Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Το ποστ χρήζει διόρθωσης ή έστω πηγών στο βαθμό που θα το διαβάσουν και θα πεισθούν συμφορουμίτες μας. Αυτό με τις 14 εβδομάδες δεν ισχύει, οι μελέτες δείχνουν πολύ ταχύτερη παραγωγή αντισωμάτων, μείωση βαριάς νόσηησης, νοσηλειών, θανάτων.

 

Δεν έχω γραπτώς αυτό που είπαν στον συνάδελφο (60 ετών) που έκανε το εμβόλιο της αστρα. 12 εβδομάδες μετά θα κάνει την δεύτερη δόση, 2 εβδομάδες μετά την 2η ξεκινάει η υποτιθέμενη ανοσία. Χρήζει πηγής το ότι όντως υπάρχει ανοσία. Δεν θα βρεις όμως. Θα βρεις ότι "ίσως, μπορεί, θα δούμε, μελέτες έδειξαν ότι". Έβαλε μία ο @UltraB. Απόδειξη πραγματική δεν βλέπω πουθενά.

Στο άλλο εμβόλιο οι εβδομάδες μειώνονται κατά 4, αν δεν απατώμαι, μιλούν για 2 μήνες (8 εβδομάδες) απόσταση μεταξύ των δόσεων. Για άλλο εμβόλιο λένε για άμεση ανοσία (δηλαδή 1-2 βδομάδες). Έχει αποδειχτεί κάτι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 hours ago, DEADLAZARUS said:

Αλλά, περαιτέρω, και η λύση της θέσης του σε καθεστώς αναστολής, χωρίς την πλήρη καταβολή του μισθού του, τι εξυπηρετεί; Να έχουμε έναν εργαζόμενο, ο οποίος κάθεται και πληρώνεται. Και μετά από 2-3 χρόνια, όταν θα έχει ξεχαστεί το θέμα, τραβάμε και μια αγωγή για να λάβουμε τα χρήματα που μας στέρησε ο κακός εργοδότης, ε;

 

Έχω τοποθετηθεί κατ' επανάληψη υπέρ του εμβολιασμού και για την COVID-19 και σε ένα άλλο θέμα που είναι παρεμφερές και έχει κριθεί πρόσφατα στον Άρειο Πάγο: τη διαγραφή ανεμβολίαστων παιδιών από παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία.

 

Όμως εδώ έχω μια μικρή ένσταση, γιατί από τις πληροφορίες της είδησης μένουν κάποια κενά. Ο σκοπός της (λογικότατης) απαίτησης του εργοδότη για τον εμβολιασμού του εργαζομένου είναι η προστασία της υγείας των φιλοξενούμενων και των εργαζομένων στο ίδρυμα. Αν όντως υπήρχε λιγότερο βλαπτικός τρόπος να επιτευχθεί αυτός ο σκοπός, η άμεση απόλυση ίσως όντως είναι προβληματική.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι η (αδικαιολόγητη) άρνηση του εργαζομένου να υποστεί μια ιατρική πράξη θέλουμε από μόνη της να αποτελεί ικανό λόγο για την καταγγελία της σύμβασης. Θα μπορούσε να έχει ελεγχθεί πειθαρχικά, να έχει τεθεί σε αργία, να του έχει επιβληθεί στέρηση μισθού για όσο διάστημα αδυνατεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

 

Πολύ φοβάμαι ότι η άμεση καταφυγή στην απόλυσή του μπορεί να έχει νομολογιακά το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που μοιάζει λογικό.

 

Κλασικά, not a lawyer, my opinions are my own, i'm fun at parties κτλ... ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τομμυ, δεν τα πάμε στο κατάλληλο νήμα, που πρότεινε ο ελληνοτζάπανος; (Χόντας μη νομιζεις ότι δεν πρόλαβα, ο ένας συλληφθείς ελληνοϊρακινός, Μαγούλα Ασπροπύργου, κα΄τι περί ναρκωτικών/you get what we mean. Γείτονας, εκείνος καμιά φούντα, καμια παπαρούνα, άλλοι με κόλιανδρο, κάφτα από τώρα, τσίμπα και καμιά δεκαριά σημαίες Φερράρι, μπας και το σώσεις όταν φτάσουν οι Αρχές)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Τομμυ, δεν τα πάμε στο κατάλληλο νήμα, που πρότεινε ο ελληνοτζάπανος; (Χόντας μη νομιζεις ότι δεν πρόλαβα, ο ένας συλληφθείς ελληνοϊρακινός, Μαγούλα Ασπροπύργου, κα΄τι περί ναρκωτικών/you get what we mean. Γείτονας, εκείνος καμιά φούντα, καμια παπαρούνα, άλλοι με κόλιανδρο, κάφτα από τώρα, τσίμπα και καμιά δεκαριά σημαίες Φερράρι, μπας και το σώσεις όταν φτάσουν οι Αρχές)

Ξύπναααααααααααααααα, τα έχω μεταφέρει εδώ και 1 ώρα :hehe: 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καταρχάς, δεν είμαι Καρούζος:p.

Θεωρώ πως η απόλυση ήταν επιβεβλημένη. Εκ του αντικειμένου της εργασίας του, ήτοι της στενής επαφής του με ηλικιωμένους, οι κίνδυνοι που θα μπορούσαν να προκύψουν για την υγεία των ηλικιωμένων και του προσωπικού του γηροκομείου είναι υπαρκτοί και άμεσοι.

Επομένως, η φύση της εργασίας του, κατ' εμέ, τουλάχιστον, καθιστά απαραίτητο τον εμβολιασμό του, η χρήση δε οποιουδήποτε άλλου μέτρου ("βλαπτικού" για τον εν λόγω εργαζόμενο) σε βάρος του, όπως, επί παραδείγματι, η χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών θα ήταν αλυσιτελής. Το λέω αυτό, διότι ο Καρούζος αναφέρει πως θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε θέση μη επαφής με το κοινό ή τους ηλικιωμένους ή να τεθεί σε διαθεσιμότητα, χωρίς την πλήρη καταβολή του μισθού του.

Γιατί να τοποθετηθεί σε άλλη θέση και τι σημαίνει να μην έρχεται σε επαφή με το κοινό; Να του δώσουμε, δηλαδή, ένα γραφείο να κάθεται μόνος του; Ποιο θα είναι το αντικείμενο της εργασίας ενός φυσικοθεραπευτή ο οποίος δεν θα έρχεται σε επαφή με το κοινό, όταν η ίδια η φύση της εργασίας του επιβάλλει την άμεση επαφή του με το κοινό και τους ηλικιωμένους; Εκτός αν μιλάμε για φυσικοθεραπεία εξ αποστάσεως (μπορεί να το δούμε κι αυτό).

Αλλά, περαιτέρω, και η λύση της θέσης του σε καθεστώς αναστολής, χωρίς την πλήρη καταβολή του μισθού του, τι εξυπηρετεί; Να έχουμε έναν εργαζόμενο, ο οποίος κάθεται και πληρώνεται. Και μετά από 2-3 χρόνια, όταν θα έχει ξεχαστεί το θέμα, τραβάμε και μια αγωγή για να λάβουμε τα χρήματα που μας στέρησε ο κακός εργοδότης, ε;

Τέλος πάντων, θα έχει ενδιαφέρον η απόφαση του δικαστηρίου. Εγώ λέω να τον κάνουμε διοικητή του γηροκομείου από τώρα, να μην το κουράζουμε κιόλας.

 

Αντί ο Μητροπολίτης να βάλει την δικαιοσύνη να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά με αμφίβολα αποτελέσματα θα μπορούσε κάλλιστα να ισχυριστεί ότι η συμπεριφορά του είναι σατανική και να τον αφορίσει Ευκολάκι η απόλυση του αφορισμένου σατανιστή, άσε που θα έφευγε μόνος του ; )

 

Σήμερα στο Σκλαβενίτη, ανάθεμά αν 1 στους 20 φορούσε τη μάσκα κανονικά

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομολογία που επιβάλλει στους εργαζομένους κλινικών και συναφών δραστηριοτήτων συγκεκριμένα μέτρα για την προστασία των ατόμων που εξυπηρετούν, αφήνοντας σχετικά ελεύθερο τον «σωφρονισμό» τους. Δηλαδή δεν θα τους κάνουν το εμβόλιο με το ζόρι αλλά από την άλλη η απόλυση μπορεί να είναι μια αναλογική «τιμωρία» για την άρνησή τους να εμβολιαστούν, εκθέτοντας σε κίνδυνο τους γέροντες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άσπλαχνε.
Λοιπόν, το γράφω και στον kpetros που το διατυπώνει σε πιο ωμή μορφή:

1. εμβόλια και τεστς, δεν είναι διαζευκτικά. Ή το ένα ή το άλλο. Κάλλιστα χωρούν και τα δύο. Αναφερόμαστε πάντα σε υποχρεωτικό εμβολιασμό γα ορισμένες κατηγορίες. Π΄ρωτοι πρώτοι όσοι εργάζονται σε χώρους όπου βρίσκεται ευπαθής πληθυσμός. Γιατροί που έρχονται σε φυσική επαφή μαζί τους, νοσηλευτικό προσωπικό, βοηθητικό προσωπικό που μπαίνει στους χώρους κλπ.

2. Αυτήν τη στιγμή, από όσο γνωρίζω, οι γιατροί σε δημόσια νοσοκομεία (δεν ξέρω αν αφορά όλες τις ειδικότητες, αφορά κλινικούς γιατρούς πεδίου) κάνουν το μοριακό τεστ μία φορά την εβδομάδα. Είναι μέρος του πρωτοκόλλου που ακολουθούν.
Αυτό αφορά και τους εμβολιασθέντες προς το παρόν (ο γιατρός μου ήρθε πριν καμια δεκαπενταριά ημέρες στις 10 το βράδυ, Κυριακή, σπίτι μου να μου κάνει ένα άλλ εμβόλιο και να δει κάτι, βρίσκεται στο Αττικό στις λοιμώξεις -αυτήν τη στιγμή στην κλινικη που χειρίζεται τις non-Covid λοιμώξεις- μένει Κουκάκι. Πριν πάει προσφάτως στο Αττικόν που είχαν ανοίξει θέσεις λόγω επιδημίας εργαζόταν στο Υγεία. 
 

Spoiler

Σπίτι=Κουκάκι Εργασία Δευτέρα πρωί=Χαϊδάρι Υγεία=Μαρούσι. Μετά που έφυγε σπιτι μου πηγαινε στο Υγεία. Ξεθεωμένος. Δεν κατάλαβα τον λόγο, καλά δουλεύεις ακόμα στο Υγεία. Δεν πάω για δουλειά, έχω κανονίσει να πάω για το τεστ, να δω και κάτι συναδέλφους. Γιατί κάνεις τεστ, δεν μου πες ότι έκανες το εμβόλιο πριν κάτι βδομάδες; (την πρώτη δόση). Ε ναι αλλά κάνουμε τεστς, κάθε βδομάδα. Και γιατί δεν τα κάνεις στο Αττικόν αύριο παρά θα οδηγείς νυχτιάτικα καμιά εικοσαρια χιλιόμετρα πηγαινε έλα κι αυριο πρωι μπλα μπλα... Γιατί θα έχει χαμό αυ΄ριο στο Αττικόν, έπρεπε να το είχα κάνει από την Παρασκευή, δεν πρόλαβα, δεν θέλω να το αφήσω μέχρι την άλλη Παρασκευή. Τόσο σημαντικό είναι, αφού έχεις εμβολιαστεί στην πρώτη δόση και κάνεις πολλά τεστς έτσι κι αλλιώς, τι πειράζει αν καθυστερήσεις λίγες μέρες; Κοίτα, δεν είναι σημαντικό στην πραγματικότητα. Δεν έχω sarscov2 αυτήν τη στιγμή. Ούτε νιώθω κατι κλ. Έχουν περάσει και μέρες από όταν εμβολιάστηκα, είμαι safe. Θα μπορούσα να το αφήσω για απόψε και να πάω κατευθείαν ην άλλη Παρασκευή που είναι το επόμενο. τίποτα δεν θα συμβεί. Όμως, μία στο εκατομμύριο να το έχω κολλήσει τις τελευταίες 2-3 μέρες και να βγάλω σύμπτωμα την Τρίτη π.χ. δε νιώθω ήσυχος με την συνείδηση μου ούτε θέλω να έρθει κάποιος ασθενής να νομίσει -ακόμα κι αν δεν είναι αλήθεια- ότι τον έχω κολλήσει εγώ. Θα με βασανίζει σε όλη μου τη ζωή. Δε γαμιέται για 20 χιλιόμετρα και λίγο ύπνο παραπάνω, ας πάω τώρα να μην το έχω παραλείψει καμιά εβδομάδα.

Σημείωση: δεν έχει κανένα παράγοντα κινδύνου, αδύνατος, μη καπνιστής κλπ.


Ποιος σας είπε λοιπόν ότι δεν γίνονται τακτικά τεστς σε χώρους που θεωρούν κρίσιμους; Είναι ανεκδοτολογικό βέβαια ούτε ξέρω αν συμβαίνει με την ίδια επιμέλεια σε όλη την Ελλάδα όπως εκεί (σημ. νομίζω όλοι οι γιατροί εκεί εμβολιάστηκαν). Πάντως μην θεωρείτε οτι εμβόλιο και τεστς αλληλοαποκλείονται. Κάθε άλλο.

Δεύτερο περιστατικό:
 

Spoiler

πληροφορήθηκα ότι ο καρδιολόγος μου πέρασε covid. Τον θεωρώ εξαιρετικό γιατρό. Λίγο μεγαλύτερος από εμένα σε ηλικία, τρομερά fit, ήταν και καθηγητής νομίζω σε εργοφυσιολογία στις ΗΠΑ, τρομερά ψύχραιμο άτομο, mountain bike, αθλείται klp. Μη καπνιστής, αδύνατος από όσο ξέρω δεν έχει κανέναν παράγοντα κινδύνου. τον Φεβρουαρίο του 2020 που είχε αρχίσει ήδη στην Ιταλία η ιστορία, χρειαστηκε στενό μου πρόσωπο να κάνει μια στεφανιογραφία. Την καθυστερούσα από τις αρχές νοεμβρίου 2019 επειδή υπήρχε πρόβλημα με τα νεφρά και φοβόμουν το σκιαγραφικό της στεφανιογραφίας. Με έπιασε άγχος να μην έχουμε νοσοκομεία με τον Κόβιντ τριγύρω και ενώ τρεις μήνες τον καθυστερούσα, την έχωσα άρον άρον στα τέλη Φεβρουαρίου του 2020, να προλάβω πριν εμφανιστεί Ελλάδα ο ιός. Με κορόιδεψε, ελα μωρέ μην αγχώνεσαι, δεν τρέχει τίποτα να σε πιάνει τέτοια βιασύνη λόγω κόβιντ, τρεις μήνες μου λεγες όχι ακόμα, όχι ακόμα.
Ήταν ψυχραιμότατος, με πείραζε κιόλας ότι είμαι υπερβολικός.
Πέρασε τον κόβιντ. Αυτός και η γυναίκα του. Κανείς στην ομαδα του δεν κόλλησε. Ούτε άλλος στο σπίτι. Η δήλωση του -του ψυχραιμότατου, αθλητικού κλπ- στο άτομο που με πληροφόρησε: «ήταν φρικτό, χειρότερο πράγμα δεν έχω περάσει στη ζωή μου». Σημείωση: δεν διασωληνώθηκε καν, απλώς ταλαιπωρήθηκε με δύσπνοιες κλπ. Η σύζυγος του τίποτα, κάτι ελάχιστες ενοχλήσεις.
Έρχεται η συζήτηση στα εμβόλια. Λέει στο άτομο που συζητούσαν: κι εσύ κι ο  (salde) ki h... θα το κάνετε οπωσδήποτε. Αν νοσήσετε όσο εγώ, θα είναι άσχημα τα πράγματα. Παρότι βελτιώνονται μέρα με την ημέρα οι γνώσεις μας κι η εμπειρια μας από οσο βλέπω στο νοσκομείο (μεγάλο ιδιωτικό της Αθήνας), εσείς δεν τη βγάζετε καθαρή χωρίς εμβόλιο. Του απαντά ο συνομιλητής: «εσείς γιατρέ μες στην ατυχία σας τυχερός, τώρα δεν χρειάζεται να εμβολιαστείτε». «Ποιος σου το είπε; Ήδη δήλωσα για να τ κάνω κι ας έχω ακόμα αντισώματα από την νοσο. Με αυτό που πέρασα δεν ρισκάρω να το ξανακολλήσω»


Τώρα αν ο φυσιοθεραπευτής απ την Ηλεία έχει συνειδησιακά προβλήματα, έχουμε κι εκεί την λύση. Πάει στο φιλαράκι του τον αστροθεραπευτή λίγα χιλιόμετρα παρακάτου, φραπελιά, κολιανδρόζουμο, νο φ'αιβ τζι και μετά διακοπούλες στη Λαμπεντούσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, tommybertsen said:

Δεν έχω γραπτώς αυτό που είπαν στον συνάδελφο (60 ετών) που έκανε το εμβόλιο της αστρα. 12 εβδομάδες μετά θα κάνει την δεύτερη δόση, 2 εβδομάδες μετά την 2η ξεκινάει η υποτιθέμενη ανοσία. Χρήζει πηγής το ότι όντως υπάρχει ανοσία. Δεν θα βρεις όμως. Θα βρεις ότι "ίσως, μπορεί, θα δούμε, μελέτες έδειξαν ότι". Έβαλε μία ο @UltraB. Απόδειξη πραγματική δεν βλέπω πουθενά.

Στο άλλο εμβόλιο οι εβδομάδες μειώνονται κατά 4, αν δεν απατώμαι, μιλούν για 2 μήνες (8 εβδομάδες) απόσταση μεταξύ των δόσεων. Για άλλο εμβόλιο λένε για άμεση ανοσία (δηλαδή 1-2 βδομάδες). Έχει αποδειχτεί κάτι;

 

 

 

Δεν ξέρω τι αποδείξεις ψάχνεις, έχουμε μελέτες που ενημερώνονται live, μαθαίνουμε κάθε μέρα για αυτό το κέρατο που μας μπαστακώθηκε. Της άστρα αποφασίστηκε να αυξήσουν το μεσοδιάστημα γιατί βρήκαν ότι ήδη από τις 3 εβδομάδες έχεις καλούτσικα αντισώματα που αντέχουν μήνες, και ότι αν καθυστερήσεις τη δεύτερη δόση 3 μήνες τότε αυξάνεις την ήδη καλή ανταπόκριση της πρώτης δόσης.

Οι αποδείξεις είναι στις μελέτες που τρέχουν. Όταν τα δεδομένα δείχνουν κάτι διαφορετικό προσαρμοζόμαστε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναστέλλονται οι εμβολιασμοί με AstraZeneca και στη Γερμανία

Παράθεση


Ανάλογη απόφαση πήρε το πρωί η Ολλανδία και το Σαββατοκύριακο η Ιρλανδία. Ήδη, Ισλανδία, Δανία, Νορβηγία, Αυστρία, Λουξεμβούργο, Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία, Αυστρία, Ιταλία και Ταϊλάνδη έχουν παγώσει προληπτικά τη χορήγηση του εμβολίου.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

? όλοι οι γιατροί που έχω ρωτήσει ή διαβάσει μέχρι στιγμής το θεωρούν απολύτως ασφαλές. Τα περιστατικά είναι εντός ορίων. Έχω κι εγώ ροπή να το καφρίσω αλλά μη σπέρνουμε φόβο αδίκως.
 

(Χόντα, είμαι και σε ομάδα που κινδυνεύει από θρόμβους, με έχουν ζώσει τα φιδια αλλά τα φίδια της κόβιντ είναι χειρότερα)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:

AstraZeneca, φωτιά και λάβρα. Μακριά.

 

Τα μέχρι τώρα στοιχεία (και είναι πολλά) λένε ότι το εμβόλιο είναι ασφαλές. Ακόμα καλύτερα, υπάρχουν τα αντανακλαστικά ώστε να σταματήσει προσωρινά η χορήγησή του, μέχρι να συγκεντρωθούν επιπλέον στοιχεία για συγκεκριμένα περιστατικά.

 

Δε συμφωνώ καθόλου με την προτροπή "Μακριά". Έστω κι έναν άνθρωπο να πάρουμε στο λαιμό μας (που θα επέλεγε να εμβολιαστεί, το απέφυγε και νόσησε), είναι κακή υπηρεσία.

 

Όποιος πραγματικά θέλει να πάρει απόφαση για τον εαυτό του, ας παρακολουθεί τις ανακοινώσεις από τους εποπτικούς φορείς.

 

Έχουν πεθάνει πάνω από 2.5 εκατομμύρια άνθρωποι από COVID. Ακόμη κι αν πέθανε μονοψήφιος αριθμός ανθρώπων από το εμβόλιο (κάτι που εξακολουθεί να μην επιβεβαιώνεται), η σύγκριση είναι χαώδης.

 

Πάντως, τα 30 περιστατικά θρόμβωσης σε 5 εκατομμύρια εμβολιασμένους είναι μέσα στα φυσιολογικά αναμενόμενα. Κι η διάθεση για πιο προσεκτική ανάλυση είναι θετική. Ας μην την ερμηνεύουμε διαφορετικά, ειδικά πριν να έχουμε αποτελέσματα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος xriantw έγραψε:

Αν ενα μελος της οικογενειας βγει θετικο σε τεστ, τι λεει ο νομος? Πρεπει ολοι να κανουν τεστ? και καραντινα ασχετα αν βγουν θετικοι? και αν καποιος εργαζεται?

Δεν γνωρίζω τι λέει ο νόμος περί αυτού αλλά από τη στιγμή που μέλος της οικογένειας είναι θετικό είναι αρκετά πιθανό να έχουν κολλήσει και άλλα μέλη της οικογένειας (αν μαίνεται στο ίδιο σπίτι κλπ), επομένως και ο νόμος να μην σε υποχρεώνει να κάνεις τεστ πόσο ηθικό είναι να μεταβεί κάποιος στην εργασία του χωρίς να είναι σίγουρος αν φέρει ή όχι τον ιό;

 

Επίσης σε περίπτωση που δεν πραγματοποιηθεί τεστ ακόμα και σε καραντίνα να βγουν τα οικεία πρόσωπα υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην εμφανίσουν συμπτώματα, επομένως να είναι ασυμπτωματικοί και απλά να μεταφέρουν τον ιό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xriantw said:

Αν ενα μελος της οικογενειας βγει θετικο σε τεστ, τι λεει ο νομος? Πρεπει ολοι να κανουν τεστ? και καραντινα ασχετα αν βγουν θετικοι? και αν καποιος εργαζεται?

https://eody.gov.gr/neos-koronoios-covid-19-odigies-gia-frontida-ypoptoy-kroysmatos-sto-spiti/?print=print

για σιγουριά απευθύνσου καλύτερα εκεί αν έχετε άνθρωπο στο σπ΄τι. (δεν είναι το ίδιο με μέλος οικογένειας που διαμένει σε διαφορετική κατοικία)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

f4fde6e979de4a03a068429402e1083c.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Αναταραχή στην εμβολιαστική διαδικασία. Κρίσιμη συνεδρίαση της επιτροπής ασφάλειας του...

Όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά ή έχουμε false alarm;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος xriantw έγραψε:

Αν ενα μελος της οικογενειας βγει θετικο σε τεστ, τι λεει ο νομος? Πρεπει ολοι να κανουν τεστ? και καραντινα ασχετα αν βγουν θετικοι? και αν καποιος εργαζεται?

Επειδή τα πέρασα πρόσφατα..

Επαφή με κρούσμα 14 ημέρες καραντίνα.

Είσαι ο ίδιος κρούσμα 10 ημέρες καραντίνα.

Αν κάποιος βγει σε μία οικογένεια μπαίνουν όλοι σε 14 ήμερη καραντίνα.

Αν βγει κάποιος άλλος θετικός 10 ημέρες καραντίνα.

 

Έτσι έγινε με εμένα και την γυναίκα μου. Ξεκίνησα εγώ μπήκε η γυναίκα μου σε 14 ημέρες καραντίνα, την επομένη είχε συμπτώματα, έκανε τεστ, βγήκε θετικό και έγινε 10 ημέρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

krousmata-main4.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

56 θάνατοι το τελευταίο 24ωρο - To ?? για την επικράτεια εκτιμάται σε 1.10 - Οι εισαγωγές νέων ασθενών...

 

 

 

Τώρα που άρχισε να αποδίδει το λοκνταουν, μπορούμε να ανοίξουμε σιγά σιγά την αγορά.

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.