Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Σκεφτόμουν τις τελευταίες ημέρες να αγοράσω αυτό http://www.wolfcraft.com/en/products/p/dowel_jointers/1_dowelmaster/s/p/  ,  αλλά εχτές το ανακάλυψα τυχαία στη ντουλάπα.

Ούτε που θυμόμουν ότι το είχα αγοράσει. :p Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η επιλογή διαμέτρου στις καβίλιες.

Βλέπω ότι βγαίνουν σε 6, 8 και 10 χιλιοστά διάμετρο. 'Οταν θέλουμε να ενώσουμε δύο ξύλα πάχους 18χιλ. , η μεγάλη καβίλια παρέχει δυνατότερη σύνδεση;, 

Link to comment
Share on other sites

Το the bigger the better δε παίζει εδώ. Υπάρχει ένας άγραφος κανόνας στις συνδέσεις που λέει ότι η σύνδεση ακολουθεί τα 3/8. Δηλαδή;;;;;

 

Πχ έχουμε ένα ξύλο πάχους 18mm και αναρωτιόμαστε τι καβίλια να βάλουμε (προσωπικά βάζω 8αρες)

 

Ο κανόνας έχει ως εξής

 

18mm x 3=54mm

 

54/8=6.75mm

 

Αρα και η 6αρα θα κάνει δουλεια και η 8άρα  σε αυτό το πάχος. Το 18mm είναι στάνταρ πάχος μελαμίνης και θα βρεις 6άρες/8αρες ακόμα και σε μαραγκο να πας να σου τις ανοίξει.

 

Το άλλο που παίζει με τις καβίλιες και έχει σημασία είναι το μήκος πέρα απο τη διάμετρο που παίζει απο 4mm (αν θυμάμαι καλα) μέχρι ...... Οι πιο κοινές είναι αυτές που είπες.

Οι 6mm που παίζουν στα μαγαζιά σε σακουλάκι (καλή ώρα της wolfcraft είναι 30mm) και είναι και ο λόγος που δε τις προτιμάω και προτιμάω τις 8mm που έχουν μήκος 40mm.

 

επίσης υπάρχουν και διάφοροι τύποι καβίλιας για το πιάσιμο της κόλλας ανάλογα το ξύλο. Συνήθως στα μαγαζιά βρίσκεις τον πρώτο (σε 1 μέτρο έκαστη) και το τελευταίο είτε σε ένα μέτρο είτε έτοιμες κομμένες σε σακουλάκι.

 

wooden_dowels.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτό νομίζω καθορίζεται από πάχος του ξύλου που θα πάρει τις καβίλιες στο σόκορό του από τη μια μεριά και από το πάχος του ξύλου που θα τις πάρει στη φάτσα του.

Το πρώτο γιατί θα πρέπει να μένει κάποιο ψαχνό στο ξύλο γύρω από τη καβίλια και το δεύτερο γιατί αν το βάθος είναι μικρό θα πρέπει να μπει μια καβίλια που το μήκος το οποίο εισχωρεί στο ξύλο να είναι μεγαλύτερο από τη διάμετρό της, για να "δουλεύει" σωστά και να αντιστέκεται στις κινήσεις που πάνε να την ξηλώσουν από το ξύλο.

Άρα ... δεν χρειάζεται να πω τίποτε άλλο μιας και απάντησε ήδη η Αγάπη, την οποία σκόπευα να επικαλεστώ για περισσότερες ξυλουργικές λεπτομέρειeς! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξαναποστάρω φωτό από το δικό μου εργαστήριο !

Ντρέπομαι πλέον ! :(   ( :hehe: )

Αγάπη μια χαρά βγήκε το jig για τη μεταμόρφωση της σέγας σε "πριονοκορδέλα" !! :T:

Και από ότι είδα -προς ενημέρωση των επίδοξων μιμητών- πολύ στιβαρή κατασκευή και πανεύκολη! 

Το κόψιμο είναι λείο και χωρίς καμία ατέλεια!

Βλέπω να σε αντιγράφω "ασύστολα"! :hehe: 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας μαγαζια βαφης ζαντων κτλ για μια κατασκευη απο αλουμινιο που εχω κανει, εριξα μια ματια στο skroutz για πιστολια βαφης και ειδα οτι οι τιμες ειναι αρκετα λογικες. Οποτε μου μπηκε η ιδεα μηπως τελικα το βαψω μονος μου. :p

 

Η απορια μου ειναι αν με αυτα τα πιστολια θα εχω το ιδιο αποτελεσμα με αυτο ενος μαγαζιου και αν ναι τι τελικα πρεπει να παρω και τι να προσεξω.  Με τη σκεψη οτι θα μεινει το εργαλειο μπορω να διαθεσω μεχρι 100 ευρω (πολλα, λιγα? δεν εχω ιδεα).

 

Επισης υπαρχει διαθεσιμο κοπρεσερ αερα αλλα δε ξερω αν κανει (με το σκεπτικο να παρω μονο το πιστολι). Εχει στην ακρη πιστολι αλλα απλο, για τον αερα.

 

Και ενα επισης βασικο, τι μπογιες παιρνουν?

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε το κομπρεσερ σου αρχικά και τα ρακορ που έχει.

 

Προσωπικά έχω αυτό εδώ και είμαι υπερευχαριστημενη

http://www.skroutz.gr/s/7242630/Metabo-FSP-600-%CE%86%CE%BD%CF%89-%CE%94%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-1-5mm-6-01575-00.html

 

Δουλεύει στα 4.5Bar.

Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις έναν κοινό αεροσυμπιεστή των 8bar Πρέπει να έχει και ρυθμιστή πίεσης επάνω. Φυσικά καλό είναι να έχει και μεγάλη χωρητικότητα το καζάνι για να μη δουλεύει συνέχεια και σε ζαλίζει ή να χρειάζεται να σταματησεις.

Το τι χρώμα βάζεις μέσα το καθορίζεις εσύ. Παίρνει και νερού και διαλύτου και φυσικά απαιτείται ο καθαρισμός του ανάλογα τη βαφή που βάζεις μέσα αμέσως μετά τη χρήση. 

 

Για το αν θα έχεις αποτέλεσμα με ίδιο ενός μαγαζιού παίζουν πολλά ρόλο.

 

1. Το χέρι σου και η τεχνική

2. Ο χώρος που θα βάψεις

3. Η προετοιμασία

4. επιλογή χρώματος

 

Η βαφή με πιστόλι γενικά είναι εύκολη απλά θέλει εξάσκηση. Πιο πολύ ώρα θα σου πάρει να στήσεις το όλο στορυ για να βάψεις παρά το βάψιμο.

Θέλει να εισαι πάντα σε σταθερή απόσταση όσο θα βάφεις απο το αντικείμενο

Θέλει ρύθμιση το πιστόλι πριν βάψεις

Πρέπει το 2ο πέρασμα να καλύπτει το 50% του πρώτου

Θέλει καθαρό χώρο και μεγάλο και σημείο να κρεμάσεις τα αντικείμενα που έβαψες αν δεν μπορούν να μείνουν οριζόντια κάπου (πχ μία πλάκα)

 

 

Δες ένα βίντεο για να πάρεις μία ιδέα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, spH3RiCal said:

Απλα θεωρω οτι ειναι πιο δυσκολο να φιλτραρεις τις απαντησεις/ερωτησεις σε ενα τεραστιο thread απο οτι σε ενα ξεχωριστο. Anyway, οποιος εχει ιδεα για πιστολια αερα, μου λεει :)

Και όσο γι' αυτό αν και εν μέρει έχεις δίκιο, το παρόν θέμα έχει ευρετήριο στο πρώτο ποστ και μόλις μπει κάτι ενδιαφέρον μπαίνει και το αντίστοιχο λινκ

Οπότε πολύ εύκολα θα βγάλεις άκρη ακόμα και μετά απο ένα χρόνο να έρθεις πάλι στο θέμα αυτό

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.