Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πήγα χθες σε ένα μαγαζί για φαγητό μιας και μου το σύστησε φιλικό ζευγάρι (δεν είναι αυτό που λέγαμε στο πείτε οτι θέλετε)

Είναι η πρώτη φορά που κυριολεκτικά έφυγα με απίστευτα νεύρα από μαγαζί.

 

Οι κριτικές που μου είπαν τα φιλαράκια ήταν εξαιρετικές και είχαν μείνει κατενθουσιασμένοι (δεν το ειχαν επισκεφτεί τον τελευταίο χρόνο και παρολίγο να πάμε μαζί)

Οι κριτικές στο google ανέφεραν τα καλύτερα με μόνο παράπονο την κάπνα από το τσιγάρο και την φασαρία

Όταν έφτασα το κατάστημα ήταν γεμάτο και περιμέναμε λίγο μέχρι να καθίσουμε. Αμέσως μετά από εμάς ήρθαν άλλες 4 παρέες που περίμεναν ακόμα και μισή ώρα να καθίσουν.

Στο κατάστημα υπήρχαν πολλές οικογένειες

 

1. Ευτυχώς κάπνα δεν υπήρχε πλέον κάπνιζαν εκτός καταστήματος

2. Η φασαρία ήταν η αναμενόμενη λόγω του γεμάτου μαγαζιού

3. Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και το σέρβις γρήγορο

 

Τι έγινε όμως; Αφού λοιπόν έχω πάει και έχω δει ένα μαγαζί γεμάτο, έχω ακούσει και διαβάσει κριτικές, με είχε κυριεύσει ένας μικρός ενθουσιασμός

Παραγγείλαμε και άρχισαν τα φαγητά να έρχονται στο τραπέζι.

 

Πιάτα

 

1 φαβα

1 μεριδα πατάτες τηγανητές αναφερόταν ως φρέσκιες στον κατάλογο

1 σαλάτα

1 μεριδα χταπόδι ψητο

1 μεριδα καλαμαρι ψητο

1 σαρδέλα ψητή (σπεσιαλιτέ από ότι είχα διαβάσει)

και ένα ριζότο με γαρίδες

1/4 χύμα κρασί

 

Η φάβα ειλικρινά μιλάω παίζει μεγάλη πιθανότητα να ήταν κονσέρβας

Οι πατάτες ήταν προτηγανισμένς

Η σαλάτα ήταν θεσπέσια και από άλλον πλανήτη κυριολεκτικά (δε το λέω ειρωνικά πραγματικά ήταν πολύ νοστιμη)

Το χταπόδι ήταν πιο λαστιχο και από το ανθρωπάκι της Michelin

το καλαμάρι το ίδιο

Η σαρδέλα μάλλον ξεχάστηκε πάνω στην σχάρα

και ερχόμαστε στο πιάτο που έπιασε πάτο... Το ριζότο... βασικά δεν ήταν ριζότο. Ήταν ένα πιλάφι από μπαχαρικά χωρίς καμία μα καμία γεύση θαλασσινού. Οι γαρίδες αλλού τα κεφάλια αλλου οι ουρες και η υφή τους....... (όχι δε θα τη πω τη λέξη)

Το αποτέλεσμα το και καλά ριζότο να μείνει ως είχε επάνω στο τραπέζι... 

 

φωτο απο ριζοτο. Αν σας μοιάζει εσάς με ριζότο πάω πάσο

 

20191110_163551.jpg

 

φωνάζουμε για λογαριασμό πάνω στο 40λεπτο για να φύγουμε. 4 πήγαμε στο μαγαζί 5 παρα 20 ζητάμε για πρώτη φορά τον λογαριασμό. Η κοπέλα μας ξεχνάει και μετά απόο10 λεπτά ξαναζητάμε τον λογαριασμό. Ερχεται δεύτερη κοπέλα και φωνάζει έναν νεαρό που έρχεται Για να πληρώσουμε και αφήνει μία τάπα από αποδείξεις στο τραπέζι και μας λέει σύνολο 64,5ευρώ (2 άτομα).

Σημειώνω ότι κανείς δεν μας ρώτησε για το ριζότο μόνο αν θέλουμε να το πάρουμε πακέτο και απαντάμε με ένα στόμα μια φωνή όχι. Ακόμα και τότε καμία ερώτηση.

Φεύγοντας και αφού πληρώσαμε πήρα την τάπα με τις αποδείξεις που 3 είχαν κοπεί μία ώρα περίπου πριν εμείς μπουμε καν στο μαγαζί και μία από αυτές ήταν 5 λεπτά αφού ζητήσουμε λογαριασμό. 

 

Και απορώ. Τόσα άτομα εκεί μέσα και ειδικά οικογένειες με παιδιά. Τι ακριβώς του βρίσκουν? Το βρίσκουν φθηνό πχ με >30 το άτομο? Το βρίσκουν νόστιμο? Μόνο η φασαρία ενοχλεί όσους κάνουν κριτικές σε τέτοιο μαγαζί;;;; Εχει και κοντά 1000 κριτικές στο google....

Που στο καλό πάει αυτή η χώρα;;;;;;;;;;;;;;

Η μόνη διακιολογία που βρίσκω είναι ο μάγειρας να χώρισε και να έπεσα στην πρώτη μέρα χωρισμού του....

 

τα είπα και ηρέμησα......

Αυτα

  • Like 1
  • Sad 2
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karmen1983 said:

Το χταπόδι ήταν πιο λαστιχο και από το ανθρωπάκι της Michelin

ενώ κανονικά μου αρέσει έχω διακόψει σχεδόν εντελώς να παραγγέλνω χταπόδι στην Αθήνα για αυτόν τον λόγο. Είναι και πανάκριβο. Μας λες και το μαγαζί αν θες :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος salde έγραψε:

Μας λες και το μαγαζί αν θες :p

Θα σε αφήσω με την απορία ρε :p 

 

ή μπορύμε να το κάνουμε κουίζ :hehe: 

 

tip 1: Εχει 943 αξιολογήσεις MO 4.4 και βρίσκεται Silvercity :p 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και στα καπακια λοιπον ερχεται σφηνα ο τυπας και βαζει αυτο:

 

20191110_173812.thumb.jpg.9ff82312b95f8b08ca58eff67866028d.jpg

 

Το οποιο ειναι απο ταβερνουλα στη Νεα Υόρκη. Το χταποδακι ηταν απλα θεϊκό...

 

Και μετα παμε εδω:

 

20191110_174921.thumb.jpg.5d8eeefbd78a2f0d017582aa0dbf3332.jpg

 

Το σουβλακι μετριο αλλα το χωριατικο λουκανικο, το μπιφτεκακι και τα μπριζολακια απλα πεντανοστιμα.

 

 

Μια αλλη μερα δεν εμεινε τιποτα απο το παρακατω:

20191107_131155.thumb.jpg.44769b25030bdba3a44967908b755dce.jpg

 

Δεν εχω φαει καλύτερο rib eye στη ζωη μου. Απλα ενα επιπεδο μονο του.

  • Like 6
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

δεν το ήξερα καν. Σε ρώτησα μπας κι ήταν ένα που έχω πάει μερικές φορές κι αρέσει υπερβολικά σε κάτι φίλους μου ενώ εγώ το βρίσκω απλώς οκ. (να σου βάλω κι εγώ δύσκολο κουιζ επειδή με λυπήθηκες και το ' δωσες εύκολα: Αλαργ_ _ '_ )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, karmen1983 said:

Φεύγοντας και αφού πληρώσαμε πήρα την τάπα με τις αποδείξεις που 3 είχαν κοπεί μία ώρα περίπου πριν εμείς μπουμε καν στο μαγαζί και μία από αυτές ήταν 5 λεπτά αφού ζητήσουμε λογαριασμό. 

 

Αυτό ξεχείλισε το ποτήρι. :rant85:

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 8 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

Δεν έχει να κάνει με το φαγητό αλλά με την ευκαιρία του να κονομήσει από το γράμμα του νόμου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.