Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος fuz10n έγραψε:

ποιος ο λογος που εμβολιαζουμε μικροτερους κατ εσε @dfk_7677 ?


Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματά μου.

Για να γίνουν πλούσιες οι φαρμακοβιομηχανίες που τα κατασκευάζουν. Οι νεότεροι δε διατρέχουν κίνδυνο από το covid, ενώ αντιθέτως αντιμετωπίζουν από τα εμβόλια. Δεν είναι θλιβερό να διαβάζες για νέους ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους λόγω εμβολιασμού, ενώ θα μπορούσαν να έχουν ζήσει μέχρι τα 100 ένα βίο ανθόσπαρτο;

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 3 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Να εμβολιαστούν μόνο οι 60-80 ετών τί άλλο;

Εντάξει θέλω να κρυφτώ και δεν με αφήνετε ρε παιδιά. Έχω γράψει πολλά αλλά δεν έχω γράψει τέτοιο πράγμα. Το κόλλημά μου είναι η λεπτομερέστερη κρίση ανά -ομάδα/εμβόλιο/γνώμη προσωπικού γιατρού ανά μεμονωμένο ασθενή- που υποεκτιμάται σαν παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εντάξει θέλω να κρυφτώ και δεν με αφήνετε ρε παιδιά. Έχω γράψει πολλά αλλά δεν έχω γράψει τέτοιο πράγμα. Το κόλλημά μου είναι η λεπτομερέστερη κρίση ανά -ομάδα/εμβόλιο/γνώμη προσωπικού γιατρού ανά μεμονωμένο ασθενή- που υποεκτιμάται σαν παράγοντας.


Δεν ξέρω γιατί με παραθέτεις, όταν δεν απαντάω σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Δεν ξέρω γιατί με παραθέτεις, όταν δεν απαντάω σε σένα.

Με συγχωρείς εάν αυτό σε ενόχλησε δεν είχα τέτοιο σκοπό. Θεώρησα ότι ίσως αναφέρθηκες και σε σχέση με μένα γι' αυτό. Γράψε λάθος και κράτα (αν θες) μόνο το σχόλιό μου για το ποιο είναι το κόλλημά μου περί των εμβολίων covid.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματά μου.

Για να γίνουν πλούσιες οι φαρμακοβιομηχανίες που τα κατασκευάζουν. Οι νεότεροι δε διατρέχουν κίνδυνο από το covid, ενώ αντιθέτως αντιμετωπίζουν από τα εμβόλια. Δεν είναι θλιβερό να διαβάζες για νέους ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους λόγω εμβολιασμού, ενώ θα μπορούσαν να έχουν ζήσει μέχρι τα 100 ένα βίο ανθόσπαρτο;

 

Troll φανταζομαι είναι αυτή η απάντηση έτσι ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Trooper said:

Troll φανταζομαι είναι αυτή η απάντηση έτσι ?

 

Ναι, και παρακαλώ να αντισταθείτε στον περιστασιακό πειρασμό. Είναι που είναι το θέμα εκρηκτικό, δε θέλει και πολύ να τα πάρει κανείς σοβαρά και να ξαναρχίσουμε. ?

 

4 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Είναι εμβολιασμένη ή όχι;?

 

Στον βαθμό (και με το εμβόλιο) που μου επέτρεψαν οι φωτεινοί παντογνώστες μας. ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Ναι, και παρακαλώ να αντισταθείτε στον περιστασιακό πειρασμό. Είναι που είναι το θέμα εκρηκτικό, δε θέλει και πολύ να τα πάρει κανείς σοβαρά και να ξαναρχίσουμε. ?

 

 

Στον βαθμό (και με το εμβόλιο) που μου επέτρεψαν οι φωτεινοί παντογνώστες μας. ?

 

Μπα δε το παιρνω στα σοβαρα, απλα εβαλα τα γελια μολις το διαβασα και με κοιταζανε οι γυρω περιεργα...oh well

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Προς σχολιασμό/επεξήγηση:

gb.jpg.2355ed6d25772fb3700dab88b3a2a595.jpg

 

Γεια σας μετα απο χρόνια μάγκες μου (και Πολωνε).

Γιάννη μπέσα τώρα επειδή το είδα το ίδιο πινακάκι και αλλου με ακριβώς την ίδια προτροπή για σχολιασμό. Έχετε κάποια τραπεζα θεμάτων απο όπου αντλείτε επιχείρηματα;

  • Like 1
  • Haha 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Με συγχωρείς εάν αυτό σε ενόχλησε δεν είχα τέτοιο σκοπό. Θεώρησα ότι ίσως αναφέρθηκες και σε σχέση με μένα γι' αυτό. Γράψε λάθος και κράτα (αν θες) μόνο το σχόλιό μου για το ποιο είναι το κόλλημά μου περί των εμβολίων covid.


Δεν ενοχλήθηκα καθόλου, απλά αναρωτήθηκα. Κρατάω το σχόλιό σου.
 

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Trooper έγραψε:

Troll φανταζομαι είναι αυτή η απάντηση έτσι ?


Το να υποβιβάζες την απάντησή μου σε σε trolling, αντί να απαντήσεις με επιχειρήματα, νομίζω δεν δημιουργεί βάσεις για ένα διάλογο.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ναι, και παρακαλώ να αντισταθείτε στον περιστασιακό πειρασμό. Είναι που είναι το θέμα εκρηκτικό, δε θέλει και πολύ να τα πάρει κανείς σοβαρά και να ξαναρχίσουμε. ?

 

Ε, τώρα εσύ γιατί μου το χαλάς, ενώ είχα πάρει φόρα;
 

πριν 2 λεπτά, το μέλος LL_NEO έγραψε:

 

Γεια σας μετα απο χρόνια μάγκες μου (και Πολωνε).

Γιάννη μπέσα τώρα επειδή το είδα το ίδιο πινακάκι και αλλου με ακριβώς την ίδια προτροπή για σχολιασμό. Έχετε κάποια τραπεζα θεμάτων απο όπου αντλείτε επιχείρηματα;


Ξέρεις πόσες φορές το έχω αναρωτηθεί αυτό;

Εν κατακλείδι, εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ εύκολο να υπεκφεύγω μιας συζήτησης με επιχειρήματα, κάνοντας λογικά άλματα, με επίκληση στο θυμικό και πολλά άλλα τέτοια κόλπα. Πιθανότατα το έχω κάνει κιόλας κάποιες φορές που με έχουν στριμώξει. Γενικά θέλω να πιστεύω ότι το αποφεύγω, γιατί είναι χαμένος κόπος και χρόνος, ιδιαίτερα για αυτούς που προσπαθούν να φτάσουν στην αλήθεια.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος LL_NEO έγραψε:

 

Γεια σας μετα απο χρόνια μάγκες μου (και Πολωνε).

Γιάννη μπέσα τώρα επειδή το είδα το ίδιο πινακάκι και αλλου με ακριβώς την ίδια προτροπή για σχολιασμό. Έχετε κάποια τραπεζα θεμάτων απο όπου αντλείτε επιχείρηματα;

Ναι, κάτι τέτοια στοιχεία τα τονίζουν τα clickbait site από τη μία και κάνουν πως δεν τα βλέπουν τα υπόλοιπα. Απορρίπτω όλο τους το σχολιασμό ως προκατειλημμένο και βάζω όμως σκέτο το πινακάκι επειδή ειλικρινά μου έκανε εντύπωση και στα αλήθεια ήθελα να γίνει τροφή για συζήτηση. Με τη διαφορά ότι δεν άντλησα επιχειρήματα, μόνο τα στοιχεία. Τα στοιχεία του είναι επίσημα, δεν είναι δημοσιογραφικά. Όταν λες <<έχετε>> ποιους άλλους εννοείς εκτός από μένα;

 

Δεν υπάρχει κανένα social media/facebook/twitter/whatever στο οποίο να έχω account και να συμμετέχω, μόνο εδώ γράφω.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε πως μπορεί κάποιος να παίξει με τις εντυπώσεις και τα νούμερα.

Βασισμένο σε δημοσιευμένα γεγονότα (βλέπε εικόνα).

 

"Στην ηλικία άνω των 50 ετών, οι νεκροί που ήταν πλήρως εμβολιασμένοι ήταν 363% περισσότεροι από τους μη εμβολιασμένους!"

image.thumb.png.03a74986d707aee65ae96b800879ebd3.png

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναρωτιούνται "γιατί αγχωνεσαι αφου εσυ εκανες το εμβολιο; τι σε νοιαζει αν θα το κανω εγώ;", άλλη μια απόδειξη αυτών που ξέραμε προ covid από τη βασική μικροβιολογία. Ειναι thread και δεν ξερω πως να το δημοσιευσω ολοκληρο.

 

Ναι το paper ειναι προδημοσίευση, ναι δεν εχει γινει ακομη peer reviewed απο την επιστημονικη κοινοτητα, αλλα σαν πρωτη εικονα δειχνει αυτα που ηδη ξεραμε και που ηδη φαινονταν απο τις παρατηρησεις

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, sdim said:

Για να δείτε πως μπορεί κάποιος να παίξει με τις εντυπώσεις και τα νούμερα.

Βασισμένο σε δημοσιευμένα γεγονότα (βλέπε εικόνα).

 

"Στην ηλικία άνω των 50 ετών, οι νεκροί που ήταν πλήρως εμβολιασμένοι ήταν 400% περισσότεροι από τους μη εμβολιασμένους!"

image.png

 

Προσπερνώ εντελώς το γεγονός ότι τα κυκλωμένα νούμερα δεν αντιστοιχούν σε αυτά που περιγράφει ο "επιστήμονας".

 

Δυστυχώς, όσοι τα γράφουν αυτά είναι τόσο ανερμάτιστοι, που ούτε ένα ποσοστό δεν μπορούν να βγάλουν σωστά. Κι άντε να επικαλεστείς τα σωστά νούμερα και να του πεις του μάστορα ότι οι ανεμβολίαστοι κάτω των 50 που πέθαναν ήταν άπειρα περισσότεροι από τους εμβολιασμένους. Διαίρεση με το μηδέν στην πράξη, διαίρεση με το μηδέν στο μυαλό του, μηδέν και το αποτέλεσμα. Και μετά αναγκαστικά βάζεις στη συζήτηση έννοιες πιθανότητας, στατιστικής και επιδημιολογίας και το παιχνίδι έχει χαθεί.

 

Γι αυτό ψέγω ιδιαίτερα όσους πυροβολημένους ιερείς, πνευματικούς, καντηλανάφτες, τηλεπερσόνες, σοσιαλομηδιακές προσωπικότητες και παλαμαναγνώστριες που θα μπορούσαν απλά να το βουλώσουν και να αφήσουν τόσον κόσμο να κάνει το αυτονόητο. Αντ' αυτού, αισθάνθηκαν την ανάγκη να πουν τη βλακεία τους και πήραν ανθρώπους στο λαιμό τους.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τα κυκλωμένα στο πινακάκι σου είναι κρούσματα, όχι νεκροί.

Το οποίο σημαίνει ότι με τα στοιχεία αυτού του πίνακα:

Από αυτούς που προσβλήθηκαν από Δέλτα, πέθαναν 38/976 ανεμβολίαστους >50 ετών (0,039) και 50/3546 πλήρως εμβολιασμένους >50 ετών (0,014) δηλαδή συγκριτικά πάνω από 3 φορές περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μια βλακεία στο κεφάλι από αναμνήσεις από μικρό παιδί.
Περιμένω εδώ και 30 χρόνια πότε θα μας βάλουν στην νέα τάξη πραγμάτων να έχουμε barcode στο κεφάλι, το καλό το ορθόδοξο αυτό του αντίχριστου όποιος θυμάται.

Αυτή η νέα τάξη πραγμάτων κάθε 10 χρόνια αλλάζει?

 

Όλο νέα τάξη πραγμάτων ακούω και τάξη δεν βλέπω.

Ελπίζω έστω τα παιδιά μου να βιώσουν αυτή την νέα τάξη πραγμάτων.

Μπορεί να είναι ωραία γιατί η παλιά τόσα χρόνια είναι για τα μπάζα.

 

Και κανονίστε να μας έχουν τελειώσει οι άνω των 50 και να μην έχουμε νούμερα να διαβάζουμε...

# troll mode OFF
 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.