Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

για πάμε εδώ και όσοι είχατε παρενέργειες από το τσίμπημα να τις αναφέρετε !

ταχυκαρδίες, εξανθήματα , ζαλάδες κλπ

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

για πάμε εδώ και όσοι είχατε παρενέργειες από το τσίμπημα να τις γράψετε !

 

Πριν τόσον καιρό αυτό δε γράφαμε κι εδώ; Κι οι κατά τ' άλλα ανήσυχοι για τις παρενέργειες σφύριζαν ανέμελα και πήγαιναν διακοπές, αντί να ασχοληθούν με τη συμπλήρωσή της, αν όντως χρειαζόταν. Ακόμη περιμένω μια απάντηση γι αυτό το θέμα, αν δεν απατώμαι. Είναι λίγο αργά να το παίζετε ευαίσθητοι.

 

Αντί να γκρινιάζουμε λχ που η Αστυνομία και η Εκκλησία εξαιρούνται από τον υποχρεωτικό εμβολιασμό (για να μη χαθεί η κομματική πελατεία), ασχολούμαστε με γνωστούς γνωστών του μπατζανάκη της κουνιάδας μας που φέρονται να είχαν διάρροια μετά το εμβόλιο (και το μπαγιάτικο σούσι). Προτεραιότητες...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nickzzz said:

Τώρα που λέμε για παρενέργειες, ξέρετε κανέναν που να είχε σοβαρές παρενέργειες;

 

Συνάδελφος μου είχε πόνους στο στήθος και κάτω από την μασχάλη, στην αριστερή μεριά , πήγε μέχρι και σε καρδιολόγο

τώρα έχουν υποχωρήσει δεν έχει , μελλοντικά άγνωστο ...

Εμφανίστηκαν μετά από μερικές ώρες μετά την πρώτη δόση κράτησαν μια εβδομάδα και υποχώρησαν την δεύτερη εβδομάδα στην δεύτερη δόση ξαναήρθαν αλλά με μικρότερη ένταση ηλικία 40 plus καλή φυσική κατάσταση , pfizer έκανε , έχει περάσει 1 μήνας από τον πλήρη εμβολιασμό του

 

βρε acct και εσύ το θέμα είναι να βγουν τα δεδομένα ! τουλάχιστον να το δούνε τώρα και αν είχαν κάποιο πρόβλημα να το δηλώσουν !

 

επίσης μην τα μπλέκεις κάθε φορά εκκλησία αστυνομία κλπ κλπ κλπ δεν χρειάζονται παραπάνω λόγια

 

Νομίζω ότι τώρα είναι η καλύτερη στιγμή να Σιωπήσουμε όλοι μα όλοι και οι εμβολιασμένοι και η μη εμβολιασμένοι (οι αρνητές και οι σκεπτικιστές) , και να προσέχουμε όπως και πριν !

και ο χρόνος θα δείξει

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Τώρα που λέμε για παρενέργειες, ξέρετε κανέναν που να είχε σοβαρές παρενέργειες;

Και να ξέρουμε, δεν μετράνε ούτε καν ως αντικείμενο συζήτησης αφού είναι 《ανεκδοτολογικές αναφορές》.  Μέχρι και τις 12 Αυγούστου που δυστυχώς χάσαμε τον πατέρα μου από ένα γαμημένο αυτοάνοσο, μπαινοβγαίναμε συνέχεια στο νοσοκομεία (συνήθως ουρολοιμώξεις) και είδαμε πολλά από εμβόλια και για να τα είδαμε σε θαλάμους νοσηλείας και όχι κάπου αλλού σημαίνει ότι ήταν αρκετά σοβαρά ώστε να γίνει εισαγωγή (π.χ. πνευμονική εμβολή) και όχι τύπου δέκατα και ατονία για λίγες ώρες. Αγία Όλγα, Γεννηματάς, 401 κ.α. Μέχρι και σε covid κλινική (με όλα τα μοριακά αρνητικά) τον είχανε βάλει τον καημένο σαν τιμωρία-απομόνωση και τον έβγαλαν σε 10 φορές χειρότερη κατάσταση όσον αφορά πληγές συγκάματα και τέτοια που ήταν από την κατάκλιση εφόσον δεν μας άφηναν να τον φροντίσουμε.

 

Αλλά ότι πεις που μπορεί να είναι ασύμβατο με το κυρίαρχο δόγμα, σε βγάζουν απλά ψεύτη.

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Συνάδελφος μου είχε πόνους στο στήθος και κάτω από την μασχάλη, στην αριστερή μεριά , πήγε μέχρι και σε καρδιολόγο

τώρα έχουν υποχωρήσει δεν έχει , μελλοντικά άγνωστο ...

Εμφανίστηκαν μετά από μερικές ώρες μετά την πρώτη δόση κράτησαν μια εβδομάδα και υποχώρησαν την δεύτερη εβδομάδα στην δεύτερη δόση ξαναήρθαν αλλά με μικρότερη ένταση ηλικία 40 plus καλή φυσική κατάσταση , pfizer έκανε , έχει περάσει 1 μήνας από τον πλήρη εμβολιασμό του

 

βρε acct και εσύ το θέμα είναι να βγουν τα δεδομένα ! τουλάχιστον να το δούνε τώρα και αν είχαν κάποιο πρόβλημα να το δηλώσουν !

 

Να με συγχωρήσεις που βγάζω μια πικρία σε τούτο το θέμα, αλλά από την αρχή τα δοκάρια με το θέμα του εμβολιασμού έχουν πάει μεγαλύτερο περίπατο από προπόνηση του Κιπτσόγκε. Ειλικρινά ώρες-ώρες αισθάνομαι ότι κάποιοι απλώς τρολάρουν και αποκλείεται να πιστεύουν αυτά που γράφουν. Αν έχεις αμφιβολία, ψάξε τέλος Ιουλίου τι έγραφα εδώ για την κίτρινη κάρτα.

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διάγνωση για τον συνάδελφό σου, η ελαφριά λεμφαδενοπάθεια είναι από τις συνηθέστερες και πιο ευεξήγητες παρενέργειες του Pfizer (ένθετο οδηγιών - ctrl+f "lymphadenopathy"), ιδίως στην πλευρά που έχει χορηγηθεί το εμβόλιο. Εικάζω ότι το έκανε αριστερά, ως δεξιόχειρας. Εμφανίζεται ως μικρή διόγκωση, ευαισθησία ή πόνος, μεταξύ άλλων κάτω από τη μασχάλη. Είναι σχεδόν αδιανόητο να μην του το είπε κανείς. Αν είχε οποιαδήποτε ανησυχία για περι/μυοκαρδίτιδα, καλώς είδε και ειδικό, αλλά το ζήτημα δεν είναι ούτε άγνωστο ούτε σπάνιο.

 

Όπως και να 'χει, ο καρδιολόγος που τον είδε και ο γιατρός του εμβολιαστικού κέντρου είναι οι καλύτερα καταρτισμένοι να τον συμβουλέψουν και να συμπληρώσουν την κίτρινη κάρτα.

 

Edit: 

@Γιάννης_84, δεν υπάρχουν λόγια για την απώλεια ενός ανθρώπου, ειδικά πατέρα, μάνας, παιδιού. Ειλικρινά, θερμά συλληπητήρια. Ίσως δε σε βοηθά να νιώσεις καλύτερα, αλλά όλα τα περιστατικά εισαγωγής για νοσηλεία που μπορεί να οφείλονται σε εμβολιασμό (σε όσα νοσοκομεία είμαι σε θέση να ξέρω) καταγράφονται με ευλάβεια και προσμετρώνται.

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Το οποίο ευτυχώς δεν επιβραδύνει ιδιαίτερα την εμβολιαστική προσπάθεια της Ιαπωνίας, που ξεκίνησε αργά, αλλά πλέον είναι εξαιρετικά αποτελεσματική. Τέλος Μάη ήταν μετά βίας στο 10% (εμείς 35%) και σήμερα είναι στο 55% (εμείς 57%). Με τον τρέχοντα ημερήσιο μέσο όρο 1-2 εκατομμυρίων δόσεων την ημέρα μάς προσπερνούν μέχρι το τέλος του μήνα σε μερικώς εμβολιασμένους. Αναλογικά οι Ιάπωνες εμβολιάζονται πλέον 4-5 φορές ταχύτερα από εμάς.

Τα εμβόλια με χρόνο προστασίας 6-8 μήνες όπως αναφέρουν οι Εταιρείες.
Όσοι έκαναν το εμβόλιο τον Ιανουάριο πλεον έχουν ελάχιστα αντισώματα και προστασία αντίστοιχη έως καθόλου.

 

Του μετράμε στους εμβολιασμένους (στο 57%) ? Γιατί ?

Περαν του ότι δεν προστατεύονται πλεον είναι και μεγάλης ηλικίας με το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας.

 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, IOANNISTSA said:

Τα εμβόλια με χρόνο προστασίας 6-8 μήνες όπως αναφέρουν οι Εταιρείες.
Όσοι έκαναν το εμβόλιο τον Ιανουάριο πλεον έχουν ελάχιστα αντισώματα και προστασία αντίστοιχη έως καθόλου.

 

Του μετράμε στους εμβολιασμένους (στο 57%) ? Γιατί ?

Περαν του ότι δεν προστατεύονται πλεον είναι και μεγάλης ηλικίας με το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας.

 

Πολλές φορές όταν γράφω εδώ δεν τηρώ αυστηρά τους κανόνες επιστημονικής συγγραφής. Όμως πάντα παραθέτω παραπομπές για στοιχεία που μπορεί να θεωρηθούν αμφιλεγόμενα ή είναι κομβικά για κάποιο επιχείρημα. Κι αν αφαιρεθώ και δεν το κάνω, είμαι σε θέση να απαντήσω σε όποιον ρωτήσει.

 

Οι δύο πρώτοι ισχυρισμοί, τους οποίους εσύ καταθέτεις με βεβαιότητα, είναι αντικείμενο συνεχιζόμενης και πολύ επίπονης μελέτης και οπωσδήποτε ανακριβείς με τη δική σου διατύπωση.

 

Δεν ξέρω αν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ένα Progress Article από το Nature που είχα ανεβάσει προ ημερών για τους μηχανισμούς ανοσολογικής απόκρισης για τα διαφορετικά εμβόλια. Έχει κάποια σημασία, γιατί πρόσφατες αξιόλογες δημοσιεύσεις καταλήγουν ότι κάποιοι ανασολογικοί μηχανισμοί παραμένουν ισχυροί τουλάχιστον έναν χρόνο μετά τον εμβολιασμό1,2.

 

Επιπλέον, είναι συνεχής η πρσπάθεια να αποτιμηθεί η αποτελεσματικότητα των εμβολίων και να αξιολογηθεί το όφελος μιας ενδεχόμενης τρίτης δόσης3.

 

Πάντως, προσωπικά θα ήθελα να έχω την επιλογή μιας δόσης mRNA, ως εμβολιασμένος με AZ, παρότι καταλαβαίνω ότι αυτό αφαιρεί τη δόση από χώρες που την έχουν συνολικά μεγαλύτερη ανάγκη. Κι αυτό γιατί αλλιώς δε βλέπω σωτηρία με ό,τι γίνεται γύρω μου (εδώ είμαστε ακόμη κολλημένοι στο "κόκκινο", με ένα ή κανένα κρεβάτι διαθέσιμο σε ΜΕΘ και γεμάτες τις κλινικές COVID -ανοίγουμε και καινούριες).

 

Ως προς το "γιατί τους μετράμ(ν)ε; Γιατί μπορούμ(ν)ε. Αν (ο μη γένοιτο) επικρατήσει κάποια μετάλλαξη η οποία προκαλεί λοίμωξη που δε μετριάζεται σημαντικά από τα εμβόλια μετά από λίγους μήνες, τότε πραγματικά οι παλαιότεροι θα πρέπει να αφαιρεθούν από το σύνολο και να επανεμβολιαστούν με ενισχυτική δόση ή νέο εμβόλιο ή να θεραπευτούν με όποια αποτελεσματική και προσβάσιμη αγωγή έχει εμφανιστεί μέχρι τότε.

 

---

1 https://www.nature.com/articles/s41586-021-03647-4

2 https://www.nature.com/articles/s41586-021-03696-9

3 https://www.nature.com/articles/s41577-021-00592-1

 

Οι παραπομπές από το Nature, για δύο λόγους. Αφενός ελπίζω ότι χαίρει κάποιου κύρους σε όλους τους κύκλους, αφετέρου έχει εξαιρετικά Progress Articles, που είναι ιδιαίτερα προσβάσιμα ακόμη και για μη ειδικούς (αλλά οπωσδήποτε επιμελείς και λίγο αφοσιωμένους) αναγνώστες.

 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nickzzz said:

Τώρα που λέμε για παρενέργειες, ξέρετε κανέναν που να είχε σοβαρές παρενέργειες;

 

Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν.

Έχω αρκετούς συγγενείς και φίλους εμβολιασμένους, ο πιο "παθών" ήταν ας πούμε ο ξάδερφος του πεθερού μου, όντας 62 ετών, είχε για 12 ημέρες πολύ πόνο στις αρθρώσεις, δεν μπορούσε να σηκώσει τα χέρια πάνω από το ύψος του λαιμού του, υψηλό πυρεττό για 3 ημέρες, και ένοιωθε κατάκοπος λες και είχε ανεβοκατέβει καμμιά 600αριά σκαλοπάτια σερί :D

Αν το θεωρεί κανείς αυτό σοβαρές, προσωπικά όχι, προσωρινός πόνος για ένα απαραίτητο καλό.
Σοβαρές θα ήταν επιπλοκές που θα κινδύνευε η ζωή του ή θα είχαν μόνιμες συνέπειες.

 

Η δικιά μου με Moderna είχε 1 μέρα πυρεττό και 1 μέρα αδυναμία, μετά περδίκι.
Εγω με Astra Zeneca δεν είχα καμμία απολύτως παρενέργεια. Πιο πολύ με τσάκισε η 3μηνη καθημερινή κορτιζόνη για το θέμα στο αυτί παρά οτιδήποτε άλλο (μέχρι και υγρό στο μάτι έβγαλα με αποτέλεσμα για 2 μήνες να έχω θολή όραση στο αριστερό μάτι, με 20% μειωμένη αντίληψη φωτεινότητας και desaturated χρώματα σε βαθμό που να μπερδεύω το πολύ ανοιχτό γαλάζιο με το ανοιχτό πράσινο/λαχανί :D )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Τώρα που λέμε για παρενέργειες, ξέρετε κανέναν που να είχε σοβαρές παρενέργειες;

 

Ξέρω 3 άτομα που ταλαιπωρήθηκαν με το εμβόλιο. Δεν μπορώ να πω ονόματα οπότε πολλοί θα πουν ότι είναι αστικοί μύθοι.

Όποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο ας το αναφέρει.

 

Περίπτωση 1.

Μετά το εμβόλιο έπαθε δύσπνοια. Ήταν 4 ώρες με μάσκα οξυγόνου, οι γιατροί συζήταγαν μήπως της δώσουν και κορτιζόνη.

Συνήλθε κάπως για για μέρες έπαιρνε αντιασθματικά.

Μια εβδομάδα πριν την 2η δόση της έγραψε ο πνευμονολόγος αντιασθματικά για να είναι έτοιμος ο οργανισμός. Έκανε την 2η δόση, περίμενε προληπτικά μια ώρα στο εμβολιαστική κέντρο και πάλι υπέφερε.

 

Περίπτωση 2.

Νοσηλεύτηκε  λόγω παρενεργειών του εμβολίου. Ένα μήνα μετά το νοσοκομείο και μετά βίας έκανε τα απλά καθημερινά πράγματα. 

Πλέον μοναδική παρενέργεια είναι ότι δεν μπορεί να φάει πλέον ζωική πρωτείνη. Ψάρι, κρέας, κοτόπουλο. Πρήζεται ή κάτι τέτοιο.

Έχει χάσει πάνω από 10 κιλά.

Είναι γιατρός και δηλώνει ότι αν απαιτηθεί εμβόλιο για να στείλει το παιδί στο σχολείο θα προτιμήσει να χάσει την τάξη. Δεν δέχεται να ρισκάρει την ζωή του παιδιού για να μην κινδυνέψουν οι 80άρηδες.

 

Περίπτωση 3.

Έντονη αδυναμία για πάνω από εβδομάδα.

Μεγάλη απώλεια βάρους. Έχει πέσει στα κιλά που ήταν στον γάμο του.

Δεν μπορεί να φάει πλέον ψάρι, του δημιουργεί πρόβλημα.

Επίσης γιατρός.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία σοβαρή παρενέργεια στο περιβάλλον μου, προσωπικά με pfizer είχα δέκατα και κομμάρα (χωρίς σηκωμάρα) με τη 1η δόση για μία μέρα περίπου.

Στη 2η ανέβασα πυρετό 38+ για μία μέρα περίπου και είχα πρησμένο το λεμφικό στη μασχάλη απο τη μεριά του εμβολίου για 3-4 μέρες. 

 

Αυτό με την αλλεργία (?) στο ψάρι 1η φορά το ακούω, και είναι μόνιμο πλέον δλδ ή θα στρώσει με τον καιρό? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως. 

Το 2ο περιστατικό, γυναίκα, έχει χάσει ήδη 15~18 κιλά.

Το 3ο περιστατικό έχει χάσει 15 κιλά.

 

 

Τα εμβόλια έχουν κενό φύλο οδηγιών.

 

 

Σχετικά τώρα με την διάρκεια ισχύος του εμβολίου, επίσημα είναι άγνωστη. Όχι μήνες ή έτη. Απλά άγνωστη.

Παραθέτω το σχετικό κείμενο για τα Pfizer (Comirnaty), Moderna (Spikevax) και AstraZeneca (Vaxzevria).

WWW.GALINOS.GR

Ο Γαληνός αποτελεί τον πληρέστερο και εγκυρότερο ελληνικό οδηγό φαρμάκων
WWW.GALINOS.GR

Ο Γαληνός αποτελεί τον πληρέστερο και εγκυρότερο ελληνικό οδηγό φαρμάκων
WWW.GALINOS.GR

Ο Γαληνός αποτελεί τον πληρέστερο και εγκυρότερο ελληνικό οδηγό φαρμάκων

 

"Η διάρκεια της προστασίας που παρέχεται από το εμβόλιο είναι άγνωστη, καθώς βρίσκεται ακόμα υπό προσδιορισμό μέσω συνεχιζόμενων κλινικών δοκιμών."

 

 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε την φαρμακοτρίφτη... εεε... την φαρμακοποιό (μεγάλη ειδήμονας στον χώρο της παραγωγής και ασφάλειας των εμβολίων :D )... σε λίγο θα δούμε ως σοβαρή πηγή των αντιεμβολιαστών και την τρελλάρα από την Θεσσαλονίκη :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Και όμως. 

Το 2ο περιστατικό, γυναίκα, έχει χάσει ήδη 15~18 κιλά.

Το 3ο περιστατικό έχει χάσει 15 κιλά.

 

 

Τα εμβόλια έχουν κενό φύλο οδηγιών.

 

 

Σχετικά τώρα με την διάρκεια ισχύος του εμβολίου, επίσημα είναι άγνωστη. Όχι μήνες ή έτη. Απλά άγνωστη.

Παραθέτω το σχετικό κείμενο για τα Pfizer (Comirnaty), Moderna (Spikevax) και AstraZeneca (Vaxzevria).

WWW.GALINOS.GR

Ο Γαληνός αποτελεί τον πληρέστερο και εγκυρότερο ελληνικό οδηγό φαρμάκων
WWW.GALINOS.GR

Ο Γαληνός αποτελεί τον πληρέστερο και εγκυρότερο ελληνικό οδηγό φαρμάκων
WWW.GALINOS.GR

Ο Γαληνός αποτελεί τον πληρέστερο και εγκυρότερο ελληνικό οδηγό φαρμάκων

 

"Η διάρκεια της προστασίας που παρέχεται από το εμβόλιο είναι άγνωστη, καθώς βρίσκεται ακόμα υπό προσδιορισμό μέσω συνεχιζόμενων κλινικών δοκιμών."

 

 

Welcome to the Light Side, όπου η γνώση δεν είναι δογματική, αλλά επικαιροποιείται συνεχώς με τα νέα δεδομένα.

 

Για το κενό φύλλο οδηγιών δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα, αλλά δεν έχω μπορέσει να δω το βίντεο. Ας πάρουν από το διπλανό κουτί, ή να ζητήσουν από τον προμηθευτή να στείλει ένα PDF. Και τροφοδοτικό χωρίς καλώδια έχω πάρει, αλλά μου έδωσαν όταν τα ζήτησα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, minast said:

 

Welcome to the Light Side, όπου η γνώση δεν είναι δογματική, αλλά επικαιροποιείται συνεχώς με τα νέα δεδομένα.

 

Για το κενό φύλλο οδηγιών δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα, αλλά δεν έχω μπορέσει να δω το βίντεο. Ας πάρουν από το διπλανό κουτί, ή να ζητήσουν από τον προμηθευτή να στείλει ένα PDF. Και τροφοδοτικό χωρίς καλώδια έχω πάρει, αλλά μου έδωσαν όταν τα ζήτησα ;)

Και σε αυτό παραπληροφόρηση!

Δεν είναι με κενό βιβλίο οδηγιών.

Έχει οδηγίες, απλά έχει και φύλλο για συμπλήρωση αν παρατηρήσουν κάποιες νέες παρενέργειες...

 

Απλά έχουμε μπλέξει με τους ζουλού που θέλουν να φωνάζουν Ουγκα Ουγκα κάθε λίγο και λιγάκι :D

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

οι Γάλλοι μας δείχνουν που έχουν βάλει το πιστοποιητικό και διαμαρτύρονται με έναν ξεχωριστό τρόπο και οι δυο μεριές εμβολιασμένοι και μη είναι μαζί για την ελευθερία !

Άδεια μαγαζιά αλλά γεμάτοι οι χώροι μπροστά από τα μαγαζιά

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.