουμανία ξέρω ότι μπορεί να χρειαστεί καμία "μιζα" χρηματική σε αστυνομικό αλλά είναι σπάνια περίπτωση. 

Εχει χρειαστεί να "κεράσω" κατιτις σε υπάλληλο στη Βουλγαρία :ph34r:

 

Να περάσεις πάντως απο μια χώρα που χτυπήθηκε ανελέητα απο covid και να ταξιδέψεις με μμμ από εκεί είναι η δικιά μου αφορμή για την ερώτηση προς τον Σωτήρη

 

Να πω ότι είχα οργανωμένο (και προ-πληρωμένο) roadtrip στην Ιταλια για φέτος με αφορμή αγώνα MotoGP που ακυρώθηκε μετά τα  γεγονότα που έλαβαν χώρα 

Πήραμε τα λεφτά πίσω επίσης 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καινούριο nissan quasqai περίπου 6 μηνών. Σουηδία προς Ελλάδα. Σερβία και δε θυμάμαι ποια άλλη χώρα περάσανε το μεγαλύτερο κομμάτι της εθνικής με 60-80 και γκάπα γκούπα. Στη Σερβία λίγο πριν τα σύνορα μένει το αμάξι. Πώς τυχαίνει και περνάει καρότσα, σταματάει και τους λέει

Μην ανησυχείτε, δε θα είναι τίποτα, έχουμε συνεργείο εδώ πιο κάτω, σας φορτώνουμε και το κοιτάμε άμεσα. Πριν πάρουν χαμπάρι τι και πώς το είχαν φορτώσει το αμάξι. Λίγα λεπτά αργότερα είχαν οι δικοί μου μιλήσει με ασφάλειες και συνεργεία από Σουηδία, με αποτέλεσμα να ζητήσουν από τους καλούς σαμαρείτες απλά να τους αφήσουν στην άκρη. Εκεί οι μαφίες άλλαξαν τόνο, το ζευγάρι αναγκάστηκε να δώσει 200 ευρώ μετρητά για να γλιτώσουν τα χειρότερα.

Αν τα κατάλαβα καλά το αμάξι έχει 2 ιμάντες εκκεντροφόρου, χάλασε ο μικρός όπου το γρανάζι του βγήκε ολόκληρο. Πιθανολογήθηκε ότι το αδιάκοπο κοπάνημα επί ώρες ήταν ο καταλύτης στο έδαφος μάλλον εργοστασιακής μακακίας. Μη με σταυρώσετε για την περιγραφή της βλάβης. Ο φίλος μιλάει έτσι κι έτσι αγγλικά, στα αγγλικά του την εξήγησαν Σέρβοι και από εκεί μου μετέφρασε στα ελληνικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Εκεί οι μαφίες άλλαξαν τόνο, το ζευγάρι αναγκάστηκε να δώσει 200 ευρώ μετρητά για να γλιτώσουν τα χειρότερα.

 

Δηλαδή; Τους είπαν ή μας δίνετε λεφτά ή δε σας δίνουμε το αμάξι;

Link to comment
Share on other sites

Και δέχτηκαν να πάρουν το Κασκάι πίσω ? ΤΟ ΚΑΣΚΑΙ  ? :rant85::p

 

όταν λες οτι έφυγε γρανάζι εκκεντροφόρου απο το κοπάνημα απο τις λακούβες , μήπως ως λακούβα , lost in translation περίπτωση , έπεσαν σε κάτι τέτοιο

 

5cc34d64d4ca47483f6689e4?width=900&forma

 

ΥΓ το Κασκάι έχει και απόσταση απο το έδαφος. Δηλαδή ένα MX5 θα είχε στείλει κιβώτιο στο φεγγάρι ή μια Aventador θα έστριβε μόνη της σε πρέσα καταστροφής

 

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Η χαμένη στη μετάφραση περιγραφή ήταν ότι έφυγε το γρανάζι του εκκεντροφόρου γιατί ή βίδα του δεν είχε κολληθεί από το εργοστάσιο. Οι άπειρες λακκούβες μάλλον καταλύτης, γιατί ήταν εργοστασιακό το πρόβλημα. Και μου είπαν σήμερα ότι βρήκαν πολύ παλιοεθνική και σε Ουγγαρία και αλλού.

 

Αν το δέχτηκαν πίσω, όντες στη Σερβία χωρίς δυνατότητα να πάνε Ελλάδα... ε, δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές. Εδώ πάνω έχουν προσπαθήσει αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να τους δώσουν καινούριο αμάξι. Τους είπαν ότι αν συμβούν 3 μεγάλα προβλήματα εντός της 5ετίας, μόνο τότε αλλάζουν.

 

Οι Σέρβοι τους φόρτωσαν τάχιστα, και μετά χωρίς ευθείες απειλές τους το έπαιζαν δύσκολοι να τους αφήσουν για τη διαδρομή, το χρόνο που είχαν χάσει κλπ.

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.