Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 47 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Πάραυτα γυναίκα δε βαράς αλλά σπας στο ξύλο άντρα. Τι ακριβώς διαφέρει εν τέλη στην πράξη;

Η μήπως η βία προς το ίδιο φύλο δε προσμετράτε ως βία;

Είναι ο ίδιος λόγος που υπάρχουν κατηγορίες στα αθλήματα, δικαιοσύνη fair play. όπως θέλεις πές το Θεωρό ανήθικο να απλώσω χέρι σε κάποιον που έχω τόσο τεράστια διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Τί σημαίνει διαφορά; Δηλαδή δεν μπορούν διαφορετικοί άνθρωποι να κρατούν πέτρα, καδρόνι, μολότοφ, ψαλίδι, μαχαίρι, όπλο....

Μην μου πείς οτι την βαρία σωματική βλάβη την έκανες αφού τον ζύγισες.

Για μένα είναι απλό, πες οτι θές, βρίσε κλπ αλλά δεν απλώνεις χέρι, άπαξ και απλώσεις χέρι all bets are off.

Και ειδικά αστυνομικούς αν πάς να τους ακουμπήσεις καλά θα σου κάνουν, να σε κάνουν 'μπαούλο'.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Efialtis said:

Τί σημαίνει διαφορά; Δηλαδή δεν μπορούν διαφορετικοί άνθρωποι να κρατούν πέτρα, καδρόνι, μολότοφ, ψαλίδι, μαχαίρι, όπλο....

Για μένα είναι απλό, πες οτι θές, βρίσε κλπ αλλά δεν απλώνεις χέρι, άπαξ και απλώσεις χέρι all bets are off.

Και ειδικά αστυνομικούς αν πάς να τους ακουμπήσεις καλά θα σου κάνουν, να σε κάνουν 'μπαούλο'.

 

 

 

Γι' αυτό έχει θεσπιστεί η αρχή της αναλογικότητας. Προφανώς μια γυναίκα που κρατάει μολότοφ ή καραμπίνα είναι πιο επικίνδυνη από έναν άοπλο άντρα και γι' αυτό αντιμετωπίζεται αναλόγως. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cna said:

 

Γι' αυτό έχει θεσπιστεί η αρχή της αναλογικότητας. Προφανώς μια γυναίκα που κρατάει μολότοφ ή καραμπίνα είναι πιο επικίνδυνη από έναν άοπλο άντρα και γι' αυτό αντιμετωπίζεται αναλόγως. 

Σωστό αυτό και το γνωρίζω αλλά....

Αν η άλλη έχει 3 νταν το γράφει στο κούτελο;

Αν κάποιος κινηθεί επιθετικά εναντίον σου θα αμυνθείς τελεία και παύλα.

Σαν αυτά τα γεροντάκια που ξυλοκοπούν και κλέβουν μέχρι να χρησιμοποιήσει ένα από αυτά την καραμπίνα του, αλλά βρίσκουν τον  μπελά τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Σαφέστατα ναι αν πριν κάτσεις στο παγκάκι έκανες κάτι μεμπτό, αν καθήμενος αποφάσισες να επιτεθείς λεκτικά ή απειλητικά.  Αν δεν ακούς τις παραινέσεις τους τότε θα σε σηκώσουν με ευγενική βία κρατώντας σφιγκτά τα χέρια σου απλά, αν εκεί κουνηθείς απότομα θα είσαι στο έδαφος σε χρόνο dt.

Έχω ακούσει πολλές φορές αυτό το 'Μα δεν έκανα τίποτα εγώ'. Λίγες φορές το έχω καταπιεί.

 

 

Μπορώ να σου κάνω κι εγώ μία ερώτηση. Έχεις κάτσει σε παγκάκι κι έφυγες δαρμένος από αστυνομία; Γιατί εγώ έχω κάτσει πολλές φορές και είδα να περνάει ΔΙΑΣ ή άλλοι, και μάλιστα, από χαζομάρα έχω καρφωθεί κι όλας, φύλλο δεν κουνήθηκε. Τυχερός ήμουν; Για να σηκώσουν χέρι όσοι τις έφαγαν από όργανο της τάξης αδικαιολόγητα καθήμενοι σε παγκάκι...

 

Να φανταστώ ότι και τα παιδάκια που ξυλοκόπησαν αστυνομικούς χτες με μπετόβεργες στο παγκάκι καθόντουσαν; Ή μήπως οι αστυνομικοί ήταν που καθόντουσαν στο παγκάκι;

 

Τα κακά χόρτα πρέπει να ξεχορτιάζονται, δεν μπορούμε όμως να τους σακουλιάζουμε όλους.

Ως Έλλην κι έχοντας υπάρξει κοντά σε καταστάσεις που μύριζαν μπαρούτι, μπορώ άνετα να υποθέσω ότι αυτός που έφαγε ξύλο δεν καθόταν και έλυνε σουντόκου. Αν υπάρχει άλλο αποδεικτικό θέλω να το διαβάσω / δω σε παρακαλώ για να μάθω

Ωραια, τιποτα απο αυτα που γραφεις δεν εγινε στην ΝΣ.

 

Ο κοσμος καθοταν στην πλατεια με τα παιδια του χωρις να τρεχει τιποτα. Ερχονται λοιπον οι καταπληκτικοι κυριοι αστυνομικοι μας και αρχιζουν να γραφουν κοσμο απλα γιατι ηταν στην πλατεια. Παιδια εκαναν ποδηλατο οι γονεις ηταν παραδιπλα και τα σχετικα. Οι περισσοτεροι εφυγαν μεσα σε 1 λεπτο μολις καταλαβαν τι επαιζε. Οταν ρωτηθηκαν απαντησαν οτι δεν τους ενδιαφερουν τα παιδια και οτι ηρθαν να γραψουν. Οταν ξαναερωτηθηκαν που ειναι το παρανομο σε αυτο που κανουν βουτηξαν αυτον που ηταν ποιο κοντα και μιλουσε με τους δυο αστυνομικους και τον εσπασαν στο ξυλο. Δεν ηταν ουτε μονος του ουτε μιλουσε μονο αυτος, ηταν απλα ο κοντινοτερος.

 

Ειναι συνηθισμενη τακτικη για να σπαει ο τσαμπουκας, και καλα...

Δεν μπορω να βρω το βιντεο με επεισοδια που ειχαν γινει στην πατρα, στην αγιου νικολαου πριν χρονια. Κατεβαιναν τα ματ απο τη μια πλευρα διπλα στις καφετεριες και απεναντι καποιοι γιουχαραν.

Βουτηξαν ενα συνταξιουχο που καθοταν με τα χερια στην τσεπη στην πορτα ενος καφε,τον πεταξαν κατω και τον βαραγαν δυο ατομα. Δεν ειχε ανοιξει καν το στομα του, κοιτουσε τους απεναντι και απλα γυρισε ο ματατζης τον βουτηξε απο τον γιακα και τον κατεβασε.

 

Και εγω, οπως και εσυ, σε αντιστοιχες καταστασεις καθομαι σε ακρη και βλεπω το Show.

Εδω ομως η κατασταση εχει ξεφυγει πολυ. Οταν ακους απο δικηγορικη φιρμα στην αθηνα να σου λεει οτι εχει χαθει η μπαλα και εχουν παρει αερα κατι γινεται.

Η κυβερνηση, εχει ακολουθησει μια στατηγικη τρομου με αριθμους στα καναλια η οποια δεν της βγαινει και αντι να πει ''ωπα δεν δουλευει αυτο παμε να κανουμε κατι αλλο'' περναει στην ωμη βια.

Ξερει που θα παει να πικαρει κοσμο για να παρει το αποτελεσμα που θελει. Για κοιτα πως αδειασε η πλατεια στο βιντεο.

 

 

Αν εσυ θεωρεις σωστο οτι μια βολτα σε μια πλατεια η οπουδηποτε πρεπει να καταστελλεται με αυτον τον τροπο ασχετα αν θα φας ξυλο η οχι, εγω διαφωνω καθετα.

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@fatalara

Κακώς αυτά που έκαναν οι μεν αλλά κακώς αυτά που έκαναν και οι δε.

Ναι και τους έκοψαν πρόστιμα, αν είσαι σωστός και νόμιμος θα κάνεις την ένστασή σου και θα δικαιωθείς ώστε να μην πληρώσεις κερατιάτικα.

Τώρα για τον ρομπέν της πλατείας τί να πώ, άμα σε τρώει ο πισινός σου...

Τελικά αποδυκνύεται οτι πάντα υπέρ της δημόσιας υγείας ήταν αυτά τα καλόπαιδα που πάντα κυκλοφορούν με τις προσφάτως προβλεπόμενες μάσκες, μαντήλια κουκούλες κλπ.

Το οτι όπου εμφανιστούν γίνονται επεισόδια τυχαίο μάλλον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, fatalara said:

Ωραια, τιποτα απο αυτα που γραφεις δεν εγινε στην ΝΣ.

 

Ο κοσμος καθοταν στην πλατεια με τα παιδια του χωρις να τρεχει τιποτα. Ερχονται λοιπον οι καταπληκτικοι κυριοι αστυνομικοι μας και αρχιζουν να γραφουν κοσμο απλα γιατι ηταν στην πλατεια. Παιδια εκαναν ποδηλατο οι γονεις ηταν παραδιπλα και τα σχετικα.

Ένα σωστό κορωνοπάρτυ δηλαδή

 

30 minutes ago, fatalara said:

Οι περισσοτεροι εφυγαν μεσα σε 1 λεπτο μολις καταλαβαν τι επαιζε. Οταν ρωτηθηκαν απαντησαν οτι δεν τους ενδιαφερουν τα παιδια

Συγνώμη, ποια ήταν η ερώτηση;

"Τολμάτε να μας ελέγξετε, ενώ υπάρχουν παιδιά που κάνουν ποδήλατο;"
 

 

30 minutes ago, fatalara said:

και οτι ηρθαν να γραψουν.

και οι αστυνομικοί απάντησαν "Εμείς όταν γράφουμε κόσμο, δεν κοιτάμε παιδιά και μλκιες"

LOLWUT?

 

30 minutes ago, fatalara said:

Οταν ξαναερωτηθηκαν που ειναι το παρανομο σε αυτο που κανουν βουτηξαν αυτον που ηταν ποιο κοντα και μιλουσε με τους δυο αστυνομικους και τον εσπασαν στο ξυλο. Δεν ηταν ουτε μονος του ουτε μιλουσε μονο αυτος, ηταν απλα ο κοντινοτερος.

 

Καλά εντάξει. 100% όμως

Video or it didn't happen

 

30 minutes ago, fatalara said:

Εδω ομως η κατασταση εχει ξεφυγει πολυ. Οταν ακους απο δικηγορικη φιρμα στην αθηνα να σου λεει οτι εχει χαθει η μπαλα και εχουν παρει αερα κατι γινεται.

Η κυβερνηση, εχει ακολουθησει μια στατηγικη τρομου με αριθμους στα καναλια η οποια δεν της βγαινει και αντι να πει ''ωπα δεν δουλευει αυτο παμε να κανουμε κατι αλλο'' περναει στην ωμη βια.

Ξερει που θα παει να πικαρει κοσμο για να παρει το αποτελεσμα που θελει. Για κοιτα πως αδειασε η πλατεια στο βιντεο.

Εγώ βλέπω ότι η άχρηστη αντιπολίτευση (πολύ κακό αυτό για τον τόπο), δεν έχει τι να προσάψει και αμολάει τις ορδές τις να τα σπάσουνε όλα.

 

 

BONUS:

Κάτσε, για να καταλάβω. Τελικά η οικογένεια που έφαγε ξύλο ήταν ....ένας αναρχικός;

Θα πέσει πολύ γέλιο αν είναι όντως έτσι.

 

5f4fb42f825e630ed0196423.jpg
WWW.IN.GR

Ο βουλευτής της ΝΔ έδωσε το όνομα του νεαρού που ξυλοκοπήθηκε και είπε ότι ανήκει σε αριστερή οργάνωση, θέλοντας να δικαιολογήσει τον ξυλοδαρμό ενώ ισχυρίστηκε ότι...

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάνει αναφορά στο στο παρακάτω βίντεο:

 

Αρχικά δεν με απασχολεί που ανήκει ο νεαρός και ο κάθε νεαρός. Προσωπικά αυτό που βλέπω είναι αντίσταση κατά της αρχής έπειτα από (αδικαιλογήτη τουλάχιστον από το βίντεο) αναφορά σε σύλληψη του και τριάσθλιδα διαχείρηση της κατάστασης από τους αστυνομικούς που οδήγησε στα χθεσινά και στον βαρύ τραυματισμό του αστυνομικού ο οποίος θα μπορούσε να είχε χάσει και την ζωή του αν δεν είχαν επέμβει έγκαιρα οι συνάδελφοι του.

 

Για εμένα, ούτε οι μεν, ούτε οι δε, δικαολογούνται σε καμία περίπτωση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, UltraB said:

Προφανώς κάνει αναφορά στο στο παρακάτω βίντεο:

 

Το έχω δει αυτό.

α) Με τον τυπά που έχουν κάτω δεν έχουμε δει τι είχε προηγηθεί

β) Στον άλλον ακούω να του λενε:

"Απαγορεύεται...κατι"

"Συλλαμβάνεσαι" με ήρεμο τρόπο

,αυτός πάει να φύγει (aka "αντίσταση κατά της αρχής") , τον πιάνουν και τρωει μία "γκλομπιά"

Μετά τρώει μία και ο ράμπο φίλος του, που πήγε να τον σώσει από τους αστυνομικούς και σκάνε και άλλοι αστυνομικοί και τον συλλαμβάνουν και αυτόν.

 

Περιμένω ΑΝΑΛΥΣΗ και από αριστερούς. ?

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Video or it didn't happen

 

Πόσα video ακόμη και από πόσες γωνίες θές να βλέπεις δλδ κάθε φορά που ξεφεύγουν τα όργανα της τάξεως? Τόσο δύσκολο σου είναι να το πιστέψεις ότι υπάρχουν εκατοντάδες "αστυνομικοί" που θέλουν ΑΠΕΛΑΣΗ και όχι απλά απόταξη γιατί είναι απάνθρωποι και δεν τους αξίζει να ζούν σε αυτή την χώρα που τους πληρώνει κιόλας?  Αν είναι δυνατόν να θέλουμε και 100 video για να πειστεί και ο πιο δύσπιστος ακροδεξιός ότι τα φιλαράκια του δρούν σαν ζώα και μετατρέπουν ένα επάγγελμα/λειτούργημα σε τρόπο εξόντωσης των οποιονδήποτε αντιφρονούντων, ήμαρτον. Η αστυνομία θα έπρεπε να σου κάνει ΠΙΠΕΣ σαν πολίτη γιατί σε υπηρετεί και ΕΣΥ τον πληρώνεις, όταν δώσεις δικαίωμα όμως εκεί θα πέφτει ράβδος, και μόνο εκεί. Πέρασαν τόσα χρόνια και ακόμη νιώθω ότι το μεταπολεμικό αστυνομικό χοιροστάσιο ακόμη δεν καθάρισε, πολύ σαπίλα έμεινε ακόμη. Και προς θεού, αυτό το θέμα δεν πολιτικοποιείται, μπορεί μεν με την άνοδο της ΝΔ να νιώθουν αυτό το αίσθημα δικαιώσης και να έχουν πάρει αέρα αλλά τα ίδια σκ@τά ήταν και με Συριζα, Πασόκ κλπ, δεν ήθελε καμία κυβέρνηση να μπεί να καθαρίσει μια και καλή το σώμα από τους λίγους αλλά τελικά πολλούς σάπιους υπάνθρωπους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει. 

Έχετε ακούσει την πιπίλα από τους αρχηγούς σας τόσες φορές που τα έχετε πιστέψει.

Άντε σκοτώστε κανέναν ακόμη, κάψτε και την μισή Ελλάδα, διαλύστε τα πανεπιστήμια, μπας και δούμε άσπρη μέρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Καλά εντάξει. 

Έχετε ακούσει την πιπίλα από τους αρχηγούς σας τόσες φορές που τα έχετε πιστέψει.

Άντε σκοτώστε κανέναν ακόμη, κάψτε και την μισή Ελλάδα, διαλύστε τα πανεπιστήμια, μπας και δούμε άσπρη μέρα

Δεν είμαι αριστερός ούτε δεξιός, είμαι με την κοινή λογική και με την κοινή αντίληψη, χωρίς κανένα κομματικό ή πολιτικό bias. Όταν δεν έχεις επιχείρημα να αντικρούσεις τα λεγόμενα οποιουδήποτε απλά πες ότι "ναι έχεις δίκιο", μη με βαφτίζεις αριστερό ή δεξιό για να με ακυρώσεις, είναι τουλάχιστον γελοίος αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης από ενήλικα.

Μου βρήκαν όλοι τώρα την δικαιολογία για τα πάντα, εσείς οι αριστεροί και εσείς οι δεξιοί και τελικά το συνολικό IQ έχει χτυπήσει νέα αρνητικά ρεκόρ. Το μόνο που μου θυμίζει αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης είναι το κλασικό θέμα με την στημένη διαιτησία και από πάνω να αλληλοκατηγορούνται οι ολυμπιακοί και η παναθηναϊκοί οτι και εσείς τα ίδια κάνατε κλπ κλπ αλλά το ίδιο το πρόβλημα κανένας δεν το άγγιζε ούτε και το άγγιξε ποτέ, τώρα έχουμε τα ίδια και σε πολιτικό επίπεδο. Μαθησιακό και ηθικό επίπεδο μεσαίωνα λέγεται αυτό.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Matia said:

Αν είναι δυνατόν να θέλουμε και 100 video για να πειστεί και ο πιο δύσπιστος ακροδεξιός ότι τα φιλαράκια του δρούν σαν ζώα και μετατρέπουν ένα επάγγελμα/λειτούργημα σε τρόπο εξόντωσης των οποιονδήποτε αντιφρονούντων, ήμαρτον

 

2 minutes ago, Matia said:

Όταν δεν έχεις επιχείρημα να αντικρούσεις τα λεγόμενα οποιουδήποτε απλά πες ότι "ναι έχεις δίκιο", μη με βαφτίζεις αριστερό ή δεξιό για να με ακυρώσεις, είναι τουλάχιστον γελοίος αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης από ενήλικα.

ε,τι;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Efialtis έγραψε:

@fatalara

Κακώς αυτά που έκαναν οι μεν αλλά κακώς αυτά που έκαναν και οι δε.

Ναι και τους έκοψαν πρόστιμα, αν είσαι σωστός και νόμιμος θα κάνεις την ένστασή σου και θα δικαιωθείς ώστε να μην πληρώσεις κερατιάτικα.

Τώρα για τον ρομπέν της πλατείας τί να πώ, άμα σε τρώει ο πισινός σου...

Τελικά αποδυκνύεται οτι πάντα υπέρ της δημόσιας υγείας ήταν αυτά τα καλόπαιδα που πάντα κυκλοφορούν με τις προσφάτως προβλεπόμενες μάσκες, μαντήλια κουκούλες κλπ.

Το οτι όπου εμφανιστούν γίνονται επεισόδια τυχαίο μάλλον.

 

Με την σημείωση ότι πιθανότατα η ένσταση θα καταλήξει στα σκουπίδια.

 

@l2phile όλος ο κόσμος έχει καταδικάσει την συμπεριφορά του αστυνομικού στην πλατεία, είναι αστείο να προσπαθείς να την δικαιολογήσεις. Αν πραγματικά πήγε να τον συλλάβει, πιο πολύ για κατάχρηση εξουσίας μοιάζει στον εξωτερικό παρατηρητή, παρά για "αντίσταση κατά της αρχής".

Οι αστυνομικοί έχουν εξαιρετικά προνομιακή θέση στην κοινωνία μας, γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό να είναι ειλικρινείς και να μην την καταχρώνται. Αυτή δεν φαίνεται να είναι μια τέτοια περίπτωση. Σε κάθε περίπτωση, είναι σε εξέλιξη ΕΔΕ και μηνύσεις. Θα δούμε στο τέλος τι ισχύει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά των αστυνομικών είναι τραγική εννοείται, τις τελευταίες ημέρες έχει ξεφύγει ακόμα περισσότερο. Αυτό δεν δικαιολογεί βέβαια την ύπουλη και άνανδρη επίθεση εναντίον ενός τυχαίου αστυνομικού. Το να βλάψεις έναν αστυνομικό είναι το ευκολότερο αλλά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

 

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αναζητηθούν ευθύνες και στον επιχειρησιακό σχεδιασμό που έστειλε παπάκια με δικαβαλο μέσα σε πλήθος από αφιονισμενους χούλιγκανς και μπαχαλακηδες. Πότε θα σταματήσουν να το κάνουν αυτό? Μου μυρίζει προβοκάτσια βασικά, εκτός αν είναι τόσο ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν το μέγεθος της ηλιθιότητας.

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φτάσει να λέμε ότι τρώνε ξύλο για προβοκάτσια;

@minast Προτιμώ να λέω βάση προσωπικής εκτίμησης και όχι του τι λέει "ολος ο κόσμος".

Και δεν βλέπω αντίλογο "πχ. δεν βλέπεις ότι στο 0:10 ο αλλος καθεται στο παγκακι και ο αστυνομικός πάει και τον χτυπάει"

 

Του λέει "απαγορεύεται...κάτι" (δεν ακούγεται καλά μετά το απαγορεύεται) και μετά πάει να τον συλλάβει;

Ποια κατάχρηση εξουσίας;

 

Οι μόνοι με προνομιακή θέση στην κενωνία είναι οι πλούσιοι. Όλοι οι άλλοι είμαστε πιόνια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Έχουμε φτάσει να λέμε ότι τρώνε ξύλο για προβοκάτσια;

 

Αν το ακούς πρώτη φορά τότε έχεις πολλά ακόμα να μάθεις :p

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Simon said:

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αναζητηθούν ευθύνες και στον επιχειρησιακό σχεδιασμό που έστειλε παπάκια με δικαβαλο μέσα σε πλήθος από αφιονισμενους χούλιγκανς και μπαχαλακηδες. Πότε θα σταματήσουν να το κάνουν αυτό? Μου μυρίζει προβοκάτσια βασικά, εκτός αν είναι τόσο ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν το μέγεθος της ηλιθιότητας.

 

Άντε γεια σου, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι όποιος τους έστειλε εκεί (αλλά κι εκείνοι που επέλεξαν να ακινητοποιηθούν μέσα στους κάφρους) έδρασαν αυτοκτονικά. Γι αυτό πριν δυο μέρες έλεγα ότι είναι εγκληματικά ανεκπαίδευτοι. Ούτε πιτσιρικάδες που πάνε για καβγά στη διπλανή γειτονιά δε λειτουργούν έτσι.

 

Αλλά, για να μην ξεχνιόμαστε...

 

4 hours ago, Snips said:

Αν πάλι συμμετέχω, και "τσιγκλάω" έστω και με το στοματάκι μου, αυτόν που έχει νόμιμη εξουσία να ασκήσει βια εναντίον μου, ε τότε τα θέλει ο κώλος μου, έχω δεν έχω δίκιο γι αυτό που διαμαρτύρομαι. Το γιατί στο εξήγησε ο acct πιο πάνω.

 

Επεμβαίνω γιατί επικαλείσαι τη δική μου εξήγηση. Λυπάμαι αλλά δεν υποστηρίζει καθόλου αυτό το σκεπτικό...

 

Δεν τα θέλει ο καθόλου κώλος σου σ' αυτήν την περίπτωση. Όπως δεν τα θέλει ο κώλος μιας κοπέλας που κυκλοφορεί με μίνι για να τη βιάσουν. Δε γίνεται να κατηγορούμε τα θύματα επειδή οι θύτες είναι φουντωμένοι. Όποιος δεν μπορεί να κρατήσει την ψυχραιμία του όταν απλώς τον "τσιγκλούν" με το στοματάκι, δεν έχει καμία δουλειά να κρατάει όπλο και να υπηρετεί τον Νόμο. Το ότι έχει νόμιμη εξουσία δε σημαίνει ότι μπορεί να την ασκεί παράνομα. Διαφορετικά, ενισχύουμε την πεποίθηση ότι ο Κορκονέας δεν ήταν η εξαίρεση, αλλά ο κανόνας.

 

Παρεμπιπτόντως, από πιο δημοκρατικές εποχές είχαμε νομολογία ακόμη και από τον Άρειο Πάγο που δέχεται ότι το γνωστό σύνθημα που όλους σας ενώνει δεν αποτελεί εξύβριση, γιατί δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένο πρόσωπο, του οποίου την τιμή επιχειρεί να θίξει. Κοινώς, ένας αστυνομικός δεν δικαιούται να έρθει να σε συλλάβει (ή χειρότερα να σε πλακώσει) απλώς επειδή αποκάλεσες συλλογικά κάποιους "μπάτσους" ή "γουρούνια" ή "δολοφόνους", αν δεν έχεις κάνει κάτι άλλο που βάσιμα να τεκμέρεται ότι είναι παράνομο.

 

Και το χειρότερο είναι ότι, αν εσύ πλακώσεις στο ξύλο κάποιον -πολίτη ή αστυνομικό-, διώκεσαι ποινικά. Αν ο αστυνομικός πλακώσει παράνομα στο ξύλο εσένα, στην πράξη απλώς ελέγχεται πειθαρχικά. Κι εφόσον ακόμη και οι συνδικαλιστές τους λένε ότι το ξύλο έπεσε με παράνομο οπλισμό, σκέψου ότι στη θέση του εσύ θα διωκόσουν για επικίνδυνη σωματική βλάβη.

 

Και τονίζω ότι το ίδιο ισχύει και για τον αστυνομικό που έπεσε θύμα επίθεσης. Αν και ελέγχεται για την επαγγελματική του επάρκεια και όφειλε να είναι καλύτερα εκπαιδευμένος, το ότι βρέθηκε εκεί παραβιάζοντας κάθε σώφρον επιχειρησιακό σχέδιο και την κοινή λογική δε σημαίνει ότι καλά του κάνανε και κόντεψαν να τον μισερώσουν!

 

2 hours ago, l2phile said:

αυτός πάει να φύγει (aka "αντίσταση κατά της αρχής") , τον πιάνουν και τρωει μία "γκλομπιά"

 

Περιμένω ΑΝΑΛΥΣΗ και από αριστερούς. ?

 

Κοίτα, δε με έχει πει κανείς "αριστερό", αλλά στο πολιτικό (και το αυτιστικό) φάσμα είμαι σίγουρα λίγο πιο αριστερά από γνωστό υπεραιωνόβιο ταξίαρχο που απεδήμησε εις Κύριον πριν λίγα χρόνια, έχοντας ζήσει τουλάχιστον 25 χρόνια εκτός φυλακής, παρότι είχε καταδικαστεί σε θάνατο.

 

Το να παει να φύγει δικαιολογεί τη συγκράτησή του. Η χρήση όπλου (έτσι χαρακτηρίζονται οι αστυνομικές ράβδοι) σε συνθήκες που δεν τη δικαιολογούν λέγεται και "κατάχρηση εξουσίας". Κι ενώ είμαι υπέρ της χαλαρής ερμηνείας και μάλιστα προς όφελος της αστυνομίας όταν πρόκειται για επικίνδυνους κακοποιούς, έχω σοβαρούς ενδοιασμούς όταν γίνεται μέρα μεσημέρι σε πάρκο με οικογένειες και χωρίς κανέναν προφανή επικείμενο κίνδυνο.

Έγινε επεξεργασία από acct
quote
  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

@fatalara

Κακώς αυτά που έκαναν οι μεν αλλά κακώς αυτά που έκαναν και οι δε.

Ναι και τους έκοψαν πρόστιμα, αν είσαι σωστός και νόμιμος θα κάνεις την ένστασή σου και θα δικαιωθείς ώστε να μην πληρώσεις κερατιάτικα.

Τώρα για τον ρομπέν της πλατείας τί να πώ, άμα σε τρώει ο πισινός σου...

Τελικά αποδυκνύεται οτι πάντα υπέρ της δημόσιας υγείας ήταν αυτά τα καλόπαιδα που πάντα κυκλοφορούν με τις προσφάτως προβλεπόμενες μάσκες, μαντήλια κουκούλες κλπ.

Το οτι όπου εμφανιστούν γίνονται επεισόδια τυχαίο μάλλον.

Δεν ειπα το αντιθετο. Οταν λεω ηταν λαθος αντιδραση της αστυνομιας δεν σημαινει οτι συμφωνω και με τους αναρχικους.

Οσο για τον ρομπεν εισαι λαθος. Ο ρομπεν ας λεει οτι θελει, δεν επρεπε να του δινει σημασια, απλα να τον προσεχει μην κανει κινηση. Σε περιπτωση κινησης, ισιωσε του τα πλευρα.

 

@l2phile Δεν βρισκω την ληψη απο αυτον που ηταν μπροστα στα τραπεζια του μαγαζιου που φαινεται ολο απο την αρχη. Βαλτο στο 2.50.

Ο τυπος ηταν εκει στην πορτα μαζι με τους αλλους, και ερχονται αστυνομικοι και καθονται μπροστα. Ολοι κοιταγαν το κεντρο και προς τα πανω που ηταν οι μπαχαλακηδες και ξαφνικα γινεται ενα ντου στο κεντρο του πεζοδρομου. Για να σπασει η φαση βουτανε τον ανθρωπο και τον κολλησανε κατω. Τα ποτηρια που λενε τα πεταξαν οι μπαχαλακηδες απο το κεντρο στους ματατζηδες.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

χωρίς κανέναν προφανή επικείμενο κίνδυνο.

Μα τι λες; Πιο πάνω αποκάλεσαν τις 2 οικογένειες και τα 3 ποδήλατα.... Κανονικό κορονοπαρτι. 

Τελικά κολλάει έξω ή όχι; 

 

Τα θέλει ο κώλος μας ρε γμτ.

Και εμένα, τα ήθελε, όταν μια φορά πήγα να περάσω τη Σταδίου, φεύγοντας από την δουλειά. Πέρασα μέσα από πορεία , και όλα ειρηνική , αναγκαστικά ,για να βρεθώ Μοναστηράκι στον ΗΣΑΠ. 4 " όργανα της τάξης" από τα οποία πέρασα δίπλα , με κοίταξαν στραβά, ο ένας με έπιασε από το χέρι και μου είπε " κουνήσου ρε". Χωρίς να κάνω τίποτα και χωρίς καν να είμαι μέρος της πορείας. Κάθετα περνούσα.

Διατήρησα την ψυχραιμία μου. Όλοι εσείς οι εξυπνοι, θα ήσασταν το υπόδειγμα πολίτη, έτσι δεν είναι; Εύχομαι να συμβεί και σε εσάς κάτι αντίστοιχο. Απλά για να δείτε πόσο ωραία είναι η εξουσία να ασκείται καταχρηστικά πάνω σας.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.