Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιαυτο εχουμε φτασει 1 χρονο μετα να εχουμε κανει μια τρυπα στο νερο και οπως φαινεται θα παμε και σε δευτερο και σε τριτο χρονο εφαρμογης αυτου του ''συστηματος'' και οποιος αντεξει.

Ηλία, αν ξέρεις κάτι παραπάνω, ενημέρωσέ μας.

Συμφωνώ -το έχω γράψει και παλαιότερα εξάλλου- με την πρότασή σου περί πραγματικού και σκληρού lockdown, αλλά αδυνατώ να πιστέψω πως θα τραβήξει πέραν του τρέχοντος έτους αυτή η κατάσταση. Αν γίνει κάτι τέτοιο, δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 8 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ηλία, αν ξέρεις κάτι παραπάνω, ενημέρωσέ μας.

Συμφωνώ -το έχω γράψει και παλαιότερα εξάλλου- με την πρότασή σου περί πραγματικού και σκληρού lockdown, αλλά αδυνατώ να πιστέψω πως θα τραβήξει πέραν του τρέχοντος έτους αυτή η κατάσταση. Αν γίνει κάτι τέτοιο, δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο.

Με lockdown οχι δεν θα κρατησει τοσο. Με αυτο το συστημα που εχουμε αυτη την στιγμη ανετα. 
Οι γιατροι ειχαν πει στην αρχη οτι, αυτο το πραγμα αν δεν ληφθουν μετρα ηρθε για να μεινει. Τα μετρα ειναι αυτα που σου λεω πιο πανω. Αυτο που γινεται τωρα ειναι μια προσπαθεια να κρατηθει εντος οριων ο ιος μεχρι να καταφερουμε να βγαλουμε κατι που να το καταπολεμαει πραγματικα. Ο χρονος αυτος ειναι αοριστος. 
Αφου το βρουμε, θελω να μου πεις με ποιον τροπο θα πεισεις τις μελλουσες μητερες, πατεραδες και ψεκασμενους οτι  το εμβολιο η η οποια αγωγη, δεν θα τους στειρωσει για να καταφερεις να το κανει το 70-80% του πληθυσμου που θελεις. Καλη τυχη σε αυτο.

Εγω θα σου πω μονο οτι ακομα και στις φαρμακευτικες πολυ λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν. 
Αρα λοιπον πας σε μια διαιωνιση της τωρινης καταστασης με οτι αντικτυπο αυτη εχει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Ηλία, αν ξέρεις κάτι παραπάνω, ενημέρωσέ μας.

Συμφωνώ -το έχω γράψει και παλαιότερα εξάλλου- με την πρότασή σου περί πραγματικού και σκληρού lockdown, αλλά αδυνατώ να πιστέψω πως θα τραβήξει πέραν του τρέχοντος έτους αυτή η κατάσταση. Αν γίνει κάτι τέτοιο, δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο.

that's cute

 

μέχρι  το 2025 εδώ θα είμαστε με τις χαζομάρες που κάνουν, όλες οι εταιρίες ετοιμάζονται να μπουν σε μικτό κύκλο εργασίας (και από το σπίτι και από το γραφείο).

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Αυτό δεν σου λύνει στο παραμικρό το πρόβλημα που έχεις.

Είναι το μοναδικό που μπορεί να λύσει το πρόβλημα. Τελεία και παύλα. 

Άνοιξε - κλείσε, με όλα ανοιχτά πλην εστίασης/σχολείων καταστρέφουν συγκεκριμένους επαγγελματίες. Αλλά ξέχασα, θα πάρει τα κλειδιά ο Άδωνις. Έτσι δεν είναι; 

πριν 9 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Το μοναδικό που θα βελτιώσει κάπως τα πράγματα θα προέλθει από βελτίωση της συμπεριφοράς των πολιτών.

Θα μαλώσουμε (και μιλώ σοβαρά) και δεν το θέλω. Πριν σκεφτείς να πεις κάτι τέτοιο, θα βάζεις στο τραπέζι την συμπεριφορά αυτών που παίρνουν αποφάσεις. Επειδή εσύ θες να σκέφτεσαι έτσι, δεν σημαίνει ότι η ΗΛΙΘΙΑ δράση, δεν θα φέρει αντίδραση. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα μαλώσουμε (και μιλώ σοβαρά) και δεν το θέλω. Πριν σκεφτείς να πεις κάτι τέτοιο, θα βάζεις στο τραπέζι την συμπεριφορά αυτών που παίρνουν αποφάσεις. Επειδή εσύ θες να σκέφτεσαι έτσι, δεν σημαίνει ότι η ΗΛΙΘΙΑ δράση, δεν θα φέρει αντίδραση. 

Δηλαδή, δεν ευθύνονται και οι πολίτες-οθωμανοί υπήκοοι γι' αυτό το χάλι;

Αν σου πω τι γίνεται στα χωριά, θα κλάψεις.

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δηλαδή, δεν ευθύνονται και οι πολίτες-οθωμανοί υπήκοοι γι' αυτό το χάλι;

Αν σου πω τι γίνεται στα χωριά, θα κλάψεις.

 

Μάστορα, στο πρώτο lock down όλοι υπάκουγαν και υπήρχαν ελάχιστοι "οθωμανοί" όπως τους αποκαλείς. Μετά τις 1002 μαλακίες της κυβέρνησης και τα μπρος-πίσω, ο κόσμος λολάθηκε (δεν ήθελε και πολύ, ήταν που ήταν). Οπότε μην μου βάζεις την ευθύνη του πολίτη μπροστά μπροστά. Πρώτος πρώτος και δε βρίσκω και το post είπα για την ευθύνη που αναλογεί στον πολίτη. Όταν όμως παίρνεις ημίμετρα αντί για μέτρα, θα στα τρίψει στη μούρη ο πολίτης. Όταν γλεντάς Χ2 στα μούτρα του πολίτη και δίνεις το αντίθετο παράδειγμα, τι θες να κάνει αυτός ο έρμος οθωμανός;

 

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Έλα τωρα. Μην τα παραλέτε. Οι πολίτες όλοι ακολουθούν τα μέτρα κατά γράμμα...

 

 

Αυτοί οι κλόουν αποτελούν εξαίρεση και όχι τον κανόνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μάστορα, στο πρώτο lock down όλοι υπάκουγαν και υπήρχαν ελάχιστοι "οθωμανοί" όπως τους αποκαλείς. Μετά τις 1002 μαλακίες της κυβέρνησης και τα μπρος-πίσω, ο κόσμος λολάθηκε (δεν ήθελε και πολύ, ήταν που ήταν). Οπότε μην μου βάζεις την ευθύνη του πολίτη μπροστά μπροστά. Πρώτος πρώτος και δε βρίσκω και το post είπα για την ευθύνη που αναλογεί στον πολίτη. Όταν όμως παίρνεις ημίμετρα αντί για μέτρα, θα στα τρίψει στη μούρη ο πολίτης. Όταν γλεντάς Χ2 στα μούτρα του πολίτη και δίνεις το αντίθετο παράδειγμα, τι θες να κάνει αυτός ο έρμος οθωμανός;

Κοίτα, νομίζω πως όλοι αναγνωρίζουμε την ευθύνη του κράτους, όπως την περιγράφεις.

Όμως, συμφωνούμε (οι περισσότεροι τουλάχιστον) πως δεν θέλουμε ένα κράτος-πατερούλη-μεγάλο αδελφό πάνω από τα κεφάλια μας.

Δεν γνωρίζω τα ακριβή επιστημονικά δεδομένα, υποθέτω πως οι παραδοχές των ειδικών μεταβάλλονται διαρκώς (υφίστανται, ωστόσο, κάποιες σταθερές), καθώς η χαρτογράφηση του ιού και των επιπτώσεών του είναι μια διαρκής και επίπονη μάχη με τον χρόνο και τα θέλω των πολιτών (μείναμε κλεισμένοι, πόσο ακόμη θ' αντέξουμε; Μα καλά, άλλα λέγανε πριν, άλλα τώρα; Click away/click and shop/click και κατέβασα ρολά κτλ κτλ).

Προφανώς, το κράτος δεν προβαίνει σε ικανό/αναγκαίο αριθμό ελέγχων, ώστε να περιοριστούν/εξαλειφθούν τα φαινόμενα αντικοινωνικών-επικίνδυνων συμπεριφορών, τις οποίες πληρώνουμε, εντέλει, όλοι μας. Αναφέρω πως στη Μυτιλήνη, μετά από 3 μήνες καραντίνας, μ' έχουν σταματήσει μία (1) μόνο φορά για έλεγχο, τη στιγμή που, λόγω δουλειάς, κυκλοφορώ αρκετά.

Από την άλλη, ναι, φταίμε κι εμείς. Απαιτείται αυτο-οργάνωση και συνεχής επιφυλακή.

Παράδειγμα: μην πας στην αγορά 5 μέρες σερί, μάζεψε τις δουλειές που θέλεις/πρέπει να κάνεις και διάλεξε 2 μέρες μέσα στις οποίες θα "τρέξεις" τις υποχρεώσεις σου.

Κάνε έναν στοιχειώδη προγραμματισμό προτού βγεις έξω. Τι θα πιάσεις, πώς θα το πιάσεις, τι θα κάνεις για να απολυμάνεις τα πράγματα που θα αγοράσεις και τα χέρια σου, πότε θα πετάξεις τη μάσκα.

Πας μια βόλτα το παιδί σου: επειδή δεν γίνεται τα παιδάκια να μην έχουν επαφή με παιδιά της ηλικίας τους, διάλεξε ένα φιλικό ζευγάρι που εμπιστεύεσαι (στο μέτρο του δυνατού) και βγες μαζί του. Μην αφήσεις, όσο δύσκολο κι αν είναι, το παιδί σου να παίξει με ένα σωρό άγνωστα παιδάκια. Ναι, θα κάνεις τον σπασίκλα της γειτονιάς, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά.

Είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες όσα αναφέρω, αλλά, εφόσον θες να λέγεσαι πολίτης, πρέπει να ζήσεις μ' αυτόν τον τρόπο για όσο διάστημα (θα) είμαστε σ' αυτήν την κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

13 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Προφανώς, το κράτος δεν προβαίνει σε ικανό/αναγκαίο αριθμό ελέγχων, ώστε να περιοριστούν/εξαλειφθούν τα φαινόμενα αντικοινωνικών-επικίνδυνων συμπεριφορών, τις οποίες πληρώνουμε, εντέλει, όλοι μας. Αναφέρω πως στη Μυτιλήνη, μετά από 3 μήνες καραντίνας, μ' έχουν σταματήσει μία (1) μόνο φορά για έλεγχο, τη στιγμή που, λόγω δουλειάς, κυκλοφορώ αρκετά.

 

δε γινονται τεστ (έχει ελεγχθει το 1/3 του πληθυσμου σε 1 χρονο...) αλλα το προβλημα σας ειναι οτι δεν υπαρχουν αρκετοι μπατσοι εξω; Σπιτσλες

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος navaho7 έγραψε:

 

 

δε γινονται τεστ (έχει ελεγχθει το 1/3 του πληθυσμου σε 1 χρονο...) αλλα το προβλημα σας ειναι οτι δεν υπαρχουν αρκετοι μπατσοι εξω; Σπιτσλες

Αστυνομικοί, όχι μπάτσοι. Υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Θα σε συμβούλευα, επειδή βλέπω ότι έχεις μια δυσκολία στην κατανόηση κειμένου, να κάνεις πράξη την τελευταία λέξη της ανάρτησής σου. Για το καλό όλων μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To προβλημα σε αυτο που αναφερει ο @tommybertsen ειναι οτι παει ο κοσμος να κοντραρει την βλακεια της κυβερνησης και ειναι συνεπως ΟΚ?

 

Ειναι σαν κατι τυπους που βλεπω οταν ειμαι με το τζιμ και πεταγονται στον δρομο να περασουν και μου κανουν σημα "σταματα", αλλα αμα δεν σταματησω ποιος θα χασει, εγω ή αυτοι? 

 

Ετσι ειναι και το θεμα με τον ιο. Βλεπεις, ξερεις και δεχεσαι οτι η κυβερνηση (οπως και καθε κυβερνηση οπως εχω πει σε παλια αναρτηση) κανει μαλακιες, και βασικα δεν ξερει και ειναι ανικανη να διαχειριστει την κατασταση. ΔΕΔΟΜΕΝΟ. 

Αλλα επειδη κανει η κυβερνηση μαλακιες ο κοσμος που θεωρητικα ειναι πιο εξυπνος, και τις βλεπεις και τις καταλαβαινει και τις κανει flag. ΠΩΣ ειναι δυνατον να αντιδρα ανευθυνα και να λεει "αφου κανουν μαλακιες οι αλλοι θα κανουμε και εμεις" οταν με αυτες, μπορει να ΠΕΘΑΝΕΙ αυτος και οι συγγενεις του. 

 

Εμενα αυτο ειναι που με αφηνει αναυδο.

 

Επισης, απο δικες μου εμπειριες και απο φιλους και γνωστους που απο τον Μαρτιο περσυ ειναι ΚΑΘΕ μερα εξω σε παρτυ και συγκεντρωσεις κλπ , ειδικα στην Ελλαδα (αλλα και Αγγλια φυσικα) η ατομικη ευθυνη δεν ειναι οσο ψηλα οσο θελουμε να πιστεουμε οτι ειναι. Δηλαδη αυτο που βλεπει ο Τομυ (και χαιρομαι που το βλεπει dont get me wrong) δεν ειναι δυστηχως τοσο διαδεδομενο απο τα δικα μου ματια.

Και ξαναλεω, καραμελα η οχι, αν το λουσεις μπορει να ΠΕΘΑΝΕΙΣ. οποτε διακαιολογιες του στυλ "τα λουζουν οι απο πανω και ετσι εχω διακιολογια να τα λουσω και εγω" οταν μπορει να πεθανεις εσυ ή το σοι, τα ακουω βερεσε. 

 

Σε καποια φαση ο ελληνας πρεπει οντως να σταματησει να κατηγορει την καθε κυβερνηση γιατι ειναι δεδομενο οτι κανει μονο λαθη και να περιοριστει μονος του μπας το περασουμε αυτο το προβλημα. Και μετα ας βγουν να τα σπασουν ολα αμα θελουν αφου αυτο δειχνει να ειναι το θεμα/προβλημα μας εδω και παρα πολλα χρονια. 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η κυβέρνηση θελει να μη ξεφυγουν τα πράγματα γιατι ακόμα και τώρα ειμαστε σε καλυτερη κατάσταση απο άλλες χώρες. Να αντέχουν οι δομές υγειας και επίσης μιας και στο βάθος πλησιάζει αλλη μια τουριστική περίοδος και θέλουν να μπορούν να ανοίξουν διατυμπανίζοντας οτι ειμαστε σουπερ με χαμηλά κρούσματα και εμβολίασμένοι. 

 

Οσοι συγκρίνετε με  περσι το Μαρτη,  αλλη κατάσταση τότε, υπήρχε πιο πολυ φόβος, δεν υπήρχαν μασκες, ολοι είχαν κατσει μεσα. Τωρα ο κόσμος εμαθε κατι τις παραπάνω, μπορει να κινηθεί με ασφάλεια, αρα θα κινηθεί. Σιγουρα υπάρχουν οι ανεγκέφαλοι, οι απιστοι κλπ αλλα και πότε δεν υπήρχαν...

 

Μεχρι τον Ιουνιο πιστέυω οτι θα εχει αρχίσει να γυρίζει το πράγμα, ανάλογα και με το πως θα πανε οι εμβολιασμοι, και απο Σεπτέμβριο θα γυρίσουμε σιγα σιγα σε μια κανονικότητα..

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Θα σε συμβούλευα, επειδή βλέπω ότι έχεις μια δυσκολία στην κατανόηση κειμένου, να κάνεις πράξη την τελευταία λέξη της ανάρτησής σου. Για το καλό όλων μας.

Λες αυτολεξεί "το κράτος δεν προβαίνει σε ικανό/αναγκαίο αριθμό ελέγχων, ώστε να περιοριστούν/εξαλειφθούν τα φαινόμενα αντικοινωνικών-επικίνδυνων συμπεριφορών", και λες με απογοήτευση ότι σε έχουν ελέγξει μόνο μία (1) φορά, παρ'ότι κυκλοφορείς αρκετά. Δε ζητάς παραπάνω ελέγχους από τα "αστυνομικά όργανα";

On the other hand, στο κείμενο που δεν παρέθεσα δεν αναφέρεις πουθενά πόσες φορές σε έχει καλέσει ο ΕΟΔΥ να σου πει "κύριε ΝτεντΛαζαρους αυτήν την περίοδο κάνουμε rapidtest στο νησί της Λέσβου, πότε σας βολεύει να κλείσουμε ραντεβού;". Let me guess... Καμία. Παρ'όλα αυτά μιλάς για "χαρτογράφηση του ιού". Εμ, δε γίνεται έτσι χαρτογράφηση του ιού. Και αυτό είναι που θα έπρεπε να ζητάς σε μια επιδημιολογική κρίση, όχι περισσότερα αστυνομικά μπλόκα.

 

ΥΓ Την περίοδο των Χριστουγέννων, είχαν κλείσει τη Δυτική Αττική, ως κόκκινη περιοχή. Θέλω να μου πείτε, σε μια περιοχή που την έχεις κλείσει γιατί ξέρεις ότι έχει πρόβλημα, και θεωρητικά την επιβλέπεις στενά, πόσα κρούσματα βρήκαν τα Χριστούγεννα; Ο νικητής κερδίζει ένα καραφάκι ούζο Μυτιλήνης, όταν ανοίξουν τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος navaho7 έγραψε:

Λες αυτολεξεί "το κράτος δεν προβαίνει σε ικανό/αναγκαίο αριθμό ελέγχων, ώστε να περιοριστούν/εξαλειφθούν τα φαινόμενα αντικοινωνικών-επικίνδυνων συμπεριφορών", και λες με απογοήτευση ότι σε έχουν ελέγξει μόνο μία (1) φορά, παρ'ότι κυκλοφορείς αρκετά. Δε ζητάς παραπάνω ελέγχους από τα "αστυνομικά όργανα";

Ναι, ζητάω. Γι' αυτό κάνω και τον διαχωρισμό. Η αστυνομία οφείλει να ελέγχει την τήρηση των μέτρων (μέσω ελέγχων ή με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο τρόπο). Δεν θέλω οι αστυνομικοί να κυκλοφορούν απλά ή να κάνουν μπλόκα σε συγκεκριμένα σημεία, τα οποία γνωρίζεις μετά από λίγο καιρό και μπορείς να αποφύγεις (ειδικά σε μια μικρή πόλη όπως αυτή της Μυτιλήνης).

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος navaho7 έγραψε:

On the other hand, στο κείμενο που δεν παρέθεσα δεν αναφέρεις πουθενά πόσες φορές σε έχει καλέσει ο ΕΟΔΥ να σου πει "κύριε ΝτεντΛαζαρους αυτήν την περίοδο κάνουμε rapidtest στο νησί της Λέσβου, πότε σας βολεύει να κλείσουμε ραντεβού;". Let me guess... Καμία. Παρ'όλα αυτά μιλάς για "χαρτογράφηση του ιού". Εμ, δε γίνεται έτσι χαρτογράφηση του ιού. Και αυτό είναι που θα έπρεπε να ζητάς σε μια επιδημιολογική κρίση, όχι περισσότερα αστυνομικά μπλόκα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν γνωρίζω τα ακριβή επιστημονικά δεδομένα, υποθέτω πως οι παραδοχές των ειδικών μεταβάλλονται διαρκώς (υφίστανται, ωστόσο, κάποιες σταθερές), καθώς η χαρτογράφηση του ιού και των επιπτώσεών του είναι μια διαρκής και επίπονη μάχη με τον χρόνο και τα θέλω των πολιτών (μείναμε κλεισμένοι, πόσο ακόμη θ' αντέξουμε; Μα καλά, άλλα λέγανε πριν, άλλα τώρα; Click away/click and shop/click και κατέβασα ρολά κτλ κτλ).

Εδώ μιλάω για επιστημονικά δεδομένα, αναφέρομαι, προφανώς, στους επιστήμονες. Αυτή είναι δική τους δουλειά και όχι των αστυνομικών. Ο διαχωρισμός που λέγαμε. Ναι, είναι απογοητευτικό το γεγονός της μη κλήσης μου εκ μέρους του ΕΟΔΥ για έναν τυπικό έστω έλεγχο. Αν και, κατά καιρούς, έχουν γίνει rapid tests. Η συμμετοχή είναι εθελοντική.

Άρα, ναι, η χαρτογράφηση γίνεται μέσω του ΕΟΔΥ, ο έλεγχος της τήρησης των μέτρων μέσω των αστυνομικών οργάνων. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Πού βλέπεις εσύ να ζητάω να γίνει χαρτογράφηση του ιού μέσω αστυνομικών ελέγχων;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Dolly έγραψε:

To προβλημα σε αυτο που αναφερει ο @tommybertsen ειναι οτι παει ο κοσμος να κοντραρει την βλακεια της κυβερνησης και ειναι συνεπως ΟΚ?

 

Δεν είναι οκ. Δεν είναι οκ και να τα ρίχνει στον κοσμάκη η κυβέρνηση. Να μην υπάρχουν δηλαδή 2 μέτρα 2 σταθμά.

Μιλω εκ μέρους του κοσμάκη που απήυδησε. Ούτε καν εκ μέρους μου (εγώ τηρώ τα μέτρα, δεν παρτάρω κλπ, ούτε κάνω μάγκικες βόλτες με καφέ στο χέρι επειδή μπορώ να στείλω 6 στο 13033). Απλά αυτό που λέω, είναι πως κατανοώ ότι ο κόσμος έχει χάσει κάθε ίχνος λογικής που μπορεί να του είχε απομείνει. 

Προσοχή, εξαίρω τους τύπους που ακόμη δεν πιστεύουν στους ιούς, πιστεύουν ότι είναι σαν απλή γρίπη κλπ κλπ. Υπάρχουν ακόμη και κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Αυτοί είναι κινούμενες βόμβες.

 

BTW ο πρωθυπουργούλης μας μας είπε σήμερα πως είναι "δροσερή πνοή δημοκρατίας" ο μπάτσος στα πανεπιστήμια. Σώθηκε η χώρα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

On 2/10/2021 at 2:28 PM, navaho7 said:

Δυνατότητα υπάρχει, διαθεση δεν υπαρχει

 

Επισης, θεωρω απο αυτα που βλεπω ότι η πλειοψηφία του κόσμου προσεχει. προφανως υπαρχουν και γιδογαμηδες που δεν καταλαβαινουν τιποτα, αλλα παντα θα υπαρχουν

 

Πωπω, έμαθα καινούρια λέξη!

 

 

Αγνοείτε όσοι εκφέρετε απλοϊκές απόψεις την ύπαρξη μίας πανδημίας και την ψυχολογία του πολίτη.

 

Κάνε ένα λοκντάουν και κλείστα όλα

Ναι καλή ιδεά, πώς και δεν το σκέφτηκε κανεί..... ώπα, κάτσε το κάναμε κι αυτό. Και ο ιός έκανε τσιγαράκι έξω από την πόρτα και ακόνιζε τη χατζάρα του. Να κάνουμε κι άλλο απόλυτο λοκντάουν; Ναι, θα μειώσουμε λίγο τα νούμερα. Θα πάρουν ανάσες οι λειτουργοί υγείας. Τι πιστεύετε ότι θα γίνει μετά; Θα έχουμε προλάβει να εμβολιάσουμε άνω του 70 % του κόσμου μέχρι να τελειώσει το λοκντάουν; Μπα, άρα μετά θα έχουμε άλλη μία ταχεία άνοδο. Μέχρι οι εμβολιασμοί να φτάσουν σε ένα κρίσιμο σημείο, όσες βδομάδες και να κλείσεις, ο ιός θα σε περιμένει. Σε αυτό το πλάνο, τα λοκντάουν έχουν τη λογική να προλαβαίνει το σύστημα υγείας να προσφέρει το καλύτερο σε αυτούς που έχουν ελπίδες. Και μετά ακολουθούν αναζωπυρώσεις, μεταλλάξεις, αρνητές εμβολιασμού (είναι οδυνηρό το ποσοστό άρνησης στην Ελλάδα, είναι να κλαις και να πονάς). Πιστεύετε ότι θα φτάσουμε 70% επίπεδο εμβολιασμού στην Ελλάδα;

 

Τον αντίλογο του ''κλείστα όλα΄΄ τον σκεφτόμαστε καθόλου;

Αν και είμαι θιασώτης της άποψης εν πολλοίς, κατανοώ εν μέρει τι κόστος έχει. Και 10 αράδες σε ένα τεχνολογικό φόρουμ δε θα φτάσουν ποτέ να περιγράψουν τον πόνο, τις επιπλοκές, την ασχήμια του λοκντάουν. Και σας παρακαλώ μη νομίζετε ότι κατανοεί ο μέσος πολίτης τι θα πει λοκντάουν για τους 100άδες χιλιάδες με ψυχιατρικά προβλήματα, καρδιοαναπνευστικές νόσους, βαριές παθήσεις με ανάγκη θεραπείας ή χειρουργείων. Πόσες δυνατές γιαγιάδες 70+ βλέπουν τις οικογένειές τους από το κινητό εδώ και μήνες, μετά ατυχούν και κάπως κολλάνε και καταλήγουν σε ένα δωμάτιο με σωληνάκια και μάσκες χωρίς δυνατότητα να έχουν τους δικούς τους κοντά τους. ΚΑΙ δε θα γράψω λέξη για την οικονομική καταστροφή όσων δεν πίνουν δημόσιο χρήμα.

 

 

Διαπιστώνω σε κάθε εντατικοποίηση της συζήτησης μία αποστροφή και μία επίθεση στην έννοια της ατομικής ευθύνης. Αν εξαιρέσουμε την προσέγγιση κρατών τύπου Τανζανίας, και ίσως τα καραγκιοζιλίκια τύπου Μπολσονάρου-Τράμπ, όλα τα ευρωπαϊκά κράτη έχουν κάνει το λογικό κι έχουν ενημερώσει τον πολίτη.

Ο πολίτης αποφασίζει τι θα κάνει, και θα το κάνει ακόμη και αν το κράτος αποφασίσει να τον τιμωρήσει εκ των υστέρων. Δε νομίζω να πιστεύετε ότι ο Κάσπερ το φαντασματάκι μεταδίδει τον ιό πίσω από κλειστές πόρτες.
Μπορεί ο Μητσοτάκης να συνάντησε 15 στην Ικαρία, αλλά εμείς φάγαμε την Κυριακή με όλα τα σόγια για τη γιορτή του παππού, εμείς πήγαμε το παιδί στο πατείς με πατώ σε πάρτυ με τους υπόλοιπους γιδογάμηδες (απίστευτη λέξη!), εμείς στηθήκαμε με άλλους 30 στην ουρά έξω από το σουβλατζίδικο (και αυτό το καταλαβαίνω ως Έλλην περισσότερο από το ΗΜ!).

Ο Α συνάντησε το Β, ο Β πήγε στην παρέα των 15 φίλων που τον περίμενε, και ξαφνικά 1 βδομάδα μετά 35 άτομα πέριξ του Α είναι άρρωστα. Ο άρρωστος θείος του φίλου του Β φεύγει μόνος σε ένα δωμάτιο χωρίς παρουσία συγγενών και άλλοι 15 βασανίζονται για 2 βδομάδες, άλλοι 2 δε λένε καν στο σχολείο ότι είναι άρρωστοι και τα παιδιά τους πάνε κανονικά, οι ίδιοι μιας κι έχουν ελάχιστα συμπτώματα συνεχίζουν την κοινωνική τους ζωή.

Ατομική ευθύνη από την πρώτη στιγμή, μόνο μία φάση θα μπορούσε η πολιτεία να παρέμβει.

 

Θέλετε να τα χώνετε στο κράτος μέρα νύχτα, και να χλευάζουμε τον εκάστοτε πολιτικό που δε δίνει το σωστό παράδειγμα; Μαζί σας. Σίγουρα αξίζουν και χειρότερα οι πολιτικοί μας.

Δεν αλλάζει την ατομική ευθύνη όλων μας. Δε δικαιούμαι να σηκώσω πέτρα, δυστυχώς, δε δικαιούται όμως και ο μέσος γκρινιάρης να ψέγει όλους πλην εαυτόν. Γνωρίζω και ανθρώπους που δικαιούνται να γκρινιάζουν, έχουν ενημερωθεί από την πρώτη στιγμή, βάλανε όρια στην καθημερινότητά τους και ξέχασαν τι σημαίνει εξαίρεση. Χρησιμοποιούν το μυαλό και τη λογική τους και δεν κολλάνε στις ''στερήσεις΄΄, αυτοί δικαιούνται να γκρινιάζουν και το κάνουν, κυρίως τότε κατά αυτών που αδιαφορούν ή σχεδόν εγκληματούν. Και ψέγουν τότε το κράτος, αλλά όχι για την προσέγγισή του αλλά γιατί δε μαζεύει όλους τους υπεράνω. Ή ίσως και για την προσέγγισή του.

 

 

Μεγάλο σεντόνι για το τίποτα φοβάμαι.

Ο ιός προκάλεσε την πανδημία, η πανδημία δε χαρίζεται σε κλειστές πόρτες. Κάποιες από τις συνέπειες της πανδημίας είναι αναπόφευκτες, και αντιλαμβάνομαι κάθε μέρα ότι αυτό διαφεύγει σε μεγάλη μερίδα του κόσμου. Τα λοκντάουν πονάνε πολύ, και είναι και αναπόφευκτα. Σκληρές αποφάσεις έχουν ληφθεί και να συνεχίσουν να λαμβάνονται. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογικός άνθρωπος που να έχει αντίρρηση. Δε βοηθάει όμως να καλλιεργούμε την άποψη ότι υπάρχει εύκολη και απλή λύση.

Και για λίγο perspective, ρίξτε μια ματιά και στις ευρρωπϊκές χώρες που θεωρείτε πιο σοβαρές για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

 

2 hours ago, tommybertsen said:

BTW ο πρωθυπουργούλης μας μας είπε σήμερα πως είναι "δροσερή πνοή δημοκρατίας" ο μπάτσος στα πανεπιστήμια. Σώθηκε η χώρα :hehe: 

Εκτός και αν έχουν αλλάξει τόσο τα πράγματα, θέλω 2 αστυνομικούς για κάθε τραμπούκο αντιεξουσιαστή ή άλλης ακραίας ιδεολογίας που μπαίνει σε άσχετης σχολής τη γενική συνέλευση για να επηρεάσει, φιμώσει, δείρει,
θέλω 2 αστυνομικούς για κάθε κ@λόπαιδο που μπαίνει για να καταστρέψει και

3 για κάθε αληταρά που μπαίνει να πουλήσει ναρκωτικά (δεν είχαμε νομίζω τέτοια στη σχολή μου, από άλλες σχολές τα άκουγα).

Πολύ αμφιβάλλω ότι στα παιδιά που πάνε στο εργαστήριο, κλινική, μάθημα τους καίγεται καρφάκι για τους ένστολους που τριγυρίζουν.

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

δεν υφισταται πλεον ευθυνη του πολιτη σε μια χωρα που σε λιγες μερες κλεινει 6 στους 12 μηνες με lockdown,οπως δεν υπαρχει δημοκρατια πλεον και υπαρχουν ποινικες ευθυνες σε υπουργους και βολευτες,εισαγγελεις και δικαστες.Εγω απορω με την ηρεμια του κοσμου που δε μπουκαρει σε σπιτια κυβερνητικων και τν οργανων τους να τους λιανισει. 6/12 καραντινα δεν υπαρχει στη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο να μπουκάρει; Μπουκάρε το  2009; Μπουκάρει όταν διαβάζει ΦΕΚ με διορισμούς ανιψιων και κουμπάρων; Μπούκαρε όταν έχασε το παιδί του σε τροχαίο επειδή δεν ελέγχθηκε το αγροτικό απέναντι; Μπουκάρε προχθές όταν κρέμασε τον σκύλο απ' την γέφυρα;

 

Και για να χαλαρώσουμε λίγο. Όσο η Ελληνίδα δεν πρήζει τον Έλληνα με τις εντολές ή ερωτήσεις:

1. θα πάμε εκδρομή το ΣΚ(;)

2. θα πάμε βόλτα στα μαγαζιά(;)

3. θα με βγάλεις Σαββατόβραδο(;)

 

δεν πρόκειται να κουνηθεί φύλλο. 

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Συγκεκριμένα, σήμερα ο ΕΟΔΥ ανακοίνωσε 1.410 νέα κρούσματα του φονικού ιού, εκ των οποίων 0 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας.

 

Επιτέλους αυτάρκεις. lol

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Κάνε ένα λοκντάουν και κλείστα όλα

Ναι καλή ιδεά, πώς και δεν το σκέφτηκε κανεί..... ώπα, κάτσε το κάναμε κι αυτό. Και ο ιός έκανε τσιγαράκι έξω από την πόρτα και ακόνιζε τη χατζάρα του. Να κάνουμε κι άλλο απόλυτο λοκντάουν; Ναι, θα μειώσουμε λίγο τα νούμερα. Θα πάρουν ανάσες οι λειτουργοί υγείας. Τι πιστεύετε ότι θα γίνει μετά; Θα έχουμε προλάβει να εμβολιάσουμε άνω του 70 % του κόσμου μέχρι να τελειώσει το λοκντάουν; Μπα, άρα μετά θα έχουμε άλλη μία ταχεία άνοδο. Μέχρι οι εμβολιασμοί να φτάσουν σε ένα κρίσιμο σημείο, όσες βδομάδες και να κλείσεις, ο ιός θα σε περιμένει. Σε αυτό το πλάνο, τα λοκντάουν έχουν τη λογική να προλαβαίνει το σύστημα υγείας να προσφέρει το καλύτερο σε αυτούς που έχουν ελπίδες. Και μετά ακολουθούν αναζωπυρώσεις, μεταλλάξεις, αρνητές εμβολιασμού (είναι οδυνηρό το ποσοστό άρνησης στην Ελλάδα, είναι να κλαις και να πονάς). Πιστεύετε ότι θα φτάσουμε 70% επίπεδο εμβολιασμού στην Ελλάδα;

Οτι γραφεις εδω ειναι λαθος.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.