Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 20 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

To τείχος ανοσίας είναι ανέκδοτο που κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν το δέχεται πλέον και αν το λένε κάποιο το λένε για να μην ξεφτιλιστούν που αρχικά το δήλωναν.

 

Κατα τη γνωμη σου. Κατα τη δικη μου υπαρχει και παραυπαρχει. Και πολλων ακομα ειδικων, αλλα απο τους κακους, τους δικους μας.

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ο ιός εξελίσσεται συνεχώς. Είναι σαν να λες θα κάνω τείχος ανοσίας για την γρίππη που δεν εξαφανίζεται μετά από χιλιάδες χρόνιας παρουσίας στον άνθρωπο.

 

Ναι, ειδικα αν του δωσεις απειρο χρονο, ξερεις ποσο μπορει να μεταλλαχθει; Ουυυ... Αν ομως ΔΕΝ του δωσεις χρονο, ξερεις ποσο λιγοτερο θα μεταλλαχθει; Και μαντεψε ποιος ειναι ο τροπος να ΜΗΝ του δωσεις χρονο.....

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ναι το ποσοστό που συνεχώς αλλάζει...

Ειχε πει καποιος εδω μεσα "Αν δεν μπορει να αμφισβητηθει, δεν ειναι επιστημη". Γιατι λοιπον τωρα αυτο ειναι κακο; Θεωρεις τοσο τραγικο να αναθεωρουνται καποια πραγματα, οταν μιλαμε για εναν ιο τον οποιο γνωριζουμε μολις 2 χρονια; Και ναι, το "μολις" δεν το εβαλα καθολου τυχαια. Ειναι υπερβολικα μικρο το χρονικο διαστημα.

 

πριν 24 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εν μέσω πανδημίας χρειαζόμαστε φάρμακα και όχι εμβόλια (ειδικά τα συγκεκριμένα που για μένα είναι αναποτελεσματικά).

Αρα τα φαρμακα, για εσενα παντα, θα ειναι αποτελεσματικα; Δηλαδη το εμβολιο ενω το βλεπεις, ξερεις οτι ειναι αναποτελεσματικο. Τα φαρμακα που ακομα δεν εχεις δει, πως εισαι σιγουρος οτι θα ειναι αποτελεσματικα;;;; Επισης τα φαρμακα θα τα φτιαξουν αλλοι, καλυτεροι ανθρωποι και ανωτεροι επιστημονες; Αλλοι θα τα δοκιμασουν; Αλλοι θα τα εγκρινουν; Αλλοι θα τα πουλησουν;

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Όταν σταματήσει η πανδημία, ας μελετήσουν και ας βγάλουν και εμβόλια αποτελεσματικά και ασφαλή, αλλά τότε δεν έχει μπικικίνι και δεν αξίζει η έρευνα

20 ευρω/δοση το ακριβοτερο εμβολιο 3ευρω/δοση το φθηνοτερο. Το κανεις 2-3-4-5 φορες και ξενοιαζεις. 1000+ ευρω το σχημα για ολοκληρωμενη θεραπεια με το φαρμακο. Γινεσαι καλα, βγαινεις, ξανακολλας, ξαναμπαινεις αλλα 1000+ και παει λεγοντας...... Και νομιζεις ακομα οτι το μπικικινι ειναι στο εμβολιο;;;;; 1.000.000 ανθρωποι στον κοσμο να μεινουν ανεμβολιαστοι και συνεχως εκτεθιμενοι, το τι μπικικινι θα παρουν οι κατασκευαστες, ουτε που το φανταζεσαι

 

 

Παιδια, αληθεια. Σταματηστε να νομιζετε οτι με το να μην εμβολιαζεστε πολεματε το "συστημα". Επειδη παντα πρεπει να υπαρχει ενα "συστημα" που πρεπει να το πολεμησουμε, να το ανατρεψουμε, που μας κανει κακο, αποτελειται μονο απο κακους ανθρωπους, που σκοπο εχουν να μας σκοτωσουν ολους και να μεινουν μονοι τους....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αλήθεια, στην Πορτογαλία είναι καλοι;  Δεν θέλουν να πουλήσουν εμβολια; Η τώρα που τα πούλησαν, κρύβουν θανατους; Δε θέλουν να φάνε κι άλλα λεφτά από το λαουτζικο δηλαδη;

Άσε με στην ησυχία μου βρε acct  κυριακάτικα, που αντί να μαγειρεύεις φαι να φας, μαγειρεύεις έρευνες και νούμερα να μας πείσεις...................................

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@acct δεν μας λες όμως πόσα τεστ έκαναν ;

 

επίσης τα ταχύρυθμα πολιτικά μαθήματα απέδωσαν για τον μηδενισμό (<-- γιατί περιμένετε να δείτε κουλούρι 0) περιορισμό των κρουσμάτων !

όσο μεγαλύτερο πληθυσμό έχεις εμβολιασμένο τόσα λιγότερα τεστ άρα και λιγότερα κρούσματα ! GG

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARMAGEDDON said:

@acct δεν μας λες όμως πόσα τεστ έκαναν ;

 

επίσης τα ταχύρυθμα πολιτικά μαθήματα απέδωσαν για τον μηδενισμό (<-- γιατί περιμένετε να δείτε κουλούρι 0) περιορισμό των κρουσμάτων !

όσο μεγαλύτερο πληθυσμό έχεις εμβολιασμένο τόσο λιγότερα τεστ άρα και λιγότερα κρούσματα ! GG

 

Ορισμένοι μου φαίνεται ότι βγάζετε νευρολογικά συμπτώματα long-COVID. Αν θες τη βοήθεια του κοινού, (ξανα)διάβασε ανάμεσα στα τελευταία δύο γραφήματα.

 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, acct said:

 

Ορισμένοι μου φαίνεται ότι βγάζετε νευρολογικά συμπτώματα long-COVID. Αν θες τη βοήθεια του κοινού, (ξανα)διάβασε ανάμεσα στα τελευταία δύο γραφήματα.

 

 

είναι λάθος το γράφημα !

θέλω νούμερα !

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

όσο μεγαλύτερο πληθυσμό έχεις εμβολιασμένο τόσα λιγότερα τεστ άρα και λιγότερα κρούσματα ! GG

 

Αυτο το συμπερασμα πως βγαινει?

Ρωταω γιατι εδω στην αγγλια κανουμε ραπιντ καθε 48 ωρες οταν δουλευουμε στο γραφειο.

Κ μιλαω για την εταιρια μου (με 4-5Κ υπαλληλους) που το 99% ειναι εμβολιασμενοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GFFermari said:

 

Αυτο το συμπερασμα πως βγαινει?

Ρωταω γιατι εδω στην αγγλια κανουμε ραπιντ καθε 48 ωρες οταν δουλευουμε στο γραφειο.

Κ μιλαω για την εταιρια μου (με 4-5Κ υπαλληλους) που το 99% ειναι εμβολιασμενοι.

 

αυτό είναι το σωστό

 

εδώ όμως στην Ελλάδα πουλάνε φούμαρα περί freedom pass, κάνεις εμβόλιο και πας όπου θέλεις

Link to comment
Share on other sites

γιατι να κανεις τεστ ενω εισαι εμβολιασμενος? αν ηταν το 99% εμβολιασμενοι δε θα θελαμε μετα να κολλησουν ολοι ωστε να γινει ενδημικη η νοσος?

δεν ειναι ο σκοπος να κολλησουν ολοι?  Δε θα τελειωσει ο κοβιντ αμα κανουν τεστ και απομονωνονται οι νοσουντες απλα θα διαιωνιζεται μια δυστοπικη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ARMAGEDDON said:

είναι λάθος το γράφημα !

θέλω νούμερα !

 

Και μετά διαμαρτύρεστε όταν σας στολίζουν με κοσμητικά... Μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω όπως σου χρειάζεται, αλλά για την ώρα πάρε τα επιμέρους, μπας και υπάρχει ελπίδα.

 

image.png

 

image.png

 

Τα νούμερα είναι όλα εδώ:

 

covid-19-data
GITHUB.COM

Data on COVID-19 (coronavirus) cases, deaths, hospitalizations, tests • All countries • Updated daily by Our World in Data - covid-19-data/public/data at master · owid/covid-19-data

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, steve_m said:

γιατι να κανεις τεστ ενω εισαι εμβολιασμενος? αν ηταν το 99% εμβολιασμενοι δε θα θελαμε μετα να κολλησουν ολοι ωστε να γινει ενδημικη η νοσος?

δεν ειναι ο σκοπος να κολλησουν ολοι?  Δε θα τελειωσει ο κοβιντ αμα κανουν τεστ και απομονωνονται οι νοσουντες απλα θα διαιωνιζεται μια δυστοπικη κατασταση.

 

Ρώτα το @GFFermariγιατί κάνουν στην Αγγλία εφόσον είναι εμβολιασμοί εκεί στην εταιρεία

 

 

 

@acct θα τα μελετήσω και αν δεν μου κολλάνε θα έρθω να διαμαρτυρηθώ πάλι

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν οι θρασσύτατοι που θέλουν και να μην κάνουν εμβόλιο και να μην επηρεάζει καθόλου αυτό τη ζωή τους. Μήπως θέλετε να φύγει και η πανδημία μόνη της; Να μας σώσει ο Θεός; Α, ναι ξέχασα, δεν υπάρχει πανδημία...

Δε σας λυπάμαι καθόλου, γιατί απλά θέλετε να κάνετε ότι γουστάρετε εις βάρος όλων των υπολοίπων, όπως αυτοί που διπλοπαρκάρουν για να πάρουν 3 λεπτά κάτι από το περίπτερο και από πίσω σχηματίζεται ουρά εκατοντάδων μέτρων επειδή έκλεισαν μια λουρίδα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ADONIS-GEORGIADIS.jpg
WWW.CNN.GR

Ανοιχτό το ενδεχόμενο για τοπικά περιοριστικά μέτρα, αποκλειστικά όμως για ανεμβολίαστους , άφησε...

 

 

" δε θα γίνει το lockdown είναι το γεγονός ότι η κυβέρνηση δεν έχει το ηθικό δικαίωμα να παραβιάσει συνταγματικές ελευθερίες των εμβολιασμένων"

Αλλά μπορεί να παραβιάσει τις συνταγματικές ελευθερίες των ανεμβολίαστων; 

 

ΑΣΚΗΣΗ

"σε αντίθεση με τους ανεμβολίαστους, που όπως είπε, αν κολλήσουν, 1 στους 10 μπορεί να πεθάνει."

 

Σήμερα είχαμε 43 νεκρούς και 6.393 κρούσματα.

Αν ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι ΌΛΟΙ οι νεκροί είναι ανεμβολίαστοι και είναι το 1/10, ποσα κρούσματα είναι εμβολιασμένοι και πόσα ανεμβολίαστοι; 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@dfk_7677, η συζήτηση πάει κάπως έτσι άλλα γράφονται , άλλα καταλαβαίνουμε μια χαρά πάμε !

 

image.png.b402239d51ea072e33e583c0fe5c589c.png

 

 

βρε @acct δεν ξέρω ποιος κοροϊδεύει ποιον , το κράτος σίγουρα μας δουλεύει !

Η Πορτογαλία δεν κάνει τεστ και σύμφωνα με αυτό που έβαλες accttείναι πολύ παραπάνω η Πορτογαλία σε κρούσματα αλλά δεν κάνουν τεστ για να φανούν ! Όταν σε 30000 τεστ έχεις 3% θετικά κάτι γίνετε λάθος ενώ όταν σε μισό εκατομμύριο έχεις 3% είναι σαφώς καλύτερο .

Ευχαριστώ που επιβεβαιώθηκε ότι το ταχύρυθμο πολιτικό μάθημα μείωσης των κρουσμάτων έπιασε τόπο

Και οι Σουηδοί το ίδιο πολιτικό μάθημα χρησιμοποιούν

 

Εμβολιασμένοι στην ΕΛΛΑΔΑ βλέπετε τι γίνεται !

Σκεπτικιστές win win

 

image.thumb.png.81dfd97577332e0cf256ee5c596cf0fc.png

 

image.thumb.png.262af6a14cf0ece84fcca80b847b54a4.png

 

coronavirus-data-explorer.png
OURWORLDINDATA.ORG

Research and data to make progress against the world’s largest problems

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Όταν σε 30000 τεστ έχεις 3% θετικά κάτι γίνετε λάθος ενώ όταν σε μισό εκατομμύριο έχεις 3% είναι σαφώς καλύτερο .

 

Ωχ Παναγία μου..... το 3%, είναι 3% για όλα τα νούμερα... ρε δεν ξέρεις ούτε ποσοστά, και θες να ξέρεις για εμβόλια! 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Ωχ Παναγία μου..... το 3%, είναι 3% για όλα τα νούμερα... ρε δεν ξέρεις ούτε ποσοστά, και θες να ξέρεις για εμβόλια! 

 

για κάντο πράξη και απέδειξε μου ότι το 3% των 30.000 είναι το ίδιο με το 3% των 500.000 χιλιάδων (το ίδιο θα βγάλεις ναι μεν αλλά με διαφορετικό βαθμό αβεβαιότητας όταν θα κάνεις αναγωγή), για να σε προλάβω θεωρητικά μεγαλύτερο δείγμα ισοδυναμεί λιγότερη αβεβαιότητα λάθος κλπ

 

Θέλεις να μηδένισες τον απέναντί σου το καταλάβαμε και ψάχνεις τρόπο να το παίξεις έξυπνος χωρίς να γνωρίζεις ο άλλος τι γνώσεις έχει, δεν έχεις περάσει μόνο εσύ τον ποπό σου από το θρανίο !

 

δεν παύει να ισχύει το ταχύρυθμο πολιτικό μάθημα ! Το θέμα είναι τι δηλώνεις επίσημα !

 

αλλιώς σύμφωνα με τα λεγόμενα ας πάμε να ψηφίσουμε 1000 άτομα στις εκλογές και όλα καλά το ίδιο πράγμα είναι το 3% τα θα είναι το ίδιο με το 3% των 10 εκατομμυρίων

 

έχω βαρεθεί να σας τα εξηγώ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

έχω βαρεθεί να σας τα εξηγώ

Εδώ είναι το θέμα. Ότι προσπαθείς να εξηγήσεις πράγματα που είναι προφανές ότι δεν έχεις το υπόβαθρο να καταλάβεις. Διάβασε αν θέλεις το άρθρο που παρέθεσα. Είναι καθρέπτης για πολλούς αντιεμβολιαστές και αρνητές πάσης φύσεως (χωρίς βέβαια να έχει αξιώσεις αυτάρκειας, είναι πολύπλοκο φαινόμενο ο αρνητής...)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.