Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Στην από κει μεριά της γούρνας τις συνηθίζουν λίγο πιο τσουρουφλισμένες απ' έξω και λίγο πιο άψητες από μέσα -πιο πλούσια γεύση και πιο ωραία υφή. Αν τη θες αλλιώς, απλά δίνεις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Μην έχοντας πάει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, η ωραιότερα μπριζόλα που έχω φάει στη ζωή μου ήταν κάπου στο San Sebastian της Ισπανίας που όπως και αυτή του Ζάχου, από έξω την έλεγες και καμμένη, μέσα ήταν ροζ και ήταν η πιο ζουμερή μοσχαρίσια που έχω φάει στη ζωή μου. 14 χρόνια μετά σα να τη βλέπω μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

θυμάμαι κάτι κοψίδια γνωστού admin που απ'εξω "φαινόντουσαν" καρβουνιασμένα...

Έχε χάρη που λείπει γιατί διαφορετικά σε έβλεπα για διακοπές :hehe:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GriGaS said:

Μην έχοντας πάει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, η ωραιότερα μπριζόλα που έχω φάει στη ζωή μου ήταν κάπου στο San Sebastian της Ισπανίας που όπως και αυτή του Ζάχου, από έξω την έλεγες και καμμένη, μέσα ήταν ροζ και ήταν η πιο ζουμερή μοσχαρίσια που έχω φάει στη ζωή μου. 14 χρόνια μετά σα να τη βλέπω μπροστά μου.

 

Αν και έχω φάει σε αρκετά στη Νέα Υόρκη, την καλύτερη μοσχαρίσια την έχω φάει στο Βελιγράδι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Burger εδω:

 

5 Napkin Burger

630 9th Ave, New York, NY 10036
(212) 757-2277

https://g.co/kgs/QUbHKk

 

Γιατί μας έκραξαν που τρώμε Ελληνικά στη Νέα Υόρκη. 

Ενημερωτικά σε όποιον έρθει κατά δω @GoMaR

Προσωπικά καλύτερο burger δεν έχω φάει. Το μπιφτέκι ήταν τόσο οσο, ώστε να μην είναι σκληρό απ'έξω αλλά σωστά ψημένο, το ψωμάκι γευστικό, τα καραμελωμένα κρεμμύδια με τέλεια υφή και το λιωμένο τυρί ακριβώς ώστε να μην τρέχει δεξιά-αριστερά. 

 

Φωτο την επόμενη φορά γιατί το burger αν δεν το άφηνε γρηγορα η σερβιτόρα θα της έλειπε και χέρι στο τέλος.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 5
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Την ωραιότερη μπριζόλα την είχα φάει στον μήνα του μέλιτος (με τη γυναίκα μου μαζί:hehe:), στην Ιταλία. Είχαμε πάει στη Σιένα, σ' ένα εστιατόριο με κατακόμβες (φάγαμε στα 15 μέτρα κάτω από τη γη). Bistecca alla Fiorentina. Για δύο άτομα, σου έλεγαν ότι η μίνιμουμ ποσότητα είναι 1.200, γιατί διαφορετικά δεν θα ήταν σωστό το ψήσιμο. Όπως του Ζάχου αλλά λιγότερο ψημένη εξωτερικά. Απλά, καταπληκτική. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.