Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

14 minutes ago, Γιάννης_84 said:

δεν είναι να απορείς;


όχι. Αν προσέχουν, αν είναι τυχεροί δεν το κολλάνε αυτομάτως. Παίζουν ρόλο και πράγματα όπως το ιικό φορτίο, οι αναπνοές (άλλο η νέα κοπέλα άλλο εγώ που λαχανιάζω, φυσώ και ξεφυσώ, ένας λόγος που τα γυμναστήρια δεν είναι καλή ιδέα που απορούσε ο Snips) δεν έχουν όλοι το ίδιο. 
 

Απλώς αν έχεις φορέα εντός οικίας δεν χαλαρώνεις εύκολα. Τα μικρά παιδιά κι άνθρωποι με χρόνια νοσήματα είναι δύσκολα διαχειρίσιμα. Χρειάζεται μεγάλη ψυχραιμία σε αυτές τις συνθήκες. Αρκετοί άνθρωποι τρομοκρατούνται ή θεωρούν ότι το να ακούσουν λεπτομέρειες προκαλεί τρόμο. Θέλει ψυχραιμία, καθαρό μυαλό κι όσο μπορεί ο καθένας στις συνθήκες του να έχει κάποιες ζώνες ασφαλείας εντός οικίας. Είναι κουραστικό, όχι τρομακτικό.

Είχα διαβάσει προ ημερών τι έγραψες εσύ και ο Σάιμον. Μην σας πιάνει άγχος πως η ζωή δεν θα είναι ποτέ πια ίδια και τέτοια. Στο υγιειονομικό σκέλος αναφέρομαι (το οικονομικό της χώρας είναι άλλη ιστορία, αλλά κι αυτό δεν κερδίζεις το παραμικρό «τρέχοντας» να κολλήσεις). Θα στρώσει το πράγμα αλλά θα μας βγάλει το λάδι. Όσο μπορείτε πιο ήρεμοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 6/2/2021 at 12:33 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

image.png

 

Νομίζω πως είστε ηλίθιοι και επικίνδυνοι. 

Νομίζω, άρα ισχύει

Έλα οκ κομπλέ, τελικά δίκιο είχαν. 

 

diaggelma-mitsotaki.jpg
WWW.CNN.GR

Στην απόφαση για ένα «σκληρό» lockdown στην Αττική , με κλειστά σχολεία και καταστήματα στα πρότυπα του Μαρτίου, κατέληψε πλειοψηφικά η Επιτροπή...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, AlexanderK said:

 

Δεν θες να το περάσεις...σήμερα επέστρεψα στην δουλειά. 

Πέρασαν 14 ημέρες...

Χθες πήγα νοσοκομείο για να με δουν και να μου πουν αν μπορώ να επιστρέψω.

Συμπτώματα έχω ακόμα...Κόπωση και ξηρό βήχα.

 

Τι είπε ο γιατρός...Πόσο καιρό δεν έχεις πυρετό; Μία εβδομάδα.

 

Ωραία δεν μεταδίδεις πλέον τον ιό και τα συμπτώματα αυτά μπορεί να πάρουν και 2 μήνες για να φύγουν πλήρως...

Απαγορεύεται να ξανά κάνω τεστ γιατί θα είναι πάλι θετικό - εντολή από ΕΟΔΥ.

 

Στα σημερινά... Στη δουλειά (εργάζομαι σε κάποιο μεγάλο οργανισμό - σε θέση IT - διαχείριση δικτύου - δεν είναι τόσο κουραστική εργασία - ωράριο 7-15) από τις 10 και μετά ένιωθα ότι έσκαβα, πόνο στα κόκκαλα και ατελείωτη κούραση. Κάποια στιγμή ένας συνάδερφος μου είπε ότι είμαι χλώμός.

 

Γενικά 2 εβδομάδες δεν έχω κάνει τίποτα. Κρεβάτι, καναπές, γραφείο - παιχνίδι και φαγητό. Έχω χάσει 2 κιλά...Καταλαβαίνετε τι μάχη έχει γίνει μέσα μου.

Παιδιά προσέχετε!

 

 

 

Ο ιος είναι ύπουλος. Δεν ξέρεις πως χτυπάει στον καθένα.

Σχετικά με το τεστ. 3 βδομάδες μετά το πρώτο θετικό τεστ έκανα ένα rapid και βγήκε αρνητικό. Εδώ Αυστρία για να επισκεφθώ γιατρό μετά από Covid θέλω αρνητικό τεστ. Επίσης αν και δεν είναι υποχρεωτικό το αρνητικό τεστ στο να βγεις έξω (αν δεν έχεις συμπτώματα για 3-4 μέρες είσαι οκ) πολλές εταιρίες ζητάνε αρνητικό για να επιστρέψεις στην εργασία σου (αν δεν δουλεύεις από το σπίτι). Από την δευτέρα είναι ανοιχτά τα καταστήματα και τα κομμωτήρια κτλ. Εκτός από τα μαγαζιά στα υπόλοιπα για να πας θες αρνητικό rapid 48 ώρες max πριν.

Για τα συμπτώματα δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά γιατί είναι κάτι νέο. Το μόνο που είχα ήταν δυσκολία στην αναπνοή. 1+ μήνα το ένοιωθα έντονα. Φουλ εξετάσεις σε Πνευμονολόγο και Καρδιολόγο και τα πάντα καθαρότατα και high level οξυγόνωση τα πνευμόνια λόγο άθλησης (όπως είπε ο γιατρός, 2 ώρες περίπου εξέταση). Γεύση / οσμή οκ, κόπωση / πόνοι τίποτα (από την αρχή δεν είχα τίποτα).

Πολλοί βλέπουν μόνο την safe πλευρά της απλής ίωσης. Εύχομαι να μην αφήσει σε κανέναν κάποιο κουσούρι.

Έγινε επεξεργασία από suboy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τα μετρα αυτα ισχυαν τον Νοεμβριο και εφεραν αποτελεσμα. για αυτο τα παιρνουν παλι. το θεμα ειναι, οτι σε αντιθεση με οσα ειπε ο πρωθυπουργος, δεν ειμαστε ενα βημα μπροστα απο τον ιο αλλα 3 πισω. Μηδενικη επιδημιολογικη επιτηρηση (30κ τεστ pcr κι αλλα τοσα rapid ανακοινωθηκαν χθες), αγνοουν τα δεδομενα (λυματα 80% αυξηση στο ιικο φορτιο στην Αττικη αλλα περιμεναν να επιστρεψει στα επιπεδα Νοεμβριου και να αρχισουν να γεμιζουν οι μεθ παλι) και κανενα ουσιαστικο μετρο για βελτιωση της καταστασης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, navaho7 said:

κανενα ουσιαστικο μετρο για βελτιωση της καταστασης


αμφιβάλλω αν στον παρόντα χρόνο υπάρχει δυνατότητα εκ των άνω για κάτι ουσιωδώς καλύτερο. Το μοναδικό που θα βελτιώσει κάπως τα πράγματα θα προέλθει από βελτίωση της συμπεριφοράς των πολιτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυνατότητα υπάρχει, διαθεση δεν υπαρχει

 

Επισης, θεωρω απο αυτα που βλεπω ότι η πλειοψηφία του κόσμου προσεχει. προφανως υπαρχουν και γιδογαμηδες που δεν καταλαβαινουν τιποτα, αλλα παντα θα υπαρχουν

Έγινε επεξεργασία από navaho7
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, navaho7 said:

Δυνατότητα υπάρχει

τι θα πρότεινες παραπάνω, που να είναι πρακτικώς εφαρμόσιμο αμέσως; Η ερώτηση αφορά «ρυθμίσεις» όχι αορίστως «πράγματα που υπάρχει δυνατότητα». Το διευκρινίζω επειδή στον τομέα τηςενημέρωσης των πολιτών και της ειλικρίνειας θεωρώ ότι θα έπρεπε να γίνει -και θα μπορούσε να γίνει- ήδη μπόλικο περισσότερο. Αλλά δεν σε ρωτώ για αυτά. Στενά για ρυθμίσεις, τι μπορεί αμέσως να ρυθμιστεί διαοφρετικά και θα δώσει ουσιωδώς διαφορετικό αποτέλεσμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα γρηγορα, θα μπορουσαν να εχουν ελεγχθει πληρως οι πληθυσμοι των νησιων, προφανως να μπουν σε καραντινα οποιοι βρεθουν θετικοι καθως και οι αμεσως προσφατες επαφες τους, και οποιος μπαινει στο καθε νησι θα μπαινει μονο με αρνητικο pcr αλλα και 2 βδομαδες καραντινα, που θα λαμβανει χωρα σε ξενοδοχειο που θα επιβλεπει το κρατος (οχι σπιτι σου και ποιος σε ελεγχει) και θα ληγει με αρνητικο pcr μετα τις 14 μερες. Σε λιγες εβδομαδες θα ειχες 1-1,5 εκατομμυριο πληθυσμου να ζει κανονικα. Το κομμάτι της καραντίνας θα μπορουσε/επρεπε να εφαρμοστει και για οσους ερχονται απο το εξωτερικο. Καπως ετσι θα περιοριζες και την εισοδο των μεταλλαξεων

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

τι θα πρότεινες παραπάνω, που να είναι πρακτικώς εφαρμόσιμο αμέσως; Η ερώτηση αφορά «ρυθμίσεις» όχι αορίστως «πράγματα που υπάρχει δυνατότητα». Το διευκρινίζω επειδή στον τομέα τηςενημέρωσης των πολιτών και της ειλικρίνειας θεωρώ ότι θα έπρεπε να γίνει -και θα μπορούσε να γίνει- ήδη μπόλικο περισσότερο. Αλλά δεν σε ρωτώ για αυτά. Στενά για ρυθμίσεις, τι μπορεί αμέσως να ρυθμιστεί διαοφρετικά και θα δώσει ουσιωδώς διαφορετικό αποτέλεσμα;

Να μην λειτουργει τιποτα για 2 εβδομαδες.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fatalara said:

Να μην λειτουργει τιποτα για 2 εβδομαδες.


Ωραία. Αυτό δεν σου λύνει στο παραμικρό το πρόβλημα που έχεις. Είναι αποτελεσματικό μόνο υπό προϋποθέσεις: α) να έχεις ΜΙΚΡΟ αριθμό φορέων, στο σημείο που είμαστε απλώς δεν... β) να έχεις λειτουργικό δίκτυο τροφοδοσίας για όλους γ) να γνωρίζεις τι θα κάνεις οψέποτε τελειώσουν οι 2 βδομάδες, αλλιώς απλώς το μεταθέτεις ελάχιστα μπροστά χρονικά κιεπειδή αυτό θα διαρκέσει οι δυο βδομάδες είναι μια τρύπα στο νερό δ) η κίνηση των πολιτών σε οποιονδήποτε χώρο βρίσκονται να είναι η ενδεδειγμένη, αλλιώς απλώς θα έχεις μετακινήσει (ενδεχομένως σε χειρότερο βαθμό επειδή θα πρόκειται για κλειστούς χώρους, δύσκολα ελέγξιμους) τον επιπολασμό, από τον ένα χώρο στον άλλο (αντί να το μεταδίδουν στην εργασία θα το μεταδίδουν εντός πολυκατοικίας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

Το μοναδικό που θα βελτιώσει κάπως τα πράγματα θα προέλθει από βελτίωση της συμπεριφοράς των πολιτών.

 

Όταν τα νούμερα πηγαίνουν καλά είναι με ευθύνη της κυβέρνησης και όταν πηγαίνουν χάλια είναι με ευθύνη των πολιτών; :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


Ωραία. Αυτό δεν σου λύνει στο παραμικρό το πρόβλημα που έχεις. Είναι αποτελεσματικό μόνο υπό προϋποθέσεις: α) να έχεις ΜΙΚΡΟ αριθμό φορέων, στο σημείο που είμαστε απλώς δεν... β) να έχεις λειτουργικό δίκτυο τροφοδοσίας για όλους γ) να γνωρίζεις τι θα κάνεις οψέποτε τελειώσουν οι 2 βδομάδες, αλλιώς απλώς το μεταθέτεις ελάχιστα μπροστά χρονικά κιεπειδή αυτό θα διαρκέσει οι δυο βδομάδες είναι μια τρύπα στο νερό δ) η κίνηση των πολιτών σε οποιονδήποτε χώρο βρίσκονται να είναι η ενδεδειγμένη, αλλιώς απλώς θα έχεις μετακινήσει (ενδεχομένως σε χειρότερο βαθμό επειδή θα πρόκειται για κλειστούς χώρους, δύσκολα ελέγξιμους) τον επιπολασμό, από τον ένα χώρο στον άλλο (αντί να το μεταδίδουν στην εργασία θα το μεταδίδουν εντός πολυκατοικίας)

Μπλα μπλα μπλα...

Μιλας με ανθρωπο του χωρου.

Θες αποτελεσματα? Τα κλεινεις ολα, τελεια και παυλα. Δεν εχει μα, δεν εχει μου, δεν εχει τιποτα.

θες τροφοδοσια? αν δεν σου φτανουν οι εταιριες που υπαρχουν να βαλεις το στρατο να κανει την courier - μεταφορικη.

Σε καθε πλατεια θα ειναι στημενα κεντρα που θα ελεγχουν τον κοσμο με τεστ με ραντεβου απο τις εκλογικες λιστες κλπ.

Η κινηση των πολιτων θα απαγορευεται εκτος και υπαρχει εγγραφο εκτακτης αναγκαστικης μετακινησης.

 

Η αυτο η τα ανοιγεις ολα. Τα υπολοιπα ειναι κοροιδια.

Σκληρο lockdown λεει στην πατρα... το μονο που αλλαξε ειναι οτι εκλεισε το λιανεμποριο και αντι για 9 η απαγορευση πηγε στις 6. Ολοι εξω κλασσικα μεχρι 7παρα και μετα νεκρα. Πολυ σκληρο τι να σου πω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Simon said:

Όταν τα νούμερα πηγαίνουν καλά είναι με ευθύνη της κυβέρνησης και όταν πηγαίνουν χάλια είναι με ευθύνη των πολιτών;


όταν ο άνω δεν φτιάχνει την λακούβα όπως οφείλει, ο έξυπνος άνθρωπος που την βλέπει, την αποφεύγει. Δεν οδηγεί μόνος του, επίτηδες, ώστε να πέσει μέσα στην λακούβα για να πει μετά «φταίει εκείνος που δεν την έκλεισε». Ειδικά αν τον έχει προειδοποιήσει πριν, το σύμπαν. Ο τροχονόμος, οι φίλοι του, οι γνωστοί του, οι ντόπιοι, «μην πας από εκεί, έχει λακούβες», «αν πας πρόσεχε πώς οδηγείς», «απαγορεύεται να πας». Η κυβέρνηση έχει πρόσθετη ευθύνη για όποιους έσπρωξε στην λακούβα παρά την θέληση τους.

Όποιος θέλει να ισχυριστεί ότι δεν έχει ποτέ ελεύθερη βούληση, μπαίνει σε ανάλογο περιορισμό κι αποφασίζει ο κηδεμόνας για εκείνον.

 

 

56 minutes ago, fatalara said:

Μιλας με ανθρωπο του χωρου.

Μπλέκονται πολλοί χώροι. Όταν είναι κάτι που το χορεύουν όλοι, αναπόφευκτα όλοι είναι στον χώρο και στον χορό.

Αυτό που περιγράφεις, ισχυρίζεσαι ότι αν γίνει επί δυο εβδομάδες, θα λύσει το πρόβλημα;
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


όταν ο άνω δεν φτιάχνει την λακούβα όπως οφείλει, ο έξυπνος άνθρωπος που την βλέπει, την αποφεύγει. Δεν οδηγεί μόνος του, επίτηδες, ώστε να πέσει μέσα στην λακούβα για να πει μετά «φταίει εκείνος που δεν την έκλεισε». Ειδικά αν τον έχει προειδοποιήσει πριν, το σύμπαν. Ο τροχονόμος, οι φίλοι του, οι γνωστοί του, οι ντόπιοι, «μην πας από εκεί, έχει λακούβες», «αν πας πρόσεχε πώς οδηγείς», «απαγορεύεται να πας». Η κυβέρνηση έχει πρόσθετη ευθύνη για όποιους έσπρωξε στην λακούβα παρά την θέληση τους.

Όποιος θέλει να ισχυριστεί ότι δεν έχει ποτέ ελεύθερη βούληση, μπαίνει σε ανάλογο περιορισμό κι αποφασίζει ο κηδεμόνας για εκείνον.

 

 

Μπλέκονται πολλοί χώροι. Όταν είναι κάτι που το χορεύουν όλοι, αναπόφευκτα όλοι είναι στον χώρο και στον χορό.

Αυτό που περιγράφεις, ισχυρίζεσαι ότι αν γίνει επί δυο εβδομάδες, θα λύσει το πρόβλημα;
 

Δεν ισχυριζομαι τιποτα, δεν λεω αυτο που νομιζω. Ετσι γινονται οι καραντινες αν θες αποτελεσμα ολα τα αλλα δεν δουλευουν οπως δεν εχουν δουλεψει μεχρι στιγμης. Εγω θα το εκανα εναμιση μηνα. 
Σκληρο lockdown και ολα ειναι ανοιχτα πλην εστιασης, λιανεμποριου και σχολειων συν ο κοσμος ελευθερος να κυκλοφορει μεχρι τις 6 οπου θελει δεν υπαρχει ουτε δουλευει και ειναι κοροιδια.

Κατσε τωρα μεσα και δευτερο χρονο και περιμενε και τον τριτο. Μην ακουσω κιχ απο παραπονα. 
Φαε και το επομενο μνημονιο σου γιατι θα διαλυσουν ολα και ελα μετα να μου πεις ‘’ε, τι να κανουμε...’’

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, σε παρακαλώ μη μου απαντάς τα υπόλοιπα γιατί είναι αποπροσανατολιστικό στο βασικό σου επιχείρημα που με ενδιαφέρει να συζητήσω σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια. Είσαι από τους λίγους που εμφανίζεται να προτείνει κάτι (φαινομενικά έστω) συγκεκριμένο. Δεν συμφωνώ αλλά τουλάχιστον κάνεις μια πρόταση. Δεν έχει νόημα να την συζητάμε αν την αλλάζουμε σε κάθε ποστ.

Ο χρόνος διάρκειας ενός μέτρου είναι καθοριστικής σημασίας για την όλη συζήτηση. άλλο είναι να σου πω «για δύο μέρες δεν θα πας σχολείο» κι εντελώς άλλο «για πέντε χρ΄΄ονια δεν θα πας σχολείο». Ενώ και τα δύο φαινομενικά μοιάζουν «κλειστά σχολεία», αντιλαμβάνεσαι πλήρως ότι μεταξύ τους όχι μόνο δεν είναι ίδια αλλά είναι μέρα νύχτα, αναλόγως των λεπτομερειών.

Προτείνεις λοιπόν διακοπή κάθε δραστηριότητας για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα. Οι δύο εβδομάδες με τις 6/7 εβδομάδες είναι ήδη αρκετή διαφορά. Άλλα προβλήματα σου δημιουργεί η κάθε επιλογή. Ας δεχθώ λοιπόν ότι μιλάς για 4 εβδομάδες.

Η κεντρική ερώτηση μου: με ποιο σκοπό (τι θες να πετύχεις με το κλειστά όλα για 4 βδομάδες; να μηδενίσεις τα κρούσματα; να έχεις χρόνο για να βρεις φάρμακο; να προλάβεις εντός των τεσσάρων να εμβολιάσεις; να χτίσεις νέα νοσοκομεία; να εκπαιδεύσεις με την ησυχία σου τον πληθυσμό; έτσι για δοκιμή; )

Τι θα γίνει μετά τις 4 εβδομάδες; Θα κάνεις αυτό το πράγμα σε επανάληψη; (κλείνω/τους αφήνω να ξεχυθούν/ξαναμολύνονται/ξανακλείνω κλπ)

Παρενθετικά: δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου ο επιθετικός προσδιορισμός, αν θα το ονομάσεις σκληρή καραντίνα ή αυστηρή καραντίνα ή καραντίνα Μάο Τσε Τουγκ ή ροζ μανιτάρι. Η ουσία της πρότασης σου με ενδιαφέρει να δω τι περιλαμβάνει και τον σκοπό της.

TIA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


όχι. Αν προσέχουν, αν είναι τυχεροί δεν το κολλάνε αυτομάτως. Παίζουν ρόλο και πράγματα όπως το ιικό φορτίο, οι αναπνοές (άλλο η νέα κοπέλα άλλο εγώ που λαχανιάζω, φυσώ και ξεφυσώ, ένας λόγος που τα γυμναστήρια δεν είναι καλή ιδέα που απορούσε ο Snips) δεν έχουν όλοι το ίδιο. 
 

Οι γιατροί διαφώνησαν μαζί σου σε αυτό το όχι διότι του είπαν να το θεωρήσει δεδομένο πως έχουν κολλήσει μετά από τόσες μέρες που νόμιζε ότι είχε κρυωματάκι και δεν πρόσεχε μέσα στα δύο σπίτια και να μην κάνουν καν το τεστ. Και το έκαναν και βγήκε αρνητικό άρα δικαιολογημένα απορώ νομίζω. Αντιθέτως, στην περίπτωση της αδερφής μου που άλλος γιατρός είπε ακριβώς το ίδιο για τον άντρα της, έγινε το τεστ και βγήκε θετικός όπως ακριβώς το είχε θεωρήσει δεδομένο ο γιατρός. Εν πάση περιπτώσει, εγώ απόρησα έστω και αδικαιολογήτως, τι να πω.

 

 

Παράθεση


Είχα διαβάσει προ ημερών τι έγραψες εσύ και ο Σάιμον. Μην σας πιάνει άγχος πως η ζωή δεν θα είναι ποτέ πια ίδια και τέτοια. Στο υγιειονομικό σκέλος αναφέρομαι (το οικονομικό της χώρας είναι άλλη ιστορία, αλλά κι αυτό δεν κερδίζεις το παραμικρό «τρέχοντας» να κολλήσεις). Θα στρώσει το πράγμα αλλά θα μας βγάλει το λάδι. Όσο μπορείτε πιο ήρεμοι.

 

Το δικό μου το άγχος για τον εαυτό μου προς το παρόν δεν είναι τίποτα. Στην 4 ετών κόρη μου που έκλαιγε γιατί θέλει να πάει στις κούνιες με τα άλλα παιδάκια δεν ξέρω τι να πω. Κάθε μεσημέρι μετά το σχολείο γίνεται χαμός στην παιδική χαρά που είναι ακριβώς απέξω με άπειρα παιδάκια. Και με ρωτάει αυτά πως δεν κολλάνε; Και μετά λέει ότι θα πάει τον κορωνοϊό στο βόρειο πόλο και θα τον αφήσει εκεί και θα γυρίσει. Και στον 8 ετών γιό μου που καταλαβαίνει τα πάντα, έχει αποδεχθεί την κατάσταση και δεν ζητάει πράγματα που ξέρει ότι δεν γίνονται αλλά όλα αυτά δεν εμποδίζουν το να έχει πέσει η ψυχολογία του με την κλεισούρα, τι να κάνω για να μην είναι έτσι; Και εντάξει ακόμα τα λεφτά φτάνουν για supermarket και λογαριασμούς. Εάν με κλειστό μαγαζί αρχίσω να μη βγαίνω, να χάνω ενοίκια σπιτιού και να αρχίσω τις τσιγκουνιές στα είδη του supermarket τι γίνεται; Αυτά είναι τα άγχη.

 

Είμαστε ήδη σχεδόν ένα χρόνο έτσι και αν κρατήσει κανά δυο χρόνια ακόμα αυτή η κατάσταση ή και παραπάνω, τι παιδική ηλικία θα θυμούνται τα παιδιά;

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Και μετά λέει ότι θα πάει τον κορωνοϊό στο βόρειο πόλο και θα τον αφήσει εκεί και θα γυρίσει.

 

Καλύτερη λύση απο το σχέδιο των επιδημιολόγων.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Ηλία, σε παρακαλώ μη μου απαντάς τα υπόλοιπα γιατί είναι αποπροσανατολιστικό στο βασικό σου επιχείρημα που με ενδιαφέρει να συζητήσω σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια. Είσαι από τους λίγους που εμφανίζεται να προτείνει κάτι (φαινομενικά έστω) συγκεκριμένο. Δεν συμφωνώ αλλά τουλάχιστον κάνεις μια πρόταση. Δεν έχει νόημα να την συζητάμε αν την αλλάζουμε σε κάθε ποστ.

Ο χρόνος διάρκειας ενός μέτρου είναι καθοριστικής σημασίας για την όλη συζήτηση. άλλο είναι να σου πω «για δύο μέρες δεν θα πας σχολείο» κι εντελώς άλλο «για πέντε χρ΄΄ονια δεν θα πας σχολείο». Ενώ και τα δύο φαινομενικά μοιάζουν «κλειστά σχολεία», αντιλαμβάνεσαι πλήρως ότι μεταξύ τους όχι μόνο δεν είναι ίδια αλλά είναι μέρα νύχτα, αναλόγως των λεπτομερειών.

Προτείνεις λοιπόν διακοπή κάθε δραστηριότητας για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα. Οι δύο εβδομάδες με τις 6/7 εβδομάδες είναι ήδη αρκετή διαφορά. Άλλα προβλήματα σου δημιουργεί η κάθε επιλογή. Ας δεχθώ λοιπόν ότι μιλάς για 4 εβδομάδες.

Η κεντρική ερώτηση μου: με ποιο σκοπό (τι θες να πετύχεις με το κλειστά όλα για 4 βδομάδες; να μηδενίσεις τα κρούσματα; να έχεις χρόνο για να βρεις φάρμακο; να προλάβεις εντός των τεσσάρων να εμβολιάσεις; να χτίσεις νέα νοσοκομεία; να εκπαιδεύσεις με την ησυχία σου τον πληθυσμό; έτσι για δοκιμή; )

Τι θα γίνει μετά τις 4 εβδομάδες; Θα κάνεις αυτό το πράγμα σε επανάληψη; (κλείνω/τους αφήνω να ξεχυθούν/ξαναμολύνονται/ξανακλείνω κλπ)

Παρενθετικά: δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου ο επιθετικός προσδιορισμός, αν θα το ονομάσεις σκληρή καραντίνα ή αυστηρή καραντίνα ή καραντίνα Μάο Τσε Τουγκ ή ροζ μανιτάρι. Η ουσία της πρότασης σου με ενδιαφέρει να δω τι περιλαμβάνει και τον σκοπό της.

TIA

Ωραια.

Δεν στεκομαι στον χρονο γιατι εχει να κανει με την καθε περιπτωση ξεχωριστα. Μιλαω για το πως εχεις αποτελεσματικη καραντινα γενικα, οχι μονο στο θεμα κορονοιου. Οποτε λοιπον στο θεμα χρονου βαλε οσο χρειαστει.

Εδω υπαρχει μια Α κατασταση που εχουμε αποφασισει να την περιορισουμε με καραντινα. (ετσι τουλαχιστον λεει η κυβερνηση)

Η καραντινα ειναι αυτο που σου ειπα παραπανω και εχει μονο ενα στοχο. Τον περιορισμο του ιου σε οσο το δυνατο λιγοτερο κοσμο και την αξαλειψη του απουσια αλλων τροπων οπως φαρμακευτικη αγωγη εμβολιασμος κλπ.

Ο μονος τροπος να γινει αυτο ειναι ο παραπανω. Δεν υπαρχει ''ποτε θα πανε σχολειο τα παιδια'' εχουμε καραντινα δεν υπαρχει σχολειο, δεν υπαρχει παω στο γραφειο δεν υπαρχει παω για δουλεια γενικοτερα. Το παιδι θα βγει απο το σπιτι μονο για να κανει τεστ η αν ειναι αρρωστο και πρεπει να παει στο νοσοκομειο. Το ιδιο ισχυει και για ολους τους υπολοιπους.

Με το περας του ολου θεματος και αφου εχεις πληρη γνωση των αριθμων των κρουσματων, που ειναι τι ποιος το εχει αν ειναι μεσα να παρακολουθειται να δινει αναφορα τα παντα ολα, ξεκινας ανοιγμα απο μεσα προς τα εξω. Πρωτα τα ειδη - υπηρεσιες πρωτης αναγκης, σχολεια, λιανεμποριο και τελος εστιαση. Μετα επιτρεπεις και μετακινησεις μεταξυ Δημων αργοτερα μεταξυ Νομων και τελος ανοιγεις συνορα με camp ολες τις εισοδους της χωρας. Θα ερχεστε θα κανετε εξετασεις επι τοπου και θα μπαινετε οταν σας πουμε εμεις.

 

Οτιδηποτε αλλο απο τα παραπανω δεν ειναι καραντινα. Ειναι ενα ''συστημα'' το οποιο δεν εχει καμια αποτελεσματικοτητα, ειναι λες και βλεπεις αυτοκινητο με λοξιγκα, μια γκαζωνει ο ιος και μια φρεναρει. Καταστρεφει οικονομικα συγκεκριμενα επαγγελματα, μαζι με την γενικοτερη οικονομια χωρις να υπαρχει κανενα φως στο τουνελ. Γιαυτο εχουμε φτασει 1 χρονο μετα να εχουμε κανει μια τρυπα στο νερο και οπως φαινεται θα παμε και σε δευτερο και σε τριτο χρονο εφαρμογης αυτου του ''συστηματος'' και οποιος αντεξει.

 

Σου φαινεται τραβηγμενο το σεναριο? Τραβηγμενη ειναι η κατασταση απο μονη της. Θα το συνεχισουν ετσι οπως το κανουν και μολις τα πραγματα ζωρισουν θα πουν ενα κλαιν ανοιχτε τα ολα και οποιος πεθανει πεθανε. Μεχρι τοτε ομως θα εχει περασει μια 3ετια αναποτελεσματικοτητας με τεραστιες οικονομικες επιπτωσεις. Απο εκει και μετα να δεις τι εχει να γινει.

 

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Και μετά λέει ότι θα πάει τον κορωνοϊό στο βόρειο πόλο και θα τον αφήσει εκεί και θα γυρίσει

Απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.