Jump to content



TheLab.gr V4 bugs


jpavly

Recommended Posts

6 minutes ago, serpico75 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν είναι αυτό που θέλω.

Μα αυτό ακριβώς κατάλαβα κι εγώ ότι ζητάς. Το φόρουμ να σώνει αυτόματα το κείμενο που γράφεις, ώστε να μπορείς να συνεχίσεις αργότερα, σωστά;

 

Αν θέλεις να πας ένα βήμα πιο πέρα και να έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια από αυτήν που μπορεί να προσφέρει η πλατφόρμα, μπορείς να εγκαταστήσεις extensions που κάνουν το ίδιο πράγμα τοπικά στον υπολογιστή σου. Ενδεικτικά:

Lazarus Form Recovery

TextArea Cache

Simple Form Recovery

 

2 minutes ago, Lazy Dog said:

Να ρωτησω, προεπισκοπιση δεν υπαρχει πια?

Πλέον ο κειμενογράφος είναι εντελώς WYSIWYG. Θεωρητικά έχεις live προεπισκόπηση. Σου αλλάζει κάτι αφού αναρτήσεις κάποιο μήνυμα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δοκιμασε να γραψεις απλα κατι καπου. Βγες απο το θεμα χωρις να σβησεις αυτο που εγραφες, ξαναμπες και δες αν υπαρχει το κειμενο σου οταν πατησεις στο πλαισιο της απαντησης στο θεμα. ;) 

 

Όταν λες "Βγες από το θέμα" πού θα κάνω click για να βγω? Στο "Υποβολή απάντησης" ή κάπου αλλού? Και αν κάπου αλλού, που συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, serpico75 said:

Όταν λες "Βγες από το θέμα" πού θα κάνω click για να βγω? Στο "Υποβολή απάντησης" ή κάπου αλλού? Και αν κάπου αλλού, που συγκεκριμένα?

Κλείσε το παράθυρο τελείως, ξανάνοιξε το θέμα και μπες ξανά στον κειμενογράφο. Το κείμενό σου είναι ακόμη εκεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Κλείσε το παράθυρο τελείως, ξανάνοιξε το θέμα και μπες ξανά στον κειμενογράφο. Το κείμενό σου είναι ακόμη εκεί.

Περίπτωση α.

TheLab σε καρτέλα:κλείνω την καρτέλα

 

Περίπτωση β.

TheLab σε browser χωρίς άλλα tabs δίπλα του. Εντελώς μόνος στον browser. Οπότε,  κλείνω browser.

 

Κατάλαβα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κρατάει κατά τη δημιουργία θέματος (κατά 80% είμαι σίγουρος γι αυτό) είναι το κείμενο, οπότε θεωρώ ότι τα σημαντικά στοιχεία τα κρατάει.

Το ότι θα χάσεις το τίτλο ή τα tags, σιγά το πράμα. Μέσα σε 1 λεπτό (και πολύ λέω) τα έχεις ξαναγράψει :)

 

Άρα μην ανησυχείς αν γράφεις μια απάντηση ή φτιάχνεις ένα θέμα και στο ενδιάμεσο κάτι γίνει. Όλα όταν ξανάρθεις πίσω θα είναι αποθηκευμένα ;)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Το ότι θα χάσεις το τίτλο ή τα tags, σιγά το πράμα. Μέσα σε 1 λεπτό (και πολύ λέω) τα έχεις ξαναγράψει :)

 

Αυτό δεν είναι και τόσο απλό. Είχα φτιάξει ένα θέμα με μεγέθη γραμματοσειράς, χρώματα, εισαγωγή 6 εικόνων με τοποθέτησή τους σε κατάλληλο σημείο στο κείμενο, να οριοθετήσω την σωστή απόσταση των εικόνων από το κείμενο ώστε να είναι ευανάγνωστο το θέμα στον κάθε χρήστη, κ.λπ. κ.λπ. Το να τα ξαναφτιάξεις όλα αυτά είναι αρκετά χρονοβόρο αν κάτι γίνει, και κρατηθεί μόνο το κείμενο.

 

Σύν (αν δεν κάνω λάθος, εδώ), εάν πρέπει να διακόψω τη συγγραφή της απάντησης, και να κάνω logout επειδή κάτι έτυχε, και μπορέσω να επιστρέψω για συνέχεια μετά από 48 ώρες, η επεξεργασία νομίζω έχει φύγει σαν επιλογή. Δεν κρατάει τόσο πολύ. Εδώ θα ήθελα ένας mod/admin να μας κάνει μία διευκρίνηση. Πόσο διαρκεί η επεξεργασία μίας απάντησης που έχουμε καταχωρήσει?

 

Θα κάνω τις δοκιμές που λέτε, και αν κάτι δεν δουλέψει θα επανέλθω. Για την ώρα, ευχαριστώ για τη βοήθεια καί τις απαντήσεις!

 

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στην αμέσως προηγούμενη απάντηση ένα p.s. και πριν το ολοκληρώσω (και χωρίς υποβολή απάντησης) έκανα ένα forced logout. Καί αυτό που έγραψα δεν κρατήθηκε αλλά καί χάθηκε η επεξεργασία απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος serpico75 έγραψε:

Έβαλα στην αμέσως προηγούμενη απάντηση ένα p.s. και πριν το ολοκληρώσω (και χωρίς υποβολή απάντησης) έκανα ένα forced logout. Καί αυτό που έγραψα δεν κρατήθηκε αλλά καί χάθηκε η επεξεργασία απάντησης.

Στην επεξεργασια δεν κρατιεται νομιζω, αλλα μονο στο ποστ ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί. Πάντως, στην απάντηση "Έβαλα στην αμέσως...χάθηκε η επεξεργασία απάντησης.", που είναι μία καινούρια απάντηση, το δοκίμασα και έπιασε. Πριν την καταχωρήσω, έκανα logout, έκανα login, και μπαίνωντας στο θέμα, πάτησα να αρχίσω να γράφω απάντηση και είδα την απάντηση ολόκληρη, όπως την είχα γράψει. Οπότε, πάτησα απλά "Υποβολή απάντησης".

 

Μπορεί καί να έχεις δίκιο. Να μη δουλεύει στην επεξεργασία. Είναι, όμως, καί στην επεγεργασία εξίσου σημαντικό. Να θέλεις να διορθώσεις αρκετά πράγματα σε μία απάντση.

Καί στη δημιουργία θέματος δουλεύει. Δοκίμασα στο δοκιμαστικό forum ένα νέο θέμα με 2-3 λέξεις και μία εικόνα. Τα κράτησε. Το μόνο που δεν κράτησε είναι τίτλος θέματος. Αυτό δεν είναι τίποτα:τον ξαναγράφεις. Απλά, δεν ξέρουμε για πόσο διάστημα θα κρατηθούν αποθηκευμένα, ώστε να τα βρεις εκεί όταν ξαναπάς να συνεχίσεις το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη αποθήκευση κειμένου της πλατφόρμας καλύπτει τις βασικές ανάγκες της μεγάλης πλειονότητας. Αν χρειάζεστε κάτι επιπλέον, υποστηρίζω θερμά τα browser extensions που ανέφερα στην αρχή της σελίδας. Ανάλογα με την επιλογή σας και τις ανάγκες αποθήκευσης, μπορείτε να κρατάτε κείμενο και μορφοποίηση (rich text) από όλα τα πεδία κειμένου σε κάθε σελίδα που επισκέπτεστε κι όχι μόνο στο lab.

 

1 hour ago, serpico75 said:

Εδώ θα ήθελα ένας mod/admin να μας κάνει μία διευκρίνηση. Πόσο διαρκεί η επεξεργασία μίας απάντησης που έχουμε καταχωρήσει?

Δυνατότητα επεξεργασίας έχετε τα πρώτα 15' μετά την καταχώρηση ενός μηνύματος. Μετά από αυτό το διάστημα πρέπει να κάνετε αναφορά για να κάνουμε εκ μέρους σας ό,τι αλλαγή χρειάζεστε. Διαφορετικά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος κάποιος να αλλάξει το προγενέστερο μήνυμά του και να κάνουμε τους χωροφύλακες μεταξύ χρηστών, ανατρέχοντας στο ιστορικό της επεξεργασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τρέχει μια χαρά. Μάλιστα φαίνεται και πολύ ελαφρύ. (ένα smartphone της σειράς έχω)

 

 

Edit: Αφού έγραψα εδώ είναι ευκαιρία να πω πως στην αρχική ακόμα δεν έχει διορθωθεί η επικεφαλίδα "Νεα θέματα", που αντί για νέα θέματα έχει τα πιο πρόσφατα ποστ.

Έγινε επεξεργασία από konstantinakis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

To mobile site πάντως παραμένει αργό και βαρύ. Εκτός αν χρειάζεται να έχω καμία ναυαρχίδα για κινητό για να παίζει σωστά.

Με Chrome δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2016 at 10:59 ΜΜ, το μέλος jpavly έγραψε:

Με Chrome δοκίμασες;

 

Συμφωνώ.

 

On 6/25/2016 at 11:09 ΜΜ, το μέλος honda22 έγραψε:

Windows phone = IE :help!:

 

Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει αυτό:ή ότι δεν παίρνει Chrome ή ότι θέλεις να δουλεύεις με I.E..

Πάντως, ενημερωτικά, και μένα στην αρχή που έγινε η αλλαγή στο lab, ήταν βαρύ καί στο δικό μου Samsung Galaxy GT-S7580  με Android 4.2.2. Τώρα, σε Chrome, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν μπορείς να κάνεις δοκιμή σε Chrome (αν δεν είναι κάποιος από τούς λόγους που αναφέρω), δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Όπως συμφώνησα καί με τον jpavly, θέλει δοκιμή.

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2016 at 9:57 ΜΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

 

Συμφωνώ.

 

 

Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει αυτό:ή ότι δεν παίρνει Chrome ή ότι θέλεις να δουλεύεις με I.E..

Πάντως, ενημερωτικά, και μένα στην αρχή που έγινε η αλλαγή στο lab, ήταν βαρύ καί στο δικό μου Samsung Galaxy GT-S7580  με Android 4.2.2. Τώρα, σε Chrome, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν μπορείς να κάνεις δοκιμή σε Chrome (αν δεν είναι κάποιος από τούς λόγους που αναφέρω), δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Όπως συμφώνησα καί με τον jpavly, θέλει δοκιμή.

 

Όπως το λες.

Σε windows phone o chrome δεν μπαίνει. Οπότε ή θα δοκιμάσω κανέναν κινέζικο όπως λέει ο @jpavly ή θα κάνω υπομονή μέχρι να αλλάξω κινητό.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Όπως το λες.

Σε windows phone o chrome δεν μπαίνει. Οπότε ή θα δοκιμάσω κανέναν κινέζικο όπως λέει ο @jpavly ή θα κάνω υπομονή μέχρι να αλλάξω κινητό.

Αν δέχεται το κινητό σου Dolphin, κάνε μία δοκιμή. Είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.