Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 10 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Οι καρτες που εχουν αντιστοιχουν λογικα στα τετραγωνικα ολων των οροφων αλλα ουσιαστηκα "super market" ειναι μονο το ισογειο ......

Ειχα παει πριν καμια βδομαδα και δεν χωραγα να περασω τον διαδρομο με τα ψυγεια . 

Οτι λεει η οικοδομικη αδεια. Αλλα μεχρι και την περιοδο των Χριστουγεννων ηταν 15 τετραγωνικα ανα ατομο, απο την αρχη του ετους και

μετα επεσε στα 10 τετραγωνικα ανα ατομο και πριν καμια βδομαδα το οριο εχει παει στα 25 τετραγωνικα ανα ατομο. Το οτι βλεπεις κοσμο

σε καποια σημεια του καταστηματος η ηταν στην περιοδο των 10 τετραγωνικων η απλα ο κοσμος δεν κρατουσε αποστασεις.

 

Bonus video απο την ταινια "Η νεράιδα και το παλικαρι" πλανα απο την σκηνη "οι Φουρτουνακηδες στο λιμανι".. https://youtu.be/dd6qLUfneyc?t=3

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Ειρωνεία κατ' εσέ. Εγώ πιστεύω αυτό που έγραψα.

Εσύ όμως (ερμηνεύοντας ως ειρωνικά τα λόγια μου) αμφισβητείς ότι αυτοί που ξέρουνε είναι οι εκτός επιτροπής...

Ναι, σε ειρωνεύομαι (προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

Σ' έπιασε με τη γίδα στην πλάτη ο @salde και σφυρίζεις αδιάφορα. Άστο να πάει στο καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αμα κανεις το εμβολιο δεν το κολλας? Ελα τωρα. 

 

Το εμβολιο σε βοηθα να νωσεις πολυ πιο ελαφρια και το βασικο να μην καταληξεις νοσοκομειο, ολα τα αλλα ειναι @@ριες. 

 

Παντως επειδη βλεπω πολλα σχολια για ΜΜΜ και γενικη αντιμετωπηση της καταστασης κλπ, και χωρις φυσικα νε υπερασπιζομαι υπερμετρες λαλακιες που εχουν γινει απο την κυβερνηση και εγω που το ζω "εις διπλουν" με γονεις και συγγενεις Ελλαδα και εγω Αγγλια θα σας πω πως πουθενα καμια κυβερνηση δεν εχει ιδεα τι κανει και παντου ο κοσμος αυνανιζεται με μενος ταυτοχρονα. ( το αν το κανει επειδη εχει κουραστει ή "γιατι ετσι" δεν ειναι το ζητουμενο εδω). Θα μου πεις κραζουμε αυτο που εχουμε και συμφωνω, αλλα ειναι κατι που πραγματικα ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει ΙΔΕΑ πως να το κανει καλα. ΟΤΙ εχουμε δει και καλα πιο δραστικο ή ριζοσπασικο ανα τον κοσμο εχει παντα καταληξη κακια. Δεν εχει δει ενα μοντελο να δουλευει καλα με εξαιρεση πχ Αυστραλια και ΝΖ που απλα κλειστικαν απο τον πλανητη, αλλα αυτο δεν μπορει να γινει εκτος αν εισαι νησι. Oh wait /εγραψε απο το ΗΒ. Παντου σκατα. 

 

Και εδω ο Αινσταιν που μας κυβερνα ενω η χωρα πηγαινε πολυ καλα αποφασισε 7/12 να "τονωσει την αγορα" και φτασαμε τα 60κ / μερα σε πληθυσμο 60 εκ. και τωρα τρεχει να το μαζεψει ακομα και σημερα, και οντας κυβερνηση με πληρη ελλειψη @@διων απο οταν ξεκινησε η φαση αυτη (σχεδον ετος συντομα), δεν εχει παρει ΜΙΑ αποφαση που να επιβαλει κατι. Το μονο που κανει ο αυστραλοπηθικος ο ευθυνοφοβος ειναι να λεει "we recommend" γιατι φοβαται το πολιτικο κοστος του να στεναχωρησει καποιον. Νομιζετε οτι δουλευει καλυτερα αυτο? Εχουμε στατιστικα που μοιαζουν με ουραγο Γ' εθνικης, χρωσταμε της Μιχαλους και ολα αυτα ερχονται, εχουν τα παντα σπασει, η λιρα εχει φαει μανικι που δεν εχει ριξει ο Ροκο στα νιατα του κλπ. 

 

Οι επομενοι 2-3 μηνες ειναι ολο το ζουμι για μενα πλεον στις δυτικες χωρες που αρχιζει και κανει roll out το εμβολιο στις επιφοβες ηλικιες. Αν αυτο δουλεψει οπως ελπιζουμε μετα σιγα σιγα θα ερθουμε καπως προς τα φυσιολογικα πιστευω. Αλλα μεχρι να γινει αυτο υπομονη. 

  • Like 5
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ναι, σε ειρωνεύομαι (προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

Σ' έπιασε με τη γίδα στην πλάτη ο @salde και σφυρίζεις αδιάφορα. Άστο να πάει στο καλό.

Παράθεση

Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η "επίθεση" σε άλλα μέλη, moderators ή στους διαχειριστές του TheLab.gr. Λέγοντας επίθεσης εννοούμε τον χλευασμό, την δυσφήμιση, την ειρωνεία καθώς και οποιαδήποτε άλλη προσβολή.

https://www.thelab.gr/guidelines/

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

αρα σε 15 μερες παμε για το περσινο lockdown,ιουνιο προς ιουλιο θα πανηγυριζουμε οτι τα καταφεραμε και ανοιγμα τουρισμου και συνορων.Σεπτεμβριο θα αρχισουν τα κρουσματα να εκτοξευονται και οκτωβριο γεμισμα των μεθ-οποτε νοεμβριο το γνωστο σχεδον lockdown.Καπου στη μεση θα εχουν ανακοινωσει οτι εκαναν τα παντα για τον εμβολιασμο αλλα τελικα δεν τα καταφεραν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Ευχαριστούμε για την υπενθύμιση. 

Μας δίνεις link για να διαβάσουμε για παράπτωμα στο οποίο έχεις πέσει ο ίδιος πάμπολλες φορές και κάναμε τα "στραβά μάτια"; 

Πριν το κάνεις, διάβαζε το λινκ που ο ίδιος μας έδωσες και όλα θα πάνε καλά ;)   

 ΑΣΤΟ να πάει στο καλό.

Το ίδιο και εσύ @DEADLAZARUS, άστο να πάει στο καλό (όπως ο ίδιος προτρέπεις). 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dolly said:

Αν αυτο δουλεψει οπως ελπιζουμε μετα σιγα σιγα θα ερθουμε καπως προς τα φυσιολογικα πιστευω.


έτσι κάπως θα πάει. Με την επιφύλαξη κάποιων άγνωστων ακόμα παραγόντων (π.χ. μεταλλάξεις, συμπεριφορά του ιού σε βάθος χρόνου σε άτομα που νόσησαν και το ξεπέρασαν) θα είναι μια σταδιακή επαναφορά. Οι υπόλοιπες σωστές κατ' εμέ παρατηρήσεις σου έχουν κάποιες λεπτομέρειες συμπληρωματικές:

το κλειδί για την τελική αποτίμηση κάθε χώρας θα είναι συγκριτικό. Κανείς δεν θα βγει στεγνός από την κατάσταση, θα «κερδίσει» εκείνος που θα έχει χάσει λιγότερο σε σχέση με τον κύκλο του (για χώρες όπως το ΗΒ αρκετά ευρύς κύκλος, με επίκεντρο πάντως τις χώρες της ΕΕ, για την χώρα μας ένας κύκλος αρκετά στενότερος).
Επειδή οι οικονομικές μεταβολές που συμβαίνουν είναι σεισμικού χαρακτήρα θα μετρήσει αρκετά για το «μετά» ποιες κοινωνίες θα καταφέρουν να εκμεταλλευθούν τις νέες συνθήκες. Για εμάς με μια οικονομία ερείπιο, βασισμένη για τις αυξομειώσεις της σε τεράστιο βαθμό στον τουρισμό παρά στις νέες τεχνολογίες κι υποδομές, θα είναι αρκετά δύσκολο. Το ΗΒ (στο σχόλιο σου για την λίρα αναφέρομαι) είναι καλύτερα τοποθετημένο για να εκμεταλλευτεί τις νέες πραγματικότητες. Αδύνατον σε μένα τουλάχιστον να προβλέψω ποιες κοινωνικές κατηγορίες θα ζημιωθούν υπέρμετρα και ποιοι θα την βγάλουν καθαρή εντός του ΗΒ. Θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό κι από την επιδεξιότητα της ΕΕ να διαχειριστεί το ζήτημα του Ευρώ (καίνε κι οι Ευρωπαίοι χρήμα, δεν συμβαίνει μόνο με τη λίρα).
Η επιμέρους σχέση Ελλάδας/Κύπρου-ΗΒ θα επιδεινωθεί εις βάρος μας. (θα «παίξουν μπάλα» με την Τουρκία με περισσότερη ελευθερία από πριν).

Το εντυπωσιακά λυπηρό στην ιστορία με τον κορωνοϊό είναι η παρατήρηση σου περί αυνανισμού (μέρους της κοινωνίας) σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, σε βαθμό αξιοπερίεργο. Μη αναμενόμενο από εμένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξερω. Νομίζω πως τελικά κάποιοι θέλουν οπωσδήποτε να βλέπουν αυξημένα κρούσματα, εισαγωγές στις ΜΕΘ, κλπ για να συμπλέουν με αυτά που διοχετεύουν τα ΜΜΕ. 

Αύξηση λέει περιπτώσεων σε μικρά παιδιά. Ρε τους φωστήρες! Λες και δεν ήταν αναμενόμενο να αρρωσταίνουν μικρά παιδιά χειμωνιάτικα μετά από 3 μήνες αποστείρωση. Εξακριβωμένα κρούσματα βέβαια, βαριά βέβαια, κλπ κλπ. Σε παραλιακό χωριό της Κορινθίας, το κουνιαδάκι μου, η γυναίκα του,  δύο παιδιά, και πεθερός όλοι εξακριβωμένοι. Όσοι ζουν στο σπίτι δηλαδη. Πυρετός (όχι μεγάλος) οι μεγάλοι και μέσα με αντιπυρρετικα. Τα μικρά επίσης αντιπυρετικά αλλά διαόλια. Κάνα 5ήμερο. Του θανατά δηλαδή. Δεν ξέρω πια μετάλλαξη απ' όλες είναι. 

Τελικά στις ΜΕΘ κάνουνε εισαγωγές με άλλες λοιμώξεις πλην κοροναϊου; Σταματήσαμε ξαφνικά όλοι να μιλάμε με νοσοκομειακούς γιατρούς και μικροβιολόγους αλλά μόνο με λοιμοξιολόγους επιτροπών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Snips said:

Σταματήσαμε ξαφνικά όλοι να μιλάμε με νοσοκομειακούς γιατρούς και μικροβιολόγους αλλά μόνο με λοιμοξιολόγους επιτροπών.


εκτός από τους συνταξιούχους (ομότιμους, που κι αυτοί έχουν άριστη γνώση των συνθηκών, σε νοσοκομεία ήταν μια ζωή) οι λοιμωξιολόγοι της επιτροπής σε κλινικές είναι. Σε νοσοκομείο εργάζονται.
Η Ιατρική Σχολή έχει την ιδιομορφία να είναι άμεσα συνδεδεμένη με νοσοκομείο γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Δεν υπάρχουν «εργαστηριακά νοσοκομεία». Κάνουν μαθήματα στο νοσοκομείο κλπ, ο Τσιόδρας γιατρός σε νοσοκομείο είναι, στο Αττικόν που είναι το νέο Πανεπιστημιακό τους νοσοκομείο. Δεν είναι όλα τα νοσοκομεία πανεπιστημιακά αλλά όλοι οι πανεπιστημιακοί γιατροί (στις ειδικότητες που απαιτείται κλινική) είναι σε νοσοκομείο). Η επιτροπή έχει και μικροβιολόγους κι από όλα αυτά (αλλού πάσχει η σύνθεση της).

Αυτό με τα σπ΄΄ιτια που γράφεις είναι κομβικό σημείο φίλε. Έχει δημιουργηθεί -και με ευθύνη της πολιτείας- η εσφαλμένη εντύπωση σε αρκετό κόσμο ότι υπάρχουν κάποια «επικίνδυνα» μέρη όπου βρίσκεται ο ιός κι αν κάποιος τα αποφύγει είναι ασφαλής. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο ιός μεταδίδεται από άνθρωπο (ακόμα και στην επιμόλυνση όπου ακουμπάς μια μολυσμένη επιφάνεια με τα χέρια σου, μετά αγγίζεις με το μολυσμένο χέρι στόμα/μύτη/μάτια και τον «βάζεις μέσα σου», ακόμα κι εκεί έχει μεσολαβήσει άνθρωπος, από άνθρωπο-φορέα πήγε πάνω στην μολυσμένη επιφάνεια). Οπουδήποτε υπάρχουν άνθρωποι μπορεί να τον μεταδόσουν. Εντός οικίας αν με κάποιο τρόπο ένας άνθρωπος τον μεταφέρει μέσα, είναι πολύ πιθανό πως θα κολλήσουν όλοι. Θέλει τρομερή προσοχή ειδικά αν είναι σε φάση νόσου κάποιο άτομο μέσα στο σπίτι/στο κτίριο. Αερίζετε καλά το σπίτι εσείς που στε μπόλικοι μέσα.

Καλό κουράγιο στον κουνιάδο σου με όλους  την ίδια στιγμή. Περαστικά τους Snips.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Snips, γενικά ξέρω ότι διαφωνούμε, αλλά τώρα φοβάμαι ότι επιτρέπεις στον εαυτό σου να πέφτει θύμα μιας προφανούς πλάνης.

 

Οι χειρισμοί και της δικής μας κυβέρνησης οδηγούν μοιραία σε ένα αποτέλεσμα, όπως επιβεβαιώθηκε και αλλού: τη δαιμονοποίηση και τη διαρκή αμφισβήτηση των ειδικών από την κοινωνία. Ιδίως από ανθρώπους που δεν μπορούν να καταλάβουν (λόγω έλλειψης αναλυτικών δημόσιων στοιχείων ή λόγω ανεπαρκούς κατάρτισης) ή δε θέλουν να καταλάβουν ("συνωμοσιολόγοι", "αρνητές", ...) ότι η κλιμάκωση του φαινομένου είναι σύνθετη και πολυπαραγοντική.

 

Δε λέω ότι οι ειδικοί δεν σφάλλουν. Αλλά γενικά οι συστάσεις τους είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Όμως, την τελική ευθύνη για την επιλογή της δέσμης μέτρων που θα επιλεγεί την έχουν οι πολιτικοί. Οι οποίοι θέλουν να τους πιστώνονται οι επιτυχίες, αλλά να χρεώνουν αλλού τις αποτυχίες. Η Επιτροπή είναι εξαιρετικά βολικός στόχος, παρότι, εν τέλει, και η επιλογή των μελών της βαρύνει τους κυβερνώντες.

 

Ας δούμε όμως 2-3 πρόσφατα γεγονότα που δεν μπορούν να χρεωθούν εκεί:

 

• Το μέτρο της απαγόρευσης της πώλησης φαγητών και ροφημάτων σε πακέτο υποτίθεται ότι προτάθηκε από την Επιτροπή. Ποιος αποφάσισε την εφαρμογή του; Πολιτικά πρόσωπα. Πριν την απόφαση έλαβαν υπόψη την εφαρμοσιμότητα; Κατόπιν εορτής λένε όχι. Εγώ βέβαια θα ισχυριστώ ότι το μέτρο είναι εφαρμόσιμο (αν και περιττό), απλώς υποεκτίμησαν το πολιτικό κόστος. Σε κάθε περίπτωση, οι άνθρωποι που έχουν επιφορτιστεί με την ευθύνη να επιλέγουν ποια μέτρα μας επιβάλλονται, απέτυχαν -είτε αμέλησαν να κάνουν το καθήκον τους είτε υπέκυψαν άρον-άρον μπρος στο πολιτικό κόστος. Και επιχειρούν να μετακυλίσουν την ευθύνη σε μια Επιτροπή που έχει συμβουλευτικό ρόλο.

 

• Αντίθετα, για το άνοιγμα των σχολείων είναι γενικά κατανοητό ότι κάμφθηκαν οι όποιες αντιρρήσεις στους κόλπους της Επιτροπής, γιατί ήταν κοινωνική απαίτηση τα παιδιά να επιστρέψουν στις αίθουσες. Τη στιγμή που ήταν γνωστό ότι η οριζόντια και κάθετη διάδοση θα αυξηθεί δραματικά σε συνδυασμό με το άνοιγμα των καταστημάτων. Και ενώ είχαν ήδη καταγραφεί περιπτώσεις κατά τις οποίες οικογένειες νοσούντων από COVID απέκρυπταν την κατάστασή τους και συνέχιζαν να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο. Κι αν τέτοιες περιπτώσεις είναι γνωστές σ' εμάς, ήταν σίγουρα γνωστές και σ' εκείνους που αποφάσισαν να ανοίξουν τα σχολεία. Με γνώμονα, ξανά, το προσδοκώμενο πολιτικό όφελος*.

 

• Για να επιτύχει ο συνεχιζόμενος αποκλεισμός τεράστιας μερίδας πολιτών από την κοινωνική και οικονομική ζωή -ειδικά εν όψει των τεράστιων καθυστερήσεων στον εμβολιασμό- πρέπει να εκέμπεται με κάθε τρόπο το μήνυμα ότι όλοι, χωρίς εξαιρέσεις, πληττόμαστε από την πανδημία. Το μόνο που έχουν να κάνουν τα πολιτικά πρόσωπα στη συμπολίτευση και την αντιπολίτευση είναι να προσποιηθούν ότι έχουν κόψει τα γλέντια και τις χαρές. Δηλαδή απλώς να μην τα κάνουν πολύ δημόσια και σίγουρα να μην τα διαλαλούν αυτοβούλως στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Πώς πάει αυτό; Τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχω δει μέλη της Επιτροπής σε τραπεζώματα και πανηγύρια.

 

Μετά από τέτοιες καταστάσεις, μοιραία η κόπωση από τα μέτρα θα εκδηλωθεί με άρνηση και απειθαρχία. Η οποία θα πλήξει ξανά εμάς, που ήδη πληττόμαστε από την πανδημία.

 

---

* Παραθέτω ένα σενάριο και αφήνω οποιονδήποτε να μαντέψει αν είναι πραγματικό ή υποθετικό. Ας πούμε ότι υπάρχει μια οικογένεια με παιδιά σε δημοτικό και γυμνάσιο, μέλος της οποίας έχει έρθει σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα, νοσηλευόμενο στην εντατική. Αν και οι γονείς αρχίζουν να εκδηλώνουν συμπτώματα, αρνούνται να υποβληθούν σε έλεγχο και συνεχίζουν να στέλνουν τα παιδιά στο σχολείο. Όταν τελικά εξαναγκάζονται να υποβληθούν σε μοριακό τεστ, διαπιστώνονται όλοι θετικοί. Αλλά στην αρχή αποκρύπτουν τη διάγνωση και συνεχίζουν να στέλνουν τα (ασυμπτωματικά, αλλά νοσούντα) παιδιά στο σχολείο. Όταν αυτό γίνεται πια γνωστό, ο κύκλος όσων πρέπει να ελεγχθούν ή να περιοριστούν έχει εκταθεί, πέρα από τα μέλη της οικογένειας και τις τυχαίες επαφές τους και στους συμμαθητές των παιδιών, τους γονείς των συμμαθητών και τις δικές τους επαφές, τους καθηγητές των παιδιών και στις δικές τους οικογένειες, στους άλλους μαθητές των καθηγητών στα ίδια και σε άλλα σχολεία και στις δικές τους οικογένειες. Very nice, great success, που λέει και το ρητό. Αλλά ναι, ας ανοίξουμε τα σχολεία, είμαι σίγουρος ότι όλοι θα φερθούμε υπεύθυνα...

Έγινε επεξεργασία από acct
typos
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε πάρκο σήμερα το μεσημέρι και γινόταν χαμός. Btw οι περισσότεροι είχαν έρθει με αυτοκίνητο (με τι κωδικό??) οπότε ένιωσα λαλακας που πήγαμε με τα πόδια :hehe:

 

Bonus: οι δικοί μου σήμερα πήγαν σε γάμο που έγινε κανονικά και μου είπαν ότι είχαν μαζευτεί καμία εκατοστή, πέρασε η πολιτική προστασία να ελέγξει και δεν τους έκανε παρατήρηση επειδή ήταν έξω από το ναό. Άρα η καραντίνα είναι σχετική.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 @acct και @salde ειλικρινά δεν έχω τον χρόνο αυτή τη στιγμή να απαντήσω αναλυτικά διότι διάβασα τα σχόλια σας πολύ γρήγορα. 

@salde Μια χαρά είναι όλοι τους τώρα. Φυσικά δεν θα πάει κανείς σχολείο, επειδή τυχαίνει να είναι ο παππούς ευκαιρος να τα κρατάει σπίτι.

 

@acct κάπου τι ίδιο λέμε. Ποιος δεν περίμενε ότι μετά το άνοιγμα των σχολείων θα ανέβουν τα κρούσματα; Θεωρώ ότι είναι άκρως φυσιολογικό διότι παρά τις απαγορεύσεις και τα μέτρα, ασυμπτωματικοί υπάρχουν παντού. Και ιδίως μικρά παιδιά που έχουν ΑΑ ανοσοποιητικό. Όπως σε όλες τις ιώσεις άλλωστε. Τώρα διαπιστώνουμε αύξηση των κρουσμάτων και τα ΜΜΕ  διοχετεύουν πάλι μια τρομολαγνεία.

Η γυναίκα μου που είναι εκπαιδευτικός διαπίστωσε (όπως και όλοι οι εκπαιδευτικοί φαντάζομαι), ότι αυτές τις εβδομάδες που άνοιξαν τα σχολεία είχαν καθαρά τον ρόλο των babysitters. Και προφανώς θα συνεχίσουν αυτόν τον ρόλο.

Καλώς ή κακώς τα αρνητικά της πανδημίας δεν είναι μόνο οι εισαγωγές στις ΜΕΘ και οι θάνατοι από τον ιό. Προσπαθώντας λοιπόν οι ειδήμονες να βρουν μια χρυσή τομή, τα κάνουν θάλασσα, εδώ και ένα χρόνο. Και σαφώς δεν ισχύει μόνο για την Ελλάδα μόνο όπως νομίζω είπε και ο dolly πιο πάνω. 

Η πανδημία θα ήταν λιγότερο ήπια και λιγότερο "τρομακτική" για το σύνολο του πληθυσμού αν έπεφταν εξαρχής ΟΛΑ τα χρήματα εκεί που πρέπει, δηλαδή στην υγεία. Δεν δέχομαι το "αυτό το σύστημα υγείας έχουμε". Το αλλάζουμε εν μια νυκτί αν υπάρχει θέληση. Διότι προφανώς από αυτά που βλέπω, χρήμα υπάρχει. Δεν ξέρω από που, αλλά υπάρχει. 

 

Παράδειγμα. Οι μηνιαίες αποδοχές όλων των εργαζομένων σε αναστολή είναι...αρκετά μεγάλο ποσό. 

Όλοι γνωρίζουμε φίλους και γνωστούς, γιατρούς και νοσηλευτές, ανέργους. Επίσης όλοι γνωρίζουμε ότι καθαρά για περιπτώσεις covid θα μπορούσαν να μισθώνουν ακόμα και σε εξευτελιστική τιμή ξενοδοχεία ανά την επικράτεια που είναι στην ουσία άχρηστα. Ούτε τρελές μελέτες χρειάζονταν ούτε αρχιτεκτονικά σχέδια και αμοιβές πολλών "τρίτων". Οι μίζες σίγουρα  θα πέφτανε για τις αγορές μέσων και υλικών. Ε σιγά. Δεν θα μπαίναμε "μέσα" γι' αυτό. Δεν χρειάζεται να μοιάζουμε τους Κινέζους και να κατασκευάσουμε νοσοκομείο σε μια εβδομάδα.

Αυτό που διαπιστώνω όμως είναι ότι, αν και σαφώς η οποιαδήποτε κυβέρνηση έχει τον τελευταίο λόγο (;), το σύνολο των βολεμένων ενός ανεπαρκούς συστήματος, που συνήθως πλέει ένα ή δύο επίπεδα κάτω από την πολιτική εξουσία, συμβουλεύει και προτείνει αρλούμπες. 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι να απαντήσεις. Όποτε έχεις χρόνο και διάθεση, np.

Συζήτηση περί υγείας γίνεται πάντοτε, δεν θα σταματήσει ποτέ. Ασχέτως αυτης της συζήτησης, στην περίπτωση του SARSCOV2 (νέος, άγνωστος ιός, χωρίς σαφή θεραπευτική αγωγή, χωρίς εμβόλιο) η τακτική «ασε τους να αρρωστήσουν και θα θεραπεύσουμε, να ρίξουμε χρήμα στην θεραπεία» θα ήταν καταστροφική σε αυτό το στάδιο τουλάχιστον. Οσοδήποτε χρήμα κι αν έριχναν στα βιαστικά θα έκανε μια τρύπα στο νερό. Μοναδική τακτική που θα έχει την μικρότερη ζημιά είναι η προσπάθεια -έντονη- για αποφυγή λοίμωξης. Επαναλαμβάνω ανεξάρτήτως του τι πρέπει να γίνει στον τομέα της υγείας.

Προσπαθείς να έχεις όσο λιγότερους που θα χρειαστούν νοσοκομείο, όχι πώς θα τους κάνεις περισσότερους.

Για το κινέζικο νοσκομείο: εντυπωσιακό αναμφίβολα, ας μην χάνουμε όμως το μέτρο στη σύγκριση. Πέρα από πλήθος άλλων διαφορών, πέρα από το ζήτημα της ανοιχτής ενημέρωσης, σε μην παραβλέπουμε ότι η Κίνα είναι μια τεράστια χώρα κι έπαθε ζημιά σε μία επαρχία της κυρίως. Τουλάχιστον αυτό είναι που βλέπουμε. 10-15 εκατομμυρια πληθυσμού σε σύνολο άνω του δις. Δεν έχει σχέση με αυτό που βιώνουν όλες οι δυτικές χώρες, όπου το χτύπημα του ιού αφορά το σύνολό τους.
 

Περί babysitting στις τάξεις, το έχω ακούσει κι από αλλού. ειλικρινά δεν ξέρω ποια θα ήταν καλύτερη τακτική. Περισσότερο πιστεύω ότι έβλαψε -ειδικά για την Θεσσαλονίκη- το φυσικό άνοιγμα των σχολών. Αυθαίρετη δική μου υποψία. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βοριδης-αδωνις-μητσοτακης-1024x571.jpg
WWW.CIRCOGRECO.GR

«Όταν εμφανίζεται πολιτικός, μάλιστα του διαμετρήματος και της εμβελείας του συγκεκριμένου πρωθυπουργού, του Κυριάκου Μητσοτάκη, ο οποίος -τι μα κάνουμε τώρα,

 

Συνεχίζουμε να πιστεύουμε @salde ότι με - έστω - μαϊμουδιές, προσπαθούν να περιορίσουν κάτι; 

ΥΓ: Πρώτη φορά βλέπω το site , αλλά η ονομασία του είναι ξεκαρδιστική και αληθινή σε αυτή την περίπτωση :hehe: 

 

Spoiler

148229530_3857538987640540_2307801702710

 

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Στα μέρη μου, το Δικαστήριο έκλεισε λόγω κρουσμάτων (ανώτατοι δικαστικοί λειτουργοί+γραμματείς+φρουροί). Αναμένονται οι ghost-busters, ώστε να απολυμανθεί  ο χώρος.

Ακούω ότι δεν πρόκειται να βγούμε από τη ζώνη του λυκόφωτος κόκκινου μέχρι να έρθει ξανά ο Κούλης στα άγια χώματα της Λέσβου (να τον αποθεώσουμε κι εμείς, όπως τον αποθέωσαν κι οι Ικαριώτες).

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Συνεχίζουμε να πιστεύουμε @salde ότι με - έστω - μαϊμουδιές, προσπαθούν να περιορίσουν κάτι; 


περί Ικαρίας με καλύπτει πλήρως πιο πάνω ο acct. Είναι (όπως κι η Πάρνηθα φιάσκο, όχι τόσο για λόγους μετάδοσης όσο κυρίως για λόγους συμβολικούς, που είναι σημαντικότατο θέμα όταν ζητούνται θυσίες από τους πολίτες).
 

Για την ουσία της ερώτησης σου όμως (πρακτικά με ρωτάς αν το κίνητρο της κυβέρνησης είναι το ενδιαφέρον για τους πολίτες ή κάτι άλλο). Δεν έχει σημασία μεγάλη όσο η συμπεριφορά είναι ενδεδειγμένη. Το έχω απαντήσει σε παρόμοιο ρητορικό ερώτημα του colt. Δεν το σκέφτομαι έτσι. Δεν τους κρίνω για να βρω αν με αγαπούν και νοιάζονται για εμένα. Νοιάζονται λίγο ως καθόλου, πάνω από όλα -με ελάχιστες εξαιρέσεις- νοιάζονται για παραμονή στην εξουσία. Είτε μιλάμε για εκλεγμένους ηγέτες είτε για δικτάτορες. Οι Κινέζοι, ο Πούτιν, οι Γερμανοί, ο Ερντογάν, ο Τραμπ, κανείς τους δεν είναι πρόθυμος να θυσιαστεί σχεδόν στο παραμικρό, επειδή αγαπά τον «λαό του».
Δεν ψάχνω να βρω ποιος με αγαπά σε πολιτική συζήτηση. Αναζητώ ποιος νομίζω ότι θα κάνει καλύτερα (δλδ λιγότερο άσχημα) την εργασία της διακυβέρνησης. Ανάμεσα σε δεδομένες, περιορισμένες, επιλογές.

Στο παράδειγμα της Ικαρίας, το πρόβλημα μου κι η κριτική μου δεν ασχολείται τόσο με το «νοιάζεται ή δεν νοιάζεται και για ποιο πράγμα». Το πρόβλημα μου στο συγκεκριμένο είναι ότι δεν έκανε αυτό που πρέπει να κάνει, υπονομεύοντας με την λανθασμένη επιλογή του το μήνυμα που ένας Π/Θ οφείλει να εκπέμπει. Σε περιστάσεις όπου το μήνυμα είναι σημαντικό για μεγάλη μερίδα συμπατριωτών. Παρόμοιο (εκείνο επιπροσθέτως ήταν και σκανδαλάκι άλλης φύσης) ο μέτζης του νεούκτη. Παρόμοιο τα αγκαλιάσματα, χωρίς αποστάσεις, οι μισοί με μάσκες, άλλοι όχι, διάφορων με παπάδες (π.χ. Άδωνις με Πειραιώς Σεραφείμ).

Ευθέως στην ερώτηση σου, βεβαίως, συνεχίζω να πιστεύω ότι προσπαθούν να το περιορίσουν γιατί ξέρουν καλά ότι αν δεν το κάνουν, διακινδυνεύουν να χάσουν εκείνο που αγαπούν. Αλλά η προσπάθεια δεν αρκεί. Πάνω από όλα τους ενδιαφέρει περισσότερο, να δείξουν ότι προσπαθούν. (προσποίηση με επικοινωνιακές τακτικές). Αντί όντως να προσπαθήσουν περισσότερο. Ορισμένες από τις πατάτες τους (π.χ. τα λεωφορεία εδώ) εκτιμώ ότι οφείλονται σε αυτή την διαφορά (προσπαθώ ειλικρινά-θέλω να δείξω απλώς ότι προσπαθώ).

Σου συμπληρώνω όμως ότι η απάντηση στην Ικαρία, στα λεωφορεία, στον μέτζη, θα είναι αυτοκαταστροφικό να είναι «ε αφού δεν τήρησες το ένα μέτρο εσύ, δεν θα τηρήσω το άλλο εγώ». Σε στυλ θύμωσε ο αγάς κι έκοψε τα απαυτά του. Εμένα θα βλάψω αν δεν προστατευθώ, όχι τον πολιτικό. Για αυτό χτυπιέμαι εδώ πέρα, ξεχωρίστε το ιατρικό σκέλος από τα υπόλοιπα. Όχι επειδή τα υπόλοιπα είναι ασήμαντα (κάποια όπως η οικονομία ενδέχεται να είναι και σημαντικότερα για κάμποσους). Μα επειδή στο ιατρικό δεν με συμφέρει να κάνω λάθος.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

image.png.09129abf6abacde8615635a51655080b.png

 

WWW.WORLDOMETERS.INFO

Live statistics and coronavirus news tracking the number of confirmed cases, recovered patients, tests, and death toll due to the COVID-19 coronavirus from Wuhan, China. Coronavirus counter...

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.